De Viermogendhedenconferentie gaat linnen met een schone lei begi ^est-Friesland Stichting 1940-'45 roept op! St. Pa ncras' Raad in vergadering bijeen 'n Slotvoogd vertelt over zijn „Fanmail" Pancras Probleem van Duitse eenheid wordt langs nieuwe wegen benaderd Het Westen trekt één lijn Lanqedijk Heiloo Verstrooide cafébezoeker IJ muiden mmMSmm Groie belangstelling voor hei Muidersloi Wie heeft wat tin en rood koper ter beschikking? Beverwijk Auto reed stoep op Engeland werkt zijn woningtekort weg ■aat is geweest, dat hjj tot ertien inbraken heeft be. em was de huizen binnen lan de achterkant, luari begon hij zijn opera- inbraak bij de heer Knip ern te Hoorn. Hij stal wat iretten. De volgende avond s van de familie Entius te de beurt. Daar ontvreem- en spaarpot f 120. ik hij te Hoorn in bij vis. nsterboer aan het Achter, e buit bestond uit f 60 en ten, bij de winkelier Ho- Veenenlaan, waar hij f 270 iet sigarenmagazijn Worms- de Italiaanse Zeedijk. Hier 50 mee. hij een gouden ring gesto. eer Rijpkema aan de Drie- taams maakte ook verre lij fietste naar Midwoud gebroeders Keizer en de laf met een bezoek vereer- werd een bedrag aan geld iereerde hij in Schellink, het huis van de aannemer slag te slaan tijdens afwe- de bewoners. In Blokdijk bij de wed. Schoenmaker, bij de sigarenhandel Van en in Ursem bij de wed. Hier ving hij echter bot, geen geld in huis. eenendertig jaar en heeft eroordelingen, o.a. wegens ïg achter de rug. Hij is Dussen (N.-B.) en heeft Wijdenes gewoond. Toen nber j.l. uit de gevangenis erd, heeft hij zijn intrek een Hoorns logement. Hij latste tijd bij de DUW. MAXIMUM SNELHEID werd door de Rijkspolitie op de contróle uitgeoefend op de in de maximum-snelheid. Niet alhier borden geplaatst aan- maximum snelheid '40 km mag personen werden geverbaliseerd. JAAR GETROUWD a.s. zal het echtpaar Keizer— g herdenken dat zij vóór 50 jaar stapten. De heer W. adviseur van de plaatse- ivereniging geweest, dag zeker niet aan belangstel- GEZONDEN rantwoordelijkheid Red.) Burgerweeshuis e Redactie. iderstaand schrijven een Uw blad geven? :r Weeshuis. nij altijd weer, dat „men", er het Burger Weeshuis, ihijnt te denken aan toe- isbehorend in de vorige gezegd aan 't gestichts iet Weeshuis momenteel brandpunt staat en met in de krant de publieke g wordt gewekt door ,,'t Verouderde gestichts- dt vervangen door gezins- Ihet Vrije Volk), moet mij ander van het hart. Al cieel een instelling, ieder e 20 jaar contact heeft ge- huis, weet, dat het hier toegaat dan in ieder ander Vrienden, vriendinnen en verden en worden dok ontvangen en weggestuurd uitkomt. Van de vier we- nu nog hebben, zijn er eigener beweging uit die e gezinsverpleging naar men. Eén met behulp van derwijzer. Eén van de n werd op aanvraag van t hier ter plaatse c/pgeno- ie predikant gaf de voor- ar niet aan gezinsverple- die zelfs werd aangebo- i nog maar een paar voor in mensen, die een tehuis en of er althans mee be- ïaar eens hun ervaringen a weet ik zeker, dat U tot :ult kermen, dat het juiste nakkelijk gevonden wordt, uiterst fijngevoelig en te- onrechte voelt het zich een gezin, waar het „in- Hier, onder laten wij lotgenoten, zijn allen ge- ij voor allen gelijk. Vaor- i gezinsverpleging verlie- mij geheel uit het oog, /oor de ontwikkeling van de sfeer waarin het °P" ut noodzakelijk is. geleden ontving ons be- invrage om opname van ideren, die door een bui- in gezinsverpleging te •en ondergebracht, o.i. in goed gezin. De kinderen allerhande klachten, 't Is ieling om daarop in te ogelijk waren ze enge- amer is, dat de kinderen iis gevoelden, een onmis- oor een harmonische ont- n lichaam en geest. Een vastgelopen op financiële de gemeentekas van de }g dit: Het bestuur van i heeft steeds de gezins- ropgesteld en ons dopr t vertrouwen in staat ge leren de vreugden en af geven, die in een goed gegeven worden. ;t dit schrijven U en al- zend tegenover ons huis inken stemt. /oor Uw bereidwilligheid. J. VERKERK. (Van onze diplomatieke medewerker). nE MINISTERS van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zuilen, indien ik goed hen irnrelirht al hun oude documenten opbergen en met een schone lei be ginnen hii h.m Vierde DOging om op 23 Mei een vredesverdrag voor Duitsland od te stellen Dit betekent, dat met een blanco agenda zal worden gestart, het geen weliswaar tijdrovend kan zijn men moet c&n eerst weer tot overeen stemming komen over de punten, die behandeld zullen worden en in welke volgorde dit dient te geschieden maar aan de andere kant, dat de weg vrij komt voor geheel nieuwe plannen, die zowel de Russen als de Westelijke mo gendheden voor Duitsland schijnen te willen uitwerken. En in ieder geval blijkt uit deze handelwijze, dat de Grote Vier willen vermijden, oude wonden open te halen en de hoop koesteren om het vraagstuk van het verwezenlijken van een Duitse eenheid in een nieuwe geest op te lossen. Hetgeen op zichzelf reeds veel waard is. gen. Een compromis is echter niet uit gesloten: het Westen kan, naar minis ter Schuman onlangs heeft laten door schemeren, accoord gaan met een or gaan, dat een verbinding tussen de te vormen Westduitse staat en de Sowjet- zone van Duitsland zou vormen en al dus een Duitse eenheid zou symboli seren. Russische instemming met een geheel op federale leest geschoeid Duitsland is iets, waarop onder de hui dige omstandigheden slechts de groot ste optimisten durven hopen. Andere dingen, waaraan het Westen niet zal laten tornen, zijn de overeen komst, waarbij de Ruhrindustrie onder controle van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Beneluxlanden is gebracht, de overeenkomst om de Westduitse leiders reeds in de zomer een regering te laten vormen, de overeenkomst tot drastische beperking van het ontman telingsprogramma van de Westduitse industrieën en de verhoging van het productiepeil en ten slotte de overeen komst over de grenscorrecties ten gun ste van Frankrijk, Belgie, Nederland en Luxemburg. Ten aanzien van een mogelijk Rus sisch voorstel, om alle bezettingstroe pen een jaar na het sluiten van een regeling voor geheel Duitsland terug te trekken, wil men wel wat water in de wijn doen. Ongetwijfeld zal het Westen de bezetting willen doen voort duren tot men enige zekerheid heeft, dat Duitsland zich in vredelievende zin Inmiddels zijn de Amerikaanse, Brit se en Franse deskundigen in Duitse aangelegenheden rustig begonnen van gedachten te wisselen over de op de conferentie te voeren strategie. Dr. Philip Jessup, Amerikaanse „reizende ambassadeur", gaat volgende week naar Parijs om met de Franse gastheren de voor de bijeenkomst nodige voorberei dingen te treffen. Natuurlijk zal hij dan contact met Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, opnemen, en sommige lieden zijn overtuigd, dat hij ook nog even het Kanaal zal oversteken, om inleidende besprekingen met Bevin te voeren. De diplomaten van de Westelijke landen houden geen „officiële" zitting. Jessup's besprekingen heten „particu lier". Men wil namelijk onder alle omstandigheden de indruk vermijden, dat men bezig is tegen de Sowjetunie een „gang" te vormen. In het verleden immers hebben de Russen het Westen er steeds van beschuldigd tegen lien samen te spannen. Desondanks kan men er van op aan. dat de Verenigde Staten, Groot-Brit- tanr.ie en Frankrijk op de komende conferentie één lijn zullen trekken, en slechts op secondaire punten tot con cessies bereid zullen zijn. Hun funda mentele doel blijft het vestigen van een werkelijk democratische federale Duitse republiek, waaraan onder geen beding mag worden toegestaan, de vre de opnieuw in gevaar te brengen. Met minder zou in het bijzonder Frankrijk geen genoegen nemen. Rusland wil centralisatie. Van Russische zijde wordt een nieuw plan voor het vestigen van een sterk gecentraliseerde Duitse regering ver wacht. Daartegen zullen de Westelijke vertegenwoordigers zich zeker, verzetten omdat sterke Duitse regeringen de kiem van de dictatuur in zich plegen te dra- ontwikkelt. Maar van de veertig jaren, waaraan in het bijzonder de Fransen tot voor kort hebben vastgehouden, zal men zeker een flink aantal willen la ten schieten. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat de conferentie zal beginnen met aan officiële Westerse zijde een ge matigd optimisme. Opnieuw richt de Stichting 1940'45 zich in tal van oproepen tot het Neder landse volk, waarbij geldelijke bijdra gen worden gevraagd om de verpleging en de sociale zorg voor de gezinnen van verzetsslachtoffers te kunnen voort zetten. Dat deze bede maar niet zon der reden wordt gedaan, moge blijken uit het feit. dat de Sichting 1940'45 in het jaar 1949 negen en een half mil- lioen gulden hoopt uit te keren. Men rekent daar bij op een bijdrage van het Rijk tot een bedrag van zeven en een half millioen. Twee millioen is het dus, dat de Stichting van onze volksgenoten vraagt. Toch zal er, zelfs al komt deze formidabele som binnen, nog een te kort zijn van f 525.000. Daarom heeft men zich tot doel gesteld, niet alleen de twee millioen bijeen te krijgen, maar ook het tekort te dekken. En is het ge ven van steun aan de Stichting geen ereplicht, is dat niet het inlossen van een belofte, die een deel van het volk aan een ander deel deed? Want heeft destijds het volk niet tot de verzets lieden gezegd: Als gij in de strijd blijft, zullen wij voor uw nabestaanden zor gen? De opbrengst van de nu in volle gang zijnde Mei-actie is bestemd (voor een deel althans) voo de slachtoffers van leger, vloot en koopvaardij. 4600 Gezinnen moeten geholpen worden, 4600 gezinnen ontvingen verleden jaar negen en een half millioen gulden. Laat de oproep van de Stichting 1940 '45 ook thans weer niet tevergeefs zijn! Vrijdag vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van bur gemeester Kroonenburg. De heer Bur ger was wegens ziekte afwezig. O.K.K. mef- „Wat eeuwig leeft" Zo hebben wij dan Henk Beeldman gezien in een nieuwe rol en wel in die van Fonds van Laar, kunstschilder. En wat er van te zeggen is, culmineert in dit oordeel: het be roepstoneel zou niet meer uit dit stuk gehaald hebben. Meer eer kan men amateurs moeilijk geven. Allereerst was het stuk zelf een vondst. Een zeer gelukkige vondst zelfs. Zeker, de dialoog had zwakke plekken en het slot was iet of wat geforceerd. Maar wie de ontstellende armoede aan stukken, /geschikt voor het amateurtoneel kent, voelt zich gedrongen OKK te feliciteeren. Aanvankelijk was Henk Beeldman wat on zeker, het stuk plaatste hem klaarblijkelijk in ren hem in werklijkheid vreemd milieu. Maar in het tweede bedrijf had hij zijn zekerheid hervonden en had hij schitterende momenten In het laatste bedrijf overtrof hij zichzelf en speelde de blind geworden man op een wijze, die de zaal ademloos deed meeleven. Mevr. Burger—Beeldman speelde haar rol van de altijd met haar huishouding bezige vrouw, die tenslotte inziet dat haar gezin meer be hoeft dan een perfecte lichamelijke verzorging alléén, op een voortreffelijke wijze. Haar spel lag boven het niveau van dilettantisme. Hulde! Dan was er mej. J. Wognum. Zij toonde zich een dilettante van ras. Het zal voor Henk Beeldman een dankbaar werk blijken uit mej Wognum tQ balen, wat er in zit. Dat is niet weinig, wat zij Zaterdagavond op tem peramentvolle wijze heeft bewezen. Het zou toe te juichen zijn, wanneer ,mej. Wognum het beroepswerk zou leren kennen, zodat zij met dezeflde overgave, maar met groter tech nisch vermogen en meer routine haar spel zou kunnen verdiepen. Van de heren was Wim Mulder na Henk Beelman de beste. Deze speler kan zijn ze nuwen een volgende maal gerust thuis laten, want al was hij er deze keer niet minder sympathiek om, meer innerlijke rust zal zijn spel nog veel gevoeliger maken. De overigen bleken goede amateurs. Zeer weinig overtuigend was mej. R. Bobeldijk als mevr. Nieland. De rol bleek haar geen enkel houvast te geven en zij liet zich uit pure nood zaak geduldig meespelen. Mej. E. Wit had goede en slechte momenten, het ging haar krachten te boven om de vlinder te spelen. Joh. Burger zag niet altijd even veel pers pectief in de rol van huisvriend, waarbij ge zegd mag worden, dat het moeilijk was om er iets van te maken. Het spontane element was weinig in zijn spel te vinden, wat ten dele werd opgevangen door verzorgd optreden. Mevr. G. Koeman—Van Twuyver verloor in het laatste bedrijf haar beklemming en gaf zo maar op eens een creatie te zien, die alles vat er aan vooraf ging met stukken sloeg. Zij kan het wel, mara durft het niet altijd. Alles bij een genomen was het een goede opvoering. Wanneer Henk Beeldman er ten slotte in slagen zal zijn eigen bezieling over te brengen op zijn mede-spelers en -speelsters en daarin wint hij gedurig zal OKK uit eindelijk iets geven wat geen dillantisme meer kan heten. Zaterdagavond heeft hij bewezen al een heel stuk op die mbeilijke weg gevor derd te zijn en het zal blijken, dat een vol gend optreden weer een vorderen betekent. De wijze, waarop een dramatisch gegeven aan gedurfd werd, móét de zwakke broeders sti muleren en de goede krachten er toe brengen om in de naaste toekomst grote dingen te doen. WARMENHUIZEN, 14 Mei. - 1700 kg uien 4,80—5,80; 7900 kg prei 4; 200 kg aardap pelen: Bevelanders 1; 800 kg witlof; 5 51—58 U 41-44. Openbare speelplaats. De raad besprak het euvel dat er in oi^s dorp geen openbare speelgelegen- beid bestaat. Hierin, zal in de toekomst noodzakelijk moeten worden voorzien", aldus wethouder De Vries, „want de lijd is voorbij dat wij onze kinderen op de openbare weg kunnen laten splen. Het steeds toenemende verkeer maakt dit onmogelijk". Van „Volkshuisvesting" was een te legram ontvangen dat wederom 2 wo ningwetwoningen mogen gebouwd wor den. Deze zullen eveneens aan de v. d. Vijzellaan geplaatst worden. Tuinderscredieten. Van Ged. Staten was bericht ontvan gen, dat de aflossing van de tuinders credieten zo spoedig mogelijk moet ge beuren. B. en W. deelden mede, dat met de betreffende personen een regeling was getroffen, zodat zij ieder jaar een gedeelte zullen aflossen. Daarover werd door de raad een ernstig woordje ge sproken. In onze gemeente zijn nog 9 van dergelijke gevallen. Op voorstel van B. en W. werd door de raad de wedde-verordening gewij zigd ten aanzien van het personeel der gemeente. De rang van 2de ambtenaar Ier secretarie werd ingesteld. Visolux-lantaarn. Enkele weken geleden is voor de leden van de raad deze lantaarn soort filmtoestel) gedemonstreerd. Ieder was ei toen van overtuigd dat het een pracht was. B. en W. stelden nu de raad voor om zulk een lantaarn voor de beide scholen aan te schaffen. De scholen zijn reeds in het bezit van een filmtoestel, maar bij deze lichtbeelden kan geen les gegeven worden, daar de beelden voorbij flitsen. Dit toestel pro jecteert stilstaande beelden, waar bij uitnemend les gegeven kan wor den. Aangeschaft zullen worden: Lan taarn 280; koffer 22; reserve lamp Een ingezetene onzer gemeente heeft gisteren een café aan de Wilhelmina- straat te Zaandam op stelten gezet, doordat hij in de veronderstelling verkeerde, dat zijn portefeuille met 2000 in het café was ontvreemd. Hij stelde daarvoor de caféhouder aansprakelijk. Het ene woord haalde het andere uit en tenslotte ontstond een vechtpartij, waarbij de caféhouder zich met een bierglas verdedigde. De Heiloo'er kreeg met dit wapen enige klappen op het hoofd en is door de politie naar het hoofdbureau overge bracht, waar hem de eerste hulp is verleend. In het ziekenhuis zijn de hoofdwondenmet elf krammen ge hecht. Toen onze plaatsgenoot wat was gekalmeerd en op voorstel van de po litie zijn zakken nog eens nazocht, vond hij zowaar de verloren gewaan de portefeuille met daarin het bedrag van 2000 gulden. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde voor kantoor stenografie Nederlands met 130 letter grepen per minuut onze plaatsgenote mej. G. Nienhuis. 6; 10 filmstroken en tevens nog een scherm van 81. Het toestel wordt cadeau gedaan aan de scholen, maar het blijft het eigendom van de gemeente. De heer Groen zag gaarne, dat bij de aankoop een plaatselijk middenstander werd ingeschakeld. Op voorstel van B. en W. werd aan de schoolschoonmaakster mevr. Hop man.Yorritsma eervol ontslag ver. 'eend. Zij kon deze dienst niet langer waarnemen om gezondheidsredenen. Binnengekomen waren 5 nieuwe solli citanten, hieruit werd met ingang van 1 Mei benoemd de heer J. Kliffen. Bij de rondvraag bracht de heer J. Kloosterboer naar voren, dat het Daal- meerpad in een slechte conditie ver keert. De tegels liggen veel te wijd van elkaar. De voorzitter zal dé ge meentewerkman hiervan in kennis stellen. Vlaggetjesdag gedeeltelijk in het water gevallen Dat IJmuiden, als centrum van de verse vishandel, inderdaad toch ook belangstelling heeft voor de Hollandse Nieuwe is ook Zaterdag voldoende ge bleken. Als de regen geen roet in het eten had gegooid, dan was deze vlagge tjesdag voor IJmuidens Bloei, die hiertoe het initiatief nam, een groot succes geworden. In de haven zelf waren de schepen behoorlijk in vlaggentooi gezet, wat op zichzelf reeds een feestelijke aan blik is. Voorts waaide de driekleur van de vele omliggende bedrijven en ook de burgerij had zich niet onbetuigd gelaten. De deelname aan de door „IJmuidens Bloei" uitgeschreven op tocht met als eindpunt de haven heeft de verwachtingen verre overtroffen. Sport-, speeltuin-, buurt- en andere verenigingen namen hieraan deel. Alle takken van visserij, doch In hoofd zaak die der Holl. Nieuwe, trachtte men tot uitdrukking te brengen. Ha ringnetten gedragen door Katwijker meisjes met een nabootsing van de zil verachtige visjes, alsmede aan de speet vervoerde gerookte lekkernij, kon men in de stoet aantreffen. Zelfs het hospitaalschip „De Hoop" met een mi- matuurbemanning ontbrak niet. Het geheel was e*n kleurige stoet, waar aan door drie muziekkorpsen mede werking werd verleend, w.o. de Prins Bernhard Kapel, ditmaal zonder de bok, doch waarin de inheemse Little boys dappeer meemarcheerden. Bij aan Noad heeft op eigen terrein van Heerenveen verloren. Met 30 gingen de Tilburgenaren ten on der. Geen der aanvallen van de Tilburgenaren had succes. Wij zien hier doelverdediger Veenstra van Heerenveen een aanval op zijn doel afslaan. Hoog opsprin gend slaat hij de bal weg. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 14 Mei 1849 lezen wij de vol gende kennisgeving van Burge meester en Wethouders: De gehuwden en weduwnaars, een of meer kinderen hebbende (die bij de oprigting der Schut terij in het jaar 1828, of in later jaren, voor den Schutterlijken dienst ingeschreven, doch als zo danig niet tot den dienst geroe pen zijn) door sterfgeval of an derzins in de termen vallende om in de eerste klasse (die der on- gehuwden of weduwnaars zon der kinderen) te worden overge- bragt, zullen voor de eerstvolgen de jaarlijkse inschrijving bij pu blicatie worden opgeroepen om daarvan kennis te geven aan het plaatselijk bestuur. Wanneer deze kennisgeving mogt worden verzuimd en de na latige ten gevolge van dit ver zuim niet bij de Schutterij is in gelijfd geworden, zal deswege door het plaatselijk bestuur Pro ces Verbaal worden opgemaakt en aan de bevoegde Regtbank toegezonden worden, teneinde de strafbepaling van art. I der wet van 6 Maart 1918 op de nalatl- gen toe te passen-, Burgemeester en Wethouders brengen voorts ter kennisse van de daarbij belanghebbenden, dat zij, die naar aanleiding van art. 26 en 85 der wet op de Schut terij, van 11 April 1827 en de nadere Koninklijke besluiten, op grond van 34-jarigen ouderdom of 10-jarigen dienst bij de Schut terij, mogten vermenen regt op ontslag verkregen tc hebben en daarvan zouden verlangen ge bruik te maken, zich schriftelijk kunnen aanmelden ter Secre tarie dezer Stad, voor den 5den Junij aanstaande, met overleg ging van bewijsstukken waardoor het regt op het gereclameerde ontslag voldoende bewezen wordt. Alkmaar, den lsten Mei 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. C. W. DRUIJVESTEIJN. Ter ordonnante van dezelven, DE DIEU FONTEIN VERSCHU1R. komst in de vishal, in verband met de regen beschikbaar gesteld, zong de vereniging „Kleine Kracht" het Ha ringlied. Gevolgd door een couplet van ons volkslied, dat door allen werd meegezongen. Een vijftal schepen met genodigden maakte daarna nog een rondvaart binnen de pieren. Dinsdag a.s. 8 uur v.m. is het tijdstip var. vertrek voor de haringvissers. Van IJmuiden uit zullen 32 schepen uitva ren En dan begint de wedstrijd, wie het, eerst in de gelegenheid is om te schieten ente vangen. VISSERIJBESOMMINGEN Aanvoer van Zaterdag. 100 kisten tarbot en tong; 15 heilbot, 10 griet, 275 makreel, 60 haring, 75 tongschar, 550 kabeljauw, 70 leng, 60 koolvis, 25 wolf, 15 hake, 10 haai, 850 schelvis. 260 wijting, 25 poon, 600 schol, 250 schar, 15 bot, 100 diversen. Besommingen: IJM. 87, „Neptunus", 6970, IJM 20, „Polderman" 27740; IJM 49 „Petten" 14i970. KW 84 1120, 5 3390; BR 58 83; IJM. 226 233, 213 287, 249 429, 241 179, 11 1724. i De eerste straal-bommenwerper, de A-l, die door de „English Electric Company Ltd." is geconstrueerd, is reeds in de lucht geweest. Een straal- bommenwerper van het nieuwe type. TON KOOT, de slotvoogd van het Muiderslot, zit danig omhoog met zijn „fanmail". Gelukkig heeft hij in zijn andere hoedanigheid, die van secretaris van het Rijksmuseum, de beschikking over een eigen staf; anders zou hij er nooit doorkomen. Dezer dagen heeft hij ons daar het een en ander over verteld ter gelegenheid van de opening van de taveerne Nederlands enige rijks- taveeme! in de voormalige wijnkelders van P. C. Hooft; deze inrichting was langzamerhand noodzakelijk geworden, gezien al het simpele feit. dat er jaarlijks gemiddeld 60.000 bezoekers plegen te komen, voor het merendeel uit het Oosten en het Noorden. Alleen met de beide Paasdagen waren er al 1200. En daar zijn er bij met dorstige kelen. Zij zullen die nu kunnen lessen, hetgeen ook weer niet betekent, dat zij er bacchanaliën in de stijl der Gouden Eeuw zullen kunnen aanrichten. Een wilde boel wil de slotvoogd er niet hebben, wèl een levendig verkeer, van Nederlanders, die belang stellen in de roemrijkste eeuw onzer geschiedenis. QVER die belangstelling sprekend nu maakte hij gewag van de vele hon derden brieven, die hij had ontvangen. Het aantal was zó ontstellend groot, dat hij ze in categorieën had moeten indelen om ze dienovereenkomstig af te handelen. In de eerste plaats had den zich talloze personen aangemeld om, bescheidenlijk, als lakei in dienst te treden bij de slootvoogd; maar, al dus de heer Koot, ik ben te veel demo craat om mij door knechten-in-llvrei te omringen. In de tweede plaats schreven ettelijke Nederlanders, c'.at ze zulke voortreffelijke kweeperen kon den kweken en dat de grond rondom het slot daar zo geschikt voor was; ze wilden zo gaarne die taak op zich ne men. Ik hoop, zeide hij, dat ze daartoe elders de gelegenheid vinden, maar dan gaat ons land een hausse in kwee peren tegemoet. In de derde plaats waren er brieven van ex-politieke de linquenten en zo, die niet pretendeer den iets bijzonders te kunnen of te kennen, maar gaarne bereid waren de slotvoogd bij te staan om hem vele zorgen uit de handen te nemen. In de vierde plaats meldden zich vele ro mantische echtparen-zonder-woning, die het jammer zouden vinden, dat er ook maar één torenkamer leeg zou blijven staan. In de vijfde plaats boden zich talloze musici en ook wel muzikanten aan om af en toe eens op te treden; voor een bedrag van 1500 gulden of daaromtrent zou het dan ook werkelijk af zijn. In de zesde plaats waren er de studenten, die het slot zo geschikt von den voor lustrum-, dies- en andere vieringen. Nu, dat is dan een paar keer 'I if Ms HETMUIDERSLOT Zaterdagmorgen heeft op de hoek van de Zeestraat en Duinwijklaan, een verkeersongeval plaats gehad, dat goed is afgelopen. Door een onverklaarbare oorzaak raakte de bestuurder van een vrachtauto, toebehorende aan een Be- verwijkse firma, de macht over het stuur kwijt. Hij reed in de Duinwijk laan het trottoir op. Het hek van een villa ter plaatse werd gedeeltelijk ver nield en de auto werd beschadigd. Op hetzelfde moment dat deze aanrij ding geschiedde, passeerden vijf leerlin gen van de Diiinwijkschool, waarvan er vier nog opzij wisten te springen. De vijfde, een meisje uit Velsen-Noord, kreeg van de auto een flinke duw, zo dat zij op het trottoir terecht kwam. Zij kwam er met enkele lichte verwon dingen af. Haar fiets werd danig ge havend. TON KOOT slotvoogd gebeurd, maar de slotvoogd is tot de slotsom gekomen, dat hij deze feesten toch maar beter over een andere boeg kan gooien. In de zevende plaats schre ven er rijke papa's in deze trant: m'n dochter gaat trouwen, nu wou ik een prachtig feest geven, wat moet dat slot me kosten voor één dag. Die laatsten begrijpen er nog het minst van als ze nul op het request krijgen Oude traditie J?N DAT ALLEMAAL, zuchtte de he dendaagse drager van een eeuwen oude traditie er was hier al een slotvoogd in de dertiende eeuw naar aanleiding van een kort bericht in de dagbladen. Die journalisten beseffen ook nooit wat ze doen. Hij zei het schertsend, want tegelijkertijd deed hij een beroep op diezelfde journalisten om een achtste deel van de Neder landers te bewe gen in de pen te klimmen tenein de een nieuwe stroom van brie ven te ontkete nen. De slotvoogd zit n.l. dringend verlegen om., tin en rood-koper. Niet zo uit de smelterij, maar in de vorm van ze ventiende eeuws huisraad. Wie kan hem daaraan hel pen? De heer Koot en de commissie voor de inwendige restauratie van het Muiderslot zullen allen zeer dank baar zijn, die er toe willen bijdragen de oude glorie van het slot, eens het bloeiende culturele centrum van de grote dichter P. C. Hooft en zijn Muiderkring, te herstel len! In genoemde commissie hebben vele nazaten van Hooft zitting. Het prachtige oude slot, trotse hoek steen van Muidens vestingwerken, op getrokken door een strijdlustige bis schop van Utrecht om zich een land- hongerige graaf van Holland van het lijf te houden, gaat een nieuwe bloei tijd tegemoet, aansluitend niet zozeer op de tijd der Middeleeuwse minia tuurpotentaten dan wel op de periode der zeventiende eeuwse cultuurdra gers. Het interieur zal weer worden ingericht zoals het was, toen Hooft er woonde als baljuw van Gooiland en er zijn Amsterdamse vrienden ontving. Daarom zullen meubilair en huisraad van vóór 1647 moeten zijn; daar wordt nu hard aan gewerkt. Alle museum stukken van na die tijd gaan er uit, behalve enige curiosa met betrekking tot Hooft-zelf, die in de kapel worden ondergebracht. Nederland heeft een tekort van 300.000 woningen en zal nog jaren lang met het woningprobleem blijven kampen. Ook Engeland stond na de beëindiging van de oorlog voor grote moeilijkheden, maar daar zijn ze thans nagenoeg over wonnen. Een vergelijking is interessant. In 1948 kreeg ons land er 36.000 wo ningen bij en in 1949 hoopt men een aantal van 40.000 te bereiken. Dat wil dus zeggen, dat wij in Nederland het tekort in ongeveer acht jaar kun nen inlopen. Deze conclusie is echter alleen juist, als ten eerste in hetzelfde tempo wordt doorgebouwd, ten tweede in die achtjarige periode geen enkel van de bestaande huizen afvalt, ten derde de bevolking tot 1967 niet toeneemt en ten vrirde de vraag naar woonruimte geen wijziging ondergaat. Stellig zullen er wel woningen afval len; de bevolking neemt in ons land met verontrustende cijfers toe, sterker dan in welk land ook en het is geens zins denkbeeldig, dat de vraag naar woonruimte zal toenemen. Men komt er dan in acht jaar niet. Misschien dat er van jaar tot jaar meer huizen gereed zullen komen en dat te eniger tijd de nieuwbouw het aantal van 36.000 ?0.000 ver zal overtreffen. Dat zou een welkome compensatie zijn van de te genwerkende factoren, maar zo veel staat wel vast, dat we nog een heel eind van het ideaal elk gezin in een eigen woning verwijderd zijn. In Engeland is men er beter aan toe. doch daar zijn de omstandigheden ook gunstiger. Vier jaar geleden, in Maart 1945, stelde de Engelse regering vast, dat er 750.000 woningen gebouwd moes ten worden, wilde men elke familie, die een woning nodig had, behoorlijk kun nen huisvesten. Aan 't eind van 1948 had men 582.881 permanente- en noodwoningen opge trokken, terwijl de beschadigde huizen alle gerepareerd waren. Alles bij elkaar had men op dat tijdstip aan 3.250.000 personen een woning kunnen verschaf fen. Een gedeelte daarvan was tijdelijk ondergebracht in gevorderde huizen en in legerbarakken, die voor bewoning in orde gemaakt waren. In Januari 1949 kwamen 16.000 huizen gereed en in de daarop volgende maan den telkens een nog groter aantal. Óp 16 Maart kon de minister van Ge zondheid Aneurin Bevan bekendmaken, dat er ondanks de nog altijd lange wachtlijst op dat ogenblik in verhouding tot de bevolking meer huizen aanwezig waren dan in 1938/39. Overigens constateert men in Enge land, dat de mensen tegenwoordig jon ger trouwen dan vóór de oorlog; dat meer ouden van dagen genoodzaakt zijn in hun huis te blijven wonen in plaats van naar rusthuizen te gaan en dat ve len, die vóór de oorlog niet in staat waren om huur te betalen en dus niet om een huis vroegen, zich nu op de wachtlijsten hebben laten inschrijven».

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3