„De Verfpot De Egmondse middenstand bijeen West-Friesland in bruidstooi Grooi-Schermer De Raad vergaderde Egmond a. d. Hoef De Rijp Heiloo VAN IJ TOT MARSDIEP Brengt ZON in uw Woning De huisbaas zegi toch nee! Dus naar „DE KAMPIOEN" Zilverstraat 6-8, v.h. Goudal Heer-Hugowaard Schoonste streek van ons land" Was winzucht of „sabotage" motief om te leveren? Voormalige illegaliteit warm pleitbezorger Bergen St. Jan op de planken Achter het ijzeren gordijn Geen Raadsverkiezing te Oude Niedorp Woensdagavond vergaderde de Eg- jnondse Winkeliers, en Middenstands- vereniging Eendracht" in de zaal van de heer Kager. De voorzitter, de heer Wijn, gaf na de opening, waarin hij de burgemeester als erevoorzitter welkom heette, het woord aan de spreker, de heer D. Swagerman uit Den Haag. In zijn rede over het onderwerp: „Nut en noodzaak van plaatselijke en landelijke middenstandsorganisaties" zette spreker eerst in het kort de ge- tchiedenis van het ontstaan van de Koninklijke Nederlandse'' Midden- standsbond uiteen. In verhouding tot andere bevol kingsgroepen, zoals de arbeidersgroe pen, de landbouw en de industrie, valt het op, dat juist de Middenstand in verhouding zwak georganiseerd is. Spr. stelde de arbeidersorganisaties als voorbeeld, voor wat er bij een sterke organisatie te bereiken is. Daarvoor hebben die arbeiders een offer gebracht in de vorm van con tributie. De middenstander is echter zelf' standig en individualistisch. Dit werkte te remmend om zich te orga niseren. Enerzijds is die zelfstandig heid een kracht, doch anderzijds heeft zij ook een nadeel. Overal waar mensen samenwonen, moet men sa menwerken om iets te bereiken. Daar is dus organisatie voor nodig. Het verheugde spreker, dat ook ae burgemeester aanwezig was, want dat getuigde van een goede samen werking tussen het gemeentebestuur en de plaatselijke Middenstandsor ganisatie. Niet alleen moet de middenstander in zijn vakgroep georganiseerd zijn, maar het is van groot nut, dat hij ook georganiseerd is in een plaatselijke vereniging, omdat er in elke plaats, dus ook in Egmond aan Zee, gemeen schappelijke belangen zijn. Die plaatselijke organisatie dient ook landelijk georganiseerd te zijn. Het in grijpen van de overheid raakt de ge hele middenstand. De middenstand is georganiseerd in drie grote landelijke bonden, t.w. de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de R.K. Middenstandsbond en de Christelijke Midenstandsbond. Gebleken is, dat de middenstand een evengrote werkgever is als de gehele industrie. Vertegen woordigers hebben zitting in verschil lende colleges en adviescommissies van de regering. Veel is er reeds bereikt, doch nog niet wat bereikt kon worden. Daartoe moeten zij, die nog niet aangesloten zijn bij een plaatselijke middenstands vereniging, zich opgeven als lid en de plaatselijke vereniging dient aangeslo ten te zijn bij een landelijke bond. Door contact te houden met de betrok ken instanties kan dan gewerkt wor- Woensdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van de heer W J Driessen Afwezig door ziekte wethou der H Schermerhorn De verkiezing voor leden der Raad ls bepaald op 15 Juni aanstaande Het presentiegeld voc/r leden van stem- bureaux is van f 6,- op f 10,— gebracht De burgemeester deelt mede, dat de be strating van het Raadhuis tot het Noord- einde is gereed gekomen, dat echter de kosten hoger zijn geworden dan geraamd Was, nil 2000 Het leerjaar der openbare lagere shool is van 1 April op i September gesteld De voorzitter zeide dat dit geberrd is om het leerlingen-aantal voor dit jaar op te voeren^ waardoor he^ onderwijs levens beter aansluit op dat van andere inrich tingen Wat betreft de te bouwen woningen deelde de voorzitter mede, dat thans twee woningen gebouwd mogen worden, maar er wordt alles in het werk gesteld dit getal iets te verhogen Spreker hoopte nat in ieder geval dit jaar de woningen zullen verschijnen Een verordening tot heffing van gelden bij eventueel voorkomende gevallen van besmettelijke ziekte zoals vervoer patiën ten, onderzoek, verpleging en ontsmetten Van woningen enz. werd aangenomen Aan een verzoek van de RK Kinder uitzending-vereniging te Akersloot^ om vergoeding voor een patiëntje, wonende in tnze gemeente, wordt voldaan Een voorstel tot conversie van de geld lening, groot f 12,000— pro resto, fö735,5F thans rentende 3'/2 pet in een geldlening tot gelijk bedrag tegen een rente van 3 pet werd met algemene stemmen aan genomen B en w zijn van oordeel, dat zeer nood zakelijk uitbreiding en verbetering van de Openbare Begraafplaats tot stand dient e komen; een plan wordt hiertoe opge maakt en het geheel zal in de volgende vergadering der Raaci worden behandeld ot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer J van Baar De voorzitter zette uitvoerig uiteen een voorstel van B en W tot subsidiëring van ae Sichting voor Geestelijke Volksgezind heid in Noord-Holland ®esloten wordt de hierover gevraagde lubsidie te verlenen Tevens zal aan de PJG alhier f 25,— or en gegeven voor het organiseren van jeugdcup voor jongens en meisejs van j iz16 jaar n™?01* men over§aat tot aankoop van een p jee ie-apparaat ten behoeve der ij pen- re agere scholen, wil men eerst de egro mg van 1949 eens aanzien e eer Kieft vraagt of men nie*. goed- oper e kinderen naar een bioscoop kan a en gaan; waarbij de voorzitter op- fu dat (lit niet het geval kan zijn, omdat het hier speciaal om he^ aanschou welijk onderwijs gaat Daarna volgde als laatste en belang rijkste punt der agenda het vaststellen van een verordening) houdende de rege ling aangaande het verlenen van een ver goeding bij vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte De voorzitter liet toe dat, dan bij even tuele verhuizing of veranderen van wo ningen, waardoor meerdere ruimte be schikbaar komt, belangrijke subsidies, bij voorbeeld tot f 400—, bij verhouding kun nen worden verleend Na rondvraag volgde sluiting den aan de toekomst en voor een ge zond en welvarend Nederland. De heer Swagerman mocht aan het einde van zijn rede een dankbaar ap plaus in ontvangst nemen. Hierna werden de leden in de ge legenheid gesteld vragen te stellen. Een tiental leden maakte hiervan ge bruik. Bij de beantwoording van de verschillende vragen zowel in het al gemeen als voor bepaalde vakgroepen afzonderlijk, bleek wel, dat men bij. hem aan het juiste adres was. De voorzitter dankte de heer Swa german, waarna de vergadering over ging tot de behandeling van het huis houdelijk gedeelte der agenda. Op 11 Mei aanstaande zal het veertig jaar geleden zijn, dat het eertpaar J de Waard—Pepping, Herenweg alhier in het huwelijk is getreden Er is echter meer Gelijktijdig her denkt de jubilaris het feit, dat hij vóór 40 ajar zijn bloembollenbedrijf begon Met harde werkracht en niet te breken doorzettingsvermogen, heeft hij, geleid dear een kundig inzicht in handelszaken, zijn bedrijf weten op te bouwen tot één van de grootste in deze streek Zijn bekwaamheden leidden tot zijn keuze als voorzitter van Bloembollencul tuur, afdeling Egmond, welke functie hij 25 jaren onafgebroken-heeft vervuld Uit waardering voor het vele goede is hij nu tot ere-voorzitter verkozen, terwijl' de zoon P de Waard,de voorzittershamer heeft overgenomen Belangloos heeft hij veel gedaan op het gebied van de wateronttrekking aan de duinen Twintig opeenvolgende jaren gaf hij als lid van de raad zijn beste krachten aan de gemeente Het algemeen vertrouwen in hem leidde er toe, dat hij drie maal achtereen een volle ambtspeirode tot wet houder werd gekozen Ook de polderzaken trokken steeds zijn aandacht Nu nog bekleedt hij de functie van bestuurslid van het Waterschap De Oningepolderde Landen Ongetwijfeld zullen zeer velen op de receptie, welke 11 Mei des middags in café C v d Molen te Rinnegom zal ge houden worden, hun gelukwensen komen aanbieden Voor het personeel staat een mooie autotocht met daarbij behorende ontspan ningen op het programa KONINGINNEDAG Het zal op Koninginnedag niet zo druk zijn op het dorp Door het Oranje-comité is gezorgd voor een attractie voor de jeugd In café Zomerdijk zal mr Hedi optreden en de kinderen een aangename middag bezorgen door zijn goochelkunst Ook zullen de kinderen worden getrac- teerd In De Rijp worden eveneens kinder feesten gehouden en zal een goochelaar of iets dergelijks optreden in café Zomer dijk 's Avonds zal er in café Blokdijk gelegenheid zijn om té dansen BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd Cornells Karstens en Elisabeth Brandhof Jacobus F Ver- art en Gerardina Vredevoort Getrouwd: Arian Blokdijk en Ger- trudis Smit FAILISSEMENTEN. Opgeheven is het faillissement van K. L. Schulp, Doornstraat 1, Heiloo (wegens gebrek aan baten). B. en W. van Zaandam doen de raad een voorstel tot verhoging van de ta rieven van het Gemeente-ziekenhuis, waarvan de baten worden geschat op ruim 50.000. De kantonrechter te Zaandam heeft een jeugdig echtpaar uit Koog a. d. Zaan, dat clandestien een onbewoonbaar verklaarde woning had betrokken, schuldig verklaard zonder oplegging van straf. V De Kon. Marine zal op 4 Mei te Den Kelder weer een herdenking houden bij het monument „Voor hen die vie len". Op Koninginnedag zullen te Den Helder alle marine-schepen gepa- voiseerd zijn, Hr. Ms. „Neptunus" zal saluutschoten lossen en het comman- dementsgebouw wordt verlicht. In bossen van de Westermient op Texel neeft zich een reigerkolonie gevestigd, De Hoornse Credietbank boekte vo rig jaar een winst van ruim 41.000, zijnde het hoogste winstcijfer, ooit door deze instelling behaald. Het histo rische dodepoortje te Hoorn ondergaat een opknapbeurt. In de gemeente raad van Avenhorn Werd aangedrongen op het uitdiepen van verschillende sloten om reden men „een brand niet met prut kan blussen". De „Memito", de grote middenstandstentoonstelling te Medemblik, verheugt zich in de be langstelling van duizenden. Te Hoogkarspel woont iemand die om principiële redenen nimmer een distri butiekaart heeft willen ontvangen. Het te Beverwijk verschijnende dag blad „Kennemerland" wijdt terecht een fel artikel aan het grievende voorval, dat een inwoner tijdens zijn werk op een bedrijf te Koog aan de Zaan, telefonisch door het gemeente bestuur op de hoogte werd gesteld van de doo-' van zijn in Indonesië vertoe vende zoon. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen zal binnenkort een studiereis naar Engeland maken op uit nodiging van de Town and Council Planning Association. Tot directeur var de papierfabriek te Velsen is be noemd ir. J. Tromp te Renkum, die de plaats inneemt van de heer J. Smit die het tijdens een 50-jarig dienstverband bracht van jongste bediende tot direc teur. Aan de rijkspolitie te Schagen is grote waardering ten deel gevallen voor haar arbeid tot opheldering van de onlangs daar gepleegde roofoverval op het postkantoor. Ga ZELF schilderen en behangen, uw kamer wordt er 100 pet. gezelliger door En hoe U moet behangen vertellen wij U ook! LAAT, op de hoek van de Hofstraat II Enkhuizer Zaadhandelaar verkocht vrijwillig zaad aan de Duitsers heeit ze IJZERSTERK op lucht en kogels vanaf f 18.25 De groslijst voor de K.V.P. bij de ge meenteraadsverkiezingen is als volgt samengesteld: 1. K. Oudeman; 2. Jac. Groenveld; 3. P. Tromp; 4. A. Strooper; 5. P. van Langen; 6. H. Schouten; 7. Jac. Groenland; 8. J. A. Bakker; 9. Jn. Veld man. Gisteren spraken we een Zwolle naar die zijn Paasvacantie benutte om per auto een trip door ons land te maken. Hij was in Limburg, Brabant, Zeeland, Friesland, op de Veluwe en in de Betuwe geweest, hij had de bol lenvelden in Lisse en Hillegom beke ken. Van hem kon dus gezegd worden, dat hij de Hollandse lente in al haar pracht gezien had. Maar nergens is 't in 't voorjaar zo mooi als in West-Friesland, aldus zijn getuigenis dat niet geïnspireerd was door chauvinisme. Mogen dat vele Nederlandefs in hun oren knopen, want over het algemeen is de waardering van eigen streek op het stuk van natuurschoon zeer mini maal. We zouden allen, die ogen hebben en ook kunnen zien, willen toeroepen: Fiets deze week eens door Blokker, door de Bangert, door Wijdenes, Schel linkhout, Zwaag, Wognum en Nibbix- woud. Daar ziet men de rijke pracht van de bloeiende perebomen in zuiver wit en de uitbundige rose bloemtrossen van de appels. In De Bangert zijn van die aardige doorkijkjes: een slootje tussen twee boomgaarden, daarboven een gewelf van bloesems, weerspiegeld in het donkere water waarin ook een schuitje ligt te dromen. Als de zon schijnt komen golven van de zoetste reuken aanwaaien. Daar kan geen Coty of Piver tegenop. De bijen hebben drukke dagen, van de ochtend tot de avond zwoe'gen ze om honing te verzamelen, daarbij on gewild een andere zeer nuttige bezig heid verrichtend: het overbrengen van stuifmeel van bloem op bloem waar door de bevruchting tot stand wordt gebracht. De tuinders zijn wat gek met de bijen. Steeds meer volken worden ei in de boomgaarden neergezet. Er valt dit jaar een zeer rijke bloei bij de vruchtbomen te constateren en de weersomstandigheden zijn tot dusver re gunstig geweest, zodat er een goede vruchtzetting verwacht mag worden. West-Friesland is nu in bruidstooi dat is ontroerend schoon voor wie er oog vc*>r heeft. Mogen dat velen, zeer velen zün! daarover niet dadelijk na de oorlog met anderen had gesproken. Verdachte ver klaarde direct na de bevrijding voor enkele maanden naar Amerika te zijn geweest en bij zijn terugkomst had hij de zaak maar op z'n beloop gelaten. Vervolgens kwamen enkele figuren uit de voormalige illegaliteit vertellen van de goed-vaderlandse houding van S. Gistermorgen werd te Alkmaar door de waarnemend Kantonrechter Mr. J. P. Windhausen de tribunaalzaak tegen de Enkhuizer zaadhandelaar Jacob J. S. behandeld. Een tweetal getuigen a charge en een viertal getuigen a dé charge werden in deze zaak gehoord. S. werd o.m. ten laste gelegd dat hij tezamen met de zaadhandelaar D. A. v. d. Ploeg uit Zwijndrecht, thans te Hilversum woonachtig, voordeel van de vijand had getrokken en deze hulp en steun had verleend door het leveren van zaad aan zekere v. Engelen uit Vlijmen, die een opkoper was voor de Duitsers. Voorts had verdachte zich te verantwoorden voor zijn lidmaatschap van het Economisch Front, een natio- naal-socialistische organisatie. Als eerste in deze zaak werd gehoord de 32-jarige C. J. Eken, directeur van 'n zaadhandel. In bezettingstijd was deze werkzaam bij het hoofdbedrijfschap v"an tuinbouwproducten. Deze instan tie onderhield een nauw contact met de zaadhandel. Nimmer werd door S. echter overleg gepleegd met het be drijfschap over de zwarte leveranties met die v. Engelen. De vraag of het noodzakelijk was dat de zaadhandela ren zich op eigen houtje te weer moes ten stellen tegen de politiek van het Bedrijfschap, werd door getuige ont kennend beantwoord. Verdachte had deze leveranties gedaan omdat hij bij geruchte vernomen had, dat wanneer er via het Bedrijfschap niet voldoende aan de Duitsers geleverd werd, dezen alles zouden weghalen. Op een vraag van de kantonrechter, verklaarde ge tuige Eken, dat dit gerucht later door feiten bewezen is. Getuige was niet bekend, dat ook andere zaadharidela- ren buiten het Bedrijfschap om gele verd zouden hebben. Op de vraag van de verdediger mr. H. Scholten of ge tuige de houding van S. in bezettings tijd correct achtte, antwoordde deze met „ja". WAT WAS DE BEWEEGREDEN? De directeur van de Unilever, de 42- jarige Wijlacker te Wassenaar, was in de bezettingstijd secretaris van het Hoofdbedrijfschap voor tuinbouwpro ducten en had deelgenomen aan be sprekingen met de bezettende macht over de levering van zaden. Hem was eerst in 1948 ter ore gekomen van de zaadleveringen buiten het Bedrijfschap om. Wat de beweegreden geweest kon zijn, antwoordde getuige desgevraagd, dat het natuurlijk mogelijk kon zijn, dat S. de ambtelijke instanties niet ge kend had om deze niet nodeloos in moeilijkheden te brengen. Mr. Scholten vroeg of getuige ook vernomen had dat de verkochte hoe veelheden inferieure zaden betroffen. Dat was deze niet bekend, wèl dat op slecht zaad niet gereclameerd werd, omdat men in die tijd alles slikte. Vervolgens gaf de heer van 't Riet, directeur van het Bedrijfschap Voor Tuinbouw, een overzicht van de zaad export op Duitsland. Vóór de oorlog was dat zeer gering, normaal een teelt van 6500 ha, het jaar vóór de oorlog liep dit areaal terug tot 4500 ha. Direct na de bezetting, toen de export naar andere landen wegviel, steeg het areaal tot zelfs 15000 ha. Maar bij deze uit breiding werd het relatieye aandeel wat S. leverde zelfs kleiner. In '42 '43 bedroeg zijn export 387 ton, in '43 '44 368 ton zaad. De totale export van de Nederlandse zaadhandel beliep twintig millioen gulden. Er was bij het Bedrijfschap en ook bij de zaadhandel een streven om zo weinig mogelijk te exporteren. Daarom stonden de voor raden die nimmer door de Duitsers gecontroleerd werden op het papier zeer laag, terwijl ook de behoefte- opgave voor het Nederlandse volk ge chargeerd was. Wanneer beslag gelegd zou zijn op de voorraden was dit be drog uitgekomen. Daarom zou het best mogelijk zijn geweest, -dat indien S. getuige indertijd om advies had ge vraagd, deze geadviseerc. zou hebben om illegaal te exporteren. De figuur van de opkoper v. Engelen was spr. onbekend. Tot slot van dit vraag- en antwoordspel vroeg de verdediger aan getuige: „Houdt u S. voor een collabo rateur?" „Beslist niet!" was het antwoord. „Waarom zo beslist niet?" vroeg de kantonrechter. „Omdat verdachte nimmer gezegd heeft: telen wat je kunt voor de Duit sers en leveren wat je kunt, terwijl uit de totaalcijfers blijkt, dat zijn export verminderde". Verdachte vroeg dan nog aan getuige of deze de mogelijkheid erkende van z:'n overweging 'om slecht zaad te le veren en daardoor het goede in het land te houden. Hierop werd door R. bevestigend geantwoord. De kantonrechter vroeg, waarom ver dachte, wanneer hij met deze trans actie» zulke goede bedoelingen had, DE FINANCIER. Dr. G. S. v. d. Weg te Andijk vertelde dat verdachte de' illegaliteit grote som men gelds had geschonken. In totaal f 58.566, terwijl hij bij de spoorweg staking een bedrag van f 100.000, wat niet werd aangesproken, ter beschik king stelde. Voorts had deze zaadhande laar de L.O. grote hoeveelheden olie en oliehoudende zaden verstrekt, de - ille gale pers gesteund met papier en mate riaal, kortom zich als een goed Neder lander gedragen. Ook de heer v. d. Haack uit Heiloo uitte zich in dezelfde' geest. DE COMPAGNON. Dé getuige v. d. Ploeg, de man die tezamen met S. geleverd had aan ge noemde van Engelen, en met deze het eerste in contact trad, noemde de op koper v. E. een dilettant in het vak, die men alles in zijn handen kon druk ken. En dat zou de opzet van deze twee zaadhandelaren geweest zijn. Slecht zaad leveren, waardoor de oorlogsvoe ring bij gebrek aan voedsel, dat toch hoofdzakelijk van eigen bodem moest komen, in de war moest lopen. Dat een grote prijs in de wacht ge sleept werd, achtte deze getuige, on afwendbaar. Alvorens hij met van En- g len in zee was gegaan had getuige lang nagedacht en déze zaak besproken met iemand die destijds bij hem was ondergedoken. „Als alle belanghebben den gedaan hadden, wat wij deden, dan zcu de oorlog twee jaar eerder afgelo pen zijn geweest", riep v. d. P. uit. De' totale leveranties aan v. E. beliepen ze venhonderd-duizend gulden. De heer Wijlacker, als deskundige gehoord, ver klaarde dat een trancactie van deze omvang hem minder ernstig voorkwam. De heer G. Appelhof, van beroep hoofdonderwijzer te Enkhuizen en eer tijds medewerker van L.O., NSF en de Secret Service, verklaarde dat hij in dertijd S. opdracht had gegeven om lid te worden van het Economisch Front om eens te kijken wat daar bekokstoofd werd. Voorts getuigde hij van de be langrijke diensten die S. de illegaliteit had bewezen. Vervolgens deelde mr. Windhausen mede dat de zaak voor onbepaalde tijd zou worden aangehouden, teneinde nog aD getuigen te horen de procuratiehou der v. d. Ploeg, de heer Vermaat uit Dubbeldam die bij de besprekingen met v. Engelen tegenwoordig was en deze opkoper. Wij kunnen dus voor he den besluiten met „Wordt vervolgd!" Marktoverzicht Schagen SCHAGEN, 28 April. Voor de Cen trale werden 'aangevoerd 94 kalveren, 2 stieren, 257 nuchtere kalveren en 9 schapen. Er was weer best slachtvee aange voerd. Wat de gebruiksveemarkt betreft za" deze week wel de topweek geweest zijn. Wat de aanvoer en handel betreft heeft men voorlopig niet zoveel meer te verwisselen. Over 't algemeen was 't verloop van de handel nog al vlug want er was zowel in de kalfkoeien als in de melkkoeien veel vraag en de prijzen waren daardoor zeer goed. Voor kalf- en melkkoeien was de hoogste note ring f 850. Ook voor de weiderij was er wel kooplust en hier bleven de prij zen ook op peil, dank zjj de goed van gras voorziene weiden. De grootste no tering was f 550. Een uitvlieger door de Gebr. Nierop verkocht bracht f 650 op (gelde koe). Het was er dan ook het beest naar. De handel in pinken was redeliik. De grootste notering was f 350 (duur). Op de paardemarkt was het zeer kalm. Handelspaarden waren al zeer weinig aangevoerd. De meeste wa ren slachtpaarden. De handel daarin was iets beter dan de vorige week (duurder). Slachtpaarden deden van f 300 tot f 600. Op de wolveemarkt ver liep de handel zeer matig. Met de fok schapen is 't voorlopig ook gedaan. Er werden er veel aangevoerd. Overhou- ders met twee lammeren brachten f 80 tot f 110 op. Het was een stugge dure handel. De volgende week krijgen we de lammerennotering. De handel in big gen was vandaag vrij goed. Op de ko nijnen- en kippenmarkt was geringe aanvoer en trage handel. De notering was: 7 Paarden f 300— f 600; 251 geldekoeien (mager) .f 400 f 550; 40 kalfkoeien f 650—f 850; 18 Pin ken f 250f 350; 84 Overhouders f 50 f 62; 60 Biggen f 45f 62; '59 Konijnen f 1—f 7. De toneelvereniging „St. Jan" sloot haar speelseizoen met een mooie op voering van „Tot wederdienst be reid", een geestig blijspel door Piet Mossinkoff naar het Amerikaans. „Geen betere medicijn om over de bitterheden van het aardse leven heen te komen, dan een gezonde lach", zegt Theo Lingen ergens. De speler» van St. Jan hebben hun hoorders deze laatste avond een flinke voorraad van dit probate middel meegegeven. Er i« de ganse avond hartelijk gelachen, kleine tekortkomingen werden gaarn# vergeven en met een ovationeel ap plaus namen de vele vrienden afscheid van deze dilettantenclub en hun emi nente leider Jaap van Baar. „Tot wederdienst bereid" aldus de jonge man Tony Hamilton tot de oude visser, die hem het leven redde. Het was deze belofte, die hem later heel wat last zou bezorgen. Als de oude zijn einde voelt naderen, doet hij een be roep op de jonge man om voor zijn kind te willen zorgen, zijn Charlie. Hij, die op 't punt staat te trouwen met een mondain jong meisje, een kind adopteren!? Maar belofte maakt schuld. Charlie komt, gebracht door Oliver Smith. Tableau! Geen jongetje, zoals men verwachtte, maar een meis je van een jaar of achttien, stijf ge kleed, een echt buitenkind, begeleid door ouwe Ollie, op en top een bui tenman! Deze vreemde eenden in de bijt tussen de deftig-doende dames ontketende heel wat gesnater en ge tater. Het was een prachtscène, waar bij Kea van Baar als Charlie en Jan Leering als ouwe Ollie hun kansen uit buitten. De verwikkelingen die volg den, deden de zaal daveren van de lach. Aan het einde van het tweede bedrijf, als de vreemde eenden de bijt verlaten, worden velen toch even stil: een ontroerend ogenblik voor een enkele traan. Het derde bedrijf brengt nieuwe verrassingen: Charlie heeft een volkomen gedaanteve- isseling ondergaan. Tante Fanny (Miep de Vos) zag geen kans „om van een lap zakkengoed een zijden avondjapon" te maken, maar toch is het buitenkind veranderd in een jonge dame, een filmster, die heel wat veroveringen maakt. Zelfs Tony (Aat Groot) wordt door een pijltje van Cupido geraakt in de roos van zijn hart. Alles tezamen een avond, die stel lig velen gevolg zal doen geven aan het verzoek van de voorzitter van St. Jan om toe te treden als donateur en het daardoor mogelijk te maken, dat in het volgende seizoen telkens twee avonden kunnen worden gespeeld, waardoor de kosten aanmerkelijk ver licht zullen worden. Ds. Knoppers uit Hardenberg lichtte Donderdagavond in het kerkgebouw Rehoboth een tipje op van het bekende IJzeren Gordijn om de afd. Bergen van de Ned. Chr. Vrouwenbond een kijkje te geven in Hongarije, een der landen, die tot de invloedssfeer van Rusland behoren. Het sinds jaren be staande contact tussen de jongeren daar en hier, dat door de oorlog stagnatie ondervond, was het vorige jaar weer hersteld en de Hollanders waren nog niet vergeten. Er waren te veel herinneringen aan vroeger, de redding van predikanten door Michiel Adriaansz. De Ruyter. in de 17e eeuw, het gastvrije onthaal, dat duizenden kinderen na de eerste wereldoorlog hier mochten genieten en waaraan de Julianaschool te Boedapest nog herin nerde enz. Al dadelijk bij het passeren van de Hongaarse grens voelt de vreemdeling de druk. Hongarije is een vrij land, maar.de communisten, die slechts 17 pet. van de bevolking uitmaken, kwamen aan de macht en breiden nog steeds hun macht uit. Spreker wees erop, hoe studenten door een politiek examen gezuiverd werden, hoe de hulp, die in huizenblokken werd ge boden, neerkwam op controle, hoe door nationalisatie van de grond de kleineren tot horigen werden, hoe door nationalisatie van de scholen de in vloed op de jeugd in bepaalde richting werd geleid. Het was overal controle, spionnage, arrestatie. En de kerken, de Roomse, de Ger. Hervormde en de Lutherse, mochten vol zijn, er heerste geen opgewekt geestelijk leven. De jongeren hebben het moeilijk: wat hebben ze te verwachten, is er enig uitzicht op bevrijding? Gelukkig meende de heer Knoppers een soort reveil te zien, een ontwaking. Er zijn helden, maar helden des ge- loofs? Velen proberen het langs de weg van compromissen, maar, aldus snreker. een compromis tussen kerk en ongeloof is niet mogelijk, niemand kan twee heren dienen. God dienen en de Mammon gaat niet. Maar, besloot Ds. Knoppers zijn met de meeste aandacht gevolgde rede, er komt wijziging, toe neming van druk brengt de sterkeren naar voren. Enkele aanwezigen kwamen nog met vragen, die spreker gaarne beant woordde. Oude Niedorp zal een van de weini ge gemeenten in ons land zijn, waar men dit jaar niet de spanning van gemeenteraadsverkiezingen zal bele ven. Na onderlinge besprekingen zijn de katholieke en neutrale kiesvereni ging het eens geworden over de ver deling der zetels (de hoofden waren in deze kleine gemeente toch reeds geteld) en zo zullen straks van een in te dienen lijst twee neutrale en vijf katholieke raadsleden automatisch worden gekozen. Daarmee bespaart de gemeente de onkosten, verbonden aan verkiezingen, deze keer uit.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3