Het boek „Carnaval der Desperado's" een ware kermis der ijdelheid R Tweede Geheimen rond het England-Spiel (4) Het „getrouwe relaas" over een broer die nooit bestaan heeft Verdeling bouwvolume een lastige kwestie Op 7 April trekt Londen ter stembus Kwart millioenipanhangers van Mosley willen eer) fascistische regering AVONTUUR ESIDENTIE Regering h, Verzet van A Communis* Kwestie-Mindsz de agen Majoor De Graaf zal zijn onhoudbare, zware be schuldiging jegens Major S. Bingham Jr. onverwijld moeien terugnemen JjET VORIG JAAR VERSCHEEN* ER IN NEDERLAND een uiterst merk waardig boek. Het heette „Carnaval der Desperado's" en het werd aan gediend als het „getrouw relaas ener militaire opdracht, zoals deze in v\jan- delyk gebied werd uitgevoerd door geallieerde agenten, bijgestaan door ver- zetscellen". De boeiende hoofdstukken, vol spionnage-avonturen, sex en reemde woorden, werden ingeleid door een hooggestemd voorwoord van de bekende schrijver A. den Doolaard, die te kennen gaf, dat hij de delen, die over het England-Spiel handelden, wel mocht beoordelen en dat, volgens zijn overtuiging, de schrijver de grote lijnen daar juist had getrokken. We had den hier dus een boekwerk over geheime diensten en derzelver werk, met name voor wat betreft het England-Spiel. I)e schrijver verschuilde zich achter het pseudoniem „A. J. Noëll de Gaulle", maar vermeldde daar meteen bij, dat hjj een voormalig comman derend hoofdofficier bij de geallieerde agentendienst was. Hjj gaf kortaf te kennen, volledig achter de schermen te zullen blijven, niemand in verband met zjjn boek te willen ontmoeten en niet in staat te zijn, welke vraag dan ook te beantwoorden. „Voor deze beslissing heeft hjj zijn eigen goede reden," schreef Den Doolaard in het voorwoord. Het was allemaal nogal erg „security-aehtig" en heerlijk geheimzinnig voor een bepaald soort lezers, dat de verkochte oplaag van 30.000 exemplaren wijst het uit groter is dan men vermoeden zou. \\/ie nog naar de identiteit van de ge heimzinnige schrijver van het my sterieuze boek mocht zoeken, kon al spoedig na het verschijnen tevreden zijn. De schrijver ontmaskerde zichzelf. En bleek inderdaad een gewezen „com manderend hoofdoffcier van de agen tendienst" te zijn, n.l. de majoor K. de Graaf van het Bureau Bijzondere Op drachten, thans werkzaam ten kantore van een der grote Haagse bedrijven. Wij nemen aan, dat de heer De Graaf, nu hij zelf de sluiers rond zijn persoon lijkheid heeft losgerukt en nu hij, als publicist van een „getrouw relaas" zijn zwijgplicht verdwenen acht, ook zal terugkomen van zijn standpunt, geen enkele vraag te willen beantwoorden. Wij hebben hem namelijk een paar on plezierige vragen te stellen. En dat spijt ons voor de voormalige majoor De Graaf, maar dat wordt ons geboden, cmdat hier de eer in het geding is van een Brits officier, die zichzelf niet ver dedigen mag en omdat hier sprake is van een publicatie, die misschien de verhouding tussen Groot-Brittannie en Nederland zou kunnen schaden. Op losse gronden. Want Den Doolaard moge dan al in bet voorwoord verklaren, dat de heer De Graaf geschreven heeft „met grote kennis van zaken", wij zijn van me ning dat de auteur wiens kwaliteiten als commanderend hoofdofficier wij volkomen buiten discussie houden gefaald heeft op een wijze, als maar zelden voorkomt. Wij zijn van mening dat hij, die toch geleerd moet hebben niet klakkeloos conclusies te trekken, dat hij, die een boek schreef, waarbij onze toekom stige relatie tot Engeland in het geding kwam, volkomen ongegronde, ongecon troleerde en, hoogst laakbare beschul digingen heeft geuit aan het adres van een nog in actieve dienst zijnde Engelse majoor, te weten de heer Seymour Bingham Jr. Wij zullen dat bewijzen. Op pagina 50 van het bedoelde boek spreekt de schrijver over een „vroegere employé van de I.G. Farben, major Timpson, Engelsman van afkomst, die thans de Britse nationaliteit had weten te herkrijgen en, na daartoe te hebben gesolliciteerd, van Britse zijde was aan gewezen om een belangrijk deel van de agenten-organisatie aan het hoofd kwartier (in. Engeland) te leiden. Deze man was een allermerkwaardigste fi guur. Op Jan maakte hij een onbe trouwbare indruk". Er volgen dan een paar vunzigheden, die wij niet voor publicatie geschikt achten en even ver der zegt de schrijver nog, dat men „in het algemeen, in ieder geval alle reden 1 ad deze personen te wantrouwen". Op pagina 270 (het speelt in Den Haag) lezen we het volgende over ,de broer" van Timpson, die bij de Gestapo werkt: „En dap was er nog dat kleine l-amertje, waar soms die donkere lange vent zat, die nooit sprak of lachte en nie hem altijd zo bekend voorkwam". „Vervloekt, hoe heette die kerel ook weertoch niet Timpson?.... Ja. waarachtig: Timpson„Timp son, natuurlijk.dat was ook de naam van die majoor bij de geheime dienst in Londen, die hij niet vertrouwd had en die ontslagen was wegens het Nordpol- SpielTimpson.!En nu wist Jan cok, waarom de Gestapo-Timpson hem zo bekend was voorgekomen.... de familietrek van de Timpsons, on loochenbaar". Verder krijgen we dan te horen, dat de Haagse Gestapo-Timpson via Portu gal contact had met Londen. En dat zo betoogt de schrijver is nou de sleutel tot het raadsel van het England- Spiel. Hetgeen op pagina 283 nog eens wordt onderstreept, omdat majoor De Graaf daar ontdekt heeft, dat de Haag se Timpson (de S.D.-schoft) een broer is van de Londense Timpson !de geheime dienst-man, die zo onbe trouwbaar lijkt). En dan is het cirkeltje rond. Daar zat het verraad! Twee broers in Duitse dienst, de een op het Binnenhof bij Schreieder, de ander in de bureaux van de Engelse S.O.E. en in-en-uitlopend bij de Nederlandse ge heime dienst te Londen. Die twee speel den elkaar natuurlijk alle geheimen toe en werden er door de moffen zwaar voor betaald! Opgelost! Klaar is Kees! Onzin ten top. ïyien zou deze onzin kunnen laten voor wat het is. Men bedenke maar eens hoe onmogelijk het ware, dat de Duit sers hier een Engelsman, die eventueel een, zo gevaarlijk spel speelde, onder eigen naam zouden laten optreden Het is te mal om over te praten. Maar goed men zou dit alles nog met een glimlach kunnen voorbijgaan (hoewel het England-Spiel een veel te ernstige zaak is voor zulke grapjes) ware het niet. dat majoor De Graaf op 23 Febr, j.l. te Amsterdam in een persconfe rentie mededeelde, dat hij als de verra der openlijk meende te moeten aanwij zen de Engelse majoor Bingham, die in de geheime dienst werkte ten tijde toen het afschuwelijke England-Spiel werd gespeeld. „Bingham had een bloedverwant zo zeide De Graaf die in Nederland voor de Gestapo werk te". Deze openlijke verklaring impli ceert, dat „Timpson" identiek is met Bingham. De heer De Graaf is dus een aanhanger van de theorie, dat de Lon dense Bingham in contact stond met zijn broer, de Haagse Bingham (die een importzaak had in de Residentie en die zo duidelijk de familietrekken vertoon de). „Maar zo voegde hij er op de persconferentie aan toe deze twee Binghams zijn thans onvindbaar". Mag dat maar zo? Wij zien hier dus het vreemde ge val dat een Nederlandse reserve-ma joor van de geheime dienst een En gel se majoor van de geheime dienst en diens broer openlijk er van be schuldigt (in het „getrouw relaas" zo wel als in een persconferentie) door verraad zestig geheime agenten en omstreeks duizend illegale strijders alsmede honderden containers spring stoffen, wapenen, geldsommen 'enz, enz. in handen der Duitsers te hebber, gespeeld. Die Engelse majoor is zo zegt De Graaf de heer Bingham Dat is een zeer zware beschuldiging. En een volkomen valse beschuldiging. De feiten. INe heer Seymour Bingham werd op 19 October 1898 te Rotterdam geboren uit een Engelse vader en een Neder landse moeder. De ouders van zijn va der waren in 1871 uit Engeland naar de stad aan de Maas gekomen en de fami lie is er altijd blijven wonen. Zij is al tijd van Engelse nationaliteit gebleven. Seymour Bingham, de latere majoor wiens naam door majoor De Graaf ge noemd wordt, was enig kind en is dat altijd gebleven. Hjj heeft geen h r o e r. Er kan dus ook geen broer van hem bü de S.D. in Den Haag hebben ge zeten, ook al schrijft majoor De Graaf over de „onloochenbare familietrek ken". Flater nummer één. Seymour Bingham heeft nooit bij de I.G. Farben gewerkt, maar bij de Bruynzeelfabrie ken in Zaandam en als pro-consul in Amsterdam. Flater nummer twee. Sey mour Bingham kan nooit de Engelse nationaliteit herkregen hebben, want hij is nooit anders dan Engels onder- daan geweest. Flater nummer drie. En als majoor De Graaf beweert, dat zjjn slachtoffer in Engeland ontslagen en uitgerangeerd werd, (en nu zelfs abso luut onvindbaar is!) dan moeten wü er op wijzen, dat major S. Bingham Jr. op dit ogenblik officier is bü de Control Commission Germany, waar hü een ver trouwensfunctie bij uitnemendheid ver vult. En dat is dan flater nummer vier. Tekort op premieregeling (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, heeft zijn begroting voor 1949 in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stem ming aangenomen gekregen. Tijdens de debatten hadden enige leden reeds hun grote vertrouwen in deze be windsman uitgesproken, na de aan vaarding van zün begroting mocht hü van verscheidene afgevaardigden een gelukwens in ontvangst nemen. IIÜ had op Dinsdagmiddag nog op enkele kwesties te antwoorden en zei- de o.a. geen voorstander van duplex- woningen te zün. Toch moeten ze ge bouwd worden omdat de woningbe hoefte nu eenmaal schrikbarend groot is Op den duur zullen ze wel weer verdwijnen, maar dat zal van het Ne derlandse volk zelf afhangen. „Hoe denkt U over overheidsbouw, Louw door woningbouwverenigingen en door particulieren?" hadden sommige afgevaardigden de minister gevraagd. Op het ogenblik is het mij het zelfde, zo liet de bewindsman de kerk in het midden. Als er maar gebouwd wordt. Toch liet hij doorschemeren, dat hij in verenigingsbouw een groter vertrouwen stelt dan in die door porticulieren. Woningsplitsing. De premieregeling voor woningsplit sing, die op 31 December 1948 ophield te gelden na die datum konden n.l. geen aanvragen meer worden ingediend zal niet meer in het leven geroepen In een volgend artikel nog iets meer worden. De bewindsman voerde daar over de afschuwelijke beschuldiging en haar volstrekte weerlegging. Voorlopig mogen wij aan majoor De Graaf met alle respect voor zijn kwaliteiten als commanderend hoofdofficier wel vragen of het niet hoog tijd is dat hij, als man van eer en als officier, amende honorable maakt jegens de Britse offi cier bij de C.C.G. major S. Bingham Jr. Strijd om erfenis van Duitse ex-keizer De erfenis van de Duitse ex-keizer: huize Doorn met 45 ha grond en geld en effecten tot een bedrag van onge veer 2 millioen gulden was gisteren het onderwerp van een geding van cx-kroonprins Friedrich Wilhelm von Hohenzollern contra het Nederlandse Beheersinstituut. Dit instituut heeft aan de ex-kroonprins de niet-vijand-ver- kiaring geweigerd. Het als Duits eigen dom ten behoeve van de Staat der Nederlanden geconfisceerde eigendom der Hohenzollerns in Nederland werd dientengevolge niet aan de ex-kroon- prins overgedragen. Deze kwam van deze beslissing in appèl bij de Raad vcor Rechtsherstel, Waar gisteren de pleidooien van mr. R. Wesseling voor de ex-kroonprins en mr. J. van den Eerg namens het Beheersinstituut werden gehouden. DE GAULLE KRIJGT GEEN NIEUWE VERKIEZINGEN De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag met 358 tegen 46 stem men een Gaullistische motie verworpen, waarin ontbinding van de vergadering werd verzocht en uitschrijving van nieuwe algemene parlementsverkiezin gen. De communisten onthielden zich van stemmin-.'. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 30. Omdat Oom Elmer niet thuis is, zijn Pim, Pam en Pom meteen maar heb er zo'n gevoel van", antwoordt Pim. „Weet je wat? We zullen het eens naar de haven doorgelopen. Pepi is ver- vragen aan de kapitein", baasd, dat die drie hondjes zo goed de Daar zijn de anderen het direct mee weg weten. Pim vertelt hem echter, dat eens. Maarals ze naderbij komen, ze al vaker in Buldogstad geweest zijn er, zodoende de weg goed kennen. zien ze niemand. Het schip ziet er ver laten uit. „Ik denk, dat de matrozen aan een gewichtig financieel argument voor aan. Op de begroting was er een be drag van f 8.000.000 voor uitgetrokken. Er zijn echter credieten aangevraagd voor f 10.500.000. zodat minister Lief-' tinck met nog f 2.500.000 over de brug zal moeten komen. Evenals de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting verwierf ook de begroting voor 1949 van het Staats bedrijf der P. T. T. de goedkeuring der Eerste Kamer, toen de minister van Verkeer en Waterstaat mr. Spitzen en kele vragen had beantwoord De rijks postspaarbank, die in de Duitse tijd onder de P. T. T gebracht is, doch een zelfstandig lichaam behoort te zijn res sorteert nog altijd onder de P. T. T. De minister zegde toe. dat hij hierom trent spoedig een beslissing zal nemen. Hongaars protest bij V.N. De Hongaarse regering heeft bij de V. N. geprotesteerd tegen het feit, dat de zaak-Mindszenty op de agenda van de vergadermg is gebracr.t. Volgens de nota, die de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Rajk, aan de voorzitter der vergadering te Lake Success, heeft gezonden is het plaatsen van de zaak-Mindszenty op de agenda der V.N." een inmenging in Hongarije's binnenlandse aangelegen heden". De nota acht een dergelijke procedure in strijd met het interna tionale recht en de geest van het hand vest. EVEN GOED ALS VROEGER Engeland vindt hen lastig Interpellatie-verzoek van Gortzak afgewezen De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 66 tegen 18 stemmen het in terpellatie-verzoek van de heer Gort zak (CPN) afgewezen. De heer Gort zak wilde vragen richten aan de mi nister van Oorlog in verband met een in de pers gepubliceerde circulaire omtrent het houden van een enquête naar de aantallen der thans onder de wapenen zijnde militairen, zowel offi cieren als minderen, welke een meer of minder grote kennis van het Rus sisch of van andere Slavische talen be zitten. Senator Graham bereid Nederland te boycotten De Amerikaanse senator Frank Graham heeft zich uitgesproken voor het voorstel van Brewster, aan Ne derland verdere Marshallhulp te ont zeggen „totdat het gevolg geeft aan de orders van de Veiligheidsraad inzake Indonesië". Doch daarbij verklaarde hij, dat het hem thans niet de geschik te tijd leek om dit voorstel tot uitvoe ring te brengen. Frank Graham filo sofeerde: „Indonesië is de voortuin van de wereld en niet een particulier achtertuintje van Nederland". „Kom, laten we eens naar dat schip het eten zijn," zegt Pim. „Kom, laten gaan kijken", zegt hij tegen Pepi. „Ik we aan boord gaan". „Aan boord gaan?" geloof vast, dat dat schip naar Afrika vraagt Pepi. „Mag dat wel?" gaat". „Hoe weet je dat nu?" vraagt Pam. „Waarom niet!" zegt Pim weer. „We doen toch zeker niets? We willen al- ,.Nu. weten doe ik het niet, maar ik leen maar iets vragen". IN BIRMA RUSTEN DE WAPENS Te Insein. 15 km ten Noordon van Rangoon, werd, volgens een bericht van regeringszijde, Dinsdag het bevel „staakt het vuren" afgekondigd, nadat vanwege de Karen-opstandelingen een verzoek om onvoorwaardelijke over gave was ingediend. maar niet gevaarlijk (Van onze correspondent te Londen) WANNEER OP 7 APRIL drie en een half millioen Londenaren ter stem bus gaan voor de driejaarlijkse verkie zing van de Londense gemeenteraad, zal het eigenaardige geval zich voor doen, dat slechts vier jaar na het einde van de wereldoorlog tegen het fascisme, de Britse fascistische partij van Sir Oswald Mosley zij het onder eer. nieuwe naam haar na-oorlogse poli tieke debuut zal maken. Voor de eerste maal na Öe oorlog heeft Union Move- ment, zoals Mosley's partij nu heet, can- didaten gesteld voor een verkiezing. De vüf partüen, die elkaar Donderdag de 120 zetels zullen betwisten, zijn de Labour Party, die een huidige meerder heid van 21 stemmen heeft, de Conser vatieven, de Liberalen, de Communisten en Mosley's nieuwbakken Union Mo vement, die maar liefst 50 candidaten heeft gesteld, voornamelijk in de noord- Londense districten en in de East End. Het weer officieel op de proppen tre den van de Britse fascistische partij is door het pnubliek met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Niet dat het enige invloed van betekenis zou kunnen uit oefenen op de uitslag dezer verkiezing, die hoofdzakelijk een strijd is tussen Labour ên de Conservatieven en die naar het oordeel van welingelichte kringen wederom zal eindigen in een Labouroverwinning. Volgens het onge slagen verkiezingsorakel Morgan Phil lips, secretaris der Labour Party, zal zijn partij Donderdag met 72 van de 120 zetels gaan strijken, hetgeen een verhoogde meerderheid van 3 zetels zou betekenen. Verwacht wordt, dat de nu zeer actief geworden Conservatieven het leeuwenaandeel der overblijvende zetels in de wacht zullen slepen, terwijl de rest ongeveer gelijkelijk verdeeld zou worden tussen de Communisten en Liberalen Hoewel het Mosley waarschijnlijk niet eens zal gelukken om een enkele zetel te bemachtigen en zijn „knokpartij" hier altijd als' iets totaal ongevaarlijks en zelfs belachelijks is beschouwd, neemt dat toch niet weg, dat zij sinds haar her-oprichting na de oorlog nu over geheel Engeland reeds een kwart millioen leden telt. Waar de doorsnee Engelsman een jaar geleden nog van mening was, dat het bestaansrecht der Union Movement slechts een soort vei ligheidsklep, zij het 'n zeer hinderlijke, was voor Mosley's „onschadelijke" vol gelingen, begint hij zich nu af te vragen of deze fascistische deelname aan ver 67 IN DE DOOR TJEERD ADEMA Steensma knikte. „Een buitengewone verrassing, zuster," zei hij. „Ik ben na melijk niet...." Hij voleindigde de zin niet. plotseling bevreesd, dat hij zich zon verspreken. Wat dromel. wat was dat nu weer? Hij was toch niet verloofd. Maar de jonker. Hij raakte verward in zijn gedachten. Het liefst zou hij de zuster verzocht hebben de jonge dame mede te delen, dat zijn toestand van dien aard was, dat. hij nog geen bezoek kon ontvangen, maar zou het niet een verkeerde indruk maken, wanneer hij representerende de heer Van Waardenburg zijn eigen meisje niet zien wilde? Misschien had ze een boodschap voor hem. Gek, dat hij zelfs niet eens wist, hie Ze heette. Wat zou ze wel zeggen als ze, in plaats van de jonker, een vol komen vreemde ontdekte? Of zou de jonker zijn meisje van alles op de hoog te hebben gesteld en kwam ze nu mis schien op diens verzoek om de indruk te versterken, dat hij inderdaad nie mand anders dan jonkheer Van Waar denburg was? Maar hoe kon deze weten, dat hem Steensma iets overkomen was en dat hij in dit ziekenhuis verpleegd werd? „Het lijkt wel of u helemaal niet blij is mijnheer Van Waardenburg". „Ikeh.... ja, natuurlijk, zuster, ik ben erg blij dat mijnhm. Is de dame beneden?" Er werd op de deur getikt en Steensma hoorde, dat de portier, die blijkbaar een douceurtje had gekregen, met een vriendelijk woord van dank de deur van de ziekenkamer opende. De patiënt wendde langzaam het hoofd naar de ingang. Op de dermpel stond een elegante jonge dame, die hij nog nooit gezien l.ad. Haar lachende ogen keken boven de bloemen uit, die ze, als wilde ze de verrassing nog even uitstellen, gedeel telijk vooi haar gezicht hield. Haar blik verstarde een ogenblik, toen ze zijn bijna geheel in zwachtels gewikkeld gezicht zag, maar ze be heerste zich onmiddellijk en stond in drie grote stappen bij het bed. Jacobus!" riep ze, „wat ben ik blij, dat ik je zie. Ik ben zo ongerust ge weest, toen ik hoorde, dat jeMaar wat zie je er uit! Ik zie alleen je ogen. Wil je wel geloven, dat ik je bijna niet herkennen zou? Hij ismeneer is toch niet erg gewond, zuster?" Zij wendde zich bij deze laatste woor den tot zuster Blanca, die op het punt stond de ziekenkamer te verlaten. „Dat valt erg mee, freule", zei de zus ter glimlachend. „Meneer heeft geluk kig geen inwendige kneuzingen." Ze knikte het blozende gezichtje, dat haar belangstellend aanstaarde vrien delijk toe, zette een stoel voor de be zoekster naast het bed en liet de patiënt met de jonge dame alleen. Het meisje keek hem recht in de ogen. „Ik ben blij, meneer", zei ze, „dat u dit verschrikkelijke avontuur zo goed te boven gekomen is. De schurken had den u kunnen vermoorden". Ze huiverde even en dook wat dieper in de kraag van haar mantel. „Heeft u veel pijn, mijnheer?" Ir. Steensma keek de bezoekster nieuwsgierig aan. „Mag ik zo vrij zijn, frpule", zei hij; „naar uw naam te informeren?" Wordt vervolgd. kiezingen niet zelfs de perken van een Britse democratie te buiten gaat. Fascisten zeer actief. Mosley, die practisch de gehele oor log als staatsgevaarlijk in de gevange nis heeft doorgebracht, heeft sinds zijn invrijheidsstelling weinig tijd verloren laten gaan met het wederopbouwen van zijn partij. Zijn verderfelijke propa- gandadienst begon al spoedig met het zenden van vlugschriften over zijn nieuw op te richten „non-fascistische" Union Movement naar de universiteiten, middelbare scholen en tal van vereni gingen. Door zijn toedoen kwamen er na de oorlog voorts nog een aantal or ganisaties in het leven onder een sor tering schoonklinkende namen. Mosley hield zich wat deze zusterorganisaties betrof in het begin echter op de ach tergrond en ontkende zelfs er enig contact mee te hebben, hoewel de lei ders ervan allen tot zijn vooroorlogse partij hadden behoord. Op een openbare vergadering van de Union Movement in November 1947 kwam toen plotseling de openlijke sa mensmelting van al deze partijen met de Union Movement tot stand, toen Mosley „op hun verzoek erin toestem de" als algemeen leider te willen optre den. Vanaf dat moment wierp Mosley zich weer geheel openlijk in de strijd en nog diezelfde avond waren er bot singen in de East End met de commu nisten en de Joodse 43-group. Het uiteindelijke doel der Union Mo vement wordt ondertussen niet meer onder stoelen of banken gestoken. Fan tastisch als het moge klinken, beoogt Mosley niet meer of minder dan esn fascistische regering aan het bewind ie helpen in Engeland. Reeds heeft hfj verklaard, dat zelfs indien de Union Movement Donderdag geen enkele zetel in de Londense gemeenteraad weet te veroveren, hem dat niet van zijn voor nemen af zal brengen om onmiddellijk daarna een aanvang te maken met een i.-.tensieve campagne voor de algem T.e verkiezingen in 1950. Z. 7 It 10 Syrië bereid de wapens te strekken Israëlische en Syrische afgevaar digden, die in een tent in „niemands land" tussen hun frontlinies in Noord- Palestina zijn bijeengekomen, hebben een begin gemaakt met wapenstil standsbesprekingen, terwijl buiten de regen in stromen neerviel. Generaal William Riley, stafchef der V.N., en Henri Vigier, persoonlijk vertegen woordiger van dr. Ralph Bunche, zijn bij de onderhandelingen tegenwoordig. Naar men gelooft, zouden de Syri'ers genegen zijn hun interne po sitie na de recente staatsgreep te ver sterken door een overeenkomst met Israel aan te gaan en zich te concen treren op binnenlandse kwesties. KONINGIN ONTVING HARRIMAN H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hebben in het paleis te Soestdijk de lieren Harriman, reizend ambassadeur der Verenigde Staten, dr. Baruch, Amerikaanse ambassadeur in Neder land, mr. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs en Dr. Valentine, leider van de E.C.A.- niissie voor Nederland, ontvangen. Het gezelschap vertoefde gedurende een uur ten paleize. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6 8 en 11 uur VARA: 6,20 Fats Waller (piano) 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Prof dr E de Vries VPRO: 7,30 Voot de jeugd 7,45 Ds N van Gelder VARA: 8.03 Dingen van de dag 8,20 Promenade-orkest 8,50 Hu welijk in de schaduw (hoorspel) 10,00 Malando 10,25 Volksliederen 11,45 In de tuin der poëzie 11,15 Bruce Lowe zingt 11,35 Kwartet Jan Corduwener HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Gra- mofoonplaten 6.45 „De kunst van rei zen" 1,15 Het nieuws uit Indië 7,J# Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Lijdens overdenking 8,45 Omroep-orkest 9,45 „be zee blijft vrij" 10,00 Gramofoon platen 10,15 Geestelijke liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Avondconcert VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7 8, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendva'ria 10,15 Arbeidsvitaminen 12,00 Het Lyra-trio 1,20 Promenade orkest 4,00 „Assortimento" 6,15 Sport- praatjo 6,3o voor de strijdkrachten VARA: 7,00 Partij van de Arbeid AVRO: 8 05 In ret Radio-Zoeklicht 8,15 Erie Hope (piano) VPRO: 8,30 Ds J J Thom son 8,55 Zo juist verschenen AVRO: SOO „Nehemia" 10,20 Avro-Omroepste» gaan op reis 10,45 Het culturele leve» m West-Indië 11,15André Kostelanetz 11,30 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 7, 8 'en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,33 Amusemtens-orkest 1,20 Karei Vlach en orkest 6,15 CMB-kwartier 6,30 De vijf Zapakara's 6,45 Gramofoonplaten 7,15 Neder landse organisten 7,30 Het actueel ge luid 7,55 Kinderbijbels 8,05 Pro gramma-proloog 8,15 Schoonmaak Sn Jubeldam 9,30 Familie-competitie 10,05 De vaart der Volken 10,25 Plano duo 10,45 Avondoverdenking iyts Sweelinck-kwartet 11,45 Gramofoon» platen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Te!. 2 Directie: J. BIJLSMA en C. KR Hoofdredacteur: A. KAPTEIN (Van onze parlementair) De Tweede Kamer hee middag het wetsontwerp nen van bepaalde bevoe de regering voor het trefi zieningen in verband me zenlüking van zekere coi Nederlands-Duitse grens i 24 stemmen aanvaard. Te de AR, de CPN, de St. Welter (KNP) en van de heren Scheps, Goedhart, Vondeling en De Loor. Er ging aan deze beslis ward debat vooraf. Zoals van de stemming blijkt, scheidene voorstanders correcties, doch hun wooi ken zich te verontschuld de correcties wilden aai allerlei bedenkingen conc dat het wetsontwerp aang worden. Enkele afgevaardigden positief tegen de correct: A. H. J. S. Bruins Slot beeld beschouwde de teel correcties nadat hij scl tie van de Duitsers had als een kleine annexatie i als een minuscule sch van Duitsland aan Neder Tegen het wetsontwerj zich eveneens mr. B. J. i di het wetsontwerp wel maar dan toch materieel de Grondwet achtte en d I. M. Weiter (KNP), die van grond voor iedere sti pijnlijke zaak noemde. Ook ds. P. Zandt (St. gen het wetsontwerp en mentsoverwegingen en o reeties ongewenste spann wekken. Even vóór de stemming dien dr. ir. A. Vondelini mens nog vijf leden van verklaring af, dat hij teg ontwerp was, o.a. omdat i lijke technische correctie ken kan worden, omdat wordt doorgevoerd teger van het betrokken volk, rekening mede gehouden land tot het gebied ve tisch pact behoort en on lijkheid van een bevred tieve oplossing wordt be Een eigenaardige moth P. J. Oud (WD) van zi. met het wetsontwerp. Zij delijk het gevolg van b de WD-fractie, naar ons meningen verdeeld warei niet om, dat wij nieuw hebben, zei mr. Oud, wj, ie nuttige voorzieningen Zonder kleine grenscorre niet mogelijk. Maar dat dan, annexatie. De minister-president de correcties verdedigem beperkte karakter van werp. Binnenkort zal de andere uiteenzetting gev Acht van de veertien bestuurscommissie van Vergadering der V.N. he gesproken voor plaats kwestie der berechting Mindszenty en van de 1 dikanten op de agenda mene Vergadering der V Dit verzekert een me) gunste van opneming di kwesties in de agenda b: stemming hieroyer in de De vergadering van c werd tot heden verc Belgie, Groot-Brittann Frankrijk, Panama en Staten zich hadden uitg opneming van beide kw verzocht behandeling va Mindszenty en Australië tie der Bulgaarse predi' De Poolse afgevaar Katz Suchy, verklaarde niet competent waren in daar deze geheel onder i se jurisdictie van Honga rije zouden vallen. Mijn ontploft i Gistermorgen waren a met werkzaamheden op ge vliegveld te Schijnüe bij stieten zij op een mij de mening, dat het p kwaad meer kon doen, h de kop van de mijn g slagen. De 34-jarige ong Schijndel werd op slag jarige, eveneens ongehu' het naburige dorp Wijt wond. Weersverwachting, gé denavond tot Vrijdags selende bewolking buien. Aanvankelijk i de Hollandse en Zeeui stormachtige, maar li lijk afnemende wind en Noordwest. Tam nacht. Overdag ongev temperatuur als vand:

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6