VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN In de Sowjetzone van Duitsland herleeft de Reichswehr Berg en Kotalla gingen in cassatie Kort Bestek De karavaan in de Ronde van Noord-West Nederland Hankou in handen der communisten Geen diplomatieke betrekkingen met Spanje DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De hielen klakken weer naar Pruisische traditie Vrees voor de Republi keinen in Djokja Vliegtuig stort op tribune De beulen uit het kamp Amersfoort Weerbericht J Reeds druk op stellingen voor Sjanghai Resolutie door UNO verworpen V ngen en werd besloten voortaan exploitatie. :men. slag van de directeur ie', de heer J. J. Dinkel. ;ev. van het veelom- lördinerende werk van >n deed een beroep op vooral medewerking :n voordele van htt ezoek aan onze provin- rerslag was een over- van de resultaten van zoek aan diverse ge en de directeur van de lam, de heer Niekerk, ontlokte de gegevens vkeurigheid te contro- mg is tevens de wijze ers verkregen worden, burgemeester van Cal- er Correljé een toelich- op de moeilijkheid dat et oog op de belastin- bereid te vinden zijn rstrekken. :ster van Den Helder, ïeester, wees op de be- i het bezoeken van ver deze. Hij was dank- uitnodiging en memo- ïuttige effect van de courant. Laten wij f is burgemeesterRit- :an nog zeer veel be an de heer Meededorp besloten, dat de direc- igevens over de resul- vreemdelingenbezoek samenstellen, res, ontstaan door het ir. F. Zeiler-en de heer verd voorzien door de de heer B. C. Ooms te H. de Boer te Scha- op mr. Zeiler om als- was tevergeefs. Zijn als secretaris van de zijn te omvattend om ieratie-secretariaat cp ir te nemen. lordhollandse expositie. de heer J. J. Dinkel- 'olgens enige medede- plannen, die in voor- Zo bestaat het voor- e Alkmaar een Noord- mstelling te organise- vorden thans bespre- met het gemeentebe- laar, terwijl een ere- rmd. Mochten de be- Alkmaar niet tot re dan wil dit nog niet expositie-plan van de de directeur. Het ligt de tentoonstelling vier aten duren. Men hoopt rgadering nadere me- runnen doen. Over de geluidsfilm, waarmede enige duizenden gul- kon ^e heer Din- timistiffh geluid laten rijding van de kosten van een tiental toe- en worden gemaakt jn echter slecht, zodat iële basis voor de film he kaart van Noord- de attractieve punten nd, alsmede een topo- en enige bijzonderhe- is op het ogenblik in int de stempeltochten inkelberg van mening, 1 groeien. ïschijnlijk onschuldige oor de algemene ver- ANVV te Assen zag ige consequenties. Het ie contributie voor de :ht volgens hem het te grote afhankelijk- gering met zich mede. mkelijk dienen te staan meentebesturen, aldus noet ook de A.N.V.V, aan tegenover de re- naamswijziging in Ne- nt wilde spr. in alle i hij tegenover de A. s Assen in discussie ■r v. d. Gronde meen- een op klaarlichte dag de bestrijding van de heer Zeiler aan het erlaten, doch was er lat de A.N.V.V. niets de vereniging te be de volgende vergade- leratie te Den Helder Sehoorlse gastvrijheid. jke gedeelte maakten up bijzonder aangena- met de gastvrijheid Ichoorl. De heer Joop ie helft van het Duo- de gasten met enige :sen, waarna het ge- het hotel van de heer een uitstekende lunch ens deze lunch spra- nchems, burgemeester ■gemeester Ritmeester de heer v. d. Gronde, leling Binnenland van Ismede talrijke afge- plaatselijke V.V.V vriendelijke woorden ende vereniging te gericht laat zich den- autotocht door het orlse duinlandschap irdig slot van de ge~ larsvergadering. NEDERLAND— ,GIE 6—5 s korfbalteam heeft het Wagenerstadion et Belgische twaalftaj ig toegebracht. Met 1 1—1. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTE1N Dinsdag 17 Mei 1949 146e Jaargang No. 115 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen, t 1.40 per maand, t 4.— per kwartaal plus incassokosten Door Jean Paul Boncour Oud-minister-president der Franse Republiek Er blijkt uit, dat de Russen hierbij zo ver willen gaan, dat zij in stede van het Duitse nationalisme uit te roeien het Duitse gemoed hiermede willen verkwikken. (Copyright Ver. Nh. Dbl.) WIE IN HET DUITSE VOLK zijn woord weerklank wil doen vinden, doet goed het begrip nationaal als grondtoon voor zjjn zoet gefluit te kiezen. Hitier bespeelde het gemoed van zijn Heinrichs en Elses met zijn nationaal- socialistische demagogie, en het is niet aan twijfel onderhevig welk van de twee delen van dit samengetrokken begrip het krachtigst appelleerde aan de brede lagen van het Duitse volk. De Russen, die zich van de vier bezettende mogendheden het sterkst opwerpen als voorstanders van een verenigd Duitsland, gooien het over dezelfde boeg. Als stramien voor het rode tapijt, dat zij knopen, gebruiken ook zjj dat onuitroei bare Duitse nationale gevoel. Dat zij zich hierbij ook bedienen van generaals, die hun luister ontlenen aan de inmiddels vergane glorie van het derde rijk, is meer dan een speling van het toeval. W[J DENKEN bij dit aspect van de Russische politiek in Duitsland in de eerste plaats aan het voormalige comité „Freies Deutschland dat in Moskou werd gevormd door Duitse ge neraals in Russische krijgsgevangen schap, waarvan de kopstukken thans m de Sowjetzone van Duitsland een be langrijke rol spelen bij de opbouw van een op militaire leest geschoeide po- litie-macht. Veldmaarschalk Von Paulus Op 3 Februari 1943 publiceerde het hoofdkwartier van de Führer een ex tra legerbericht. Het kondigde aan, dat het Duitse leger bij Stalingrad onder Von Paulus de strijd had moeten sta ken. Von Paulus werd in zijn isole ment telegrafisch bevorderd tot veld maarschalk en het Duitse propaganda- apparaat spon om zijn naam een le gende van de Germaanse held, die tot in de dood zijn volk en zijn leider trouw dient. „Trouw aan hun eed, de hakenkruisvlag in top. Op de ruïnen van Stalingrad voltrok zich de laatste strijd", luidde de tekst van deze leger order. De Sowjets hebben begrepen welk een glans er van de naam van deze maarschalk en zijn generaals afstraalt. Zij weten, dat krijgsmanschap in Duitsland altijd nog een nationale deugd bij uitstek is. Zij hebben- hen in reserve gehouden en sedert enige maanden schijnt de tijd rijp hen, voor zover hun politieke betrouwbaarheid dit toelaat, terug te voeren in het licht der openbaarheid. Voorop gaat generaal Vincenz Mül- ier, van origine een Beierse katholiek en voorheen belast met de officiers opleiding van het Duitse leger. Hij is in de door de Russen gecreëerde poli tie benoemd tot chef van de staf. Zijn voornaamste medewerkers zijn de ge neraals Brandt, Anno von Lenski, Martin Lattman en Von Seydlitz. Zijn de Russen doende de toneel- decors te changeren voor een glorieuze terugkeer van Von Paulus? Wanneer wij deze vraag vooralsnog onbeant woord moeten laten, kan toch wel wor den vastgesteld, dat zij zienderogen vorderen met de organisatie en op bouw van het oostelijke Duitse politie corps. Het was „ouderwets" gIJ DE MEI-BETOGINGEN in de Sowjetsector van Berlijn namen voor het eerst eenheden van deze po litiemacht deel aan een officiële para de. Waarnemers uit het Westen waren verrast door de levendige herinnerin gen die de voorbijtrekkende troepen wekten aan de Wehrmacht van Hitier en meer nog aan de bakermat uit de tijd van de republiek van Weimar. De Berlijnse correspondent van een groot Frans dagblad schreef hierom trent: „De commandanten van dit po- litieleger zijn gekleed in blauwe uni formen, voorzien van epauletten. Op de revers zijn in goud de distinctieven aangebracht. Zij zijn uitgerust met een indrukwekkende automatische bewa pening. De hielen klakken weer naar Pruisische traditie en ook de militaire groet herinnert hieraan". De gedachte-associatie met de voor malige Reichswehr verdient reeds daarom bijzondere vermelding, omdat men ook daarbij nimmer precies wist of men te doen had met een politie apparaat dan wei met een leger in de dop. Stellig houdt deze politie-macht op dit tijdstip nog geen bedreiging in voor het Westen. Toch verdient hij de volle aandacht, omdat een optreden van dit apparaat, meer dan een eventueel in grijpen van het rode bezettingsleger, gevoelens van sympathie bij de Duitse bevolking zal kunnén wekken. TemeeiS, waar zijn verschijning herinneringen zou kunnen oproepen aan een vergane glorie. Hoe het zij, de vorming van deze formatie is een belangrijke zet geweest op het politieke schaakbord. Men er kent erin een poging van de Sowjets om, na de meedogenloze politieke zui vering in hun zone, via het bespelen van de romantiek die de Duitse gene raals omgeeft, de Duitse welwillend heid te herwinnen, niet slechts in de Sowjet-zone, maar ook in het Westen. Het aantal personen, dat voor de te rugkeer van de Republikeinse regering te Djokja zal willen evacueren, wordt van welingelichte zijde geschat op 20.000 tot 30.000. Het regelen van de afvoer en het vin den van onderdak voor deze mensen massa van Indonesische, Chinese en Nederlandse landaard schept een aan tal problemen van de eerste orde. Verwacht wordt inmiddels, dat de Sultan van Djokja een proclamatie zal richten tot de bevolking van Djokja, waarin veiligheid van lijf en goed ver zekerd wordt. De moeilijkheden in het Stucadoorsbedrijf Zaterdag kwamen delegaties van stucadoorsleden van de Algemene Ne derlandse Bouwarbeidersbond te Utrecht in een landelijke vakgroepver gadering bijeen, ter bespreking van de huidige stand van zaken. Het bondsbestuur bracht verslag uit van de met het college van Rijksbe middelaars gevoerde onderhandelingen en de hierbij verkregen resultaten. Het parool is uitgegeven, het werk onmiddellijk te hervatten en de actie der samenwerkende arbeidersbonden, ter verbetering van de officiële lonen en andere arbeidsvoorwaarden, te on dersteunen. Eenentwintig doden Bij een vliegongeluk tijdens 'n sport- teest te Aleppo zijn Zaterdag 21 perso nen om het leven gekomen. Er zijn 40 gewonden. Een militair vliegtuig voerde stunts uit en stortte op het station te pletter Het grote aantal doden is te wijten aan een paniek, die zich van de toeschou wers meester maakte. BRITSE REGERING BESTUDEERT DEFENSIE-MEMORANDUM VAN CHURCHILL. De defensie-commissie van het Britse kabinet zal binnenkort bijeen komen, teneinde een gedetailleerd me morandum over de landsverdediging te bestuderen, dat de leider der oppo sitie, Winston Churchill, minister-pre- sient Clement Attlee heeft toegezon den. Atlee is voorzitter van de defen sie-commissie. Voor de Raad van Cassatie verschenen gistermorgen twee Duitsers, die door hun optreden in het kamp Amersfoort de dood van vele gevangenen op hun geweten hebben, n.l. Berg en Kotalla. Beiden werden door het Amsterdamse B^zondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. De 42-jarige Karl Peter Berg is een tijdlang ondercompiandant geweest. In de laatste jaren van de oorlog stond het gehele kamp onder zyn commando. Het was deze enigszins gezette sjofeltjes geklede Duitser niet aan te zien, dat hij eens een machtswellust aan de dag hééft gelegd, waar duizenden voor sidderden. De president van de Raad, prof. Ver zijl, ondervroeg hem over enkele pun ten van zijn zeer omvangrijk verweer schrift. Berg had daarin met grote na druk verklaard dat de 77 Russen, die hij had gefusilleerd geen krijgsgevange nen waren. De raadsman van requirant, mr. Haakman uit Amsterdam, hield een uitvoerig juridisch betoog ter toelich ting van zijn cassatiemiddelen. Hij achtte Berg niet verantwoordelijk voor de slechte voeding in het kamp Amers foort. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het Beroep Onbe wogen luisterde Berg naar de strie mende woorden van de procureur-fis caal en onbewogen verliet hij de ge rechtszaal. Dan werd Joseph Johann Kotalla de zaal binnengeleid, deze thans 41-jarige Duitser is een zeer berucht kampbe waarder in Amersfoort geweest. Zijn raadsman mr. Hovius uit Am sterdam betoogde, dat de zaak Kotalla geen voldoende vooronderzoek heeft gehad. Hij hoopte, dat de raad een nieuw onderzoek door een raadsheer commissaris zou gelasten. Na het langdurige pleidooi overhan digde Kotalla een verweerschrift aan de Raad, waarna besloten werd de zitting tot volgende week Maandag aan te houden om de procureur-fiscaal in staat te stellen zijn conclusie voor te bereiden. Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien, Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid west. Iets lagere temperaturen dan vandaag. India en Pakistan kopen Amerikaanse wapens Van gewoonlijk welingelichte zijde werd te Karachi vernomen, dat de Amerikaanse regering het embargo, dat rustte op het verschepen van wa pens naar India en Pakistan, heeft op geheven. Hieraan werd toegevoegd, dat beide Britse dominions, na het op heffen van het embargo, orders voor wapens en ammunitie in de Verenigde Staten hebben geplaatst. Naar verluidt, is de reden van de opheffing van het embargo dat spoedig na de verdeling van het voor malige Brits-Indie werd ingesteld gelegen in het tot stand komen van de overeenkomst tot het staken van het vuren in het betwiste gebied van Kashmir. Thomas Dewey bezoekt ons land Thomas Dewey, gouverneur van de staat New-York en gewezen candidaat voor het presidentschap van de Ver. Stateij, die op het ogenblik een vacan- tiereis door een aantal Europese lan den maakt, wordt hedenmiddag in ons land verwacht. In Den Haag zal de ambassadeur •der Ver. Staten, dr. Herman Baruch, hem een diner aanbieden, waarvoor ook verscheidene Nederlandse autori teiten zijn uitgenodigd. Vrijdagmorgen zal Thomas Dewey naar Belgie ver trekken. President Truman is tevreden over Europa In een rapport aan het Congres, verklaarde president Truman dat de aan het Plan-Marshall deelnemende landen het vooroorlogse productie niveau grotendeels hebben bereikt, doch dat er thans naar moeten stre ven dit peil aanzienlijk te overtref fen om zichzelf te kunnen bedruipen. De vooruitgang van het Europese herstel, zoals dit per einde Decem ber was bereikt, noemde Truman be vredigend. STAKING BIJ PARIJSE GASFABRIEKEN In de meeste gasfabrieken te Parijs en omstreken is het personeel voor on bepaalde tijd in staking gegaan. In het desbetreffende communiqué wordt ver klaard, dat het hier om een wilde sta king gaat en dat er geen enkele order in die zin werd gegeven. Ontevreden heid en ongeduld der arbeiders, die nog steeds wachten op regeling van di verse hangende problemen, was de oorzaak. Op het ministerie van Buitenland se Zaken te Parijs hebben voorbe reidende besprekingen plaats tus sen afgevaardigden van de Weste lijke leden der „Grote Vier". De Britse afgevaardigde, de onder minister van Buitenlandse Zal Sir Ivone Kirkpatrick (links) schijnt het goed te kunnen vinden met de Amerikaanse afgevaardig de, Philip Jessup. Nog vóór de Ronde Tafel wordt klaar gezet is de Ronde van Ne derland al weer verreden. Maar daar zat méér aan vast dan de kuiten van meneer Schulte alleen. Daar kan de Belg Callens van meepraten. Hij lo geerde een der nachten bij burgers in Helmond. moest 's nachts even zijn bed daat'en ntot tóng7r"eêrËngeirsö'Idaat". uit deed een deur open en viel van de Hoe modern de wereld wordt! In het keldertrap. Hij landde met zijn zitvlak Verre Oosten gaan nu motor-rickshaws nitiiiitNiiiuiiiiiiniiiiiiitiiiHiiuiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniNiiiNiiiiiiiiiiNii en bij de plechtigheid verklaarde Mon ty: „Ik ben nu een internationaal sol- in een vat boter, greep naar houvast en heen, rijden. Ze worden in Engeland ge- trok een kan melk over zich heen, maakt Ruim 500 raachinisten en sto- stootte zijn hoofd tegen een mand met kers van de spoorwegen te Newcastle eieren en dreef een minuut later in voortaan iedere Zondag in „sym- ?e«E TU4lf;^,n ^en WiS 0 d,an Jdefml" bolische staking", omdat zij bij moeder- tief dat Olland weer een land v.an de_vrouw thuis willen overnachten en wordt geseind uit Minnesota, waar een nieuwe rode dwerg-dubbelster is ont dekt van het spectraal type K. De magnitude is 11,93, de kleurindex plus 1.76. ze hebben 'n emissielijn spectrum. En nog meer van dat gegons. Om dat hij voor 4 miel fototoestellen uit Duitsland had gesmokkeld zit de Bel gische menier R. thans in een Amster damse cel te zuchten. Woensdag komt de zuster van de Sjah van Iran, II K. H. Chams Pahlavi voor 'n twee daags bezoek in Amsterdam neerstrij ken. Haar echtgenoot komt mee. Het reisdoel is Los Angeles. melk en boter is, allee zulle. In Frankfort heeft de politie een dieven niet in de slaapplaatsen der spoorwe gen. Gezelligheid kent geen dienstrege- bende van 73 man opgerold, die zich lingen.D Een karrevracht geleerdheid onledig hield (sinds 3 jaar) met het leegroven van goederenwagons. Hun leider was een jongen van 19 jaar. De jeugd heeft de toekomst. Q De veroor deelde Grieken op Kreta en Aegina, die wegens oorlogsmisdaden achter het prikkeldraad vertoeven, zijn in hon gerstaking gegaan omdat er van tijd tot tijd medegevangenen worden te rechtgesteld. Dat geeft een zeer onvei lig gevoel. De Duitse Joodse gemeen schap heeft generaal Clay bij zijn ver trek naar Amerika de eerste Talmoed meegegeven die sinds 1933 in Duitsland werd gedrukt. \/ernon (Normandie) heeft Mont gomery tot ereburger benoemd De Russen spelen „aap wat heb je mooie jongen" Tot 'r weer een aap uit de mouw komtJ Qe heer Hoef te Ederveen kreeg de vreugdigste schrikschok van z'n leven toen er een verdwaalde reebok in zijn tuin bleek te bivakkeren. Men coekt naar een bos, om 'm los t laten, want de Jachtwet beschermt 's boks le ven. In Amerika is een hemelkom- pas" uitgevonden, dat de Noord-Zuid- richting vaststelt door meting van het zonlicht Kan gebruikt worden óók als de zon onder de horizon staal. Ze staan voor niks. O Van het vliegveld Ypen- burg verhief zich een vliegtuig, waar in het 250.000ste kuiken piepte, dat dit jaar aan Frankrijk werd geleverd In Heurne werd de-17-jarige juffrouw Riekie Wisselink schutterskoningin Zij zette alle manskaerels beschaamd en schoot met vaste hand de haan uit de paal. £)E RONDE VAN NEDERLAND is nu achter de rug en de aandacht van de wielersportliefhebbers, een aantal dat door deze ronde belangrijk is toegenomen, concentreert zich nu op de ronde om de zilveren Dagblad Beker, de ronde door Noord-West Nederland. Hoe groot die belangstelling is, blijkt wel uit de veie vragen die ons uit alle delen van de provincie berèiken Langs welke wegen rijden de ren ners; hoe laat komen zij door Beverwijk, Hoorn en Enkhuizen; wanneer kunnen wij ze in Den Helder, Schagen of Alkmaar verwachten; komen zij door de Egmonden, Zijdewind of Verlaat; mogen wij de ronde met onze auto volgen? Deze en andere vragen zullen wij nog deze week beant woorden. Alleen hun, die de ronde per auto willen volgen, kunnen wij nu reeds dit zeggen: Het volgen van de ronde per auto kan in verband met de veiligheid van renners en andere weggebruikers slechts aan een zeer beperkt aantal volgwagens worden toegestaan. Dit aantal is reeds bijna te klein voor de wagens van jury, pers, Rode Kruis en verzorgers,, zodat wij yelen moeten teleur stellen Dezer dagen zullen wij echter een kaartje met het parcours in ons blad afdrukken, een tijdschema en de te volgen wegen. Zij die dus meer van de ronde willen zien dan alleen het passeren op een bepaalde plaats kunnen aan de hand van die gegevens steeds gedeelten afsnijden en op die manier toch een goed beeld van de grote strijd krijgen. Volgens een telegram uit Kanton is aldaar een bericht van de nationalisti sche radio omroep te Hankou opgevan gen, waarin werd medegedeeld dat communistische troepen de stad giste ren te 17 uur plaatselijke tijd zijn bin nengerukt. Kort nadat dit bericht werd omgeroepen, verdween Radio-Hankou uit de lucht. De Nationalistische troepen, die Zondag onverwachts de drie Jangste rivierhavens Hanjou, Woetsjang en Hanjang hebben prijsgegeven, richt ten volgens binnengekomen berichten, een nieuwe verdedigingslinie in, die op een afstand van verscheidene hon derden mijlen in Zuid-Westelijke rich ting is gelegen. AFP meldt nog, dat van regerings zijde wordt verklaard dat de Natio nalistische troepen Wosoeng dat, zoals gemeld, door de communistische strijdkrachten hevig wordt aangeval len, waarbij zij aanzienlijke verster kingen in de strijd hebben geworpen stevig in handen hebben. Reuter meldt uit San Francisco, dat de radio-verbinding met Sjang hai is verbroken. De Buitenlandse scheepvaartmaat schappijen hebben besloten hun dien sten op Sjanghai stop te zetten. Men meent, dat zich thans geen buiten landse schepen meer in de haven van Sjanghai bevinden. Communisten rukken op. Het communistischeRadio-Pei- ping meldde gisteravond dat een co lonne communistische troepen de spoorwegstations van het op een af stand van minder dan 32 kilometer ten Westen van Sjanghai gelegen Nansing heeft bezet. Volgens Peiping wordt door verscheidene communis tische colonnes, die van drie zijden uit naar Sjanghai oprukken, druk uitgeoefend op de stellingen der rege ringstroepen. Ook Kanton evacueert. Ingevolge het nieuws van de terug trekking der regeringstroepen uit Hangkou zijn de Chinese inwoners van Kanton, het grootste handels centrum in Zuid-China begonnen de stad te verlaten. De communistische troepen, die Sjanghai bedreigen, hebben aanzien lijke versterkingen bij Woesoeng in de strijd geworpen. Zuid-Korea vraagt om steun Dr. Syngman Rhee, president van de Zuidkoreaanse repuijliek, heeft om het sluiten van een Stille Oceaan verdrag, gelijkend op het Atlantisch Pact, verzocht „teneinde de dreiging van de communistische macht het hoofd te bieden". Als alternatief van het voorgestel de pact stelde dr. Rhee voor, dat Amerika zich openlijk zou verbinden „een weder verenigd, democratisch en onafhankelijk Korea" te verdedigen. SINAASAPPELEN EN CITROENEN AANGEKOMEN. Zaterdagavond is in de Amster damse haven aangekomen het m.s. Brigitte Skou met 1800 ton fruit van Valencia en Cartagena, n.l. 50.000 kisten sinaasappelen en citroenen. Maandagavond is in de algemene vergadering der V.N. een resolutie» welke aandringt op hervatting van de dipomatieke betrekkingen met Spanje verworpen, doordat zij de vereiste meerderheid van twee derden niet verkreeg. De stemming was 26 tegen 15 en 16 onthoudingen. De Britse minister van staat, Hector Moneil, verklaarde Maandag in het debat over het regiem van Franco in de algemene vergadering als antwoord op de beschuldiging van Polen, dat Engeland en Amerika met de regering van generaal Franco samenwerkten, vernomen te hebben dat Polen 500 oorlogsvliegtuigen en propellors aan de Spaanse regering leverde. Moneil ontkende, nogmaals, dat Engeland Spanje motoren voor straalvliegtuigen had geleverd. Hij zeide, dat in Maart 1947 de Britse Rolls Royce fabriek van een Spaanse firma een order kreeg De heer S. Koning gerehabi liteerd De Raad van Beroep voor de Perszui vering heeft de uitspraak van de Com missie voor de Perszuivering, waarbij de heer S. Koning, directeur van de Helderse Courant te Den Helder, voor zeven jaar werd ontzet uit het recht cm in enige journalistieke of leidende niet journalistieke functie werkzaam te zijn, vernietigd en hem uit dit recht ontzet voor de tijd van één jaar, ein digende 9 Augustus 1947 De Raad van Beroep heeft hem het certificaat van geen bezwaar verleend EISLER WORDT VASTGEHOUDEN Gerhard Eisler, Amerika's „commu nist nummer één" die in Southampton met de sterke arm van het Poolse schip „Batory" werd gehaald, is voor de rechter van Bowstreet te Londen verschenen. Besloten is, Eisler tot 24 Mei in hechtenis te houden. voor 400 vliegtuigmotoren. Toen na een onderzoek kwam vast te staan, dat deze motoren bestemd waren om in rompen van Spaanse Heinkel-bom- menwerpers gemonteerd te worden, werd geen vergunning voor de export van de motoren verleend, aldus Mo neil. Een Poolse resolutie, welke aan dringt op een embargo op de uitvoer van wapens naar Spanje en een ver bod inzake overeenkomsten of verdra ger, met de regering van Franco werd eveneens verworpen met 40 tegen 6 stemmen bij zeven onthoudingen. SYMPATHIE-STAKING VAN BRITSE BOOTWERKERS. Britse bootwerkers, die bezig wa ren met de lossing van het Canadese s.s. „Montreal City", hebben het werk aan boord van dit schip gestaakt. Dit neerleggen van het werk is' bedoeld als een sympathiestaking met het neerleggen door Canadese zeelieden van hun werkzaamheden, waar ter wereld zij zich ook bevinden. COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN GEARRESTEERD Rechercheurs der gemeentepolitie te Amsterdam zijn overgegaan tot de ar restatie van de Amsterdamse commis- sionnair in effecten, D. B„ die teza men met een vriend, de koopman V. D., die eveneens is aangehouden, ge handeld heeft in geregistreerde ef fecten en verdacht wordt van het ple gen van valsheid in geschrifte. NOG EEN HALF MILLIOEN JAPANNERS IN RUSLAND. Tot dusver wachten nog 469.041 Ja panners in Sowjet-Rusiand. o.m. in Si berië, op hun repatriëring, terwijl 60.312 door de Chinese communisten in Mandsjoerije worden vastgehouden, zo verklaart het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur. OUD-MINISTER SASSEN BEDANKT VOOR DE TWEEDE KAMER. Oud-minister Sassen heeft zijn b noeming tot lid van de Tweede K- niet aanvaard.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1