Jager voor vo i^vet s®p2 Ri Regering van d Oplossing Prijsraadsel tN «IER DE ZAKfÊÊ BRIEVEN; Laai uw kwalen niet exploiteren Gevangenbewaarster van 16 jaar Het Radioprogramma AVONTUUR RESIDENTIE Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur vvmr Verantwoordeliji kwestie vei In Oisterwijk brai de heide «■SH-WioJÏ Weerbericht maar; konden Frank was één van de jongens, die kort na de oorlog zo gelukkig waren, voor een half jaar naar Zwitserland te mogen. Niet zo maar voor plezier hoor, om van sneeuw en ijs te genieten. Neen, Frank had vanaf zijn derde jaar al last gehad van asthma, waaraan^ de knapste doc toren hier in Nederland weinig doen. Een half jaar in Zwitserland zou echter won deren kunnen verrichten, had men gezegd. En zo was hij met een kleine groep jongens, die net als hij berg lucht nodig hadden, naar Zwitserland vertrokken. Hij vond het wat heer lijk, al die nieuwe belevenissen. Het begon al in die vreemde trein; een D- trein noemden ze die. Er waren echte bedden in en je kon aan gedekte tafel tjes gezellig eeten. Het mooist van alles kwam toch pas, toen hij de Zwit serse bergen zag, duizenden meters hoog met witte sneeuwtoppen. Te zamen met de overige reismakkertjes werd hij eerst in een hotel ondergebracht. Bo ven de grote haardvuren prijkten aan de wand allerlei vreemd gevormde ge weien. Je kon wel zien, dat die niet van Nederlandse herten afkomstig waren. Tijdens de feestelijke maaltijd die eerste dag, waarbij ze naast hun bordje een heerlijke reep Zwitserse chocolade vonden, verschenen een tiental jongens en meisjes in de eigen aardige klederdracht van het land en terwijl ze aardige dansen vertoonden, lieten ze horen, wat echt jodelen was. Jullie hebt dat zingen en roepen van de bergbewoners wellicht wel eens ge hoord door de radio. Die eerste nacht sliepen de jeugdige reizigers in het hotel, maar de volgen de morgen vrtrokken ze naar hun ver schillende pleegouders. Frank trof het erg fijn. Hij kwam bij een gezin in de bergen, waar twee kinderen, uitge zochte speelkameraadjes leken. Al spoedig waren ze dikke vrinden. Alles lieten ze hem zien in de omge ving. Frank keek zijn ogen uit. De hemelhoge bergtoppen, de donkere da len; maar ook de zonnige bergweiden met die bloemenweelde, blauwe gen- lianen, paarse harige anemoontjes. Ook de rijkbloeiende amandelboompjes. Al les bijeen leek het Frank een paradijs. Het meest echter was hij onder de Een pak v©lT Een koningsoordeel over schilders Friedrich August, de laatste koning van Saksen, bezocht eens een tentoon stelling van, voor die tijd uiterst mo derne schilderijen. Hij raakte aan het praten met een der jonge kunstschil-, ders, van wie hij juist een schilderij stond te bekijken. ..Zeg eens jongmens", merkte de ko- i ing op, „waarom geef je die mensen op dat schilderstuk zulke rare, lange neuzen en waarom maak je eigenlijk al die gezichten zo foei-lelijk?" ..Majesteit", gaf de langharige jonge ling ten antwoord, „zo zie ik ze". Toen sprak de koning Friedrich August van Saksen deze merkwaardi ge woorden: „Maar als je ze dan zo ziet, waarom ben je dan eigenlijk schilder gewor den?" indruk van zijn nieuwe pleegvader; een echte alpenjager met zo'n grap pige zwarte kroesbaard om zijn bruin verbrand gezicht, 's Avonds bij het licht van het vlammende haardvuur werden de geweren nagezien en schoon gemaakt. Hierbij rookte de jager uit een bijzonder lange houten pijp. Jam mer genoeg verstonden ze elkaar nog slecht, maar reeds na enkele weken werd dit beter. Toen Frank's pleegva der bemerkte, dat de jongen dolgraag eens mee zou willen op een zwerf tocht door de bossen langs de hel lingen en de hoogvlakte, werd meteen een dag bepaald, waarop ze er samen op uit zouden trekken. Frank's asthma was als bij toverslag verdwenen, zo gauw de zuivere ijle berglucht haar heilzame werking kon doen gelden. De jongen was in die korte tijd al veran derd in een flink gebruinde knaap, die zijn vroegere benauwdheden totaal was vergeten. Daar hij echter niet gewend was aan klimpartijen in de bergen, zou een niet te grote en gemakkelijke jachttocht worden gehouden. Voor dag en dauw vertrok men. De jager met zijn vertrouwd kort pijpje, dat hij buiten altijd rookte, het ge weer op de rug en zijn heuptas gevuld met mondvoorraad Frank met een paar stevige bergschoenen van zijn pleegbroertje aan en een warm zacht leren buis hoog dichtgeknoopt. Dit werd hem echter al gauw te warm. toen de zon doorkwam en daarom voor het gemak maar opgeborgen in de tas van de jager. Heerlijk wgs dat, zo luchtig in zijn spnrtblnuse met opge slagen mouwtjes. Vanaf een hoogte had men een prachtig vergezicht over het dal. Een korte felle knal ver scheurde plots de stilte en werd hon derdvoudig door de bergwanden weer kaatst. Wat was dat?.... Zijn pleeg vader had met zijn geoefend jagersoog een klipgeit op de rotshelling ontdekt en het dier met een welgericht schot geveld. Verschrikt snelde Frank in de richting van het gevallen dier. Wat bewoog zich daar nog achter? Voor zichtig kroop de jongen de laatste me ters, die hem nog van de dode geit scheidden Zich oprichtend, om te kun nen zien. ontwaarde Frank een aller liefst jong klipgeitje, dat zich dicht tegen zijn dode moeder had aangevleid. Met moeite hield de jongen zijn tra nen in. toen zij huiswaarts keerden. Het kleine dier, dat door een schot zijn moeder verloor, vond in hem een lief devolle verzorger. Maar 's avonds keek Frank met heel andere ogen naar de geweien aan de muur. En nooit wilde hij meer mee op jacht. O size mededelingen Grietje Roos, Regulierslaan 32, Be verwijk. zoekt een correspondentie- vriendin. Zij is 13 jaar oud en houdt veel van sport en handwerken. Zijn er nog zieken die belangstelling hebben voor sigarenbandjes? Tante Iet heet op 't ogenblik weer een ruime voorraad. Er zijn ook wat lucifersmer ken beschikbaar voor verzamelaars. In 't briefje dat Jaap naar zijn oom en tante schreef, bleken geen 20, maar 21 fouten te zitten. Er werden echter 20 fouten gevraagd, dus de jongens en meisjes die er 20 inzonden, loten na tuurlijk mee om de prijzen. De fouten volgen hier op de wijze, waarop jullie ze hebben ingezonden. De verbete ringen staan er dus achter. 1. Amesfoort Amersfoort. 2. allebij allebei. 3. noch nog. 4. hartenlijk hartelijk. 5. hebt heb. fi. doorgebragt doorgebracht. 8. gebeurt gebeurd. 8. knijn konijn. 9. knijnen konijnen. 10. gekrege gekregen. 11. oogje oogjes. 12. Paasvacantsie Paasvacantie. 13 kommen komen. 14 doen doe. 15. heb heeft. 16. gezechd gezegd. 17. amsterdam Amsterdam. 18. ken kan. 17. mijn mij. 18. amsterdam Amsterdam. 19. ken kan. 20. hartenlijk hartelijk. 21. Nochmaals nogmaals. De prijzen werden deze week ge wonnen door: Gerard Schmidt, Parallelweg 69, Den Helder. Herman Eelsing, Mimstraat 34, Me- demblik. II. Kiezeling, Veldstraat 3, Schagen. (jongen of meisje??) Toirny Otten, Melklaan 12, Velsen- Noord (14 jaar). Marinus Mans, Akkerhoornbloemstr. 2, Allernaar. Gefeliciteerd jongelui! De boeken worden toegezonden. 1. Een geit was door haar baas vastgemaakt aan een touw van 10 me ter, dat weer stevig aan een paaltje in de grond vastzat. Daar zag het dier op 15 meter afstand een heerlijk mals hapje gras staan. Hoe kon ons geitje dat hapje bereiken? Je moet weten, dat het lpkte. De oplossingen kunnen tot Zondag 1 Mei, worden gezonden naar het bu reau van dit blad. Dit prijsraadsel is dus alleen jongelui van 12 tot 16 jaar. voor Voor jongelui van 12 tot 16 jaar. d„?v,U?' en meisjes, hebben jullie gezellige Paasdagen gehad? Gelukkig dat het zonnetje ons met in de steek heeft gelaten. Door die twee Zondagen zijf vele brieven te laat gekomen voor het correspondentie-hoekje van deze week en zij kunnen tot mijn spijt pas over twee weken, beantwoord worden Ik hoon dat de jongens en meisjes die mij schreven en hun naam deze week niet in ons hoekje vinden, nog zo lang geduld willen hebben. Jannie Bcets, deze week beginnen wij met jouw briefje. Heb je een prettig feest gehad? Wat is Teuni toch lelijk gevallen, zeg! Schrijf je mij nog eens gauw hoe het met haar gaat? Bedankt voor de postzegels, meisje! Harry Boersma, wat leuk dat je een versterker hebt gemaakt. Tot mijn spijt kan ik je niet vertellen hoe zo'n ding werkt, Harry. Maak eens een praatje met iemand die er verstand van heeft. Een radiohandelaar bijv. Hij zal het je wel kunnen vertellen en wil__misschien ook wel eens kijken, wat er aan jouw versterker mankeert. Trijnie Sanders, de Paasvacantie bevalt je zeker best, is het niet? Ik hoop maar dat het rapport meegevallen is, Trijnie. Vera Stavenuiter, nog hartelijk gefeliciteerd met je vijftiende verjaardag. Dat was een heerlijke dag voor je. De vorige keer zag je dus geen kans om een gedichtje t maken. Dat kan ik best begrijpen hoor. Jij was de enige niet die in gebreke bleef. Dichten is ook geen_ werkje dat iedereen even gemakkelijk afgaat. Gerdina Clay, wat is dat kiekje verbazend aardig geworden. Ik had het in de „Jeugdkoerier" willen zet ten, maar daarvoor was het niet scherp ^genoeg. Jammer hè! Herman Eelsing, jij hebt gelijk hoor. Geef de moed nooit te gauw op. Piet Smit, ja, je had gelijk. Er bleken 21 fouten in het briefje te zitten. Dat heb je goed opgemerkt hoor! „Jacky", toen ik niets van je hoorde, heb ik zelf maar gfhandeld. Jam mer dat je briefje net te laat kwam. Een volgende keer kunnen wij het weer veranderen. Jack. Korenbloempje", heb je een prettige verjaardag gehad? Hoe gaat het nu met Bob? Ik hoop maar dat hij weer opgeknapt is. Henk van Osch, jij behoort natuurlijk bij de groep van 12 tot 16 jaar. De vorige keer dacht ik dat je nog geen 12 jaar was, Henk. Om de andere week is de „Jeugd koerier" voor jongelui van 12 tot 16 jaar. Het raadsel van deze week is dus ook voor jou. Veel dank voor de postzegels! Elly van Veen, hartelijk dank voor de sigarenbandjes, meisje. Greta van Veen, is het boek wel naar je zin? Je kunt er nu, in de Paasvacantie wel plezier van hebben. Eoesje Sely, wil je mij eens schrijven hoe oud je bent? Ik weet niet bij welke groep je behoort, Loes. Marinus Mans, jij had het weer keurig voor elkaar, zeg!_ Jaap van Engelenhoven, je hebt dus flink plezier gehad met je broer. Zeg, je mag wel op passen, dat je fiets niet te veel met het duinzand in aanraking komt. Dan gaat hij zo zwaar rijden, weet je. „Winnetou", gelukkig dat het rapport zo mee viel. 't Lijkt mij wel een waagstuk om èen klas over te springen, maar als je denkt dat het gaat, zou ik het zeker doen. Ja, dat aquarium is al eens met stop verf en menie behandeld, 't Is aan de binnenkant net een Oranjefeest, maar t heeft niet veel geholpen hoor! Tiny Appel, heb je een gezellige verjaardag gehad? Je schl-eef dat je een nieuwe fiets zou krijgen. Wat een verwennerij, zeg! Rijdt hij prettig, Tiny? Leuk dai jij ook naar de Veluwe gaat, met je broer. Ik heb er al veel over gehoord. Het belooft een prachtig tentenkamp te worden. Bedankt voor de aardige tekening. Tiny! Dicky Klein, wat Jeuk aat ik eens een foto van „De Blondona's" kon zien. Je vriendin en jij staan er allebei uitstekend op. Hoe is jullie zang en spel geweest, op 17 April? De foto zal ik terug zenden, Dicky. Je hoort dan nog wel meer van mij. Wat heb je ons ver wend met sigarenbandjes. Wel bedankt hoor! Tiny Otten, als je graag een schuilnaam wilt hebben, schrijf je het mij maar eens. Je mag zelf een naam be denken. Je behoeft heus geen sigarenbandjes te sturen hoor meisje. Sommige kinderen doen hun verzameling weg, of hebben bandjes over, die ze mij dan zenden voor andere jongens en meisjes. Bevalt het je goed in de nieuwe woon plaats? „Klaproos", gelukkig dat je ook tevreden bent met mijn keuze. Je hebt dus weer iets van je correspondentie-vriendin gehoord. Daar ben ik blij om. Wat heb je een leuke rand getekend, zeg! G. J. de P., ik heb je opstel doorgelezen en zal het zo spoedig mogelijkplaatsen, wanneer er ruimte voor is. Tiny Kranenburg, hartelijk dank voor de keurige sigarenbandjes, meisje. Trijnie Kaas, ja, het is wel jammer dat het weer veranderd moest worden, maar er werden zoveel vergissingen gemaakt met de prijsraadsels. Telkens weer losten kinderen het verkeerde raadsel op. Nu kunnen zij niet meer in de war raken. Je doet het best, wanneer je het raadsel dadelijk oplost en inzendt, Trijnie. Wat hebben jullie Moeder verwend zeg! Maar dat verdient zij ook wel! „Bos viooltje", kijk, ik heb je maar dadelijk bij de schuilnaam genoemd. Ik hoop, dat jij geregeld naar je correspondentie-vriendin wilt schrijven. Dan wil ik graag mijn best doen om een aardig meisje voor je te vinden. Lenie Bolm, Lydia Baartse, Johanna de Zwart, Jan Posthuma, Jaap Strooper, en Gerrit Keesman, jullie zijn welkom bij ons en wij hopen veel van jullie te horen. Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag, X Mei. Dag jongelui! Hartelijke groeten van TANTE IET. Tje gevoelige mensen, die gauw een verkoudheid krijgen, zijn veelal ook kouwelijk van aard en rheumatisch aangelegd. De Fransen met de trans lucide logica van hun taal, „noemen dan ook een verkoudheid „une rhume", hetgeen duidelijker dan in enige an dere taal de verwantschap met „le rhumatisme" legt. En daarmee zijn we beland bij het tweede kwaaltje of moeten we zeggen „kwaal"? De rheumatiek steekt ook altijd de kop op in de herfst en lente In de meeste gevallen zijn de mensen er niet ernstig ziek van, maar ze voe len zich verre van behaaglijk. Ook het rheuma sluit vaak aan bij een ver koudheid of een griepje, zetelt in slijm vliezen van keel en neus om zich daar na in de spieren en in de vliezen, die de gewrichten bekleden, te nestelen. En dan gaat het weer net als bij de oren en de luchtpijpen, de plaatsen, die eenmaal aangetast zijn geweest, zijn er bij elke volgende gelegenheid weer het eerste bij. Het is of elke infectie het lichaam gevoeliger maakt voor een volgende keer. Hier zien ze dus het omgekeerde van hetgeen bij vele andere infecties werdt waargenomen. Mazelen, kink hoest of rookvonk krijgt men maar eens in zijn leven. Daarna heeft er zich in het bloed antistof gevormd, voldoende om voor de rest van het leven die bepaalde infectie te weren. Zelfs de jonge zuigeling krijgt met het moederlijk bloed nog een voorraadje van die antistoffen mee en is in de eerste zes maanden nog ongevoelig voor de meeste infectieziektes. Spe ciaal voor de kinderziektes, die zijn moeder zelf gehad heeft en waarvoor haar bloed dus de tegenlichaam éis antistoffen) heeft opgebouwd. Aange zien de griep geen immuniteit nalaat, omdat het lichaam daartegen geen antistoffen kan opbouwen, is ook de Zij was 16 jaar, Jacoba Roelofs, toen zij kort na de capitulatie in Mei 1940 met een Duitse militair kennis maakte, die haar zoveel over zijn „Heimat" vertelde, dat zij, koste wat kost, naar Duitsland wilde. Haar ouders gaven geen toestemming. Dan maar als ge vangenbewaarster, vond zij, want daar voor was de toestemming van haar ouders niet nodig. Zij vertrok naar Duitsland en werd „aufseherin" in het kamp Auschwitz, waar dag en nacht joden in de gaskamers verdwenen. „Hoe was dat mogelijk?" vroeg mr. Haga. de president van de Raad van Cassatie, waarvoor zij gistermorgen verscheen. Het meisje antwoordde niet. Zij ontkende hardnekkig gevan genen mishandeld te hebben, ofschoon tweemaal bewezen is dat zij zich wel daaraan heeft schuldig gemaakt. Zij ging temidden van uitgehongerde ge vangenen spek bakken. Wat zij niet lustte wierp ze weg in het zand. A!« de gevangenen er op af sprongen, sloeg ze hen. De procureur-fiscaal prof. mr. Lange- meyer was met de raadsman van re- quirante vair oordeel, dat een psychia trisch rapport over deze vrouw moest worden uitgebracht, voordat de raad een vonnis velt. Stijgende werkloosheid in Duitsland Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, iaat in zijn rapport over Maart inzake Duitsland uitkomen, dat het aantal werklozen in de Brits-Amerikaanse zone mrt 94.000 steeg en thans 1.132.000 personen omvat. Iin West-Berlijn kwa men 768 vluchtelingen uit door de Sowjets bezette gebieden aan. Uit de Sowjetunie arriveerden gemiddeld 300 Duitse krijgsgevangenen per dag. De prijzen der levensmiddelen en textiel daalden aanmerkelijk. jonge zuigeling daarteoen niet ne- schermd en een gewone verkoudheid van de volwassene kan voor de zuige ling een griep met dodelijke complica ties betekenen. Daarom met verkoudheden altijd bij zonder voorzichtig zijn in de nabijheid var een baby! In de ziekenhuizen mag een verkonden zuster slechts met een dubbel gaasmaskertje voor mond en neus de babyzaal binnengaan. Dit is een goed middel, dat hierbij allen aan bevolen zij, die jonge kinderen te ver zorgen hebben, hetzij eigen moeders of kinderverzorgsters. De ziektes, die geen immuniteit na laten, integendeel overgevoeligheid op roepen, noemt men de allergische ziek tes, de ziektes waar het lichaam anders op reageert (Gr. allos-anders, ergein- werken), dan verwacht zou worden. Uil de aard der zaak behoren vele der abonnementsziektes tot deze groep. Asthma. Een heel beruchte allergische ziekte is het asthma. Hier in de infectie niet altijd een ziekteverwekkende kiem, het kan ook een eiwitbestanddeel uit de voeding zijn of de vulling van een kussen, het haar van de kat, of de blaadjes van een plant. Al deze stof fen kunnen bij overgevoelige mensen de asthma-aanval opwekken. En iedere patiënt heeft zijn eigen overgevoelig- heidsverwekkers, de zogenaamde spe cifieke allergie. Daarom wordt dikwijls getracht op te sporen, welke stof de recatie in een bepaald geval teweeg brengt, zodat de patiënt die stof kan mijden. Natuurlijk betekent deze behande ling voor de patiënt slechts: minder aanvallen, geen genezing. Wel heeft men ook met extracten van die ver wekkers inspuitingen gegeven en in een aantal gevallen op die wijze de patent ertegen geïmmuniseerd. Griep, asthma, rheuma, het zijn alles allergische ziektes. Tot nu toe is Eet niet gelukt de patiënten zo te behan delen, dat hun reactie op deze ziektes totaal verandert, dat ze hun kwalen de baas worden. Het is daarom, laat deze ziektes de abonnementsziektes bij uitnemendheid zijn, de ziektes, die telkens in de zelfde vorm hun slachtoffIr weer bezoeken. Het is ook daarom, dat het aantal middelen en vooral middeltjes, dat tegen deze kwalen wordt aanbevolen en geadverteerd, legio is. Het zijn de ziektes, waar een groot deel der be schaafde mensheid aan lijdt, chronisch aan lijdt en waar dus veel aan te ver dienen is. Het is van belang, dat de lijdende meligheid dit inziet en zijn kwalen niet iaat exploiteren. We zullen aan het eind van deze reeks trachten tot een logische opbouw van de oorzaken te komen, gratie verleend Bij Koninklijk Besluit is gratie ver leend aan W. M. Willemsen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het. Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. VOOR HERENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Radiostrip 7,10 Ik zou zo graag 7,45 Mr Dr A A van Rhijn 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Concertgebouw orkest 9,55 Gramofoonpllaten 10,15 „Verpleegster worden" 10,30 The Ro mancers 11,15 „Filmwijsjes" HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7 8 en 11 uur NCRV: 6,15 CNV- kwartier 6,30 Piano-duo 6,45 West europees commentaar 7,15 Nederlands© organisten 7,30 Het actueel geluid 8,05 Programma-proloog 8,15 Oosten rijkse Steravond 9,30 Familie-competi tie 10,05 De vaart der Volkeren 10,25 Piano-duo 10,45 Avondoverdenking 11,15 Radio Philharmonisch-orkest 11,50 Gramofoonplaten VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Gramofoonplaten AVRO: 12,00 Prome nade-orkest l,2o Bing Crosby zingt VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht - 7,15 Accordeola VPRO; 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Muziek 8,30 Ds J J Thomson 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9,30 Emmy, hoorspel 10,Oo Buiten lands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Mevr A C Ploeg—Ploeg HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1,-7. 8 en 11 uur - NCRV: 8,15 Muziek bij het werk 12,33 Orgelconcert 1,15 Ensemble „Selecta'» 5,45 Om- roep-orkest 6,30 G J Uitman 6,45 Geestelijke liederen 7,15 Prof Dr F Kesing 7,30 Het actueel geluid 7,45 C W V-kwartier 8,05 Programma-pro- loog 8,15 Opwekkingssamenkomst 9,30 „Fantasia" 9,50 Symphonische mu ziek 10,30 NCRV-kwartet 10,45 Avond overdenking 11,10 Selecties 79 IN DE TJEERD A D E M A Hij boog zich over baar heen en luisterde ingespannen. „Groet.. groet mijn moeder en vertel naar hoe ik.... Groet ook mijn zusje. Bastiaan weet het adres Groetgroet Van Waardenburg. Hij was altijd een no. een nobele. Haar gefluister eindigde in een zucht. Stcensma zag, dat zij de ogen op nieuw had gesloten. Hij haastte zich de trappen at, liep naar buiten en zag tot zijn gem-tstel- üng op de hoek van het pleintje het reeds verlichte glazen huisje van een publieke telefooncel Hij liep er heen, stopte een dubbeltje in het toestel draaide het nummer ven de politie en schrok ,toen hij plot- solte" een heer van omstreeks vijftig jaai iie zijn jaskraag had opgeslagen voo' de deur van de cel zag staan. Wat drommel, waarom moest die man nu juist hier „Hier, politie!" riep een stem in de telefoon. „Laat onmiddellijk een dokter ko men!" zei Steensma nerveus. „Er is een vrouw neergeschoten." Hij noemde de straatnaam en het nummer vaifhet perceel. „Wie woont daar?" informeerde de wachtcommandant. ..Het pand is onbewoond", ant woordde Steensma. „Met wie spreek ik?" „Dat doet er niet toe. Maak voort, want er is haast bij. De vrouw is ern stig gewond. Misschien is het al te laat". „Is dit misschien een verlate April grap?" informeerde de politieman sar castisch. Ir. Steensma bedwong met moeite een uitbasting van woede. ,.Ga dan /elf kijken, ezel!" riep hij, do haak op het toestel gooiend. Hij rukte de deur open en stapte raar buiten. De man, die op de telefoon ge wacht had, keek hem in het licht van de cel-lamp onderzoekend aan. Goeden avond, meneer. Vies weer tje. vindt tl niet?" Ir. Steensma gaf geen antwoord Elendig. dat die kerel juist getuige van zijn gesprek moest zijn. Hij zette de kraag van zijn jan op, stak het pleintje over en bleef een ogenblik weifelend bij het verlaten pand staan. Hier zou hij wachten tot hij zeker wist, dat men op zijn waarschuwing acht had geslagen. Wanneer er binnen vijf minuten niemand verscheen, zou hij opnieuw bellen. Drie minuten kropen om. Toen da verde een motor aan. Steensma trok zich terug in de por tiek van het schoolgebouw en zag, dat een man in uniform de motor voor het leegstaande pand stop zette. In een zijspan zat een man in.een lange leren jas, die vlug uitstapte en nieuwsgie rig naar boven keek. Samen gingen de mannen de stoep op en verdwenen in het gebouw. Steensma wachtte tot ze de buiten deur achter zich gesloten hadden. Toen haastte hij zich weg en voelde zich eerst veilig, toen hij in een druk ke winkelstraat tussen tientallen men sen liep. Op een donkere gracht ging hij een brug over en liet de revolver in het water vallen. Hij liep langs het pad, waar hij de sleutel had gekregen, veegde die met zijn zakdoek glad en liet hem zachtjes door de brievenbus glijden. Hij was er zeker van, dat daarop geen vingerafdrukken te her kennen zouden zijn. Toen wandelde hij in snel tempo naar het ziekenhuis. Hü liep om het gebouw heen naar de achterkant, klom over het prikkeldraad en slenterde de reeds in het duister liggende tuin dcor. De oude Gerrit was verdwenen en er was niemand, die op hem lette. De talrijke ramen van het brede ge bouw waren merendeels verlicht. Hier en daar was een gordijn neergelaten eti kierde een gouden streep in het steeds compacter wordende duister. Voorzichtig deed hij de achterdeur open en liep op zijn tenen de lange, lege corridor door. Hij hoorde van verre het geluid van oi gelklanken en fragmenten van de zang der zusters en begreep, dat hij geen betere tijd om onopgemerkt bin nen te komen, had kunnen kiezen. Voorzichtig ging hij de trap op, een bovengang door, een dwarsgang.er was niemand. Hier en daar stond de deur van een ziekenzaaltje open en hoorde hij het rumoer van stemmen, maar kamer schutten, die om de bedden stonden, ■beletten, dat men hem zag passeren Onopgemerkt bereikte hij zijn ka mer. Hij draaide voorzichtig de deur knop om, maar vóór hij kon binnen glippen, bespeurde hij een lange, ma gere gestalte in nonnenkleed, die om de hoek van de gang verscheer- Wordt vervolgd 42. De twee matrozen krijgen bijna ruzie over de kist, waarin Pim, Pam, Pom en Pepi opgesloten zitten. „Heb jij dat deksel niet dicht gedaan?' „Welnee1 man, het stond niet open. Je ziet ze vliegen". „Het stond wel open", roept de ander woedend. „Ik zal het je laten zien". Binnenin krijgen onze vrienden het hoe langer hoe benauw der! Zullen ze ontdekt worden? Nu dan zal er een flink pak slaag voor hen opzitten. Maar zover zal het niet komen, want de stuurman daalt in het ruim af en vraagt op barse toon aan de ene matroos, wat hij met die ha mer in zijn handen doet) „Ik moet deze deksel een beetje vastslaan stuur man", antwoordt de matroos bedrem meld." „Nu, sta me dan niet zo aan t« staren", roept de stuurman. „Vooruit, sla er een paar spijkers in. We kun nen het niet hebben, dat die aardap pelen er tijdens de reis uitrollen". En zo gebeurt het, dat de kist waarin de hondjes met hun vriendje zitten, netjes dichtgespijkerd wordt. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. Directie: J. BIJLSMA en C. KI Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Ten koste van verwijter van een regering zijn gesli de grenscorrecties aangene aanvaardde de Eerste Kaï betreffende wetsontwerp. Woltjer, Tjalma, Anema, PoIIema en Reyers; de K Kramer en Woudenberg en nenberg. Ontstemming i Parlemenl Het was voor de regerin rus-overwinning, slechts nadat zij de kabinetskwes steld. Zij heeft daarover v gekregen. Mr. W. c. Wendi sprak van een dwangposil een onvrij parlement. De h denberg (PvdA) deelde ir dens het beraad van zijn f: redevoering van minister S lificaties waren gebruikt a] strophale consequentie wi Kamer geplaatst was; een wenste pressie, die men oi en constitutioneel onbehoo een onbehoorlijkheid teg volksvertegenwoordiging. e Algra (AR) wilde niet uit d voor het „uiterste middel". j. c. Beaufort (KVP) geb term betreurenswaardig en tuigd van een ernstig verlie tige van de regering. Het kabinet had deze oni bejegening aan zichzelf te het slot van zijn knappe er redevoering verklaarde de van Buitenlandse Zaken, m Stikker, namelijk, dat de re; door verwerping van het wi of door de opschorting van deling ervan belemmerd zoi in haar internationale ond< gen op ruimer terrein dan c correcties. Haar internation; zou zodanig worden verzwa daarvoor niet langer de v delijkheid zou kunnen drage Terecht maakte dit in eer tie dreigen met aftreden o wrevelig. Wel zei de minisi dupliek, dat men hem da: het eisen van zeer positie' ringen had gedwongen, maakte maar matig indruk, begreep niet, waarom de rei de verwerping van een we waarvan zij zelf verklaard het van geringe important! verstrekkende gevolgen w verbinden. De bewindsman de hierop, dat de onderhi over dit probleem al enkele ren. Op het ogenblik zijn n cnderhandelingen aan de gs nremde de goudkwestie gering zou daarbij zwak 1 staan, als de Kamer haar go met aan de grenscorrecties ten, omdat de mogendheder recht zouden betwijfelen, of ring wel het Nederlandse vi gerwoordigt. De gebruikte J ties achtte hij ongerechtvaar Enige leden zijn voor het d gezwicht. De fractie van de ■wilde de verantwoordelijkh Gistermorgen meldde de 1 meldingspost Oisterwijk bos- i brand op Kampina nabij het B onder de gemeente Oisterwijk meentelijke en bosbrandweer terwijk, van Boxtel en de bedri weer der Koninklijke Lederfat terwijk, tezamen ongeveer 150 na enige uren de brand te blu grote oppervlakte heide einde van de brand werd ong< a geschat vliegdennen e eigendom van de vereniging to van natuurmonumenten, gingi ren. Een der mooiste en door gaarne bezochte plekjes van C e egen aan het Belversven en ern'ft1-430 de R°ZeP Werd door dl ernstig geschonden. Het onts onv™?uis verm°edelijk te w onvoorzichtigheid. oostelijke marken al in oostelijke zöni Gisteren werd door de SowMetruk"' i?e circulatiebank DuItstendSSuC bezettingszon! ,,U„' bePaald dat het Oostelfflcè °°Stelijke Verwachting tot Zaterdaga Meest matige wind tussen Vannacht en mo ochtend weinig bewolking in het binnenland kans op nachtvorst. Morgen 0v« weer meer bewolking met emge regen ten noorden va grote rivieren. Ongeveer dez temperatuur als vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6