Landarbeiderswet heeft niet tot het beoogde doel geleid te gast expositie- Kan vervoer per schuit gehandhaafd blijven? v I Onze Schaakrubriek Castricum Is herziening gewenst? H 1 IJ muiden BLOEMBOLLENDAG IN LIMMEN Prachtig geslaagd lentefeest Limmen Nieuwe Niedorp witserse en de tmaar meende orecaf, dat het zijn van Hol- een bijzon gastheer en mevr. Dallo- ardige attentie wapen van en slagroom, ondering voor ïstwerk en de tentie buiten- elukkige ge- 'estfriese Volks- uit te nodi- oud-Holland- nstreren, wat veel waar-t Zwitserland in de nabije meer vriend- legd. Het was artoe de weg aan de open jaar als inte- onderwijs Zwit- stelde de vreem- enheid kennis te jn kleine ten- ïeen de aan- >ek de corres- erse kinderen te willen be- aan een dove- ger verbouwi Stal" gemeente Bergen om een beslissing tankoop van het tuele beschikbaar- Kunstenaarscen- gevonden om te aan expositie tal de z g Oude elaan verbouwen waarin de Ber- tig hun tentoon- die zoals be- September zul- ad een prachtige niet zo hoge kos- expositie-zaal kan heer Diesfeld, inde Jager, heeft het K C B ver- daadwerkelijke manifestaties der nodig voor de expositie op 4 geopend Pasen van 15 tot en met het politie-bureau voorwerpen als kinder mantel - en zwembroek; shawl; oorbel; ïebril; gele pad- inhoud; duim- ;n; bruine bal; an f 10,—; licht armband; vul- inhoud ren voorwerpen tijdvak vermeldt: ende postzegels; uin lederen por- foto's en f 1 strepen; zon- montuur; stern- étui (Kodak) auw kinderbroekje; anden; Ipruine da- -bruine portemon- tielkaart; zilveren ker-blauwe porte- 3,50, 2 sleutels; ketting; bruine de f 1,21; speel- jongensslipover RUKT UIT iep de sirene de ;e hulp; langs de Bergen aan Zee ids 's morgens was Somen; toen had- vuur gedoofd geen water de werd het gevaar 3f/ CHOORLS BELANG iging „Schoorls Be- didatenlijst voor de aadsverkiezing vast tijn, Van de Garde orst Az, mevr Jan- uwenkamp, P van )ort laatste de candida- rkozen zal hij of zij stemmen op zich AN OLYMPIA TIE Olympia mochten e uitvoering weer langstelling, de zaal lager" was geheel doorgaat, zal elk pia en mede genie- i van goed geleid ramma werd in vlot jeugd gaf zich voor ent en het was een irig en correct de un oefeningen met en aan ladder, bank, enz, enz af- oeiden als er weer vaders en moe- kroost gadesloegen van muziek, zang geen vreemden te bleek door het pu- gewaardeerd waarop de en de leidster, ning kunnen terug- L.T.B. vergaderde te De Rijp Ondanks drukke werkzaamheden op de bedrijven, had het bestuur van de LLTB, afd. de RijpGraft, het toch nodig geacht een vergadering te beleg gen. Een van de belangrijkste redenen was de bespreking betreffende het ver voer van de producten. Hiervoor was uitgenodigd de heer S. Visser, die als vertegenwoordiger van de firma Visser toelichtingen zou geven in verband met een eventuele overeenkomst. Ter inlei ding sprak de voorzitter de heer G. J. Visser, over de problemen die zich mo menteel voordoen. Gedurende een 40 tal jaren worden nu al door de firma S. Visser per boot de producten vervoerd nrar de veilingen te Purmerend en Broek op Langendijk. De laatste jaren EEN ZELDZAAM MOOI MAT. In 1948 werd de onderstaande partij gespeeld in de Manhattan Schaakclub. De witspeler behandelt het middenspel niet overtuigend en geeft zijn tegen stander daardoor de gelegenheid tot twee offers, die overigens bij juist spel slechts tot eeuwig schaak hadden kun nen leiden. Na zijn 27e zet is wit ech ter verloren en zwart beëindigt de par tij met een waarlijk zeldzaam mooi mat. Nimzo-Indisch Wit: B. Siff. Zwart: I. Kashdan 1. d2d4 Pg8—f6 2 c2c4 e7e6 3. Pblc3 Lf8b4 4. Ddle2 d7—d5 Men speelt hier bij voorkeur Pbc6, de z.g. Züricher of hoofdvariant, waarin zwart met d6 en e5 naar een sterk centrum streeft. 5. a2a3 deze zet beschouwt men als zwak, im mers na 5. Lc3:t; 6. Dc3:, Pe4; 7. Dc2, Pc6 krijgt zwart het initiatief. Evenwel, het zwarte antwoord in deze partij behoorde tot voordeel voor wit te leiden, na Lg5. 5. Lb4e7 6. c4 x d5 e6 x d5 7. Lel—f4 c7b—c6 8. h2h3 Uit vrees, dat zwart zijn paard tegen de loper zal kunnen afruilen, maakt hij vast plaats voor Lf5; dergelijke zet ten zijn in dit stadium meestal tijd verlies. 0-0 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. e2e3 Lfl—d3 Pgl—f3 Pf3—e5 0—0 Lf4—h2 Pe5—f3 Tf8e8 Fb8—d7 Pd7—f8 Le7—d6 Pf8e6 g7—g6 Men vraagt zich af waar wits 12e zet voor gediend heeft; hij had zijn tijd beter kunnen gebruiken voor de ont wikkeling van zijn dame-vleugel, waar mee hij zo dadelijk toch een aanvang maakt. 15Pe6g7 16. Lh2xd6 Dd8xd6 17. Tfl—cl Lc8—f5 18. Pf3—d2 Gezien de concentratie van zwarte of ficieren op de koningsvleugel zou men verwacht hebben, dat dit paard op f3 in functie bleef; en als wit nu kenne lijk op de damevleugel wil ageren, waarom dan niet liever nu er op af met b4, waarmee hij toch al rijkelijk laat is. 18Te8—e7 19. b2b4 Ta8—e8 20. Tal—bl De eerste grote fout van wit; hij ziet niet wat hem boven het hoofd hangt; het enige zou Pfl geweest zijn. Nu volgt een mooie offercombinatie van Kashdan. Hij breekt eerst de konings vleugel open. 20Lf5xh3 21. g2xh3 Te7xe3! 22. Ld311 Aannemen van het torenoffer zou tot vrlis geleid hebben, bijv. 22. fe3:, Dg3t; 23. Kil, Te3:; 24. Le2, Pg5; 25. Pb3, Tc3:; 26. Dc3:, Pe3t; 27. De3:, De3: en tegen Pe4 is wit machteloos. Gaat de witte koning naar hl, dan volgt 23 Dh3:f; 24. Kgl, Dg3t; 25. Khl, Pg4; 26. Pfl, Pf2r met dameverlies. 2 2Pg7—f5 23. f2 x f3 Toch! Wit hoopt blijkbaar te kunnen winnen! 2 3Dd6—g3r Als wit nu 24. Khl speelt, kan zwart na Pe3:; 25. Dd3, Pgf4; 26. hg4:; Dh4t niet meer dan eeuwig schaak be reiken. Maar zoals gezegd, wit wil win nen! 24. Lfl—g2, Dg3 x e3t 25. Kgl—hl Pf5g3t 26. Khl—h2 De3—f4 Dreigt mat met Pg4t, 27. hg4: Pe2i; 28. Khl, Dh6t mat. 27. Pd2—f3 Te8e2! De onverwachte inleiding tot de on weerstaanbare, elegante matcombinatie. 28. Pc3 x e2 Pg3 x e2t 29. Kh2—hl Pf6—h5 30. Dc2—d2 Ph5—g3t 31. Khl—h2 Pg3—fit 32 Kh2—hl Df4h2t 33. Pf3xh2 Pfl—g3tmat l\it blijft over met vijf officieren en staat mat met twee paarden! Als probleem een eenvoudige tweezet wordt echter nogal eens van andere vervoermiddelen gebruik gemaakt. In dit verband merkte de voorz. op, dat het feit dat de firma S. Visser geduren de 40 jaren de producten op goede wijze heeft vervoerd, enige consequen ties met zich brengt. Door hem werd de vraag gesteld hoe de vergadering dacht over de wijze (dus los van de prijs) waarop de goederen worden ver voerd. Is men tevreden over de rege ling en de uitvoering? Het bleek dat in grote lijnen een en ander naarwens verloopt. Vervolgens werd de prijs besproken. Uit een schrijven van de firma Visser bleek dat zij bereid was de producten naar de veilingen te vervoeren voor 10 cent per colli, onder voorwaarde, dat de tuinders alle producten door boven genoemde firma zouden laten vervoe ren. Tevens zal aan de firma Beumer een bedrag van 5 cent verschuldigd zijn per colli, voor de producten die per auto aan de steiger worden aangevoerd. Over een en ander werd breedvoerig gediscussieerd. Vooral het vervoer naar Broek op Langendijk bleek nogal wat moeilijkheden te veroorzaken. Ten aanzien hiervan bleken de omstandig heden vrij sterk gewijzigd. Vooral het exportartikel aardappelen en de stapel producten zoals wortelen en uien wor den niet meer regelmatig aangevoerd. Hierdoor maken verschillende tuin ders gebruik van andere vervoersmid delen, die hetzij voor een bepaalde vracht concurrerend zijn of voor een vluggere zending kunnen zorgen. Een en ander brengt een collectieve over eenkomst in gevaar of wordt aanlei ding de prijzen voor andere artikelen te verhogen. Tenslotte besloot men de producten te laten vervoeren door de fa. Visser voor de bovengenoemde prijs en de daaraan verbonden voor waarden. Door de firma werd toege zegd de z.g. onrendabele vrachten zo goed mogelijk te verzorgen en bij on gunstige omstandigheden met het be stuur te overleggen. Zo nodig kan men een vergadering beleggen. Tijdens de bouw van de tilbrug wa ren de producten van de tuinders die achter deze brug wonen vooral uit Graft, door Beumer over Graftdijk vervoerd. Soms is naar Purmerend ge reden. Hierdoor waren extra onkosten gemaakt. Het bestuur stelde voor dit door allen te laten betalen. De fa. Vis ser zal zorgen voor een gespecificeer de rekening. De vergadering bleek het hierover niet eens. Tenslotte stelde de heer C. Bakker voor, de kosten te ver halen op de betreffende tuinders, om gerekend per colli. Dit voorstel werd ondersteund en aangenomen. De verkoop van goedgekeurde aard appelen vormde een tweede hoofdpunt op de agenda. De voor- en nadelen van coöperatieve verkoop werden aan een nadere beschouwing onderworpen. Men kan zich en bloe of individueel opge ven als lid van de VTN. Verder heeft een collectieve verkoop ook zijn voor delen dóch ook nadelen. Besloten werd voorlopig te hande den zoals men dit de laatste jaren heeft gedaan. Wel werd aangedrongen zo veel mogelijk procentsgewijze te laten leveren en vooral toe te zien dat de opgaven juist zijn, waardoor ongenoe gen kan worden voorkomen. Uit het verslag van de heer G. J. Visser, die in het afgelopen jaar de leiding heeft gehad bij de verkoop van de aardappelen, bleek, dat in to taal was omgezet 29068 balen voor een totaal bedrag van rond f 148000. Boeken en bescheiden bleken keurig verzorgd te zijn. Er is een nadelig sal do van f 149,53, hoofdzakelijk veroor zaakt door het enkele maanden blij ven liggen van een spoorwagon drie lingen. Nadat de voorzitter als zijn overtui ging had uitgesproken dat de vooruit zichten betreffende de aardappelteelt minstens evengoed waren als voorgaan de jaren, sloot hij de vergadering. Pater de Creeve sprak op de dag der naastenliefde t'astricum heeft gisteren op grootse wijze de verjaardag van de Bond zon der Naam gevierd. Duizenden hebben hieraan deelgenomen. Om half drie stond te Bakkum een lange stoet van verenigingen en kin dergroepen klaar om de ere-gast van deze dag, Pater H. de Greeve, te ver welkomen. Na aankomst werd de va der van de Bond zonder Naam door burgemeester C. F. Smeets, verwel komd. Na een dankwoord waarin hij z'n verrassing uitte over deze ont vangst, werden Pater de Greeve en zijn medewerkers, alsmede de z.eerw. heren L'Homme en Van Gent uit Bel- gie met hun medewerkers door het knapenkoor van St. Caecilia onder lei ding van Stephen Jansen op geestige wijze verwelkomd met een speciaal voor deze dag gearrangeerd vlagge- lied. Hierna ging de optocht langs een haag van mensen door de met vlag gen versierde straten en begeleid door de vrolijke tonen van het fanfarecorps St. Aloysius naar het feestterrein. Ordelijk nam iedere vereniging haar plaats in. Kapelaan Bakker was het die het gezelschap van de Bond zonder Naam verwelkomde. Spreker felici teerde Pater de Greeve met deze voor hem zo bijzondere dag en sprak de hoop uit dat deze dag van liefde vruchten zou afwerpen tot buiten de grenzen van ons land en dat deze dag door de mensen niet alleen volgens de letter maar ook volgens de geest zou worden beleefd. Het zangkoor „St. Caecilia" onder leiding van de heer Stephen Jansen zong hierna „Gods eer in de natuur" van Beethoven en „Lentezang" van Roeske. De dans groep „De Zonneroos" nam met een speciale vlaggedans het programma over opgevolgd door een turndemon- stratie van „Vitesse" Al deze vereni gingen hebben met hun prestaties uiting gegeven aan hun sympathie met het werk der naastenliefde. De kinde ren van de vacantiekolonie „St. An- tonius" brachten Pater de Greeve een aardige attentie door het overhandigen van een miniatuur hei-toestelletje. Als laatste deel van dit programma wer den duiven losgelaten, die met hun opstijgen naar de blauwe hemel het werk der vrijheid en der naastenliefde symboliseerden. Pater de Greeve spreekt Hierna kwam Pater de Greeve voor de microfoon. Veel heb ik reeds mee gemaakt, aldus spreker, maar een dag als deze heb ik nog niet beleefd. Hij vervolgde: Deze dag is als de dag der schepping. Zo mooi, zo zonnig! Spreker beschouwde deze dag der naastenlief de als een bijzondere in de geschiede nis, gelijk aan de dag toen de mensen de eerste letters van het alphabet ont dekten. Ook wij moeten niet alleen a zeggen voor de naastenliefde, maar beslist alle letters volgen. Spreker voelde zich gelukkig aan dit door de geest Gods gezegende werk te mogen meehelpen, en spoorde aan, na een dankwoord voor allen die aan de on vergetelijke dag hadden medegewerkt de ingeslagen, weg te vervolgen. Ook de bekende priester-radiospre ker de z.eerw. heer L'Homme uitte in een geestdriftig toespraakje zijn be wondering ov- het enthousiasme van zijn noordelijke buren op deze middag. Na een défilé van de kinderen onder marsmuziek van St. Aloysius werd de dag besloten met het Wilhelmus. CANDIDATEN V.V.D. Voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn door de plaatselijke afdeling van de VVD candidaat gesteld: 1. G. Bak ker, 2. mevr. Ie Clerq-Pels, 3. P. v. d. Woude. (Van onze Haagse redacteur) Moet de Landarbeiderswet weer nieuw leven ingeblazen worden, mede in ver band met het aanhangige wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgrond? Ziedaar de vraag, die men zich thans in landbouwkringen stelt en waarover reeds besprekingen zijn gevoerd. '83<J 'T :8uissotdo De Landarbeiderswet, die dateert van het jaar 1918 en die de landarbeiders in de gelegenheid stelt een huis met een stukje grond (plaatsje) te verwerven, is in vele streken van ons land een dode letter gebleven. In andere gebie den heeft de wet wel uitwerking ge had. maar in talrijke gevallen niet tot het beoogde doel geleid. De bedoeling van de wet was de sociale toestand van de landarbeider te verbeteren en hem minder afhankelijk te maken in tijden of perioden van werkloosheid. Het is echter herhaaldelijk voorgekomen, dat de arbeiders zich losgemaakt hebben uil loondienst en zelfstandig boer zijn ge worden met een bédrijfje, dat vaak nog geen 4 ha groot is. De sociale toestand van deze kleine hoeren is vaak veel on gunstiger lan die van de landarbeiders, vooral nu voor deze laatsten tal "an sociale voorzieningen zijn getroffen. Bij de bespreking van deze kwestie in de Stichting voor de Landbouw is men van twee bel ngrijke overwegingen uit gegaan en w;l ten eerste: de sociale positie van de landarbeiders is sinds 1918 sterk verbeterd er zijn thans reeds zeer veel kleine bedrijven, die eigenlijk beneden de minimumgrens liggen; ten tweede: blijkens een recente Een der eerste foto's gemaakt van de Republikeinse guerrilla's op Ja va, die steeds opnieuw pogen de rust en orde in Indonesië te ver storen. Het zijn over het algemeen slecht geklede langharige Indone siërs, die leven van plundering ten koste van de inheemse bevolking en daarenboven trachten 't Neder landse en Koninklijk Nederlands Indonesisch leger zoveel mogelijk afbreuk te doen. De foto toont een van de guerrillabenden. De lang harige leden van de benden heb ben gezworen hun haren niet te zullen afknippen voordat de Ne derlanders van Java zijn verdreven. CANDIDATEN K.V.P. De groslijststemming van de KVP voor de gemeenteraadsverkiezing had het volgende resultaat: 1. N. Veldt; 2. P. de Vries: 3. J. Kaandorp; 4. H. Twisk: 5. Th. Berlee; 6. Jac. v. d. Meij; 7. N Stiemer; 8. J. P. Verhoef-Fourney; 9. E. de Graaf; 10. S. Druiven; 11. J. Buurmeester; 12. S. Zijlstra; 13. L. Kroon; 14. J. Dam; 15 P. Hollenberg. VERGADERING TUINBOUWVER. „ONS BELANG" Woensdag a.s. wordt in de zaal van café Borst te Bakkum de algemene ledenvergadering gehouden van de R. K. coöp. tuinbouwvereniging „Ons Belang". De aftredende bestuursleden zijn de heren J. Brandjes, voorzitter, P. Borst en C. v. d. Berg. Allen zijn herkiesbaar. Voorts moet worden voor zien in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Jn. Zonneveld. Candidaat is gesteld de heer W. A. Res. Vandaag wordt het postkantoor van Castricum weer in gebruik geno men. Belangrijke verbeteringen zijn aangebracht. VISSERIJ-BESOMMINGEN Aanvoer van Zaterdag: 680 kisten schol# 600 makreel, 100 schartong, 15 haring 200 fijnvis, 10 heilbot 10 griet, 340 kabeljauw, 110 wolf, 15 leng 200 wijting, 40 poon, 250 schelvis, 100 kooivis en 50 kisten diversen Besommingen: 1 trawler f 500; IJM 88 „Batavia" f 8900; VL 166, „Neeltje" f8017; versie bloembollendag", waarvan De Nederlandse vereniging tot bevor dering der wetenschappelijke verede ling van siergewassen („Neversie") hield Zaterdag te Limmen een bloem bollendag. Zeer velen waren op deze stralende zonnedag naar Limmen geko men, waar de vlaggentooi de buiten staander vertelde dat er iets buitenge woons stond te gebeuren. In café Cen trum was een groot gezelschap aanwe zig toen de heer P. Boschman, bij ont stentenis van de voorzitter, de heer N. Blokker uit Heiloo, opende. Spr. zeide, dat de heer Blokker, die altijd met in tense belangstelling alles van Neversie volgt, door ziekte verhinderd was en wenste hem een spoedig herstel. Op deze stralende lentedag, waar men kan genieten van kleur en geur van de bol gewassen, is het spr. een genoegen zo- velen het welkom in Limmen toe te roepen. Het is vandaag de dag, waarop wij het 10-jarig bestaan van Neversie herdenken, aldus de heer Boschman. Eigenlijk is de vereniging in 1935 reeds opgericht, doch tijdens de bezetting was er niet die gelegenheid om daarvoor een feest te vieren. Toch vond dr. Mol wel de gelegenheid om door de namen van de bolgewassen onze liefde voor bet Vorstenhuis en Oranje tot uiting te brengen. Ook deze gelegenheid is er weer in de nabije toekomst. Dank bracht spr. aan de firma Valke- ring, die zoveel doet voor Neversie en voor de goede zorgen voor de vermaar de „Hortus Bulborum". Spr. heette in, het bijzonder welkom Prof. Mol en de ere-voorzitter, ds. Melchior feliciteerde hij met zijn 80ste verjaardag. Daarna was het woord aan burgemeester Nieu- wenhuijzen, die een hartelijk welkomst woord sprak. Speciaal heette hij de dienst van Soc. Zaken welkom en de vele Amsterdammers die eveneens aan wezig waren,. Hij stelde in het licht welk een grote plaats Limmen inneemt bij de bollencultuur en meer speciaal bij de Hortus Bulborum met zijn 500 variëteiten. Met begeeliding van het Harmonie corps Excelsior werd hierna het Wilhelmus gezongen, gevolgd door „Ne- het SCH 9 f8880; KW 29 f5040; 96 f6400; IJM 53 f 2390; 276 f1420; 279 (I960; 230 f 370; 11 f2770; HD 125 f 1840; KW 53 f 2040 92 f 1260 schatting in Nederland zijn op het ogenblik ongeveer 100.000 ha cultuur grond in gebruik bij zelfverzorgers. De eerste vraag, die men zich steide, was: Moet men bevorderen, dat een landarbeider een huis en grond kan verwerven? En de tweede: Moet men bevorderen, dat de Landarbeiderswet de arbeiders in staat zal stellen zich als zelfstandige boer te vestigen? Op de eerste vraag gaf de Stichting een bevestigend antwoord. Op deze wijze immers kan men de arbeider bin den aan zijn beroep, aan het bedrijf en aan het platteland en men kan zijn wel vaartspeil verhogen. Dit kan vooral ook in deze tijd van belang zjjn, nu door de wederopbouw van verwoeste gebieden het landelijke karakter van verschil lende dorpen verloren dreigt te gaan De kans bestaat,- dat men het welvaarts peil van de arbeiders verlaagt als men hen dwingt in de kom van het dorp te gaan wonen, waardoor hij een aantal mogelijkheden van zelfverzorging ver liest. Op de tweede vraag echter luidde het antwoord ontkennend. Men wilde uiter aard geen enkele landarbeider de kans ontnemen op te klimmen tot zelfstan dige boer, maar dit moet dan niet ge schieden op grond van de mogelijkhe den, die de Landarbeiderswet biedt in tegendeel, men zal er voor moeten wa tten, dat de mogelijkheden van deze wet niet verkeerd gebruikt worden Zodra het wetsontwerp „Rechtshandelingen landbouwgronden" tot wet verheven zal zijn en een nieuwe pachtwet tot stand gekomen is, zal men waarschijnlijk over middelen beschikken, die een ver- keerd gebruik kunnen beletten Tot zo lang zou nen bijv met het stellen van een maximum grootte voor een plaatsje reeds resultaat kunnen bereiken. VOOREN DERTIENDE TE LUZERN 8000 toeschouwers woonden te Lu- zern het z.g. Europese wielercriterium bij, dat gewonnen werd door Schaer (Zwitserland). Tweede werd zijn land genoot Koblet, derde Van Beek. Onze landgenoot Arie Vooren werd 13e, de Belg Bruneel sloot de rij als 26e. BLOEMEN VOOR DE KONINGIN Tijdens de bijeenkomst van Neversie werd medegedeeld, dat de firma Valke- ring op 30 April a.s. aan H.M. de Ko ningin een collectie bloemen, met na men van het Huis van Oranje zal aan bieden. laatste couplet een ieder aanspoort de prachtige bloembollen in volle tooi te gaan bezichtigen. Het luidt als volgt: Ais dan Mei de bollenstreek Rijk met kleuren tooit En natuur haar lentetaak Thans ook weer voltooit Dan roept tulp en hyacinth: „Geniet! 't Is dra geweest, „Limmen heeft Bollendag! Daar is 't bollenfeest". Ds. Melchior hield nog een kernach tige rede waarin hij het grote belang, dat de wetenschap en de werkers sa mengaan om het gewenste doel te be reiken om ons te handhaven op ieder terrein. Hij legde de nadruk erop, dat binnen- en buitenland moeten samen werken en niet al te gemakkelijk moet men gaan neerzitten, noch steeds door gaan, waardoor men zich gemakkelijker handhaaft met zijn product. Hierna begaf men zich naar de kwe kerijen van de firma's Van 't Hof en Blokker en Valkering. Na van de kleu renweelde te hebben genoten, vertoef de velen geruimen tijd bij de Hortus Bulborum, waar dr. Mol alle gewenste inlichtingen verstrekten gaf betreffen de de hyacinthen en de heer P. Bosch man, die thans directeur is van de tuin bouwschool te Naarden-Bussum) dit deed over de tulpen. Limmen kan zich gelukkig prijzen, dat de heer Boschman nog de zorg over zijn troetelkind, de Hortus Bulborum blijft waarnemen. Na deze interessante excursie en prachtige rondgang volgde het afscheid wederom in café Centrum. Om 6 uur des ochtends van 23 April 1949 is de nieuwe Nederlands-Duitse grens langs de gebieden der grenscorrecties met vlaggetjes afgebakend. Marechaussee trekt de Nederlandse grens bij Zevenaar over op weg naar Elten. Propaganda-avond Bond van Staatspensionnering Donderdagavond hield de Bond van Staatspensionnering een propa ganda-avond. Als spreker was uitge nodigd het hoofdbestuurslid van de l:ond, de heer A Greeuw uit Heiloo. Er was een geringe opkomst; slechts vijfentwintig aanwezigen gaven blijk tan belangstelling. Wij hadden een groter toeloop van belangstellenden verwacht, daar hier een uitermate ur gente kwestie op het spel staat in ver band met het aflopen van de Nood wet Drees, hetgeen vermoedelijk in 1950'51 zal geschieden. Na een kort openingswoord van de voorzitter, nam de heer Greeuw het woord. Het is nu 51 jaar geleden, aldus spr. dat de anti-revolutionnaire minister dr. Kuiper het initiatief nam dat de mens recht op pensioen had. Er kwam een wet van zijn hand, dat inhield, dat elke arbeider op 70-jarige leeftijd „ge- pensioenneerd" werd met een pensioen van „twee gulden per week". In 1911 bracht minister Talma enige verbete ringen tot stand maar het bedrag van het pensioen bleef gehandhaafd. Het was minister Aalbregtse, die na een hevige parlementaire strijd in het ka binet het pensioen verhoogde van f 2 on f 3 en de leeftijdgrens verlaagde van 70 op 65 jaar. Sedertdien heeft de Bond van Staatspensionnering op de bres ge staan voor verhoging. Maar tevergeefs. Hoe vers ligt het ons nog in het ge heugen dat vele arme oudjes de hand moesten ophouden bij een kerkge nootschap of armvoogdij, zij die heel hun leven hard gewerkt hadden in dienst van de gemeenschap werden grotendeels aan hun lot overgelaten. Het vormde een felle klacht tegen de samenleving. De derde minister, die deze materie ter hand nam was Drees. Voor een groot deel tijdens z'n gevangenschap in Duitsland maakte deze minister een nieuwe wet op het gebied van staatspensionnering, de z.g. Noodwet- Drees. Zij werd van alle kanten met vreug de ontvangen en het was de le Octo ber 1947 een historische dag in de Ne derlandse geschiedenis, dat deze wet door Eerste en Tweede Kamer met al gemene stemmen werd aangenomen. De strijd was gestreden dacht men, n-.aar dat is een vergissing. Het is een noodwet, die 1950 of '51 moet worden vervangen. En wat dan? Wat zal er komen? Zal het dan tot uiting komen onze naastenliefde voor de ouden van dagen. Op het ogenblik is er een be drag mee gemoeid van 150 miilioen en die post moet blijven, zoniet ver hoogd worden. De Bond van Staatspensionnering begreep haar taak en zij is reeds jaar ®n dag bezig het ledental te verhogen. Bij tienduizenden stroomden de nieu we leden toe. Dat moet de bond sterk roeken voor de strijd, die gaat komen De 400.000 ouden van dagen die thans van de Noodwet-Drees trekken, moe ten een onbezorgde „oude dag" ge meten. Er is maar één ideaal, verwe zenlijking van een premievrij-staats- pensioen. In de propagandafilm van de bond zien wij hoe de trouwe werkers op de oude dag van een leven van harde ar beid kan vergaan. Aan het einde der avond werd een voorlopig bestuur gevormd waarin zit ting namen: mevr. Broekhuizen, Jn. Blokker. A Arts, G Keulen en A Borst. Er traden 25 leden toe.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3