Zaandijk won overtuigend Zilvermeeuwen van Alcmaria verloor in emotionele wedstrijd van Volendam Samenwerking op sociaal terrein in De Rijp I.V.V. nam revanche op Boys Jeugdherberg te Schoorl geopend 6! Draverijen te Duindiqt Neptunus won zwemcompetitie Op naar ,,Teun de Jager" 'e Daily Express, critiek op het urnalistieke ver- aangenomen zou Ise Regering, die ikken en, indien ii. in deze voorstellen om verkeerde, mis- twoordelijke infor- te voorkomen, deze machten fei len worden? Het feitelijke doel. u-hinderen. Om de Irukken wanneer ïgelegen zou zijn. twerp aangenomen ndse regering op uur. En daarmede vrienden in Enge- zeker van kunnen idse Regering een Nederlands over al dus eindigt het am William Bies- g met de fiets te beenbreuk opliep mgeluk gebeurde an de heer Beat- was spoedig ter de eerste hulp. in vader werd de Centraal Zieken- E STAND d. van P. Vriesman rik A-, z. van A. J. ian, s. van A. Schenk ijrabeïg, Bé fae*, ge- EB!G - OÜOO p'nt van „Ahoy" i komt leven. Er dterend omver, in stem. Jannie Ze wil vertellen zal er dan voor eiland niet even s genaderd. Ze Promoiiesirijd bijna ten einde De grootse verrassing in de promotie- competities is wel geworden de duide lijke overwinning van Zaandijk op Zil vermeeuwen. De twee Zaanse ploegen gaan in deze afdeling dus met een ge lijk aantal punten aan de kop, doch Zaandijk heeft een wedstrijd minder gespeeld en heeft dus de beste papie- ïen. Daar Alkmaarse Boys op het nip pertje van IVV verloor, hebben ook de l'pendammers en Hilversum nog een klein kansje om gelijk te komen met Zaandijk. Zaandijk Zilvermeeuwen I.V.V. Hilversum Alkm. Boys Schoten heeft in haar afdeling de ieding behouden dank zij een overwin ning op Baarn. WA volgt echter op de voet daar deze club de derby tegen SDW wist te winnen. 10— 6 17—15 11— 9 10—10 9—16 Schoten V.V.A. 6 S.D.W. 6 De Kennemers 6 Baarn 7 Scheveningen heeft de strijd in, dis trict II practisch gewonnen, ondanks het gelijke spel tegen Hollandiaan Sphpvpnincen 7 5 11 18 w 18—14 13— 8 14—11 13—11 8—22 10 11 6 2 2 2 10— 9 12—17 5— 9 6— 8 Scheveningen Hollandiaan O.N.A. 7 3 T.Y.B.B. 6 2 Velsen - 1 DTS en DRC staan wedstrijden, met een gelijk aantal pun ten aan de kop. Het zal hier dus nog een spannende eindstrijd worden. D.T.S. 5 2 3 0 7 D.R.C. 5 3 117 O.F.C. 5 12 2 4 Pumersteyn 5 0 2 3 2 Vier clubs met zes punten aan de lei ding, spannender kan het al niet. Spor ters heeft echter een wedstrijd minder gespeeld. Schoorl en Sijbekarspel deel den de punten, terwijl ZAP aan LSVV de vijfde nederlaag bezorgde. thans, na vijf Inside was onfortuinlijk Een weinig fortuinlijke dag voor de Alk- maarders. Van de 10 te behalen punten wer den er slechts 3 in de wacht gesleept. Inside I moest met 6-2 het hoofd buigen voor Spieghel II, waardoor de kampioenskans ver keken /ijn. Dr. De Jong moest verstek laten gaan, terwijl mevr. Schuurman niet m staat 'Meek haar sterkste spel te geven. Zo verloren (ie dames deze keer hun partijen en moest het I van de heren komen. J. Schmidt speelde sterk en won in drie sets, terwijl hij met mr. Schuur man het dubbelspel won. Maar bij deze twee In.r.fen bleef het. Inside li sjieelde een dramatische wedstrijd t< gen DDV IV. Na zes partijen was de stand rog gelijk: 3-3. Het uitstekende spel van mej. Vasche had daartoe veel bijgedragen. Zij won haar single en 4jjpt de goed op dreef zijnde "ie\r. Ihllenius hg* dubelspel, terwijl ook de heren-dubbel gewonnen werd. Maar de beide mixed-partijen gingen in drie sets verloren, de eerste met 7—5, de tweede met 12—10 in de laatste set! Met enig geluk was Kier een andere uitslag mogelijk geweest. Inside III zag zich geplaatst tegenover een geheel ander DDV VI dan waarvan in Alk maar met 7—1 was gewonnen. Trouwens ook het derde was sterk veranderd. Res won zijn enkelspel, terwijl ook de mixed-partijen ge wonnen werden. Maar een gelijk spel was toch niet meer mogelijk. Her vierde versloeg Game Fighters II op nieuw, nu met 8—0, cijfers, die weinig com mentaar behoeven, ook al was er nog al eens een long set nodig alvorens do tegenstanders capituleerden. De juniores brachten liet niet verder dan tot een gelijk spel, maar dit was voldoende om ongeslagen aan het hoofd te blijven. Nog één overwinning en liet kampioenschap is een feit. TOTAAL UITSLAG SPIEGHEL I-INSIDE I 6-2 Heren Enkelspel: H Koopmans wint van mr. H. Schulpman 6—1, 7—5; H. Bensdorp ver- best van J. Schmidt 8—6, 2—6, 3—6. Dames Enkelspel: mevr R. Brom wint van mevr Schuurman 6-0, 6-4; mevr. T. Hout zager wint van mevr. Manjoero 6—4, 6-4. Heren dubbelspel: H. Bensdorp en F. Hil- legaart verliezen van Schuurman en Schmidt 6-2, 5-7, 5-7. Dames Dubbelspel: mevr. Brom en mo\ r Houtzager winnen van mevr Schuurman en mevr. Manjoero 6—2, 6—3. Gemengd Dubbelspel: mevr. R. Brom en II. Koopmans winnen van mevr Schuurman" en i I Schmidt 7—5, 6—0; mevr Houtzager en Hil- l^gaart winnen van mevr, Manjoero en Schuur man 6—1, 0—6, 7—5. Sporters Schoorl Sijbekarspel ZA.P. L.S.V.V. 2 0 .1 2 1 6 4 0 6 2 9 0 5 0 De beker Alcmaria was de enige tweede klas- ser uit ons rayon die Zondag in de tus- senronde van de bekercompetitie uit kwam. Volendam moest met 'n heel wat magerder uitslag dan tegen EDO genoegen nemen, doch de 4-3 overwin ning van de wijdbroeken was voldoen de om Alcamaria van verdere deelne ming uit te sluiten. Haarlem speelde op eigen terrein een gelijk spel tegen Ajax en heeft zich dus nog steeds gehandhaafd. Excelsior, HBS, Heracles, JSTAC, RKTVV, Helmon- dia, GVAV en Velocitas waren de an dere clubs die deze tussenronde tot een goed einde brachten. In Den Bosch behaalde B.V.V. op eigen terrein een kostbare 30 overwinning op V.S.V. Bij een jraaie voorzet op het doel van B.V.V. weet do elv er de dig er Saris het leder goed weg te werken. Het was een wedstrijd vol spannen de momenten die Alcmaria en Volen dam sistermiddag op het Alkmaarse Sportpark - speelden. Naast spannende, heeft het publiek ook van vele fraaie voetbalmomenten kunnen genieten en deze wedstrijd was voor de meeste Alkmaarse voetballiefhebbers een ver ademing na de krummclwedstrijdjes die wij bier tegen vierde klassers in de strijd om de beker kregen te aan schouwen. Dat het Alcmaria tenslotte niet is gelukt om Volendam een neder laag toe te brengen is natuurlijk jam mer voor de withemden, doch de ne derlaag was alleszins eervol en een uitslag in het nadeel van de wijdbroe ken was zelfs heel normaal geweest. De wedstrijd werd door drie facto ren beheerst, t.w.: de slechte kijk, die scheidsrechter Van Male op buitenspel had; het uitstekende werk van doel man Keijzer en het zeer matige werk van zijn collega Noordijk in het Alc maria doel. De kansen wisselden nogal eens. Alcmaria nam de leiding door een gced schot van Godvliet. Het was een veelbelovend begin, vooral om de ma nier waarop dit doelpunt tot stand kwam. De gehele aanvalslinie van de withemden had aandeel in dit doel punt en het publiek begreep dat Vo lendam ditmaal niet het kunststukje zou kunnen uithalen dat de vorige week tegen EDO was verricht. Spoedig echter kon Smit de partijen op gelijke \-oet brengen. Dit doelpunt was voorafgegaan aan een gevaarlijk moment voor het Alcmaria heiligdom doordat Helderman de bal te riskant cp zijn doelverdediger terug speelde. Het duurde niet lang of Volendam nam de leiding om deze voor de rust niet meer af te staan. De Alcmaria- aanval was niet bij machte om doel man Keijzer te passeren, die bovendien aan zijn spil eon uitstekende steun had. De tweede helft was nauwelijks een prar minuten oud of de Alcmaria- doelman werd voor de derde maal ge passeerd. De gehele Alcmaria defensie bleef staan omdat Smit enkele meters buitenspel stond, doch de scheidsrech ter liet rustig doorspelen, zodat Smit rustig in het verlaten doel kon schie ten. Het scheen voor Alcmaria verlo ren spel. Drie doelpunten zouden no dig zijn om in de volgende bekerronde te komen en Volendam had "en doel verdediger die welhaast niet te passe ren was. Een uitstekende corner van Schmidt bracht de Volendamdefensie echter dusdanig in de war dat Runder- kamp de achterstand van Alcmaria door een doelpunt verkleinde. Even la ter zou Alcmaria's derde doelpunt ko men, nadat scheidsrechter Van Male rog enige wonderlijke beslissingen had genomen. Frans Badenhuijzen had de eer de gelijkmaker te scoren toen de bal uit een kluwen van spelers voor zijn voeten kwam. Zijn lage harde schuiver was te veel voor Keijzer. Nu was alles weer mogelijk. Alcmarianen en Volendammers begrepen dat, waar door er een enkele maal wel iets te hard werd gespeeld. Ieder ogenblik verwachtte men het winnende doel punt van Alcmaria. Steeds weer ver keerde het Volendam-acel in gevaar, doch het beslissende schot bleef ach terwege. Het kwam juist aan de andere l ant toen de *Alcmaria defensie even slecht wegwerkte en Noordijk een blunder maakte. Dit was de nekslag voor Alcmaria en tevens het einde van de bekerstrijd. De Harder weer opgesteld Voor de wedstrijd tegen het Engelse B-elftal, welke Woensdagavond 18 Mei in het Olympisch Stadion te Amster dam zal worden gespeeld, is het Neder lands Bondselftal ais volgt samenge steld: Doel: de Munck (Sittardse Boys). Donderdagavond was onder leiding van burgemeester Dalenberg een ver- vcnaar (E.D.O.) Midden: Van Schijndel (S.V.V.), Ter louw (D.C.V.) aanvoerder en Stoffelen (Ajax) Voor: Overbeek (B.V.V.)Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heerenveen), Tim mermans (A.D.O.) en de Harder (V.U.C.l Achter: Van Bun (M.V.V.) en Schij- S*dering belegd in café Blokdijk te De Rijp, teneinde te komen tot een algehele samenwerking, op het gebied van sociale arbeid. Op deze vergadering waren uitge nodigd enkele bestuursleden van plaatselijke instellingen voor armen zorg, plattelandsvrouwen, wijkverple ging, onderwijzers enz. Ongeveer 30 personen volgden met belangstelling vie uiteenzetting, die door de heer Figee, secretaris van de sociale raad afd, Alkmaar, werd gegeven. In zijn inleiding behandelde spreker de verschillende werkzaamheden, die op het gebied van armenzorg en so ciaal werk tot nu toe werden gedaan. Hieruit bleek, dat in de loop der jaren heel wat is veranderd wat betreft de manier waarop hulpbehoevende men sen worden geholpen. Bepaalde men zich vroeger hoofdzakelijk tot finan ciële steun, die in de meeste gevallen maar weinig verlichting bracht of SCHOORL—SIJBEKARSPEL 1—I Schoorl zette Zondag zijn beste been tje voor om zijn plaats in de vierde klasse te beh'ouden. In de eerste helft was Schoorl enigszins sterker, hetgeen tot uitdrukking kwam door het doel punt van Wout Zoon. Deze schoot op doel en via het hoofd van een der achterspelers verdween de bal in het doel, 10. In deze stand kwam voor de rust geen wijziging. Na hervatting van bet spel waren de gasten het meest in de aanval. Na twintig minuten gelukte het Sijbekar spel de gelijkmaker te scoren, 11. Hoewel van beide kanten nog enkele aanvallen werden ondernomen, kwam het einde met 11. Hef Haarlems elftal Het Haarlems voetbalelftal, dat Dins dagavond 17 Mei op het Haarlem terrein tegen een Amsterdams elftal speelt, is als volgt samengesteld: Wille (EDO); Van. der Linden (Haarlem) en Odenthal (EDO): Snoeks Jr. (Storm vogels), Vos (RCH) en Biesbrouck 'RCH)Spek (EDO), Hanse (RCH), Roozen, Smit en Groeneveld (allen Haarlem). FEIJENOORD SPEELT GELIJK TE ANKARA. De derde wedstrijd welke Feijenoord tijdens zijn tournre door Turkije speel de. was een revanchematch tegen An kara. De Rotterdammers behaalden een 11 gelijk spel, nadat de rust met een 10 voorsprong voor de Turken was ingegaan. Na de hervatting kon Feijenoord door een goed doelpunt van Van Kilsdonk gelijk maken. De promotiewedstrijd Alkm. Boys IVV is, wat het aanzien en spelpeil betreft, ongetwijfeld de beste ontmoe ting van deze competitie geworden. Wel wonnen de Amsterdammers met slechts één doelpunt verschil, doch met een beetje geluk had de uitslag evengoed anders kunnen zijn. Als uiting van goede verstandhou ding boden de beide ploegen vóór de aanvang van de wedstrijd de in onder trouw zijnde scheidsrechter Warmcn- hoven gezamenlijk een bloemenhulde aan. De Boys verschenen met een enigs zins gewijzigde ploeg, waarin C. Met selaar en van Son waren opgesteld ter vervanging van de 'geblesseerde Ben de Grand en Lo de Ley. Nadat van Son direct na de aftrap al naast had geschoten, namen de Boys 4 minuten na het begin met een fraai doelpunt de leiding. Bakker zette goed voor, waarna Vermeulen onberispelijk inkopte. Het tempo bleef voorlopig nog hoog, doch de Amsterdammers zagen geen kans een bres in de Boys-verde diging te schieten. De hoofdstedelijke doelverdediger moest herhaaldelijk in actie komen en eerst na 20 minuten zakte het tempo merkbaar. In deze periode treuzelde linkshalf Admiraal met wegwerken, waardoor de IVV-linksbinnen de bal over het hoofd van G. Metselaar kon tippen en de toestormende midvoor onhoudbaar langs Kramer schoot. A.V.A.-nieuws AVA heeft de na-competitie beëin digd met een 42 overwinning op DWO waardoor zij ais 3e eindigde. In de sterkere clubs HAV en Tonegido moest AVA voorlopig haar meerdere erkennen en kreeg daartegen dan ook ükse nederlagen te slikken, resp. 74 en ll5. Van Tonegido II werd echter Wet 61, van Vlug en Vaardig met 4 en van DWO met 42 gewon nen. Hieruit blijkt dus dat AVA nog alle zeilen bijzetten moet om een rol an betekenis te spelen in haar nieuwe klasse. Er zal echter flink getraind worden en steeds melden zich nieuwe klachten. Aanvoerder Pijning kan met zijn mannen de nieuwe competitie dan ook met vertrouwen tegemoet zien. De wedstrijd van gisteren had een vlot verloop en wat DWO aan tech niek te kort kwam werd door enthou siasme goed gemaakt. Het was zodoen de een snelle gelijk opgaande strijd niet aardige spelmomenten. AVA pro beerde een nieuwe voorhoede, alleen Pycke smaakte echter het genoegen doelpunten te maken. Vóór de rust maakte hij er twee tegenover DWO ook twee. De tweede helft was vol spanning. DWO had haar kruit echter verschoten. AVA's aanvallen hadden meer succes en leverden nogmaals twee doelpunten op. Hoogste uitkering fl. 18.30 De uitslagen van de op Zondag 15 Mei te Duindigt gehouden draverijen en rennen luiden: 1 Amliaprijs: 1 Kentuckey King (H. C. ten Hagen) tijd 3.03 km tijd 1.33.4. 2 Lady V: 3 Norak K. Totalisator: win nend: 1.20 (stal met Little Anton D), plaats: 1.60, 2.30, 4.20. 2 Alcione-prijs. 1 Luck Heny (J. M. vd Berg) tijd: 3.02 km tijd: 1.28.3: 2 Judge Scott Jr.; 3. Lucky Saint. Tota lisator: winnend: 2.50, plaats: 1.50. 2.50. 3.90. 3. Alwinaprjjs: 1. Juno Vita (W. H. Geersen) tijd: 3.00 km tijd: 1.26.5. 2 King Spencer: 3 Lady Zora. Totalisa tor winnend 1.30, plaats: 1.10, 1.30. Ge koppeld. winnend: 2.10. 4. Arabellaprijs: 1 Happy Saint (W. A. Leeuwenkamp) tijd: 2.56.2 km tijd: 1.27.2: 2 Joe Axkit. 3 Jaap Eden. Tota lisator winnend: 10.50, plaats: 1.90. 2.20, 2.20 gekoppeld winnend: 1830. 5. St. Simonprijs: 1. Liberté (F. Del- brassinne) tijd: 3.02; 3 Brinio (J. Claes); 3 Ramena (J. V. Yperen). To talisator: winnend: 1.40 (stal met Ra mena! 6. Duindigtprijs: 1. Etoile du Nord <G. J Riem) tijd: 1.46.8: 2. Majesto (J. van Yperen): 3 Qualla (H.1 J. v. d. Kraatsl. Totalisator: winnend: 2. plaats: 1.50, 1.70. Gekoppeld: winnend: 2.30. 7. Alcantareprijs: 1. Grand Prix (F. Deibrassinne) tijd: 2.19.3, 2 Sombreffe, (G. J. Riem). 3 Col Des Aravis (H. Pije) Totalisator: winnend: 1.60, plaats 1.30, 2.50. Gekoppeld winnend 7.20. Er ontspon zich een felle strijd met wisselende kansen om de leiding, doch de rust trad in met onveranderde stand. De tweede helft begon met een klein ovgrwicht van de Boys, dat echter ge leidelijk weer geneutraliseerd werd. Na 10 minuten belandde een verre uittrap bij de IVV-midvoor Tump, die zich met Metselaar op z'n hielen door de Boys-defensie wrong en Kramer ten tweede male met een kogel pas seerde. Dë Boys gaven de moed niet op en sloten hun tegenstanders zelfs enige tijd in. In deze periode deden de ge- blokten gevaarlijke aanvallen en scheen de gelijkmaker elk ogenblik te zullen komen. Deze kwam echter eerst 18 mi nuten vóór tijd uit een voorzet van Bart, die Bakker in een doelpunt om zette. Vermeulen gaf een goede voorzet, die slechts door Bakker of van Son met een klein tikje in het winnende doelpunt omgezet had kunnen worden. Zij verzuimden dit en het winnende doelpunt kwam bij de Ilpendammers toen de Boys-verdediging zich 10 mi nuten vóór het einde liet passeren. De resterende minuten vertoonde de strijd een rommelig beeld. Vermeulen werd nog door van Dok vervangen en de IW-keeper moest nog enige malen de gelijkmaker voorkomen, zodat de Amsterdammers tenslotte revanche na men voor de op eigen veld geleden nederlaag. Geheel volgens de verwachtingen is het DAW gistermiddag in de Overdekte niet ge lukt de achterstand in te halen, die in het voorlaatste deel werd opgelopen. Het aantal uitvallers, juist onder de betere leden was was daardoor te groot. Toch moest het Zaanse Neptunus alle zeilen bijzetten om de overige DAW-ers, die als terriers vasthielden, van zich af te schudden, waarmee zij hun voorsprong nog wat vergrootten. Het eerste nummer werd een overwinning voor R. Nieuwenhuizen van Nereus, die de 3 x 50 mtr wisselslag persoonlijk dames af legde in 2.22.—. T. v. Latum van DAW werd goede tweede in 2.28.—. L. Verheul zwom 2.36.4, doch kwam door een fout niet voor de puntentelling in aanmerking. Alleen op dit nummer al hadden de Alkmaarders vijf uitval lers! Hetzelfde nummer werd bij de heren een overwinning voor A Meyer van Neptunus in 2,09,—. De DAW-ers H. Willemse, J. van Ben- nekom, W. Bloothoofd, D. Vlaanderen en H. Smits noteerden resp. 2.22.7, 2.28.3, 2.30.3, 2.45.4 en 2.44.1. De 50 mtr borstcrawl meisjes werd gewon nen door E. de Boer van Neptunus in de fraaie tijd van 42.—. De tweede en derde plaats waren voor DAW: T. Schats 35.2 en F. Rentenaar 36.9. Vooral de tijd van mej. Schats is zeer goed daar zij pas 13 jaar is, overigens alle bewondering voor mej. Ren tenaar, die ondanks een verstuikte enkel haar club niet in de steek liet De tijden van de andere DAW-sters waren: K. Martens 43.6, V. Koordes 42.8 en N. Boll 45.3. 50 mtr schoolslag jongens: eerste werd K. Hietberg van Neptunus in 38.1; de DAW- ers H. de Jong, C. Zut en S. Fraay werden tweede, derde en vierde in de goede tijden van resp. 41.—, 41.2 en 42.1. T. van Latum werd op de 50 mtr borst crawl dames tweede in 35.2 achter E. de Boer van Neptunus (34.9). L. Verheul maakte 37.— en DAW's nieuwe aanwinst T. Prijs 39.5. In de pauze vond een goed geslaagde de monstratie figuurzwemmen plaats. De 100 mtr schoolslag heren werd een over winning voor de veteraan G. Gerkens van De Ham in 1.26.4. C. Zut overtrof zichzelf en maakte do goede tijd van 1.29.3, gevolgd door V,7. de Waal 1.30.9 en W. Bloothoofd 1.34.4. Tot besluit werden twee estafettes ver- zwommen, welke beiden door DAW op fraaie wijze werden gewonnen: T. Schats, T. Schot en F. Rentenaar eerste op de 3 x 50 mtr wisselslag in 2.0.86 vóór Neptunus in 2.13.—. DAW II werde vijfde. Do jongens H. Wil lemse, H. de Jong, S Fraay, C. Zut en H. Bekkering eerste op de 5 x 50 mtr borstcrawl in 2.49.8 na felle strijd met Neptunus, dat gediskwaliceerd werd. DAW II werd tweede. Tot besluit van deze gezellige zwemmiddag wei'den enkele vriendschappelijke polo-wed strijden gespeeld, waarbij een DAW-combi- natie met 5—1 van een andere combinatie wist te winnen. De eindstand was ten slotte: 1. Neptunus 4653.9 pt, 2. DAW 4693,8 pt., 3. Nereus en 4. Kring Noordel. N.H. door haar preventief karakter geen blijvende resultaten opleverde, nu is men in staat door de ontzaggelijke verbeteringen, die hebben plaats ge had, niet alleen financieel te steunen, ipaar tevens in veel gevallen de oor zaak van de hulpbehoevendheid weg te nemen, waardoor blijvende resul taten worden verkregen. Wist de heer Figee de aanwezigen door zijn uiteen zettingen een juist begrip te geven van al het vele wat op het gebied van sociaal werk wordt gedaan, nog meer toonde hij dit door enkele filmpjes, waardoor op aanschouwelijke wijze do vooruitgang viel waar te nemen. Vooral het jubileumfilmpje, dat bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afd. Alkmaar was gemaakt, toonde de ontzettende vooruitgang in do sociale hulp. Hoewel deze verbeteringen thans hun uitwerking niet missen en heel veel armoede en ellende wegnemen en ook vele mensen, die vroeger geeste lijk of lichamelijk onvolwaardig wa ren, weer in staat stellen in hun on derhoud te voorzien, kan nog veel meer worden bereikt. Uit. de gegeven voorbeelden en de uiteenzettingen van de mogelijkheden kwam duidelijk naar voren wat door samenwerking kan wórden bereikt. Om dit te bevorderen was creze ver gadering belegd en men hoopte, dat kon worden overgegaan tot het benoe men van een contactcommissie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd niet veel gebruik gemaakt. Burgemeester Dalenberg vroeg of de raad bemiddeling verleent bij beroepskeuze. Vroeger was dit wel het geval, aldus de heer Figee, maar dcor te weinig animo is dit afge schaft. Een en ander wordt nu ver zorgd door het gewestelijk arbeids bureau. Door de heer Figee werd nu ge vraagd, of er in De Rijp en Graft al werk is gemaakt van de opleiding van meisjes tot gezinsverzorgster. Het bleek, dat er wel informatieve besprekingen waren gevoerd, doch dat de financiële problemen moeilijk op te lossen waren in plattelandsgemeen ten. De heer Figee meende, dat dit te zwaar werd opgenomen en noemde in dit verband enkele mogelijkheden. Hij wees vervolgens op de grote voordelen, als men de beschikking heeft over en kele gediplomeerde gezinsverzorgsters. Tenslotte werd, daar bleek dat de meeste niet van mening waren dat nu al een definitieve contactcommissie moest worden gevormd, een voor lopige commissie benoemd, die binnen niet al te lange tijd besprekingen zal voeren, teneinde te komen tot een vaste kern die de gewenste samen werking tot stand zal brengen. Een schare genodigden en gasten be klom Zaterdagmiddag de steile Kfim- weg om tegenwoordig te zijn bij de officiële opening van de nieuwe jeugd herberg „Teun de Jager" te Schoorl. Nadat allen een beetje bekomen wa ren van de vermoeide klim, heette de l'.eer It P Zuurbier als voorzitter van liet bestuur van de Jeugdherberg allen hartelijk welkom. De penningmeester van het hoofd bestuur van de Ned. Jeugdherberg Centrale memoreerde de vele moei lijkheden, die overwonnen moesten worden voor dit alles tot stand kon komen, deze omschakeling van oor logsbedrijf tot vredesinrichting. deze ombouw van bunkers tot jeugdher berg. De vooroorlogse „Bregthoeve" v. as na de oorlog niet meer bruikbaar. Wat nu? De heer Otsen Jr maakte radio-peilstation aan de Klimweg. Het bleek echter niet zo eenvoudig om de beschikking te krijgen over deze door do Duitsers gestichte gebouwen: in de wapenstilstandsovereenkomst was be paald, dat alle Duitse oorlogsobjecten vernietigd moesten worden. Kapt.- luit.-ter zee Van Houweningen pleitte voor de instandhouding van deze ge bouwen en ten slotte was het veld maarschalk Montgomery, die een gun stige beslissing nam. Maar nu begon nen voor het hoofdbestuur de moei lijkheden eerst recht. Talrijke jeugd herbergen hadden in de bezettingstijd erg geleden en de drang van de jeugd om naar buiten te trekken was groter dan ooit. Gelukkig is nu de jeugdher berg in Schoorl tot stand gekomen dank zij de financiële hulp van vooral afdeling „Vorming buiten schoolver band" van bet Dep. van Onderwijs en de „Prins Bernhard Stichting". Voor, een honderdtal trekkende jongeren is het hoofdbestuur opmerkzaam op het nu een veilig tehuis geschapen. Gebr. Joustra voerden de verbou wing keurig uit maarook vele jongeren, zelfs buitenlanders, hebben liun steentje bijgedragen door vrije tijd en werkkracht ter beschikking te stellen. De naam „Teun de Jager" werd ge kozen, omdat deze Teun, wiens wo ning gestaan moet hebben aan de voet van de Klimweg, een vriend was van Kennemerland, meende spreker. Hij verwachtte, dat „Teun de Jager" van vele trekkers vrienden van Kenne merland zou maken. Verschillende sprekers voerden hier- na nog het woord en lieten hun beste wensen vergezeld gaan van geschen ken. De heer R. Bakker, wethouder van Alkmaar, kwam met een fraai in gelijste plattegrond van Alkmaar met het verzoek deze een goed plaatsje te geven. Spreker hoopte dat de jongeren cok eens naar Alkmaar zouden komen. De heer Schekkerman bood namens j de Volkshogeschool te Bergen een katheder aan. Een Amsterdamse speel tuinvereniging. waarvan enkele jon geren reeds hielpen bij de opbouw ■"an deze jeugherberg, bood een baro meter aan en liet die vergezeld gaan var, de hoop, dat hij vaak op mooi weer zou staan. Eindelijk kwam nog de heer Ens met een groot pak van de Schoorlse Winkeliersvereniging. Voor allemaal een reep. werd er gefluisterd. Groot was de verrassing, toen een prachtige electrische klok te voorschijn kwaVn. Ook werd de baby nog verrast met een rammelaar, een flinke bel. Na een kopie thee. verzamelde het gezelschap zich. ondanks de r'egen, rond de mast. en werd onder het zin gen van „Wij zijn jong, de aard ligt men" de vlag gehesen. 3ii het bezichtigen van de gebouwen konden de bezoekers zich overtuigen van de doelmatige inrichting, ruime nachtverblijven, grote recreatiezaal, mcoie keuken, woonruimte voor her- bevgouders enz. En nu, jongelui* op naar mooi Schoorl, om daar als Teun de Jager met zijn trouwe Veldin te zwerven door de prachtige natuur en krachten te verzamelen voor lichaam en geest^ Bergen Hoki-poki blijft- ook deze zomer rijden Naar wij vernemen zullen de klein- maar-dapper locomotiefjes, die een half jaar geleden op de tramlijn Alkmaar Bergen aan Zee verschenen, ook ge durende de zomer dienst doen. Het is namelijk gebleken, dat zij voldoende trekkracht bezitten. Bij de N.TM. in Groningen trokken zij soms zeer lange convooien (goede rentreinen), alleen bestaat daar geen hoogteverschil van betekenis gelijk tus sen Bergen en Bergen aan Zee. De Spoorwegen hebben in totaal 12 van deze „Hoki-Poki's" (de benaming is afkomstig van het N.S.-personeel) aangekocht. Van de vier machines bij de Berger tram moest er enige tijd geleden één worden afgekeurd. Een groot deel van de trammachinisten zag ze maar 't liefst allemaal verdwijnen. De redenen hiervan zijn o.m.: de dansende manier van voortbewegen, het weinig comfor tabele machinistenhuis enz. Wat ons betreft, wij zouden „Hoki- Poki" niet graag willen missen (en met ons zeker ook de zomergasten), omdat zij zo curieus is Maar ook, omdat zij aanmerkelijk minder fluit- en bella- waai produceert dan haar grotere broer, de welbekende „Bello". Zaterdagmiddag half vijf loeide weer eens de sirene: brand in het door de fam. v. d. M. bewoonde perceel aan de Colrtotweg. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij kwam, zag, zette de ka chel er uit, veegde de schoorsteen, die vol zat met brandend roet, en.had overwonnen. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.20 Benny Goodman-kwartet. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Lezing. 7.15 Muziek. 7.45 Drs. D. J. van Dijk. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Pennies from Heaven. 8.50 Dc Ducdalf. 9.10 Volks concert. 10.10 Lezingen. 10.25 Actuele kant tekeningen. 11.15 Dansorkesten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.15 Sport- rubriek. 6.30 Met band en plaat. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Prikkebeen. 8.05 De Jubo roept. 8.15 Pro menade-orkest. 9.00 Dr. W. Sleumer. 9.20 Orgelconcert. 10.00 Hollands Strijkorkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Operette-concert. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur - AVRO: 8.15 Ochtendvaria. 10.15 Arbeidsvitaminen. 12,00 Promenade-orkest. 1.20 The Avroleans. 6.15 Tom Erich (piano). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Radiostrip. 7.15 Achter het voetlicht. 7.30 Gra- mofoonmuziek, 7.45 Rubriek. 8.05 In het Ra dio-Zoeklicht, 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.35 Als ik daar nog aan denk. 10.20 Bij namen in de Kamermuziek. 11.15 Franz Lehar concert. HILVERSUM IT, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8,15 Pluk de dag. 12.33 Orkest zonder naara. 4.00 ,..De Zonnebloem". 6.10 Sportpraatje. 6.20 f ranse lyriek. 6.50 Actualiteiten. 7.15 Septet Johnny Ombach, 7.50 G. J. Rooymans. 8.05 De gewone man. 8.12 Treurspel; 10.45 Avond gebed. 11.15 Gramofoonplaten.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5