Stad en Omgeving, Een-en-veertig stucadoors gaan in staking jjtatsie N ieuws AGENDA OnderlingeGlasverzekering handhaaft haar premie Schoorl geeft geen steun aan noodlijdende kunstenaars Van der „Mij R Alkmaars bezoek aan Bath-festival Het Burgerweeshuis wordt opgeheven De heer A. ëoxem vrij ernstig gewond Directe verbindingen Haarlem-Alkmaar v.v. Hij kwam in Rotterdamse AVONTUUR ESI E.V.C. zegt: „Ideologische voorwaar den voor de financiering van de staking zijn aanwezig". Een-en-veertig Alkmaarse stucadoors besloten gisteravond in een vergadering, uitgeschreven door de E.V.C., tot sta king over te gaan. De oorzaak van deze staking? In 1945 stelde het college van Rijks bemiddelaars de Ionen vast voor stuca doors. Evenals in andere beroepen werd de loonbasis vastgesteld in overleg met de vakorganisaties. Tot enkele weken geleden was er echter geen enkele stu- radoorspatroon die dit vastgestelde loon uitbetaalde, daar de stueadoors niet van zins waren voor het contractueel over eengekomen loon aan het werk te gaan. In een vergadering van stucadoorspa- troons werd medio April besloten om nu eindelijk de wettelijk toegestane Ionen te gaan uitbetalen. Dat betekent dat de stucadoors minder zullen gaan verdienen, hetgeen de aanleiding van deze door de E.V.C. uitgeschreven, ver gadering en het besluit tot staking was. De Unie-bonden, dat zijn het N.V.V., de christelijke en de katholieke vak organisaties, besloten enkele dagen ge leden om niet tot staking over te gaan. Dit besluit ondervond op de vergade ring veel critiek. Een hoofdbestuurder van de EVC gaf als zijn mening te ken nen dat de Unie-bonden niet langer be reid waren voor de belangen van de ar beiders op de bres te staan. Vervolgens zei spreker dat het abso luut niet waar was dat er zwarte lonen werden uitbetaald, het was slechts een kwestie van vraag en aanbod. Tegenover het besluit van de pa troons stelde de EVC als eis een loon van f 1.20 per uur en een vaste toeslag van 25 Om dit te kunnen bereiken noemde spreker drie mogelijkheden: 1. Doorwerken en onderhandelen; 2. Een langzaam-aan actie; 3. Stakeh. Staken was de enige manier om iets te bereiken, zei spreker en hij vroeg de vergadering zich hierover uit te spre ken. Op zijn vraag wie er tegen was Zoals men zich zal herinneren is het vorig jaar in Alkmaar een offici ële delegatie van de stad Bath ont vangen, bij welke gelegenheid de mayor van Bath, mr. Sam Day, die binnenkort als zodanig zal aftreden, het gemeentebestuur van Alkmaar uit genodigd heeft een tegenbezoek aan Bath te brengen, zo mogelijk tijdens het festival in 1949. Aan dit festival, dat van 1528 Mei a.s. wordt gehouden, zullen beroemde orkesten, toneelgezelschappen en bal letgroepen hun medewerking verlenen terwijl daarnaast voortreffelijke films zullen worden gegeven en een Gains- borough-tentoonstelling zal worden gehouden. Voor de officiële delegatie van de gemeente Alkmaar is dit een mooie gelegenheid om te zien, wat Bath ver mag te organiseren op het gebied der schone kunsten. Maar ook overigens zal het gemeentebestuur van Bath zijn best doen om de Alkmaarse gasten waardig te ontvangen. Zij zullen wor den gehuisvest bij ingezetenen van Bath en bij alle officiële plechtighe den gedurende dit verblijf, dat ver moedelijk van 1924 Mei zal duren, werden uitgenodigd. Het kan niet anders of door deze uitwisseling van gemeentebestuurders van Alkmaar en Bath rullen de vriend schapsbanden tussen beide steden nog worden versterkt. Wij vernemen dat het Burgerwees huis niet, zoals wij dezer dagen meld den, zal worden verplaatst, doch wordt opgeheven. Reeds bij twee be grotingen is geklaagd, zo zeide men ons van welingelichte zijde, over de oneconomische besteding der geld middelen van de burgerlijke instelling van weldadigheid, het Burgerweeshuis, aangezien er slechts weinig wezen ziin. Naar aanleiding daarvan heeft liet Burgerweeshuis "besloten de ge- stichtsverpleging te laten varen en de vader en moeder op wachtgeld te stel len, hetgeen tot gevolg heeft dat het perceel Nassaulaan 11 vrijkomt. (Dit perceel is inmiddels aangekocht door een zelfstandig de practijk uitoefe nend specialist-vrouwenarts) Voorts vernemen wij dat door het St Elisabeth Ziekenhuis is aange kocht het perceel Costerstraat 29, met het oog op ontsluiting van het daar achter liggend, aan het ziekenhuis toe behorende terrein, dat in de toekomst van betekenis kan zijn. Het perceel wordt thans verhuurd aan de op wachtgeld te stellen vader en moeder van het Burgerweeshuis, het echtpaar Verkerk, hetwelk de enkele wezen die er zijn, daar in pension zal nemen Bezoldiging vakonderwijzers aan de scholen voor O.L.O. Op 27 Januari stelde de raad de ver ordening vast, regelende de bezoldi ging van het onderwijzend personeel voor het vakonderwijs aan de scholen voor O. L. onderwijs. Ged. Staten hadden verschillende be denkingen tegen deze verordening en deze moet worden gewijzigd. De wijzigingen betreffen tweejaar lijkse inplaats van één jaarlijkse pe riodieke verhogingen, voor wat 't ULO betreft dat de bezoldiging moet slaan op klokuren in plaats van lesuren van 4550 minuten en ten slotte, dal de datum van inwerkingtreding der ver ordening niet vóór 1 Januari 1948 mag worden gesteld. B. en W. geven de raad in overwe ging een gewijzigde verordening vast te stellen. werd niet gereageerd en het besluit tot staken was spoedig genomen. Spreker kon niet toezeggen dat alle stakers onde-steuning uit de weer- standskas van de EVC zouden krijgen. De ideologische voorwaarden voor de financiering waren echter wel aanwe zig. Waar de EVC wel voor zou zorgen waren de stakingsjjjsten en lijsten waarmee het actie-comité moest gaan werken om geld in te zamelen. Op deze lijsten, zei spreker, zal niet de naam van de EVC voorkomen. In het actie-comité namen zitting de heren: K. Horn, Ebbinga, H. Helder, P. de Vries, F. v. d. Meulen, J. Otten- bros, M. Mors en G. v. Diepen. Naar ons gemeld wordt, vond Zater dagmorgen in de vroegte in de omge ving van Tilburg een ongeval plaats, waarbij de bekende Alkmaarse zwem mer, A. Boxem vrij ernstig werd ge wond. Eén van de wagens, van een militai re colonne, waarin de heer B. gezeten was, reed door een defect aan de stuur inrichting tegen een boom. De heer B. kreeg een dusdanige klap van de me talen leuning in de rug, dat enkele uitsteeksels van de lendenwervels af braken. Hoewel men in Tilburg over vier uitstekende particuliere ziekenauto's beschikt, wilde de bevelvoerende kapi tein geen toestemming verlenen de heer B. hiermede te laten vervoeren. Deze moest derhalve met een andere ge wonde twee uur wachten aleer er uit Breda een militaire hospitaalwagen ar riveerde. Naar wij vernemen ontwikkelt de toe stand van de heer B. zich gunstig. DAW, dat a.s. Zondag aan een be langrijke zwemwedstrijd moet deelne men, lijdt door dit ongeval een gevoe lig verlies. Comité Autotocht Ouden van Dagen De dames van het Comité Autotocht voor ouden van dagen te Alkmaar ma ken zich op om deze week 'n rondgang te maken door de stad voor het opha len der inschrijfbiljetten. Laten zij deze rondgang niet tever geefs moeten maken. Laat ieder, die hierom wordt gevraagd, met blijdschap medewerken om de tocht voor onze bejaarde oudjes ook dit jaar weer te doen slagen. Legt Uw inschrijfbiljet gereed en zorgt voor een royale bijdrage, om on ze oudjes, die vaak zoveel ontberen, een dag van licht en vreugde te brengen. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes N., zoon van N. Visser en C. Boon. Catharina G., dochter van C. de Jong en A. H. de Vries. Louis, zoon van H. W. Swertz en J. C. Lakeman. Arnold, zoon van P H. Okhuijzen en E. de Groot. Overleden: Johannes Groot, oud 50 jaar, geh. met G. Maring. Conrad H. W. Staverman, oud 72 jaar, geh. met A. W. Maas. Candidatenlijst C.P.N. De candidatenlijst van de afd. Alk maar van de CPN voor de raadsverkie zing is als volgt. 1 H. Knuistingh Ne ven, 2 C. Torenvlied, 3 F. Zeilemaker, 4 B. Eppinga, 5 J. Colijn, 6 C. de Jong, 7 mevr. Baasde Wit, 8 J. Moorlag. Aanbesteding wegonder houd Vrijdag 3 Juni wordt door of vanwe ge de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland te Haarlem aanbesteed het on derhouden van de weg no. 9 yan het Rijkswegenplan 1948, gedeelten Velsen- Alkmaar en Alkmaar-Jacob Claassen- sluis gedurende het jaar 1949. VERHURING VAN JEUGD- BARAKKEN De barakken voor de jeugdverenigin gen waarvoor de Raad destijds een crediet van f 20.000 heeft toegestaan zijn thans gereed één op 't terrein aan de 2e Landcjwarsstraat, de andere op het terrein achter het barakkenkamp aan de Leeuwerikkade. B. en W. stellen voor de eerste te verhuren aan de VCJC te Alkmaar, vanaf 1 Mei 1949 voor de tijd van 3 jaar met recht op stilzwijgende ver lenging voor f 400 per jaar. Verder stellen B. en W. voor de tweede barak te verhuren aan de stichting afdelingscommissie „St. Domi- nicusgroep" te Alkmaar, te rekenen met ingang van 15 April 1949 onder dezelfde voorwaarden voor f 425 per jaar. Het verschil in huur hangt sa men met de grootte van het in gebruik te geven terrein. SUBSIDIE R.K. SCHOOL VOOR B.L.O. B. en W. stellen de Raad voor te be sluiten om te rekenen met ingang van 1 Januari 1949 de gemeentelijke bij drage voor de R.K. scheel voor buiten gewoon lager onderwijs, staande onder het beheer der O. L. Vrouwe Van Lour- desschool alhier te verhogen van f 15 tot f21 per leerling per jaar. GOEDKEURING ONDERWIJS- BESLUIT De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft beschikt, dat vergunning wordt verleend, dat het on derwijs aan een in de gemeente Alk maar op te richten school voor gewoon lager onderwijs slechts twee achtereen volgende leerjaren omvat, aansluitende aan het vierde leerjaar ener normale school voor gewoon lager onderwijs. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Opdat recht geschiede (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Een affaire in Afrika (18 jaar); Cinema Amerlcain, 8 uur: The Bishop's wife (tot 14 jaar onder geleide) Gulden Vlies, 8 uur: Piano-avond Jan Couvee WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Opdat recht geschiede (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Een affaire in Afrika (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: The Bishop's wife (tot 14 jaar onder geleide). Aula Gymna sium, 7.30 uur: Causerie en film avond over Olympische Spelen. Alle soorten drukwerk, van het kleinste kaartje tot een uitgebreid jaarverslag, levert vlug, billijk en goed N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam 9, tel. 3320. TRACTOR EN GRASMAAIMACHINE VOOR HET SPORTPARK Het gras op de sportvelden moet ge regeld gemaaid worden om de gras mat in conditie te houden. Met inbégrip van de 4 sportvelden in de polder Overdie en Achtermeer welke binnen enkele maanden gereed komen, beschikt het gem. sportparkbedrijf over 9 sport velden, die geregeld gemaaid moeten worden. De motormachine welke in 1938 is aangeschaft, is versleten zodat een nieuwe gekocht moet worden. Nu de maai-opervlakte zoveel groter zal worden dient een tractor met drie daaraan te haken grasmaaimachines te worden aangeschaft, benevens een wagentje waarin de maaimachines, de landrol. de prikrol e.d. van het ene veld naar het andere kunnen worden gereden. De tractor kost f 3475, de 3 grasmaai machines f 2750, drie reservemessen f 75 en het wagentje f 600, totaal f 6900. De afschrijving kan op 10 jaar worden gesteld. Het sportparkbedrijf zal dan ook het gras van andere sportvelden tegen vergoeding kunnen maaien. Bo vendien kan de tractor bij sneeuwval de sneeuwschuif trekken. AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN Het bestuur der R.K. meisjesscholen alhier verzocht gelden te willen ver strekken voor de aanschaffing van schoolboeken ten behoeve van de St. Annaschool. B. en W. stellen de Raad voor de gevraagde medewerking te ver lenen. Inside Fifty-fifty Van de 8 te behalen punten werden er door de Insiders 4 veroverd, iets, wat in overeenstemming was met de verwachtingen. Inside I boekte een reglementaire 8—0 zege op N.M.C. 4 uit Den Haag. De gasten verschenen door autopech veel te laat op de baan, zodat van het uitspelen van de wedstrijd geen sprake kon zijn. Er werden nog enige mixed- en double partijen gespeeld, die alle door Inside werden gewonnen. De andere partijen werden door NMC ge wonnen gegeven. Weet Inside I a.s. Zon dag tegen het Spieghel in Hilversum te winnen, dan zijn de kampioenskansen uitermate fraai. Inside -II, met enige invallers, leed een verwachte 62 nederlaag tegen de a.s. kampioenen, Juliana, uit Hoorn. De winstpunten werden behaald door de dames double mej. M. Koch en mej. W. Tasche en de mixed mej. W. Tasche cn Haasbroek. Tegen mevr. Buiskool wist mej. Tasche het tot 3 sets té brengen, een alleszins verdienstelijke prestatie. De heren konden het niet bolwerken tegen sterke spelers als Stumpel en Bos en verloren in 2 sets. Inside III leed op eigen terrein een 26 nederlaag tegen Velserbeek I. Mej. C. van Loon boekte een verdienstelijke zege in 3 sets. Aanvoerder Van Gooi volgde het goede voorbeeld na. De an dere partijen gingen, soms na zware strijd, verloren, waarbij vooral Res niet erg fortuinlijk was. Inside IV trok naar de nieuwe banen in Den Helder en zegevierde daar met 5—3. Tot aan de laatste partijen heerste er volop spanning. Mej. de Rie, die uit stekend op dreef was, overklaste haar tegenstandster volkomen. Mej.. Driessen verloor pas na 3 sets, de Zwart won in 3, M. de Haas verloor in 3 sets. De dames dubbel ging verloren, de heren dubbel gewonnen; de mixid partijen brachten de beslissing. Vooral de dames de Rie en Van Wonderen weerden zich geducht en droegen niet weinig bij tot deze kostbare 5—3 overwinning. De Inside juniores hadden deze week rust. OORDEEL VAN DE RAAD GEVRAAGD Ged. Staten" vragen het oordeel van de Raad over een nieuw ontworpen re geling van de jaarwedden van de secre tarissen van gemeenten in Noord-Hol land. B. en W. stellen de Raad voor hen te machtigen aan Ged. Staten te berich ten, dat de raad, met handhaving van zijn besluit terzake van 25 Nov. j.l. tegen het nieuwe ontwerpbesluit dat in hoofdzaken van het vorige niet afwijkt geen bezwaar heeft. Record aanial ruiien gebroken De gistermiddag in 't Gulden Vlies gehouden 38e jaarvergadering van de Onderlinge Alkmaarse glasverzekering werd bij uitzondering bijgewoond door twee deelnemers, die door de voorzit ter, de heer H. Bruin, hartelijk wel kom werden geheten, al betreurde hij het, dat er niet meerderen waren. De notulen van de vorige algemene vergadering en het jaarverslag van de secretaris werden na voorlezing ervan onder dankbetuiging goedgekeurd. In laatstgenoemd stuk werd o.a. opge merkt, dat uitbreiding van het aanal deelhebbers mogelijk zal moeten zijn, gezien de lage premie in vergelijking met andere glasverzekeringen, die ze ker geen grotere service bieden. Ten aanzien van het over 1948 bijzonder groot aantal gebroken ruiten (inruim de helft van 't aantal verzekerde per celen) werd opgemerkt, dat van een voorzichtigheid zoals die blijkbaar in '46 en '47 bestond, niet veel meer was' te bemerken, terwijl bovendien het voet ballen op straat een voor ruiten ge vaarlijk spel is gebleken. Voorts werd 'in het jaarverslag herinnerd aan het overlijden van de penningmeester, de heer H. Lind, in wiens plaats op de vorige algemene vergadering werd ge kozen de heer W. Spruyt. Verdere mu taties kwamen in het bestuur niet voor. In de controlecommissie was in de vacature-Appel gekozen de heer J. W. A. Heuseveldt. Jaarverslag commissaris-boek houder. Hierin werd medegedeeld, dat het totaal verzekerde bedrag op 31 Dec. 1.1. bedroeg f 94121 (v. j. f 87373), ver deeld over 565 deelnemers met 625 per celen. In 340 percelen moesten ruiten worden vernieuwd, waarmede ge moeid was f 4591.62. De klaspositie ver- DE BEDRIJFSVOETBAL COMPETITIE Gisteravond zijn voor de Alkmaarse Bedrijfsvoetbalcompetitie weer drie wedstrijden gespeeld. In afdeling A won het kampioenselftal van vorig jaar, de slagers, met 23 van Conijn. De Licht bedrijven versloegen met 30 Postillon. Voor de B-afdeling werd gespeeld Pa- pierduivelsReiniging, welke ontmoe ting met 10 door de Reiniging werd gewonnen. Hedenavond vindt op het terrein van Kolping Boys de match Melkboeren— SOVA plaats. EEN SCHOOLPARLEMENT Bij de gemeenteraad is ingekomen een schrijven van B. en W. betreffende de invoering 'van een schoolparlement aan de gemeentelijke scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar hoger on derwijs. COMMUNISTEN PROTESTEREN Bij de Raad is ingekomen een brief van het bestuur der afd. Alkmaar van de communistische partij De Waarheid ten geleide van een door deze afdeling op 1 Mei aangenomen motie met betrek king tot het verbod om op die dag een demonstratie te mogen houden B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. beterde dusdanig, dat vrijwel in alle gevallen direct kon worden voorzien. Dank zij de medewerking der deelne mers kon in vele gevallen verhaal wor den verkregen op de veroorzakers van glasbreuk. De controle-commissie deel de mede, dat de bescheiden in orde bevonden waren en adviseerde tot goedkeuring. Alzo werd besloten. Premie als verleden jaar. Hoewel naar de mening van de com missaris-boekhouder voor dekking van de breuk en de onkosten en de regle mentaire storting in het reservefonds een premie zou moeten worden gehe ven van 100 pet. van de inlegbasis. stelde het bestuur in overleg met hem voor om de premie wederom te stellen op eenzelfde bedrag als verleden jaar, zijnde 80 pet. (deelnemers ,van vóór 1939 zijn vrij van storting in het reser vefonds en betalen dus 70 pet.) De nog ontbrekende 20 pet. zullen uit het re servefonds worden bijgedragen, dat daarna nog f 10595.59 bedraagt. Het voorstel werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren Bruin en P. Cloeck, werden herkozen, evenals de heer Hildering als lid van de controlecommissie. De nieuwe dienstregeling, die met ingang van 15 Mei a.s. van kracht wordt, brengt voor nagenoeg alle de len van het land zeer belangrijke ver beteringen. In de eerste plaats moet hier dan genoemd worden het in elec- trische exploitatie nemen van de lijn Eindhoven-Roermond-Maastricht/Heer len en dan de verbinding Maastricht- Heerlen door het Geuldal. Comfortabele electrische treinen zullen dan de Zuid- Oosthoek van ons land een snelle ver binding geven met het centrum en het Westen, een verbetering, waarnaar lang is uitgezien en die met 15 Mei een feit zal zijn. Voorts zullen er Diesel-electrische exprestreinen gaan rijden tussen het Westen des land en Groningen, Leeu warden en Enschedé en Vlissingen, waardoor deze steden dagelijks, be halve op Zaterdag en Zondag, enkele zeer snelle verbindingen krijgen met Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De reisduurbekorting, die door het in leggen van deze Diesel-electrische treinen werd verkregen, varieert met de af te leggen afstand van 48 minu ten tot een uur en 24 minuten. De derde verbetering is de opvoering van de rijsnelheid en de bekorting van de stationnementen. Op vele trajecten leverde deze maatregel een belangrijke reisduurbekorting op. Ten slotte werd op trajecten, waar dit nodig werd ge acht de frequentie vergroot. In Noord-Holland worden de treinen Haarlem-Uitgeest v.v. gevoerd naar en van Alkmaar, waardoor elk uur een rechtstreekse verbinding Haarlem-Alk maar v.v. is ontstaan. De dienstregeling op het traject Alkmaar-Den Helder wordt uitgebreid met een trein v.v. in de middag- en een trein v.v. in de avonduren: Alkmaar V. 16.18Den Hel der a. 17.00 en Alkmaar v. 23.05Den Helder a. 23.47. In omgekeerde rich ting: Den Helder v. 15.11Alkmaar a. 15.55 (alleen op werkdagen) en Den Helder v. 22.18Alkmaar a. 23.03. Van Amsterdam naar Enkhuizen wordt in deze richting een regelmatige tweeuurdienst gereden met toevoeging tn de middag forensenijd. VVV I—DE PION I De laatste wedstrijd voor de degradatie is doco- VVV I met 37 van de Pion ver leren, waardoor de degradatie van VVV I een feit is De uitslag is als volgt: D Appel Jr— C. Roele 0—1; P Seewald—C Struilaart 0—1; P Hoekstra—G Coomans 1—0; W Kwak—A Perquin 0—1; E Kaijser—J Bruinsma Vs'/s; P Vreeken—B y d Horst ViVil P Deugd—G Pikke Jr 0—1; A Beemsterboer—E Struilaart 1—0; J Cool —Th Henkers 0—1; G Boon—C Jonk 0—1 Het 's zeker een teleurstelling dat Alk maar nu haar plaats in de hoofdklasse kwijt is Maar VVV heeft te goede krach ten om niet binnen korte tijd weer in de hoofdklasse terug te keren Als de wil en de animo er maar zijn CREDIET VOOR EEN GEMEENTELIJKE DELEGATIE NAAR BATH Bij de raad is een brief van B. en W. ingekomen waarbij een crediet wordt gevraagd van f 901 voor reiskosten van de officiële afvaardiging van een gemeentelijke delegatie naar de stad Bath ter gelegenheid van het aldaar te houden festival van 19 t/m 23 Mei a.s. B. en W. adviseren het gevraagde crediet toe te staan. ALCMARIA—VOLENDAM. Voor de Zondag a.s. te spelen tussen- ronde voor de Nederl. voetbalbeker zal Alcmaria in een thuiswedstrijd uit komen tegen Volendam, welke club Zondag j.l. de uitzonderlijke prestatie leverde door EDO met 70 te ver slaan. Dit is een kwestie voor het Rijk Gisteravond vergaderde de raad der gemeente Schoorl onder voorzitter schap van burgemeester mr. C. A. Jochems. Hoewel de vergadering te gen half negen was aangekondigd, nam deze eerst om half tien een aanvang. Een voorafgaande comité-vergadering nam een uur langer in beslag, dan in de bedoeling lag. De rekening 1945 van Maatschappe lijk Hulpbetoon, tot een bedrag van 10877.06 werd goedgekeurd. Voorts werd besloten tot aankoop van gronden gelegen hoek Laanweg-Dokterslaantje en toebehorende aan de heren C. v. d. Pol te Bergen en dr. H. Heringa te Schoorl. Op dit terrein zal een zestal gemeentewóningen worden gebouwd. Nadat burgemeester Jochems een uit voerige toelichting had gegeven, werd besloten tot het aanstellen van een commies ter secretarie, die voldoende ervaring heeft op financieel gebied. Voor deze (tijdelijke) personeelsassis- tentie werd een crediet verleend per suppletoire begroting, groot 1500 en gelijk aan de bezoldiging van een com mies. Steun aan kunstenaars De raad ging niet accoord met het voorstel van B. en W. om een bedrag van 3000 beschikbaar te stellen voor de zgn. „contraprestatieregeling" ten behoeve der noodlijdende kunstenaars. Het voorstel werd derhalve verworpen met vijf tegen twee stemmen. De voor zitter gaf een toelichting waaruit bleek, dat voor het dienstpaar 1949 een post van 1500 voor sociaal-economische hulpverlening aan kleine zelfstandigen ■was uitgetrokken. Hieronder vallen ook de kunstschilders. Het Rijk restitueert de helft van dit bedrag. Vijf noodlij dende kunstenaars profiteerden van (Ongecorrigeerd) Brits vliegtuigongeluk in Sowjetzone Een Brits tankvliegtuig is hedenmor gen vroeg op veertig kilometer ten Zuiden van Schwerin. de hoofdstad van Mecklenburg, in de Sowjetrussische zone van Duitsland verongelukt. Het was afkomstig van het vliegveld Tegel in de Franse sector van Berlijn. De leden van de bemanning, vier in getal, kregen de eerste hulp van Sowjetrus sische militairen. De vier gewonden van de Britse ma chine zijn naar een ziekenhuis in de Sowjetzone overgebracht. Bij het wrak van de machine is een Sowjetrussische wacht geplaatst: Van Britse zijde is toestemming gevraagd voor het zen den van een ambulance en weghalen van het wrak. deze regeling, doch het beschikbare geld is na het «eerste kwartaal ver bruikt. Van de zijde dei kunstenaars èn van de kant der regering wordt thans aangedrongen op voortzetting op basis van de „Regeling voor sociale bijstand aan beeldende kunstenaars". Volgens deze regeling zullen van ge- me'entewege eventuele werkstukken worden aangekocht, waaruit de kun stenaars volgens een bepaalde schaal een uitkering wordt verstrekt, die voor Schoorl bedraagt 36 p. w. voor kost winners en 32 voor de overigen. *">eze hulp, die landelijk is gedacht zal maxi maal 26 weken duren. Ook hier draagt het Rijk bij en wel tot 75 proc. van de kosten. Deelname aan deze regeling zou voor Schoorl betekenen een uitgave van 5000, waarvan de gemeente 1250 zou moeten betalen. Hoewel B. en W. zich eerst afzijdig wilden houden, ach ten zij de regeling toch aantrekkelijk, daar uitkeringen van M.H. waarvoor het betrokken vijftal in aanmerking zou komen toch ook f 2700 zouden vra gen, waarvan 2430 ten laste van de gemeente Schoorl. Burgemeester Jochems verklaarde, dat een eventueel aanvaarden van de nieuwe regeling de kunstenaars geen enkel recht geeft op herhaalde aan spraken en hij achtte het bovendien meer op de weg der regering te liggen om hier steun te verlenen. Want hier is het cultureel belang van het gehele land in het geding. Mevrouw Jansen gaf als haar mening te kennen, dat M.H. er niet is voor va lide personen, doch dat er gewerkt dient te worden. Ook de heer N. Kaag verklaarde- zich tegen het voorstel, evenals de heren Sevenhuyzen, Duin en Meedendorp. Verschillende sprekers werden door de voorzitter beantwoord waarna het voorstel van B. en W. met vijf tegen twee stemmen werd verworpen. Middagsluiting door de middenstand De contactcommissie voor de mid denstand heeft aan de winkeliers te dezer stede het volgende schrijven ge zonden: Nu er bijna 4 jaren sedert de bevrij ding zijn verstreken komt het onze commissie gewenst voor het volgende onder uw aandacht te brengen. Van verschillende zijden is onze commissie om advies gevraagd inzake de middag sluiting door de middenstanders. Uit de ervaring blijkt dat practisch de gehele winkelstand tussen circa 12.30 en 14 uur gesloten is, hetgeen ons thans om meerdere redenen ongewenst voor komt. 1. De winkelstand, heeft er in de laatste jaren naar gestreefd Alkmaar tot centrumplaats van Noord-Holland te maken. Een belangrijk deel van de kopers(sters) komt tussen de boven genoemde tijden te Alkmaar aan en vindt een deel der winkels gesloten, hétgeen teleurstelling bij de koper» (sters) teweeg brengt. 2. Het toerisme wordt in sterke mate bevorderd door de propaganda van de Federatie der VW's waarbij in het bijzonder wordt getracht de touristen niet slechts gedurende enkele uren in onze sthd te laten vertoeven, doch ten minste gedurende de hele dag aan Alk maar te binden. Speciaal mogen wij hierbij wijzen op de kaasmarkt, die jaarlijks duizenden vreemdelingen trekt. Niettemin sluiten de winkels hun deuren 's middags, zelfs op Vrijdag. Wij zouden nog meerdere gevallen in het licht kunnen stellen, o.a. dat de winkeliers zich bewust moeten zijn van hun dienende taak en betere ser vice aan hun cliënten behoren te ver lenen, acht te slaan op hetgeen in an dere plaatsen reeds in dezen werd ge wijzigd, etc. doch wij menen met de opsomming hierboven te moeten vol staan. Omtrent deze aangelegenheid werd overleg gepleegd met de voltallige be sturen van de drie plaatselijke Midden standsbonden en was men unaniem van mening dat te Alkmaar in deze wijziging zal moeten plaatsvinden. Wij zijn ons bewust dat deze voor velen ingrijpende wijziging moeilijk heden zal opleveren t.a.v. het perso neel. Enerzijds zijn deze moeilijkheden op te losen door een rouleersysteem anderzijds door het personeel in de ge legenheid te stellen de lunch aan de zaak te gebruiken. Wij vertrouwen dat u het belang van bovenstaande voor de Alkmaarse middenstand zult willen inzien en dat u het gegeven advies zult opvolgen. Wij geven u dan ook ernstig in over weging om zo spoedig mogelijk doch uiterlijk met ingang van 6 Mei 1949 uw winkel gedurende de gehele dag onaf gebroken open te stellen Chr. Kinderkoor „Irene" en het1 Alkmaars Klein Orkest We kunnen met voldoening onmid dellijk constateren dat deze uitvoering o.l.v. de dirigent G. Pranger, in zijn geheel een zéér gunstige indruk heeft gemaakt. Er werd n.l. muziek gemaakt in de goede zin van 't woord, m.a.w. er leefde iets achter de noten, er viel iets te ervaren, en daar gaat het toch maar om. Het kinderkoor „Irene" dat welis waar uit bescheiden stemmateriaal is samengesteld, zong de op 't programma voorkomende liederen zuiver en be schaafd Klasse A zong o.m. heel goed „Ik droomde" van J. Nieland. De meergevorderden klasse B zongen ook het meerstemmige lied uitstekend. Een zangklasse is nog steeds de beste voor bereiding voor een eventuele later te gaan bespelen instrument, dus pae- dagogisch belangrijk. Het Alkm. Klein Orkest deed uitste kende dingen in „Lyrische stukken" van Grieg en het overbekende „Tem pel garten" van Ketelby. Dirigent Pranger speelde de Prelude is ciss moll van Rachmaninoff uitste kend, de orkestbegeleiding volgde hem met wisselend geluk. Het instrumentale gedeelte werd met een pittige mars van Fr. Blon beslo ten. Dit amateurs-orkest werkte se rieus en voorziet in een behoefte van ons stedelijk muziekleven. Na de pauze was weer „Irene" aan het woord met „Een visite in het Poppenhuis", muziek van Miss Ward. In deze kolommen is dit zangspel reeds besproken zodat we kunnen volstaan met de vermelding dat ook dit kinder koor er een zeer lofwaardige uitvoering van wist te geven. De belangstelling was deze avond uitstekend en het publiek heeft met grote aandacht en hartelijke gestemd heid het gebodene gevolgd. Aan ver diend applaus heeft het dan ook niet ontbroken. Een levend amateurisme onder goede leiding is een belangrijke factor, en een probaat middel tegen veel smaak-bedervende oppervlakkig heden welke in deze tijd ook op mu ziekgebied zo kwistig worden geser veerd. v M». Laatste verzin van de T)AT ANTONIUS VAN troffen leugenaar is, hun leed ondervonden, tische kracht voorgedra gevonden. Zó groot was het aannemelijk maken Nederlanders, gladde po illegale werkers hem on liegen alsof het gedrukt weet hij in zijn angst vo Zijn knapste stunt is daan In de vaste overtu dubbelganger, die hij Ei gebruikt als spion in de tijd, in samenwerking Weliswaar moesten daa was in het belang van hagen, de Engelse spion spion van de Engelsen Men kan het de ter doo Van der Waals nauwelijl men dat hij nog één keer het bijeenfantaseren var r.etwerk van leugens hoofd te redden. Dat hij haal verzint is hem al te duiden: hij heeft vier anders gedaan! Dat een mr. J. E. van der Starp met dit verhaal opvult, naar sommiger opvatting de beugel. Maar dat te faam bekend staande blai plete kolder als hoogste hun lezers voorzetten, over de schreef. Dat is meer. Want de redacties deze onfrisse practijken (uit sensatiezucht?), kuni zorgvuldig onderzoek zelf constateren dat zij treden als propagandachef Anton van der Waals, hun lezers op de kapitale een massamoordenaar en die allerhande lieden weven. Van der De meergenoemde mr Starp, de eerste, thans dediger van Van der W; brochure geschreven, wa verhaal over Emiel Verh; lijk poogt te maken. Hij Verhagen de man was restatie door. de S.D. te der Waals en Schreieder contact bracht. In 1941. hagen al dat hem in Spiel een moordenaarsrol ciacht. En toen was Van door-en-door fatsoenlijk Schreieder haalde hem Duitse dienst te komen ■belangen te dienen. Aldu der Starp. Wel, met dit verhaal malige verdediger van zijn cliënt geen dienst reeds aan dit stukje roi kan men de onhoudbaarhei gehele Emiel Verhagen- delijk aanwijsbaar maken In 1941 wist die „Vert over zijn rol in het Engel Och kom, toen droomdi mand van zulk een Spiel pas in de lente van 1942 der codes in handen ha: Via een arrestatie te Van der Waals in contact Schreieder? Het klinkt alleen niet waar. Want is zijn verraderswerk onder leiding van Schrei Waals had in Rotterdam, de S.D.-chef Moller, in 19 mensen verraden, alvorer ogen van Moller zó bela dat Schreieder in de affai den gemengd. In Rotterdam werden, Van der Waals (die reeds illegaal werker speelde!) teerd de heren Jan van Eidderinkhof, Otto Kwak. De manier, wa: Waals de oude moeder bedroog toen hij de tas kwam halen (met belaste it zó gemeen, dat men over verwonderen kan h< een boef durft karakteris en-door fatsoenlijk". Was het soms ook do< soenlijk dat Van der Waal: één voorbeeld tè noemen) a. d. IJssel met de hulp IN DE DOOR TJEERD ADEM A „U moet niet zo hard lopen", zei hij. ,,'t Lijkt gramofoonplaet afdraeit. leen maer kort en duid woorden, als ik u iets die koffiekan heeft u al afgedraeid. Dat interessi geen steek. Ik wil alleen of u de man harkant als ee-gisteraevond ongeveer u om een sleutel heeft Mevrouw Van der Do of meer gepikeerd en vil uiterste in het andere. Ze knikte stijfjes, sloe lippen vast op elkaar er stratief de hand naar he „U harkant dus deze rechter-commissaris. „Jawel, edelachtbare".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2