Stad en Omgeving, AGENDA Veertien inbraken in West-Friesland opgehelderd Bode-congierge Emmerig neemt afscheid In beslag genomen munitie en vuurwapenen Districts- en Club kampioenschap kegelen St. Paneras Het Westen tr Woensdag a.s. zal "èen bekend Alk maarder, de 71-jarige heer Emmerig, zich uit het ambtelijk leven terug trekken. Het zal vreemd zijn in het statige Gerechtsgebouw de man te missen, die in dit gebouw is opgegroeid en er bijna onafscheidelijk mee ver bonden is. De heer Emmerig is niet steeds bode-concierge geweest. Hij begon zijn loopbaan als typograaf bij de Erven Loosjes te Haarlem, waar hij veertien jaar werkzaam was. Op 1 Januari 1913 volgde hij zijn vader, die vanaf 1903 bode-concierge was, in deze betrekking op. Sinds die eerste dag in het jaar 1913 is er veel in het gebouw veranderd. Er werd meer dan eens verbouwd en gemoderniseerd, rechts kundigen kwamen en gingen, doch Emmerig bleef op zijn post. Mede doordat hij bibliothecaris was, heeft hij zich in de loop van de tijd 'n brede algemene ontwikkeling verworven. Een moeilijke tijd maakten de heer Emmerig en diens echtgenote In de oorlog mee. Een groot aantal onder duikers, onder wie mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, werd door deze beide mensen onderdak ver leend. Op 31 Augustus 1944 bracht de S.D. een bezoek aan de woning onder het Gerechtsgebouw. De Duitsers wa ren er achtergekomen, dat de heer Emmerig voor de expeditie van een aantal illegale bladen zorgde. Samen met Baron van Tuyll van Seroosker ken werd de heer Emmerig naar Scheveningen overgebracht, waar bei den tot Dolle Dinsdag onderdak werd verleend. Later kwamen de bezetters nog eens huiszoeking doen naar schrijfmachines, doch toen was me vrouw Emmerig hen te vlug af; de machines verborg zij onder de groene tafel, zodat de huiszoeking niets op leverde. Kort geleden overhandigde de 'pre sident van de rechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena, de heer Emme rig de zilveren ere-medaille in de Orde van Oranje-Nassau. In een korte toespraak zei mr. van Regteren Altena blij te zijn, dat de minister van Justitie heeft uitgemaakt wie de onderschei ding toekomt, daar ^preker anders zelf niet geweten zou hebben of hij de bode-concierge of diens vrouw de on derscheiding zou moeten verlenen. Woensdag zal officieel afscheid wor den genomen. Het zal beide mensen niet meevallen in het nieuwe huis aan het Ritsevoort te wennep, als men be denkt, dat de familie Emmerig van de oprichting van het Gerechtsgebouw af in hetzelfde huis gewoond heeft. De man, die mede door zijn martiale knevel zo'n bekende figuur werd aan de Geestersingel, zal er van overtuigd kennen zijn dat vaten daar nog lang ir.et vriendschappelijke gevoelens aan hem zullen denken. De Rochdalers vierden feest Beter laat dan nooit zal de buurt vereniging Rochdale-Oost gedacht heb ben toen zij Zaterdagavond in het Wa pen van Heemskerk het verlate bevrij dingsfeest organiseerde. Voor deze avond was en ongetwijfeld tot we derzijds genoegen de medewerking Ingeroepen van ATV Falkland te Heiloo om „Alles voor Adriaan" aan de Roch dalers voor te stellen. Deze uitvoering is buitengewoon geslaagd. „Alles voor Adi-iaan" is 'n comedie van vaderliefde en ijdelheid met hier en daar een flinstertje tragiek. Het is een waar ge noegen dit wakkere groepje te zien spelen en de dankwoorden door de voorzitter van Rochdale gesproken, zullen ongetwijfeld de instemming van alle verenigingsleden hebben, n.l. hen nogmaals voor de Rochdalers te zien optreden. De welhaast klassiek gewor den verloting en een gezellig bal na afloop hebben mede de avond tot een gezellige gemaakt.' Burgerlijke Stand Geboren: Gerritje M., d. van S Roodt en J. J. Peters. Hendericus I., z. van D. \an den Berg en M. A. J. Fluitsma. Antoon L., z. van J. D. Hoep en B. J. Koeman. Maria M., d. van J. Th. Tromp en F. M. van Engelen. Evert D. M., z. van E. J. Koning <,n J. A. A. M. Wiegerinclc. Wilhelmina M., d. van J. B. van der Velden en D. Bleeker. Fetronella C. M., d. van J. B. C. P. Vinken on M. J. C. C. de Groot. Christina C., d. van J. van 't Hoff en II. Th. Heijster. An thony M., z. van II. J. Dolle en E. J. Ste vens. Tjerk, z. van G. J. Sijtsema en C. Haanstra. Wilhelmus J. F., z. van J. F. G. Staa en I. H. van der Stoop. Aloysius M., z. van A. C. Rijnaarts en A. W. II. Vogelsang. Overleden Eliezabeth Bareman, 83 jr, gehuwd met J. Oudes. Opnieuw verbetering in de Bergerhof Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Ber gerhof voorzien zal worden van een radio distributienet. Thans vernemen wij, dat ook nog een andere grote verbetering op het pro gramma staat. De telefoonverbindingen met deze 254 woningen tellende stadswijk zullen namelijk ondergronds worden. De tegenwoor dige toestand, waarbij de weinige aansluitin gen zijn gemaakt door telefoonlijnen via palen heeft grote bezwaren. Niet alleen ondervinden de telefoon-abonné's veel storingen tijdens hun gesprekken, maar bovendien is het practisch on mogelijk nieuwe aansluitingen in het net te betrekken. Wanneer eenmaal de ondergrondse kabel zal zijn gelegd, zal dit ongerief met zekere restricties wat de nieuwe aansluitingen betreft tot het verleden behoren. Het ligt in de be doeling de kabel te leggen met aftakkingen van de Kruseman van Eltenweg via Ranonkel straat en Leeuwenbekstraat, terwijl ook de Pa paverstraat van een kabel zal worden voorzien. WANDELSPORT Zes leden van de Wandelsportvereniging „De Kaaskoppen" namen Zondag met succes deel aan een zeventig kra lange wandeltocht. De heren, die deze tocht in elf uur vol brachten, kunnen nu dus wel met vertrouwen de vierdaagse tegemoet zien. Samenwerking van banken Ongeveer anderhalf jaar geleden is er een fusie tot stand gekomen tussen dé Amsterdamsche Bank en de Incas so Bank. waarbij de Amsterd. Bank de aandelen van de Incassobank heeft overgenomen. Besloten werd evenwel, dat beide in stellingen volkomen intact naast el kaar zouden blijven werken. Het is be grijpelijk dat door samenvoeging in één gebouw een verhoging van efficiency en bovendien een enorme kostenbespa ring kon worden verkregen, omdat het gebouw der Incassobank te klein was geworden en de aanschaffing van' een nieuw pand nog .afgezien van de moeilijkheden om dat in deze tijd te kunnen krijgen zeer zware finan ciële offers zou eisen. De directeuren van de Amsterdamse Bank, de heren J. C. Reinders en mr. F. A. Josephus Jitta, en de directeur van de Incasso- Bank ,de heer H. Huiberts, zijn thans directeuren van beide instellingen ge worden. Het gebouw van de Amsterdamse Bank. dat de naamborden van beide instellingen zal dragen, heeft een uit gebreide verbouwing ondergaan, waar door het ook mogelijk is geworden de effectenafdeling een eigen plaats te verschaffen. De architect van de Am sterdamsche Bank, de heer S. Beek man, en de uitvoerder, de heer A. Prins uit Bergen, hebben alle eer van hun werk. Een grote gezellige directieka mer, een ruime en lichte algemene kan - toorrruimte, doeltreffende spreekka mers en een keurig conferentiezaaltje hebben het gebouw een modern aan zien gegeven en voldoen in alle op zichten aan de thans te stellen eisen. Overal is licht en ruimte en de tal rijke klanten van beide instellingen vinden in dit gebouw in alle opzichten de beste service welke zij kunnen wen sen. Het was met het oog op te verwach ten belangstelling niet mogelijk heden tot een min of meer feestelijke opening over te gaan. De overgang droeg vanmorgen een zeer eenvoudig karakter. Het werk had normaal voortgang en niets wees op de grote betekenis van deze dag voor beide banken. Mogen de verwachtingen welke men van deze samenwerking heeft, in alle opzichten in vervulling gaan. Een terrein voor het Bedrijfs voetbal Door 'n wijziging aan het veld ach ter de Burg. Bosstraat hebben de Alkmaarse Bedrijfsvoetbalvereniginen thans de volledige beschikking gekre gen over een eigen terrein. Hiermede is tevens een oplossing gekomen in het terreinen-vraagstuk. Zaterdagmiddag heeft het bestuur m^t enkele leden in een steeds maar aanhoudende Meiregen dit terrein in orde gemaakt, want er is geen avond te verliezen. Heren met hoorden, die anders alleen maar met een pen kun nen omgaan, stonden aan de smidse om daarna het roodgloeiende ijzer voor de doelen op het aambeeld in de juiste vorm te slaan. Binnen en kele uren stonden de doelen en was het gehele terrein uitgezet. De afme ting van het speelveld is 80 x 55 m. Enkele meters tekort zult U opmer ken, dit is geen bezwaar. De bedrijfs voetballers bestaan hoofdzakelijk uit oudere mensen en die vinden 80 m. lang genoeg'. Iedere avond, vanaf Dinsdag, zal dus het Alkmaarse publiek de ver schillende bedrijfsvoetballers kunnen zien „werken" op het terrein aan de Ooievaarstraat. Of nu een volledige competitie zal worden gespeeld, wordt in 'n Vrijdag avond a.s. te houden vergadering be sproken. Er bestaat n.l. nog een an dere oplossing, t.w. een halve com petitie met een z.g. '„bekerronde" zowel voor winnaars als verliezers. Een succes voor het bestuur van de Alkmaarse Bedrijfsvoetbalverenigin gen, dat alles op alles heeft gezet om toch dit jaar de voetbalsportlief hebbers in de verschillende bedrijven te kunnen laten spelen. Zilveren jubileum In 1950 zal het een kwart eeuw ge leden zijn, dat de Ned. Herv. Orato rium Vereniging werd opgericht. Deze belangrijke gebeurtenis hoopt de ver eniging op bijzondere wijze te herden ken. Het ligt in het voornemen om een drietal concerten te doen geven, n.l.: op 31 Augustus 1950: Het Man nenkoor Apollo, dir. Fred. J. Roeske; op 16 September 1950: Het Concert gebouw Orkest, dir. Ed. van Beinum; op 7 of 9 October 1950: De jubileren de vereniging, dir. Corn. Jonker. DAMDAG PROVINCIALE NOORDHOLLANDSE DAMBOND Ook dit jaar werdt er weer een Westfriese damdag georganiseerd en wel op Hemelvaartsdag 26 Mei a.s. Deze dag wordt gehouden in Alkmaar in café Centraal aan het Hofplein. De organisatie berust bij het district West-Frieslam" in samenwerking met het district Noordhollands Noor derkwartier. Het doel is een zo mas saal mogelijke bijeenkomst van dam mers uit de beiden districten en een zo groot mogelijke propaganda voor het damspel. Aan deze ontmoeting zijn enige at tracties verbonden. Zo ontvangt iede re winnaar een prijs, maar bovendien wordt er nog een verenigingsprijs be schikbaar gesteld voor die vereniging, welke met hun eerste acht spelers de meeste punten weten te behalen. De leiding berust bij de bekende Langedijker dammer Th. de Haas. die er borg voor staat, dat de organisa tie prima zal kloppen. Hopenlijk zal de 26e dus een mas sale uittocht uit alle dorpen van het West Friese land plaats vinden, om in Alkmaar de slag op het honderdrui- tige bord mee te maken. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Night gnd Day (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De worgcr (18 jaar); Cinema Amerieain, 8 uur: De getemde avonturierster (18 jaar). Gebouw Kanisstraat, 25 uur: Tentoonstelling „Doorwerken". DINSDAG Bioscopen als op Maandag. Gebouw Kanisstraat, 25 uur Ten toonstelling „Doorwerken" Alle soorten drukwerk, van het kleinste kaartje tot een uitgebreid jaarverslag, levert vlug, billijk en goed N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam 9, tel. 3320. Coed afgelopen Een bewoner van de Korenbloem straat, de heer B., beleefde Vrijdag een hachelijk avontuur. De heer B., die een bad wilde nemen, had daartoe de gasgeiser aangestoken. Tijdens zijn bad schijnt uit het apparaat gas te zijn ontsnapt, terwijl ook de badcel onvoldoende ventilatie had, daar raam en deur gesloten waren. Op een gegeven ogenblik voelde de heer B. zich onwel worden, en hij zag nog juist kans, de deur te openen voor hij het bewustzijn verloor en tegen de grond sloeg. Huisgenoten waarschuw den daarop de dokter. Naar wij ver nemen heeft de heer B. geen nadelige gevolgen van zijn, hachelijk avontuur ondervonden en is hij thans weer bij na geheel hersteld. Van de politie Tegen een ingezetene van Alkmaar werd proces-verbaal opgemaakt wegens het verhandelen van textielpunten. De punten bleken bovendien van verduiste ring afkomstig te zijn. Een bakker kreeg een proces-verbaal voor het te vroeg aar-vangen van nacht arbeid. De bakker en diens drie knech ten waren om drie uur beginnen te wer ken. De wettelijke aanvangstijd is vier uur. Een markthandelaar kreeg Zaterdag een p.v.b. daar hij vis verhandelde zon der in het bezit te zijn van. een erken ning. Tegen een bouwondernemer werd p.v.b. opgemaakt wegens het niet voor handen hebben van een arbeidslijst en een, arbeidsregister. Ook een in overtreding zijnde café houder ontsnapte niet aan het wakend oog van de politie. De man kreeg een proces-verbaal wegens het na sluitings tijd open hebben van zijn inrichting. Acht aanwezige bezoekers werden even eens bekeurd. Tenslotte werden nog enige eigenaars van rijwielstallingen bekeurd wegens het berekenen van te hoge tarieven. Wij maken er de belanghebbende lezers op attent, dat een weektarief 30 cent en een maandtarief 1.mag bedragen. Aanrijding Zaterdagavond omstreeks 'elf uur vond nabij de Friesebrug een aanrij ding plaats tussen een taxi en een motorfiets. De taxi reed over de Ka naalkade in de richting van de Ach terweg. Bij het passeren van de Hee renstraat verleende de bestuurder geen voorrang aan een motorrijder, die van rechts kwam. Hoewel de taxi chauffeur nog uitweek, kon hij een botsing niet voorkomen. De motor werd tegen een verkeersbord geslin gerd en ernstig beschadigd. De mo torrijder werd aan het rechter been verwond. Op advies van dr. Sluymer werd de motorrijder met de taxi naar zijn woning overgebracht. Tegen de chauffeur werd proces-verbaal opge maakt. Pas op voor schoorsteen brand Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor dat de politie gealarmeerd wordt voor schoorsteenbrandjes. De meeste van dit soort brandjes ontstaan door een vuile schoorsteen Wij maken de lezers er op attent, dat het aanbeveling ver dient de schoorsteen in het voorjaar te laten vegen, daar deze in dit jaargetijde meestal droog zijn. „HAMLET" MET PAUL STEENBERGEN Voor de opvoering van „Hamlet" door „De Haagsche Comedie", t. g. v. het 25-jarig to neeljubileum van Paul Steenbergen op Woens dagavond a.s., bestaat reeds grote belangstel ling. De hoofdrol „Hamlet" wordt vertolkt door Paul Steenbergen bijgestaan door een keur van de beste artisten van „De Haagsche Comedie". Wie het werk van de gróte toneelschrijver William Shakespeare kent, zal niet verzuimen deze voorstelling te gaan zien. Wij zijn door de politie in staat ge steld cijfers te publiceren, die betrek king hebben op het in 1948 opsporen van munitie, vuurwapenen en explo sieven in Alkmaar. Er werden twee acties voor inlevering van oorlogstuig ondernomen. Per openbare lastgeving werd ver plicht gesteld dergelijke voorwerpen in de maand Juli in te leveren of van het voorhanden hebben kennis te geven. Ook werd in het afgelopen jaar een zogenaamde schoolactie ondernomen. Door bemiddeling van de hoofden der lagere scholen werd alle kinderen een formulier ter invulling door de ouders meegegeven. En nu de cijfers. In 1948 werden aan het bureau van politie gedeponeerd: 298 stengunpatronen, 40 mitrailleur patronen en een houder met patronen, 27 pistoolpatronen, 321 geweerpatronen en een blikken bus gevuld met geweer patronen, 3 granaten voor luchtdoel geschut, 1 granaat, 4 handgranaten, 50 sein (licht) patronen, 1 mortiergranaat, 2 revolvers en een stengun. Voorts 1 staaf springstof, een trommel met mor tiergranaten, 16 granaten (booby-trap), een geweer, een vliegtuigmitrailleur en ettelijke onderdelen van vuurwapenen, granaten enz. Gevonden en in. beslag genomen werd het volgende oorlogs tuig: 24 handgranaten in een sloot bij de Helderseweg. Twee landmijnen bij graafwerk in de Sportlaan, 'n projectiel van onbekende aard in het water langs het Ropjesküil, een luchtdoelgranaat in de sloot bij de Andoornstraat en een rookgranaat in een tuin bij de Blee- kerslaan. We zien uit deze cijfers, dat de poli tie in het jaar 1948 weer heel wat ge vaarlijk oorlogstuig op het spoor is gekomen en onschadelijk heeft ge maakt. Hieraan is het wel voor een belangrijk deel te danken, dat onze stad zo gunstig afsteekt bij vele andere steden, wat betreft het aantal onge lukken, dat door deze wapenen ver oorzaakt wordt. Nu het weer schoonmaaktijd is, zal misschien hier en daar weer enig oor logstuig te voorschijn komen. Men doet ei verstandig aan deze dingen niet zelf te vernietigen, doch de politie even te waarschuwen, die het dan ter plaatse zal komen afhalen. Drooglever Dat niet alle mensen de kunst verstaan hun dorst met water te lessen, ondervond .Zaterdag de Alkmaarse politie. Om kwart vóór twaalf in de morgen werd in de Langestraat een persoon aangehouden, die in staat van openbare -dronkenschap verkeer de. De man werd tot vijf uur onderdak verleend in het bureau van politie. Toen lüj weer zover ontnuchterd was, dat hij alleen over straat kon wandelen, werd hij op vrije voeten gesteld. De man was blijkbaar zo onder de indruk gekomen van de cel, dat hij voor de schrik direct opnieuw een paar glaasjes ging drinken. Om zeven uur was hij weer zo ver heen, dat hij voor de tweede maal werd opgebracht. Op het oaenblik dat wij dit schrijven, is de dorstige weer (of nog?) op vrije voeten. Politie deed goede vangst De Hoornse politie heeft wel een zeer goede vangst gedaan. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werd er inge broken in het levensmiddelenbedrijf „Riwo". Een bedrag van ruim f 800 werd ontvreemd. De politie ontdekte sporen van rubberlaarzen in de tuin achter de woning en daar zij zekere achterdocht koesterde tegen de grond werker Adriaan Raams, die verblijf hield in een logement, ging zij tot ar restatie van de man over. De voetafdruk klopte met de laar zen die de man droeg en toen bleek, dat hij ook nog een pakje sigaretten uit de „Riwo" afkomstig in zijn zak had, viel er voor hem niets meer te ontkennen. De man had nog f 300 van het gestolen bedrag in zijn bezit. Sinds Januari is er in Hoorn en omgeving een hele serie inbraken gepleegd en de politie had alle aanleiding om Raams daarover een duchtig aan de tand te voelen. P.T.T.-personeel op de planken Hoevelen zullen reeds in de „cata comben" van het Gulden Vlies getran spireerd en met angst in het hart 't cgenblik verbeid hebben, waarop zij voor het voetlicht hun toneelspeel kunst moesten demonstreren? En hoe- velen zullen daarbij de dag verwenst hebben, waarop zij de moedige stap deden en zich gingen wijden aan het toneel. De plankenkoorts zal daarbij tot ongekende hoogte stijgen als in het duister van de zaal een schemerlichtje plekt, in welks schijnsel de onverbid delijke jury zetelt. De toneelvereniging van de Alkmaar se P.T.T. behoefde zich Zaterdagavond echter geen zorgen te maken. Waar een schare collega's het publiek vormt, kan men rekenen op een dankbaar ora torium, dat veie fouten vergeeft, dat gul is met applaus en zich spoedig erkentelijk toont. Toch behoefde de P.T.T.-tonelisten geen al te groot be roep doen op de ruime plaats, die zij in de harten van hun donateurs inne men. Het vrolijke spel „Vier mannen en een meisje" van Anoel Valo en Koos Brakenberg bood voldoende gelegen heid tot komische effecten, waarmede het publiek zich uitstekend geamuseerd heeft. In een pretentieloze opvoering heeft het gezelschap zijn uiterste best gedaan om de toets der critiek te weer staan. Daarbij is zij, getuige het harte lijke applaus en de lachsalvo's ten volle geslaagd. De heer U. J. Fakkert als hotelknecht Antoon Veugelaars, had hierin een zeer belangrijk aandeel, maar ook de drie overige minnaars van de charmante Coletta (mej. L. Beets) droegen hun steentje bij. Het waren de heren C. Semeins als Hendrik Kui per C, Zwaan als Jhr. Otto van Lam- mersweer en A. C. Zijp als Michel. Mej. M. Los, mej. C. Riepen, mej. M. Westra en de heren C. F. Rodenburg, A. Kruithof en W. Bierman completeer den de troupe, die onder leiding van de heer J. Dogger het PTT-personeel een zeer aangename avond heeft be zorgd. Het doel van de opvoering een avond van prettige ontspanning is bereikt en bij deze sympathieke ges te dient de critiek te zwijgen. De heer Blom kon in zijn openings- wooi'd de plaatselijke directeur, de heer W. M. Grevelink. alsmede het Hoofd van het Telefoonkantoor, de heer J. P. Senff, welkom heten. Een gezellig bal hield het talrijke publiek nog geruime tijd bijeen. Alkmaar en A'dam delen de punten. Er heerste gisteren een gezellige drukte in het kegelhuis van de Haar lemse Kegelbond aan de Tempelier straat Na de gebruikelijke opening door de beide voorzitters van de Haarlem se Kegelbond en Districtscommissie, namen de wedstrijden te kwart over elf een aanvang voor Alkmaar en Haarlem. Het bleek al spoedig, dat baan B, waarop Alkmaar gooide, niet gemakkelijk was. Niet één van het Alkm. tiental wierp boven de honderd hout. De eerste gooier begon met 75, de overige gooiers resp. 817599 6878988894 en 94, aldus 845 hout. Haarlem wierp op baan A beter n.l. 1009. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 63. De 'matroos, die denkt dat Pim een oersterke hond is, weet niet goed wat met Pim te beginnen. „Ik zal de kapitein gaan waarschuwen", roept b ij uit en veidwijnt, de deur zorgvul dig achter zich sluitend. „Kom er r.iaar uit Pepi", roept Pim, zodra de deur dicht is. „Heb je het allemaal kunnen horen?" „En of. Hij was tof!" reept Pepi uit, terwijl hij zich van pleizier op de dijen slaat. „Dat gezicht van die matroos! Hij wist niet waar hij aan toe was". „Ja, maar wat moet ik nu doen, als de kapitein straks komt?" vraagt Pim. „Moet ik dan óók zeggen, dat ik het gedaan heb?" „Ja natuurlijk", roept Pepi uit. „Maar vraag één ding het allereerst". „Wat clan?" „Een dubbele portie bruine bo ren met spek", roept Pepi uit. „Ik heb een verschrikkelijke honger!" „Ja, nu je het zegt, ik ook!" roept Pim. „Ik dacht eerst, dat het van de zenuwen was, dat ik zo'n akelig gevoel hier had", en hij wijst op zijn maag. „Maai ik geloof nu, dat het doodgewone hon ger is". Hierna volgde A'dam op baan B en ook zij moesten slechts met 883 hout tevreden zijn. Ook geen der A'damse gooiers wierp boven de honderd hout. Gooi en Eemland wierpen op baan A 967 hout. Alkmaar stond dus na de eerste ronde onderaan. In de tweede ronde wierp Alkmaar op baan A beter, n.l. 1006 hout. De eerste drie gooiers wierpen resp. 105 102107 en vervolgen» de overige gooiers 9588989091114 116. Haarlem behaalac op baan B 927 hout. A'dam en Gooi en Eemland resp op baan A en B 968 en 864 hout. Uit deze stand blijkt dat Alkmaar en A'dam gelijk aantal hout behaalden n.l. 1851 en de 5 punten deelden. Haarlem op eigen banen met 1396 aan de kop. Gooi en Eemland kwam er steeds beter in en wierp slechts 20 hout minder dan Alkmaar en Am sterdam, n.l. 1831 hout. De Alkmaarse dames waren deze keer minder gelukkig en moesten met de derde plaats genoegen nemen. Ook hier gold de overwinning op eigen banen, dus voor de Haarlemmer da mes. De Alkm. Kegelclub O.K.A. heeft zich dapper geweerd. Van de derde plaats in de eerste ronde met 408, wierp zij in de tweede ronde 498 hout en schoof daardoor naar de kop met 906 hout. Over het algemeen is er niet hoog gegooid. De derde ronde heeft a.s. Zondag plaats te Alkmaar. Hieronder de stand na twee ronden. Districtsbonden wedstrijd 1 Haarlem 1936 hout 4 pt, (totaal 7 pt.2 Alkmaar en A'dam beide 1851 hout en 2% pt. (totaal resp. 4% en 6% pt.); 4 Gooi en Eemland 1831 hout 1 pt. (totaal 2 pt.). Damesbondenwedstrijd 1 Haarlem 902 hout 4 pt. (totaal 7 pt.); 2 A'dam 851 .hout 3 pt. (totaal 5 pt.); 3 Alkmaar 845 hout 2 pt. (totaal 6 pt.); 4 Gooi en Eemland 798 hout 1 pt. (totaal 2 pt.). Club-districtskampioenschap 1. O.K.A. 906 hout 4 pt. (totaal 7 pt.)2 Twee Duifjes, A'dam 894 hout 3 pt. (totaal 7 pt.); 3 „De Prins", Haarlem 853 hout 2 pt: (totaal 4 pt) 4 Houdt Plank, Bussum 821 hout 1 pt. (totaal 2 pt.). Het resultaat is geweest, dat h(j tot dusverre veertien inbraken heeft |>c. kend. Zijn systeem was de huizen binnen te dringen aan de achterkant. Op 15 Januari begon hij zijn opera- ties met een inbraak bij de heer Knip aan het Keern te Hoorn. Hij stal wat geld en sigaretten. De volgende avond was het huis van de familie Entius te Zwaag aan de beurt. Daar ontvreem- de hij uit een spaarpot f 120. Voorts brak hij te Hoorn in bij vis. j handel Beemsterboer aan het Achter, j om, waar de buit bestond uit f 60 en wat gasmunten, bij de winkelier Ho- man aan de Veenenlaan, waar hij f 270 stal en bij het sigarenmagazijn Worms, becher aan de Italiaanse Zeedijk. Hier nam hij f 150 mee. Ook heeft hij een gouden ring gesto. len bij de heer Rijpkema aan de Drie- boomlaan. Raams maakte ook verre uitstapjes. Hij fietste naar Midwoud waar hij de gebroeders Keizer en de heer De Graaf met een bezoek vereer de. Bij dezen werd een bedrag aan geld vermist. Voorts opereerde hij in Schellink. I hout om in het huis van de aannemer Dekker zijn slag te slaan tijdens afwe zigheid van de bewoners. In Blokdijk brak hij in bij de wed. Schoenmaker, in Avenhorn bij de sigarenhandel Van Wijngaarden en in Ursem bij de wed, Leegwater. Hier ving hij echter bot, want er was geen geld in huis. Raams is eenendertig jaar en heeft al diverse veroordelingen, o.a. wegens brandstichting achter de rug. Hij is geboren te Dussen (N.-B.) en heeft enige tijd te Wijdenes gewoond. Toen hij in November j.l. uit de gevangenis ontslagen werd, heeft hij zijn intrek genomen in een Hoorns logement. Hij werkte de laatste tijd bij de DUW. OVERTREDING MAXIMUM SNELHEID Dezer dagen werd door de Rijkspolitie oj l Koedijk-Zuideinde contróle uitgeoefend op de l overtreding van de maximum-snelheid. Niet I lang geleden zijn alhier borden geplaatst aan- gevende dat de maximum snelheid *40 km mag bedragen. Zes personen werden geverbaliseerd, VIJFTIG JAAR GETROUWD Op 22 Mei a.s. zal het echtpaar Keizer- Rostelijk de dag herdenken dat zij vóór 50 jaar in het huwelijksbootje stapten. De heer W. Keizer is jarenlang adviseur van de plaatse lijke begrafenisvereniging geweest. Het zal deze dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid Red.)^ Het Burgerweeshuis Geachte Redactie. Wilt U onderstaand schrijven een plaatsje in Uw blad geven? Het Burger Weeshuis. Het treft mij altijd weer, dat „men", sprekend over het Burger Weeshuis, altijd nog schijnt te denken aan toe standen thuisbehorend in de vorige eeuw, kort gezegd aan 't gestichts leven. Nu het Weeshuis momenteel weer in het brandpunt staat en met grote koppen in de krant de publieke belangstelling wordt gewekt door woorden als: ,,'t Verouderde gestichts systeem wordt vervangen door gezins verpleging" (het Vrije Volk), moet mij toeh één en ander van het hart. Al zijn we officieeleen instelling, ieder die (je laatste 20 jaar contact heeft ge had met ons huis, weet, dat het hier niet anders toegaat dan in ieder ander groot gezin. Vrienden, vriendinnen en verloofden werden en worden ook hier steeds ontvangen en weggestuurd al naar het uitkomt. Van de vier we zen, die we nu nog hebben, zijn er twee geheel eigener beweging uit die hooggeroemde gezinsverpleging naar ons toe gekomen. Eén met behulp van de klasse-onderwijzer. Eén van de twee anderen werd op aanvraag van een predikant hier ter plaatse opgeno men. Bedoelde predikant gaf de voor keur blijkbaar niet aan gezinsverple ging, hoewel die zelfs werd aangebo den. Dat zijn nog maar een paar voor beelden. Laten mensen, die een tehuis moeten zoeken of er althans mee be kend zijn, maar eens hun ervaringen vertellen, dan weet ik zeker, dat U tot de slotsom zult komen, dat het juiste milieu niet makkelijk gevonden wordt. Een kind is uiterst fijngevoelig en te recht en ten onrechte voelt het zich misplaatst in een gezin, waar het „in gezet" wordt. Hier, onder laten wij maar zeggen lotgenoten, zijn allen ge lijk en zijn wij voor allen gelijk. Voor standers van gezinsverpleging verlie zen dit lijkt mij geheel uit het oog. hoewel het voor de ontwikkeling van het kind en de sfeer waarin het op groeit, absoluut noodzakelijk is. Enige tijd geleden ontving ons be stuur een aanvrage om opname van een paar kinderen, die door een bui tengemeente in gezinsverpleging t® Alkmaar waren ondergebracht, o.i. in een normaal goed gezin. De kinderen kwamen met allerhande klachten, 't Is niet de bedoeling om daarop in te gaan. best mogelijk waren ze onge grond, voornamer is, dat de kinderen zich niet thuis gevoelden, een onmis bare factor voor een harmonische ont wikkeling van lichaam en geest. Een en ander is vastgelopen op financiële bezwaren van de gemeentekas van de aanvrager. Tot slot nog dit: Het bestuur van het Weeshuis heeft steeds de gezins gedachte vooropgesteld en ons door een onbeperkt vertrouwen in staat ge steld de kinderen de vreugden en af wisseling te geven, die in een goed gezin kunnen gegeven worden. Ik hoop met dit schrijven U en al len die afwijzend tegenover ons huis staan, tot nadenken stemt. Met dank voor Uw bereidwilligheid. J. VERKERK. Probleem va QE MINISTERS van ben ingelicht, al hi glnnen bij hun vierde op te stellen. Dit bete geen weliswaar tijdro stemming komen ovei volgorde dit dient te komt voor geheel niei gendheden voor Duits uit deze handelwijze, halen en de hoop koe Duitse eenheid in een waard is. Inmiddels zijn de A se en Franse deskuni aangelegenheden rusti gedachten te wisselen conferentie te voerei Philip Jessup, Ameril ambassadeur", gaat vo Parijs om met de Fra voor de bijeenkomst dingen te treffen. Na dan contact met Rob( Franse minister van ken, opnemen, en son overtuigd, dat hij ook Kanaal zal overstckei besprekingen met Bev De diplomaten van landen houden geen Jessup's besprekingen lier". Men wil name omstandigheden de in dat men bezig is tegen een „gang" te vormen, immers hebben de Ru er steeds van beschuli samen te spannen. Desondanks kan mei dat de Verenigde Sta tannie en Frankrijk o conferentie één lijn zo slechts op secondaire cessies bereid zullen 5 mentele doel blijft he een werkelijk democr: Duitse republiek, waal- beding mag worden to de opnieuw in gevaar minder zou in het bijz geen genoegen nemen. Van Russische zijde plan voor het vestigen gecentraliseerde Duitse wacht. Daartegen zulle vertegenwoordigers ziel omdat sterke Duitse rei van de dictatuur in zie O.K.K. met Zo hebben wij dan Hei in een nieuwe rol en wel van Laar, kunstschilder, zeggen is, culmineert in di roepstoneel zou niet meer i hebben. Meer eer kan mei geven. Allereerst was het stuk z< zeer gelukkige vondst zelfs, had zwakke plekken en h wat geforceerd. Maar v armoede aan stukken, sg amateurtoneel kent, voelt zi te feliciteeren. Aanvankelijk was Henk zeker, het stuk plaatste lie: een hem in werklijkheid vr in het tweede bedrijf bad hervonden en had hij schi In het laatste bedrijf overt speelde de blind geworden die de zaal ademloos deed Mevr. Burger—Beeldman sj de altijd met haar huishout die tenslotte inziet dat lia? hoeft dan een perfecte lichi alléén, op een voortreffelijke lag boven het niveau van dj Dan was er mej. J. Wo zich een dilettante van ras. Beeldman een dankbaar mej Wognum te, halen, wat niet weinig, wat zij Zatert peramentvolle wijze heeft l toe te juichen zijn, wann» het beroepswerk zou leren met dezeflde overgave, maa nisch vermogen en meer rou kunnen verdiepen. Van de heren was Wim Beelman de beste. Deze sj nuwen een volgende maal want al was hij er deze sympathiek om, meer inner, spel nog veel gevoeliger ma Do overigen bleken goec weinig overtuigend was mej mevr. Nieland. De rol blee houvast te geven en zij liet zaak geduldig meespelen, goede en slechte momente: krachten te boven om de v Joh. Burger zag niet altij pectief in de rol van huis\ zegd mag worden, dat het er iets van te maken. Het was weinig in zijn spel te dele werd opgevangen door Mevr. G. Koeman—Van 1 het laatste bedrijf haar bekl maar op eens een creatie wat er aan vooraf ging n Zij kan het wel, mara dur. Alles bij een genomen w opvoering. Wanneer Henk slotte in slagen zal zijn eij te brengen op zijn mede-spt en daarin wint hij geduri; eindelijk iets geven wat gee kan heten. Zaterdagavond al een heel stuk op die mt derd te zijn en het zal blij gend optreden weer een De wijze, waarop een drama gedurfd werd, móét de zw, muieren en de goede krachti om in de naaste toekomst gre WARMENHUIZEN, 14 Me 4,80-5,80; 7900 kg prei 4 pelen: Bevelanders 1; 800 k tt 41—44.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2