OP SLA HOORT SALATA Gezondheidsdienst voor Dieren werkt op volle toeren Paardenfokkerij en de totalisator Financiële steun aan Indonesië Inspannend werk bij de microscoop Bergen aan Zee heeft een kleuterschool „Toto" is thans rfoodzakelijk WOENSDAG 8 APWFL IMS. rrr'rrr' In 1947 f 600.000 schade door rupderhorzel H ET BEHOORT tot de taak van de Gezondheidsdienst die dierziekten te be strijden, welke er zich voor lenen zulks in georganiseerd verband te doen. De tuberculose-bestrijding* is daarvan momenteel de belangrijkste en brengt zeer veel werk piede, niet alleen voor de dierenartsen, maar ook voor het labo ratorium en de administratie. Het laboratorium is einde 1948 verplaatst van de Keuringsdienst voor Waren naar het Landbouwhuis te Alkmaar. Daar zijn drie lokalen naar de eisen des tijds ingericht tot een modern geoutilleerd laboratorium. Duizenden mon sters sputum zijn er verwerkt in de afgelopen winter en wekenlang zaten er dagelijks zes of soms zeven dames en heren laboranten door. de microscoop te turen of zij de staafvormige tuberkelbacil konden ontdekken. Dat is een ner veuze, inspannende arbeid, en vooral als men weinig positievé praeparaten vindt. rjOK TAL VAN BLOEDMONSTERS worden er onderzocht, meestal op Abortus Bang, één der meest gevrees de veroorzakers van het besmettelijk verwerpen bij het rund. Regelmatig worden stieren onder zocht op geschiktheid voor K.I. en ook dat geeft veel laboratoriumwerk. Daarnaast melkmonsters op strepto- coccen of andere ziekteverwerkers, cadavers van kleine huisdieren enz. Het administratieve gedeelte van de Gezondheidsdienst is tijdelijk onderge bracht op een zolderkamer van het Landbouwhuis. 't Is er wel ruim, maar overigens zeer primitief. Daar, op de bovenste verdieping, komen regelmatig de berichten binnen van de dierenart sen over de door hen voor de Gezond heidsdienst verrichtte werkzaamheden. 7,o kunnen wij van dag tot dag nagaan, hoever iedere dierenarts gevorderd is met de t.b.c.-bestrijding, hoe het staat met het aantal reageerders, de gevon den open vormen enz. Ieder veehou- dersbedrijf in. Noord-Holland, hoe klein ook, is bij ons geregistreerd en in een map van dat bedrijf vinden wij alle bij zonderheden daaromtrent vermeld. Alle correspondentie, de Gezondheids dienst betreffende, en bestemd om uit gezonden te worden, wordt op dit kan toor verzorgd. Aan de hand van de ge gevens wordt daar ook het propagan damateriaal (kaarten, graphische voor stellingen enz.) vervaardigd, bestemd om op lezingen, tentoonstellingen e.a gebruikt te worden. Verschillende dierziekten zijn wat de behandeling of het onderzoek betreft, sterk aan het seizoen gebonden. De runderhorzcl. j^JOMENTEEL zijn wij druk bezig met de runderhorzelbestrijding. De ruiderhorzelvlieg legt in de zo mer eitjes op de benen van liefst jon ge runderen. De veehouders weten dat goed, want op zulke dagen trachten de kalveren en pinken instinctmatig die horzelvliegen te ontvluchten, door als razend door de weide te rennen met de staart rechtop in de lucht. In sommige streken van ons land noemt men dat „birzen". Lukt het de horzelvlieg toch om de eitjes af te zetten, dan ontwikkelen zich daaruit larfjes. Deze kruipen langs Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 2 April 1849 treffen wij de vol gende mededeling aan: De hier gevestigde afdeling der Hollandse Maatschappij van Land bouw heeft op Woensdag den 14 den dezer te Schoort een wed- strijd in het spitten en op Don derdag den 22sten een in het ploegen te Heiloo doen houden. Aan het spitten, waartoe als taak was gesteld het omspitten van een stuk lands van dertig vierkante ellen ter diepte van dertig Nederlandse duimen, heb ben 12 personen deel genomen, die allen van meer dan gewone bekwaamheid deden blijken. Door de met de beoordeling van het werk belaste commissie is de eerste prijs toegewezen aan LOURENS SNIP, de tweede aan JACOB SCHOUTEN en de derde aan JAN SNIP, allen arbeiders te Schoort, zijnde het werk door den eersten enn derde in 27 y, minuut, door den tweeden in 28'/? mi nuut verrigt. Aan den wedstrijd in het ploe gen, waarby met de Noord-Hol- landsche ploeg door ieder acht omgangen zijn gedaan, met een snede van 8 Ned. duimen diep en ter breedte van 20 duimen, na men dertien personen dxel, van welke aan P. DENNEMAN de- eerste prijs, zijnde een fraaije sit ueren Tabaksdoos, aan WILLEM KAANDORP de tweede prijs f 5.— en aan LOURENS ADRl- CHEM de derde prijs f 3.is toegewezen. De afdeling heeft zich mogen verheugen dat hare eerste proe ven om tot het doel der maat schappij ook naar buiten mede te werken naar wens geslaagd zijn en de meeste bijval onder vonden. Sij hebben het bewijs opge leverd, dat dergelijke wedstrijden zeer gunstig kunnen werken tot het opwekken eener meer ulge- meene belangstelling in het be drijf van den landbouw, met welks uitbreiding en verbetering het heil van het Vaderland ten nauwste verbonden mag geacht worden. de haren in en door de huid en begin nen een zwerftocht door het lichaam, om zo het volgend voorjaar tegen April of later bij de rug en lendenhuid aan de oppervlakte te komen. Dat zijn dan die knobbels, waarvan sommige vee houders beweren dat het groeibulten zijn. Die larven komen dus aan de op pervlakte van de rughuid of elders en boren zich naar buiten. Komen zij op de grond terecht, -dan verpoppen ze zich en uit de pop ontwikkelt zich een horzelvlieg. Door nu die bulten tijdig in te sme ren met derris, worden de larven ge dood en zo bestrijden wij dan de run derhorzel, welke aan de huiden zo'n groot waardeverlies toebrengt door de gaten en dunne plekken. Deze schade bedroeg voor 1947 voor ons gehele land ruim 600.000. Deze wassing met derrispoeder wordt momenteel in de gehele provincie toe gepast, meestal door speciaal daar voor aangewezen personen, uitvoerders ge naamd. Dat ook de Regering overtuigd is van het grote nut om de runderhorzel te be strijden is wel gebleken, doordien hier voor een Ministrieel Besluit (Besluit Runderhorzelbestrijding) werd afge kondigd. Iedere veehouder is verplicht te zorgen, dat zijn runderen tussen I Februari en. 1 Juni geen levende hor zellarven herbdrgt. De abortus-bestrijding bij het rund heeft ook onze volle belangstelling en binnen kort hopen wij hierover nog iets naders te publiceren. Wij koesteren plannen om naar de stand van de Abor tus Bang-infectie bij onze veestapel in Noord-Holland een uitgebreid onder zoek in te stellen. De abortus houdt ver band met een nog groter vraagstuk, dat cler steriliteit of onvruchtbaarheid. En met dit vraagstuk hebben wij regelma tig contact in de meest verschillende vormen, uitingen en oorzaken Kort geleden bijvoorbeeld hebben wij belaas moeten constateren, dat in het hart Van onze provincie trichomoniasis voorkomt. (Trichomonaden zijn para sieten die steriliteit en abortus kunnen veroorzaken en de aandoening heet tri chomoniasis) Deze aandoening komt langs de ge hele Oostgrens van Nederland voor tot in Drente en naar het Zuiden via Lim burg en Brabant tot in Zeeland en is daar in sommige streken tot een ramp geworden voor de veehouders en is dan ook één van de redenen dat daar de K.I. zo n grote vlucht heeft genomen. t Is druk bij de Gezondheidsdienst, want wij zijn nog steeds bezig met de opbouw, maar 't is zeer afwisselend en buitengewoon interessant en 't feit, mee te mogen werken aan de gezond heidstoestand van de veestapel, aan de welvaart van onze boeren, stemt tot dankbaarheid. D. REMPT. Directeur Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland. TO URNOOI OM DE ZILVEREN WAAG. Dit belangrijke biljarttournooi, dat ieder jaar in Alkmaar feitelijk het sei zoen besluit zal ook ditmaal weer wor den gehouden en wel gedurende twee week-ends, n.l. 23 en 24 April en 30 April en 1 Mei. Het wordt georgani seerd door de biljartvereniging Excel sior en de wisselprijs is de Zilveren Waag geschonken door de heer C. de Boer, in wiens hotel De Nachtegaal de wedstrijden worden gehouden. De vo rige winnaar J. Feeke, die inmiddels gepromoveerd is naar de hoofdklasse en ook dit seizoen niet meer aan wedstrij den deelneemt, zal de wisselprijs in leveren en de volgende acht eersteklas sers zullen dl- om strijden: Haberer, Meeuwe, Trimbos en van Somferen uit A'dam. Steffers uit Haarlem en J. Moejes, H. Hoogland en G. Wessels uit Alkmaar. Alle spelers, die een interes santé tournooi waarborgen. Overplaatsing Hoofd ener school In verband met de zo mogelijk met ingang van het schooljaar 1949—1350 (1 Aug. ^1949te openen school voor ge woon L. O. in het Bergerkwartier heb ben B. en W. aan de schoolhoofden ge- -vraagd of zij voor overplaatsing naar de nieuwe school in aanmerking wil len komen waarop bevestigend is ge antwoord door de heer C. Mol hoofd van de Bosboom Toussaintschool. De Inspecteur van het L. O. kan zich hiermee verenigen. B. en W. stellen voor de heer C. J. Mol met ingang van een nader door hen te bepalen tijdstip naar de nieuw op te richten school over te plaatsen Het kleuteronderwijs mag zich ver heugen in een steeds groeiende be langstelling. Ook Bergen aan Zee heeft ingezien de grote waarde, die geschikte bezigheid in een passende sfeer heeft voor het kind en dank zij het initiatief van mevrouw Van de Bergv. Lidth de Ueude, werden pogingen aangewend om ook hier een kleuterschool op te rich ten, welke pogingen met succes werden bekroond. Dinsdagmiddag kon de of ficiële opening plaats vinden in tegen woordigheid van vele belangstellenden, die zich hadden verzameld op het speelplein vóór het schooltje. De voorzitter van de schoolvereniging li-ctte allen hartelijk welkom en gaf een kort overzicht van de totstandko ming van deze voor Bergen aan Zee zo belangrijke r'ouwigheid. Nadat enkele maanden geleden oo een vergadering van Paal 33 mevrouw v. d. Berg het denkbeeld opperde een kleuterschool op te richten, werd een commissie ingesteld om de mogelijk heid te onderzoeken. Men liet zich niet afschrikken door de schijnbaar onover komelijke bezwaren. Met het devies van Paul Kruger voor ogen „Alles sal reg- kom", zette men door. De morele en financiële steun, waarvoor de voorzitter zijn warme dank betuigde, overtroffen de stoutste verwachtingen. Een bestuur voor de schoolvereniging Parnassia werd gevormd met de heer K. v. d. Linde als voorzitter, mevr. Grondsma Blauw als secretaresse, de heer C. L. Koster als penningmeester en verder nog de dames v. d. Bergv. Lidth de Jeude en HopmanBlauw. Er werd hard gewerkt en Dinsdag kon bij een stralend zonnetje en vrolijk wapperende driekleuren de school worden geopend. De oudste inwoner van Bergen aan Zee, de 78 jarige heer D. Bakker, viel de eer te beurt om het lint, dat nog de toegang tot het lokaal versperde, te mogen door knippen, waarna het jongste 2'/t jaar oude kleutertje Cobie Slot de oude baas bloemen aanbood. Hierna betraden de belangstellenden het lokaal en uitten hun bewondering voor de inrichting. Overal volop licht en lucht, keurige meubeltjes enz. enz. Daar zullen de kleintjes van Bergen aan' Zee straks on der leiding van mej. W. B. Bruin ge paste bezigheid vinden. In de er boven gelegen melksalon van de heer Hopman maakten velen ge bruik van de gelegenheid om het be stuur geluk te wensen met deze aan winst voor Bergen aan Zee. Berqen Burgerlijke Stand Geboren: Dirk Nicolaas, z. v. K. van der Linden en A. Bax. Jacobus z. v. G. Overpelt en J. Schotten. Ondertrouwd: Jonas J. Visman te Zuilen en Henriëtte W. Bakker. Gehuwd: Claus van Donselaar en Gerritje van der Zande. Klaas Vellin- ga en Geertruida E. Buisman. Jan Nool en Engelina G. Buisman. Gerrit Buizer en Elisabeth Zwerver. Overleden: Johannes J. Leijen, 45 jaar, echtg. v. Catharine A. Olbers. Hensbroek BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacob P., zoon van C. de Jong en K. van der Molen. Maria J. Th., dochter van N. Appelman en A. C. Komen. Maria A., dochter van N. J. Beers en A. N Berkhout. Cor nells J., zoon van P. Dekker en C. Groot. Elisabeth G., dochter van T. Insing en C. Groot. Johannes J. J., zoon van J. J. Wit en M. G. Berger. Cornelis J, zoon van A. C. L. van der Made en F. M. Karstanje. Ondertrouwd: L. W. B. Venrooij te Grootebroek en E. M. Masteling. Overleden: Jacobus P. Koopman, zoon van Th. Koopman en P. Duin, oud 13 jaar. Warmenhuizen Examen E.H.B.O. Dezer dagen is door de vereniging EHBO afdeling Schoorldam en omstre ken door 3 leden examen en 6 leden herexamen afgelegd. Alle 9 leden zijn geslaagd, t.w. voor herexamen: P. J. van Dalen te Alkmaar, H. Bredewoud te Schoorl, J. Zon te Warmenhuizen. C. Bommer te Warmenhuizen, A. Seven- liuysen en N Moscli beiden te Schoorl dam. Voor examen: mej. Rie Delis, Gurie Winder en Rie Stam, allen te Schoorl. De examinator was dr. Degenaar uit Alkmaar, de docent dr. Risselade uit Schoorl. Paardensport niet langer een vertoning Paard in fraaie draf op de Alkmaarse baan. De terugkeer van de totalisator is door zeer vele paardenliefhebbers met enthousiasme begroet. Bookmakers en zij, die op andere ongeoorloofde ma nieren belangrijke bedragen aan de paardensport verdienden, zien met lede ogen toe, want aan eerlijke sport kunnen deze lieden niets verdienen. Nu de te behalen prjjzen aanmerkelijk hoger zullen worden zal er voor iedere course weer worden gereden. De paardensport zal niet langer meer een „vertoning" zijn, maar sport in de ware betekenis van dit woord. De publieke belangstelling zal weer toenemen en het draf- en renwezen zal uit de impasse geraken waarin het dreigde te verstikken. Nu hoort men de laatste tjjd meermalen de vraag stellen: ,,Is nu die paardensport werkelijk zo belangrijk, dat men daarvoor een wedapparaat als de totalisator is weer in het leven heeft moeten roepen?" Hierover kan men van mening ver schillen. Wij zijn van mening, dat to talisator momenteel noodzakeliijk is, misschien een noodzakelijk kwaad, daar zonder deze instelling de paar densport ten dode is opgeschreven. Men kan zeggen, dat is jammer, maar als men weet, dat dan tevens de fok kerij een ernstige slag wordt toege bracht, moet men zeggen, dat is ern stig. Er is nameliijk een nauw verband tussen de paardensport en de fokke rij. Bij het fokken van de draver is het toch belangrijk te weten wat of het fokproduct waard is, wat zijn snelheid, uithoudingsvermogen en betrouwbaar heid is. Het zoeken naar deze facto ren kost onnoemelijk veel inspanning en brengt veel kosten met zich. Daal de kwaliteit van de draver het best aan het licht treedt bij een krachtme ting behoeft het wel geen betoog, dat die krachtmeting, de wedstrijd dus, noodzakelijk is. Wanneer er nu in ons land voldoende mensen te vinden wa ren, die om alleen van dit fraaie schouwspel te genieten voldoende geld bijeen wilden brengen om de kosten van voeding, verzorging, training en vervoer bijeen te bren gen dan was de toto niet noodzakelijk. Dit zou „de" oplossing zijn, maar of die ooit zal ko men Op het ogenblik is dat Zeker niet het geval en is de oplossing de tota lisator. Geen hazardspel. In wezen is "toch die totalisator een onschul dig vermaak, zeker is 't geen hazardspel. Het uitzoeken van een win ner op de renbaan is geen gokje. Geheugen en scherpe berekening zijn daarvoor nodig, de zelfde factoren, die men nodig heeft om te brid gen en om te schaken. Een bridger, die om een inzet speelt houdt zich evenmin met hazardspel bezig als de paardenliefhebber, die een gulden of rijksdaalder op zijn favoriet zet. Natuurlijk, er zijn de zwakke broeders, die men door de toto in ver leiding kan brengen. Zwakke broeders lopen echter altijd gevaar als gevolg van hun zwakte en deze mensen spe len dan toch wel bij een „bookie" met grotere risico's dus dan bij de totalisa tor. De belangstelling, die Zondag op Duindigt bestond heeft wel bewezen, dat de belangstelling voor de drave rijen met de komst van totalisator is toegenomen. Zo zal het ongetwijfeld Zondag ook in Alkmaar zijn. Die be langstelling zal blijven bestaan als de sport zuiver wordt gehouden en de totalisator naar behoren blijft wer ken. Misschien is dan in de verre toe komst mogelijk, dat het Nederlandse publiek zoveel liefde voor de paarden sport heeft gekregen, dat de prikkel om op de totalisator te kunnen wed den niet meer nodig zal zijn om pu bliek naar de banen te trekken. Dat zou o.i. de ideale toestand zijn. Voor lopig echter verheugen wij ons met de totalisator. De fokfondsen, en ook 's Rijks schatkist, zullen daar wel bij varen en wij zullen hopen, dat de re gering niet teleurgesteld zal worden in de verwachting, dat er weer een gezonde toestand op de coursebanen zal komen. Zuivere sport vormt toch de grond slag voor een bloeiende paardensport waaraan de fokkerij parallel loopt en die fokkerij is, gezien de exportmoge lijkheden, een zeer belangrijke factor. Oud wetsontwerp door Tweede Kamer aanvaard (Van onze pari. redacteur) Het had nog al wat voeten in de aarde vóór de Tweede Kamer zich Dinsdag middag aan de behandeling zette van een tweetal wetsontwerpen betreffende financiële steun aan Indonesië en twee nota's over de financiële toestand van Indonesië. De ontwerpen waren ai een jaar ge leden ingediend en de nota's waren ook igloednieuw meer. Daarom voelde de anti-revolutionnaire fractie-voorzit ter, de heer J. Schouten, er weinig voor een debat over Indonesië te beginnen, dat gebaseerd moest zijn op oude en verouderde gegevens. Verscheidene leden lieten hierna hun licht schijnen over het wetsontwerp tot oprichting van de Nederlands-Indi sche Mij. tot Financiering van het Economisch Herstel van Indonesië en verlening van garanties voor investe ring in Indonesië. Dit ontwerp gaat uit van de gedachte, dat de financie ring van het economisch herstel van Indonesië van overheidswege onder steuning behoeft, zowel door oprich ting van een „herstelfinancierings maatschappij", die kan voorzien in credietbehoeften, die de particuliere banken en andere financiële instellin gen niet kunnen bevredigen, als door het treffen van een regeling inzake de verlening van garanties voor risico's verbonden aan de financiering van in Indonesië uitgeoefende bedrijven. De staat zal tot een bedrag van 125 mil- lioen gulden in het kapitaal van de bank deelnemen. Aangezien de door de regering over gelegde nota's nog al oud waren, ont hielden de vele sprekers zich van eco nomische, financiële en politieke be schouwingen over de toestand in In donesië. Minister Lieftinck antwoordt Minister Lieftinck sprak de bewe ring van de heer Weiter tegen, dat er geen behoefte zou zijn aan een her- stelbank in Indonesië, als orde en rust maar hersteld zijn. Stellig ligt het in het voornemen om met de regering van Indonesië overleg te plegen over de benoeming der directeuren. Over het tijdstip der inwerkingtre ding van de bank kan nog niets wor den gezegd; de preparatieven voor de oprichting worden thans reeds geno men. N adat minister Lieftinck nog een enkele opmerking had gemaakt, werd het wetsontwerp zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De heren Weiter en de CPN-fractie krijgen aan tekening, dat zij geacht willen worden te hebben tegengestemd. Geldlening aan Indonesië Verder is nog aan de orde gekomen het wetsontwerp houdende machti ging tot het verstrekken door het rijk van geldleningen aan Indonesië, c.q. tot het garanderen door het rijk van geldleningen aan Indonesië, resp. tot het aangaan van geldleningen ten las te van Indonesië. Het wetsontwerp werd z.h.s. goed gekeurd. De CPN-fractie kreeg aante kening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Nadat de Tweede Kamer een aan vang had gemaakt met de behandeling der grenscorrecties werd de vergade ring verdaagd tot Woensdag. Algemene Vergadering der V.N. weer begonnen De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Herbert Evatt heeft gisteren te Flushing Meadows de zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties geopend. In zijn openingsrede verklaarde dr. Evatt: „Het verlenen van waarachtige steun aan de Verenigde Naties en haar idealen moet het wachtwoord zijn van alle staten, die leden zijn der or ganisatie". Hij voegde hieraan tob: „Een ieder, die zijn land in de Ver. Naties vertegenwoordigt, heeft zich plechtig bereid verklaard, te erkennen, dat de Verenigde Naties het interna tionale lichaam vormen, waaraan het opperste gezag is toegekend". Alleen Duyvis maakt SJUUI „ONTHULLEND EN ZIELIG" Het „Nieuwsblad voor Sumatra" noemt het antwoord van Bangka op de uitnodiging van de Commissie der V.lf., onthullend en zielig en is van mening, dat een voorbespreking op deze basis niet aanvaardbaar is, aangezien daar door van de vervulling van het belang rijkste punt van het Canadese voorstel, n.l. de order tot het staken van het vuren en de Ronde Tafel-conferentie, niets terecht komt. Het Republikeinse blad „Merdeka" schrijft, dat in Republikeinse kringen te Batavia instemming word betuigd met het antwoord. SCHIETPARTIJ TE KAIRO Een aantal leden van de ontbonden Mohammedaanse Broederschap scho ten gisteren op de politie die de groep in Rodelfarag, een buitenwijk van Kairo, trachtte te arresteren. De politie beantwoordde het vuur. Verdere bij zonderheden ontbreken. Den Haag herdacht zijn gesneuvelde militairen In de periode van 14 September '48 tot heden zijn in Indonesië 45 Haagse militairen gesneuveld. Deze doden werden gisteravond herdacht op een bijeenkomst van het plaatselijk demo bilisatiecomité. Burgemeester mr. W. A. J. Visser bracht in een korte rede de dank over van de gemeente 's Gravenhage voor het offer, dat de gesneuvelde Haagse militairen voor de gemeenschap heb ben gebracht. Gelukkig is het land, zo zei hij dat een jeugd heeft als de onze. bereid onder alle omstandigheden haar plicht te doen VERGEMAKKELIJKING VAN AMERIKAANS BEZOEK Tien Europese landen (w.o. Neder land) hebben het vereiste van een vi sum voor Amerikanen afgeschaft. Voor de burgers van deze landen zal van Amerikaanse zijde geen betaling voor visa meer gevraagd worden. BOEMELTREIN OP JAVA ONTSPOORD Zaterdagmiddag is de boemeltrein DjemberProbolinggo ontspoord, door dat de rails waren losgeschroefd. Een I donesische reiziger werd gedood en vier werden gewond. JOODS-ARABISCHE GEDACHTENWISSELING De verzoeningscommissie voor Pa lestina heeft besloten in Europa een vergadering bijeen te roepen voor een „uitwisseling van gedachten" tussen Joden en Arabieren. NIEUW RECORD GEWICHTHEFFEN Tijdens een wedstrijd tussen ploe gen uit Moskou en uit de Oekraine heeft Iwan Maltzeff zijn eigen wereld record links stoten van 112 kg. (1 Mrt. 1949) verbeterd tot 112'/z kg. HET GESTRANDE ZWEEDSE SCHIP TE BLOEMENDAAL. De storm van de afgelopen dagen heeft de geul, die de draglines om de C. A.Banck hadden geschapen, voor een groot deel weer dichtgespoeld. De gevolgen zijn echter niet catastrofaal: insiders schatten het tijdverlies, dat deze tegenslag heeft veroorzaakt, op een week a tien dagen. VOOREN—VAN BEEK NOG OP DE TWEEDE PLAATS De stand in de Zesdaagse te München luidde Maandajgnacht: 1. NayeDepauw (Belg.) 190 punten. Op één ronde: 2. VoorenVan Beek (Ned.) 105 p.; 3. Ki- lianLohmann (Duitsland) 65 p.; 4. OubranDorr (Frankrijk) 43 punten. Alle overige koppels lagen op drie of TUINBOUW DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN. Gisteren zijn te Naaldwijk de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd door C. J. Duyvestein. Het zijn kas-aard- appelen. Als primeurs brachten zij op als poters f 2.05 per kilo, als kleine poters f 2.25 en als kriel f 2.10.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5