Kolen nog niet van de bon Straatgevechten in Sjanghai Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Het interview van „Chicago Sun Times over de Ronde Tafel-conferentie Bedrijfsorganisatie van onschatbare waarde voor de gemeenschap Hannibal-Spiel voor het Bijzonder Hof Vrijdag 20 Mei 1949 146e Jaargang No. 1 18 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Fins Kabinet stelt Ryti in vrijheid Dr. Valentine opgevolgd door Hunter Het resultaat van twee maanden U.N.O.-werk Eerste Hollandse Nieuwe te IJmuiden Brits minister over het geval-Eisler BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter i'raag en aanbod tot 15 woorden t 1— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: t 1.40 per maand, f 1.— per kwartaal plus incassokosten Rantsoenen van elf eenheden en de cokes vrij D« minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de nog steeds be staande schaarste aan anthraciet, als mede het feit dat de invoer van kolen een zware belasting op onze deviezen- balans betekent, het noodzakelijk maken de distributie van huisbrandkolen ge durende het komende stookseizoen te li [rnfl fip.yp.ti. De vooruitzichten met betrekking tot de voorziening maken het evenwel mogelijk behalve de bruinkoolbriketten, de turf en het kolenslik nu ook de cokes bonvrij beschikbaar te stellen. Tn verband met het bovenstaande is het huisbrandrantsoen 1949/1950 vastge steld op 11 eenheden. Aangezien m het rantsoen van 12 eenheden voor het stookseizoen 1948/1949 ongeveer 2 een heden (4 mud) cokes waren begrepen, het thans vastgestelde rant- "ot telmen met de bonvrije cokes, een zekere verruiming van de eon- sumptiemogeüjkheid. Voor het betrekken van bovenge- „.„j, ii eenheden is aangewezen bon M w>n de brandstoffenkaart TA S06. Deze bon dient zo spoedig mogelijk, docb uiterlijk op 10 Juni a.s., bij de brandstoffenleverancier te worden inge leverd. Deze inleveringstermijn zal niet worden verlengd. Ten behoeve van nieuw gevestigde gezinnen, van kamer bewoners, alsmede van gezinnen die vóór 25 Maart j.l. aangifte hebben ge daan van vermissing van bovengenoem de brandstoffenkaart, zal nog een rege ling worden gepubliceerd. Het Finse kabinet heeft besloten Risto Ryti, president van Finland in de oorlog, die in 1945 door een speciaal tribunaal tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn houding tiidelis de oorlog, in vrijheid te stellen. Pressent Juho Paasikivi, de dit me dedeelde, zei, dat verscheidene dokters hadden bevestigd, dat Ryti aan een ongeneeslijke kwaal lijdt. Volgens som mige politici te Helsinki lijdt Ryti aan maagkanker. Ryti heeft de meeste tijd doorgebracht in het gevangeniszieken huis. Zijn vrijlating is sedert December j.l periodiek besproken door de presi dent en de verschillende partijen en parlementaire fracties. De communis ten hebben zich steeds tegen vrijlating van Ryti verzet, daar dit naar hun me ning de Sowjetunie zou irriteren. Evenals in de afgelopen jaren zal de bevoorrading van de brandstoffenhan- del gelijkmatig verdeeld over de maan den Mei t/m April plaats vinden en be staan uit anthraciet, zgn. esskolen en eierkolen. Dit betekent, dat de brand- stoffenhandel slechts in beperkte mate anthraciet op de bonnen zal kunnen leveren. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de leverancier gerechtigd is gedeelte lijk cokes te leveren op de oude bon nen, toewijzingen of vergunningen voor brandstoffen, die vóór 1 Mei j.l. zijn geldig verklaard of uitgereikt. De benoeming van Clarence E. Hun- ter, vice-president van de New York Trust Company, tot hoofd van de ECA- missie voor Nederland werd gisteren bekend gemaakt door de administra teur van de ECA, Paul G. Hoffman. De heer Hunter is 64 jaar oud. Hij volgt dr. Alan Valentine op, die zijn functie van president der universiteit te Rochester (New York) weer op zich zal nemen. Toen dr. Valentine vorig jaar zijn functie bij de ECA aanvaard de, nam hij verlof voor de tijd van een jaar. De heer Hunter, wiens benoeming op 1 Juli a.s. in gaat, is tot nu toe werk zaam geweest als adviseur van de ECA. Een Haags dementi Naar aanleiding van het interview van de „Chicago Sim Times" over de Ronde Tafelconferentie wordt officieel medegedeeld, dat het beeld, hetwelk de correspondent tekent en dat in enkele opzichten een grond van waarheid bevat, door zijn simplis tische samenvatting van een gecompli ceerde materie een onjuiste weergave is geworden van de gedachten, welke genoemde ministers tegenover deze correspondent tot uiting gebracht heb ben. Wat de correspondent verder meent te moeten schrijven over hetgeen zich te Washington heeft afgespeeld vóór de ondertekening van het Atlantisch Pact kan slechts gezien worden als een persoonlijke weergave van speculaties van deze correspondent. De aan de minister van buitenlandse zaken toegeschreven uitlating is door deze nimmer gedaan. Het is te betreu ren, dat de namen van Nederlandse be windslieden in verband zijn gebracht met een gedachtengang, die hunzelf en verantwoordelijke Nederlandse kringen vreemd is. Wegverkeer naar Berlijn vrijgegeven Door het Sowjetrussische militaire bestuur van Berlijn werd gisteren be paald, dat het verkeer naar Berlijn moet worden geleid over Oebisfelde, dat 25 kilometer ten Noorden van Helmstedt is gelegen. De te vervoeren goederen moeten gedekt zijn door de normale interzonale documenten. Aan de Duitse politie werd opgedragen voor de uitvoering van deze opdracht zorg te dragen. Men meent, dat hierdoor een einde is gekomen aan het ophou den van voor Berlijn bestemde vracht auto's. Drie belangrijke taken De regering heeft thans bij de Twee de Kamer haar Memorie van Antwoord ingediend op het voorlopig verslag der Kamer over het wetsontwerp pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. In de inleiding wordt gezegd, dat het welslagen van de bedrijfsorgani satie inderdaad voor de gemeenschap van onschatbare waarde is. De be drijfsorganisatie mag gezien worden als een maatschappij-inrichting, die op gelukkige wijze het midden houdt tus sen individualisme en collectivisme. De bedrijfsorganisatie kan veel bijdra gen niet alleen tot een rechtvaardige verdeling van invloed en verantwoor delijkheid. Voor de verschillende bedrijfsorga nisaties zijn drie taken te onderschei den, te weten een adviserende taak tegenover centrale overheid en be- drijfsgenoten, een zelfbesturende of uitvoerende taak en ten slotte een autonome taak. Het behoeft weinig betoog, dat de eerste twee taken geen moeilijkheden voor de Benelux kun nen opleveren. Er blijft dan nog over de autonome taak en de bij de uitoefening daarvan hijvoorbeeld door een productschap van een bedrijfschap gevorderde me dewerking. Theoretisch ware te stel len, dat een bedrijfsorganisatie met haar autonome maatregelen de alge mene economische politiek zou kun- Westelijke Drie zijn het eerts De drie Westelijke diplomatieke des kundigen, die een gemeenschappelijke strategie voor de aanstaande viermo- gend-ccmferentie smeden dr. Jessup (VS.), Kirkpatrick (Engeland) en Pa- rodi (Frankrijk) hebben een gelijk heid van inzicht bereikt, die Donder dag door een Franse diplomaat als .weergaloos en hoogst bevredigend" werd gekarakteriseerd. Zij zullen ver slag uitbrengen aan de drie ministers van Buitenlandse Zaken, die Zaterdag in Parijs bijeenkomen. Sir Brian Robertson, de Britse op perbevelhebber in Duitsland, woonde ook Donderdag de besprekingen bij. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Af en toe matige, overi gens zwakke wind tussen Noord en West. In de vroege ochtend hier en daar mist. Morgen over dag droog en op de meeste plaat sen vrij zonnig weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. nen doorkruisen en het Nederlandse bedrijfsleven in een ongunstige posi tie zou kunnen brengen tegenover het Belgische. De regering acht deze beschouwing echter niet met de wer kelijkheid in overeenstemming. Van het bedrijfsleven zelf kan naar haar mening niet worden verwacht, dat het maatregelen zal nemen, welke aan de concurrentiemogelijkheden tegenover de Belgische bedrijven ernstig afbreuk doen. Ook lijkt het waarschijnlijk, dat ever belangrijke aangelegenheden met Belgische groepen van bedrijfsgenoten overleg wordt gepleegd, zodat in Bel gië aansluitende afspraken of regelin gen tot stand kunnen komen. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werk kleding H 14 en L 14 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werk kleding. „i Op de bonnen H 14 kan men kopem een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 14 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van ke per, drill, satijn, Beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t.m. 12 en L 10 t.m. 12 zrjn geldig t.m. 9 Juli. De bonnen H 13 en H 14 en L 13 en L 14 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. De derde zitting van de algemene vergadering der V. N., die twee maan den geduurd heeft, is Woensdagavond door de algemene secretaris Trygve Lie gesloten. „De hoop op vrede en het vertrou wen in de V. N. is sterker dan lange tijd het geval is geweest", aldus Lie. Dr. Herbert Evatt, voorzitter der al gemene vergadering, verklaarde, dat de strijd van de V N. voor vrede voort zou gaan, totdat de overwinning van de vrede op rechtvaardige wijze ver zekerd zal zijn. In deze derde zitting zijn de volgen de resultaten bereikt: Israel werd als 59ste lid tot de V. N. toegelaten. Een ontwerpconventie over de internatio nale nieuwstransmissie werd aangeno men. Een speciale commissie, waarin afgevaardigden van 14 landen zitting hebben, om de mogelijkheid tot op richting van een speciale garde ter be scherming van personeel der V. N. in functie van alle kanten te beschouwen werd gevormd. Het vraagstuk van de toekomst der voormalige. Italiaanse koloniën werd, na verwerping van de Engels-Italiaanse resolutie, naar de volgende zitting in September verschoven. Het debat over de Indonesische kwestie werd uitge steld, totdat de besprekingen tussen Nederland en de Republiek te Bata via geëindigd zijn. Het debat over de behandeling van de Indiërs in Zuid- Afrika werd op de lange baan gescho ven. Ruitersucces voor Prins Bernhard De eerste prijs in de dressuurwed- strijd om de prijs St. George, welke gehouden is in de manege l'Etrier Bei ge te Ukkel, is gewonnen door E. H. M. van Loon op „Spring Steei" met 415 pnt. Tweede werd prins Bernhard op „de Hongaarse schimmel „Rex" (405 punten). Derde was opnieuw de heer van Loon, ditmaal op „St. Hu- bert", terwijl prins Bernhard nog een vierde prijs behaalde op de Ierse ap pelschimmel „No No Nanette". In de stad vielen bommen Volgens per vliegtuig te Hongkong aangekomen Amerikaanse reizigers trekken de communistische strijd krachten uit het Oosten en het Wes ten naar Sjanghai op. Van vele ge bouwen af kon men talrijke branden zien in het gebied van Pootoeng, even over de rivier. Het handelsverkeer te Sjanghai ligt bijna geheel stil ma?' winkels en bioscopen zijn geopend, aldus deze ooggetuigen. Volgens radio-Peking is Kioekiang aan de Jangtse door de onder commu nistische leiding staande legers bezet 59 van de 61 grote steden in de pro vincie Kioekiang zijn thans in handen van het „democratische bevrijdings leger". Meer dan 20.000 nationalistische troepen zijn aan de grenzen van de provincies Kiangsi, Foekien en Kwan- toeng in opstand gekomen en hebben Het Belgische Parlement ontbonden Gistermiddag heeft de Belgische mi nister van binnenlandse zaken, Ver- meylen, het parlement ontbonden. Als datum voor de provinciale verkiezin gen en de verkiezingen tot samenstel ling van de wetgevende kamers is vastgesteld 26 Juni. De prins-regent heeft minister Ver- meylen in audiëntie ontvangen en hem het besluit ter hand gesteld, dat hem machtigt de wetgevende kamers en de provinciale raden te ontbinden. Gistermiddag tegen vijf uur las mi nister Vermeylen in de Kamer het ont bindingsdecreet voor. Daarna deed hij hetzelfde in de senaat. Na een korte toespraak van de voorzitter der Kamer gingen de afgevaardigden uiteen. De katholieke volksvertegenwoordigers riepen „leve de koning", waarop de socialisten antwoordden met „leve de prins-regent". De liberalen hieven de kreet aan: „leve de grondwet", en de communisten riepen „leve de natie". De nieuwe wetgevende kamers en provinciale raden zullen op grond van het gisteren uitgevaardigde besluit op 12 Juli in vergadering bijeen moeten komen. Elfduizend Berlijnse spoor mannen in staking? De prcr-Westerse spoorliedenvakbond in Berlijn heeft de spoormannen in West-Berlijn aangespoord te midder nacht van Vrijdag op Zaterdag aan staande in staking te gaan ter onder steuning van de door de bond gestelde eisen om betaling der lonen in West- marken. Men verwacht, dat elfduizend spoormannen aan, deze oproep gehoor zullen geven en aldus het onder Sow jetrussische controle staande treinver keer te Berlijn zullen lamleggen. Tan Malakka gedood? Een redacteur van „Trompet Masja- rakat" heeft te Surabaja van personen uit Madiun vernomen, dat Tan Malak ka zou zijn neergeschoten door kolo nel Sungkono en majoor Sabaruddin van de TNI. Laatstgenoemde zou eerst aan de zijde van Tan Malakka hebben gestaan. Volgens de „Sinpo" le Batavia, die dit bericht heeft overgenomen, kon het nog niet bevestigd worden. j-JOE MOEILIJK kunnen wij, men sen, het elkaar maken. Er zijn lieden, die van driftkramp in sarbuien en van stijfhoofdigheid in treiterspelen vervallen. Ze zien geen zon en geen vogels en geen bloemen, ze leven alleen op hun gal en hun maagzuur. Enfin, u weet dat natuurlijk allemaal en ik schrijf deze wijsheden dan ook uitslui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii dige nog naar de mankementen zocht was de liefde geblust. Uit. Grietje ging naar de politie, er werd een groot pa- Lpier volgeschreven met vele mitsdiens tend terneder als een elegant aanloopje en fe rechter moest het maar uitzoe voor dat vreselijke bericht uit Tokio ken. vonc' ket geen diefstal, want over een knokpartij in het Japanse La- he* wrak was een cadeau geweest en gerhuis. Ze waren daar aan het praten wijders had de man er op moeten wach- over een financieel gevalletje en nu wil ten bij de horlogemaker. Vrijspraak, het nog wel 's voorkomen, dat om de "Stelt u no§ Pri)s °P het klokje?" vroeg centen de ruzie ontsmeult. Alzo ook ^.e Hechter. ,,Ik kan het niet meer hier. Een parlementslid wond zich op z'en'" ze* geschroeide ziel. over de belastingen, een ander zei dat hij een stuk ijs op z'n hoofd moest leg- gen en toen viel de eerste klap. Nu werkt zo 'n klap heel verschillend. Bij ons zou Schouten er niet aan denken Tilanus op z'n nek te springen omdat Lieftinck een oplawaai ontving van Oud en stellig zouden de P.v.d.A.-ers niet in gesloten formatie optornen tegen domi nee Zandt omdat Welter in de snor van Gerbrandy was geklommen. Nietwaar zoiets doen we hier niet. In Tokio doen ze het wel. Da's de Samoeraigeest zo gezegd en daarom vochten de geachte afgevaardigden als wilde beesten met jiu jitsu-grepen en dubbele Nelsons er reuzezwaaien en ze trokken mekaar de dassen af en de broeken-uit. Communis ten contra liberalen tot een paar ver- standigen de politie haalden. Of het voorstel werd aangenomen vergat Reu ter te seinen. O Een Apeldoornse met selaar, die verliefd was geweest, ver scheen voor de rechter. Niet vanwege z'* amoureuze aandoening, maar door een aanklacht van zijn gewezen aange bedene, die hem een dief achtte. Zii had hem, toen voor hen samen nog dr nachtegalen zongen, een kapot horloge cadeau gedaan. Hij had het geschenk ter algehele revisie aan een horloge maker afgestaan en terwijl die deskun- J7R ZIJN OOK verheugender dingen te melden. In Den Haag wordt 'n monument opgericht voor die gentle- man-schrijver, die Louis Couperus was. Voor de map, die zichzelf een fat durfde noemen omdat hij het was en die zo schone boeken schreef over het schone des levens. Theo van der Nahmer zal het beeld beitelen. In gemeen overleg en met volle vrede des gemoeds hebben Zwitserland en Italië elkaar een grens correctie aangedaan, d Omdat de wet Om het hoofd te kunnen bieden aan de geallieerde penetratie in het bezette West-Europa en het verzet van illegale organisaties had het Duitse leger ge durende de bezetting de beschikking over een legertje spionnen, de „Abwehr". Deze geheime dienst voor contra-spionnage heeft tijdens de oorlog talrijke „Spiele" uitgevoerd. Een er van is het „Hannibal Spiel", ontworpen door de „Aussenstelle Niederland, Abwehrstelle Wilhelmshafen". dat hij ook zijn Duitse sympathieën had afgezworen. Zijn eerste werk was het schaduwen van een illegale werkster mej. Jeanne Dijkgraaf te Delft. Hij moest te weten zien te komen wat zij van de z.g. pilo- tenlijnen afwist. Zij wist er heel wat van, maar de Duitsers kwamen het niet te weten omdat B„ die ondertussen vriendschap voor het meisje had opge vat, het niet over zijn hart kon ver krijgen haar ti verraden. Met Boegheim penetreerde hij een doorlaatpost in Eysden, waarlangs Engelandvaarders via Belgie Frankrijk en Parijs naar En geland konden omen. Deze doorlaat post werd bezet door de heer Alphons Smeets. Zij ontdekten dat „Alphons 13" het wachtwoord was. De heer Smeets en zijn 'amilie wer den gevangen genomen en de doorlaat post werd vervolgens door V-mannen bezet, waardoor talrijke Nederlanders in de handen der Duitsers vielen. Dit werd het Hannibal-spiel genoemd. Een groot lantal Nederlanders is aan Van der B.'s practijken ten offer geval len. De tweede verdachte J. Boegheim, 32 jaar oud, spionneerde reeds vóór de oorlog voor de Duitsers. B. ontkende, dat hij de hand had ge had in het oprollen van de doorlaatpost te Eysden. Volgens verklaringen van Duitsers zou hij echter de man geweest zijn, die de Duitsers de eerste draden in handen had gespeeld. „Deze verdachten hebben zich aan de Duitse zaak verkocht" verklaarde de proc.-fiscaal mr. Baron van Voorst tot Voorst bij de aanvang van zijn requisi toir. Hij eiste tenslotte tegen Van der Burch 20 jaar gevangenisstraf en levenslang tegen Boegheim. Uitspraak over 14 dagen. Zware straffen geëist tegen twee hoofddaders Gistermorgen begon het Haagse Bij zonder Hof met de berechting van de Nederlanders die als V-mannen en spionnen voor de Aussenstelle hebben gewerkt. Als eerste van deze groep spionnen stonden C. J. van der Burcb en J. Boegheim terecht. Het verhoor van deze verdachten geschiedde afzon derlijk doch er werd één requisitoir en één pleidooi gehouden. De 37-jarige Hagenaar Van der B. alias „Ederveen" was vóór de oorlog lid van de NSB. In Mei '40 bedankte hij daarvoor wegens „de onvaderland lievende houding van de NSB-ers in de Meidagen". Dit betekende echter niet, van Nova Scotia, die sinds vier eeuwen bestaat, gebaseerd is op de voorschrif ten/van Leviticus hebben de gebefte autoriteiten van Rhode Island (Noord- Amerika) het huwelijk van een 22-jarig meisje met de 44-jarige broer van haar moeder wettig verklaard. Leviticus geeft vele voorschriften nopens het huwelijk, maar de mogelijkheid dat een meiske zou willen trouwen met de broer van haar mams is er niet onder ogen gezien. Kijk het maar na. Ern stiger dan dat huwelijk waren de gevol gen van een niesbui in Amsterdam. Een autobestuurder moest niezen, verloor de macht over zijn stuur en reed een wielrijder dood. Kleine oorzaak, ver schrikkelijk gevolg. Theodoor, ik zou een zonnebril willen hebben. J^OG VELE MALEN zullen er tragische berichten verschijnen over ongelukken met munitie. De men sen leren het nooit! Ergens in Limburg waren 96 Duitse granaten gebruikt om de doelpalen op een voetbalveld stevig in de grond te zetten en de huisvrou wen gebruikten een uiterst explosief slagkoord als waslijn. Omdat het goed zo lekker schoon bleef, want het koord gaf niet af. O tijden, o kafferinnen! D Twee Amsterdamse jonkmannen, die er hun werk van maakten etalageruiten in te gooien en dan maar raak te grijpen, zijn nu zelf gegrepen. Een van hen knapte ook nog wel eens andere klus- sies op: lichte oplichtingen en zo D Het hoofdkwartier van de geallieerde bezetters in Japan gaf toestemming tot publicatie van Ktavchenko's boek „Ik verkoos de vrijheid", maar de Sowjet- vertegenwoordiger stemde tegen. De Griekse regeringstroepen vingen on langs twee leiders der opstandelingen Hun namen zijn Ghh-tis en Conscanta- rakos. maar u hoeft het rvt uit het hoofd te leren. Ghiotis is thans 72 man) ter dood veroordeeld en Connie 15 maal. Ze schijnen wat gedaan te hebben. ANDERMANS KINDEREN VER RADEN VOOR BEHOUD VAN EIGEN MAN Zes jaar met aftrek eiste de advocaat fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof tegen een 47-jarige vrouw, die erkende 2 Joodse kinderen bij de S.D. te hebben verraden en een zekere I. Crost, eveneens van Joodsen bloede, teneinde haar eigen Joodse man te be houden. De kinderen werden gearres teerd, maar zijn in leven gebleven. De heer Crost is echter nimmer uit Duits land teruggekeerd. TWINTIG JAAR VOOR AMERSFOORTS KAMPARTS Conform de eis veroordeelde de Utrechtse kamer van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de voormalige kamparts uit het kamp Amersfoort, dr. M. Nieuwenhuyzen, tot 20 jaar met af trek. en ontzetting uit de burgerrech ten en werd hem het recht ontnomen in een medisch beroep in de meest uit gebreide zin, werkzaam te zijn. de zijde van de communisten gekozen. De opstand staat onder leiding van generaal Li Tsjien, .vroeger hoofd van de politie te Kanton. Waarnemers te Kanton geloven, dat deze opstand een ernstige bedreiging voor Kanton zal vormen, wanneer generaal Li's strijd krachten de communisten in hun Zuidwaartse opmars zullen steunen. Versterking onderweg. Duizend man regeringstroepen zijn met volledige uitrusting en artillerie op vrachtauto's naar het Noordoosten van Sjanghai gebracht, waar de com munisten een nieuwe aanval op de stad hebben ondernomen. Bij het vliegveld van Loenghwa, op 15 km van het hart der stad, wordt he vig gevochten. De avondklok voor Sjanghai is met een uur vervroegd, en begint nu om 9 uur 's avonds plaatse lijke tijd. De eerste bommen van de onder com munistische leiding staande strijd krachten zijn in Sjanghai gevallen. Ge bouwen in de wijk Yangtsepoe werden getroffen. Inwoners van deze wijk kon den communistische en nationalistische strijdkrachten in 't gebied van Pootoeng gewikkeld zien in een strijd van man tegen man. De KW 227 wint de race Hedenmorgen om veertien minuten over acht meerde de Katwijker logger KV' 227 „Karei Doorman" onder com mando van schipper-eigenaar Willem van Leeuwen in de Vissershaven van IJmuiden met aan boord 36 kantjes nieuwe Hollandse haring en won daar mee dq_ race, die in de afgelopen vier- en-twirftig uur is begonnen tussen de haringvloten op de Noordzee. Velen waren op de kade aanwezig, toer de Karei Doorman enige minuten vóór acht de pieren van IJmuiden bin nenvoer. Zowel op de Karei Doorman als op de Vissershaven was de Neder landse driekleur in top. Nadat het schip in de haven gemeerd was, werd onder enorme belangstelling de uit 36 kantjes bestaande eigen vangst overgeladen op vrachtauto's en in een feestelijke co lonne, waarin een aantal personenauto's meereden, die met vlaggen waren ver sierd, ging het in snelle vaart naar Kat wijk, waar nog hedenmorgen de harin gen worden gekeurd en op de afslag komen. Schipper Van Leeuwen vertelde nog, dat deze reis de kortste is, die hij ooit heef' gemaakt. Woensdagmorgen om kwart over tien was hij „aan schot" gegaan. De Britse minister van binnenlandse zaken, Chuter Ede, heeft in het parle ment verklaard, persoonlijk volledig de verantwoordelijkheid van Eislers ar restatie in de Britse wateren op zich te nemen. Voordat tot enige daad was overgegaan had men hem om advies gevraagd en hij had zijn toestemming tot de arrestatie gegeven. Als hij een verzoek tot uitlevering zou ontvangen, zou hij nagaan of het wel of niet een politieke zaak betrof. Zo ja, dan zou het zijn plicht zijn toe te zien, dat geen verdere stappen werden gedaan. Ede verklaarde verder, dat bij de arrestatie zelf geen Amerikaanse functionarissen betrokken waren. Wel waren Ameri kanen aanwezig bij de besprekingen, welke aan de arrestatie vooraf gingen. De minster zeide voorts, dat dit geval niet zonder precedent was. In Novem ber 1938 had de Poolse politie een Bo liviaan in Gdynia op een Brits schip gearresteerd eri Engeland bestreed Po- lens recht daartoe niet. Sinds de oor log waren tien Britse zeelieden door de Poolse politie, die (hans ieder vaar tuig onderzoekt, gearresteerd. SCHADE GELEDEN DOOR EX-POLITIEKE GEVANGENEN Het Hoofdbestuur van de Ned. Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd heeft ons verzocht de Ex-Politieke Gevangenen, die schade hebben geleden en van de Schade- Enquête-Commissie nog niets hebben gehoord, te verzoeken hiervan onver- weid kennis te willen geven aan het Secretariaat van de Vereniging, p/a de Keer M. I. Smit, Tulpenstraat 6, Leiden. Het Hoofdbestuur heeft n.l. van Zijne Excellentie, de Minister-Prsident de mededeling ontvangen, dat de schade gevallen, die nog niet zijn afgewikkeld, thans kunnen worden doorgestuurd naar het Commissariaat van Oorlogs schade met de mededeling er aan toe gevoegd, dat de afwikkeling van de nog niet geregelde gevallen op korte iermijn kan worden tegemoet gezien. WEST—BERLIJNSE GEMEENTERAAD BIJEEN. De gemeenteraad in West-Berlijn is gister in bijzondere zitting bijeen gekomen. Eenstemmig werd de grondwet van Bonn goedgekeurd. De burgemeester tn .West-Berlijn, prof. Rauter, zeide, dat, ook al zou West-Berlijn geen deel uitmaken van de federale republiek, de raad nadruk kelijk zijn adhaesie wenste te bct"!^c met deze republiek.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1