U SLAAGT VAST! DE KAMPIOEN DE VERFPOT Stad en Omgeving, ELIXIR D'ALCMAR Thomas Dewey bezoekt de Kaasmarkt Een interessante tentoonstelling in het Stedelijk Museum Het Burgerweeshuis te Alkmaar MICA DEURPLATEÏ! New-Yorks gouverneur iooni grote interesse Kampioenschap Gewest «Het Noordwesten» mti RIJWIELEN LAAT HOEK HOFSTRAAT VAN MARSDIEP TOT IJ Rumoer rorx gemeente-on Mei Supra-verf Al vroeg op deze Vrijdagmorgen zweefde een gerucht over de Kaasmarkt, dat de bezoekers bezig hield. Thomas Dewey, de opponent van Truman bjj de Amerikaanse presidentsverkiezingen en gouverneur van de staat New-York zou een bezoek aan Alkmaar komen brengen. Aldus fluisterde men. Waar zo'n gerucht vandaan komt, is nooit na te gaan maar het was er en het bleef er. En de Amerikanen onder de bezoekers toonden zich niet het minst opgewonden. Persfotografen van het ANP en de buitenlandse persbureaux arriveerden, ge wapend met hun geweldige camera's en een legertje journalisten hield scherp gepunte potloden gereed. Omstreeks kwart vóór elf zei iemand „Daar-is-ie" oneerbiedig, jawel, maar uit de grond van zijn hart. Onopval lend wandelde mr. Dewey de markt op in gezelschap van zijn echtgenote en zijn secretaris. Zijn auto stond hier of daar in de stad geparkeerd en zo had de bezoeker, met zijn korte gedrongen gestalte gelegenheid, op zijn gemak het gebeuren op de kaasmarkt gade te slaan. Mr. Dewey vertelde ons dat hij dit bezoek een „Delightful experience" vond, waaraan de herinnering niet licht bij hem zou verbleken. Het was de eerste maal dat hij een bezoek aan Holland bracht en gezien zijn grote be langstelling voor agrarische vraagstuk ken wilde hij daarbij de wereldberoem de kaasmarkt niet overslaan. Er is dan ook geen onderdeel van de markt ge weest, dat de heer en mevrouw Dewey is ontgaan. Vanzelfsprekend hebben zij het wegen gadegeslagen, waarbij de heer Voorthuizen, directeur van het marktwezen een toelichting gaf, zij hebben een bezoek aan de kaasdragers- kamer gebracht, waar de heer D. Scheffel voorzitter van de VW en se cretaris van de Kamer van Koophandel zich bij het gezelschap voegde; zij heb ben beschuit met kaas gegeten. Buiten klikten de foto-toestellen en daar was het Jaap Bruin, een der kaasdragers, die met de heer Dewey en diens vrouw op de plaat werd vereeuwigd. Op onze vraag, wat zijn verdere plannen waren, vertelde mr. Dewey ons, dat hij een boerderij wilde be zichtigen. Welke dat zou zijn kon hij nog niet zeggen, daar zijn plannen niet vaststonden. Waar het hem in teresseert stopt hij en kijkt en vraagt. Dat bevalt mij het beste, zo zeide hij Er is toch al drukte genoeg om mé heen. Een bezoek aan de Afsluitdijk stond op het programma, waarna de auto het echtpaar Dewey en de heer Van Mourik van de Regeringsvoorlich tingsdienst naar Soestdijk zal bren gen, waar de Amerikanen de gast van H.M. Koningin Juliana zullen zijn aan een maaltijd. Morgen vertrekt mr. De wey naar Brussel en vandaar naar Parijs en Zwitserland. Nog meer bezoek. Bij dit bezoek aan de Kaasmarkt vielen de overige vreemdelingen niet op. Zelfs al deden de filmmensen van de Nederlandse Onderwijsfilm nog zo hun best en zelfs al zagen de 26 meisjes, die aan een opleidingsschool in Linköping een cursus voor onder wijzeres volgen er nog zo charmant uit. En wij maken ons sterk, dat het pu bliek zo door Dewey's bezoek in be slag werd genomen, dat het niet eens het aantrekkelijke uithangbord heeft opgemerkt, dat in vijf talen de be zoekers vertelt, dat hier, in het Waag gebouw beschuit met kaas te koop is. Toch is dit bord een grote verbetering. Nog lang, nadat mr. en mrs. Dewvy vertrokken waren, bleef men over dit bezoek napraten en wij maken ons sterk, dat ook New-York's gouver neur de meest aangename herinnering Comité autotocht Ouden van Dagen Dank zij veler medewerking mag aangenomen worden, dat de jaarlijkse autotocht voor Ouden van Dagen door gang zal kunnen vinden. Maarhet aantal gegadigden is groter, dan waar voor de middelen reiken. Nog velen zijn er, die geen gehoor gaven aan de oproep voor het geven van een bijdrage. Ande ren zullen bij nader inzien bemerken, dat hun bijdrage toch wel heel miniem was voor dit schone doel. Kom. kom, wilt ge zelf van een mooie vacantie genieten, dan kan dat alleen met een gerust hart. d.w.z. met de we tenschap. dat ge alles hebt gedaan om ook anderen wat vreugde en genot 1e bezorgen. Het comité komt zeker nog een 500 gulden tekort. Wie zorgen er voor, dat dit bedrag in de tweede ronde bijeen komt? Zijn er wellicht jarigen, bruidsparen, jubilarissen, die van hun vreugde willen doen blijken door het schenken van een flinke gift? Bijdragen worden gaarne ingewacht op giro 6102 van de Twentse Bank en op giro 1495 van de Noorder Bank, beide te Alkmaar, onder vermelding: „Auto tocht Ouden van Dagen". Men kan ziin bijdragen ook afgeven aan een der vol gende adressen: mevr. D. M. Paleari Paul Krueerstraat 11: mevr. A. A. C. StokreefBomers. Westerweg C 48, Heiloo; mevr M. S. Klein Wassink v. Krimpen. Kennemerpark 35; mevr. J. A. M. StoelRoos, Kennemerpark 28: mevr. D. SchmidtBrommersma. Hei ligland 38b. Looddieven aangehouden Twee jonge mannen van omstreeks 20 jaar stalen lood van een huis aan de Bergerweg. Zij verkochten het voor f 35, maar richtten door hun diefstal voor een paar honderd gulden schade aan. Een der jeugdige dieven werd in -Rotterdam aangehouden, de andere in Alkmaar. Beiden zijn nu te Alkmaar in arrest. SECRETARIS RECLASSERINGSRAAD. Bij Koninklijk Besluit is mr. H. Scholten benoemd in vaste dienst tot secretaris van de Reclasseringsraad hier ter stede. 2 kl. klein biljart. Deze wedstrijd, die in café Te Bos met veel succes is gespeeld heeft het volgende eindresultaat opgeleverd: Lebrun, A'dam 892 170 35 5.77 Sakkers, Beverw. 927 L. Hoebe, Alkm. 938 K. Mantel, Hoorn 918 M. vd Pavert, A. 935 H. vd Hulst, Z. 840 N. Winter, As. 788 Jb. Korff, Winkel 752 Na afloop van de 169 203 209 198 183 185 193 spannende 28 33 30 49 35 49 27 5.48 4.62 4.39 4.72 4.59 4.25 3.88 strijd aan Alkmaar met zich mede heeft genomen waarvan het stoffelijk aan denken in de vorm van een glimmend Hollands kaasje een niet gering onder deel vormt. v De aanvoer. Ten slotte vermelden wij hier de aanvoer. Deze bedroeg vanmorgen 40.000 kg., verdeeld over 13 stapels fabriekskaas 79.50 en 2 stapels kleine boerenkaas A 79.per 50 kg. Blauwe Week-Collecfe Uitgaande van de Blauwe Week- Commissie, wordt op Zaterdag 21 Mei a.s. hier ter plaatse een collecte gehou den, waarvan de opbrengst dit jaar bestemd is voor het oprichten en in standhouden van Advies- en Consul tatie Bureaux voor Alcoholisme. Hierdoor is de samenwerking ver kregen van alle drankbestrijdersver enigingen, verenigd in de Nat. Comm. tegen het Alcoholisme? Wij wekken u bij dezen op uw steun aan dit mooie doel te geven en doen een beroep op onze lezers, om zich als collectant (e) voor a.s. Zaterdag op te geven bij een van onderstaand, adres sen: A. Wilms, K. v. 't Veerstraat 9; W. Kuiper, Ocerdiepad 32, en J. Stu- benitsky, Lindenlaan 90. Damclub W.D.O. Gisteravond hield de damclub WDO haar jaarvergadering die een prettig en vlot verloop had. Na afloop speelde de heer H. Kruider 12 borden simul taan, waarvan hij er 6 won, 5 remise speelde en 1 verloor en wel van de heer P. Veer. Een goed resultaat. Er werd in zeer vlot tempo gespeeld. Geslaagd Onze oud-stadgenoot, de heer M. van Rossum du Chattel behaalde Leiden de graad van doctor in rechtswetenschappen. werd het woord gevoerd door de heer P. Rolie, bestuurslid van de Geweste lijke Commissie. Hij memoreerde het gunstige verloop van de wedstrijd en vond het jammer, dat de belangstelling niet groter was geweest. Er is goed ge speeld, want dit kampioenschap liep van 3.01 tot 4.50 gem. en 5 spelers kwamen boven het alg. gem. van 4.50. Spr. dankte de leden van de Gew. Commissie voor het vele werk, dat zij met zoveel ambitie hadden verricht en ook de heer Hecker als lid van de Techn. Comm. Vorder de arbiters en schrijvers en de heer P. te Bos voor het beschikbaar stellen van zijn prima materiaal. Bij de prijsuitreiking richtte spr. zich tot de kampioen de heer Lebrun. Hij feliciteerde hem met de mooie over winning (a. gem. 5.77) en reikte hem de Bondsmedaille uit en hoopte dat hij het volgend seizoen in de le kl. zou uitkomen. Voor elk van de overige spe lers had de heer Rolie verder een har telijk woord van waardering of op wekking. speciaal ook voor de Alkm. spelers Hoebe en vd Pavert. Door diverse milde gevers was een aantal aantrekkelijke prijzen voor dit tournooi uitgeloofd. Deze werden met hartelijke woorden aan de diverse spe lers uitgereikt. Een prettig besluit van een goed geslaagd tournooi. TOURNOOI WAPEN VAN HAARLEM. Zondag harddraverijen Op het gemeentelijk sportpark te Alkmaar zullen Zondag 22 Mei we derom harddraverijen worden gehou den, georganiseerd door de P. S. V. „Vooruit". De courses te Alkmaar hebben op de eigenaren van paarden blijkbaar grote aantrekkingskracht, want ook nu is het aantal inschrijvingen weer zeer groot. Met het draaien van de totalisator en een aantrekkelijk samengesteld pro gramma, met tot slot een Heat-prijzen- draverij over 800 m.. zal het bezoek aan het Alkmaarse sportpark a.s. Zon dag ongetwijfeld weer zeer groot zijn, te meer nog waar dit sportpark door zijn ligging een intieme sfeer schept, welke men op andere banen tevergeefs zal zoeken. Het pand der firma Kluitman Wij hebben gister gemeld, dat in bet pand der firma gebr. Kluitman aan de Tesselschadestraat betrokken zal wor den door de firma Eckmann, die er haar corsettenfabriek zal vestigen. Nu de drukkerij is opgeheven kan de firma Kluitman met een kleiner pand volstaan. Haar bekende uitgeverij zal thans gevestigd worden in de corset tenfabriek van de firma Eckman aan de Oudegracht nadat dit pand door verbouwing daarvoor geschikt zal zijn gemaakt. In dit tournooi werden nog de vol- gende resultaten behaald. P. Bloothoofd 125 23 22 5.43 C. van Lienen 69 23 19 3.00 P. Rolie 125 27 17 4.62 P. Bloothoofd 121 27 30 4.48 C. Kater 125 31 21 5.95 J. de Boer 79 31 18 2.54 P. Rolie 125 30 22 4.16 P. Kamp 98 30 20 3.26 P. Kamp 125 39 15 3.20 C. van Lienen 121 39 12 3.10 Fiets niet op de voetpaden Nu het mooie weer aanbreekt en de Hout talrijke bezoekers trekt, zal de politie er scherper op toezien, dat geen fietsers over de als zodanig aan gegeven voetpaden rijden. Gister werden er een 10-tal bekeurd. Men zij dus gewaarschuwd. EEN GROOT SUCCES VOOR T.B.C.-BESTRIJDING De gehouden Klaverjasavond op 21 Mei j.l. in hotel London van de Kla- verjasclub „De Doormarsch" is een groot succes geworden. De opbrengst kwam geheel ten bate van de T.B.C.- bestrijding in het bijzonder voor de patiënten van het Sanatorium „Zon nestraal" en bedroeg f 220. De Alkm. T.B.C. Vereniging betuigt aan alle medewerkenden haar grote dank. De vlaggen wapperden De vlaggen waren gister uitgestoken in de houthandel, zagerij en schaverij van de firma G. A. Conijn en zoon aan de Frieseweg. De chauffeur S. Jongking was 25 jaar in dienst van het bedrijf. De eigenlijke viering van dit jubileum zal begin Augustus geschieden tegelijk met die van ander daar jubilerende arbeids krachten. LERAAR STAATSWETENSCHAPPEN Met ingang van 1 September a.s. moet aan de R.H.B.S.-en te Alkmaar, Enkhuizen, Den Helder en Hoorn (af deling van het Westfriese Lyceum) de volledige betrekking (aan deze scho len te zamen) van leraar in de Staats wetenschappen worden vervuld. FIRMA TH. KRAAKMAN ZOON ALKMAAR Zoals wij reeds in het kort meldden, zal Zaterdagmiddag in het tentoon- stellingszaaltje van het Gemeente Museum een expositie worden geopend van litho's van de bekende Franse schilder en tekenaar Henri de Toulouse— Lautrec, naast Steinlen wel de meest bekende figuur waar het betreft de uit' beelding van het mensentype in cabarets, circussen, publieke huizen en tal van dergelijke gelegenheden, die een vijftig jaar geleden op Montmartre de grote attracties vormden. portret van Oscar Wilde tekende. Tus sen 1894 en 1896 vervaardigde hij veel litho's en bezocht hij verscheidene landen. Hij tekende vele fraaie affiches en maakte illustraties voor bladen als Le Rire, Figaro en andere. Nadat hij in 1897 Holland bezocht had, werd het volgende jaar ln Lon- uen een tentoonstelling van zijn wer ken gehouden, welke een gunstige be oordeling vonden. Helaas begon hij meer te drinken en minder te werken, hoewel dit op de kwaliteit van zijn arbeid geen invloed gehad heeft. In 1899 werd hij ziek in een hospi taal opgenomen, maar aan het einde van dat jaar keerde hij naar Parijs terug. In 1900 exposeerde hij het werk, dat na zijn ziekte gemaakt was, in April keerde hij van enige korte rei zen terug naar Parijs, waar hij in zijn atelier werkte. Zijn benen werden ver lamd en zijn gezondheidstoestand liet alles te wensen over. Zijn moeder nam hem mee naar het kasteel De Malromé, waar hij op 9 September 1901, enkele maanden vóór zijn 37ste verjaardag, is gestorven. Dat is in het kort de levensgeschie denis van de man wiens werk al thans een deel daarvan een dag of tien in het Stedelijk Museum te be zichtigen zal zijn. Het is een fraaie collectie van een 70-tal litho's, eigen dom van mej. N. W. Troost te Bergen en de expositie zal Zaterdagmiddag door de waarnemend burgemeester, wethouder Leesberg, om 3 uur ge opend worden, waarna Dr. Hoogen- boom, lid van de Commissie voot Kunsttentoonstellingen, van de daar aanwezige werken een kort exposé zal geven. Het zal voor velen interessant zijn deze expositie te bezoeken. Lautrec is een kunstenaar van internationale be kendheid wiens werk in vele Euro pese verzamelingen wordt aangetrof fen. De expositie te Alkmaar, die waar schijnlijk tot na Pinksteren geopend zal blijven, is tegen een kleine entree dagelijks van 10 tot 12 en elke middag van 2 tot 5 (ook Zondags) te bezich tigen. Ad. ?LATTE STENENBRUG 1/1 fles f6.90 1/2 fles f 3.65 Velen hebben de mannen en vrou wen, die aan de zelfkant van het leven staan, in verloop van jaren uit gebeeld, maar er is verschil in teke ning en expressie en in de creaties van een man als Lautrec ziet men niet alleen het talent van de kunstenaar, maar tevens het gevoel, als het ware het medeleven met zovele menselijke wrakken, die op de duur voor de schil der niet alleen meer modellen zijn, maar vertrouwde figuren en vaak vrienden zijn geworden. Talent en een zeker sentiment, een warm gevoel voor alles wat in de schaduw leeft, hebben in dit geval schilderijen en tekeningen voortge bracht, die na een halve eeuw nog niets van hun attractie hebben ver loren. Wie was Toulouse-Lautrec? Hij werd op 24 November 1864 gebo ren in het kasteel van zijn vader in Albi als zoon van Comte Alphonse de Toulouse-Lautrec Monfa, die een sportsman en een groot dierenvriend was. Na zijn jeugd in diverse tehuizen der familie te hebben doorgebracht, ging Henri in 1872 naar een Lyceum in Parijs, waar hij verscheidene prij zen behaalde. Hij had het ongeluk min of meer invalide te zijn, zijn hoofd was groot, zijn benen, die een normaal lichaam droegen, waren te kort. In 1878 kwam hij te vallen en brak zijn dijbeen en het jaar daarop bij een nieuwe val zijn ander been. Elk jaar ging hij naar Nice en steeds meer openbaarde zich zijn liefde voor tekenen en schilderen. Zijn eerste tekeningenverschenen tussen 1879 en 1882, in welk laatste jaar hij besloot zich geheel aan de schilder- en teken kunst te wijden. Hij betrok een appar tement bij zijn moeder, die naar Parijs was gekomen, werkte aan de school van Leon Bonnat en stond voortdu rend in contact met kunstenaars als Prinseteau en Forain. In die tijd droeg zijn werk duidelijk de sporen van de strijd tussen academische opleiding, impressionisme en zijn eigen natuur lijke stijl. In 1883 bezocht hij de school van Fernand Cormon, waar hij onder de 'invloed van de Japanse kunst en van het werk van Degas kwam. In 1884 kwam hij o.a. in contact met Van Gogh, wiens portret hij schilderde. Toulouse-Lautrec, die financieel on afhankelijk was, betrok in 1885 een atelier in Montmatre, waar ook andere schilders woonden. Daar werden de eerstvolgende jaren de tekeningen vervaardigd van de vrouwen van Montmartre, de danseuses van de Moulin Rouge, de bezoekers van de cabarets en wijnhuizen, van café'tjes als Du Rat Mort, Au Chat Noir, Au Mirliton en dergelijke. Zijn neef, Dr. Tapiê de Celeyeran, nam hem mee naar het hospitaal, waar Lautrec stu dies van operaties maakte. Hij tekende Aristide Bruant, die tekeningen in zijn cabaret hing en Yvette Guilbert was een van zijn geliefde modellen. Lau trec bezocht Londen, waar hij o.a. het Qnlangs kon men vernemen dat het Alkmaarse Weeshuis, bg de burgerij als Burgerweeshuis beter bekend, werd opgeheven. Met deze liquidatie verdwijnt een oude Alkmaarse instelling, die weliswaar de laatste jaren niet meer opviel, mede door het feit dat de wezen niet meer een uitzonder lijke verschijning in het dagelijkse ge beuren zijn, want menig oud-Alk maarder kan zich de tijd nog wei herin neren dat deze kin deren opvielen door kleding en voorko men. Hun kleding bestond immers voor jongens en meisje: uit zwa t laken, ter wijl de laatsten eer poolsbont schort droegen en meestal kortgeknipte haren hadden. In latere jaren werd deze uit- zonderingskledij wat meer aangepast aan de heersende mode waardoor de wezen als het ware uit hun isolement verlost werden. En toch Het Burgerweeshuis Vele jonge Alkmaarders zal 't waar schijnlijk onbekend zijn dat het huidi ge Landbouwhuis aan het Kerkplein, een smakeloos product der negen tiende eeuwse bouwkunst, in de volksmond als het Burgerweeshuis be kend was. Tot ongeveer 1914 heeft dit perceel zijn bestemming als weeshuis vervuld waarna het door andere in stellingen, o.a. het gymnasium, in ge bruik werd genomen. De toen nog aan wezige wezen werden ondergebracht in een pand aan het Luttik Oudorp. Een interesante beschouwing ln een zeer interessante brochure over een collectie schilderijen in het nieuwe weeshuis aanwezig, vertelt de oud -regent wijlen de heer C. P. Bruin vis tal van bijzonderheden, terwijl hij aan het slot dier beschouwing een zeer gedetailleerd relaas geeft van de fees telijke ingebruikneming door bovenge noemde instelling, uit welk verslag ik hierbij enige aardige uittreksels weer geef, waaruit blijkt dat deze gebeurte nis een van grote betekenis was voor onze goede oude stad. De toon waarin het verslag is geschreven ademt nog de breedsprakigheid der vorige eeuw en ik citeer hier woordelijk: „De zeventiende October 1869 was een echt gure najaarsdag. De hemel zag er zo grauw en onvriendelijk uit, dat de menschen op straat den moed niet schenen te hebben een opgeruimd en vrolijk gezicht te zetten, die dag, die met een betrokken lucht en betrokken gezichten begon, moest een feestdag zijn, en is inderdaad een feestdag geweest. De natuur heeft den geheelen dag haai- barsch uiterlijk behouden. De wind joeg met krachtigen adem de eene wolkenmassa na de andere over onze hoofden, en er ging geen wolk voorbij die niet met overstelpende gul heid haar plasregens deed kletteren op onze straten, welker aloude roem van ongeëvenaarde zindelijkheid volgens het oordeel van sommigen in den laat sten tijd begint te tanen. Aan de uit- noodiging van heeren Burgemeester en Wethouders aan de ingezetenen, om door het uitsteken van vlaggen te doen blijken van hun ingenomenheid met het feest van den dag, de opening van het Burgerweeshuis, hadden slechts weinigen gevolg gegeven. Hetzij ons volk er niet van houdt tot dergelijke vreugdeblijken uitgenoodigd te wor den, hetzij de meerderheid meent dat een natte vlag de feestelijkheid niet verhoogt, hetzij eindelijk het verschil van meening omtrent allerlei kwestiën die zich omtrent dit Weeshuis hebben voorgedaan, de vlaggen van velen deed binnenhouden, er waren er slechts weinigen die hun „dundoek" aan wind en regen prijs gaven. Op dien grauwen morgen hielden omstreeks half tien ure een paar ruime overdekte rijtuigen voor het nieuwe gebouw stil, waarin in de loop der vo rige week dagelijks een gedeelte der weezen was opgenomen, zoodat zij er Zaterdags alle, 43 in getal, tegenwoor dig waren. Dezen Zondagmorgen zou den zij zich voor het eerst gezamenlijk in het openbaar vertoonen, en hun eer ste gemeenschappelijke gang zou zijn naar de kerk". Dan volgt een korte verhandeling over kerkelijke en financiële verhou dingen betreffende de wezenverzor ging waarna de schrijver verder gaat: „Toen de Regenten zich nu het hoofd braken over de vraag, hoe de weezen den vrij langen weg naar de kerk zou den afleggen zonder gevaar voor druip nat aan te komen, maakte de heer J. van der Haagen aan die bezwaren een eind door een paar rijtuigen ter hun ner beschikking te zenden. Er werd geen gebruik van gemaakt. De regen had opgehouden, het scheen dat men voor tien minuten op droog weer zou kunnen rekenen, en op hun eenstem mig verzoek, wandelden de weezen in optocht naar de Kapelkerk, ieder, al leen de allerkleinste uitgezonderd, met een nieuw net kerkboekje in de hand. Het was hun dien morgen ter hand gesteld door een voormalig Alk- maarsch Burgerweesmeisje, thans in gezetene dezer gemeente. In de kerk sprak de oudste Hervorm de predikant, ds. A. van Maurik, naar aanleiding van de woorden van Jaco bus 147. De stortregen die na het einde der godsdienstoefening inviel, deed de rij tuigen van den heer Van der Haagen uitnemend te pas komen. Bij hunne terugkomst in het weeshuis vonden de weezen er koffie met krentebrood. Het spreekt vanzelf dat men voor dezen dag van de gewone spijslijst was afge weken. Tegen één uur kwamen heeren Burgemeester en Wethouders van Alk maar, de leden van den gemeenteraad en de verdere genoodigden met hunne dames in de beide ineenloopende eet zalen, alzoo met elkander één lokaal vormende, bijeen, en daar traden de weezen binnen, onder geleide van den vader, de moeder, de naaivrouw en den suppoost voor de algemene dienst, gevolgd door regenten en regentessen. Zij namen plaats, de kleinste reeds door de grootere bijgestaan met zekere broederlijke er zusterlijke hulpvaar digheid die het goed deed op te mer ken, en toen allen gezeten waren, nam de voorzittende regent het woord in welke rede de voorgeschiedenis van het tot standkomen van het Burgerwees huis, de Weezenzorg en al wat daar mede verband houdt uitvoerig werd behandeld. Treffende rede van de burgemeester. Na beëindiging dezer openingsrede verkreeg de burgemeester, Maclaine Pont, het woord, waarin hij de dank van het gemeentebestuur aan de hee ren regenten en dames regentessen be tuigde voor het vele werk dat deze hadden volbracht tot het bereiken van het gestelde doel en hij besloot met de volgende zinsnede: Hoogst belang rijk is uw werkkring! Moeilijk is het volbrengen van uw taak! Vertrouwt daarbij boven alles op den Almachti- gen God, die nooit ophield een Vader der we^zen te zijn. Hij zal u de kracht en wijsheid géven, en wij, mijnheer de voorzitter, het gemeentebestuur, - wij zullen de weeskinderen voorgaan in het vervullen van den plicht der dank baarheid jegens regenten en regentes sen! Als laatste spreker verzocht de di recteur van het Huis van Verbetering en Opvoeding voor jongens, de heer A. Meeter, als naaste buurman verlof de weezen te mogen toespreken. Hij deed dit in een z.g. buurmansrijm waarin naast de opgesomde deugden van het nieuwe tehuis het godsdienstig element sterk domineerde. Toen deze redenaar uitgesproken was werd de genodigden verzocht de verschillende lokalen en hun inrich ting in oogenschouw te nemen." Met de „wensch dat de weezen hun opvoeding en leiding in het tehuis al tijd met dankbaarheid mogen geden ken" besluit de schrijver zijn zeer uit gebreide verhandeling over een ge beurtenis in het oude Alkmaar aan gaande een instelling die, mede door veranderde en verbeterde sociale om standigheden, nu thans, na tachtig jaar, tot de geschiedenis onzer stad behoort. Mei 1949 R. Bankmt. mei Uw KEUS van in spori, tour en kleur MOET U ZIEN! Zilversiraai, voorheen Gouda! Brusselse zangers naar Alkmaar Zoals bekend zal de Brusselse zang vereniging Edouard Boumans, die des tijds de Alkmaarse zangvereniging Orpheus in Brussel heeft ontvangen een tegenbezoek aan Alkmaar brengen. Het Vrije Volk deelt mede, dat het gezelschap Zaterdag voor Pinkster in Alkmaar zal komen en door St. Caecilia feestelijk zal worden verwelkomd. Met het gezelschap komen een wethouder en een vertegenwoordiger van het Prov. bestuur mee. Met medewerking van de accordeon vereniging „Vita Nova" zal dan Zon dagsavonds een concert in de Muziek- tuin worden gegeven. 's Morgens om half elf wordt een krans in de Belgische kleuren gelegd bij het monument in de Hout, waar enige toepasselijke liederen zullen wor den gezongen. (Vervolg Stadsnieuws zie pagina 6) In Oud Den Helder, dat door de Duitsers geheel werd afgebroken, is dezer dagen de eerste winkel geopend. tf- Een Beverwijkse wijkverpleegster is bij een auto-ongeluk nabij Zaltbommel zwaar gewond. Vermoedelijk heeft zij „gelift". De bestuurder van de auto kwam om het leven. Dr. J. Tromp gaat Heemskerk verlaten wegens zijn benoeming tot havenarts te Curacao. O B. en W. van Beverwijk hebben gunstig geadviseerd op een verzoek van de kerkeraad der Ned. herv. gemeente voor de stichting van een tweede bij zondere o.l. school. Tot hoofd van de op 1 September te openen nieuwe r.k. school te Bakkum is benoemd de heer C. Bodewes aldaar. V Het Kantongerecht te Hoorn heeft een doodvonnis uitgesproken. Maar let wel tegen een boosaardige hond, wiens eigenaar bovendien nog f 10 boete kreeg. De gemeenteraad van Medem- blik besloot tot de invoering van straatbelasting. In Berkhout wordt Zondag a.s. een propaganda-voetbalwed- strijd gespeeld tussen Ajax en West- Frisia. De heer C. Tel, tot voor kort voor zitter van de Scheeps- en Bootwerkers vereniging „Eensgezindheid" te Zaan dam, is benoemd tot erelid van de Centrale Bond van Transportarbeiders. Boven het lieflijke Be veldplan, dat, hoewel he noren als een dreiging wTeed zou verstoren^ heeft de Bergense vro» veld heraden en beslote het vliegtuigmotorenger De voorzitter, dr. H da vliegveldkwestie ter aanleiding van het bericl maarsche Courant. Hij k dat de schout bij nacht S meest bevoegde marine- klaard heeft, dat nog geer is genomen en dat hij z stand zou doen om de meenten in het overleg te de tegenwoordige werel den, aldus de burgemees meentebestuur van menin te pas komt zich teweer t de Westeuropese strategist Niets Is nagelaten om d bewegen het gevaar af te nu het een Westeuropees het niet meer op de weg zich om reden van eigen 1 zetten. De heer Hemelrij stelde de voorzitter de wist wat zijn uitspraak t uitspraak betekent, aldus s burgemeester van Berge tieke situatie Uw gemeent laat. De raad heeft eei college van B. en W. opg in het werk te stellen oir, gebruik nemen van het verhoeden, daar zij dit nc Ze heeft dat gedaan in vc op Uw leiding in deze zaai trouwen is zij nu beschaai omgevallen. U bent bij de stand bezweken voor een i wij al jaren op goede gre den. U meent, dat het leve Bergen moet wijken voo gisch belang van het land. ging de heer Hemelrijk vr een vermeend strategisch onmiddellijk belang van de offerd dreigt te worden. T de oorlog tegen het vliegv en er is toen een hev voerd hadden we met 1 gument te kampen. Weln eens naar de strategische b dit vliegveld gehad heeft i: wij met drie leden van he! onderhoud hadden in Soes de militaire instantie, die adviseerde en we erop we vliegveld toch evengoed zo voor het landsbelang verde polder kon komen, kregen r zeggende antwoord: ...Ta ma nen onze officieren niet in zetten. Die willen ook wel tabel zitten". Dat was he! belang, dat toen de doors hebben het toen helaas niet letten. Maar wat we er tot gemerkt hebben, is maar vergeleken bii wat het wot- deze plannen te eniger tijd heid worden. Dan komt er zoen van ongeveer 2000 mai len slapen in Alkmaar, maa hier herrie maken, ze kon verstoren en de gasten verj dan Is het te laat en zal mei geefs betreuren, niet als één het dreigende gevaar het ho ben opgestoken. Het is nog het is nog te keren. Maar e lum in mora, gevaar in talmi maarsche Courant heeft het 1 uit de lucht gegrepen. De ti die ze publiceert op verzoek hand, bewijst alleen, dat mei catfe nog niet oppertuun acl is het hoog tiidu, dat er een waakzaamheid komt. De t ln het geweer moeten korr aanvoering van de V V V. de V.V.D. (gelach), die hp belangrijke bestuursgeschille op zij moeten zetten. De heer was geenszins overtuigd van zaak. dat het vliegveld in Be komen. Men heeft ons inde één motief genoemd, waaron aan de oostkant van Alkmaar gelegd. En dat motief was. dp nen in 'n tver gevorderd stj ren. Mijn conclusie is, aldus meirijk. dat Bergen moet vee zijn zaak. Het moet deze dren slag op ziin gezondheid trac wenden. Als op doeltreffende gevoerd wordt, als men de jr weet aan te roeren, als volde drang met beleid wordt uitge men zich van invloedrijke ders in provincie en rijk kar ren, kan nu deze dreiging dei gewend worden. Nadat de heer Br oersrr een aanval had gedaan op 1 tisch Pact, deelde mr. S 1 u i mede, dat de verklaring van hem uit het hart gegrepen de generale staf van oordeel Bergen een vliegveld moei dan hebben wij ons er bij ne gen. Landsbelang gaat in de: het eigen belang. Dr. Huygens vond de kingen van de heer Hemelrijl hij de gemeente in de steek kart iedereen schild LAAT, hoek Hofstr«

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2