Conferentie te Batavia geopend Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijdag 15 April 1949 146e Jaargang No. 89 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verklaringen van Cochran, v. Royen en Moh. Rum De wil is er, nu nog de weg Mond-en klauwzeer belemmert export van rundvee Geen verplichte inenting Oost-Duitsland poogt de handel met West-Berlijn te hervatten Het Westen stelt echter voorwaarden Trailer stort van viaduct Enthousiasme rond Prinses Josephine President Truman bleef zwijgen over het Middellandse Zee-pact President houdt vast aan opheffing van de nse blokkade Berlijr Gevangenisstraffen voor Hitiers diplomaten Zware binnenbrand te Amsterdam •- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam -9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHICODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Gisteren te 10.45 uur plaatselijke tijd zjjn in de balzaal van het Hotel des Indes te Batavia de voorbereidende besprekingen tussen Nederland en de Indonesische Republiek onder auspiciën van de U.N.C.I. begonnen. De eer ste zitting duurde 55 minuten. Na een openingsrede van de voorzitter van de week, de heer Merle Cochran, hebben dr. v. Royen en Moh. Rum het standpunt van hun regering uiteengezet, waarna de vergadering tot Zater dag werd verdaagd. is, en indien hij als voorzitter der Republikeinse delegatie in deze hou ding zou volharden, zou ik dit uiter mate betreuren. Want dit zou slechts leiden tot een situatie, waarbij op deze conferentie geen overeenkomst zou kunnen worden bereikt, vooral niet in verband met een mogelijke terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, daar de Republikeinse delegatie in dat geval geen bindende overeen komst zou kunnen sluiten betreffende handhaving van rust en orde in dat gebied. Ik wil op deze bijeenkomst echter hierop niet verder ingaan, daar deze zaak zo gemakkelijk een controverse wordt. Ik wil besluiten, mijnheer de voor zitter, met mijn gelukwensen aan U om het door II genomen initiatief tot bijeenroeping van deze conferentie en sta mij toe, mijne heren, namens mijn delegatie en mijn regering, de hoop uit te spreken, dat op deze conferentie binnen korte tijd een oplossing zal worden bereikt een oplossing zo vu rig verlangd in Indonesië en in Neder land, door Republikeinen en Federalis ten, door Indonesiërs en Nederlanders, Chinezen en Arabieren, kortom door allen, die dit land lief hebben." In ztjn rede verwelkomde Cochran de Nederlandse en Republikeinse dele gaties Met groot genoegen vernamen wjj, dat de Nederlandse regering dr. Van Royen heeft benoemd tot voor zitter van de Nederlandse delegatie bij deze besprekingen. Hy heeft een uit stekende staat van dienst in de bui tenlandse diplomatie van zijn land en een recente ervaring in de Veilig heidsraad te Parijs en Lake Success. Het is niet onze bedoeling om voor lopig subcommissies in te stellen voor procedurekwesties. Cochran las vervolgens het telegram voor van de Veiligheidsraad d.d. 23 Maart, alsmede de punten één en twee van de resolutie van de Veiligheids raad van 28 Januari j.I. De commissie verwacht, dat de delegaties voorstel len zullen doen en bereid zullen zijn stappen te ondernemen voor een de finitieve en snelle uitvoering van de resolutie. De commissie zou voorts gaarne zien, dat partijen op zoveel mogelijk punten van het geschil reeds in Batavia tot wederzijds begrip ko men en vertrouwt er op, dat de Re publikeinse regering het bevel tot staken van het vuren op de meest ef fectieve wijze uitvaardigt, zodra zij hiertoe te Djokja in de gelegenheid zal zijn. Bij de huidige besprekingen zullen partijen de kwestie van de Rondetafel Conferentie in Den Haag met welwil lendheid in overweging moeten nemen, aldus Cochran. Ik neem aan, dat beide partijen volkomen zijn doordrongen van de noodzaak, dat bestaande misverstan den met spoed zullen worden opgehel derd en dat er snelle vorderingen die nen te worden gemaakt in de richting ener algehele oplossing van de Indo nesische kwestie. Wij vertrouwen daartoe op de goed wil, de hoge be ginselen, de kunde en de vastbesloten heid der hier verzamelde vertegen woordigers van partijen en maken er staat op, dat zij bij hun beraadsla gingen en besluiten redelijk en ver draagzaam zullen zijn en een wijs be leid aan de dag zullen leggen," aldus besloot de heer Cochran zijn rede. Dr, v. Royen: Na de toespraak van Cochran legde dr. v. Royen een verklaring af, waarin hij zeide, dat het ons ernstige en op rechte belang is, dat deze besprekingen met succes zullen worden bekroond. Hiertoe zul len wij van onze kant onze uiterste krachten geven. De Nederlandse delegatie is bereid, al dus dr. v. Royen, voor rang te doen verlenen aan de besprekingen betreffende voorwaarden en tijdstip van een mogelijke terugkeer der Re publikeinse regering naar Djokja. Ter vermijding van mogelijk misverstand moet ik hieraan echter terstond toe voegen, dat de voorrang van bespre king uitsluitend de thans te houden discussie betreft, maar dat elke bin dende afspraak als resultaat van deze besprekingen zal worden nitgeste'd 'ot het tijdstip, waarop over de twee an dere punten der Canadese „ruling' van 23 Maart j.I. overeenstemming zal zijn bereikt. Om een misvérstand uit _,de weg te ruimen wilde Dr. V. Royen op de meest formele en categorische wijze verkla ren, dat hét de bedoeling van de Ne derlandse regering is, dat de souverei- niteitsoverdracht inderdaad overeen komstig de beginselen, door partijen op de RenVille aanvaard, zowel volko men als onvoorwaardelijk zal zijn. Na nog enkele andere punten ver duidelijk te hebben, wees spr. op het antwoord van de Republikeinse dele gatie op de uitnodiging van de U.N.C.1. tct hef bijwonen van deze conferentie. Als ik mij niet vergis, heeft de neer Moh Rum in zijn antwoord getracht de nadruk te leggen op de omstandig heid, dat de Republikeinse leiders op angka niet kunnen worden oe- schouwd als de wettige vertegenwoor digers van de Republikeinse regering '.■ar deze haar gezag heeft overgedra ge" aan de n°odregering op Sumatra Dit zou vermoedelijk impliceren, dat de heer Rum geen enkele bindende afspraak namens zijn regering kan maken. Indien deze interpretatie van hei standpunt van de heer Rum juist Moh. Rum: Tenslotte nam de voorzitter van de Republikeinse delegatie Moh. Rum 't woord. Hij dankte dr. van Royen voor zijn formulering van het Nederlandse standpunt en zeide dat de Republi keinse leiders op Bangka, in Djokja en te Batavia eensgezind van mening zijn, dat al het mogelijke dient te wor den gedaan om de resolutie van de Veiligheidsraad met de grootste spoed uit te voeren. Helaas is het standpunt der Republikeinse leiders ernstig be- invloed door de gebeurtenissen der laatste maanden. De eerste taak van de commissie zal dan ook zijn. een sfeer te scheppen, waarin de partijen kunnen onderhandelen. Wij zouden gaarne weten, of de Ne derlanders de resolutie van de Veilig heidsraad aanvaarden in het licht van de directieven van 23 Maart (de Ca nadese „ruling") en wjj zouden gaarne zekerheid hebben, of de verantwoorde lijkheid van de Nederlandse regering voor rust en orde, zoals in het Neder landse schrijven is uiteengezet, niet de uitvoering van de resolutie van 28 Januari verhindert". „Als de resolutie en de aanwijzingen van de Veiligheidsraad worden aan vaard in de geest, waarin zij werden opgesteld, zijn wij er zeker van, dat een oplossing zal worden bereikt. Wij verlangen niet naar een slechts gedeel telijke uitvoering der resolutie. Wij zijn overtuigd van de noodzaak ener algehele oplossing en zien het belang in van een spoedige overeenkomst. Wij zijn echter niet van mening, dat be paalde onderdelen van de richtlijnen van de Veiligheidsraad geheel in elkaar zijn verweven. De tijd, die te onzer be schikking staat, is thans bijzonder kort. In het belang van onze twee volken en van de volken der wereld, moeten wij streven naar een rechtvaardige oplos sing, zonder verdere vertraging. Het is onze oprechte hoop, dat de Neder landers, door van het begin af in te stemmen met een herstel der Republir keinse regering te Djokja, de weg hebben gebaand voor fundamentele onderhandelingen en dat zij hiermede het onvervalste bewijs hebben gegeven van hun goede wil, die zal bijdragen tot een herstel van het vertrouwen, dat de laatste vier maanden verloren is ge gaan". Dr. v. Royen Op verschillende plaatsen in ons land komt mond- en klauwzeer voor. Dat berokkent de Nederlandse veehouderïi jaarlijks een aanzienlijke schade; niet alleen direct, maar ook indirect, door dat de ziekte moeilijkheden kan ver oorzaken bij de export van gebruiks- vee. Er zijn de laatste tijd gevallen voorgekomen, waarin het mond- en klauwzeer oorzaak was van het af springen van transacties met het bui tenland. Opnieuw is in de kringen van de veehouderij de vraag gerezen, of het algemeen verplicht stellen van de inenting tegen de ziekte aanbeveling verdient. Uit door de Stichting van de Landbouw gehouden besprekingen met de betrokkenen en deskundigen is ge bleken. dat aan het over het gehele land verplicht stellen van de inenting zoveel practische bezwaren kleven dat men het geraden acht daartoe nog niet over te gaan. Met name de Ge zondheidscommissie voor Dieren bracht een afwijzend advies uit Voor een massale, verplichte inenting over het gehele land is niet voldoend inentstof aanwezig en ook is er niet ge noeg veeartseniikundige huip om de verplichte inenting binnen een redelijk korte tijd te doen uitvoeren In negen provincies is de t.b.c-bestriidin- ver plicht opgelegd en voor Limburg is zij aangevraagd. Aan deze bestrijding van de t.b.c. hebben de veeartsen han den vol werk. Hoewel men in de Stich ting voor de Landbouw op het stand punt staat, dat verplichte inenting tegen mond- en klauwzeer over het gehele land gewenst is, zal men daarnaar niet blijven streven. Van groot belang acht men echter het voeren van propaganda voor de inenting. Hier ligt een taak voor de standsorganisaties en voor de provinciale gezondheidsdiensten. E.C.A.-hulp tot Juni 1 950 Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het compromisvoor stel goedgekeurd dat voor de uitvoe ring van het plan-Marshall tot Juni 1950 een bedrag van 5.430.000.000 toe staat. Wanneer ook de Senaat dit voorstel aanvaardt, kan het door pre sident Truman ondertekend worden. Onmiddellijk na de ondertekening zal de reconstruction finance corpora tion een bedrag van 1 milliard dollar ter beschikking van de ECA mogen stellen, waarmede deze haar werk zaamheden zal kunnen voortzetten tctdat het Congres de bovengenoemde gelden definitief zal toekennen. Van het bedrag, dat in het compro misvoorstel wordt genoemd, is 1150 millïoen dollars bestemd voor de maanden April, Mei en Juni en 4280 millioen dollars voor het daarop vol gende jaar. De Senaat had een bedrag van 5580 millioen dollars goedge keurd. het Huis van Afgevaardigden 200 millioen dollar minder. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: In de nacht en ochtend hier en daar tijdelijk mist. Morgen overdag zonnig en droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag Zwakke, later nu en dan matige wind tussen Oost en Zuid. Grenscorrecties Woensdag in de Eerste Kamer Een politieke medewerker van het ANP verneemt, dat het afdelingsonder- zoek van het wetsontwerp, dat de re gering moet machtigen over te gaan tot voorlopige grenscorrecties, welk onder zoek door de Eerste Kamer is gehou den. aan het licht heeft gebracht, dat de tegenstand in dat college vrij groot is en dat zeer critische opmerkingen zijn gemaakt, zodat wel voorspeld kan worden, dat de regering Woensdag 20 April, als het wetsontwerp in openba re behandeling komt, een hardere dob ber zal hebben, dan in de Tweede Ka mer het geval was. De paltrokmolen „De Eenhoorn" aan het buiten Spaarne te Haarlem, een eigendom van de vereniging „De Hollandse Molen" wordt ge restaureerd. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de molenmaker Jongejan uit Westzaan. lengte trailer meter Slechts één lichtgewonde Op een viaduct in de weg Amster damDen Haag, 6 km van Lisse, raak te de bestuurder van een trailer (trek ker met aanhangwagen) gisterochtend de macht over zijn stuur kwijt, ver moedelijk doordat een van de wielen de leuning raakte. De leuning werd over een van 30 meter vernield. De stortte van het ongeveer tien hoge viaduct af en kwam op zijn wie len terecht op de eronder gelegen weg naar Lisse. Een van de beide inzittenden werd licht gewond, de ander kwam met de schrik vrij. De 8 meter lange trailer, toebehorende aan het transportbedrijf A. H. Zijlstra te Sneek, werd groten deels vernield. Een juist op de onderste weg pas serende volkswagen van de heer Wen- nink uit Haarlem werd door de leuning van het viaduct getroffen. Alleen het dak van de wagen werd bescha digd. Jongetje door phosphor- projectiel gedood Terwijl de handelaar in oud ijzer B. te Helden-Dprp in de smederij van V. oude materialen aan het verzamelen was in het bijzijn van zijn tien-jarig zoontje, raapte de jongen een voor werp op, dat plotseling explodeerde en hem geheel in vlammen hulde. Bij de blussingspogingen, die de vader on dernam, werd ook deze ernstig ge wond. De brandende stof bleek uit phosphor te bestaan, welk gevaarlijk oorlogstuig op raadselachtige wijze in de smederij terecht was gekomen. De met ernstige brandwonden overdekte jongen werd naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. De bollenvelden kleuren Ondanks de zware stormen zijn er nog vele narcissenvelden overgeble ven, vooral in het Noorden van de bollenstreek, zo deelt de provinciale V.V.V. Zuid-Holland mee. De hyacïn- 'he.n beginnen overal te kleuren. Bij wtrm weer gedurende de eerstvolgen de dagen zullen er met Pasen reeds vele kleurige velden te zien zijn. Blijft hei koud, dan zullen er toch verschil lende velden rondom Sassenheim en Voorhout in bloei staan. Hier en daar ziet men veldjes vroege tulpen. Brochure van De Kadt verboden Gistermorgen heeft de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Thoe- ne een brochure, geschreven door het Tweede Kamerlid J. A. de Kadt, ver boden. In deze brochure heeft de schrijver de heer J. Fabius, redacteur van het blad van het Comité Rijks- e^pheid „een weinig kranige houding tijdens de Japanse bezetting" verwe ten. De president was van oordeel dat deze publicatie beledigend was voor de heer Fabius. Voor elk exemplaar, dat in ongewijzigde vorm mocht wor den verkocht, legde de president de gedaagden (ook de uitgever G. van Oorschot was gedagvaard) een boete van f 100 op. Handelsfirma's in Oost-Duitsland mogen contact opnemen met maat schappijen in West-Berlijn om te ko men tot een hervatting van de handel, die vier maanden lang practisch stil heeft gelegen. Dit is gisteren meege deeld door Fritz Selbmann, het plaats vervangend hoofd van de economische commissie in de Sowjet-zone. Deze mededeling is in Westelijke politieke kringen met veel belangstel ling ontvangen. Zij toont aan, zo meent men in deze kringen, dat de au toriteiten in de Russische zone tot het inzicht zijn gekomen, dat zij het niet kunnen stellen zonder de waardevolle electrische artikelen uit West-Berlijn. Sommige waarnemers menen zelfs, dat de Sowjet-autoriteiten een middel zoeken om uit -de Berlijnse inpasse te geraken. In theorie hebben de Ooste lijke autoriteiten alle export van Oost- naar West-Berlijn verboden. In de praktijk is dit verbod echter be perkt tot voedingsmiddelen en brand stof. De Westberlijnse autoriteiten staan geen export naar het onder Russisch Prinses /Josephine Charlotte heeft gisteren, in gezelschap van haar groot moeder, Koningin-Moeder Elizabeth, de mis bijgewoond, die in de St. Rom- bout-kathedraal te Mechelen, door de Eelgische primaat, Kardinaal van Roey, werd opgedragen. Het kostte de politie twintig minu ten om voor het koninklijke gezelschap een weg te banen door de juichende menigte. Toen prinses Josephine Char lotte de trappen van de kathedraal be steeg, riep de menigte „Lang leve de prinses", „Lang leve de koning" en „Wij willen de koning terug hebben". Langs de gehele weg van Brussel naar Mechelen hadden zich juichende me nigten geschaard. De adh deze weg gelegen huizen waren versierd met de Belgische vlag, terwijl afbeeldingen van koning Leopold waren aangebracht. Dodelijk ongeval in de St. Pietersberg Woensdag is de 33-jarige arbeider W. Vandenbroek, uit Maastricht, werk zaam bij de afgravingen in de St. Pie tersberg. toen hij op een hoogte van 25 meter boven de grond bezig was met het loswrikken van mergelblokken in de bergwand, door het losschieten van een blok mergel neergestort. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. De man was gehuwd en laat een vrouw met twee kinderen na. bestuur staande gebied tot van artike len, die zijn vervaardigd uit de schaar se materialen, die per luchtbrug naar Berlijn zijn gebracht. Hieronder vallen de meeste electrische apparaten. De burgemeester van West-Berlijn, prof. Ernst Reuter, heeft gezegd, dat de handel tussen Oost en West slechts op twee voorwaarden kon worden hervat: opheffing van de blokkade van Berlijn en uitschrijving van vrije en geheime algemene verkiezingen in de Russische zone en sector. President Truman heeft gister ver klaard niet met de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Necmeddin Sadak, over de mogelijkheid van het sluiten van een regionaal verdrag voor het Middellandse Zeegebied, in de trant van het Atlantisch Pact, te hebben ge sproken. Hij verklaarde dat het be zoek, dat minister Sadak hem gisteren had gebracht, uitsluitend een beleefd heidsbezoek was geweest, ter gelegen heid waarvan de Turkse minister van Buitenlandse Zaken hem een geluk- wensschrijven van de president van Turkije had overgebracht. In antwoord op een vraag verklaar de president Truman dat hij op het daarvoor geschikte tijdstip een verkla ring zou afleggen over het leveren van wapens aan de staten-deelgenoten van het Atlantische verdrag. Hij kon hier over thans echter geen enkele nadere mededeling doen. Voorts gaf president Truman te ver staan dat de Amerikaanse begroting over het dienstjaar, dat 30 Juni a.s. eindigt, een tekort van meer dan een milliard dollar zal vertonen. Spreken de over het Duitse probleem deelde Truman mede, dat de Amerikaanse regering zou weigeren met de Sowjet- russische autoriteiten maatregelen te bespreken, om tot een vreedzame op lossing van het Berlijnse probleem en van de Duitse vraagstukken in het al gemeen te komen, zolang de blokkade van Berlijn niet is opgeheven. Oet internationaal stafmuziekcorps van het Leger des Heils, dat in ons land vertoeft, zal Zaterdagochtend omstreeks kwart over elf een aubade brengen aan de Koningin ten paleize Soestdijk. Op Schiphol startte gis termiddag een Lincoln-bommenwerper van dê RAF, die voor motorreparatie een paar dagen op het vliegveld heeft gestaan, voor een proefvlucht. Daar het toestel onmiddellijk na de start vreem de bewegingen maakte, stelde men de alarminstallatie in \y er king; de brand weer rukte uit. De piloot slaagde er echter in zijn toestel onbeschadigd aan de grond te zetten. Q Een huisvader in Bremen at in 1945 met vrouw en kinde ren twee buurkinderen van 9 en 12 jaar op; hij staat nu terecht wegens moord, omdat het misdrijf van menseneten in het Duitse wetboek niet voorkomt. De pianist Marinus Flipse is uit Ame rika teruggekeerd en gaat weer recitals geven. In Schiedam lopen alle kaal- hoofdigen naar meneer Stoker, die een middel-in-een-flesje heeft uitgevonden dat als kunstmest werkt op de haar wortels. ]"\e Britse onder-minister van ko loniën heeft in het parlement onthuld, dat Engeland bij de Poetunie iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii heeft geprotesteerd tegen de uitgifte door Argentinië van postzegels, „waar in uitdrukking wordt gegeven aan be weerde Argentijnse souvereiniteit over de Falklands-eilanden". Op deze wijze likt men aan Perón! Het personeel van de ziekenhuizen te Parijs en om geving heeft besloten in staking 1ie gaan; de veiligheidsdiensten blijft men waarnemen. Het ministerie van volks gezondheid heeft verklaard, niet te kunnen dulden, dat de verzorging van de zieken, als gevolg van een tijdelijk geschil, te lijden zou hebben. Q De Met Pasen gaan we fietsen langt de bollenvelden eerste-minister van de staat Victoria verklaarde in het parlement dat hij het instellen van een commissie van onderzoek heeft geëist om de bedrij vigheid van de communisten na te gaan. JAe Zuidafrikaanse radio-omroep zal binnenkort de beschikking heb ben over veertien nieuwe zenders. Ter gelegenheid van de inwijding van het voortrekkersmonument te Preto ria zal de regering der Zuidafrikaanse Unie drie speciale postzegels, ter waar de van 1, l'A en 3 pence, in omloop brengen. In Groot-Brittannie is een koninklijke commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de werking der wetten op het gebied van lpterijeil, het wedden en kansspelen. Vorige maand is in een door kerkelijke genootschappen gepubliceerd rapport bekend gemaakt, dat tien millioen per sonen in 1948 een bedrag van 650 mil lioen pond sterling hebben besteed aan weddenschappen In een leprozen- kolonie op het eiland Cyprus zijn op zienbarende successen verkregen door lepra-lijders te behandelen met sulpha- nomiden. Het resultaat van de behan deling heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Het tribunaal te Neurenberg heeft gisteren een groep van Hitiers diplo maten veroordeeld. De straffen varieer den van 25 jaar gevangenisstraf voor de SS-er Gottlob Berger; 20 jaar voor Hans Lammers en Edmund Veesen- mayer, die de massadeportaties uit Hongarije organiseerde, tot de drie jaar, 10 maanden en 20 dagen op me dische gronden voor Stuckar.t Drie beschuldigden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van 15 jaar, twee tot 10 jaar, onder wie Hit- Iers minister van financiën graaf Schwerin von Krosig, zes beschuldig den tot 7 jaar, onder wie Von Weizs- acker. Het hoofd van de inlichtingen dienst „Walter Schellenberg, die aan het eind van de oorlog Himmlers „vre- desvoelhoorns" in contact bracht met graaf Bernadotte, kreeg 6 jaar gevan genisstraf. Twee beschuldigden kregen 5 jaar gevangenisstraf en één 4 jaar. Het voorarrest, dat van 3 jaar en 6 maanden tot 4 jaar varieerde, zal bij alle veroordeelden van de straf worden afgetrokken. Gisteravond heeft een zware binnen brand gewoed in een pand van het ge bouwencomplex der N.V. Handelsver eniging De Vries aan de Warmoesstraat De brand, die om half zeven werd ont dekt, werd onmiddellijk door de brand weer met groot materiaal aangepakt, doch breidde zich aanvankelijk steeds meer uit, zodat ook de dakspanten en de dakbedekking van asfaltpapier wer den aangetast. Omstreeks elf uur was men de brand in zoverre meester, dat met de nablussing kon worden begon nen. De schade aan het pand en aan de twee belendende percelen, waarvan eveneens het dak verbrandde, is zeer groot, die aan de opgeslagen materia len (watten en gaas) zal betrekkelijk meevallen. Teneinde het vuur, dat tussen de zolder en de daken woedde, te kunnen bereiken, heeft de brandweer een groot gedeelte van het dak moeten slo pen. Telkens sloegen de vlammen door het dak heen en brandde een gedeelte van het dak onder de voeten der brandwachts, die met rookmaskers moesten werken, weg. Een gedeelte van het personeel der firma is doende geweest, zoveel mogelijk voorraden uit het gebouw te redden. Omtrent de oorzaak viel nog niets met zekerheid te zeggen. Wel wordt aangenomen, dat de watten en het gaas reeds geruime tijd hadden gesmeuld en dat er in het vertrek, waar deze be waard werden, is gerookt. Nieuwe methode van kern splitsing Professor Theodor Sjisjkof, een Rus sisch atoomgeleerde, die uit een kamp van ontheemden in West-Duitsland is vrijgelaten, heeft verklaard een me thode van kernsplitsing te hebben ont dekt, welke op alle soorten elementen, zowel op de zware als de middelzware en lichte, kan worden toegepast. De professor zou zijn vinding ten dienste van de V.N. wilien stellen voor aan wending voor vreedzame doeleinden. Sowjet-hoofdkwartier gaat naar Leipzig Sowjet-ambtenaren hebben bevestigd, dat het Russische militaire bestuur zijn hoofdkwartier te Karlshorst (Berlijn) naar Leipzig zal overplaatsen, zo meldt het met Amerikaanse vergunning ver schijnende blad „Der Abend". Het blad voegt hieraan toe, dat „verscheidene eenheden" reeds te Leipzig zijn aange komen. Geen Duitse amendementen op het bezettingsstatuut Een delegatie van de Westduitse con stituerende vergadering te Bonn heeft Donderdag drie uur lang met de Wes telijke militaire gouverneurs gedis cussieerd over het nieuwe bezettings statuut. Naar men gelooft hebben de Duit sers geen pogingen gedaan amende menten in te dienen. De zitting werd verdaagd tot 25 April.. AARDBEVING IN DE V. S. EIST ACHT DODEN. Voor zover thans bekend, zijn bij de aardbeving in het NW van de V. S. en ZW-Canada acht personen om het le ven gekomen. Ten minste 50 mensen werden gewond. De schade wordt of ficieus op een tien millioen dollar ge- sohat.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1