Tweede Kamer vóór de grenscorrecties Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bespreken de Grote Drie een nieuw bezettingsstatuut? Dr. v. Royen teleurgesteld over het gestadige Republikeinse wantrouwen Engeland ontkomt aan inflatie-druk B. F. O.-delegatie naar Batavia Donderdag 7 April 1949 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Regering handhaaft annexatie-eisen Verzet van A.R. en Communisten Ultimatum van Chinese communisten verworpen Kwastie-Mindszenty op de agenda Soepele emigratie regeling naar N.Zeeland 26-Jarige vrouw werd te Amsterdam vermoord Houding van het State Department ongewijzigd Britse begroting is bevredigend Bunche is erg moe BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 146e Jaargang Ne. 83 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft Woensdag middag het wetsontwerp tot het verle nen van bepaalde bevoegdheden aan de regering voor het treffen van voor zieningen in verband met de verwe zenlijking van zekere correcties in de Nederlands-Duitse grens met 54 tegen 24 stemmen aanvaard. Tegen stemden de AR, de CPN, de St. Ger., de heer Weiter (KNP) en van de P. vd A. de heren Scheps, Goedhart, Vermeer, Tuin, Vondeling en De Loor. Er ging aan deze beslissing een ver ward debat vooraf. Zoals uit de uitslag van de stemming blijkt, waren er ver scheidene voorstanders van de grens correcties, doch hun woordvoerders le ken zich te verontschuldigen, dat zij de correcties wilden aanvaarden. Na allerlei bedenkingen concludeerden zij, dat het wetsontwerp aangenomen moest worden. Enkele afgevaardigden spraken zich positief tegen de correcties uit. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (AR) bijvoor beeld beschouwde de technische grens correcties nadat hij scherp de agita tie van de Duitsers had gehekeld als een kleine annexatie en als zodanig als een minuscule schadevergoeding van Duitsland aan Nederland. Tegen het wetsontwerp verklaarden zich eveneens mr. B. J. Stokvis (CPN) di het wetsontwerp wel niet formeel, maar dan toch materieel in strijd met de Grondwet achtte en de heer Ch. J. I. M. Weiter (KNP), die elke afstand van grond voor iedere staat een uiterst pijnlijke zaak noemde. Ook ds. P. Zandt (St. Ger.) was te gen het wetsontwerp en wel uit senti mentsoverwegingen en omdat de cor recties ongewenste spanningen kunnen wekken. Even vóór de stemming legde boven dien dr. ir. A. Vondeling (PvdA) na mens nog vijf leden van zijn fractie de verklaring af, dat hij tegen het wets ontwerp was, o.a. omdat van een eigen lijke technische correctie niet gespro ken kan worden, omdat de wijziging wordt doorgevoerd tegen de vrije wil van het betrokken volk, omdat er geen rekening mede gehouden is, dat Duits land tot het gebied van het Atlan tisch pact behoort en omdat de moge lijkheid van een bevredigende defini tieve oplossing wordt bemoeilijkt. Een eigenaardige motivering gaf mr. P. J. Oud (WD) van zijn instemming met het wetsontwerp. Zij was vermoe delijk het gevolg van het feit, dat in de VVD-fractie, naar ons bekend is, de meningen verdeeld waren. Het gaat er niet om, dat wij nieuw gebied willen hebben, zei mr. Oud, wij willen enke le nuttige voorzieningen getroffen zien. Zonder kleine grenscorrecties zijn deze niet mogelijk. Maar dat is iets anders dan annexatie. De minister-president dr. W. Drees, de correcties verdedigend, wees op het beperkte karakter van het wetsont werp. Binnenkort zal de regering een andere uiteenzetting geven omtrent de Nederlandse desiderata ten aanzien van Duitsland. Dan zijn uitvoeriger bespre kingen mogelijk. De nu voorgestelde grenscorrecties hebben een drieledig doel: waterstaat kundige verbeteringen, verkeersverbe- teringen en een beperking van de moei lijkheden voor de douane. Er zijn grensverkortingen bij en de opruiming van onoverzichtelijke hoeken. De be langrijkste verbetering is de verbreding van de zogenaamde hals bij Sittard. Voorts liggen de correcties bij 's Heren berg en bij Nijmegen. De minister achtte het niet gelukkig, dat Duitsers aan Nederland worden toegevoegd, doch dat is niet onoverko melijk, temeer daar deze Duitsers in verschillende gebieden wonen en omdat zij toch veelal op Nederland georiën teerd waren. Uiteraard zijn er nadelen aan de correcties verbonden. Het voornaamste is een zeker ressentiment aan Duitse kant. Het is door de Duit sers echter schromelijk overdreven. Tot de communisten zei dr. Drees, dat hij het standï-mt vap Moskou kende en „dus" wist, hoe de communistische partijen in West Europa erover dachten. Officieel wordt gemeld, dat de Chi nese communisten de nationalistische regering hebben verzocht zich voor 12 April over te geven. Wanneer aan dit verzoek niet werd voldaan, zouden de comm. strijdkrachten de Jangtse over steken. President Li Tsoeng Jen heeft het communistische ultimatum verwor pen. Ook door de communistische radio- omroep te Peiping werd gisteravond een „volledige overgave" door de natio nalistische regeringslegers geëist als een voorwaai die vervuld moest zijn, alvorens een vredesovereenkomst zou kunnen worden gesloten. Volgens radio-Peiping was overgave door de nationalistische legers de enige methode om tot het sluiten van vrede te geraken. Een compromis was uitge sloten. „De itionalistische legers zou den, door zich over te geven hun volk en land een dienst bewijzen. Wij geven U (de nationalisten) een laatste kans, om het volk en het land van dienst te t- zijn", aldus radio-Peiping. Acht van de veertien leden van de bestuurscommissie van de Algemene Vergadering der V.N. hebben zich uit gesproken voor plaatsing van de kwestie der berechting van kardinaal Mindszenty en van de Bulgaarse pre dikanten op de agenda van de Alge mene Vergadering der V. N. Dit verzekert een meerderheid ten gunste van opneming der genoemde kwesties in de agenda bij de komende stemming hieroyer in de commissie. De vergadering van de commissie werd tot heden verdaagd, nadat Belgie, Groot-Brittannie Canada, Frankrijk, Panama en de Verenigde Staten zich hadden uitgesproken voor opneming van beide kwesties. Bolivia verzocht behandeling van de kwestie- Mindszenty en Australië van de kwes tie der Bulgaarse predikanten. De Poolse afgevaardigde. Julius Katz Suchy, verklaarde dat de V. N niet competent waren in deze kwesties, daar deze geheel onder de binnenland se jurisdictie van Hongarije en Bulga rije zouden vallen. Mijn ontpïolt een dode Gistermorgen waren arbeiders bezig met werkzaamheden op het voormali ge vliegveld te Schijndel (NBr.) Daar bij stieten zij op een mijn. Blijkbaar in de mening, dat het projectiel geen kwaad meer kon doen, hebben zij tegen de kop van de mijn geschopt of ge slagen. De 34-jarige ongehuwde B. uit Schijndel werd op slag gedood. De 31- jarige, eveneens ongehuwde, H. B. uit het naburige dorp Wijbosch werd ge wond. Weersverwachting, geldig van he denavond tot Vrijdagavond: Wis selende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk vooral langs de Hollandse en Zeeuwse kust nog stormachtige maar later geleide lijk afnemende wind tussen West en Noordwest. Tamelijk koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Grotere verantwoordelijkheid aan Westduitse regering Het is mogelijk, dat de Franse, Ame rikaanse en Engelse ministers van bui tenlandse zaken die thans in Washing ton vergaderen over de kwestie-West- Duitsland, het bestaande Londense ont- werp-statuut voor West-Duitsland sul len laten varen, zo verneemt Reuters diplomatieke correspondent uit Duits land. Uit deze berichten zou men kun nen opmaken, dat de ministers thans een geheel nieuw plan, dat naar men gelooft van Amerikaanse oorsprong is, in overweging hebben. Aan een toekomsfige Westduitse re gering zou grotere verantwoordelijk heid worden verstrekt, dan overwogen in het ontwerp bezettingsstatuut van Londen. Te zelfder tijd echter zo. ver volgt Reuters correspondent, zou de Amerikaanse regering grotere controle- volmachten ontvangen. Amerika im mers zou de belangrijkste bron zijn Voor Nieuw-Zeeland is op het ogen blik een immigratie-regeling in over weging waarbij de passage-kosten naar dit land op soepeler wijze geregeld kunnen worden. Wanneer een uitste kende candidaat-emigrant niet ten vol le over de middelen beschikt, en overi gens zeker in aanmerking zou komen voor plaatsing in Nieuw-Zeeland, over weegt men faciliteiten. Hoewel in het algemeen alleen vrijgezellen kunnen worden toegelaten, is er op het ogen blik ook de mogelijkheid voor enkele kleine gezinnen (tot vijf personen) om aan werk en een woning geholpen te worden. Voorlopig zijn de emigratie-afvaarten naar Canada als volgt vastgesteld: Ta- binta: 29 April, 23 Mei, 21 Juni en 22 Juli. Volendam: 17 Juni en 19 Juli. De dollartoewijzing voor Canada is iet ruimer geworden, met dien ver stande dat rekening wordt gehouden met de onkosten die men heeft vanaf de boot tot de plaats van bestemming. Reisbiljetten voor de trein kunnen in Nederlands geld betaald worden, ook voor de reis vanaf New York door de Ver. Staten. voor financiële hulp aan West-Duits land. De drie ministers dienen te Washing ton niet slechts tot overeenstemming te komen over een nieuw plan, doch ook over de „basis wet" of grondwet, welke thans in overweging is bij de parlemen taire assemblée van Bonn, alsmede over een nieuw drieledig bestuur van West- Duitsland. Er moet eveneens een definitieve be slissing worden genomen over het sta tuut voor het Ruhrgebied, dat op de zes-landenconferentie te Londen in Juni besproken is Waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat de drie ministers op deze basis een alles omvattende overeenstemming zullen bereiken. Kenneth Royall: Amerika is gereed In een toespraak ter gelegenheid van de dag van het leger, heeft de Ameri kaanse minister voor het leger, Ken neth Royall, onder meer gezegd, dat, indien Amerika een mogelijke aggres sor Europa zou laten overrompelen, de daaruit voortvloeiende oorlog tien tot twintig jaar „en misschien langer" zou duren. De pact-landen, zo zeide hij, re kenen op Amerikaanse uitrustingen voor hun eigen legers en eveneens op de steun van het Amerikaanse leger overzee. Royall was niet van oordeel, dat oorlog op handen was, maar, zo voeg de hij er aan toe de beste wijze om vijandelijkheden te voorkomen was te doen weten, dat Amerika gereed was deze het hoofd te bieden. Tweeverdachten aangehouden Gistermorgen omstreeks half twaalf ontdeken buren In het perceel Kome tensingel 95 te Amsterdam-Noord het ontzielde lichaam van de 26-jarige be woonster Francisca Arler, gescheiden vrouw van P. J. van de Broeke. Het bo venlichaam vertoonde verscheidene wonden van messteken. Nader vernemen wij, dat de gewezen echtgenoot van de vermoorde vrouw haar de laatste tijd nog geregeld lastig viel. Inmiddels was een vriendschappelijke verhouding ontstaan tussen de vrouw en een arbeider van. de N. D. S. M. Bei den stonden zeer gunstig bekend. Gistermiddag heeft de politie zowel de gewezen echtgenoot de 30-jarige P. J. van de B. als haar vriend de 30- jarige P. V. aangehouden. In de woning werd een grote ravage aangetroffen, waaruit de conclusie ge trokken kan worden, dat de vrouw zich ernstig verzet heeft. Naast het lijk lag een hamer. Het lijk vertoonde zowel sporen van messteken als van slagen met de hamer toegebracht. Het drie jarig zoontje van het slachtoffer is bij grootouders ondergebracht. Het verhoor van de vriend P. heeft aan het licht gebracht, dat hij inder daad Dinsdag nog een bezoek aan de vrouw gebracht heeft. Hij was evenwel om acht uur 's avonds weer thuis, daar hij onder behandeling is van een mag netiseur, die hem op die tijd thuis heeft behandeld. Hij is sindsdien thuis gebleven en ook gisteren in verband met zijn ziekte niet naar zijn werk ge gaan. Steekpartij in Amsterdam Dinsdagmiddag ontving een 38-jarige vertegenwoordiger in de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam bezoek van een hem onbekende man, die hem on middellijk nadat hij de deur had ge opend met een groot mes in de borst stak. Gelukkig was de wond niet erg diep, dus ongevaarlijk. Na de steek toegebracht te hebhen riep de aanval ler: „Je gaat er aan. Als ik het niet doe, doet een ander het wel", en ver dween daarop spoorloos. Zijn signale ment is: pl.m. 35 jaar oud, 1,75 meter lang, tenger postuur, blond haar, bruin costuum. De politie vermoedt, dat een liefdesdrama de achtergrond van dit mysterie is. Voetballen onder hypnose De leden van de voetbalploeg van de Hickley Athletic Club vin den mentale training niet meer voldoende voor hun wedstrijden: Zij hebben besloten zich te laten hynotiserenopdat ze door de ware wil om te winnen" bezield zullen worden. Op Dinsdag 19 April a.s. kort voor de match tegen een club uit Birmingham, zal een plaatselijk hypontiseur de Hickley'ers onder handen nemen en zij rekenen er vast op, dat zijn invloed hen op het veld onweer staanbaar zal maken. Nieuwe Griekse beschuldiging tegen Albanië Griekenland heeft door middel van radio-Athene Albanië er openlijk van beschuldigd de bedrijvigheid Wel ke door de Griekse guerrillastrijders in de laatste tijd in Noord-West-Grieken land aan de dag is gelegd, te steunen. Hieraan werd toegevoegd dat „volledige bijzonderheden" over de Albanese me deplichtigheid ter kennis van de be trokken geallieerde regeringen zijn ge bracht. Gistermorgen landde de K.L.M.- constellation „Utrecht" op Schiphol en enkele minuten later stond de Neder landse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad, Dr. J. H. van Royen, temid den van een groep journalisten. „Ik beschouw het persoonlijk als zeer teleurstellend, dat de Republi keinse leiders de uitnodiging voor de besprekingen te Batavia niet zoals Nederland onvoorwaardelijk heb-' ben aanvaard. Hieruit blijkt, dat bij deze leiders nog steeds een diep wan trouwen in de bedoelingen van de Nederlandse regering leeft", zo zeide Dr. van Royen. „Overigens is dit iets, dat op het ogenblik de UNCI aangaat. „In meer algemene zin", zo vervolgde Dr. van Royen, „is het teleurstellend dat steeds weer opnieuw en dikwijls bij landen, van welke men het niet verwacht, wantrouwen blijkt te be staan in de bedoelingen van de Nederlanders. Vooral het optreden van de Amerikaanse pers is wat dit betreft zeer teleurstellend, al moet ik er on middellijk aan toevoegen, dat ver scheidene en vooraanstaande commen- lators in Amerika op het ogenblik be grip blijken te krijgen voor het Ne derlandse standpunt". Merkwaardig, om niet te zeggen te leurstellend, achtte Dr. van Royen eveneens het feit, dat het State Depart ment hardnekkig vasthoudt aan de letterlijke tekst van de resolutie van de Veiligheidsraad, hetgeen Amerika bijvoorbeeld ten opzichte van Israel niet heeft gedaan. Toen nam men een meer practisch standpunt in. De hou ding van het State Department imMie Dr. van Royen sinds het optreden van Dean Acheson niet gewijzigd. De Britse minister van Financiën en Economische Zaken, Sir Stafford Cripps, heeft gisteren in het Lager huis zijn rede gehouden over de na tionale begroting. Nadat hij met statistische gege vens de stabilisatie van prijzen en lonen had aangetoond, zeide Cripps. dat „deze resultaten geplaatst tegen een achtergrond van volledige werk gelegenheid en gematigde opheffing van da rantsoenering, hoogst bevre digend zijn en zeer zeker wijzen op een vermindering van de hoge inflatie- druk". Sir Stafford waarschuwde echter, dat beperking in particuliere uitga- QE GLORIE der wereld vergaat. Een oude waarheid, die zich iédere dag aan nieuwe mensen ver nieuwt. Albert Bormann (de broer van de beruchte plaatsvervanger van Hitier. Martin) heeft zich, na jaren onder een valse naam ondergedoken te zijn ge weest, bij de autoriteiten in Beieren aangemeld. Hij had geen plaats meer om te slapen. Eens was hij adjudant van zijn Führer Wij krijgen oin- nenkort twee Duitse films in onze bios copen. „De moordenaars zijn bij ons" en „Huwelijk in de schaduw Zware gevallen. Frankrijk wordt een land van melk en honig! Boter, kaas en meik gaan van de bon en de prijzen blijven redelijk. Laat Queuille maar kuieren. Schande over de naam der kranten mensen bracht de Belgische heer N. Jas, die in Den Haag geestelijken bij hun jas nam door het opdissen van aangrijpende verhalen over zijn geal lieerde vrouw, die met zijn porie uille was v men. Al zijn geld weg, zijn perskaart weg en daar zat 'ie nou in de puree. Of de eerwaarde heer de liefde maar wilde betrachten en 'n klei nigheidje offeren op het altaar van Jas' ongeluk. Hetgeen gebeurde. Tot f 350 per keer bracht zijn praatje hem op. De Brusselse politie heeft hem de biecht afgenomen. Hij is in onvrijwillige re traite. £EN AMSTERDAMSE AGENT bracht in het holst van de nacht een auto tot stilstand, die weinig „heer"-lijk in het verkeer was. Uit de portierkieren kwamen opwekkende jeneverwalmen En in de beste stem ming zat een dronken matroos achter 'net stuur, die de slee ergens had opge pikt. Zijn twintigjarige lady, die aanvan kelijk de rit met haar tegenwoordigheid opluisterde, was er onderweg uitge sprongen, omdat zij niet tegen zigzag Veertig graden koorts van inspan ning om al dat nieuws over Indonesië te begrijpen. We zullen het maar weer met wonderolie proberen. Doet Beel tenslotte ookl gen kon. In Cleveland ging de bur gemeester persoonlijk het verkeer con troleren Op een gevaarlijk Kruispunt. De eerste, die hij bekeurde, was zijn eigen zoon. En die vroeg meteen ver hoging van zakgeld om de schade te kunnen betalen. Hoop der toekomst! Teremia Blom, die de berichten J heeft gelezen over een ontdek kingsreis op de berg Ararat, waai Noachs ark moet rusten, heeft aan drie universiteiten om opgave gevraagd van de kleuren der scheepsvlag; hij wil een boek schrijven over de stand der che mische wetenschap in het vóór-Zond- vloedse tijdperk. (Zeven delen, in zwijnsleer gebonden). Van 1 Mei vo rig jaar tot heden kwamen 100.000 be zoekers rondneuzen aan boord van het zwervende propaganda-schip „Vander- steng" van het comité Onze Marine. O Bij de vergadering van de V.N. zitten 436 journalisten uit V landen met scherpgeslepen potloden. Te wachten op goed nieuws. De Amerikaanse atoomgeleerde Lapp beweert dat de radio-actieve nawerking van de exploi- sies heus niet zo g is. Hij is bereid vis te eten uit de besmette wateren rond het getroffen Bikini. In Savignano 'Italië) demonstreerden 1000 heethoof den tegen het Atlantisch Pact. De poli tie kwam met traangasbommen en de Italianen toonden aldra hun beproefde oapaciteiten als hardlopers. ven even nodig was als een jaar gele den. Cripps schatte het totaal van de nationale schuld op 25.168 millioen pond sterling, een daling van 453 millioen in het afgelopen jaar. Er had, zo zeide Cripps, nog nimmer te voren een aflossing van de schuld op een dergelijke schaal plaatsgevonden. Cripps zeide, dat Engeland een evenwicht bereikt had tussen de na tionale inkomsten en uitgaven t.a.v. het lopende verbruik en de investe ring. „Het zal dit jaar onze taak zijn", aldus Sir Stafford, „deze toestand te handhaven". De financiële resultaten van het af gelopen jaar beschouwend, bracht Cripps in herinnering, dat de totale inkomsten 4007 millioen pond ster ling bedroegen of 242 millioen meer dan geraamd. Het was absoluut on mogelijk de uitgaven te verminderen en derhalve de belasting, zolang de defensie en de sociale diensten op de huidige voet werden gehouden. Cripps stelde al degenen teleur, die gehoopt hadden op een vermindering van de omzetbelasting. Deze belasting blijft ongewijzigd evenals de inkomstenbe lasting. Sir Stafford gaf te kennen dat de verlaging van de accijns op bier en wijn onmiddellijk van kracht zou wor den. Een kleine verhoging der levens middelen zou in overleg met de mi nister van voedselvoorziening „spoe dig" ingaan. JVa de aankomst op Schiphol. V.l.n.r.: Dr. J. H. van Royen, .4. H. J. Lovink (secretaris-generaal en pl.v. Minister van Buit. Zaken) en Prof. W. Schermerhorn. Dr. Ralph Bunche heeft aan de voor avond van zijn vertrek uit het Midden Oosfen in een speciaal interview ver klaard, dat hij thans „geheel en al kl.aar" was met de Palestijnse kwes tie. Hij zou onder geen omstandigheden naar Palestina willen terugkeren, noch met de verzoeningscommissie waar aan hij zijn taak als waarnemend be middelaar thans overdraagt noch in een andere kwaliteit. Bunche zou he den uit Beiroet vertrekken om zijn hoofdkwartier op Rhodos te liquideren en dan naar Europa te gaan en van daar naar de Verenigde Staten. Bunche zeide, dat hij een „lang verlof" ging nemen. „Ik ben moe, erg moe, en ik wil van alles af zijnvoegde hij er aan toe. De invloed van de Republikeinse propaganda in Amerika achtte Dr. van Royen nog steeds groot. De Republi keinse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad, de heer Palar, weet handig gebruik te maken van het wantrouwen tegen de bedoelingen van Nederland. De geruchten over het inhouden van de Marshall-hulp of het beknotten van de toewijzingen in het kader van het Atlantische Pact, achtte Dr. van Royen met verontrustend. „Het denkbeeld van e Ronde Tafel conferentie te 's-Graven.:age wordt al gemeen toegejuicht, zelfs door de ver tegenwoordigers van landen, die niet op de hand van Nederland zijn, mits de a.s. besprekingen te Batavia maar tot over eenstemming leiden", zo merkte Dr. van Royen op. Op de eerste openbare vergadering' van de Bijeenkomst Federaal Overleg, die gisteren is gehouden, is uitvoerig beraadslaagd over de status der BFO en over het punt van de erkenning van de BFO als partij in het Indone sische vraagstuk. De secretaris deed daarbij voorle zing van een brief van de HVK dd 4 April, waarin wordt gezegd dat de Nederlandse regering heeft medege deeld dat zjj het zeer op prijs zou stellen, indien een delegatie uit de l!FO aan de voorbereidende conferen tie te Batavia zou deelnemen en dat de HVK zich voorstelt, direct na aan komst van Dr. van Royen te Batavia, terzake met de BFO nader overleg te plegen. De voorzitter der BFO, sultan Ha rlid, weps er vervolgens op, dat het reglemc-nt van orde en de BFO zelf veranderd dienen te worden, wil zij optreden als partij. „Wij dienen dan ook een standpunt te hebben. Een partij met 83 standpunten is niet wel mogelijk. „Aan het slot van de de batten merkte de voorzitter op, dat men zich zal moeten uitspreken over drie mogelijkheden: of de BFO, of de gezamenlijke deelgebieden, of elk deelgebied afzonderlijk dient partij te zijn. De afgevaardigden kwamen gis teren echter niet tot een besluit. Het Chinese blad „Keng Po" Is zelfs van mening, dat het meningsverschil tussen de delegaties van Sumatra en Oost Indonesië hoogstwaarschijnlijk een splitsing in de BFO zal veroor zaken. Meisje tof acht jaar veroordeeld Het Haagse Gerechtshof deed gister morgen uitspraak in de zaak tegen het 23 jarige meisje Maria B uit Dordrecht, die haar 25 jarige vriend B. een middel, namelijk rattenkruid, aan de hand had gedaan, waardoor B. zich van zijn vrouw zou kunnen ontdoen. Het Hof veroordeelde haar tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek. Aaltje Noordewier overleden Op de leeftijd van tachtig jaar is na een korte ziekte in de nacht van Dins dag op Woensdag te Hilversum over leden mevrouw A. NoordewierRed- dingius, Nederlands bekendste zangeres en zangpaedagoge. 1200 VLIEGENDE K.L.M.-ERS Voor het bemannen van een lucht vloot van 90 vliegtuigen is een hele staf personeel nodig. Op 31 December 1948 had de K.L.M. hiervoor totaal 1200 man in dienst. Een gedeelte hier van is in Oost- en West-Indie gestation- neerd. DOODSTRAF GEHANDHAAFD De Bijzondere Raad van Cassatie ver wierp het beroep van E. G. Moesber gen en H. v d. Kraan uit Amsterdam, die door het Bijzondere Gerechtshof in Amsterdam tot de doodstraf waren veroordeeld. Beiden waren lid van de „Qplonnt Henneiche".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1