MOOFDPifN Uit de Alkmaarse Raad AKKERTJES Plotseling ontslag van Bergens V.V.V.-voorzitter Volendam, dat E.D.O. kraakte, komt naar Alkmaar we Niedorp Hei heengaan van de heer Roggeveen een zware slag voor hei V.V.V.-werk De motieven van het besluit VAN MARSDIEP TOT IJ nand in Alkmaar is die id algemeen bekend is ian is het wel Tonny Vanaf eind 1944 is hij De hongerwinter ver- üt Amsterdam en sinds- nenigeen van zijn piano- men genieten. De heer vertelde ons dat hij ijn zesde jaar achter de üet werd hem met de want zijn va der en voorouders mu- >k. Hij heeft het bloed niet verloochend, jaar was was de jeug- reeds een graag gezie- er .van cabaretartisten later componeerde hij aarmee hij voor die tijd ijke bedrag van vijftig iiende. Later ging hij mer genoeg omstandig- ians overweegt de heer aan. Het is namelijk zo zich hoofdzakelijk moet klassieke muziek hem Jassieke muziek te be lopen dat het de heer pianorecitals van com- plaats van zijn, overi- ig Berlin of Jack Bul- AAR5E WAS5ERIJ RWEG TEL.2670 MUNTENDE BEHANDELING istuur vergaderde uden bestuursvergadering toonden de omzetcijfers, voorzitter, de heer Schel- d werden een aanzienlij- Maart f 608.979.02 (v. j. April f 214.773,85 (v. j. voor de neer- d op 3 bepaald. In ver- aort-mogelijkheden zal er rabarber beplante opper- mtarisatie gehouden wor- 3C zal een subsidie wor- aan een. door het Geest- te schaffen kroos- Voorts nam het bestuur ee te werken aan de cen- van de poters. VERGEETACHTIG HEID. Toiletzak je met vulpen, i, tandenborstel, haarkam, damespolshorloge, met inhoud, kinderwant, bruin leren handschoen, irloge;, mandekleedje, rol- s; werkbroek, npaar bruine hand- ine handschoenen, hand- r, verstuiver met gumml- :en veekoeken, schroeven- sschoen. ACHT VAN ZAKEN is heeft zijn café overge- e heer Evers. De opening dag plaats. De heer Rus Ikmaar vestigen in het Heemskerk". VAN OPENLUCHTSPEL is voorne- 7, 8 en 9 Augustus Des hterken op te voeren. Deze oering zal bijgewoond de zeereerw. heer H. de al spreken over de Bond waarvoor ook de baten lering bestemd zullen zijn. UGO-NIEUWS corps Hugo zal Zondag 29 volle bezetting zijn kun- eren op het concours te schreven door de West- Fanfarecorpsen en lschappen. isser-Bakker sprak tfelandsvrouwen i kwamen de Plattelands- r in vergadering bijeen, ïingswoord richtte mevr. iciaal woord van welkom spreekster mevr. Visser- irlezen van de notulen V. het woord. Vóór de tij over het werk van de r veel nieuwe leden zijn. belangrijk is meer van e weten. De groei van de 1929 zette zij op dui- uiteen. In de pauze had 'erkiezing plaats. Mevr. en mevr. Brouwer wer- meerderheid van stem- i. er vervolgde haar spreek- t voorlezen van een deel Uit het kleine rijk, van Een dankbaar applaus e van de afdeling werd l Mei. De tocht zal gaan >m de pottenbakkerij te rts naar Volendam en Amsterdam en de duin- rdt men dan weer de te- edige opgave voor deel- is gewenst. ne heer J. H. Roggeveen, voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingen- verkeer te Bergen, heeft Donderdagavond het bestuur dier vereniging mede gedeeld, dat hij er niet langer prijs op stcld- zijn functie uit te oefenen. Gister morgen ontving het bestuur de schriftelijke bevestiging van dit besluit. de belangen van de aangesloten leden het lijkt ons overbodig in dit blad brede naar voren te brengen, t de heer Roggeveen als praeses der ede van de belangrijkste bron organisatie \an oe in die van inkomsten voo gedaan. Het functie voor v„ron(jersteld worden, moge bekend Roggeveen lid Vele jaren was het overlijden van werd van alle zijden van Dirk Klo™P uit»eoefend alsvoor- debestuurslid voort te sd^dirécteur van Gemeen^ewerken^zqii uiterste best ^oge.ijke staat schoon in zo worden vastge- te houdeni en goo(]decIs is gelukt, steld dat d t even gemak_ Die.iïak, evenmin altijd dankbaar. Ui eraard botsten vaak persoonlijke be- r van ingezetenen met de be langen d(i gemeente in het alge- langen. in het bijzonder voor bond" De heer Roggeveen hield ech ter een vastomlijnde koers in het oog was onverbiddelijk waar het de be ogen van Bergen betrof. Dat Bergen thans een toeristencentrum van de eeSe rang in Nederland is, is goed deels te danken aan het prachtige pio nierswerk van wijlen Dirk Klomp, doch "eker ook voor een niet gering deel aan dat van de thans zitn ontslag ge nomen hebbende voorzitter. De oorzaak van het ontslag. Men zal zich afvragen wat de oor- 7aak van dit plotselinge ontslag is. In dien wij goed zijn ingelicht betreft het hier een complex van oorzaken.Het is toch ee-. publiek geheim dat znehde laatste tijd uiterst onaangename dingen afspeelden in de boezem van de ver eniging. De aanleiding daartoe was_de nog niet lang geleden gevormde WHB, tie Vrije Vereniging van Horeca-be- drijven". Men heeft er iets over m ons blad kunnen lezen. Het lijkt ons thans de gelegenheid op te merken dat met de oprichting van deze WHB tegelijk een aanzienlijke dosis onrust in de WV ontstond. Het bestuur van de 1 nieuwe vereniging scheen maar weinig vertrouwen te hebben in het werk van bet bestuur der WV en telkens op nieuw bleek dat van eenheid geen spra ke meer was. Het zou ons te ver voeren in details na te gaan waarom de nieuwe organi satie meende in het belang van de bij haar aangesloten bedrijven te moeten optreden. Wij zien dat belang niet in. Tenslotte heeft de WV Bergen in de loop van een lange reeks van jaren haar sporen op organisatorisch gebied verdiend en is het noch in het belang dier bedrijven zelf, noch in dat^ van Bergen als vreemdelingenverblijf te achten. Het is betreurenswaardig dat de eenheid verbroken werd; één der gevolgen is thans het ontslagnemen van de heer Roggeveen. De directe oorzaak van dat ontslag was een mededeling aan de heer R. dat thans door bestuursleden van de WHB gepoogd wordt tot actie te komen in zake het behoud van het Oude Hof. Men wil trachten gelden te verzame len, ook bij de vreemdelingen die Ber gen bezoeken en voorts landelijk, om aankoop van het reservaat door de overheid mogelijk te maken. Er schijnt een concreet bod door de familie Van Reenen te zijn gedaan, dat acceptabel is. Het is vreemd dat de WHB meent ook op dit terrein activiteit te moeten ontplooien. Want dit geschiedde en ge schiedt nog steeds door het bestuur der WV. Dit toch verstond zich reeds middels een adres aan B. en W. van Bergen met dit college, en de energie van het VW-bestuur kennende mag rustig worden aangenomen dat van die zijde alles in het werk wordt gesteld om het Oude Hof voor Bergen in zijn natuurlijke staat te behouden. Een of meer bestuursleden der WV waren op de hoogte van de plannen der WHB. Niet echter de heer Rog geveen. Mede door deze geste achtte hij zijn tijd om heen te gaan gekomen. WV-werk gehandicapt. Afgezien van de motieven kan wor den vastgesteld, dat het voor Bergen en zijn VVV een zware slag is dat de heer Roggeveen is heengegaan. Men zal moeilijk een opvolger kunnen vin den die met zoveel energie, met zoveel kennis van zaken ook, zo onvermoeid en zo volstrekt belangeloos, zijn taak opvat. Dit dient thans ronduit erkend te worden. Men moet wel buitenge woon veel liefde voor dit werk heb ben, als men bereid is in een onbezol digde functie zoveel wantrouwen, mis noegen en ook tegenwerking te incas seren. Maar Klomp en Roggeveen ver droegen veel omdat zij steeds het be lang van Bergen eerst zagen en daar na pas letten op de onaangename zij den van hun taak. Het ontslag had op een niet ongele gener tijd kunnen komen; over enkele weken staat het seizoen in Bergen voor de deur en de heer Roggeveen was, naast mr. Zeiler, de spil waarom het werk draaide. Natuurlijk gaat het VW werk door, maar het zal ernstig ge handicapt zijn en speciaal het bestuur zal de man, die het leeuwendeel der werkzaamheden verrichtte, node mis sen. Indien in Bergen twee organisaties op WV-gebied blijven werken, vrezen wij dat het bergafwaarts zal gaan met èn met die van de gasten. Vooral op dit laatste mag zeker wel eens de aan dacht worden gevestigd: de VW is er niet alleen voor de leden, maar stellig evenzeer in het belang van hen die Bergen als vacantie-oord verkie zen. Want het is uiteraard zó, dat de behartiging van hün belangen tevens een indirecte behartiging is van die der leden, wier broodwinning het vreemdelingenverkeer vormt. Wij hebben de indruk dat met die belangen de laatste tijd wonderlijk wordt omgesprongen en de toekomst zal leren of wij in dit opzicht door een te donkere bril kijken. Wij hopen dit voor Bergen overigens niet. In elk ge val is thans het resultaat dat een al leszins bekwaam en energiek voorzit ter meende niet langer te kunnen aan blijven. En als men enigszins op de hoogte is van de dingen die zich de laatste tijd binnenskamers hebben af gespeeld, kan men helaas niet anders doen dan dit besluit van de heer Rog geveen billijken. Wtf willen besluiten met een woord van dank en hartelijke erkentelijkheid aan het adres van de heer Roggeveen voor alles wat hij in zoveel jaren deed voor Bergen. Later zal dit waarschijn lijk meer gewaardeerd worden dan thans bü enkelen het geval is. Het station wordt verfraaid Het perron van het tramstation te Bergen, voor vele vreemdelingen de eerste kennismaking met Bergen (we zouden kunnen zeggen: de eerste in druk is een daalder waard) zal ver fraaid worden door de aanleg van verscheidene bloembedden. De perken worden ten zeerste aanbevolen in de bescherming van het publiek. Als dit experiment slaagt, wordt overwogen om langs de afscheiding tussen het Stationsplein en het em placement stokrozen te planten. De fontein van Kranenburgh Ook de heer Van Reenen heeft er een steentje toe bijgedragen Bergen weer zijn aanzien van voorheen te ge ven. De fraaie fontein in de vijver voor Kranenburgh, die voor de des zomers zo talrijke voorbijgangers naar zee een verrukkelijk schouwspel onlevert, heeft, na van de vorstschade hersteld te zijn, na jaren haar oude plaats herkregen. Gevonden en verloren voor werpen Gedurende het tijdvak van 6 tot en met 12 Mei werden aan het politie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: kleine lichtbruine portemonnaie; linker witte gebreide handschoen; bruin wit gevlekte bond; blauwe „Parker" vulpen; witte kindergymnastiekschoenen maat 12; schakel armbandje met wapen van Amsterdam; een melkbus no. 61 Heiloo, zonder deksel; heren- rijwiel merk „Fongers", dubbele handremmen. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: zwart blauwe vulpen; zegelring met zwart marmeren plaatje; siaal met kleine groene witte ruitjes. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- fcureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17 elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m,, telefoon 244. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 15 Mei, wordt de medische dienst te Bergen waargenomen door dokter Van Gelder, telefoon 2027. Zesjarige jongen van melk- auto getuimeld De 6-jarige Cornels C., woonachtig aan de Hoeverkade te Alkmaar, pro beerde gistermiddag half hangend aan een melkauto, die op de Bergerweg naar Alkmaar reed, thuis te komen. Zijn voeten vonden steun op een stang onder de wagen. Ongeveer ter hoogte van „Rustwat" verloor hij zijn steun punt en trachtte toen nog door hard hollen een ongeluk te voorkomen. De auto reed daarvoor te snel. Twee èt drie keer sloeg het onvoorzichtige ke reltje over de kop en bleef toen in de berm liggen. Door dokter Lugten, die ter assistentie was opgebeld, werd hij naar huis vervoerd. Een en ander trok nogal wat be kijks. Belgische kunstenaars naar Bergen Bezichtiging expositie Oude Hof van Bergense School Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal een twintigtal Belgische schilders en beeldhouwers een bezoek aan ons land brengen, waarbij zij op 30 Mei in Bergen zullen arriveren. Het Kunstenaarscentrum zal de Bel gen in het Oude Hof ontvangen met een expositie van schilderijen der Ber gense School. Tevens zullen tentoon gesteld worden werken van thans in Bergen en Schoorl wonende en werken de kunstenaars, en wel zodanig dat deze werken op ezels gesteld worden, ter wijl de oorspronkelijke Bergense School aan de wanden zal hangen. Maandag de 30ste a.s., 's middags om half drie, zal de bezichtiging door gasten en gastheren een aanvang ne men. Drie maal per uur Alkmaar-Bergen De nieuwe dienstregeling van de autobusonderneming N.H.A.D.O. is weer aanzienlijk verbeterd. Zo bestaat thans een half uursverbinding tussen CamperduinGroetSchoorl en Alk maar. Van Bergen uit kan men Alkmaar nu drie maal per uur bereiken en om gekeerd. Bunkers werden opgeruimd De bunkers in 't duingebied van het P.W.N., die in tegenstelling met de betonmassa's in het Gemeentelijk Na tuurreservaat onder de Hoge Bomen, nog waren blijven staan, zijn de afge lopen 14 dagen netjes opgeruimd. Zo werkt alles er toe mede, dat Bergen voor het a.s. seizoen hernieuwd, her steld en verfraaid uit zijn winter slaap ontwaakt. Dirkshorn Onder Ons op concours De muziekvereniging „Onder Ons zal deelnemen aan het concours van de Westfriese bond van Harmonie en Fanfarecorpsen, dat op 26 Mei (He melvaartsdag) en op Zondag 29 Mei te Andijk (West) zal worden gehou den. „Onder Ons" dingt mee in de afd. Uitmuntendheid fanfare op He melvaartsdag. Wij wensen haar veel succes. Wieringerwaard Jaarver hengelsport. De hengelsportvereniging „De Wie- ringermeer" vergadert a.s. Woensdag om acht uur in De Maaier te Wie- ringerwerfOp de agenda staat o.a. een bestuursverkiezing, verkiezing van de kascommissie en van de royements commissie. Voorts vaststelling contri butie en een bespreking van prijs- vissen en een verloting. Broek op Langendijk ONDERHANDSE VERKOOP De heer P. Balder heeft bij onder handse verkoop het woonhuis op het Oxhoofdpad, bewoond door J. Koste lijk Jnbz., overgedragen aan de heer W. Balder Hzn. Langedijk Langedijk Het bleek toch een verbetering Toen de Alkmaarse waterpolitie ook het Geestmer Ambacht onder haar hoede nam, waren de meningen over de noodzaak en het nut van deze maatregel verdeeld. Nu, terwijl deze dienst een jaar functioneert, heeft men langzamerhand zich een oordeel gevormd over de waarde van een en ander. En, dat oordeel luidt guaatig. Enerzijds blijkt uit de regelmaat, waarmee gepatrouilleerd wordt, dat het de politie-autoriteiten inderdaad ernst is een oud probleem afdoend uit de wereld te helpen. Bijna dagelijks ziet men de snelle motorsloep van de waterpolitie hier of daar in het veld. Bovendien krijgt de landpolitie zeer binnenkort de beschikking over twee roeiboten, zodat ook zij haar invloed op het water kan laten gelden. De vissers zijn over de gevonden oplossing zeer tevreden. Het is niet prettig om Zondagsvissers te zien ver dwijnen met uitgepote vis. Voorheen kwam het maar al te vaak voor, dat 7.g. hengelaars met ondermaatse snoeken en karpers naar huis gingen. Er zijn dan ook heel wat verbaaltjes gemaakt en dat is goed. De tuinders zijn ook tevreden over het werk der waterpolitie. Vroeger vond menige tuinder 's Maandagsmor gens zijn land en gewassen uitgetrapt en beschadigd. De daders lagen na tuurlijk altijd op het kerkhof. Ook dat is nu verleden tijd. Nu blijft er één moeilijkheid over. De politie houdt ook toezicht op de verontreiniging der sloten. Dat ging ook inderdaad veel te ver. Het is toe te juichen, dat niet langer iedereen straffeloos te water kan smijten wat hij kwijt wil zijn. Maar bij het kantaf hakken doen zich moeilijkheden voor. Want de tuinder, die zijn kant afge slagen heeft, haalt niet graag gras en onkruid op zijn land. Wanneer het zand eenmaal in de sloot ligt, is het wel wat veel gevergd, het weer op het land te halen. Maar niet door de komst van de waterpolitie is deze kwestie zo actueel geworden De ban- ncbesturen hebben er steeds mee te worstelen gehad en zelfs de scherp- zinnigst-geredigeerde bannekeuren sjokten steeds achter de overtredingen aan. Niettemin moge het gelukken ook hiervoor een oplossing te vinden. Met soepelheid en overleg komt men een heel eind en er is met de politie heus wel te praten. Ongetwijfeld zullen de betrokken organisaties die weg be wandelen. MEDISCHE DIENST. De medische dienst voor Langedijk en St. Fancras zal a.s. Zondag worden waargenomen door dr. Manjoro, Broek op Langendijk (K 2200/364). ALKMAAR, 13 Mei. - Witlof: I 40-59 en II 15-35; bloemkool; I A 75-1,06, I 50-70 en II 30—45; rode kool 12—21; spinazie 8-40; postelein 18-38; sla: I 10-15 en II 6—8; andijvie 56—61; radijs 3—9; raap stelen 21—23,50; aardappelen: Bevelanders 3—5,50; rabarber 4—11; bospeen 30—33; win terpeen 5-6.70; waspeen 30-34; uien 5-8,50; aardbeien 38—68 per doos; prei 6—10; soep groenten 2—6; selie 3—4; asperges 1,24—1,45; perziken 21 ct per stuk, ZWAAG. Aardappelen 55.80; Vroege aardappelen 5284; Spinazie 1435; Postelein 3744; Uien 67.30; Prei 6; Slabonen 2.40; Witlof 1764; Bospeen (per 100 bos) 4248; Radijs 67; Ra barber 49; Andijvie 18; Sla 412.80; Bloemkool 33105; Komkommers 46; Perziken 1356; Bindsla 3251; Aard beien 110380; Goudreinetten 21116; Jonathan 5999; Conference 4175; Sint Remie 4868. HEM, 13 Mei. Witlof I 53—59, II 30— 50; Aardappelen 1.704.70; Sla 5.30 11.90; Rabarber 34.30; Waspeen 18—20; Bloemkool 53—64; Prei 4; Aardbeien 1.70—2.60. De Schager Markt Voor de Centrale werden aangevoerd 26 koeien, 4 stieren, 2 graskalveren en 148 nuchtere kalveren en 1 schaap. De handel in melk- en kalfkoeien had bjj een tamelijk ruim aanbod een vrij goed verloop. De mindere exemplaren waren niet zo goed te plaatsen. Nu waren er niet die zware koeien aan gevoerd zoals de vorige week, maar toch liep de hoogste notering tot ƒ850.De aanvoer van geldekoeien was iets minder. De handel was aan de kalme kant, daar de belangstelling van de veehouders niet zo groot was. Er werd nogal wat koopmanshandel gedaan. De hoogste notering van gel dekoeien lag iets lager dan vorige week. Deze werden weer duur ver kocht, nagenoeg prijshoudend. De hoogste notering was 540.De han del in vaarzen was stug en duur. De notering hiervan liep tot ƒ550.De handel in pinken was redelijk, prijs houdend tot 350.Op de paarden markt was het kalm. Luxe paarden ziet men de laatste tijd niet op de markt. Ook in werkpaarden was maar kleine aanvoer. Wij vermoeden, dat er aan een extra werkpaard weinig be hoefte is. Wel ziet men wekelijks nog wat slachtpaarden. Deze zijn ook aan de dure kant. De heer F. Raa leverde bijvoorbeeld aan slagers N. Goes te Den Helder vijf vierjarige slachtparden. Dit is wel 'n zeldzaamheid. De notering van slacht paarden liep van ƒ400.tot 500. Op de schapenmarkt was veel drukte. De eerste lammerenmarkt werd heel goed ingezet. Deze handel was zeer stug en duur. Evenzo was de handel in overhouders prijshoudend. Naar stelletjes was nogal vraag. Op de big- genmarkt was ook weer een grote drukte met een mooie aanvoer. De prijzen bleven hier gelijk aan die van vorige week. Alles werd verkocht. Handel in kippen en konijnen was iets beter en duurder. Er was deze week veel bezoek. In Den Helder hebben zich dertig stucadoors aangesloten bij de landelij ke stakingsactie. f- Te Obdam is slechts één candida- tenlijst ingeleverd, zodat daar het hou den van een gemeenteraadsverkiezing overbodig is De Coöp. Zuivelfabriek „Excelsior" te Heerhugowaard bereik te met een omzet van 40.000 liter melk een record, wat temeer verheugend 's omdat zes jaar gelden het voornemen bestond de fabriek te liquideren. Toen de politie de pastoor te Midden- beemster kwam waarschuwen voor de kerkdief die in Noord-Holland opereert, bleekhet offerblok in de R. K. kerk reeds te zijn opengebroken. Het gemeentebestuur van Bever wijk heeft afwijzend beschikt op een verzoek tot het inrichten van een ten tenkamp in de badplaats Wijk aan Zee. De heer A. Vonk die een halve eeuw in dienst was van het schoenmakersbe drijf Waardijk te Uitgeest, werd ver eerd met de bronzen eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas- sau.Q Te Velsen-Noord is gisteren een nieuwe o. 1. school in gebruik genomen, welke de plaats inneemt van het door de Duitsers afgebroken gebouw. Het bekende jacht „Zeearend", waarmede de heer C. Bruijnzeel te Zaandam in 1936 deelnam aan de Oceaan-wedstrijd van de Bermuda's naar Cuxhaven, is naar het buitenland verkocht. Reeds staat een nieuw jacht op stapel. Q Het echtpaar v. d. Broek - Tavenier te Oostzaan was gisteren zes tig jaar getrouwd. migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden) Eénoftwee'AKKERTJES'enwègisdepijn./ 'AKKERTJES'zijn ware pijnverdrijvers. (Y het pen directf Promotie-compeiiiies lopen ien einde Alkmaarse Boys speelt Zondag een thuiswedstrijd tegen IVV. De uitslag van deze wedstrijd is echter niet meer van belang voor het verloop van de promotie waaraan deze elftallen deel nemen. De Alkmaarders zijn er niet in geslaagd de sprong naar de tweede klasse te maken. Dat is jammer voor de Boys maar het valt niet te ontken nen dat het elftal dat wij de laatste weken zagen spelen maar een zeer ma tig figuur in de tweede klasse zou heb ben gemaakt. De voorhoede heeft in vele ontmoetingen zonder meer gefaald en de achterhoede, anders het sterkste deel van de Boys-ploeg, speelde de laatste wedstrijden beneden haar kun nen. Het seizoen 1949'50 gaat over en kele maanden weer beginnen en de Boys zullen weer gaan starten met de wil om de kampioenstitel in de derde klasse te veroveren. Als daarbij vol doende aandacht aan de zwakke plek ken wordt geschonken zal het minder moeilijk blijken te zijn om de oude plaats in de tweede klasse te verove ren. Volendam, dat vorige week zo'n overtuigende zege op EDO boekte, komt naar Alkmaar om een bekerwed strijd tegen Alcmaria te spelen. Als de Alcmarianen zich niet door de resul taten van de wijdbroeken laten intimi deren zien wij niet in waarom de gast heren ook deze ronde niet zullen over leven. Het schilderachtige Bath heeft Alk maar destijds als oorlogsslachtoffer ge adopteerd, maar toen onze weldoeners hier een condoleantiebezoek kwamen brengen, hebben ze geconstateerd, dat i de schade nogal meeviel, zodat we naast enige practische geschenken een bibliotheek hebben gekregen, waarmee het Engels lezende deel onzer burgerij zeer ingenomen is geweest. We hebben daarop geantwoord met een gong, er zijn natuurlijk de nodige kaasjes naar Engeland verhuisd en, omdat de bevolking van Bath nogal sportief is, hebben we niet alleen jon ger® en meisjes maar ook voetbal elftallen en hockeyteams uitgewisseld. Zo is het oorspronkelijke hulpbetoon langzamerhand uitgegroeid tot een reeks vriendschappelijke bezoeken en tegenbezoeken, waaraan zo nu en dan cachet wordt gegeven, doordat burge meesters, wethouders of leden van de gemeenteraad officieel van hun vriendschappelijke gevoelens komen getuigen. De mayor van Bath en enige van zijn medebestuurderen hebben natuurlijk onze markt bewonderd en naar de ruitertjes gekeken. Zij hebben met kaasdragershoeden gelopen en zijn in alle standen gefotografeerd. Zij hebben op 8 October in het Victorie park gezeten om zich met ons over de smadelijke aftocht van de Spanjaarden te verheugen en Alkmaar heeft zo langzamerhand alles gepresenteerd wat hier aan stedelijke merkwaardig heden te bestuderen en te bewonderen vult. Maar in Bath is men niet achter gebleven en nu er van 19 tot 23 Mei een festival met diverse kunstzinnige attracties wordt gehouden, is dit, naar word gemeld, „een mooie gelegenheid om te zien wat Bath vermag te orga niseren op het gebied der schone kunsten". Het gemeentebestuur van Bath heeft beloofd de gasten waardig te zullen ontvangen en een vijftal edelachtbaren de burgemeester, twee wethouders en twee raadsleden zal zich dezer dagen inschepen om over het brede water de schone kunsten van Bath te gaan bestuderen. Het behoeft geen betoog, dat onze gemeente van een dergelijke practi sche opleiding in ruime mate zal kun nen profiteren. Wij weten niet of er onder de raadsleden, die nog niet in Bath zijn geweest, geloot is wie de ge lukkigen zullen zijn, die volgens het communiqué waardig zullen worden ontvangen, bij ingezetenen worden ge huisvest en bij alle officiële plechtig heden zullen worden uitgenodigd. Het reisgeld is maar f 901 blijk baar zeef nauwkeurig uitgerekend en onze gemeente is niet meer nood lijdend, zodat er geen enkel bezwaar kan zijn een dergelijk bedrag aan de vriendschap en de schone kunsten ten offer te brengen. Enkele raadsleden hebben tegen ge stemd, maar zij wilden in eigen kring niet over de kwestie debatteren, om niet de schijn te wekken, dat ze af gunstig zouden zijn. Wanneer er onder hen zijn, die nog niet bij onze beschermers zijn geweest, behoeven zij zich niet ongerust te ma ken. Bath en Alkmaar hebben elkaar gevonden en er zal in de toekomst nog zoveel bestudeerd moeten worden, dat alle edelachtbaren wel een beurt zullen krijgen. We gaan motorraces op Zondag hou den tenminste als de betrokken mi nister zo vriendelijk wil zijn op 31 Juli het rijverbod niet van toepassing te verklaren. De heer Hoytink heeft er aan her innerd, dat raadsbeslissingen over de motorraces in verloop van jaren van zeer verschillende aard zijn geweest. Er is zelfs eens besloten de races ge heel te verbieden, maar dat was in de tijd toen er op de grasbaan herhaalde lijk ongelukken voorkwamen en de publieke belangstelling duidelijk de zucht naar sensatie demonstreerde. De laatste jaren gaat het debat al leen over de dagkeuze en in het bont gekleurde gezelschap van onze edel achtbaren zitten diverse volksver tegenwoordigers, die van mening zijn, dat motorraces op de wekelijkse rust dag een ergerlijke schending van onze Zondagsrust betekenen. Dat zij zich al verzoend hebben met de gedachte, dat er op Zondag wordt gevoetbald, geeft hoop, dat zij op de duur ook wel aan de motorraces zul len wennen. Uit de voorgelezen cijfers is overtuigend gebleken, dat het be zoek op Zondag veel groter is dan op Zaterdag en nu een gemeente niet al leen meer een administratief begrip is maar ook een bedrijf is geworden waarin de vreemdelingen-exploitatie een grote rol gaat spelen is het ver standig de beste voorwaardén voor een zo groot en voordelig mogelijk bezoek te scheppen. Er is een tijd geweest, dat monopo listische bedrijven een zegen voor de mensheid genoemd werden. We herin neren ons uit onze schooljaren nog het betoog van een leraar, die ons tijdens het wekelijkse lesuur in staathuishoud kunde vertelde, dat een postbode in regen en wind een uur moest fietsen om ergens op een verre boerderij een pre dikbeurtenblaadje te kunnen afgeven, dat met een cents-postzegel gefrankeerd was. Wij zijn toen diep onder de indruk gekomen van de zegeningen van het overheidsbedrijf waar men stroppen en winsten met elkander verrekende en in het prijzenswaardig streven allen in gelijke mate te dienen desnoods bereid was een eventueel kastekort uit de schatkist te dekken. In Alkmaar heeft men een electrici- teitsbedrijf dat mede dank zij een doeltreffende reclame een groot aan tal afnemers heeft gekregen. Vier be woners van de Heilooërdijk hebben als ingezetenen onzer gemeente verzocht zoveel stroom te kunnen betrekken, dat ze hun lampen kunnen branden en hun radio laten spelen, maar het blijkt, dat er een kabel naar hun huis gelegd moet worden en dat ze. bij alle service welke men hun wil bieden, nog f 2000 moeten betalen. Dat kunnen ze niet of dat willen ze niet en het bedrijf voelt daarom niets voor deze onvoordelige klanten. De voorwaarden waarop men bediend kan worden zijn vastgelegd in een gemeen telijke verordening en daaruit blijkt wel heel duidelijk, dat de monopolisti sche bedrijven in deze tijd van ge meentelijk zakendoen een geheel ander karakter hebben gekregen. Men kan dat enerzijds betreuren, maar zal daarnaast moeten begrijpen, dat bij zware gemeentelijke lasten winstgevende bedrijven onontbeerlijk zijn geworden en dat de exploitatie daarvan in opzet niet meer zoveel van de particuliere zal verschillen. De heer Van der Borden had ontdekt, dat op 150 meter afstand van deze wo ningen een kabel van Heiloo ligt. Alk maar en Heiloo betrekken beiden stroom van het P E N., welnu wat was er eenvoudiger dan Heiloo even toe stemming voor een kleine aftapping te vragen. Maar de heer Van der Borden is een eenvoudig man, die in zijn gezonde redenering helemaal geen rekening met een onzichtbare grens heeft gehouden. Alkmaar en Heiloo liggen broederlijk naast elkaar maar, nog afgezien van alle administratieve bezwaren, schijnen er in het grensgebied spanningen te zijn, die tot de uiterste reserve nopen. Het ernstige gezicht van de wethouder en de interrupties van enkele raadsle den riepen spookbeelden van onzicht bare slagbomen en grenscorrecties op waarbij voor de betrokkenen de Ber- lijnse kwestie en de gebeurtenissen aan onze Oostgrens nog maar kinderspel zouden lijken. In Amsterdam wordt de belangrijke derby WASDW gespeeld. Deze Am sterdamse clubs staan in punten pre cies gelijk en zijn met Schoten de kanshebbers voor een plaats in de tweede klasse. Als het een punten verdeling wordt, waar veel kans op is, zal Schoten daar wel bij varen daar laatstgenoemde met Baarn ver moedelijk geen moeilijkheden zal heb ben. DTS heeft een goede kans om straks weer in de derde klasse te mogen uit komen. Als morgen van OFC wordt gewonnen is er praetisch niet meer wat de D-tjes in de weg zal staan. Anders is het met LSW. Deze Langedijker voetbalvereniging heeft zich niet kunnen handhaven. De strijd gaat hier hoofdzakelijk tussen Sporter», Schoorl en Sijbekarspel. Ook ZAP is hier nog niet kansloos. Schoorl speelt Zondag een thuiswedstrijd tegen Sij bekarspel. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Sluitingsuur In uw blad van 10 dezer, komt een stuk voor behelzend het advies, dat door de Contact Commissie van de Middenstand aan de winkeliers dezèr stad gegeven wordt. Het betreft hier 't openhouden der winkels tussen 12.30 en 14 uur, een thema dat volgens mijn mening niet voldoende belicht wordt. Het wil mij zelfs voorkomen dat de hier gegeven voorlichting eenzijdig is en tegen het belang van de winkelstand indruist. Allereerst wil ik er met nadruk öp wijzen dat de tijd tussen 12,30 en 14 uur voor werkenden en niet-werkenden de tijd is om te lunchen en dit is niet uit het oog te verliezen. Het rouleer systeem is praetisch onmogelijk, daar dit niet in 1^ uur kan plaatsvinden. Een door het personeel in de zaak te gebruiken lunch (pakje brood) heeft onmiskenbaar het nadeel dat de ar- beidslust wordt verminderd. Even een ander millieu en frisse lucht stelt juist dat personeel in staat het werk verfrist te hervatten. Is het niet wat al te naïef de stelling te handhaven, dat de toeristen beslist de genoemde uren ter beschikking moeten hebben, om hun inkopen, wel ke niet het doel van hun bezoek aan Alkmaar zijn, te kunnen doen? Zij ko men immers voor de Kaasmarkt en misschien om de stad te bezichtigen, en het zal zeker niet de bedoeling van de toeristen zijn om met een lege maag te gaan winkelen. Integendeel- de toeristen zullen pas na de lunch souvenirs e.d. kopen. Er zit ook nog iets anders aan vast dat minder economisch voor de Midden stand is. Moeders en vrouwen van het winkelpersoneel (en dat omvat hon derden mensen) zullen in de namiddag voor een warme maaltijd moeten zor gen. in de meeste gezinnen dus twee maal per dag en daardoor minder ge legenheid hebben hun inkopen te doen. Zou het niet eerder in de lijn liggen van de VW, andere attracties voor de touristen te bedenken om hen ook 's middags in de stad te houden? Dit laatste lijkt mij wel zo logisch en di rect bevorderlijk voor de Middenstand. E. H. NOORDERMARKTBOND, 14 Mei. - 23,000 kg prei 4—6; 1350 kg Bevelanders 3,80—4,90; 1200 kg uien 6,10—8,80; drielingen 4,30; 2700 kg witlof; IB 56-63 en IIB 55-57.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3