„DE LICHTE TOETS" Stad en Omgeving. gaafste ieuws MEI 1929 - MEI 1949 AGENDA DAMES-PYAMA's De Ring en de Kelim Nieuwe Niedorp Heiloo De Hemi bijeen Egmonda. d Hoef Eqmondbinnen Heer-Huqowaard De Rijp Bergen Akersloot RAGEBOLLEN!!! Pauljéka ook Uw kapper f 18.50 f21.65 20-JflRIG BESTAAN MAISON GEELS Een bekroond Ned. stuk besluit Serie B Als besluit van de abonnements-se- rie B werd gisteravond door het A.T.G. in het Gulden Vlies opgevoerd het to neelspel: „De Ring en de Kelim" van Luise Treves (pseudoniem), het stuk dat met de tweede prijs van de Ge meente Amsterdam werd bekroond. De schrijfster heeft duidelijk getoond voor het toneel te kunnen schrijven, al kan men nog niet zeggen dat zij in al le opzichten geslaagd is. Het onder werp was niet gemakkelijk en vooral liet tussenspel (dat de hoofdfiguren) l uim 2400 jaar terugzet in een geschie denis van Onèsilos en Melissa in Sala- mis) eiste heel wat van de toeschou wers en ook van de uitvoerenden. Maar het was belangwekkend. Een Joods meisje uit Polen, Gutki genaamd, heeft eerst vijf jaar kamp ellende meegemaakt. Zij wil naar Pa lestina doch wordt door de Engelsen op Cyprus opnieuw geïnterneerd. Zij loopt weg uit het kamp en vindt een schuilplaats bij een op 't eiland wer kende archeoloog Paddy en diens jon ge vriend Jerry. Haar enige verlangen gaat nog uit naar rust en vrijheid, naar een kleed, een „kelim" over een eigen divan. Maar de mannen reageren verschillend op haar komst. Jerry luchthartig, maar de onderzoeker Pad dy O'Brien ernstig. Hij doet aan de hand van een opgegraven „ring" het verleden van ongeveer 500 voor Chr. voor haar terugkeren. Hij zelf als aanvoerder der Grieken, zij als zijn echtgenote. En deze fantasie vormt dan het gehele tweede bedrijf. Het derde brengt dan weer de situatie 1946 op Cyprus. Maar dan gevoelt Gutki iets van hetgeen gaat komen: de eeuwige herhaling van het verdriet. Zij wil haar kelim en vlucht opnieuw. Alzo toch een stuk dat men niet zonder ernstig nadenken kan volgen, maar dat diverse goede scènes geeft en de aandacht geboeid houdt. Aan de knappe acteur Johan Fiolet was tevens de regie van dit stuk gege ven en hij heeft zich van deze taak goed gekweten. Zijn spel was daardoor misschien iets minder sterk, maar toch als geheel hoogst verdienstelijk. Of hij steeds overal in de zaal verstaanbaar was. menen wij te mogen betwijfelen. Elise Hoomans als Gutki (Melissa) was uitstekend in deze moeilijke rol. Robert de Vries had met de rol van Jerry Turner wei nig moeite. Zijn spel was vlot en le vendig. Verder noemen wij nog gaar ne Jo Sternheim als Vader Kyrillos cn Wim Vesseur als captain Jones, ter wijl de rollen van Miss Stephen en Diamanta bij Antoinette de Visser en Hetty Beck in vertrouwde handen waren. Stuk en spel werden door de uit stekend bezette zaal met aandacht ge volgd'en de uitvoerenden werden voor al aan 't slot meerdere malen terug geroepen. Hiermede zijn de abonnementsvoor stellingen van dit seizoen besloten. Zij hebben vele belangrijke stukken van het grote toneel naar Alkmaar ge bracht, wat zeer zeker bijzonder is ge waardeerd. En nu eerst nog een heropvoering van Schakels en dan half Mei: „Ham let" door de Haagse Comedie met Paul Steenbergen in de titelrol. G. Zwemmiddag ARB-jeugd Zondagmiddag werd in De Alkmaarse Overdekte een zwemmiddag georgani seerd voor de adspiranten van de Alk maarse Reddingbrigade. Deze wedstrij den kunnen worden beschouwd als trainingswedstrijden voor de op handen zijnde jeugd-prestatiewedstrijden. Met serieuze training mag worden aangeno men dat de ieugd van de A.R.B. op deze wedstrijden een goed figuur zal slaan. De belangrijkste uitslagen zijn als volgt: 25 m schoolslag voor de leeftijd van 12 t/m 14 jaar: 1. Gré Molenaar 21.6; 2. Janny Mol 23.2; 3. Dik Leeu wenkamp 13.5. 25 m enkelv.rugslag: 1. Dick Leeuwenkamp 27.6; 2. Joop Els- wijk 31; 3. Gré Molenaar 31.9. 25 m vrije slag: 1. Frits Bieleveld 17; 2 André Fernee 21.2. 50 m schoolslag: 1. Jans Doornekamp 49; 2. Annie Strooker 52; 3. Martha Makkes 54.8. 50 m enkslv. rugslag: 1. Jans Doornekamp 1.10.9. Afstandzwemmen onder water: 1. Joop Elswijk 38 meter; 2. Annie Strooker 33 meter; 3. Jans Doornskamp 20 meter. Hinderniszwemmen: 1. Bert Ekkel 32.1; 2. Gre Molenaar 32.5; 3. Dick Leeuwen lamp 34.1. 3 x 25 meter wisselslag: 1. Cor Zut 1.4.1; 2. Hans de Jong 1.4.9; 3. Bert Ekkel 1.8.4. 3 x 25 meter wissel slag: 1. Joop Elswijk 1.21; 2. Frits Biele veld 1.23.2; 3. Annie Strooker 1.23.5. Bordjes duiken: 1. Annie Strooker 10 bordjes in 24.9; 2. Joop Elswijk 9 bord jes in 21.5; 3. Aaf Keesman 8 bordjes in 23 2. Propaganda-avond Broeder schapsfederatie De Broederschapsfederatie afdeling Alkmaar, waarbij aangesloten een aan tal op humanitaire grondeslag rusten de verenigingen, belegt op Woensdag 25 April te Alkmaar een grote open bare propaganda-avond waar voor de Theosofische Vereniging het woord wordt gevoerd door de heer Karei de Jong en voor de Vegetarische Bond door de heer J. Jans over hun streven in verband met de Broederschapsge dachte. De Broederschapsgedachte bereikt meer en meer de naar geestelijke ver heffing strevende mens de Federatie wil de idee waar maar mogelijk groter ingang doen vinden en medewerken tot groter samenwerking om te ko men tot een harmonieuzer wereld, waar goedwillend wordt gedacht en gestreefd tot onvoering der gehele mensheid. Wintercompetitie Damclub D.D.D. Deze winter werd de onderlinge competitie in de voorronde gespeeld door twee groepen van tien spelers uit beide tientallen. De heer Verver viel uit en ook de partijen, gespeeld door de heren M. Oud, C. Mooyboer en J. Brinkhof kwamen te vervallen. De ge speelde partijen in de voorronde ble ven echter gelden voor de einduitslag. In de 3e klasse vervielen de partijen van de heer Helderman. De verrassing was de eerste plaats die N. C. Oud wist te bezetten en ver der vielen op de goede plaatsen van de opkomende spelers Van Leeuwen en Langras Jr. De einduitslagen waren: le klas: 1. N. C. Oud 13 7 5 1 19 2. L. A. Ravensteyn 13 6 6 1 18 3. H. Kruider 13 5 6 2 16 4. M. A. Hemels 13 4 8 1 16 5. G. Woonijk 13 6 4 3 16 6. C. A. de Bree 13 4 7 2 15 7. C. J. Helder 13 5 5 3 15 8. J. Schuit 13 5 3 5 13 9. D. Peerdeman 13 4 4 5 12 10. H. J. Toepoel 13 2 5 6 9 2e klas: 1. A. van Leeuwen 11 4 4 3 12 2. P. J. Smolenaars 11 5 1 5 11 3. M. J. Langras Jr. 11 5 1 5 11 4. J. Jorna 11 3 4 4 10 5. D. Stam 11 3 1 7 7 6. C. Bijwaard 11 2 6 9 4 7. M. J. Langras Sr. 11 1 1 9 3 3e klas: 1. Hemmelder 24 13 7 4 33 2. Miedema 24 12 6 6 30 3. Langras 24 12 3 9 27 4. De Wijn 24 10 6 8 26 5. Balder 24 10 6 8 26 6. Korn 24 7 7 10 21 7. Klinkhamer 24 7 7 10 21 8. Veen 24 7 4 13 18 9. Bruggeman 24 5 4 15 14 De volgende week zullen de kam pioenschapswedstrijden van Alkmaar beginnen in drie klassen. Hieraan zul len ook deelnemen de hoofdklassespe lers uit de Langedijk: Fr. Slot en Th. de Haas. Turnlust op de turnkampioenschappen Aan de Nederlandse kampioenschap pen damesturnen, die Zondag in de Haagse Dierentuin werden gehouden, namen nog andere Alkmaarse dames dan alleen mevr. WeimarMadderom deel. Aan de Jeugdwedstrijden, die des morgens werd gehouden, werd door Turnlust deelgenomen met 5 leden. De totale deelname was 15. Hiervan werd als no. 1 geplaatst mej. S. Muskee uit Enkhuizen met 75.8 punt. De „Turn lust" meisjes plaatsten zich als volgt: No. 5 mej. N. vd Wardt met 68.2 punt, co. 6 mej. S. Wiese met 66.6 punt, no. 9 mej. N. Prins met 61,5 punten, no. 10 mej. H. Wijn met 60.7 punten en no. 12 mej. I. Kohier met 59.7 punten. Naast mevrouw WeimarMadderom nam aan de dameswedstrijden mej. A. Veerman deel. Het was de eerste maal dat zij op dit soort wedstrijden uit kwam. Desondanks zag mej. Veerman kans om zestien van de vierendertig deelnemende dames achter zich te la ten. Een goed resultaat dat met ern stige training ongetwijfeld nog ver beterd kan worden. Muziekschool der Muz. Ver. Excelsior Door aankoop van verschillende in strumenten stelt het bestuur zowel jongens als meisjes en ouderen in de gelegenheid de blaasmuziek te beoefe nen. Op deze school, welke onder lei ding staat van de heer Joh. v. d. Horst tweede directeur der vereniging, krijgt men naast het leren bespelen van een instrument ook onderwijs in theorie. De leerlingen worden opgeleid voor het behalen van het diploma A op de muziekexamens van de Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen. Als men di ploma A heeft, wordt men in het or kest opgenomen. Tevens wordt bevor derd het doorstuderen voor de diplo ma's B, C en DD. Dit staat gelijk met toelatingsexamen Conservatorium. Er •rijn geen verdere kosten aan verbon den dan alleen het inleggeld. De con tributie bedraagt 0.35 per week. Hiervoor krijgt men zijn opleiding en in bruikleen het instrument en studie materiaal. Ook muzikanten kunnen toetreden tot het orkest en ook zij kunnen een opleiding genieten tot het behalen van de diploma's. Hiermede ;erricht Excelsior pioniersarbeid voor het tot ontwikkeling brengen van de muziekcultuur in ons land en van Alk maar in het bijzonder. Biljart-tournooi Zilveren Waag Stand na de vierde ronde: 1. H. Hoogland 1600 84 84 19.04 8 2. J. Moej es 3. F. Haberer 4. K. Meeuwe 5. G. Wessels 6. C. Trimbos 7. J. Lamers 1496 84 98 17.80 6 1570 90 131 17.44 6 1438 90 124 15.97 6 1517 65 122 23.34 4 1278 92 74 13.89 2 1287 82 161 15.69 0 8. P. v. Someren 1079 89 98 12.12 0 Algem. tournooigemiddelde 16.66. De kolommen achter de namen ge ven resp. aan: aantal car., aantal beur ten, hoogste serie, algemeen gem., en matchpunten. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina, d. v. H. J. G. van Berkel en J. M. Schneider. Gehuwd: Petrus Pannekeet en Ge- sina M. Huesken. Klaas Wijker en Cor nelia B. Tengnagel. Overleden: Elizabeth Woudstra, oud 61 jaar, geh. m. J. Bouman. Pieter Bruin, oud 54 jaar, geh. m. M. C. J. Schous. Margaretha W. de Visser, oud 91 jaar, wed. v. J. Burger. Antje Wor tel, oud 76 jaar, wed. v. G. Vos. (Ontleend aan onze advertentierubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een konink rijk voor een huis (tot 14 jaar onder geleide) (geprolongeerd)Victoria Theater, 8 uur: Motorduivels (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De onbe kende zanger (boven 18 jaar.) Sted. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Ten toonstelling Bergense kunst. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Een koninkrijk voor een huis (geprolon geerd) (tot 14 jaar onder geleide); Vic toria Theater, 2.30 en 8 uur: Motordui vels (14 jaar); Cipema Americain, 2.30 en 8 uur: De onbekende zanger (18 jaar). Sted. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Tentoonstelling Bergense kunst. NED. HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving: Gebr. Schellings Heiloo, Van Dostastraat 11, Groothan del in rubberartikelen en machineka merbehoeften. Accountskantoor J. Duin, Dubbele buurt 2, administratiekantoor, belas tingzaken, bezorging van assurantiën. P. G. Schot, Alkmaar, Mient 11, rij wielstalling- en verhuurinrichting. Opheffingen: Fa. gebr. Kloosterboer, St. Pancras, Bovenweg 257. Aan- en verkoop van efecten. C. J. Beekman, Bergen, Dorpsstraat 94, sigarenwinkel. N. C. Berger, Alkmaar, Lindenlaan 5, melkslijterij, boter, kaas en eieren en andere zuivelproducten. Ontleend aan Het Nederlands Han delsregister. RUIT INGEGOOID. In de nacht van Zondag op Maan dag heeft een onverlaat met een straat klinker een grote spiegelruit van 1.40 x 2.80 m. van een horlogemaker aan de Achterstraat ingegooid. Via het ont stane gat heeft hij toen een horloge uit de étalage ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. GESLAAGD De heren M. de Dood en A. W. Rodenburg, beiden alhier, zijn te Hoorn geslaagd voor het diploma van bekwaamheid als melkcontroleur. Prachtig succes voor kapper De jong Dinsdag 19 April werd in Arnhem het Nationale kappersconcours gehouden, waaraan niet minder dan 450 kappers deelnamen. Daarvan plaatsten zich 37 jersonen in de finale. Hierin wist onze plaatselijke kapper T. de Jong met 1561 punten een dertiende plaats te verove ren. Dit is inderdaad een schitterend succes te noemen. De middenstandsvereniging De Hemi kwam gisteravond in de feestelijk versierde zaal van De Rustende Jager bijeen om een overzicht te vernemen van het wel en wee uit het afgelopen jaar en de nieuwe plannen te bespreken. De voorz., de heer Jac. v. d. Kommer Jr., releveerde de prettige samenwer king, die er bestond met de zuster organisatie De Hanze en scnetste de moeilijkheden, die ongetwijfeld voor de middenstand zullen komen, nu de concurrentie zijn invloed weer doet gelden. Spr. bracht de firma Bruin en Dresch dank voor de fleurige toneel- aankleding en riep de medewerking van de leden in voor het Bureau van Advies. 68 leden hebben aan de St. Nicolaas- actie deelgenomen. Een commissie tot werving van nieuwe leden is benoemd, omdat het ledental iets verminderd is. De heer Schrale bracht verslag uit over de financiële toestand, waarna de heer C. W. Rozing, penningmeester, een duidelijk overzicht gaf van de stand var> zaken en het financieel beheer. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heren C. W. Rozing en J. J. Pannekoek m.a.s. werden herkozen. Door het bestuur werd de contribu tie verlaagd van f 8 op f 5 per jaar, gezien de gunstige toestand der kas. Het plan bestaat wederom in Septem ber een tentoonstelling te organiseren. De enquête heeft diverse richtlijnen verstrekt, waarmede de commissie van voorbereiding ernstig rejtening zal houden. Aan de V.V.V. zal verzocht worden tijdens deze tentoonstelling een ver- iichtingsavond te organiseren. Hierna gaf de heer A. Greeuw als voorzitter van het Bureau van Advies een uiteenzetting van het werken van genoemd bureau. Spr. moest tot zijn spijt mededelen, dat steeds weer blijkt, dat dit bureau een noodzakelijkheid is. Van de oprichting af in 1927 tot aan het uitbreken van de oorlog in 1940 was f 6500 door dit bureau geïncasseerd, buiten de regelingen, die door be moeiingen van het bureau onderling waren getroffen. Na de oorlog was f 1500 terecht gekomen. Spr. hoopte echter, dat iedere middenstander zich met dit bureau zal verstaan en de lachten dienaangaande zal willen be handelen. Tijdens de rondvraag deed de heer A. Greeuw de gedachte aan de hand om de kermis, waarvan hij in de toe komst voorzag, dat deze ver uit de kom der gemeente zou moeten worden ge houden, rond het Witte Kerkje en in enkele zijstraten te doen plaats hebben. Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd in gezellige sfeer bijeen onder het genot van een dansje met diverse attracties en het optreden van Kees Stet uit lerswoud (Piet Kroon) en Nic. Akkerman ais con ferencier. Millionnair tegen wil en dank De Rederijkerskamer 't Ontluikende Roosje trad Zaterdagavond voor het laatst in dit seizoen voor het voetlicht met het blijspel „Millionnair tegen wil en dank". Het stuk werd uitstekend gespeeld en daarom hebben wij weer volop genoten van de jonge million nair, die eerst een millioen moest uit geven voordat hij de andere millioenen 1-on incasseren. Wim Kalf heeft de hoofdrol uitstekend gespeeld en zijn medespelers zoals de heer Glas, mevr. Natzijl, mevr. KuiperLamar en mej. Rus hebben het geheel goed aan gevuld. Het samenspel, dat in een blij spel als regel het tempo aangeeft, moet goed zijn, wil het stuk aan het publiek voldoen en 't Ontluikende Roosje kan hierover tevreden zijn. De grime en toneelaankleding waren eveneens goed verzorgd. 't Ontluikende Roosje, dat spoedig haar 60-jarig bestaan hoopt te vieren, kan op een uitstekend seizoen terug zien. Men beschikt weer over prima krachten en vooral van de jongere leden kan nog veel verwacht worden. Houtsnijwerk in ambtswoning onthuld Het is geen ongewoon verschijnsel van een huis in aanbouw een vlag te zien wapperen Maar twee (de drie kleur en de gemeentevlag)dat moet wel op iets bijzonders duiden. Het be trof hier n.l. de onthulling van een plaat kunst-houtsnijwerk boven de vooringang van de in aanbouw zijnde ambtswoning voor de burgemeester. Het initiatief daartoe was uitgegaan van de beeldhouwer Cor Wijker uit Egmond aan Zee, die eveneens het fraaie kunstwerk heeft vervaardigd, voorstellende een schelper met schelp- kar. Een goed gevonden, origineel idee. Het oude schelpersbedrijf was jaren her de enige bron van bestaan, waarin de belangen van de beide Egmonden elkander aanvullend ontmoetten. Werden de schelpen aan zee gevist, in den Hoef en Egmond-Binnen werden zij verwerkt, opgeslagen en vervoerd. De namen Schulpstet en Schulpweg houden in laatstgenoemde beide dorps kommen het verloren gegane schel persbedrijf nog in de herinnering le vendig. Nu het houtsnijwerk tot ver siering dient van de ambtswoning van de burgemeester, die over beide Eg- monden regeert, is in de voorstelling een stuk verleden uit beide dorpen naar voren gehaald en tot een sym bolische gedachte van samenwerking en eenheid voor de toekomst verwerkt. Onder de aanwezigen troffen wij aan burgemeester M. Niele en diens echt genote en kinderen, wethouders en raadsleden van Egmond-Binnen, de ge meentesecretaris, architect W. van Gogh uit Zaandam, de aannemer L. Schuit en diens bouwpersoneel, de ge meente-opzichter C. van Pel en last not least de beeldhouwer Cor Wijker. Burgemeester M. Niele bracht in zijn openingswoord dank aan de ge meenteraad voor. zijn bijzondere steun betreffende de totstandkoming van de ambtswoning. Hij sprak de hoop uit, dat Gods zegen op het huis zou mo gen rusten. Wethouder S. Hopman dankte het gemeentebestuur van Eg- mond aan Zee voor diens jaarlijkse bij drage in het exploitatietekort. Ook voerden nog het woord de heren W. van Gogh, de aannemer L. Schuit en de gemeente-opzichter C. van Pel. Mevr. Niele verrichtte de onthul lingsplechtigheid, terwijl daarna haar echtgenoot een oorkonde in loden buis achter de gedenkplaat inmetselde. CANDIDATENLIJST DER K.V.P. De uitslag van de stemming voor de samenstelling van de candidaten- lijst der K.V.P. voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing op 9 Juni 1949 luidt: 1. S. Hopman, 2. P. C. M. Si mons, 3. W. Wittebrood, 4. J. Valke- ring, 5. G. Belleman, 6. C. A. Beers, 7. M. Zoon, 8. C. J. Klaverlaan. CANDIDATEN VAN PLAATSELIJK BELANG De samenstelling van de candida- tenlijst van Plaatselijk Belang luidt: 1 H. Dekker, 2. Joh. Mooij, 3. Jb. Hel der, 4. E. B. Wijker, 5. W. Hardebol, 6. H. Docter ROBBEDOES Zaterdag- en Zondagavond gaf de gemengde toneelvereniging Vrienden schaar, onder regie van H. van Elven, een opvoering van het blijspel Robbe does. Gezien de zeer beperkte kring, waaruit Vriendenschaar >djh spelersmateriaal kan betrekken, moet gezegd worden, dat de medewerken den verdienstelijk spel gaven. De rol vastheid was over het geheel genomen goed, terwijl de toneelaankleding en ccstumering keurig verzorgd waren. Het thema van het spel bood hier en daar levensdiepte, die enkele spelers gelegenheid gaven hun goede spelkwa- liteiten tot uiting te brengen. Anderen beschikten niet over voldoende kracht om dat goede aan te vullen tot een gelijkmatig geheel. De 16-jarige Rob bedoes speelde voor wat zij waard was. Door haar jeugdige leeftijd en zeer weinige toneelervaring kon zij het stuk weliswaar nog niet volkomen dra gen, maar haar spel gaf toch zoveel eeds, dat zij voor de toekomst veel belooft. Aan 't slot van de eerste avond sprak Burgemeester Niele een waar derend, verdiend slotwoord. Hugo-Boys behandelde belangrijke punten Zaterdag j.l. vergaderden de Hugo- Boys-leden in de zaal van de heer Jac. Groenland. Van verschillende verzeke ringsmaatschappijen was een aanbie ding binnengekomen om de spelers te verzekeren. Nadat de verschillende voor- en na-delen van de diverse maatschappijen waren opgesomd, werd besloten, dat de heer J. F. Morsink met de voorstanders van zulk een ver zekering nog eens zal vergaderen. Het verzoek van Con-Zelo om mee te doen aan de a.s. nederlaag wedstrijden werd aangenomen. Met de a.s. kermis zal er tussen S.V.W. en Hugo-Boys gevoet bald worden om .een bal. Met „Hengst- man"-kermis zullen er, zo mogelijk, seriewedstrijden gehouden worden. St. Bavo, de Weere en Blokkers zullen hiervoor worden uitgenodigd. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er op 31 Dec. '48 een kassaldo van f 74,39 was. De vergadering besloot om wederom tot zomertraining over te gaan en de heer Rootrina te verzoeken om Hugo-Boys tot September a.s. te trainen. Op 31 Juli 1949 zal het 15-jarig be staan van Hugo-Boys op feestelijke wijze herdacht worden. Na een H. Mis des morgens zal er een gezamenlijk ont bijt zijn, waarna des middags feestwed- sttijden. Uitgenodigd zullen worden: Duinranders 2 voor het derde; Span broek I voor het tweede en V.Z.V. I voor het eerste. Op 31 Aug. a.s. zal een fancy-fair plus kleine verloting gehouden worden ten bate van het trainingsfonds. EEN MOOI PLEKJE IN HET DORP. Ja werkelijk ook in ons dorp vindt men mooie plekjes. Aan één zo'n oord brachten wij een dezer dagen een be zoek, n.l. bij het station Noordschar- woude. Daar ligt het Veka-bedrijf, waarvan de boomgaard volop in bloei staat. Honderden appelen- en peren bomen geven hier een beeld van de Betuwe in het klein. Men ziet er bo men staan, meestal perenbomen, die vanaf de stam tot het kruintje, een en al bloesem zijn. Wanneer in de ko mende dagen geen nachtvorsten en harde wind komen, zo zei ons de be drijfsleider Jonker, dan staat de oogst er kapitaal vopr. Ook de vogeis vinden hier een rus tig plaatsje, want het Veka-personeel wist ons menig nestje aan te wijzen, waar enkele vogels rustig zaten te broeden. CANDIDATEN-LIJST K V P De gehouden groslijststemming heeft geen enkele wijziging gebracht in de can- óidatenlijst van de Katholieke Volks Partij in de afdeling De RijpGraft De officiële candidatenlijsten zullen dus, in de gegeven volgorde, de volgende na men bevatten: De Rijp: 1 J P Poel; 2 J B Sassen, 3 J Tromp; 4 J G Wegdam; 5 M Blok dijk; 6 Jac Noë; 7 Jac C van Straaten; 8 N C de Vries Graft; l j Ch Heijnis; 2 J Schokker; 3 C Taam; 4 J Eggers; 5 C Jongkind; 6 Jac J Zaal (Ongecorrigeerd)- B.F.O.-delegatie te Batavia In haar vergadering van hedenoch tend heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg een delegatie aangewezen ter deelneming aan de voorbereidende be sprekingen te Batavia en wel twee af gevaardigden uit Sumatra, twee uit Java, een uit Kalimantan en een uit Oost-Indonesie. De voorzitter en de plaatsvervangend voorzitter der BFO zullen eveneens deel uitmaken van de delegatie. Sumatra wees als lid aan Abdul Malik (Zuid-Sumatra) en mr. K. Abbas (Tapanuli), Java Djumhana (Pasundan) en Ateng (Oost-Java), Pa- limantan Rivai (Bandjar) en de negara Indonesia Timur Anak Agung. De „Operatie Drietand" Gisterochtend is in de zeevaartschool te Greenwich, onder voorzitterschap van Lord Fraser, eerste lord van de marine, de z.g. „operatie drietand", een conferentie van de militaire leiders van het Britse imperium over de mo derne oorlog, geopend. De conferentie zal tot 30 April duren. Alle admiraals en generaals, die als opperbevelhebber in het imperium werkzaam zijn, de hoofdambtenaren der drie ministeries van landsverdediging, een groep En gelse geleerden en leden van het ka binet nemen er aan deel, evenals een aantal Amerikaanse hoge officieren en geleerden, die speciaal voor deze ge legenheid zijn overgekomen. Sjanghai niet bezet? De berichten," dat Sjanghai was ge vallen, zijn later uit gezaghebbende iron tegengesproken, aldus meldt Reu- er uit Hongkong. Bosschool heden in gebruik genomen Hedenmorgen is het gebouw van de Berger Schoolvereniging, dat zeven jaar geleden door de Duitsers vernield werd, weer in gebruik genomen. De officiële feestelijke opening van de her bouwde school zal eerst in de tweede helft van Mei geschieden. Er zullen dan o.m. opvoeringen in de openlucht plaats vinden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus z. v. G. E. P. He- tem en C. Kleibroek. Maria Caecilia d. v. Th. Dekker en G. Knikker. Jo hannes Antonius Nicolaas z. v. N. Mo lenaar en M. J. Büster. Jan z. v. J. Grevelink en N. van Bruggen. Arie z. v. A. Leeuwrik en M. H. van Engelen. Hans Petrus Lubertus z. v. J. A. Heid- buurt en S. C. Cronselaar. Ondertrouwd: Gerard Henri Dorré en Maria A. M. Ronde. Cornelis Houtenbos en Maria Hoogenboom Arend A. Wit (Barsingerhom) en -Ar- na' Schaak. Martinus van Til (Aker sloot) en Afra M. Admiraal. Overleden: Eduard Kerkhoven. 85 jr., wedn. van Trijntje Kuiper. BEROEP AANGENOMEN. Ds. Joh. P. van Mullem, vroeger predikant alhier, thans te Edam, heeft het beroep als voorganger van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden te Rotterdam aangenomen. Marktberichten ALKMAAR, 25 April Andijvie 16—28; spinazie 8—13; worteltjes 21—32; witlof: I 15—25 en II 10—14; rode kool 8,50—17; prei 8—12; uien: afw. 1,60—3,3o en middel 6—7; bieten 6; rabarber 5—11; Bloem- kcol: IA 56—64, I 4348 en II 20—28; knol- selderie 1,50—15,; radijs 6—14; selderie 1—6; selie 14; sla 513; aardappelen 3, aardbeien 16,50 per stuk L.G. CENTRALE. 10.000 kg Witlof I f 24—f 28; Witlof I afw. f 15—f 24, II afw. f 11—f 14, II f 12—f 16; 1400 kg gele kool f 12.80—f 13.90; 7000 kg rode kool f 13—f 15.10; 6300 kg witte kool f 10.50. NOORDERMARKTBOND, 26 April 12,000 kg rode kool 13—16,50; 4500 kg gele kooi 12—12,20; 5700 kg witte kool 10— 11,80; 1200 kg rabarber 5,50—6,30; 1100 kg prei 4; 1100 kg Bevelanders 3,20; 20,000 kg Witlof: 1 25—29, IC 17—26, II 18—20, IIB 14—20 en III 12—15 WARMENHUIZEN, 25 April 1000 kg rode kool 16—17; 6700 kg gele kool 12; 4100 kg Deense witte kool 11 ZIJN WEL NUTTIG BIJ DE SCHOONMAAK MAARU WILT TÖCH ZEKER ZELF NIET MET 'N HOOFD ALS EEN RAGEBOL RONDLOPEN 7 SCHOUTENSTRAAT 20. TEL. 4255, ALKMAAR in twee nieuwe zeer exclusieve modellen. Zeer vlotte PYAMA met BLOUSE zonder mouwen, elastiek in de taille. Zijde met klein streepje APARTE PYAMA, JASJE met CEINTUUR PANTALON prachtig model met van boven ingerlmpeld met elastiekdraden. De zaak voor Kwaliteits- Artikelen SCHRIJF-, TEL-, REKENMACHINES CYCLOSTYLES WEER ALs NIEUW NA EEN REVISIE BIJ: Kantoormachinehandel en Reparatie-Inrichting J. C. V. d. VEER, Regulierslaan 20, ALKMAAR Telefoon 4551 (K 2200). Wij besloten onze Clientele van dit ZAKEN- JUBILEUM te laten profiteren door vanaf heden tot Juni '49 allen die voor minstens 15. besteden in een van onze salons 5.korting te verlenen. Besluit U nu tot het afsluiten van een haar- of gelaatsverzorgings abonnement, daar wij naast de huidige korting nog extra 5. jubileumkorting geven, of een speciaal genees krachtige Permanent prijs 15.welke U nu voor slechts 10.— kunt bekomen. Oudegr. 231 - Telef. 3528 DAMESKAPPER, MEDISCH HAARKUNDIGE EN GELAATSVERZORGER. Na een laatste bespi fort tussen de drie we gouverneurs en leiders tuerende vergadering t volledige en definitiev ming over een Westd bereikt. Generaal Clay zeide: alle meningsverschillen zettende mogendheden over de grondwet voor geslecht. Het is te ver grondwet, zoals aangei parlementaire assembléi gereed zal zijn. De E tegen midden Juli een ben. De tekst van de binnen twee of drie d; door de vertegenwoon en door de militaire gc den gepubliceerd". Wat de kieswetten bi aan de Duitsers te bes Clay wist niet welke n sers zouden kiezen vo< van de grondwet. De te Bonn had de hoop u tegen 15 Juli verkiezing nen worden gehouden vertegenwoordiging. De taak hebben de nieuwe republiek" te vormen. Generaal Clay zei n< niet in do Westduitse den opgenomen. Een li (Van onze corespondei Een zandstorm, die held van 25 meter per Zweden binnenviel, he uren de vruchtbare str herschapen in een woes schade wordt op enke zenden kronen geschat, lijke gevolgen van deze niet te overzien, omdat hoe veel tijd het zal v de grond weer even vr voorheen. De Zweedse dige Petersson verondei 25 jaar mee gemoeid z: De zandstorm kwam vlagen, dat men soms meter ver kon zien. G( de boeren nog niet gez; gen hadden zij wel de gestrooid, die van de weggevaagd. Het verkeer lag gehei sers moesten de rijwie meters-hoge heuvels di straat op moest, bond voor het gezicht. Versi sen moesten in het zie ogen laten schoonmake drong zelfs in de huize: wel men in Zweden dl heeft. Het is niet de eerste 1 Zweden door een zanc geteisterd. De boeren ii melden jaarlijks een 15.000 ha door wind-eros Ook in Denemarken v van mee te praten. Ter Deense regering jaarlijks lioenen uitgeeft om derf te voorkomen, hebben heden hieraan weinig g noemde landbouwdeski dan ook na de storm de ook eens de regeringsb een zandstorm zullen wi len en de ambtenaren dt moeten opzoeken. Dan e hij, zal er iets worden i woestijn-wording van h Zuid-Zweden tegen te g£ Meubelfabriek dc verwoest Vannacht tegen half 2 nachtwaker brand ont Vlaardingse meubelfabr bregt". De brand was u de tweede verdieping er dadelijk ernstig aanzien, alarm werd gemaakt. Hoewel de brandweer 20 stralen bestreed en d liter water per minuut dende massa's werd gew' inventaris, bestaande uit den meubelen en vele chines, geheel verloren, welke op ruim 3 ton wc slechts gedeeltelijk doo: gedekt. DOOR nlES tjeerd adem a De vrouw lag bloeden de kale vloer en keek h „Ingeborg!" had hij gi om eigenlijk Ingeborg? haar toch niet! Ineens wist hij het. Zi willen schieten en hij v middellijk de indruk g oen vriend was. Toen hi m' hand met het pistool Hij sliep in, maar de i ver hem bestormen. Hi bewoog zich onrustig in Even later schrok hij zijn eigen stem en wist, i gedroomd had. Hij had eens geleze iemands tegenwoordighe een donker vertrek, ka: gingen onzichtbare si ene mens naar de ander

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2