Steken de nazi's in Duitsland de kop al weer op? Koninklijke onderscheidingen De Zweden leven zonder zorgen Maar de Regering maant tot zuinigheid Amerika's roodhuiden gaan verhuizen VBCfDAO M APML IMS Eerste verschijnselen in Wolfsburg geconstateerd (Van onze correspondent te Berlijn). Het plaatsje Wolfsburg: in Duitsland heeft enige tijd geleden in de openbare belangstelling gestaan door het feit, dat zich daar symptomen voordeden van een nieuwe nationdal-sociaïistische partij. Eerst dezer dagen is door de Britse gevolmachtigde in de kring Gif- hom, Brigadier Lingham, een verbod voor de Duitse Rechtspartij uitgevaar digd. Reeds op 17 Maart had hij op een persconferentie medegedeeld, dat de militaire regering de gedragingen van deze partij met bezorgdheid volgde, aangezien zij de Britse politiek om te komen tot een Duits-Engelse samen werking, tegenwerkte. Onbegrijpelijk is, dat pas nu een verbod is uitgevaar digd. Het is ongetwijfeld interessant de ontwikkeling van de Duitse Rechts- partij nader te bekijken, teneinde de gronden te kunnen begrijpen, die tot dit verbod aanleiding gaven. Toen de Duitse Rechtspartij einde '46 bij de militaire regering een vergun ning tot oprichting aanvroeg, legde zij een programma over, waarvan para graaf 1 ongeveer als volgt luidde: „Wij streven naar de rechtsstaat op democratische basis. Wij bestrijden de nationaal-socialistische staatkundige en wereldbeschouwing met alle daaraan verbonden verschijnselen in de over tuiging, dat iedere vorm van fascisme in wezen en oorsprong on-Duits is". In de preambule van dit, 15 punten om vattende, programma worden imperia- liane en dictatuur met het wezen <A: da bestemming van de volkeren on verenigbaar geacht. Op dit programma (Van onze correspondent in Stockholm) Gedurende enkele maanden liep in Stockholm met veel succes de Walt Disney-film „Kalla Anka", kleurige schetsen uit het leven van een kluch tige eend, het jongste zusje van Mi cky Mouse. Wie zich de moeite heeft genomen gedurende twee uur de lot gevallen van dit beestje gade te slaan, zal zich kunnen voorstellen.met welke moeilijkheden de Zweedse staathuishoudkundigen hebben te kampen. Het zijn namelijk in hoofd zaak volwassenen, die geboeid naar Kalla Anka kijken. En wij hebben zelfs mannen met baarden gesproken, die niet één .van deze vervolgserie hebben overgeslagen. Ziet r waarde lezer, dat zijn de Zweden: een jeugdig volk, vrolijk van aard. Andere, minder met de Zweden ingenomen waarnemers noemen hen liever „naïef". En wie zich diploma tiek uitdrukt zegt, dat hun „belang stelling op een ander terrein" ligt, of stelt vast, dat zij „optimisten" zijn. Of hoe wilt u het noemen, wanneer een liberaal dagblad met een oplaag van 100.000 exemplaren nieuwe lezers tracht te winnen door met grote let ters te verkondigen, dat zij een nieu we Hackepeter-serie zijn begonnen, een nieuwe comic strip; alsof ander halve pagina vervolgverhaaltjes k la Rikki en Pim, Pam Pom niet voldoen de zijn! En dan de voorpagina's. Ze kunnen niet sensationeel genoeg zijn. Op een noord met arsenicum-bonbons of op de aanslag die te Parijs op een Zweedse naakt-danseres werd ge pleegd werd b.v. uitvoeriger ingegaan don op het Atlantisch Pact! Zo mag het dan geen wonder heten, dat zelfs een Nederlandse dame met algemene ontwikkeling, die thans drie jaar in Zweden vertoeft, nog nooit iets van... de Benelux-landen had gehoord. Laat staan de gemiddelde Zweed, die slechts zijn krant open slaat om de programma's van de nagenoeg hon derd!!) Stockholmse bioscopen door te kijken. Eerst wie deze mentaliteit van geen- 'Crgen-voor-de-tiid heeft leren ken nen, eerst wie de queue heeft gezien yoor, de door de staat gecöntro- I r,p alcnhol-winkels en vo^r de overvolle danslokalen, queues, die men f ar,dors alleen nog maar eens per maand voor de winkels ziet, waar lo- j en worden verkocht en waar de I iVi- °u voor z*'n 'aatste kroon zijn ge ril, >0I,roe't. zal kunnen begrijpen ■a dn regering tot zuinigheid moet i aamm-nen. socialistische regering, die zich eerst alle moeite gaf om de burger z!ln zorgen te ontlasten en hem liitv.' 'waren vo°r alle mogelijke moei- njkheden. is nu op zoek naar „pla- demvWafmede zii de bevolking dui- maknn, dat sparen ook thans r.og noodzakelijk is. J j",het Marshall-rapport wordt Zwori l erop gevestigd, dat de dc" boven hun stand leven. In dit hoog 1 at voor's- dat de kroon te do h™VefWaardserd en dat het voor a ™et bet buitenland nood- I, de kroon op de oude Z, w teruggebracht, mml ól ?tze belangrijke stap kar n Stockholm nog niet besluiten d„ j- ?'m betekenen dat men van 1 - redieten. die men aan het buiten- heeft verstrekt, een aanzienlijk f... sohrapt. Men'vergeet name- f dat Zweden, alhoewel e rege.matig in Washington om dol aanklopt, maar dan een milliard leend 330 het buiten'r-d heeft ge- kreeg de partij op 6 Maart 1947 het fiat van de militaire regering in de kring Gifhorn. „Een nieuw 1933". In het begin was het in deze kring zeer rustig en ook bij de verkiezingen voor het regionale parlement in April 1947 trad de partij nauwelijks naar vo ren. Voor geheel Neder-Saksen kreeg zij slechts 7.200 stemmen. In Juli 1948 begon zij plotseling een grote activi teit te ontwikkelen, die zich vooral concentreerde in het stadje Wolfsburg. De moeilijke toestond, waarin de stad verkeerde en de ontevredenheid van de bewoners leken de partij een goede voedingsbodem voor haar propaganda. Bij vergaderingen staken de nationalis tische tendenzen meer en meer de kop op. Men belasterde bestaande partijen, kwam op voor de eer van de frontsol daten en verheerlijkte de door de na- tionaal-socialisten gecreëerde instel lingen. De grootste activiteit ontwik kelde de partij bij de gemeenteraads verkiezingen in November 1948. waar bij zij als volksmenners en hoofdverte genwoordigers voor haar propaganda- acties de secretaris van de „Landes- verband", Falk en de voorzitter, Schlüter uit Göttingen, aanstelde. In deze vergaderingen bleek reeds, dat de D. R. P. van plan scheen de na tionaal-socialistische erfenis te aan vaarden. Zwart-wit-rood beschilderde sprekersgestoelten, het zingen van Duitse volksliederen en andere uit de nazitijd overgenomen methoden zoals „Saalschutz" en persoonlijke bedrei ging van de tegenstander, toonden dui delijk aan welke weg de Duitse Rechts partij van plan was in te slaan. In deze vergaderingen sprak Schlüter als volgt: „Men spreekt van een natio nale verheffing, die in 1933 het slopen de Duitsland wakker schudde. Het zal niet zo lang meer duren of er komt een nieuw 1933 over ons". Geknoei. Toen de D. R. P. na de gemeente raadsverkiezingen met een absolute meerderheid in de gemeenteraad van Wolfburg werd opgenomen, kwam het tot een twist over de bezetting van de posten van burgemeester en wethou der van fin., die tenslotte leidde tot. een grondig onderzoek naar de toestanden, zoals die in Wolfsburg heersten. Daar bij traden de streken, die de D. R. P. bij de verkiezingen op 28 November hadden uitgehaald aan het licht. Het „Wahlgericht", de instantie, die de verkiezingsuitslagen controleert, kwam tot de ontdekking, dat de DRP bij de zetelverdeling twee representanten meer in de raad kreeg dan haar feitelijk toekwam. Met deze meerderheid kon zij een disciplinaire procedure tegen de burgemeester Dahme, die lid is van de S. P. D. (Socialistische Partij van Duitsland) zogenaamd wegens ongere geldheden aanhangig maken en de wet houder van financiën Lauren door de vroegere Nazi-burgemeester Hofer ver vangen. Het „Bezirkswahlgericht" maakte deze maatregelen weer onge daan gn verklaarde de verkiezing van 28 November ongeldig. De gemeente kwam onder het bestuur van een com missaris. De Duitse Rechtspartij trekt zich echter van alle waarschuwingen niets aan en gaat voort met haar Nazi-poli tiek. De in Gandersheim en Hannover gejiouden vergaderingen, die voor de afloop reeds moesten worden ge schorst, verschilden in genen dele van de verkiezingsbijeenkomsten in het af gelopen jaar. Ook rechtstreeks tot haar gerichte waarschuwingen van de zijde van de Britse gevolmachtigde legt de partij naast zich neer. Het verbod, uitgevaardigd door bri gadier Lingham, is slechts het logisch gevolg van al hetgeen vooraf', is ge gaan. Voorlopig is het verbod 'berierkt tot het district Gifhorn, omdat de DRP het hier al te bont heeft gemaakt, maar het miltaire bestuur houdt een waakzaam oog op haar verdere gedra gingen. Ook mag de DRP voor de nieuwe verkiezingen te Wolfsburg, die op 22 Mei gehouden zullen worden, geen candidaten stellen. Maar wat gaat nu de bevolking bij deze verkiezing doen? Dat is de vraag.... De premier van Zuid-Afrika, dr.. D. F. Malan, is Donderdagochtend voor een kort bezoek aan Nederland gearriveerd. Bij aankomst werd dr. Malan (links) begroet door mr. J. Visser, chef van het protocol, en oud-minister mr. J. A. Jonkman (rechts). Tienjarenplan voor de rehabilitatie van Winnetou c.s. (Van onze correspondent te New-York) £JET BLEEKGEZICHT heeft Winnetou in een hoekje gedrukt. Sedert Pieter Stuyvesant 24 dollar plus wat glaswerk en flessen vuurwater neertelde voor de aankoop van Mahattan ls het met de Roodhuiden bergafwaarts gegaan. Al thans met de oude en conservatieve elementen onder hen. Want er zijn dui zenden Amerikaanse gezinnen, die met trots zullen wijzen op het Indianen- bloed in hun geslacht. De „echte" Navajo's Hopi's en Apachen, die de oudste tradities trots zijn gebleven, zijn hoe langer hoe meer in het economisch moeras geraakt. Weliswaar kunnen zij in reservaten leven, waar de ouderen een zelfde bestaan leiden als hun voorvade ren in de zestiende eeuw en de jonge ren in de gelegenheid zijn kennis te maken met het moderne leven en met de traetor in plaats van de ploeg leren omgaan maar door verwaarlozing is in tal van deze reservaten de vegetatie zo schraal geworden, dat het vee er nauwelijks kan gedijen en de be staanszekerheid van de Roodhuiden zeer bedenkelijk is geworden. Met alle gevolgen van dien. Het grote reservaat van 25.000 vier kante mijl, dat zich uitstrekt in de staten Arizona, Utah en Nieuw Mexica en voornamelijk door de Navajo's wordt bewoond, is langzamerhand een toonbeeld van ellende en armoede ge worden. De 12000 Navaio-families, die er wonen, bestaan traditioneel van d' schapenteeljt. Om te kunnen lev-n moet ieder gezin tenminste 250 schapen bezitten. Doch het rostri at telt ten hoogste 200 families, die een zo talrijke kudde bijeen hebben. De overigen moeten een armzalig bestaan vinden als dagloners of arbeiders, waardoor zij op een gemiddeld jaar inkomen van 250 dollar kunnen reke nen. Teneinde drastische verbeteringen in het bestaan der Roodhuiden mogelijk te maken, heeft de Amerikaanse rege ring een tienjarenplan bij het Congres arnhangig gemaakt ten bedrage van 100 millioen dollar. Dit programma komt vooral neer op een vrij ingrij pende volksverhuizing der Roodhuiden naar vruchtbaarder streken, waar de schapenteelt met groter succes be oefend kan worden, indien het Con gres aan dit plan zijn goedkeuring niet zal onthouden enkele jaren geleden Binnen afzienbare tijd zal de spoorverbinding tussen het Noorden en het Westen van ons land over de lJselbrug bij Zwolle weer over dubbel spoar worden geleid. De in 1940 en 1945 geheel vernielde brug wordt nu weer in de oorspronkelijke staat gebracht. Het belangrijke hefgedeelte kwam dezer dagen gereed. werd een soortgelijk plan verworpen dan zullen 7600 Indiaanse gezinnen de trek naar elders maken. Het beste zijn uiteraard zij er aan toe, die van jongs af aan zijn grootge bracht in de moderne landbouwtech niek. Sommige Indiaanse stammen o.a. in Florida hebben zich ontpopt als uitzonderlijke nijvere boeren, die ook met de modernste landbouwwerk tuigen goed overweg kunnen. Bijzon der bruikbaar in landbouw en in dustrie zijn ook de ongeveer 3600 In dianen, die gedurende de laatste oor log in de strijdkrachten hebben ge diend. Zij hebben in geen enkel opzicht ondergedaan voor het „bleekgezicht" en hun grootste grief nu is, dat hun oudere familieleden grotendeels afhan kelijk zijn van de liefdadigheid. Wat de tewerkstelling der volmaakt ongeschoolde Indiaanse klachten be treft: een drieduizend gezinnen smllen een tijd lang werk kunnen vinden in het bebossingswerk in die reservaten, dm eerlang verlaten zullen worden Doch verder dan een onmiddellijke werkverschaffing voor de eerste jaren is er voor hen nog geen toekomstplan uitgestippeld. Een van de grootste problemen, waarvoor men zich bij deze categorie gesteld ziet, is dat zij nauwelijks Engels spreken en ook allerminst de ambitie hebben zich deze taal eigen te maken. Onder de 400.000 volbloed Indianen in de V.S zijn er nog 75 100 talen en dialecten, waaraan vooral de grootste stam die der Navajo's zich hardnekkig vast klampt. Toch kan niet ontkend worden, dat de trots der Roodhuiden tengevolge van hun ellendige levensomstandig heden voor een proct deel gebroken is. In de tijd van Karl May zou geen medicijnman, die zichzelf respecteerde, tegen een bleekgezicht ooit verklaard hebben zoals de 79-jarige Peter Piice onlangs deed dat zijn stamge- genoten geen bezwaar maken naar elders te verhuizen, indien hun dat de hoop geeft op een werkelijk nieuw be staan. Maar, waarschuwde hij, ten einde hun volle medewerking te krij gen, zou men er goed aan doen hen het nieuwe land eerst te laten zien, zodat zij zichzelf van tevoren van hun lotsverbetering kunnen overtuigen. Anders zouden zij, aldus Price, bepaald de voet dwars zetten. Premies van bedrijfspensioen Premies kunnen in de prijzen worden verdisconteerd. Tijdens een bespreking van de Stich ting voor de Landbouw met de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is volledige overeenstem ming bereikt zo vernemen wij over de doorberekening van de pre mieheffing ten behoeve van het Be drijfspensioenfonds. Het in het voor uitzicht gestelde prijspeil der akker bouwproducten voor de oogst 1949 zal zodanig worden verhoogd, dat hierin de premieheffing volledig is verdiscon teerd. Dit betreft met name een ver hoging der prijzen van granen, suiker bieten en koolzaad, terwijl ook in het nog vast te stellen prijspeil der fa brieksaardappelen (afgeleid uit de eardappelmeelprijs) de premie zal wor den doorberekend. Ook voor de melk, waarvan de prijs stelling destijds reeds tot November 1949 was geschied, zal de doorbei eke- nirig van de pensioenpremie van 1 Mei af plaats vinden; waarbij nog nader werdt onderzocht op welke wijze dit het best kan geschieden. Stichting wenst een pootgoedregeling De Stichting voor de Landbouw heeft bij de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening aangedrongen op de invoering van een pootgoedre geling, die zal moeten dienen om de telersprijs op een redelijk peil te sta biliseren en bij de export van dit hoog waardig product een zekere deviezen- opbrengst te waarborgen. Van de zijde van de georganiseerde landbouw is de wens geuit van een areaalheffing, waardoor tevens gel den kunnen worden verzameld voor het treffen van bepaalde marktorde- nende maatregelen. Wegens het verge vorderde seizoen zou de Stichting ech ter yoor dit jaar een areaalheffing wil len stellen bi) de aangifte voor export. Aano de vooravond van Haar eerste verjaardag als regerend vorstin heeft het H. M. de Koningin behaagd te be noemen tot Ridder in de Orde van de Nederjpndse Leeuw ir J. W. Albar- da, oud-minister van Waterstaat; mr. J. A. W. Burger, oud-minister van Binnenlandse Zaken, dr. G. J. van Heuven Goedhart, oud-minister van Justitie en Dr. J. v. d. Tempel, oud minister van Sociale Zaken. Tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd Jh. Mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, ambassadeur te Londen; Mr. E. N. v. Kleffens, ambassadeur te Washington, en Dr J. H. v. Royen, ambassadeur te Ottawa. Bevorderd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn prof. mr. E. M. Meijers, hoogleraar aan de Universiteit te Leiden. Tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: prof. mr. G. E. Langemeyer, advocaat-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie, 's Gravenhage; mr. R. P. Cleveringa Pzn.. president van het Gerechtshof te Leeuwarden; Dr. W. J. de Wilde, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage; Prof. G. Wisse, oud-hoogleraar aan de Theologische school van de Chr. Ger. Kerken te Apeldoorn; mr. L. A. Don ker, te Rotterdam, lid van de Tweede Kamer; Jhr. D. C. Röell, hoofddirec teur van het Rijksmuseum te Amster dam. Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau H. E. Arnoldi, toneelspeler en regisseur te Rotterdam. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau E. van Beinum, leraar aan het Kon. Conservatorium te 's Gravenhage; Hendrik C. van Oort, toonkunstenaar te Soest; M. Wiegman, kunstschilder te Amsterdam; Annie Woud, concert zangeres te Haarlem en H. Zagwijn componist te 's Gravenhage. Tot Rid der in de Orde van de Ned. Leeuw prof. mr. R. P. Cleveringa te Leiden; Dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank te Amsterdam; Mr. H. L. 's Jacob, Secretaris-Generaal van Min. van Financiën; Luit-Generaal J. J. C. P. Wilson van de Gen. Staf; Ge- neraal-Majoor J. H. Droste, idem; Ge neraal Majoor J. Zwart van het Wa pen der genie; Kolonel A. F. J. Pen- ders van de Gen. Staf; Luit.-Kolonel T. E. E. Mathon van de Gen. Staf. Tot Ridder in de orde van de Ned. Leeuw Ir. J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur der PTT te Den Haag; Jhr. Ir. A. G. Beelaerts van Blokland te Den Haag, hoofding. directeur van dé Rijkswaterstaat; Ir. F. Q. den Hol lander te Maartensdijk, president-di recteur der Ned. Spoorwegen. Onze Kamerplanten Clivia's mogen dan misschien hier en daar ouderwets genoemd worden, toch worden ze door vele dames nog in ere gehouden en men zal dan ook nog steeds menige fraai bloeiende Clivia achter de vensters ontdekken. Niet elke Clivia brengt het echter tot bloeien en maakt de plant geen aanstalten tot het vormen van een nieuwe bloemknop, dan krijgt in veel gevallen de bloemist de schuld, die er echter part noch deel aan heeft. Dat vele Clivia's niet bloeien heeft meerdere oorzaken. In de eerste plaats de meeste dames gieten hun Clivia in de wintermaanden te veel, de plantep worden zomer en winter aan de groei gehouden en dat is beslist verkeerd. Vloeimest, vooral in de vorm van Pokon is heel goed, doch dan niet in. de wintermaanden, dan moet een Cli via rusten. Laat een uitgebloeide bloemstengel niet zitten, het mag aardig zijn op die kleine, rode besvruchten te wachten, doch dat vergt veel voedsel en de plant kan dat wel beter gebruiken dan voor het vormen van die zaden waaraan men toch weinig of niets heeft. Thans is het een geschikte tijd voor het verpotten van een Clivia. De meeste Clivia's staan echter eerder in een te grote dan in een te kleine pot. Zelfs al vormt de plant enkele vlezige wortels boven de potgrond, be hoeft dat nog niet altijd een bewijs te zijn, dat ze verpot moet worden. In een gewone geraniumpot of iets gro tere pot, kan een Clivia heel goed le ven en bloeien. Wanneer zich echter talrijke jonge scheuten vormen, die op de duur ook allemaal tot bloeibare planten ontwikkelen, zal naar een iets grotere pot omgezien moeten worden. Men kan echter niet elk voor jaar een grotere pot geven en dat is ook niet nodig, want de grote planten kunnen door middel van een wekelijk se bemesting heel goed op kracht ge houden worden. Wanneer echter tot verpotten wordt overgegaan, kunnen de jonge scheuten, die zich onder aan de voet hebben ontwikkeld, ook tege lijk weggenomen worden. Dat werkje mag alleen maar na, doch nooit vóór de bloei gebeuren. Tracht de jonge scheuten met wortel en al van de oude moederplant af te nemen, schudt alle oude grond tussen de wortels uit; eventueel zieke wortels worden dan tegelijk weggenomen, waarna de plant verse aarde krijgt. Gewone tuinaarde kan daarvoor niet gebruikt worden, men heeft goede bloemistaarde nodig. Van half October tot ongeveer half Februari moet een Clivia geheel aan de droge kant gehouden worden, vloeimest mag ze dan in geen geval hebben. Alleen wanneer u haar aldus behandelt, zal ze volgend voorjaar een bloemknop vormen. IJmuiden VISSERIJ-BESOMMINGEN Aanvoer van Donderdag: 560 kisten schol, 300 schar, 225 makreel, 100 tong en tarbot, 15 tongschar 75 haring 15 hake, 25 poon, 50 kabeljauw, 40 koolvis, 50 schel- vis, 10 wolf, 115 wijting en 25 kisten met d'verse vissoortten Besommingen: IJM 85 „Klaas Wijker" F 12,670; KW 86 f3816; 151 f2716; IJM 241 f 300; 177 11458; lli f88; BV f 110 Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau H. J. van Balen te Wassenaar, hoofddirecteur van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB. Tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau Ir. J. B. A. Keesier te Londen, pres.-comm. v. d. Kon. Ned. Petroleum Mij., tot ridder in de Orde var. de Ned. Leeuw prof. dr. J. Tin bergen, directeur v. h. Centraal Plan bureau te Den Haag; tot ridder in de Orde van Oranje Nassau dr. E. J. Tobi, raadgevend econoam te Den Haag; tot 'commandeur in de Orde van Oranje Nassau de heer Chr. van den Heuvel te Leiden, voorz. van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland; tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw mr. J. Th. Bonnerman te Den Haag. secr.-generaal van het Min. van Landbouw, Dr. H. S. Fren- kel te Amsterdam, directeur van het Staatsveeartsenij kundig onderzoeks instituut. Bevorderd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau Tj. B. E. Kielstra te Den Haag, voorzitter en directeur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau A. van der Toorn te Scheveningen, gew. lid van het College voor de Visserijen; tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw dr. J. J. Brutel de la Rivière, voorz. van de Gezondheidsraad te Den Haag, mr. B. A. van Schaik te Amsterdam, dir. van „Centraal Be heer", mr. L. V. Ledeboer te Aerden- hout, oud-secretaris bij het Staatstoe zicht op de Ziekenfondsen. Tot groot officier in de Orde van Oranje Nas sau zijn benoemd Abdul Malik, Wali Negare van Sumatera Selatan en Ra den Tumenggung Pandi Achmad Kusumonegoro, Wali Negara van Djawa Timur. Vele gezinnen in de omgeving van Kampen leefden vroeger van het vervaardigen van biezen matten. Nu fabrieken het veel vlugger en voordeliger kunnen doen, sterft dit oude handwerk geheel uit. Deze oude wever heeft tot nu toe weten stand te houden, doch daar hij geen kopers meer kan vinden voor zijn matten, heeft hij besloten zijn bedrijfje te sluiten. De laatste mat is in bewerking; daarna zal het weefgetouw worden afgebroken. Scheepvaartberichten Abbekerk, R'dam—Australië 27-4 van Colombo Almdijk, New Orleans -R' dam, 27-4 te Londen Overdijk. New YorkAntwerpen, passeerde 27-4 Scillies Abbedijk, New YorkBuenos Aires, 28-4 te Rio de Janeiro verwacht Aldebaran, A dam—Baltimore 27-4 400 mijl zuid-oost Cape Race Alkaid Buenos Aires—R' dam, passeerde 27-4 St Vincert (KV) Alphard, Buenos Aires—R'dam, passeerde 27-4 Madeira Almkerk, 28-4 van R'dam te Bremen Boissevain, 28-4 van Kobe te Sjanghai Bali, 27-4 van Penang te Belawan Bantam, 28-4 van Suez te Bahrein Barendrecht (t), 27-4 van Suez te Abadan Celebes 28-4 van Singapore ts Belawan Ceram 27-4 van East Lon den naar Durban Congostroom, 28-4 van Lobito te Boma Cistula (t), 27-4 van Hongkong naar Miri Delfland, Buenos Aires—A'3am, 27-4 van Las Pal- mas Delft 28-4 van Antofagasta te Val paraiso Erinna (t), 27-4 van Miri te Plad- joe Friesland, 27-4 van Tarakan naar Makassar Ganymedes, 28-4 van Corral te Montevideo Garoet R'dam—Java, passeerde 27-4, 15 uur, Gibraltar Groote- beer, A'damJava, passeerde 27-4 Kaap Guardafui Japara (KRL„ 27-4 van Dur ban te Lorenzo Marquez Java, 28-4 van Banjoewangi te Soerabaja Johan van Oidenbarnevelt, A'dam—Java, passeerde 27-4 Minicoy Keilehaven 27-4 van Port Gentll naar Las Palmas Laurenskerk, R'dam—Calcutta, 27-4 geankerd bij Sand- heads Loenerkerk, Bombay—R'dam, 27-4 van Barcelona Mataram, vermoedelijk 29-4 van Batavia naar Cheribon Mar ken, 26-4 van Balik Papan naar Makassar Murena (t), 28-4 van Miri te Singa pore Nigerstroom A'dam—West-Afrika, 27-4 te Bordeaux Raki Java—A'dam, passeerde 27-4 Algiers Ridderkerk, R' dam—Australië, 27-4 van Marseille Sa- rangan, 26-4 van Colombo te Soerabaja Samarinda, 27-4 van Cheribon te Bata via Saroena (t), 27-4 van Pladjoe naar Miri Slamat, 27-4 van Batavia naar Cheribon Sibajak, 27-4 van R'dam haar Batavia Sloterdijk, New York—Java, 27-4 van Port Said Sunetta (t), 27-4 van Salinas naar Curagao Sumatra 28-4 van Singapore te Batavia Tarakan, New York—Java, 28-4 te Singapore Taria (t) 27-4 van Suez te Abadan Tawali, New York—Java 27-4 te Algiers Tiba, AntwerpenMontevideo, 28-4 120 mijl oost Kaap St Marta Van Riebeeck, R' damJava, passeerde 27-4 Gibraltar Volendam.' vermoedelijk 3-5 van Batavia naar R'dam Waterman, 27-4, 16 uur, van R'dam naar Jgrva Waterland, A' dam—Buenos Aires 28-4 te Santos ver wacht Zeeland, 26-4 van Batavia naar R'dam Abbekerk, 27-4 van Colombo Alchiba, 28-4 van Antwerpen te Hamburg Al- hena, 27-4 te Rio de Janeiro Aide baran, 3-5 van R'dam te Baltimore ver wacht Akkrumdijk, R'dam—Mexico, 27-4 van Antwerpen Alphei at, 26-4 van Baltimore te Philadelphia Cottica, 27-4 van Paramaribo naar A'dam Esso Rot terdam Ras Tanura—R'dam, passeerde 27-4 Kaap Villano Katwijk, R'dam— Wismar, 28-4 Brunsbuttel gepasseerd Lawak, Calcutta—Vancouver, 28-4 te Ma nilla Lemsterkerk, R'dam—Calcutta, passeerde 28-4 Gibraltar Leuvekerk, Bombay—R'dam, 28-4 te Savona Lutter- kerk 28-4 van Ras- Tanura te Kuweit Malvina (t), 1-5 van Tampico te R'dam verwacht Maasland, A'dam—Buenos Aires 28-4 te Rio de Janeiro

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5