Republikeinen mogen ierug naar Djokja Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bevin te Berlijn Verdedigingsgordel van Sjanghai doorbroken Maandag 9 Mei 1949 146e Jaargang No. 108 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bereidheid op conferentie ie Baiavia; spoedig Ronde-Tafelconferentie Nederland ging verder Dr Van Royen dan Veiligheidsraad eiste Geschil tussen Stalin en Molotof? Westduitse grondwet is pasklaar voor het gehele land Ook in derde lezing aangenomen WH Stalin praten met Truman? Levenslang geëist tegen oud-marine-officier Boerderij te Abbekerk in de as gelegd Bewoners moesten vluchten in nachtgewaad BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties. 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1 elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, per kwartaal plus incassokosten •TIJDENS DE ZATERDAG te Batavia gehouden formele vergadering van de Nederlandse en Republikeinse delegaties onder auspiciën van de UNCI, ver klaarde de voorzitter van de Republikeinse delegatie, Moh. Rum: „Als voorzit ter van de Republikeinse delegatie ben ik door Sukarno en Hatta gemachigd om hun persoonlijke verzekering te geven, dat zij voorstaan in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en zijn richtlijn van 23 Maart: Bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de Republiek om de guer rilla te staken; Samen te werken bij het herstel van de vrede en handhaving van de orde; deel te nemen aan de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag met 't oog op de bespoe diging van de onvoorwaardelijke overdracht van de reëele en volledige souverei- niteit van de V.S.I. President Sukarno en vice-president Hatta nemen op zich, dat zij erop zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de Republiek Indonesië zo spoedig mogelijk na haar herstel in Djokja wordt aangenomen". Na de verklaring van Moh. Rum, legde dr. Van Royen de volgende verklaring af: „De Nederlandse delegatie is gemachtigd te verklaren, dat zij met het oog op de plechtige belofte, zojuist door Moh. Rum aangekondigd instemt met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja. De Nederlandse delegatie stemt voorts in met de instelling van een of meer gezamenlijke commissies onder auspiciën van de UNCI voor voorbereidende doeleinden. De Nederlandse rege ring stemt er mee in, dat de Republikeinse regering vrij zal zijn en faciliteiten zal hebben om de haar geëigende functies in het gebied, béstaande uit Ie Residentie Djokjakarta, uit te voeren. Dit is een stap, genomen in het licht van de richtlijn der Veiligheidsraad van 23 Maart 1949". Dr. Van Royen vervolgde zijn verkla ring met te zeggen, dat de Nederlandse regering bereid is tot stopzetting van alle militaire operaties en tot vrijlating van alle politieke gevangenen. Voorts zal de Nederlandse regering zich ont houden van de vestiging, erkenning of uitbreiding van negara's in gebied dat vóór 19 Dec. 1948 onder Republikeins gezag was. De Nederlandse regering verklaart zich bereid de Ronde Tafel-conferentie onmiddellijk na de terugkeer der Re publikeinen naar Djokja te houden. De Nederlandse regering stemt ermede in, dat in alle gebieden buiten de Residen tie Djokja, waar geen ambtenaren van de Indonesische regering werkzaam zijn, Republikeinse ambtenaren in func tie zullen blijven. Nadat Dr. van Royen had gesproken, vroeg voorzitter Cochran „willen bei de voorzitters mijn opvattting bevesti gen, dat de verklaringen, welke zij zo juist hebben afgelegd, waren overeen gekomen tijdens het overleg, dat elk ziclf accoord bevindt met bet standpunt, zoals door de ander is uiteengezet en dat de verklaringen hierbij formeel be vestigd en aangenomen zijn"? Dr. Van Royen en Moh. Rum ant woordden bevestigend. verklaarde vervol gens, dat de resultaten der besprekin gen goede mogelijkheden boden voor de toekomst. Hij zeide, Moh. Rum te wil len verzekeren dat de overeenkomst van Nederlandse zijde fair en loyaal zal worden nagekomen. Nadat ook Moh. Rum zich in dezelfde geest had uitge laten, kondigde Cochran aan, dat de de legaties Maandag informaal bijeen zul len komen, om het werk der commis sies voor te bereiden. Ook leden van de UNCI zullen aan deze bijeenkomst deel nemen. Persconferenties. Onmiddellijk na de bijeenkomst werd door Dr. Van Royen een persconferen tie belegd, waarop hij zeide, de toe komst vol vertrouwen tegemoet te zien wat betreft de kansen voor een voort durende samenwerking. „In de toe komst zal er één Indonesië zijn. De BFO en de Republiek zullen het onge twijfeld eens worden", zo verklaarde de leider der Nederlandse delegatie. Hij zeide, dat Nederland verder is gegaan, dan de Canadese resolutie in de Vei ligheidsraad aangaf. De Republiek wordt hersteld niet alleen in de stad Djokja, maar in de gehele „Residentie' Ten aanzien van het tijdstip waarop deze terugkeer zal plaats hebben, zeide dr. Van Royen, dat dit afhangt van de snelheid van werken der commissies van voorbereiding. Tot besluit zeide hij cvertuigd te zijn van de goede bedoe lingen der Republikeinen, hoezeer som migen hun woorden ook als een vage verplichting kunnen opvatten. Op een door Moh. Rum belegde pers conferentie noemde deze de goede be doelingen van beide partijen de grond slag van de afgelegde verklaringen. Hij zeide, dat het van die bedoelingen zal afhangen, of men zal slagen of niet. Rum schatte, dat de terugkeer naar Djokja binnen twee weken mogelijk is. Daarna, zo zeide hij, zal er nog slechts één Republikeinse regering zijn. Van de zijde van de BFO (Bijeen komst Federaal Overleg) is bekend ge maakt, dat zij met grote voldoening kennis genomen heeft van de verkla ringen der Nederlandse en Republikein se delegaties. Het Britse linkse Labourparlements- lid Crossman schrijft in de Sunday Pic torial, dat Stalin en Molotof mogelijk met elkaar in botsing zullen komen over de Russische politiek ten opzichte van Duitsland. Volgens Crossman leidt Molotof nog steeds de pro-Duitse groep in het politbureau. Stalin zou het daar mede niet eens zijn. Bestuiving vanuit een vliegtuig Het bloeiende koolzaad en 't jonge vlas geven de Noordoostpolder mo menteel een prachtig aanzicht. De plannen om het koolzaad een laat ste bestuiving vanuit een vliegtuig te geven zijn in een vergevorderd stadium. Ditmaal komt niet een he- licoptere, maar 'n staartloos vleu gelvliegtuig. De landingsplaats is in de buurt van Ramspol. Het wolkendek breekt Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, die Zaterdag van Londen naar Berlijn is gevlogen om de luchtbrug in werking te zien voordat de blokkade wordt opgeheven, heeft Zondagmorgen gedurende een uur besprekingen gevoerd met generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur, generaal-majoor Noiret, de Fran se plaatsvervangende militaire gouver neur, en generaal Robertson, de Engel se militaire gouverneur. Vervolgens bracht hij een bezoek aan het eerste Engelse bataljon te Berlijn. Hij bracht officieren en manschappen dank, wenste hun succes en herhaalde, dat de luchtbrug gehandhaafd zal blij- cen. Luide toegejuicht reed hij naar de Amerikaanse sector, waar hij de kop stukken van het Westberlijns gemeente bestuur via een tolk zei, dat „het wol kendek begint te breken". Engeland is tegen totalitarisme, om 'het even of dit van communisten of nazi's komt, aldus Bevin. Vierminister-conferentie wordt voorbereid Een woordvoerder van het Foreign Office heeft medegedeeld, dat vertegen- n oordigers van Groot-Brittannie, Frankrijk en de Ver. Staten te Parijs voorbereidende besprekingen zullen houden voor de bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken op 23 Mei a.s. EX-KEIZER VAN ANNAM BESCHUL DIGD VAN HOOGVERRAAD Het tribunaal van Hanoi heeft op last van de Indochinese autonomistische beweging een arrestatiebevel uitgevaar- aigd jegens Bao Dai, de ex-keizer van Annam. Hij wordt beschuldigd van „hoogverraad". Bao Dai is kort gele den uit Frankrijk teruggekeerd en zal hoofd worden van de nieuwe staat Viet nam. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Wisselend bewolkt met "nkele verspreid optredende buien. Meest matige Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer met van* nacht hier en daar nachtvorst. De constituërende vergadering van West-Duitsland te Bonn heeft met 53 tegen 12 stemmen de nieuwe Westduitse grondwet aangenomen, nadat deze in derde lezing was gegeven. Met het aan nemen van deze grondwet is practisch de Westduitse staat opgericht. Voor de stemming had de communistische leider Reimann nog verklaard, dat de weste lijke gealliëerden ter wille van de een heid met de Sowjet Unie binnen enkele weken al het werk ongedaan zouden maken. De vergadering legde de nadruk op 't voorlopig karakter van haar werk door een te elfder ure ingediende motie te verwerpen, waarin werd voorgesteld de grondwet aan een volksreferendum te onderwerpen. De vergadering acht de wet, die door de parlementen der verschillende staten moet worden gera tificeerd, slechts een „noodmiddel". waar een volksreferendum een te ge wichtig karakter aan zou geven. De nieuwe constitutie, „fundamentele wet" genaamd, is zo opgesteld, dat zij gemakkelijk voor geheel Duitsland van kracht kan worden, indien de komende viermogendhedenconferentie het hier over eens zou worden. In de preambule wordt gezegd: „Op de gehele Duitse bevolking wordt een beroep gedaan door vrije zelfbeschik king de eenheid en vrijheid van Duits land te bewerkstelligen". Het laatste artikel luidt: „Deze fundamentele wet wordt ongeldig op de dag, dat een con stitutie door een in vrijheid genomen besluit van het Duitse volk van kracht wordt". Het Britse socialistische Zondagsblad The People meldt, dat Stalin een ver trouwelijke boodschap aan Truman heeft gezonden, waarin hij een bijeen komst van hen beiden voorstelt om on der vier ogen de wereldproblemen op te losse". Truman heeft nog geen defi nitief antwoord gegeven. Op 17 Mei a.s. zullen de Nederlandse vissersschepen weer het ruime sop kiezen voor de haringvangst. Aan dit evenement gaan ieder jaar de nodige voorbereidingen vooraf. Scheveningse vissersvrouwtjes in haar traditionele klederdracht bezig met het opslaan der nieuwe netten. Volgens officiële en persberichten hebben communistische troepen, die naar Sjanghai trachten door te stoten, een bres geslagen in de buitenste verde digingslinie van Sjanghai. De bres in de 208 km lange verdedi gingsgordel is gemaakt in het zuidwes telijk gedeelte, waar de nationalisten onder overmachtige druk van de com munistische legers de plaats Pingpo, knooppunt van spoorlijnen, wegen en kanalen, hebben moeten evacueren. De communisten hebben Kasjing een strategisch spoorwegknooppunt 100 km ten Z.W. van Sjanghai, ingesloten, zo is officieel te Sjanghai toegegeven. Sinds Race Berlijn naar Vrachtautochauffeurs van de Duitse Westelijke zones maken plannen voor een wedstrijd op de Autobahn van Helmstedt naar Berlijn op het ogenblik, dat de blokkade te middernacht op 11 Mei zal worden opgeheven. Verschil lende Beriijnse firma's hebben prijzen beschikbaar gesteld voor de eerste vrachtauto, die Berlijn zal binnenrij den. De bladen in West-Berlijn hebben bekend gemaakt, dat in de loop van de tweede week van Mei verse aardappe len zullen worden gedistribueerd. Dr. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij (SPD) heeft op een partijvergadering te Hamburg verklaard, dat de voorbe reidingen voor de opheffing van de blokkade van Berlijn „tamelijk matig' waren. De toestand na de opheffing der blokkade zou gelijk zijn aan die, welke bestond vóór de instelling der verkeersbeperkingen. weer „Willem Barendsz thuis Zondagochtend ca. 11 uur is de drij vende traanfabriek „Willem Barendsz' de sluizen van IJmuiden binnenge- stoomd en des middags 16.30 uur voer het schip de Amsterdamse haven bin nen, waarmede het zijn derde Zuidpool expeditie, die uit en thuis bijna zeven maanden duurde, heeft volbracht. Aan de Zuidpool werd in totaal 17.507 ton walvistraan en 694 ton spermolie geproduceerd, hetgeen meer is dan in het voorafgaande seizoen. De .Willem Barendsz" bracht even wel niet de gehele traanproductie mee naar huis, want 10.044 ton traan was vooraf reeds door de tankboot „Mij drecht" naar Rotterdam overgebracht. iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiNiiini ^/l'L VRIENDEN, we beginnen de week in een wereldje van louter vrede en liefde. Heel de politiek is in de stemming van Jan-kom-kietelme. Op Java louter eenstemmigheid, in Duits land aap-wat-heb-je mooie-jongen en mensen, die het hogerop zochten. nou wil Stalin, om 't blijspel te vol- Gisteren werd Truman (Harry zoge- tooien. nog op korte termijn nij Harry zegd) 65 jaar en je zou 't hem niet aan- Truman op schoot. Laat'ie fijn zijn! Dat hen. Zijn dokter heeft gezegd dat 'ie beetje radioherrie mag 'm deze leute- IJzersterk is, maar te hard werkt. „Ik pret niet kreuken. Ze kunnen beter weet niet hoe hij het volhoudt" confereren en polemiseren dan atoma- Waarschijnlijk zal de Siciliaanse ban- üseren wat u? Q Meneer Pieck (niet dietenleider Giuliano, die zich schuil die van de Winterhulp maar die van houdt in de bergen, met gifgas worden de eenheidspartij in Oost-Duitsland) is bestookt. De bevolking der dorpen voor vier weken naar Rusland gegaan .vordt vooraf geëvacueerd De Rus- Hij heeft or-'or. en wil genezen in een 5en hebben in Berlijn een nieuw, groot sanatorium. Waarom dat sanatorium oorlogsmonument onthuld. Het is ge- beslist in Rusland moet staan wordt er bouwd met marmer uit de Rijkskanse- niet bij verteld. Twee mannen kre- arij van wijlen Adolf, gen in Amsrerdam ruzie om een vrouw. De een stak de ander in het ziekenhuis en de ander ging in de cel Die vrouw bleef alleen. Q De Mokumse pliesie heeft een scheepskok aangehouden, die bij mensen aanbelde, de groeten kwam rrengen van Jantje of Pietje, dan om een glaasje water vroeg en in het mo ment dat de gastvrouw naar de keuken ging alles gapte wat los en vast was. Hij mag nu water drinken zoveel als 'ie maar lust! JNIE HOGE, ouwe Eiffeltoren in •Parijs bracht zijn aandeelhouders vorig jaar nog 14 millioen francs winst op. Allemaal van toegangskaartjes van Allemaal vredesberichten, Theo- door! Dat wordt werkeloosheid in in de atoomfabrieken! £EN NEDERLANDSE trapeze-wer ker, een zekere Hermsen, bekend onder de naam „de grote Trlsco", is tijdens een voorstelling te New-York van een hoogte van veertig voet geval len. Hij is zwaar doch niet „critisch" gewond, zegt Reuter. O Een Flensburg- se zakenman heeft plannen om in de Britse zone van Duitsland „onschuldi ge' stierengevechten te organiseren. De dierenbescherming heeft geprotes- leerd. Vanwege de Duitse zachtmoe digheid. Q De 75-jarige leider der Roe meense boerenpartij. Maniu, en de vice- "oorzitter, Mihilache. zullen hun von nis, levenslang moeten uitzitten, daar hun beroep verworpen is. In het "entrum van Rangoon hebben gewapen de mannen tempcliuwelen van onschat bare waarde uit een Hindoese tempel geroofd. 900 autohusbestuurders en conducteurs zijn Zaterdag te Gilling- ram (Kent) in staking gegaan, zodat het autobusverkeer tussen zeven steden er 150 dorpen van het graafschap niet meer verzekerd is De stakershebben evenwel de plaatselijke voetbalploeg raar een stad aan de Theems laten rij den, waar zij een beslissende wedstrijd voor het kampioenschap gingen spelen Dat ging vóór alles. Q De kolonel "an de Roemeense luchtmacht en een kapi lein zijn te Triest aangekomen, waar zij verklaarden uit een Joegoslavisch concentratiekamp te zijn ontvlucht. De beide officieren waren ondervoed. Zaterdagmiddag is alle contact met de stad verbroken. Volgens een dagbladbericht deed een hevige ontploffing, veroorzaakt door het opblazen door de regerings troepen van een brug in de spoorweg naar Peiping, het op -een afstand van ruim 600 kilometer ten Oosten van Sjanghai gelegen Hankou op zijn grondvesten schudden. Er vertrekken van Hankou uit geen treinen meer in Noordelijke richting. De kantoren van de Centrale Luchtvaartmaatschappij in deze stad zijn gesloten en het per soneel heeft Hankou verlaten. Kravchenko naar Amerika vertrokken Victor Kravchenko is Vrijdagavond met de „Queen Elizabeth" uit South ampton naar de Ver. Staten vertrok ken. Vóór zijn vertrek heeft hij nog 50 Engelse journalisten in het Londense Dorchesterhotel ontvangen, waarbij hij mededelingen deed over de verfilming van zijn boek: „Ik verkoos de vrijheid" De schrijver deelde verder mee, te ge loven, dat hij eenmaal naar zijn vader land zou terugkeren. „Wanneer dit zal zijn, weet ik niet", voegde hij er aan toe. Het compromis inzake Berlijn noemde hij slechts een druppel op een gloeiende plaat. „Wij zullen nog vele verrassingen onder ogen hebben te zien", zo zeide hij. Voor de Bijzondere Raad van Cassa tie diende het beroep van de 44-jarige H. C. van 't Hof uit Leiden, die vóór de oorlog officier der administratie der Kon- Marine was, doch gedurende de bezetting de zijde van de vijand koos door in dienst te treden van het Vrij willigers Legioen Nederland. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeel de hem tot 20 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. De procureur-fiscaal was van mening, dat requirant zich nog steeds niet bewust is wat een officiers eed en trouw aan het vaderland bete kende. Een Nederlandse officier die zijn eed van trouw breekt is wel de ergste vorm van landverraad, die men zich denken kan. Hiervoor past eigenlijk alleen de doodstraf, wanneer geen sprake is van verzachtende omstandigheden. Doch zeer veel omstandigheden konden naar spr.'s mening niet worden aange voerd. Spr. concludeerde tot verwer ping van beroep en wijziging van de sententie in levenslange gevangenis straf. Revolverbandieten roven 112 millioen francs Gisterochtend zijn uit een drukkerij in de buurt van Parijs door zeven met revolvers gewapende personen meer dan 112 mülioen francs gestolen. De bandieten hebben gebruik gemaakt van het ogenblik, dat een bediende der drukkerij naar binnen ging. Men heeft het nummer van de auto, waarin zij wegreden niet kunnen opnemen. Arnold wil referendum in correctie-gebieden Karl Arnold, minister-president van Noord-RijnlandWestfalen, heeft in een toespraak tot de grensbevolking van Anholt bij de Nederlandse grens om een volksreferendum onder controle van neutrale waarnemers in de door Neder land geannexeerde grensgebieden ge vraagd. ENGELSE BOEREN BEZOEKEN NEDERLAND Vier-en-zestig boeren uit Hampshire 'Gr.Br.) zullen naar Nederland vliegen om Nederlandse agrarische methoden te bestuderen. Van Noordwijk uit zullen zij model boerderijen, veebedrijven, experimente le boerderijen en bedrijven in de N O. polder bezoeken. Voorts zullen zij naar de Alkmaarse kaasmarkt faan en een' dag in de kas sen en op de veilingen te Aalsmeer doorbrengen. In de Noordwesthoek van West- Friesland is de rode haan de laatste tijd zeer actief. ,Op I Januari verbrandden te Aarts woud drie huize". Donderdag ging in dezelfde plaats een boerderij in vlam men op en j.l. Zaterdag is te Abbekerk eveneens een boerderij tot de grond toe afgebrand. Om half drie 's nachts bemerkten buren, dat er brand was uitgebroken in de boerderij van de heer W. Schenk aan de 'sHeerenweg. Ze wekten de rustig slapende bewoners, die nog juist Marine huldigt Koninklijk Paar Ter gelegenheid van het 12 y2-jarig huwelijk wil de Koninklijke Marine aan H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard als blijvend huldeblijk aanbieden de vernieuwing van het on der de Duitse bezetting gestolen glas werk, behorende tot de inventaris van 'iet Koninklijk jacht „Piet Hein". De N.V. Kristalunie te Maastricht die ook het originele glaswerk verzorg de heeft opdracht gekregen, dit hulde blijk te vervaardigen. Alle stukken zul len worden voorzien van het originele vignet. In de kosten van dit geschenk zullen alle militairen der Koninklijke Marine bijdragen. het perceel konden verlaten, maar geen tijd meer hadden om zich aan te kleden. In enige minuten tijds was de boer derij één grote vuurzee, zodat de Ab- bekerker brandweer, die tien minuten na de alarmering al water gaf, weinig meer kon redden. Wel slaagde men er is nog een tractor naar buiten te rijden. Verder is de gehele inboedel ver loren gegaan. Wat de oorzaak van de brand be treft, men vermoedt, dat deze ligt in het ontstaan van kortsluiting in de electrische installatie van een motor fiets. We vernamen voorts, dat pand en inboedel verzekerd waren. „DUITSE VOLKSRAAD" WENST EENWORDING VAN DUITSLAND. De „Duitse Volksraad" in de Ooste lijke zone heeft aangeboden met de W. Duitse constituerende vergadering en de bizonale economische raad een ge meenschappelijk memorandum over de eenmaking van Duitsland op te stellen, dat aan de vier ministers van buiten- iandse zaken te Parijs zou worden aan geboden. .De gehele Boliviaanse regering is af getreden, nadat werd medegedeeld, dat de vice-president 't bewind in handen zou houden tot de gezondheidstoestand van president Herzog weer gunstig zou zijn. GroningenEnschedé was de derde etappe van de „Ronde van Nederland" welke Zondag verreden werd. Het peleton in de nabijheid van Zwolle.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1