WAAGT ouóe WAAG Siad en Omgeving, Dr. Alan Valentine opende de Alkmaarse kaasmarkt AGENDA Concertgebouworkest komt naar Alkmaar QliCtG Alkmaar was in Tulpenrallye-sfeer De Egmonds Slecht weer was geen belemmering Spoorweglieden speelden „Het Hoedje" Koninklijke onderscheidingen Prijs per liter f 5.50 \.V. ALKMUÊCHE OVERDEKTE Zomerbad Ondanks regen flinke belangstelling voor de sportieve auto-karavaan Deze gebeurtenis zal mij nog lang heugen" Met een liefkozend gebaar streek dr. Alan Valentine, hoofd van de Marshall hulp in Nederland, over de glanzende bol van het gele kaasje, dat hem heden ochtend namens de Alkmaarse kaasmeisjes werd aangeboden, toen hjj naar Alkmaar was gekomen, pm de eerste kaasmarkt in het seizoen 1949 officieel te openen. „Ik hoop, dat deze kaas van mij een goede Hollander zal maken" zei dr. Valentine, toen wij hem naar zijn indrukken vroegen. „Ik zal de meest aan gename herinneringen aan dit bezoek meenemen naar Amerika" zo vervolgde hij, „want het is weliswaar niet de eerste maal, dat ik in Alkmaar was, maar nooit eerder had ik gelegenheid, hier op een Vrijdag te zijn. En de oude tradities van dit historische schouwspel hebben een diepe indruk op mij gemaakt, die ik zeker niet licht zal vergeten". En met de opmerking, dat het fabrieksmerk op zijn Edammer hem aan het Amerikaanse vrijheidsbeeld herinnerde, maakte dr. Valentine een einde aan het gesprek, om zich in de wachtende auto te begeven voor het bezoek aan de zuivelfabriek te Obdam. Het was een uitgebreid gezelschap, dat zich op het Alkmaarse stadhuis verzamelde en zich vandaar te voet naar het Waagplein begaf, onder lei ding van Alkmaars burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema. Daar waren dr. Valentine, vergezeld van mr. Mayer, hoofd van de afdeling Industrie der Marshallhulp en diens echtgenote, de burgemeester van Alk maar, de wethouders G. van Slinger land en R. Bakker, de heren Arntz en Scheffel, voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, de laatste tevens in zijn kwaliteit van voorzitter van de WV Alcmaria, de heer J. J. Dinkelberg, directeur van de Federatie van WV's boven het Noordzeekanaal, de heren G. Grondsma en C. VV. Keys- per namens de commissie tot instand houding van de kaasmarkt, ir. B. van Dam, directeur van- het bedrijfsschap voor Zuivel, de heren Hogetoorn en ir. Krane, voorzitter en secretaris van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken, jhr. Boreel, voorzitter van de AKW, de heer O. van der Gronden, hoofd afdeling binnenland dier organi satie, de heer C. Kuypers, regerings commissaris voor vreemdelingenver keer en jhr. Roell, als vertegenwoordi ger van de Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Amateur-toneelgezelschappen schij nen een afkeer te hebben van de titel van het stuk „Het hoedje van Marius", waarin Cor Ruys. triomfen heeft ge vierd. Zij vermijden deze naam angst vallig en brengen het stuk op de plan ken onder de (ongetwijfeld suggestie ve) titel: „Ontspoorde Jeugd". Nauwelijks een week geleden werd stuk gebracht door „Het Voetlicht" en gisteravond speelden SOVA's ama teurtonelisten het op de feestavond van de gelijknamige personeelsvereni ging van spoorweg-personeel in het Gulden Vlies. Uiteraard gelden op een personeels- avond andere maatstaven dan op een uitvoering voor leden en donateurs van een amateur-toneelgezelschap, maar toch moet het ons van het hart, dat SOVA wellicht iets te hoog heeft gegrepen. Het stuk vraagt nu eenmaal een vlotte speeltrant en daaraan ont brak nog veel. Een gunstige uitzondering vormde de heer Langenberg, die de figuur van Dries Kwint, hoofd van 't gezin het- welks wel en wee de 3 bedrijven vulde, op vlotte en aannemelijke wijze ver tolkte. De andere spelers hadden nog al eens last van lange pauze's en her halingen. Ook dat doet er echter op een per soneelsverenigingsavond tenslotte min der toe. Hoofdzaak blijft hier immers het gezellig samenzijn. En als men dan met eigen krachten de leden in de zaal een aantal uren aangenaam bezig weet te houden met toneelspel, dat overal goed verstaanbaar is en waarvan de intrigue goed is te volgen, dan is het doel bereikt. Ondanks bo vengenoemde tekortkomingen mag SOVA daarom toch op een alleszins ge slaagde avond terug zien. Dat bleek trouwens wel uit het har telijk applaus, dat aan het slot van het spel spontaan uit de nagenoeg geheel gevulde zaal losbarstte. Ook tijdens t stuk werd er af en toe op de toe schouwers-rijen 'n lichte deining merk baar als één van de rollen op een, voor buitenstaanders natuurlijk niet te controleren, wijze niet met de werke lijkheid in overeenstemming bleek! Tijdens de pauze werd de voor avon den als deze bijkans onontbeerlijke verloting gehouden. Vice-voorzitter Temmes overhandig de de vrouwelijke spelers na afloop elk ëen fraaie bos gele tulpen en dankte allen hartelijk voor het gebodene. Een aardige attentie in de vorm van een keurig bouquet rode rozen werd door de forensen uit Bergen van het treintje van 8.10 die voor deze avond waren uitgenodigd, overhandigd. Met een ge animeerd bal, waarbij Tonnv Willem- sen voor de nodige muziek zorgde, werd deze SOVA-avond besloten. 25 jaar jubileum De heer C. H. Broekhof wonende te Heiloo herdacht gister de dag dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de zak- kenhandel van de firma D. Balder aan de Achterdam. De jubilaris werd op het kantoor toegesproken door de directeur de heer E. W. Brink, die zijn ijver en plichtsbesef roemde Een enveloppe met inhoud we. d hem aangeboden. Des middags bielden de heer en mevrouw Broekhof te hunnen huize receptie. Een schat van bloemen getuigde van het medeleven van reizigers en personeel, vrienden "o kennissen. Als cadeau werd hiei i stel overgordijnen aan geboden. Het slechte weer, dat zijn best deed van de kaaswimpels, die alweer aan de gevels prijkten miezerige lappen stof te maken, heeft ondanks regen en wind geen roet in het eten kun nen gooien, af werd dan ook de vreemdsoortige vlag op de Waagtoren aan flarden gereten en gelukkig vervangen door de vaderlandse drie kleur. De kaasmarkt is geopend en hoe. Vlaggen alom, kaaswimpels en verder vlaggen van alle mogelijke nationali teiten. Rode en witte tulpen met oranje-vlaggedoek aan de weegscha len, een nieuw opgeschilderde stand voor de verkoop van beschuitjes met kaas in het pand, de dragers in het wit, hun kleurige hoeden glanzend in de regen en temidden van dat schouw spel de centrale figuur, de lange ge stalte van dr. Valentine, die. de groot ste belangstelling aan de dag legde voor het gebeuren rond hem heen. Eerst werden de keurig in het gelid opgestelde kaasdragers geïnspecteerd waarna de heer W. Voorthuizen, direc teur van het marktwezen, uitleg gaf en vervolgens betrad het gezelschap de weegkamer. De eerste party. De eerste partij, aangevoerd door de jubilerende heer Snijders, die een kwart eeuw aanvoert voor de Brede- rode, werd hier gewogen op de fees telijk versierde schaal, waarbij Dr. Valentine de bascule in werking stel de. Ruim honderdvijftig kilo kaas stond daar op de schaal en het ge baar waarmede de Amerikaanse be zoeker het touw bediende getuigde van zijn medeleven met en begrip voor 't historische ogenblik. Fotografen deden hun werk en de toeschouwers verdron gen zich in dichte rijen in de weeg kamer. Toen daarmede de Kaasmarkt dus officieel was geopend heeft dr. Va lentine zich met zijn gezelschap naar de Kaasdragerskamer begeven en daar ad fundum een stevige dronk tot zich genomen, daarmede ook een oude kaasdragerstraditie voortzettend. Ver volgens heeft mej. Gre Rempt in het „pand" zoals het bij de insiders heet. dr. Valentine met enkele woorden een keurig in cellophaan 'verpakt kaasje aangeboden. Ook mrs. Mayer zag zich bedacht met een dito geschenk, dat zeer in de smaak viel. Beide kazen werden aangeboden namens de Alk maarse kaasmeisjes. Ook de in West fries costuum gestoken jongedames, die tussen het publiek rondwandelden werden aan dr. Valentine voorgesteld. Hiermede was een eind gekomen aan het bezoek. Nadat men zich nog even had begeven naar de Kleine Waag, waar ook dit jaar de kaas voor bui tenlanders verkocht wordt, vertrok 't gezelschap per auto naar Opmeer, voor een bezoek aan de zuivelfabriek. Wij zeiden het reeds, het weer heeft niet meegewerkt, het bleef regenen en waaien, maar de Alkmaarse kaas markt is geopend, op een manier, zo als nog niet eerder is voorgekomen en daarom is de 29e April een dag ge worden, waard om aangetekend te worden als een zeer belangrijke datum voor Alkmaar in het bijzonder en voor geheel Nederland in het algemeen. De aanvoer. De aanvoer bedroeg hedenmorgen: 43.000 kg., verdeeld over 16 stapels fa- briekskaas en 3 stapels kleine boeren kaas. De notering beliep 80.50 voor de fabrieks, 76.50 voor de boerenkaas. brengt heden een pracht collectie in de nieuwste binnen- en buitenlandse V Gebloemde zijde Effen zijde en linnen Wollen ruitstoffen V Wollen mantelstoffen Wollen japonstoffen, ook in pasteltinten Wit Broderie Organdi V Koordfluweel enz., enz. ZIET NIEUWE ETALAGES! Stoffenhuis Kousenbar Langestr. 93 - Tel. 4326 - Alkmaar VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een konink rijk voor een huis (tot 14 jaar onder geleide) (geprolongeerd; Victoria Theater, 8 uur: Intrigue (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Onteerd (boven 18 jaar). Sted. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Tentoonstel ling Bergense kunst. Café Centraal, 8 uur: Ledenvergadering „Alkmaar Ont zet". ZATERDAG Bioscopen als op Vrijdag (alle 7 en 9.30 uur). Feestavond Oranje Comité, 8 uur in 't Gulden Vlies en in het Wapen van Heemskerk (georganiseerd door de Chr. Oranjevereniging). Tentoonstelling Bergense kunst, Sted. Mseum, 10-12, 2-5 en 7-9 uur. MUZIEK OP KONINGINNEDAG. Door andere muzikale bezigheden kan de muziekvereniging „Excelsior" op de avond van Koninginnedag niet optreden. Groot muziekfeest bij jubileum Ned. Herv. Oratorium Vereniging Ter gelegenheid van het jubileum van de in 1925 opgerichte Nederlands Hervormde Oratorium Vereniging Alk maar", heeft het bestuur plannen ge maakt voor een groots muziekfestival en wat belangrijker is: de plannen heb ben reeds vaste vorm gekregen. Men heeft er van af gezien om op een en kele dag feest te houden, doch daar voor in de plaats zullen het Mannen koor „Apollo" o.l.v. de heer Roeske en het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum naar Alkmaar komen. De jubilerende vereniging zelf zal niet achter blijven en een oratorium uit voeren. De „Ned. Herv. Oratoriumvereniging" is voortgekomen uit een soort socië teit die achttien leden telde en die de naam „Vrijzinnig Hervormd Zangkoor" droeg. Dirigent van het kerkkoor was de heer Slinger. Na verloop van tijd wilde men de vereniging tot groter hoogte opvoeren en toen men in 1928 de bekende dirigent Corn. Jonker ver zocht de leiding op zich te nemen, stemde deze toe, echter onder voor waarde dat er meer leden zouden ko men. En die kwamen er. Binnen korte tijd werd het ledental opgevoerd tot 143 en in de jaren die volgden, is dit cijfer nooit gedaald. Onder voorzitter schap van de heer J. Dalenberg ging de vereniging een bloeiende tijd tege moet, die binnenkort haar hoogtepunt zal vinden in het vijf en twintigjarig jubileum. Men verzocht Eduard van Beinum om met het Concertgebouworkest zijn medewerking aan dit jubileum te ver lenen. De dirigent was hiertoe bereid, echter onder voorwaarde, dat men in de Grote Kerk zou kunnen concerte ren. Hiervoor was de toestemming van de Kerkvoogdij nodig, die in principe direct bereid was mee te werken. Als datum werd 16 September vastgesteld. Het bekende mannenkoor „Apollo", onder leiding van de heer Roeske, werd bereid gevonden op 31 Augustus een uitvoering te komen geven. En de jubilerende vereniging zelf? Het is nog niet zeker of men werk van Han del of van Haydn zal kiezen, doch dat men een oratorium zal uitvoeren staat vast. Hieraan zal door drie solisten worden meegewerkt. De uitvoering zal op 7 of 9 October o.l.v. de heer Jonker plaats hebben. WIE Daar de uitvoeringen vanzelfspre kend grote kosten met zich brengen, moet de abonnementsprijs voor de drie uitvoeringen op f 8,50 worden gesteld. Het is echter de bedoeling van het bestuur om ook de mensen met een smalle beurs in de gelegenheid te stel len van de muziek te genieten. Een ieder kan nu gebruik maken van een spaarsysteem door ongeveer vijftien maanden lang f 0,60 af te dragen. Op deze manier moet het voor vrijwel ieder mogelijk zijn de concerten bij te wonen. Dat er grote belangstelling voor deze muziekuitvoeringen bestaat, blijkt wel uit het feit dat reeds nu tweehonderd abonnementen verkocht zijn. Zoals men ziet heeft de „Ned. Herv. Oratorium Vereniging" grote plannen; het belooft een festival van de eerste rang te worden. Aan de vooravond van haar eerste verjaardag als regerend vorstin, heeft het H. M. Koningin Juliana behaagd een koninklijke onderscheiding toe te kennen aan de volgende stad- en streekgenoten: Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: D. J. Scheffel, secre taris van het kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland; W. v. d. Vall, oud lid Prov. Staten en van de gemeente raad van Alkmaar; J. Bos te Medem- blik; W. H. Lap te Texel; A. Brouwer te Wieringen, technisch hoofdambte naar bij de Dienst der Zuiderzeewer ken. Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau: Th. A. Ringers, direc- tur van Ringers' Cacao- en Chocolade fabriek, voorzitter van het Cacao- bureau; M. C. Roos, oud-notaris te Alkmaar en oud-voorzitter van de Raad van Beroep voor de Directe Be lastingen. De volgende eremedailles verbonden aan de Orde van Oranje Nassau wer den verleend: in goud: G. Smit, gewezen opzichter bij de Vee-artsenijkundige Dienst; in zilver: R. Wiggers, magazijnchef bij de Kaashandel Mij. „Gouda" N.V.; F. Moeijes te Langendijk; J. Tromp te Heemskerk; mej. J. Laan, huishoudster bij de familie P. Zeeman te Beemster (bij bevordering); in brons: B. J. Koops, werkvoorbe reider; J. Kuyper, crasseur; J. Schad- denhorst, smid; allen in dienst van de N.V. de Alkmaarse IJzer- en Metaal gieterij. CANDIDAAT VOOR EEN RECHTERSPLAATS. Mr. H.' K. A. Stoffels rechter in de arr. rechtbank alhier is candidaat voor een der 3 vacatures bij de arr. recht bank te Den Haag. DIE WINTI th. kRAakmAn&zoon PLATTE steenenbrug alkmaar PERSONALIA. De tijdelijk bewaarder ten Huize v. Bewaring te Alkmaar J. Mosch is gere kend per 1 Jan. j.l. benoemd tot be waarder. Tijdens de van Nov. j.l. tot en met Febr. j.l. gehouden examen voor adjunct-commies PTT (le ged.) is geslaagd D. Franzen te Alkmaar. CANADAPLEIN TELEFOON 3500 TEL. 3701 Speciale avonnementen I Mei9 Sept. reeds aan de kassa der Overdekte verkrijgbaar. Dienstregelingen en tarieven worden gratis verstrekt. OPENING ZOMERBAD 9 MEI. Kaasdragers naar het Stadion Morgen, Zaterdag 30 April zullen acht in het wit geklede kaasdragers zich naar Amsterdam begeven, om hun medewerking te verlenen aan 't grote ganzebordspel dat daar in het kader van Koninginnedagviering in het Sta dion wordt opgevoerd. Honderd Edammerkaasjes zijn name lijk als geschenk van Alkmaars burge- rij aangeboden aan het comité, om als van het peloton, dat zijn weg door de Teams-Krom, Kokkes en Groenhardt zonder strafpunten aan de finish te Noordv/ijk ^LKMAAR was gisteren in rallye-sfeer. Bij de Friese brug, op het Hofplein, bij de Raad van Arbeid, langs de singels, voor het miniatuur bollenveldje aan de voet van Truitjes borstbeeld en rond het Shell-station op de Kennemer- straatweg groepten zich de belangstellenden, die de passerende deelnemers aan de Tulpenrallye een hartelijk welkom in onze stad toewuifden. Door een grijs regengordijn waren de met tulpen versierde wagens door de Meer, langs de Westfriese dijk of via Wieringen, de Anna Paulownapolder, over het glimmende asphalt van de Helderse weg naar Alkmaar gekomen. Deze dubbele route was oorzaak, dat van de verstrekking van beschuitjes met kaas niets kon komen. Toen het bekend werd, dat de meeste wagens de route langs het Noordhollands Kanaal gekozen hadden besloot men de beschuitjes-actie te laten vervallen. Voor de organisatoren was het jammer, maar het deed niets af aan de belang stelling. De dapperen, die de regen getrotseerd hadden, stonden langs de weg en lieten zich niets ontgaan van deze auto-karavaan, die van de Azuren Kust, de Eeuwige Stad, over de Alpen van Helvetia of uit het mistige Engeland op weg was naar Noordwijk. Vanuit Alkmaar zijn wij de Rallye rijders tegemoet gereden. Aan de kop prijzen beschikbaar te worden gesteld. Bovendien heeft de firma Grondsma 75 kilo korstloze kaas beschikbaar ge steld. De kaas zal door de dragers met hun berries het Stadion worden bin nengebracht, een schouwspel, dat zeker niet zal nalaten, indruk te maken op de vele toeschouwers en dat zeer ze ker zal bijdragen, de faam van Alk maar als kaasstad opnieuw te beves tigen. „ZESTIG JAAR MEI" Deze laatste dagen van de week wordt de Korenbeurs herschapen in een schouwburg. Met vaardige handen wordt de zaal ingericht met 1200 zit plaatsen en een groot podium gebouwd met kleurige décors. Alles zal Maandagavond in gereed heid zijn om de bezoekers te ontvan gen voor de opvoering van het Mei spel „Zestig jaar Mei". Ruim 100 medewerkenden, w.o. de muziekvereniging „Excelsior" en de zangvereniging „De Stem des Voljts zullen dit groots opgezqtte Meispel op voeren. Wieringermeerpolder had gekozen, reed de Engelse equipe Appleyard-Stuart. Nabij de Boterhuizen, even voorbij de splitsing van de Provinciale weg en de Middenweg naar Heerhugowaard pas seerde de kleine donkerbruine Jaguar, die Maandag vanuit Londen gestart was. Het duurde tien minuten alvorens onder Oudkarspel de aandacht ander maal getrokken werd door het oranje bord en de kleurige bloemen, die een snel naderende wagen tooiden. Het bleek wederom een Engelsman te zijn, het team Robinson-Leck, dat met hun Jowett-Javelin in Glasgow begon. Om 12.45 uur snorde de derde deel nemer voorbij. Tussen de rode en witte tulpen plekte een zwarte 25 op 't oranjebord. Mevr. A. E. Groenhardt- Veltkamp en dr. P. Groenhardt uit Dirkshorn, alsmede de heer J. J. Blaauwboer uit de Waardpolder vorm den de bemanning van deze Chevrolet, die zich thuis voelde in de contreien van Aartswoud en Oudkarspel en in snelle vaart de finish tegemoet ging. Dinsdag waren zij te Monte Carlo ge start en hadden practisch in een non- stoprit het traject ToulouseBordeaux, Lyon, Parijs, Brussel, Breda, Arnhem en Leeuwarden afgelegd. Is het won der, dat het kleine groepje op de kop van de Westfriese dijk, nabij Aarts woud, dr. Groenhardt en zijn reisgeno ten hartelijk toejuichten? Zelfs de for se politieman, die hier evenals zijn col lega's op andere plaatsen in de kop der provincie voor een prima verkeers regeling zorgde, kon zijn ambtelijk ge zicht niet langer in de plooi houden. Nadat Wijnands zijn eveneens in Mon te Carlo gestarte Citroen de Westfrie se dijk had laten beklimmen, duurde het geruime tijd alvorens een nieuwe Rallye-rijder zich meldde. Ruim een half uur later gleed de fraaie groene Studebaker met v. Hessen- Buddingh rn De Zwaan uit de Meer en begroette de eerste bollenvelden in deze Tulpen- Rallye, die onder de rook van het lan delijke Aartswoud het groene weiland onderbreken. Ondertussen hadden vele Rallye rijders een andere route genomen. Zij gaven de voorkeur aan de Afsluitdijk en de tocht door de Anna Paulowna polder. Ook daar hetzelfde beeld. Op de kruispunten groepjes enthousiaste toeschouwers en achter de beschutten de vensterruiten wuivende mensen, die de rijdende auto-staalkaart van Hud- sons, Fords, Chevrolets, Lancias en Studebakers, Austins en andere auto merken met belangstelling gadesloegen. Geen beschuitjes met kaas In onze stad ging uiteraard de mees te belangstelling uit naar de twee Alk maarse teams, die in deze tulpen-ster- rit een uitstekende prestatie hebben geleverd. Beide équipe-leiders de he ren Krom en Kokkes kunnen erop bo gen in deze rallye hun eigen huis ge passeerd te zijn. Dat hiervan een dank baar gebruik is gemaakt om even bij de eigen haard te vertoeven, laat zich denken. Veel tijd hiervoor bestond er niet, want de minuten verstreken en met het verschuiven van de wijzers naderde het tijdstip, waarop de ploe gen zich in Noordwijk moesten mel den. Over de rallye was iedereen ent housiast. Het weer was slecht geweest, maar dit had geen afbreuk gedaan aan het slagen van dit sportieve evene ment. Hartelijk toegejuicht en nage wuifd door degenen, die de rallye bij het pompstation op de Kennemer- straatweg volgden, vertrokken de heren Krom, Schmidt en Paarlberg in hun Ford '36 en enkele uren later me vrouw en de heer Kokkes in hun Aus- Gemeentelijke middelbare Handelsavondschool Gisteravond vond de bevordering der leerlingen van bovengenoemde school plaats. Bevorderd werden van klas 1 naar klas 2: K. vd Berg, Rie de Boer, G. Bos, J. den Hartigh, H. Hassink, B. Henke, Lina Hoeben,, H. Kooyman, Dirkje Burger, J. van Duin, Rie Huls kamp, W. Kaandorp, B. Meijer, Cok- kie Nuyens. F. Ouwens, W. Pronk, B. Voorn en H. de Vries. Herexamen: 3. Van klas 2 naar klas 3: Bep de Boer, Jannie Flokstra, Jannie Groot, Maria Heusy, Rie Rus, J. Slijkerman en Riet Smorenberg. Herexamen: 3. Van klas 3 naar klas 4: Sum Bier man, Nel Bus, Ali den Hartigh, A. vd Vaart, Rie Vink, F. Vos, S. Zonjee, Willy Lengers. Herexamen: 2. Van klas 4 naar klas 5: W. Agenant. J. vd Berg, M. Hoenderdos, Ans Hou- tenbos, N. Jongejan, F. Kraakman. H. Mors, Annie Nieuwenhuizen, A. Roo- ker, Th. Schaddenhorst, Femie Seven- huysen, J. Spaans, J. C. Henneman en W. Moerel. Herexamen: 1. Predikbeurten VOOR ZONDAG 1 MEI 1949 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Van Wijk; 5 uur ds. Den Oudsten; 7 uur jeugddienst A.I.K.J. ds. Dikboom; Woensdagav. 7.15 uur herdenking ge vallenen ds. Den Oudsten. Kapel- kerk, 10 uur ds. Wesseldijk. Rem. geref. gem., half elf, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.) half elf ds. Roo- denburg van Breda. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (coll. restau ratiefonds). Geref. kerk, 10 uur ds. Polman; 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6 ds. Van der Lingen (coll. kerkbouw). Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evan gelist Hofhuis; half 8 jongeliedensamer,- komst. Oud-kath. kerk, in de'Luth. kerk, Oudegracht, half 9 dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B„ 3 uur jeugdclub; Donderdagav. half 8, evangelisatiesamenkomst, zende ling v. d. Weg van Driebergen. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heil- gingsdienst, 12 uur Zondagsschool;) uur verlossingsbijeenkomst. Ned. Le ger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wij- dingsdienst, 8 uur openbare samen komst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Roze- kruisersgenootschap, Oudegracht 114, half elf Tempeldienst, de heer P. van der Kooij. Ver. van spiritisten Har- monia, half elf morgenwijding in hotel Centraal, spreker de heer J. van Bergen uit Amsterdam. tin naar de finish, alwaar zij op tijd arriveerden. Beide teams hebben de rallye zonder strafpunten gereden en behoren tot de 121 teams, w.o. ook dr. Groenhardt uit Dirkshorn, die vandaag op het circuit van Zandvoort hun krachten in de klassementsproef zullen meten. Voor beide teams een woord van lof, doch speciaal vóór mevrouw en de heer Kokkes, welk duo trots kan zijn op een bijzondere prestatie. Met veel bloemen, maar helaas ook met regen en wind werden de deel nemers gistermiddag aan de eindstreep te Noordwijk ontvangen. Om precies 2 uur kwamen de eerste wagens bin nen. Het waren de Brittèn Appleyard en Stuart met Jaguar en het Bristol- team Barsley-Sequerra. Toen de con trole gesloten werd, bleken 138 deel nemers de rallye uitgereden te hebben. Zeventien rijders liepen strafpunten op. Woensdagavond vergaderde tnondse Winkeliers- en Midc vereniging Eendracht" in van de heer Kager. De vooi heer Wijn, gaf na de openin h(j de burgemeester als ere welkom heette, het woord spreker, de heer D. Swage: Den Haag. In zijn rede over het oi „Nut en noodzaak van plaats landelijke middenstandsorg zette spreker eerst in het ko rchiedenis van het ontstaan Koninklijke Nederlandse standsbond uiteen. In verhouding tot andere kingsgroepen, zoals de arbei pen, de landbouw en de valt het op, dat juist de Mie in verhouding zwak georgani Spr. stelde de arbeidersor; als voorbeeld, voor wat er sterke organisatie te berei Daarvoor hebben die arbeid offer gebracht in de vorm t tributie. De middenstander is echte Standig en individualistisc] werkte te remmend om zich niseren. Enerzijds is die zei heid een kracht, doch ai heeft zij ook een nadeel. Ove: mensen samenwonen, moet menwerken om iets te bereik: is dus organisatie voor nodig. Het verheugde spreker, dat burgemeester aanwezig was, dat getuigde van een goede werking tussen het gemeent: en de plaatselijke Middens ganisatie. Niet alleen moet de middel In zijn vakgroep georganiseer maar het is van groot nut, dat georganiseerd is in een pla vereniging, omdat er in elke dus ook in Egmond aan Zee, schappelijke belangen zijn. Die plaatselijke organisatie d landelijk georganiseerd te zijn. grijpen van de overheid raakt hele middenstand. De midden: georganiseerd in drie grote Ia bonden, t.w. de Koninklijke landse Middenstandsbond, de Middenstandsbond en de Chr Midenstandsbond. Gebleken is, middenstand een evengrote we is als de gehele industrie. Ve woordigers hebben zitting in v lende colleges en adviescorr van de regering. Veel is er reeds bereikt, do< niet wat bereikt kon worden. moeten zij, die nog 'niet aanj zjjn bij een plaatselijke midden vereniging, zich opgeven als lid plaatselijke vereniging dient aa ten te zijn bij een landelijke Door contact te houden met de ken instanties kan dan gewerk Groot-Scherm Het kranige Ford-team KromSchmidtPaarlberg, dat te Rome gestart, zonder strafpunten de Tulpen-rallye uitreed en bij het Shell-station op Kennementraatweg even tijd vond om voor onze fotograaf te poseren. ei De Raad vergaderde Woensdagmiddag vergaderde d< onder voorzitterschap van de hee Driessen Afwezig door ziekte u der h Schermerhorn De verkiezing voor leden der I bepaald op 15 Juni aanstaande He, presentiegeld voor leden van bureaux is van f 6,- op f i0,_ g, De burgemeester deelt mede' dat straling van het Raadhuis to, het einde is gereed gekomen, dat een kosten hoger zijn geworden dan g< Was, n 1 f 2000,— Het leerjaar der openbare lagere is van 1 April op i September De voorzitter zeide da, dit gebe om het leerlingen-aantal voor dit i te voeren, waardoor het onderwijs beter aansluit op dat van andere tingen Wat betreft de te bouwen wqr deelde de voorzitter mede, dat than- woningen gebouwd mogen worden er wordt alles in het werk geste getal iets te verhogen Spreker 1 nat in ieder geval dit jaar de wor zullen verschijnen Een verordening tot heffing van bij eventueel voorkomende gevallet besmettelijke ziekte zoals vervoer p ten, onderzoek, verpleging en ontsn Van woningen enz. werd aangenom Aan een verzoek van de R K Ki uitzending-vereniging te Akersloot vergoeding voor een patiëntje, wó: in tnze gemeente, wordt voldaan Een voorstel tot conversie van de lening, groot f 12,000—, pro resto, ft hans rentende 3'/a pet in een geldl tot gelijk bedrag tegen een rente 3 pet werd met algemene stemmen Eenomen B en w zijn van oordeel, dat zeer i Zakelijk uitbreiding en verbetciing e Openbare Begraafplaats tot stand tomen; een plan wordt hiertoe verïf en het geheel 2al in de voli Tnr f d0r Raad worden beha werd h', r„Van het Burgerlijk Armbe werd herkozen de heer J van Baar Voorste?01^"61" ZeMe uitvoerig uiteer da «snfi- B en W tot subsidiërin heid Sg VOOr Gee?telijke Volksge. in Noord-Holland *ubsid?eeit wordt de hierover gevrt subsidie te verlenen ■woraen'r».' aa" de PJG alhier f I jeugdcluh en voor bet organiseren iZfs jaar 3°ng0ns en meisejs t>roieéti!ren ovei'gaat tot aankoop van bare i n-"„aPParaat ten behoeve der o begrotin» scholen, wil men eerst De w. 1949 eens aanzien kooer de' n 1 vraaSt of men niet g laten man eren naar een bioscoop merkte dat' omdat het hier speciaal t welijk onderwijs gaat Daarna volgde als laatste en bel van e If 3Renda het vastst' van een verordening, houdende de r iïedint"!3!" h6t ver'enen van een goeding bij vrijwillige beschikbaarste' van woonruimte De voorzitter liet toe dat, dan bij e- f VSrhUizing of veranderen van "'"f0"- waardoor meerdere ruimte f belangrijke subsidies voorbeeld tot f 400,-. bij verhouding K nen worden verleend Na rondvraag volgde sluiting

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2