- HET RAMPZALIGE n 27 erdersü Overname van Duitse gebieden verliep zonder incidenten Chinese nationalisten trekken in wanorde terug Kort Bestek Bijna overeenstemming over de grondwet voor West-Duitsland o x O ft VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bevolking keek belangstellend toe Koning Leopold keert terug op de troon Demonstratie te Parijs Hatta in Batavia Muiterij en plundering aan de orde van de dag Wil Rusland opheffing van de Berlijnse blokkade Godsdienst, onderwijs hef enige geschilpunt Schreieder aan het werk in München Portsmouth F.C. werd kamp ioen van fcnoela 'B» S OXOo x O x O 09 w O x O 3 x O in «g 5 IB O x G - OXOO LLECTIE N at lR nd terugkomt ■schip. „Hij is denkt ze. „Hij Hij zal eerst veet waar ik de jeep tot in een water- gt Jannie. Maandag 25 April 1949 146e Jaargang No. 96 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter t'raag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Zaterdagmorgen te zes uur zijn de grenscorrecties aan de Nedelands Duitse grens ten uitvoer gebracht. Over al zijn de correcties rustig verlopen. Er zijn geen incidenten gemeld en over het algemeen toonden de Duitsers in de nieuwe gebieden een welw illende e langstelling. In de zelfkant, het gebied bij Sittard, vas Zaterdagmiddag in enkele uren n duidelijke ontwikkeling in de stemming der bevolking gekomen. Stond zij bij het eerste binnenrukken der marechaus see nog ietwat beduusd en reeds enkele uren later had het beeld zich grondig gewijzigd. De bevolking begon zich reeds aardig vertrouwd te maken met de nieuwe situatie. On de weg tussen Tüddern en Hon- een was met grote letters geschreven Hartelijk welkom". Het stond er wat onbeholpen, maar het deed toch vrien delijker aan dan de slagzin „Deutsch in Freuden, Deutsch in Leiden", dat drie weken geleden was neergekalkt. Wat de grenscorrecties te Ubach over Worms betreft, kan worden gemeld, dat op Nederlands gebied is komen te lig gen het slot Rimburg. Dit slot is eigen dom van Baron von Brauchitsch, die er ook woont. De landerijen die bij het kasteel horen, liggen nu op Duits ge bied. In het gebied bij Zevenaar. het dorp Elten e.o. is de toestand rustig. De Premier Spaak ie Bern Naar in Brussel verluidt, zou koning Leopold voornemens zijn, na enige tijd zijn koninklijke prerogatieven te heb ben uitgeoefend in Belgie, afstand te doen van de troon ten behoeve van zijn zoon prins Boudewijn. De reeds aange kondigde besprekingen, waarmede van daag een aanvang gemaakt zou worden, luiden een nieuwe faze in de Belgische koningskwestie in. Spaak, eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken van Belgie, is gisteravond, vergezeld van Belgische officiële personen te Bern aangekomen,. Dit wijst er op, aldus A.F.P., dat tus sen de prins regent en Koning Leopold waarschijnlijk heden te Bern een on derhoud zal plaats hebben. Koning Leopold heeft de Zondag te Genève doorgebracht. Gisteravond is ook de prins-regent van België te Bern aangekomen. Ko ning Leopold wordt hedenochtend ver wacht om deel te nemen aan het on derhoud dat op het Belgische gezant schap zal plaats hebben. Doodstraf voor verrader van Engelandvaarders De doodstraf eiste de advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof tegen de 50-jarige Benjamin Joppe uit Amsterdam, die erkende in samen werking met de reeds ter dood veroor deelde 38-jarig? Hilversumse journalist Vermeeren in Mei 1943 acht Engeland vaarders te hebben verraden, die uit IJmuiden wilden uitvaren. Vermeeren, wiens vonnis nog niet is voltrokken, werd als getuige gehoord. Over en weer wierpen de vroegere handlangers elkaar de schuld van het verraad naar het hoofd. Twee ernstige ongelukken bij autorace te Rome Twee ernstige ongelukken worden gemeld van deelnemers aan de 1000 muien-race in Italië. Op de brug over de Mella te Manebrio. niet ver van Brescia, is de Healy van de Britse cou reurs Cohen en Hughett tegen het trottoir gereden en omgeslagen. Hu ghett werd op slag gedood en Cohen ernstig gewond. Een andere wagen, waarin de Italianen Nicosia en Manel- la zaten, is te Cecina door de borstwe ring gereden en in de rvier gevallen. Manelli liep een schedelbreuk op, Ni cosia kwam met de schrik vrij. Bulgaars kernkabinet onder Dimitrof Dimitrof. de Bulgaarse premier, van uie kort geleden werd gemeld, dat hij om gezondheidsredenen in de Sowjet- unie vertoeft, heeft een ministerieel kern-bureau gevormd, waarvan hij zelf aan het hoofd staat Andere leden van dit kernkabinet zouden onder meer 7 lr>m rot vice-premier). Georgef en Traikof. VF.IT HARLAN VRIJGESPROKEN ei Harlan, de Duitse filmregisseui die onder het Derde Rijk de anti-joodse nim „Jud Suss" maakte, is te Hamburg vrijgesproken van misdaden tegen de mensheid. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met nog enkele plaatse lijke regenbuien. Vrij koel. grootste tegenstanders van de correc ties zijn de smokkelaars, die hun brood winning in gevaar zien. Behalve aan vlees, vet en suiker heerst er geen ge brek in „ons nieuwe' gebied". Textiel is e,- voldoende, maar te duur voor deze mensen, die gemeld 32 tot 40 gulden per week verdienen. In het nieuwe Nederlandse gebied bij Ubbergen, Beek, Wyler en Groesbeek zien de huizen er zeer bouwvallig uit. Onder de 150 Duitsers, die hier zijn blij ven wonen, heerst geen ontevreden stemming. In een der villa's woont me vrouw Schuster, een bloedverwant van Göring. Deze dame verklaarde persoon lijk blij te zijn, Nederlandse geworden te zijn. Zij is eigenares van uitgestrekte bossen en van een gedeelte van het Wylermeer, waardoor thans de nieuwe grens loopt. Tienduizenden „partisanen van de vrede" demonstreerden gisteren met vlaggen en olijftakken in een Parijs stadion, waar het onder communisti sche leiding staande wereldvredescon gres een grote bijeenkomst had geor ganiseerd. Talrijke „vredeskaravanen" met op schriften en vlaggen versierde bussen, arriveerden uit Nederland, België en verschillende streken van Frankrijk. Een sterke politiemacht was op de been om de menigte, die op meer dan 100.000 personen werd geschat, onder controle te houden. De menigte schreeuwde: „Monty, smeer 'm", toen zij Fontainebleau, waar veldmaar schalk Montgomery zijn hoofdkwartier heeft, passeerde. De deken van Canter bury, Joliot-Curie, Picasson Nenni, en iedere Sowjetrussische gedelegeerde werd luid toegejuicht. Moh. Hatta is per vliegtuig van Bang- ka te Batavia aangekomen. Hij ver klaarde tegenover de pers, dat hij op uitnodiging van de Republikeinse dele gatie was gekomen. Hij zou geen deel uitmaken van de delegatie, doch hij zou de delegatie „bijstaan". Hatta gaf geen antwoord op de vraag of aan de eis tot onvoorwaardelijke te rugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja zou worden vastgehouden. Hij zei: „Ik ben. altijd optimistisch", toen hem gevraagd werd wat hij dacht van de huidige stand van zaken. Een historisch ogenblik: een Engelse grensbeambte plaatst een nieuwe grenspaal onder het oog van de heren J. Nikkels, hoofdinspecteur van de Belastingen (4de van rechts) en ir. A. Maris, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat (vijfde -van rechts) op de nieuwe grenslijn van de inham bij Elten. Met Nanking hebben de Chinese communisten de sleutel in banden ge kregen van de vruchtbare en tot in hoge graad geïndustrialiseerde zuide lijke Jangtse-vallei, het economisch be langrijkste gebied van modern China. De communistische radio meldde gisteravond de val van Tayoean be kend, de hoofdstad van Sjansi, die acht maanden lang een nationalistische egelstelling is geweest in het commu nistische Noorden. Reuters correspondent wist uit het vroegere nationalistische bolwerk Tsjin- kiang aan de Jangtse te ontsnappen door met honderden anderen op het dak van de laatste evacuatie-trein te klim men. Hij beschreef taferelen van wan orde en plundering in het voormalige JJe gehele dag tot 's avonds toe hebben colonnes nationalistische soldaten, te voetop ezels of met jeeps, Nanking verlaten in de hoop Sjanghai of Hangtsjou te bereiken. Doodvermoeid en met stof bedekt liepen de sol daten in de brandende zon. Uit hun kazernes en kantonnementen hadden zij al wat draagbaar was medegenomen, tot electrische lampen en grote rijstketels toe. Hier en daar werd de stroom soldaten onderbroken door burgers, die uit hun nabij de Jangtse gelegen huizen vluchtten voor het vuur der op de Noordelijke oever gelegerde communisten. Sommige stadswijken brandden. Enkele meelopslagplaatsen werden geplunderd, terwijl in enkele wo ningen van officiële persoonlijkheden alles kort en klein werd geslagen. Het betrof hier daden, die strookten met de oude Chinese tradities. Volgens de oude Chinese moraal moet bij de val van een dynastie de man in de straat zich schadeloos stellen voor wat hem door het opgedoekte bestuur werd ontstolen. Zo kon men in Nanking oude, eerbiedwaardige vrouwtjes hun deel van de buit zien wegdragen: bloempotten en spuwbakjes. Het huis van vice-president Li Tsoeng Jen werd ordelijk leeggehaald; sterke kerels schroefden de radiators van de centrale verwarming los, terwijl vrouwen met dekens en kleren aan de haal gingen en kinderen allerlei snuisterijen wegkaapten. Het vliegveld van Nanking, vanwaar een vice-versa dienst op Sjanghai werd ingezet, was het toneel van de grootste verwarring. Rondom de vliegtuigen hadden wilde gevechten plaats, bagage werd vergeten en man nen duwden vrouwen van de deur der overladen vliegmachines af. Naarmate men de Jangtse nadert, neemt het taf reel een tragischer aspect aan Een dichte rookwolk stijgt op uit het stationsgebouwdat de nationalistische troepen met een tijdbom hebben opgeblazen. Van tijd tot tijd storten reusachtige balken brandend naar beneden. Niet ver van daar staan de haveninstallaties in brand. Enkele verlaten vrachtschepen liggen wat verder geankerd. Langs de oever voeren de laatste soldaten de 75 mm- kanonnen weg, waarvan het vuur tot laat in de nacht de laatste wegtrek kende nationalistische eenheden heeft beschermd. vacantie-oord Soetsjou en vele andere plaatsen langs de spoorweg naar Sjang hai, waar hij gisterochtend aankwam. Verraad. Te Kiangjin is de commanderende na tionalistische generaal, TaiJoengKwan door een hem ondergeschikte bevelheb ber doodgeschoten, daar hij ondanks herhaald aandringen van zijn minderen, geen bevel had willen geven om op de communisten, die de Jangtse oversta ken, te vuren. Toen zijn plaatsvervan ger het bevel gaf de artillerie op de communisten af te schieten, was het te laat. De ramp voor de daar belegerde divisie werd volkomen, toen een urn- later vliegtuigen boven de stad versche pen, die haar onbarmhartig bombar deerden. Nanking geplunderd. De zakenwijk van Nanking is volko men leeggeplunderd; dit gedeelte van de stad ziet eruit als een ruïne. Ongeveer .100.000 man nationalistische troepen trekken in Zuidelijke richting terug; de meeste van hen zijn ongewapend. De regeringstroepen ontruimen reeds Koensjan, bijna 50 km ten Westen var Sjanghai, en trekken zich terug op Sjanghai. De garnizoenen van Tsjint- sing en van twee andere steden in dit gebied zijn aan het muiten geslagen; de muiters zijn naar de communistische strijdkrachten overgelopen. Communisten beschuldigen Engeland. De communistische radio te Peiping heeft de Britse marine beschuldigd van directe interventie in de burgeroorlog. Schepen van de Britse marine op de Jangtse hadden de nationalisten gehol pen bij het beschieten van communisti sche posities aan de Noordelijke oever. Een millioen man aan communisti- Sihe troepen is thans de Jangtse over gestoken op een front van 48 km lengte. Tsjiang Kai Sjek te Sjanghai? Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat Tsjiang Kai Sjek te Sjang hai is aangekomen en thans aldaar ver blijf houdt. De „New York Times" verneemt van .gewoonlijk welingelichte zijde", dat Jacob Malik, de Sowjetrussische verte genwoordiger bij de Ver. Naties, kort geleden stappen heeft ondernomen bij de Amerikaan Dr. Jessup, inzake de mo gelijkheid van een opheffen van de blokkade van Berlijn. JJTders kunt u genieten van het smeuïge verslag, dat onze sport- schrijver componeerde van de dave rende 41-zege op de Fransen, waar mee we, vanwege Napoleon, nog een mandje appelen te schillen hadden. Maar het apenhoekje begint vandaag ook met een sportief bericht: De Sici- haanse bandietenleider Salvatore Giu- liano („Gezegende Juliaan") heeft tien willekeurige Kamerleden uitgedaagd oor een duel. Sneeft de geachte afge vaardigde, dan gaat Juliaan vrij-uit, maar wint het Kamerlid, dan geeft Sal vatore zich over op conditie dat zijn gevangen genomen moeder wordt losge laten. Goed sportsman en goed zoon! Er zijn grotere bandieten, van wie het niet gezegd kan worden. D In Enge land worden binnenkort proeven ge- romen met een straalgedreven trein. In Brown Hill (yes, Amerika natuur lijk) is Elizabeth Alexander 105 jaar geworden. Ze ontving de pers en ver telde 15 jaar geleden nog een huwe- luksaanzoek te hebben afgewezen Maar, zei ze met een klank van hoop, als de ware Jacob nu komt zou ik hem niet afwijzen In Apeldoorn on derzocht een wichelroedeloper het stad® huis op aardstralen. In een kamer, vlak voor een groene tafel ging het apparaat tekeer, alsof het gek werd. Geen won de^ zei de gemeente-secretaris, daar lllllllllllllllllllllllllllllllllll|l|ll|l||l|t!!ll|ii|||]||l|!|t||||||||[I||[|||[|||[||[|[|||||||||||||||t||||||||||||[]||l| staan de paartjes altijd als ze elkagf de rechterhand geven. gehalve haring zijn alle gerookte en gestoomde zeevissen hun maxi mumprijs kwijt geraakt, tegelijk met de vermicelli. De „Stad Leiden" kwam in Amsterdam aan met drie Spaanse verstekelingen, waarover de marechaussee zich heeft ontfermd. Wat er mee gebeurt is nog niet bekend. Sin terklazen van maken? Twee nijl paard-dames hebben in de Rotterdamse diergaarde het levenslicht geschonken aan een peutertje. De babies plassen gezellig. (In het bassin). Luisteraars op de korte golf in Zwitserland hebben een nieuwe geheime zender ontdekt, die in de Servisch-Kroatische taal uit zendt. De zender, die zijn programma's aankondigt met de leuze „Vrijheid of dood", is tegen de Sowjets en tegen Tito. Deze zender heeft bekend ge maakt, dat er nog vijf andere geheime zenders achter het ijzeren gordijn in de tether zijn, waaronder één in de Weste lijke Oekraïne. Als 't maar niet uit draait op een Rusland-Spiel! fSÉÖr" Laat ik nou het Kunstenaars Centrum Bergen eens leren, hoe je een kwast uitstrijkt! moeten eindigen met een zenuw scheut. De Engelse astronoom Sir Harold Spencer heeft meegedeeld, dat de wereld zal moeten kiezen tussen twee tijdrekeningen, omdat de aarde langzamer gaat draaien. Volgens deze geleerde zal dit proces steeds door gaan, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat de aarde 47 dagen nodig zal heb ben voor het draaien om haar as. Tot dusverre zijn de klokken niet nauw keurig genoeg om de nieuwe tijd aan te geven, doch de nieuwe atoomklok, die in Washington wordt gebouwd, zal di,, in tegenstelling tot de Greenwich-tijd- aanduiding, wèl doen, Partijleiders in de wetgevende ver gadering te Bonn hebben omtrent op één na alle critieke punten overeen stemming bereikt bij het ontwerpen van een grondwet voor West-Duitsland. Eén geschilpunt, namelijk de kwestie van het godsdienstonderwijs op de staatsscholen, is nog niet opgelost. De christen-democraten zijn niet bereid de artikelen te aanvaarden, welke be trekking hebben op het recht van de ouders te beslissen over het gods dienstonderwijs, dat hun kinderen op de staatsscholen zullen genieten. De sociaal-democraten stelden voor, de kwestie der confessionele scholen te verwijzen naar de wetgeving der deel staten. De christen-democraten waren niet bereid de huidige tekst te laten varen. Men acht het echter niet waar schijnlijk, dat dit geschil een struikel blok zal betekenen voor de tot stand- koming van de grondwet. Een formule waarover men het eens is geworden, is aan de militaire gou verneurs voorgelegd. Hierin wordt te gemoet gekomen aan de geallieerde eis tot instelling van een gescheiden admi nistratie voor de belastingen in de deelstaten, terwijl aan de federale re- „De nacht van de lange messen" De politie te München zoekt naar gegevens over Hitiers beruchte „bloed bad te München" in de nacht van 30 Juni 1934, ook wel „de nacht van de lange messen" genoemd. Tientallen bruinhemden werden toen door SS-ers (zwarthemden) vermoord. De Duitse districtsprocureur te München heeft verklaard, dat een vroegere SS-officier, wiens naam als Lippert wordt vermeld, zich in Ne derland moet bevinden. Zijn uitleve ring wordt afgewacht in verband met de moord op Ernst Röhm in die be wuste nacht. Het verhaal gaat, dat Hitier Röhm zelf heeft doodgescho ten, nadat deze twee uur lang had ge weigerd zelfmoord te plegen. Het is niet bekend of de bruinhem den van plan waren op 30 Juni Hitier te doden en zijn regiem omver te wer pen, zoals het propaganda-apparaat van de Nazi's later beweerde, of dat Hitier hen alleen maar uit de weg wilde ruimen, omdat zij hem een i doorn in het oog waren. Het mder- zoek van de politie te München is ge concentreerd op de moord op Ernst Röhm. Men wil uitzoeken, of Hitier hem heeft gedood en zo niet, wie zijn moordenaars dan wel waren. Als zij nog in leven zijn, zullen zij worden berecht. (Het is waarschijnlijk te achten dat Joseph Schreieder, die thans in Mün chen woont, bij dit onderzoek betrok ken zal zijn. Hij speelde indertijd een belangrijke rol bij de verhoren in de affaire-Röhm. Red.) Vredescongres te Parijs juicht' val van Nanking toe Op de vierde dag van het wereldvre- descongres te Parijs sprak de Canadees Endicott, die zich beklaagde, dat „er voorbereidingen worden getroffen om Nuord-Canada te maken tot een basis voor atoombombardementen op de Sowjetunie". De gedelegeerden sprongen op en juichten geruime tijd, toen de voorzitter het nieuws bekend maakte, dat „de Chi nese democratische strijdkrachten Nan king bevrijd hadden" De Schotse gedelegeerde Wood, die zeide 80.000 mijnwerkers te vertegen woordigen, gaf het congres de slagzin: .Voor de vrede alles, voor de oorlog niets". Toen Harvey Moore, de Britse secretaris van de „Internationale demo cratische juristenbond" pleitte voor een compromis in China, reageerden zijn toehoorders met een luid geroep van Nooit, nooit". Knaap vermoord te Almelo Zaterdagmorgen vond de vader van ie 13-jarige Eppie Meilof uit Almelo het lijk van zijn zoontje in de bossen. Uit het onderzoek door de politie bleek, dat de jongen vermoedelijk door sla gen met een hamer gedood was. Het betreft een zedenmisdrijf De politie had reeds direct sterke vermoedens tegen de 35-jarige H. J. Visser, die als kostganger bij de familie Meilof woonde. De man is gearresteerd en heeft de moord bekend. 3-JARIG KNAAPJE VERONGELIJKT OP ONBEWAAKTE OVERWEG Gistermiddag is het 3-jarig zoontje van de familie van Essen toen het te zamen met enkele andere kinderen de onbewaakte overweg te Ernst pas seerde, door de trein uit Ede gegrepen en op slag gedood. TRUUS POST OVERLEDEN. Op 72-jarige leeftijd is in een Am sterdams ziekenhuis overleden de actri ce Truus Post, die eigenlijk Truus Faassen heette. Zij was een der eerste toneelspeelsters, die deel uitmaakten van het Heyermans-gezelschap en van d« Nederlandse toneelvereniging, gering voldoende volmacht zal worden verleend voor het heffen van belas tingen voor het volbrengen van haar taken. Vandaag zullen de parlementaire leiders een bespreking hebben met de militaire gouverneurs. Tenzij nieuwe moeilijkheden rijzen hopen de leiders, dat men tegen midden Mei de uitein delijke tekst zal aanvaarden. Dit zou het mogelijk maken kort voor de oogst verkiezingen te houden en nog deze zomer een functionerende regering tot stand te brengen. nd Portsmouth wist Zaterdag 't Engelse voetbalkampioenschap in de wacht te slepen door Bolton Wanderers met 21 te verslaan, terwijl hun meest geduchte concurrenten Newcastle en Manchester het niet verder dan een gelijk spel kon den brengen. Zo heeft Portsmouth dan toch een vergoeding gekregen voor de nederlaag in de halve finale voor de Cup. Het succes is voor een groot deel te danken aan het goede teamwork en het enthou siasme, waarmee steeds werd gespeeld. Toch heeft Portsmouth in het team geen bepaalde uitblinkers en er werden geen fantastische bedragen betaald op de transfer-markt. De stand in de onderste regionen der eerste divisie is nog steeds ingewikkeld. Middlesbrough en Preston North End slaagden er in een kostbaar puntje in een uitwedstrijd te behalen. De beslissende wedstrijd voor de pro motie in de tweede divisie tussen South ampton en Westbromwich Albion ein digde eveneens in een gelijk spel. Ful- ham echter won de eerste van zijn drie in Londen nog te spelen wedstrijden en heeft een goede .kans om op de boven ste plaats te eindigen. Leicester City, de Cupfinalist, heeft een beetje hoop gekregen om de plaats in de tweede divisie te behouden. Zij veroverden een waardevolle punt op Plymouth, dat ook aardig in het nauw zit. Bloemencorso te Lisse werd een groot succes De bloemencorso die georganiseerd werd door de bloembollendorpen Sas- senheim, Lisse en Hillegom is Zaterdag een groot succes geworden. Een 44-tal deelnemers heeft aan deze corso mede werkt door grote stukken te doen me- derijdên. De corso werd gadegeslagen door tienduizenden toeschouwers uit geheel Nederland. Het voorbijtrekken duurde van 2 uur tot des avonds 7 uur. hetgeen veel te lang bleek te zijn, waar door het slot van de route niet ten volle tot zijn recht is gekomen. Hongarije weigert onderzoek V.N. in kwestie-Mindszenty De Hongaarse regering heeft op de uitnodiging van de V N. om de zaak van kardinaal Mindszenty te bespreken ge antwoord. dat het tegen de kardinaal .uitgesproken vonnis berust op de Hon gaarse wet en niet onder de competen tie van de V.N. valt. Het besluit van de speciale politieke commissie der V.N. wordt als een inmenging in de interne aangelegenheden van Hongarije be schouwd en de uitnodiging tot bespre king van de kwestie wordt van do han^1 gewezen. Generaal Spaatz verwacht voorlopig geen oorlog Generaal Spaatz. de bevelhebber der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in de oorlog, heeft te Parijs verklaard, dat de kansen op oorlog verminderd zijn dank zü het plan-Marshall, het Noordatlan- fische verdrag en de militaire reorgani satie van deelgenoten van dit pact. Spaatz geloofde niet, dat de Sowjet unie Europa snel zou kunnen overrom pelen, daar de ravitaillering van haar legers grote moeilijkheden met zich mee zou brengen en omdat zij „dadelijk niet onze tussenkomst zou hebben te -kenen". JOODSE ZAKENLIEDEN TREKKEN WEG UIT HONGARIJE Twaalfhonderd Hongaarse Joden, meest kleine zakenlieden, zijn hun land ontvlucht en via Tsjechoslo wak i'-1 te Wenen aangekomen. Zij verklaarden, dat hun vlucht door het Joodse bureau was georganiseerd en dat zij Hongarije verlaten hadden, omdat „daar nu geen plaats is voor zakenmensen". PAUL ROBESON WORDT POLITICUS De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson heeft te Oslo verklaard, dat zijn Scandinavische tournee zijn laatste 'is zanger zal zijn. Voortaan zal hij de wereld afreizen om voor arbeiders te zingen en te spreken. VRESELIJKE DOOD. Zaterdag viel P. Eissenga wonende te Appingedam, reparatie-werkzaamhe den verrichtend als lasser aan de stro kartonfabriek „De Eendracht" in een put met vloeibare stromassa. Hij was onmiddellijk dood; het slachtoffer laat een vrouw en een kind na.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1