Kort Bestek dammers Geheimzinnige besprekingen tussen Madrid en Washington Dr. Karl Arnold bij Minister Stikker Wereldcongres te Parijs voor de vrede Europese Ministers van Buitenlandse Zaken op 3 Mei te Londen bijeen Debat overzaak-Mindszenty in de V.N. Woensdag 20 Ad ril 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 92 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Franco weet zijn prijs te vragen Pacht voor 30 jaar Informele besprekingen te Batavia Weerbericht Convair in stadionspel Vleesrantsoen weer 200 gram Nanking verwerpt het communistische ultimatum i teleur 55.000 voetballief- e overwinning is :en hebben dat de s nu wel duidelijk en ernstig woordje ;r klop kreeg van in Apeldoorn. Het tak op de titel van nkanters nu aan de 1 0 4—2 4 1 1 4—4 3 I 3 0 2—2 3 I 1 2 3—5 1 ;te nederlaag. HW >aas in eigen huis van RCH was 70 g nog aan de kop eindigde de wed- een draw. i 0 1 7—3 6 l 2 1 4-4 4 1 1 2 6—7 3 L 1 2 3—6 3 schijn van dat ook ite klassers aan het :n trekken. Labor lelijke cijfers Be opgeslagen aan de 2 1 0 11—2 5 2 11 5—5 5 2 0 1 6—1 4 0 2 1 2—5 2 0 0 3 0—11 0 pechten redden het ,von van TOP en jorsprong van drie re ploegen vermoe- allen inhalen daar wedstrijden te spe- 3 10 8—2 7 12 1 9—7 4 112 5—5 3 1 0 3 4—12 2 r van de tweede en houden. Dat zal :zien de voorsprong verwinning die gis- rerd behaald. 2 10 9—2 5 111 6—3 3 1 0 2 2—6 2 1 0 2 3—9 2 de eerste overwm- ie-competitie vtan het lus de leiding zij het ;m verschil op LSC punten deelden. 110 4—3 3 0 2 0 3—3 2 0 2 0 3—3 2 0 11 3—4 1 programma 5DENAVOND 01 m Nieuwsberichten AVRO: 6,15 Tom Erich r de Strijdkrachten .chter het voetlicht m 7,50 Rubriek van 8,05 In het Radio- Dnte Dinsdagavondtrein nog aan denk 0.45 :ht 10,00 Ik zou zo ek 11,15 Gramoloon- 315 m Nieuwsberichten r KRO: 6,10 Sport- usements-orkest 6,50 30 Kwartiertje guitaar en" 8,05 De gewone i Philharmonisch-orkes 9,45 Kamermuziek- ondgebed 11,15 Maas- rkest WOENSDAG iOl m Nieuwsberichten 11 uur VARA: 8,18 - 12,00 Accordeola 1,20 or de strijdkrachten en 7,15 Tonny Schif- VPRO: 7,80 Dr J P A Van alle dag VARA: de dag 8,15 Hallé nd in „De jonge Jan" an Capellen 60 jaar er poëzie 11,15 Bruce 35 Kwartet Jan Cordu- 415 m Nieuwsberichten a 11 uur - NCRV; 8,15 werk 1,15 „Mando- idagconcert 6,00 Onze en korpsen 6,30 Jet iieuws uit Indonesië eluid 7,45 Engelse les -proloog 3,15 Geeste- ;,45 „De zee blijft vrij" platen 9,35 Gala-con- e 10,45 Avondoverden- emde concerten 11,50 materiaal uitgezon- s gedoodde twee- adselaehtige wijze be- onker zich persoonlijk buitengewoon veel iracht en de gezant r hij begreep, dat me ienburg tijdens de reis p en gaf hem niet de en. r an onze achtervolgers :er gevestigd. 'Intussen rallend met de echte en Haag. Hier zou ik digen en ik had daar- erentieNuis kan bem niet meer..." wendde het hoofd af. rem, mijnheer", zei ze. kte. „Ik zal het pro- hem niet kan berei- ;ek hem een moment en. Wordt vervolgd BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN AAfiSC TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter i'raag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: I 1.40 per maand, f 1.— per kwartaal plus incassokosten Minorca zou een hyper-moderne Amerikaanse lucht en vlootbasis moeten worden (Van onze correspondent te Parijs). rtE besprekingen tussen Madrid en Washington duren nog onverminderd voort. Ze worden in de grootste geheimhouding gevoerd en nimmer heeft men de goede gedachte een communiqué te verstrekken. Wel is men in Amerika geneigd van tijd tot tijd het bestaan van zekere onderhandelingen te ontkennen, zjj 't dan ook dat dergelijke dementies nimmer in de Spaanse pers opgenomen worden. Want niet alleen in Madrid, doch in geheel Spanje is het een publiek geheim, dat er sedert vier maanden een intens contact is tussen vertegenwoordigers van het Amerikaanse Ministerie van Oorlog enerzijds, en hoge Spaanse officieren en regeringsvertegenwoordigers anderzijds. schikt slechts over twee eskaders mo derne jachtvliegtuigen. De infanterie is rtNDANKS de geheimhouding wil er wel eens iets uitlekken. Zo blijkt thans, dat de besprekingen, welke reeds einde December begonnen tus sen een Amerikaanse delegatie onder leiding van de admiraal Hillenkoetier en Spaanse officieren onder leiding van de luitenant-generaal Vigon, chef van de generale staf, voornamelijk be trekking hebben op het eiland Minor ca, dat de Amerikanen voornemens zijn te pachten. Minorca is het meest Oostelijk gelegen eilandje van de Ba learen, een eilandengroep ten Oosten van Spanje in de Middellandse Zee. Het is ongeveer even groot als de Ne derlandse provincie Utrecht, heeft een rotsachtige bodem en is slechts dun bevolkt met enige vissersfamilies. De Amerikanen willen dit eilandje pachten voor de tijd van 30 jaren, ten einde er een lucht- en vlootbasis van te maken. Amerikaanse zee- en lucht- officieren hebben het gebied reeds be zocht, en het uitvoerig in kaart laten brengen. Volgens Amerikaanse marine autoriteiten zou de haven van Minorca, Port Mahon, uit te breiden zijn tot een der meest moderne zee- en luchthavens ter wereld en bovendien strategisch zeer gunstig liggen. Buitenlandse vliegtuigen en schepen, ook Spaanse, zouden Minorca niet mo gen aandoen dan met toestemming der Amerikaanse marine-autoriteiten. Fran co schijnt onder bepaalde voorwaarden wel bereid te zijn Minorca aan de Ame rikanen te verpachten, doch over de voorwaarden is men het nog niet eens. Madrid eist een hoge pachtprijè. die bovendien betaald zou moeten worden in de nieuwste Amerikaanse wapenen. Na afloop van de periode van dertig jaren moet Spanje in staat zijn de pacht eenzijdig op te zeggen, terwijl het in dat geval de Amerikanen niet zal zijn toegestaan hun onroerend goed af te breken of te vernietigen. Zo ziet men, dat Franco zijn prijs wel weet te vragen. Aftands leger Door dezelfde delegaties worden eveneens besprekingen gevoerd over de versterkingen van het Spaanse le ger. Spanje beschikt weliswaar over een staand leger van bijna een half millioen manschappen, doch de bewa pening is miniem, slecht en aftands, dat de gevechtswaarde van het Spaanse leger zeer klein is. Vliegtuigen uit de dertiger jaren zijn nog steeds in de lucht. Men be- vrijwel niet gemobiliseerd en is bewa pend met geweren van diverse makelij. Het geringe aantal tanks is eveneens volkomen verouderd en waardeloos. De luchtdoelbatterijen zijn onbruikbaar in een. moderne oorlog. Het standpunt van het Amerikaanse ministerie van Oorlog is. dat iedere bundeling van staten in de Middelland se Zee-ruimte ondoelmatig is, wanneer die niet wordt gecompleteerd door een sterk en modern Spaans leger. Ondanks het onbehagen in West-Euro pa om samen in zee te gaan met een partner als Franco, hebben de Ameri kanen blijkbaar hun eigen plannen. We begeven ons niet op het gevaarlij ke pad der gissingen, wanneer we de mening uitspreken, dat Franco-Spanje op het punt staat om via een achter deurtje toch te worden opgenomen in de Europese samenwerking. Nog dit jaar zullen we dat ervaren. Gisterochtend zijn de besprekingen tussen de Nederlandse en Republi keinse delegaties onder auspiciën van de UNCI over dè kwestie van de te rugkeer der Republikeinse regering naar Djokja voortgezet. Voor de for mele besprekingen, die Donderdag a.s. worden gehouden, zal men nog informeel bijeenkomen. Intussen zijn de onderscheidene de legaties van Borneo der BFO even eens in Hotel des Indes bijeengeko men en wel voor de eerste besprekin gen over de vorming van de negara Kalimantan (Borneo). Deze besprekin gen worden gehouden onder voorzit terschap van Pangeran Kar Negara, "e secretaris van staat voor zelfbe stuurszaken, die zelf afkomstig is uit Oost-Borneo. Republiek vraagt lening aan de Philippijnen De Republiek Indonesia heeft cte légering van de Philippijnen verzocht een lening ten bedrage van -en In' oen peso (half millioen doJlar) vcor de aankoop van medicijnen tex- en andere goederen in de Philip- P'jnen. Dit verzoek moet volgens de érsecretaris van bu'ts „.etidse za- ,en, Felino Neri, nog in details gefor- ^e. w°rden door de Indonesische nng' d'é reeds een verzekering ont'vang™n"thieke overweSin® haeff arnnT"3?'™8 l°t Donderdag- Aanvankelijk toenemende bewolking met vannacht en in de vroege ochtend tijdelijk enige g ,n matige zuidwestelijke wind. Later op de dag opklarin gen en vrij krachtige noordwes telijke wind Weinig verandering in temperatuur. Gesprek tussen gezagvoerder van Ulsen en Caret Briels Aan het Stadionspel „Wie wint de pot", dat op Koninginnedag 30 April a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam wordt opgevoerd, zal ook worden deelgenomen door de nieuwste aanwinst van de KLM-vloot, de snelle, tweemotorige Convair. Vóór 'het ver trek van Schiphol zal de chef-vlieger Europa, gezagvoerder A. van Ulsen, in de stuurhut wachten op het afge sproken codewoord, dat de spelleider Carel Briels hem door de radio zal geven. Precies een minuut later vliegt de machine dan boven de Stadionkuip De heren Briels en Van Ulsen zullen een gesprek met elkaar voeren, dat niet alleen door de 60.000 bezoekers, maar ook door de radio-luisteraars zal kunnen worden gevolgd. Een beleefdheidsbezoek Van officiële züde wordt medege deeld, dat de minister van Buiten landse Zaken gistermiddag dr. Arnold, minister-president van Noord Rhein- Westfalen op diens versoek heeft ont vangen voor een beleefdheidsbezoek. Dr. Arnold, die gelijk bekend, zich enige tijd geleden door tussenkomst van de Britse autoriteiten tot de mi nister-president van Belgie en Neder land gewend heeft in .verband met de technische grenscorresties, heeft het door hem verzonden verzoek monde ling nader toegelicht. De bespreking met dr. Arnold was van korte duur en droeg een zuiver informeel karakter. (Zie vervolg pagina 3). Vijffrien jaar geëist tegen prof. Snijder De 52-jarige prof. G. A. S. Snijder, van 1928 tot 1945 hoogleraar in de ar cheologie aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, stond giste ren voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof terecht onder beschuldi ging als president van de Nederlandse cultuurkring en de Nederlandse cul- tuurraad tijdens de bezetting en als voorstander van de Germaanse rijks gedachte getracht te hebben het Ne derlandse cultuurleven de door de Duitsers gewenste vorm te geven. Te gen prof. Snijder werd 15 jaar gevan genisstraf geëist. Weer zomerpostzegels Van 2 Mei tot en met 30 Juni 1949 zullen bijzondere postzegels voor so ciale en culturele doeleinden worden uitgegeven in de frankeerwaarden van resp. 2, 5, 6, 10 en 20 cent, die met toe slagen boven die waarden van resp. 2, 3 4. 5 en 5 cent zullen worden ver krijgbaar gesteld. Ontwerper, mede van tekst en waardecijfers, is de heer P Citroen te Wassenaar. Van de netto opbrengst is de helft voor sociale, de andere helft voor culturele doeleinden bestemd. TRTJMAN TEKENT ECA-WET. President Truman heeft gisteren de door het Congres aangenomen wet, waarbij 5.430.000.0000 dollar is uitge trokken voor de voortzetting van de ECA-hulp tot Juli 1950. bekrachtigd. Truman tekende de wet met acht pennen in bijzijn van zijn ministers en leidende Congresleden. Na de korte ceremonie gaf Truman ieder van hen een pen. Koningin-moeder van Belgie en Charlie Chaplin sympathiseren Kerkelijke leiders, geleerden en kunstenaars behoren tot de afgevaar digden uit 59 landen, die het wereld congres voor de vrede zullen bijwonen, dat heden te Parijs zal beginnen. Het congres zal een der grootste van deze aard zijn, welke tot nog toe zijn ge houden. Een vertegenwoordiger van Alexis, de patriarch van Moskou, en de gehe le Sowjetunie, is lid van de Sowj et- delegatie. De negerzanger Paul Robe son is een der Amerikaanse afgevaar digden. Het congres staat onder voor zitterschap van prof Joliot Curie vooraanstaand Frans atoomgeleerde en een van Frankrijks bekendste commu nisten. Koningin-moeder Elisabeth van Belgie en Charlie Chaplin behoren tot degenen, die hebben bekend gemaakt, dat zij het congres steunen. De afgevaardigden, die bijeenkomen in de grote Parijse concertzaal „Salie Pleyel", zullen het Atlantisch Pact, het plan-Marshall en president Tru- mans buitenlandse politiek bespreken. De debatten zullen gelijktijdig via koptelefoons in het Engels, Frans. Russisch en Spaans worden vertaald, zoals in de algemene vergadering der V N. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft het aantal afge vaardigden van elk land. welks onder danen visa moeten hebben om Frank rijk binnen té komen, tot acht beperkt. Engeland en de V. S vallen hier niet onder, maar wel de Sov;jetunie en de landen van Oost-Europa. De Sowjet unie had 50 afgevaardigden willen zen den. Tot het houden van de conferentie werd in Februari besloten door een gemeenschappelijk comité van twee pro-Sowjetrussische organisaties de internationale van intellectuele voor standers van de vrede en de wereldfe deratie van democratische vrouwen. Met de „Oranje" arriveerde Dins dagochtend de echtgenote van generaal Spoor, mevrouw M. SpoorDijkema, voor een welver diende rust in het vaderland. Met het oog op de naderende jaar lijkse moeilijke periode in de vlees voorziening acht de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening het raadzaam met ingang van 22 April het vleesrantsoen weer op 200 gram per persoon te brengen. Het verhoogde rantsoen van 250 gram zal verlaten worden om zo lang mogelijk het basisrantsoen van 200 gram te kunnen handhaven. Raad van Europa is in wording Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen dat de ministers van buiten landse zaken der mogendheden, die tezamen de Westerse Unie vormen, be nevens hun Noorse, Zweedse, Deense en Italiaanse collega's en de leider der buitenlandse politiek van Eire, zijn uitgenodigd om op 3 Mei a.s. te Lon den bijeen te' komen. Uit vertegen woordigers der uitgenodigde landen zal te zijner tijd de raad van Europa moeten worden samengesteld. De diplomatieke medewerker van Reuter meldt van gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen te hebben, dat het doel van deze bijeenkomst is tot een regeling te komen van verschei dene vraagstukkken, die tijdens de vergadering van de ambassadeurs de zer landen te Londen nog niet konden worden opgelost. Voorts wordt ver nomen, dat de ambassadeurs wel over eenstemming zouden hebben bereikt over de tekst van een ontwerp-grond- wet voor de raad van Europa. De nog op te lossen problemen zijn: de wijze van stemmen in de ministe riële commissie; zullen leden van re gering der deelnemende landen zit ting mogen hebben in de algemene vergadering?; mogen leden van de mi nisteriële commissie het woord voeren in de algemene vergadering?; de grootte van het bedrag, dat elk land zal bijdragen tot bestrijding van de kosten, verbonden aan de instelling Hongarije en Bulgarije uitgenodigd De speciale politieke commissie heeft met 17 tegen één stem (Cuba), bij 31 onthoudingen, een Australisch voorstel aanvaard, Hongarije en Bul garije te verzoeken deel te nemen aan het debat inzake de kwestie van kar dinaal Minszenty en de Bulgaarse pre dikanten. Over een Boliviaans voorstel om de Heilige Stoel, de Christelijke kerken (andere dan de Rooms-Katholieke kerk) en de staat Israel uit te nodigen werd met instemming van Bolivia de stemming verdaagd. Het debat werd geopend door Costa du Reis, de Boliviaanse afgevaardig de, die zeide, dat de kardinaal een bekentenis was afgedwongen met be hulp van middeleeuwse martelingen. De kardinaal was volgens Du Reis eerst in een vochtige, donkere cel ge zet, waarin men niet rechtop kon staan. Men had een luchtpompsysteem in werking gesteld, waardoor de kar dinaal het gevoel had gekregen alsof bij zou stikken. Daarna had men hem een „derde-graadsverhoor" van 82 uur lang doen ondergaan onder felle be lichting en tijdens hetwelk hij niet liaö mogen zitten. Wanneer hij van uitputting instortte, was hij door' dok ters weer bijgemaakt. Willem van der Reyden gaat procederen Naar wij uit Engelse bron vernemen, zou de thans in Engeland wonende voormalige geheime agent Willem van der Reyden, wiens naam meermalen genoemd is in verband met het Eng- land-Spiel, het voornemen hebben alle Nederlandse dagbladen, die hem van verraad hebben beschuldigd, een pro ces aan te doen. Vermoedelijk heeft hij hierbij het oog op de ook onzerzijds alleronge lukkigst geachte publicatie van de Raad van het Voormalig Verzet, waar bij zijn uitlevering werd geëist. ne Amerikanen krijgen iedere Za terdag een krant in de bus, waaraan meer papier zit dan aan een halfwas Nederlandse roman. De hui zen zijn op de schok gebouwd, wees gerust. De New York Herald Tribune had Zaterdag een bijvoegseltje van acht bladzijden, allemaal over Neder land, en daar schreven die jongens dit lenteachtige regeltje in: „Neder land is flink op weg naar herstel en gaat :en enorme welvaart tegemoet!" Ik wou om een lief-dinck dat het waar was.Q En die meneer van De Bilt komt maar niet uitgejoeld over het Paasweer. De warmste dagen die in honderd jaar voor de Pasen gereser veerd zijn! Alsof 'tie het zelf gemaakt had! Q Minder joelerig is meneer De Miranda, die voorzitter was van de Staten van Suriname. Maar nou is zijn notariaat failliet en heeft 'ie bedankt, want dat staat niet in de Staten. In Amsterdam slepen de jongens van de vlakte de auto's tegenwoordig met een kraanwagen weg. Hoeven ze niet aan de gesloten portieren te peuteren. Tijd is geld. Dij Ottersum zijn twee beverratten gevangen; er komt deze zomer weer echt roomijs; in Utrecht werden twee veehandelaren gepikt die duizend iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiu valse dollarbiljetten in d'r auto had den en professor Goloventsjenko heeft voor radio-Moskou verteld dat de Sowjetmens geestelijk hoog verheven is boven de helden uit die stukkies van Sjeekspier. Professor Koeznet- sof heeft verklaard dat de wet op het behoud van het arbeidsvermogen al honderd jaar voordat 'ie uitgevonden werd is uitgevonden door de Rus Lo- monosof. In Illinois is een berg aan En ik heb de advocaat al uit gevonden, toen er nog geen kip een flauw idee had van een ei. het wandelen; het ding verplaatst zich per jaar 20 meter in Oostelijke rich ting. Naar Mohammed. Franse za kenlui mogen „zwarte" benzinekosten aftrekken van hun inkomen bij het invullen van het belastingpapier. Een Amerikaans denker heeft het ova le wiel uitgevonden en hij noemt het „de eerste principiële verbetering van het wiel sinds de dagen der holbewo ners". Heeft er tien jaar aan gedokterd eer de plannen rond waren. J7n daar komt de telex alwéér met zo'n uitvinding. Volgens het Sow- jetministerie voor petroleumindustrie is de eerste petroleumput in 1855 door de Rus Sidorof geboord, vier jaar vóór de boring door de Amerikaan Drake. Die stak er de draak maar 'n beetje mee. Het houdt niet op: Een Joego slaaf heeft een lucifer uitgevonden die honderdmaal kan worden aangestre ken. Nou ontbreekt het er nog maar aan, dat er een ander de zon heeft uit gevonden! o En om er 'n end aan te maken: Vijf jaar vóór Adam had de Rus Slimmerotski de baby uitgevon den; berichten die An dit verband van Eva spreken zijn Westers-kapitalisti- sche brutaliteiten, die geen steun vin den in de feitelijkheid van Slimme- rotski's primeur. Wie biedt er meer? Du Reis zeide, dat de gerechtshoven in „de totalitaire landen achter het ijzeren gordijn" niets anders waren dan „duivelse parodieën en politieke organen". De wereld is heden ten dage verdeeld in twee blokken, aldus Du Reis, doch deze zijn niet alleen maar economisch en politiek, doch verte genwoordigen tevens twee verschil lende kanten van het menselijk gewe ten: de „goddelijke" en de „satani sche". Amerikaanse manoeuvres in Duitsland Tijdens de eerste fase der voorjaars manoeuvres van het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland vielen 70.000 man Amerikaanse troepen, wier uit rusting onder meer 1200 gevechtswa gens en andere pantservoertuigen om vatte, terug op meer achterwaarts ge legen stellingen, in verband met een -aanval door een denkbeeldige aanval lende tegenstander, wiens sterkte op 100.000 man werd geschat en die de Amerikaanse zone van Duitsland van uit het Oosten aanviel. De Ameri kaanse troepen, die een „verdedi gingsactie" voeren, zullen hun strate gische terugtocht voortzetten tot he denavond, waarna zij opnieuw zullen worden geformeerd voor het uitvoeren van een tegenaanval. De vliegtuigen der aanvallers wisten zich gisteren in d lucht de meerderen te betonen. In de „centrale operatie-kamer" van het hoofdkwartier van het Amerikaan se leger in Europa was een reusachti ge kaart aangebracht, waarop het hoofdkwartier van het „eerste aanval lende leger" was aangegeven als zich te Praag bevindend Amerikaanse of ficieren verklaren met nadruk, dat er geen politieke betekenis aan deze .plaatsbepaling" is gelegen. Proces rond Zarah Leander Als nasleep van een optreden van Zarah Leander, is te Dusseldorp een nroces aanhangig gemaakt, waarbij een flamburgse concertdirectie een schans vergoeding van meer dan 25000 mars van een concertdirectie in Dusseldorp eist De Hamburgse concertdirectie had namelijk een voorlopig contract met Zarah- Leander gesloten en haar de be nodigde papieren verschaft om Duits land binnen te komen. In Duitsland gearriveerd, sloot Zarah net definitieve contract met de con certdireet\e in Dusseldorp af. Het Ham burgse agentschap eist nu schadever goeding. BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteravond is de kapitale boerderij van de weduwe Boessenkool te De- demsvaart afgebrand. Vier koeien, twee kalveren en een paar varkens kwamen in de vlammen om, alsmede enkele landbouwmachines. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat kin deren met luohers speelden. „KOTA INTEN" IN ROTTERDAM Met het troepentransportschip „Kua Inten" zijn gisternacht ongeveer 350 nilitairen, waarvan ruim 200 zieken en gewonden terwijl de rest repatrieer de om bijzondere redenen in Neder- 'and teruggekeerd. ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren ge speelde leaguewedstrijden luiden: As ton VillaSunderland 11, Wolver hampton WanderersSheffield United 6-0. van de raad van Europa; de aan de organisatie te geven naam en het ver zoek van Griekenland en Turkije om toetreding tot de raad van Europa. Van dezelfde zijde wordt vernomen, dat tijdens de conferentie der ambas sadeurs is overeengekomen, dat de al gemene vergadering 87 leden zal tel len; hiervan zullen Frankrijk, Enge land en Italië er elk 18 aanwijzen, Bel gie, Nederland en Zweden zes, Dene marken, Eire en Noorwegen vier en Luxemburg drie. Overtocht over de Jangise Van gezaghebbende zjjde wordt vernomen, dat de Chinese nationalis tische regering het ultimatum der communistische leiders heeft verwor pen, dat een oversteken door commu nistische legers van de Jangtse inhield, en wat zou neerkomen op de verovering van geheel China. Het verwerpen van het ultimatum is door de regering te Nanking ter kennis gebracht van de Chinese com munistische leiders te Peiping. De hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten van de Chinese nationa listische regering hebben gisteren de gehele dag vergaderd, teneinde tegen maatregelen te beramen met het oog op een eventuele poging op grote schaal van de communistische troe pen om de Jangtse over te steken. Men vtecsde, dat deze poging zou worden gedaan, zodra gister te middernacht het door de Chinese communistische leiders gestelde ulti matum afliep. Men verklaart, dat zo de commu nisten op dit belangrijke punt niet tot verzoening geneigd zijn, de natio nalisten de vredesonderhandelingen als definitief verboken zullen beschou wen en de gewapende tegenstand tot het uiterste zullen voortzetten. Brifs korvet op de Jangtse beschoten Het Britse korvet „Amethyst" is gis teravond op de Jangtse beschoten, waarbij verscheidene gewonden vielen. Het is niet bekend van welke zijde net vuur kwam. De beschieting had plaats halverwege tussen Nanking en Sjanghai. Het schip geraakte daarna aan de grond. De reis van de „Amethyst" geschiedde met medeweten van de Chinese regering. De gewonden zijn najar Sjanghai ge bracht. Vier zeelieden verdronken De 61-jarige kok John Wilson uit Londen, die Vrijdag j.l .bij net lan boord gaan op het Engelse s.s. „Star- iingss", dat in de Merwehaven te Rot terdam lag, io het water viel, is in het Havenziekenhuis overleden. In de Merwehaven is het lijk drij vende gevonden var de 49-jarige zee man D. Sasso uit New Orleans, opva rende van het Amerikaanse s.s. „Joseph Lykes". Sinds eind Maart werd hij ver mist. Uit de Nieuwe Maas is het stof felijk overschot opgehaald van de 25- iurige zeeman E. R. Sola uit New York, die-op 5 April in het water viel en verdronk. Gisternacht is de 22-jarige donckey- man J. Dawson, opvarende van het Engelse s.s. .Teeswool" van de Spido- ponten aan de Schiemond in het water gevallen en verdronken. Explosie bij Paasvuur Even voordat Maandagavond te Lunteren het traditionele Paasvuur werd ontstoken, werd de aandacht van de duizenden toeschouwers, die waren samengestroomd, getrokken door een geweldige knal. die uit de richting van het dorp kwam. Het bleek, dat de 23- iaiige F J. Wolf. die met zijn verloof de op weg was naar het Paasvuur, in bel bezit was geweest van een of and"r "-xolosief voorwerp met de bedoeling dii in de vlammen te deponeren. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak kwam dit voorwerp op straat tot ont ploffing. de gevolgen waren ernstig: de rechterhand van W werd verbrijzeld, W 's verloofde werd aan de bovenarm "owond en een voorbijganger kreeg ■en verwonding aan het hoofd. GENERAAL MALTNIN NIET NAAR WASHINGTON. De Duitse zegslieden, die in nauw "ontact staan met het Sowjetrussische militaire bestuur te Berlijn en Maan dag verklaarden, dat generaal-majoor Malinin met een „belangrijke missie" po weg naar Washington is, zeiden gisteren, dat door hen verstrekte in- 'ichtingen „prematuur" geweest zijn. DE DAVISCUP PLOEG. De Nederlandse tennisploeg voor de wedstrijd, welke ons land in de eerste ronde van het tournooi om de Davis- cup op 30 April, 1 en 2 Mei te Sche- veningen tegen Zuid-Afrika speelt, zal naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit het trio Van Swol. Rinkel en Van Meegeren. Mr. F Peters zal als non playing captain fungeren.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1