Zakelijkheid verving romantiek van menuet en gavotte LJ vraagt? I r Geschiedenis van het Kamer-gebouw Gebouw kwam in 1793 gereed ZO OF ZOO Verhoudingen tussen India en Engeland vriendschappelijker dan ooit Nieuwe regeling export van vleesconserven Onze Spelling ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Boeren willen geen oogstverzekering .J I WOENSDAG 4 MEI 1949 Het Parlement van een andere kant (Van onze parlementaire redacteur) WAAR NU HONDERD vroede heren, de vertegenwoordigers van het^Neder- landse volktezamen met de ministers diepzinnige besprekingen voeren soms amusante', meestal buitengewoon zakelijke, maar vaak oervervelende over het bestuur van ons lieve vaderlandje, bewoog zich eertijds een select gezelschap gracieus geklede dames en statige heren op de maat van ingetogen dansmuziek sierlijk door een imposante zaal. De romantiek vpn de achttiende eeuw is in een grijs verleden weggegle den, een efficiënte twintigste eeuw eist haar rechten op. Waar weleer zwaar gepoederde, zacht waaierende dames en stijf-deftige hof dignitarissen over Napo leons opkomst en zijn amoureuze escapades en over de schandaaltjes in eigen omgeving fluisterende gesprekken voerden, zitten nu gewichtige mannen veel met kale schedels opeengedrongen over hun droge paperassen gebogen of luisteren naar ingewikkelde betogen over fiscale en monetaire kwesties, over moeilijke Indonesische problemen, over Marshallhulp, onderwijzerssalaris sen, vlootbouw, demobilisatie-schema's, aardappelmoeheid, gratiebeleid, radio- bestel, grenscorrecties en bevaarbaarmaking van de Gelderse IJsel.... ten; de feestelijkheden hebben er niet eeuwig geduurd. Evenals in 1933 som bere gebeurtenissen in Europa hun trieste schaduwen vooruit begonnen te werpen, verschenen bijna anderhalve eeuw daarvoor in het Zuiden zwarte wolken aan de einder. Uit het Frank rijk van de heerszuchtige Napoleon drongen onheilspellende geruchten als een donkere dreiging tot het hof van de Prins door. In Nederland zelf ston den in die dagen de Prinsgezinden en de Patriotten scherp tegenover elkaar-. JJE GLORIE VAN HET HOF van prins Willem V en zijn weelderige, spil zieke gemalin prinses Wilhclmina, zus ter van de Pruisische koning Frederik Willem II, is verbleekt. Alleen de ver gaderzaal van onze Tweede Kamer toont nog de sporen van haar vroegere frivole bestemming. Toen Willem V in het schone Den Haag, achter Hollands blonde duinen rij, dicht bij de in eindeloze deining voortklotsende Noordzee zich zelf en zijn hofhouding een waardig, vorste lijk onderdak wenste, liet hij aan de toen Bestaande gebouwen op het histo rische Binnenhof een vleugel bouwen op de plaats, waar zich nu het com plex van de Tweede Kamer uitstrekt. Op 4 Juli 1777 werd het werk aanbe steed. In het langzame tempo van die tijd heeft men jarenlang gebouwd vóór het werk voltooid was. Bovendien ver traagden de woelingen in dit tijdsbe stek niet weinig de afbouw. Aan aansporingen tot opschieten ont brak het niet, want Willem V en voor al zijn gemalin wensten de nieuwe vleugel in gebruik te nemen ter gele genheid van het huwelijk van hun dochter prinses Louise met Karei George August. Erfprins van Bruns- wijk-Wolfenbüttel. Dan diende ook de balzaal zover ge reed te zijn, dat daarin de hoogwaar dige bruilofsgasten zich vermaken kon den. Het moest een mooie danszaal worden. Er moesten komen ge canneleerde pilasters en kapitelen en kroonlijsten naar de Korinthische orde. De basementen en plinten moesten van marmer zjjn; in de nissen zouden standbeelden geplaatst worden. Allengs luisterden de lijsten met zin nebeelden en tropheeën, médaillons, rozen en consoles, evenals de kapitelen der pilasters de zaal op. Ook de bal kons voor de orkesten dienden in orde gebracht; de nodige porseleinen ka chels moesten worden geplaatst. De bouw voltooid. De architect Gunkel besteedde er al zijn kunde en zijn kenniszijn ijver en zijn werkkracht aan. Een bedrag van meer dan een half millioen name lijk 550.000 legde men eraan ten koste, een grote som voor het einde van de achttiende 'eeuw. Men bouwde aan de zaal van 1780 tot 1793, doch in derdaad kon zij reeds bij het huwelijk van prinses Louise met de Erfprins morden ingeioijd. Op 12 October 1790 werd er het eerste galabal gegeven Veelkleurige heren met witgepoe- derde hoofden bewogen zich langzaam in de deftige menuets en gavottes, in de allemandes en colonnes. De hoog en breedgetoiide dames, insgelijks ge kapt en gepoederd, met lange, wit sa tijnen slepen achter zich aan en hoge witte pluimen op het hoofd werden door hen ten dans geleid. Prins Willem V heeft niet lang ple zier beleefd van zijn rijke apartemen- Historiscli moment Op 18 Januari 1795 verzamelde Wil lem V in de tegenwoordige vergader zaal van onze Tweede Kamer zjjn ge trouwen om zich heen nadat de Fransen ons land binnengevallen wa ren en de Franse generaal Pichegru verklaard had niet met de Prins in onderhandeling te willen treden en deed er de ontstelde schare mededeling van zijn besluit naar Engeland te ver trekken. Voor de eerste keer zocht een Oranje vorst asyl bij de vrienden aan de over kant van de Noordzee. Het was een betreurd intermezzo in het langdurige bewind der Oranjes over Nederland. De lage landen zouden echter de vrij heid herwinnen,' zoals zij dat ook ge daan hebben, nadat Koningin Wilhel- mina van 1940 tot 1945 in Engeland gastvrijheid had genoten. Maar de gebouwen op het Binnen hof zou Willem V niet meer als zijn residentie betrekken, evenmin als zijn opvolger. Op 1 Maart 1796 was de balzaal ge tuige van een merkwaardige plechtig heid. De Nationale Vergadering, ver tegenwoordigende het volk van Neder land, kwam er voor de eerste maal bij een. De voorlopige representaten van het volk van Holland deden voor de nieuwe souvereinen van de ganse Re publiek de zaal inrichten, die vroeger als danszaal had gediend. Er werden met groen laken beklede banken geplaatst in de 80 voet lange, 33 voet brede en 44 voet hoge ruimte, waarin in het vervolg 's lands zaken besproken zouden worden. Zij is haar bestemming van vergaderzaal niet meer kwijtgeraakt. Er is heel wat veranderd Wie nu nog eens in de Tweede Ka mer een kijkje komt nemen en niet alleen oog heeft voor de lezende, con fererende, schrijvende en sprekende Heren Honderd, maar ook de omge ving, waarin hij vertoeft, in zich op neemt, kan zich met een beetje ver beeldingskracht nog wel voorstellen, dat hier eens- de dansende paren, op de melodieuze muziek van de orkest jes op de balkons, ronddraaiden. Er is veel veranderd sindsdien, men zit er nu opgepropt, zowel in de zaal als op de gereserveerde en de publieke tri bune; naar links en naar rechts loopt de vloer trapsgewijs op, zodat de Ka merleden niet tegen de ruggen van hun collega's vóór hen behoeven aan te kijken; alle ruiifite in de veel te kleine zaal is dienstbaar gemaakt aan haar huidige doel, maar de bouwstijl is gehandhaafd, al zijn vele versier selen in de loop van de tijd verdwe nen. Het parlement is aan deze zaal ge hecht geraakt en men zou er node af stand van doen, ook als het eens over een huisvesting, die meer met de stan ding en de betekenis van onze volks vertegenwoordiging in overeenstem ming is, de beschikking zou krijgen. Het is de vakgroep groothandel in vleeswaren gelukt zo vernemen wij om thans ook de erkende expor- teurs-niet-fabr.ikanten in de gelegen heid te stellen vleeswaren en vlees conserven uit te voeren en wel binnen de richtlijnen, die door het Bedrijf schap voor vee en vlees zijn vastge steld. Hiervoor zal een hoeveelheid van 300 ton beschikbaar gesteld worden. Tot nu toe was het aan deze expor- 'eurs-niet-fabrikanten niet geoorloofd verwerkt vlees (dus vleeswaren en l rieesconserven) te exporteren. Zij voel den dat als een onbillijkheid en een belemmering van hun werkzaamheden. Daarom hebben zij er al enige tijd op aangedrongen, hun toe te staan 800 ton I vleeswaren uit te voeren. Weliswaar is Ivoor een dergelijke hoeveelheid geen toestemming verkregen, maar zij kun nen nu toch in elk geval 300 ton ex porteren. Uit dit kwantum zal voor een bedrag van 40.000 pond sterling naar Engeland verzonden kunnen wor den. Wij vernemen voorts, dat uit de 300 ton een gedeelte zal worden gereser veerd voor Nederlandse exporteurs, die gewoonlijk andere artikelen dan vlees waren uitvoeren, doch zo hun dit te Pas komt, ook niet afkerig zijn van de export van geringe hoeveelheden Meesconserven. Kwartaalsgewijs zal de ze reserve over deze exporteurs, die us geen speciale bedrijfsvergunning oor de export van vleeswaren bezit ten, verdêeld worden. Geniale oplossing van moeilijk probleem (Van onze Londense correspondent) De op de conferentie van Dominion Premiers bereikte oplossing, waarbij India toch lid van het Britse Gemene best blijft, wanneer het binnenkort een onafhankelijke republiek wordt, wordt te Londen algemeen als zeer be vredigend beschouwd. Alom wordt grote waardering uitgesproken voor de belangrijke rol, die de Britse premier Attlee in deze zaak gespeeld heeft, waardoor het mogelijk is geworden het probleem-India op vlugge, uiterst soepele wijze, zonder enig bloedver gieten op te lossen, en waarbij de rela ties tussen India en Groot Brittannie op vriendschappelijker voet zijn komen te staan dan men vroeger ooit mogelijk bad gedacht. Onder de nieuwe regeling, die geen precedent in de geschiedenis heeft, zal de toekomstige republiek India die waarschijnlijk in Augustus van dit jaar afgekondigd zal worden de Engelse koning niet meer als vorst over India erkennen, maar zal India, als lid van het Gemenebest, de Engelse Kroon wel als oppergezag van dit Gemenebest blijven erkennen. De verandering is feitelijk alleen theoretisch daar prac- tiseh de gehele situatie onveranderd blijft. De republiek India zal, als lid var. het Gemenebest, alle voorkeurs- handelsrechten met de andere leden van het Gemenebest blijven genieten. Indien nodig zal India de hulp van de Britse vloot en van de RAF kunnen in roepen om haar wijd open kustlijnen te verdedigen. India's strijdkrachten kunnen als voorheen, zouden zij dit willen, advies en bijstand kunnen krij gen van de andere leden van het Ge menebest. Als zelfstandige republiek zal India echter geen enkele verant woordelijkheid te aanvaarden hebben voor enigerlei politieke besluiten, die de*' andere Gemenebest-landen even tueel en bloc zouden ondernemen. Het is ook in geen enkel opzicht gebonden eventuele medewerking to verlenen op militair gebied. Onderdanen van India, die in Enge land of in de Dominions woonachtig zijn, blijven hun zelfde status behou den en worden daar niet als vreemde ling beschouwd. (Dit in tegenstelling met de grote moeilijkheid der twee millioen Ierse onderdanen, die in En geland gevestigd zijn en wier situatie nu uiterst verward is sinds de repu bliek Ierland uit het Gemenebest is ge treden.) India's lid blijven van het Gemene best lost voor Engeland tegelijkertijd de moeilijkheid op van India's ster- lingscredieten, die ruim 700 millioen pond bedragen. Indien deze geniale oplossing van het India-probleem niet gevonden was, en India uit het Ge menebest zou zijn getreden, zou Enge land deze credieten waarschijnlijk hebben moeten bevriezen, hetgeen tot eindeloze nieuwe moeilijkheden aan leiding zou hebben gegeven. OVERVAL VAN VIETMINH TROEPEN Volgens een bericht van AFP is een troep van 300 Vietminh soldaten Kwang- Jen een grote stad ongeveer 70 km ten oosten van Hanei binnengevallen. Zij vernielden kantoren, voorraden brand stof en bouwmaterialen en namen geld en opium mee. jyjet het schrift begon de beschaving. De eerst vorm van schrift was het beeldschrift. Men tekende een eenvou- dige voorstelling van hetgeen men wil de mededelen in een logische volgorde achter elkaar en men heeft er waar schijnlijk nooit geen ruzie over gehad of men mens met een of twee hoofden ".or. schrijven. Dit symbolenschrift n r* natuurlijk een oneindig aantal beteke nissen voor een oneindig aantal be grippen. Het Chinese schrift met zijn meer dan 30.000 karakters is hier een typisch voorbeeld van. De moeilijkheden zullen wel begon nen zijn, toen men eigennamen wilde gaan schrijven, hoewel de eerste schrij vers niet Jan, Piet of Willem geheten zullen hebben. Op een van de grote krijgstochten van Napoleon vond een van zijn offi cieren een steen met tekens bedekt. De geleerden wisten met deze tekens geen raad en voorlopig werd de steen in een museum opgeborgen en gecatalogi seerd als de steen van Rossetti. Pas in dc tweede helft der negentiende eeuw gelukte het de gebroeders Champillion de tekens te ontcijferen. De ontdek king, die zij deden, was heel belang rijk, want het bleek, dat hier geen symbooltekens meer werden gebruikt, maar dat elk teken de eerste letter was van het vroeger gebruikte sym bool, zodat men hier al van alphabets- vorming kan praten. Het gevolg moei. zij geweest, dat men met veel minder telkens veel meer woorden kan vor men. En omstreeks die tijd zullen de spellingsmoeilijkheden wel zijn begon nen. Om nu op onze tijd over te springen: aan welke regels moet een spelling eigenlijk voldoen wil zijn gerechtvaar digd en goed zijn? Men kan als eerste hoofdregel het volgende formuleren: De spelling moet zo goed mogelijk de bestaande uit spraak dekken. De tweede regel is de regel van ge lijkvormigheid. Als het meervoud hoeden is, schrijft men in het enkel voud hoed niet hoet, al hoort men een t als laatste medeklinker. Dat deze regel niet altijd opgaat, ziet men aan huis-huizen. Dit komt waarschijnlijk omdat de z van huizen van uit oude lijden is blijven hangen. En dat men graag en erg traag tot nieuwigheden overgaat, ziet men aan de spelling ruzies. De derde regel is de regel van het gebruik. Dit klinkt democratisch, maar deze regel is altijd verstikt onder de andere die meer geleerder klonken. De vierde regel is hier een voorbeeld van. Zij heet de wet van de afleiding. De heren de Vries en te Winkel, die de spelling vóór de tegenwoordige ver zorgden, onderzochten bij het vaststel len van hun spelling of een klank in "-nnaanse taal een tweeklank ot een enkelklank was geweest. Wat de moderne mens met de uitspraak van de Germanen te doen heeft, zal wel een eeuwig raadsel blijven. Het is natuur lijk prettig als je ergens van afstamt, maar als een verre voorvader aan de kruistochten heeft deelgenomen, ga ie ook niet in een harnas rondlopen om je afstamming te bewijzen. Er zijn col: nog uitzonderingen op de vierde regel. Twee woorden namelijk hebben een lange klinkerklank en worden toch met een enkele letter geschreven: ruw en typisch. De vijfde regel is de regel van over eenkomst, die echter zo willekeurig gebruikt werd, dat men niet eens merkte, dat zij in tegenspraak was met de derde regel, de wet van gelijkvor migheid. Hoe willekeurig deze regel is, Jaten we in de woorden stadhuis en stedsplantsoen zien. Zo zijn nog met tientallen woorden aan te vullen waar 'elke overeenkomst zoek is. In de nieuwe spelling wordt dubbel ee geschreven, omdat anders verwar ring zou komen met de woorden met korte klank: Zee, ze, mee, me. Ook het lichamelijke gemak werkt een eenvoudige spelling in de hand. **VS A De electricitcitsnetten van Groningen en Zwolle zullen worden gekoppeld, waardoor de bedrijfszekerheid vooral in de drukke uren wordt verhoogd. Voor de nieuwe hoogspanningsgeleidingen worden thans de masten ge legd. Men is reeds gevorderd tot de omgeving van Hoogeveen. Het stor ten van beton voor de paalfunderingen. Een van de vooraanstaande figuren onder de vertegenwoordigers der klei nere naties is dr. Herbert V. Evat.t, president der algemene vergadering van de U.N. Hij werd geboren in hei steenkooldistrict van East Maitland, New South Wales, in 1894 en genoot een universitaire opleiding aan dc universiteit te Sydney. Op dertigjarige leeftijd werd hij lid van het parlem.ent van<New South Wales en op zesender tig-jarige leeftijd benoemd tot rechter aan het Hoofdgerechtshof, de jongste waarop ooit een lid van dit College werd aangesteld. In zijn persoon zijn de kwaliteiten van de geboren leider en een sterk geloof in de idealen der U N. verenigd. Een serie karakterstudies van dr. Evatt tijdens een der zittingen in de alge mene vergadering der United Nations. Dc opmerkingen geven zijn visie op de wereldorganisatie weer. V.l.n.r.: het Charter verklaart de beginselen van gerechtigheid, kristalli seert het vertrouwen en de beginselen van mternationaal gedrag en moet de gids zijn voor de leiders van alle. naties. de United Nations vormt heden cle hoeksteen van vruchtbare samen werking tot het handhaven van vrede en veiligheid en het bevorderen van een hoger levens- en welvaartspeil in de gehele wereld ..het Charter is het eerste instru ment van internationale vrede. Het. zorgt ervoor, dat alle andere verplich tingen, welke de naties ieder voor zich op zich nemen, ondergeschikt moeten gemaakt worden aan en in overeen stemming gebracht moet worden -mei die, welke in het United Nations Char ter aangenomen zijn...." (Hij is geweldig critisch op het gebrek aan vertrouwen der mensen in de Uni ted Nations). „....De United Nations heeft niet gefaald in haar taak. De mensen hebben vertrouwen in de U.N. Het is hun voornaamste instrument in de worsteling een wereld te scheppen, welke op gerechtigheid gebaseerd is. Niets anders is er een vervanging voor, niets anders kan het vervangen. In de laatste paar jaren zijn moeilijkheden gerezen en dikwijls ook wantrouwen en gemis aan samenwer king. Deze moeilijkheden werden niet veroorzaakt door de United Nations. Zij zouden veel groter geweest zijn zonder de U.N., welke dienen als dc plaats van samenkomst voor het voort durend pogen om problemen op te los sen door vrije besprekingen en op basis van de beginselen, zoals die door het Charter zijn vastgelegd. Instelling van een rampenfonds Naar we vernemen, zal in Nederland niet worden overgegaan tot de instel ling van een verzekering tegen oogst- risico's, omdat daaraan door de land bouwers weinig behoefte gevoeld wordt en zij op verschillende practische be zwaren stuiten zou. In de plaats daarvan is in overwe ging genomen de vorming van een ram penfonds, waaruit gedupeerde boeren een financiële tegemoetkoming in door hen geleden, onvoorziene verliezen ver strekt zou kunnen worden. Na de droge zomer van 1947 heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in een onderhoud met de vertegenwoordigers van de ge organiseerde landbouw het denkbeeld geopperd van een verzekering der boe ren tegen de gevolgen van bijzondere weersomstandigheden. Er is toen een commissie benoemd om de Stichting van de Landbouw over deze materie van advies te dienen. Zij heeft thans rapport uitgebracht Daaruit blijkt, dat de commissie ge gevens heeft verzameld over oogstri- Prins Carl Gustaaf van Zweden is ondanks zijn jeugdige leeftijd een enthousiast automobilist. We zien hem hier tijdens een proefrit met zijn nieuwe wagen, welke hij dezer dagen, op zijn derde verjaardag ter., geschenke kreeg van zijn moeder, prinses Sibylla (weduwe van prins Gustaaf Adolf, die bij een vlieg tuigongeluk te Kopenhagen in 1947 om het leven kwam) in de tuin van het kasteel Haga bij Stockholm. Het prinsje is een achterkleinzoon van koning Gustaaf van Zweden. Tweede Kamer over de Pensioenf'oeslag Uit het verslag van de Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer, uitgebracht over de amendementen- Van Sleen op het wetsontwerp tot ver hoging van de pensioenen met een toeslag, blijkt, dat leden van de Twee de Kamer inlichtingen wensen van de regering over haar technische en fi nanciële bezwaren tegen genoemde amendementen. Zeer vele leden zijn van oordel, dat het aanbrengen vgn wijzigingen aanbeveling verdient. An deren willen hun oordeel opschorten totdat de regering nadere gegevens zal hebben verstrekt. Zij menen intussen, dat ten gevolge van deze amendemen ten niet 15 millioen, zoals de minister heeft betoogd, maar 10 millioen ten laste van de schatkist zal komen. De Oranje ging schuil onder de serpentine Gistermiddag is het m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland naar Ba tavia vertrokken, waar het 22 Mei a.s. wordt verwacht. Voor de eerste keer na de oorlog geschiedde het vertrek op de traditionele wijze. De achterblijven- den waren op de Javakade samenge stroomd en toen het schip van de kaae los kwam daalde een regen van serpen tine op de wuivende wegbrengers neer. Aan boord bevinden zich een groot aan tal vrouwen en ongeveer 380 kinderen, die in het kader van de gezinshereni ging de reis naar Indonesië maken. HARINGVLOOT VAART TOCH OP 17 MEI UIT. Naar wij nader vernemen is het be sluit om het eerste deel der haring vloot toch op 17 Mei te laten uitvaren o.a. genomen omdat de regering en het bedrijfschap voor visserijproducten reeds verschillende maatregelen had den genomen waarbij met deze datum rekening werd gehouden. De bedoe ling is, dat, met het oog op het op peil houden van de haringstand, met een verminderd aantal netten wordt gevist. sicoverzekeringen in verschillende landen. Voor zover bekend, bestaat een dergelijke verzekering alleen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. In 1947 hadden 360.000 Amerikaanse boeren hun tarwe-oogst verzekerd. Rekening houdend met de normale fluctaties gaat men er uit van de stel ling, dat 75 pet. van de gemiddelde oogst verzekerd kan worden en wel in een driejarig contract. Van deze 75 pet. draagt de boer bijvoorbeeld 1/10 en de verzekering 9/10 van het risico. De situatie in de Verenigde Staten kan men echter niet vergelijken met die in ons land. In Amerika immers is een groot aantal boeren, dat slechts één product of hoogstens enkele pro ducten verbouwt. Dit maakt het oogst- risico voor hen groter dan voor de Ne derlandse boer, die over het algemeen een meer gevarieerd bouwplan heeft. In Nederland zou men de verzekering moeten beperken tot enkele akkerbouw gewassen. Aan de hand van een door haar op gestelde vragenlijst heeft de commis sie een. enquete in Nederland gehou den. waaruit bleek, dat de bedrijfsge- noten een verzekering tegen oogstrisi- co's, veroorzaakt door klimaatschom melingen niet gewenst achten. Evenmin, achten zij gewenst een verplichte ver zekering tegen rampen. De commissie heeft daarom het hoofdbestuur van de Stichting van de Landbouw geadviseerd niet over te gaan tot het instellen van een verzekering tegen oogstrisico's doch wel te zijner tijd, zodra de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie voor de landbouw totstand zal zijn gekomen, een rampenfonds te vormen. De mó gelijkheden van een zodanig fonds zul len bestudeerd worden. Verpachting boerderijen in Noord-Oost-polder De directie van de Wieringermeer, Noord-Oost Polderwerken te Zwolle is voornemens met ingang van 1 Novem ber 1949 een aantal boerderijen met nevenkavels in de Noord-Oost polder te verpachten. De boerderijen zijn resp. 48, 36 en 24 ha groot en zijn alle voor akkerbouwbedrijf bestemd, evenals de nevenkavels, die in de regel 24 ha groot zijn. Een deel van deze boerderijen is voorzien van een bedrijfsgebouw van het zg „schokbetontype". Verder is voor alle bedrijven een woning voor de huisvesting van de vaste arbeider in aanbouw. Deze woning zal voor de bedrijven waar een schokbetonschuur in aanbouw is, tijdelijk dienst moeten doen voor de huisvesting van de ko mende pachter. Er wordt naar ge streefd de in aanbouw zijnde gebouwen op 1 Mei 1950 gereed te hebben. Gegadigden naar deze uitgifte moe ten pionier zijn. Dit betekent, dat ze, naar de gegevens die de directie om trent hen in haar bezit heeft vóór 1 Augustus- 1945 tenminste gedurende twee jaar in de NOP in dienst van de directie van de Wieringermeer moeten hebben gewerkt. Om voor toewijzing van een bedrijf in aanmerking te kun nen komen, moeten de gegadigden op 1 November 1949 de leeftijd van 26 jaar hebben bereikt. ONRUST IN HET STUCADOORS- BEDRIJF TE ROTTERDAM Ook te Rotterdam doen zich moei lijkheden voor in, het stucadoorsbedrijf. In bepaalde afzonderlijke gevallen is er deze week nog niet gewerkt en in hoe verre de betrokken arbeiders heden weer aan de slag zullen gaan, is nog niet te zeggen. Er is hier kennelijk sprake van partiële acties, die niet het karakter van een meer algemene sta king hebben. Hoe krijg ik een stijgende omzet Hoe bereik ik op een snelle en af doende wijze mijn afnemers Welk dagblad zal ik daarvoor nemen? Bovenstaande vragen worden opgelost door het plaatsen van Uw reclame in dit blad

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5