Het zeer wonderlijke, avontuurlijke I „Obersturmführer" Pierre Sweerts even van avontuur Res Van illegaal werker tot S.S.-man 5000 georganiseerde plattelands vrouwen in Noord-Holland Franco lonkt naar de Ver. Staten IDENTIE Hollandse Maatschappij niet optimistisch Geheimen rond Het England-Spiel (13) De Duitsers maakten hem leider van de spionnage in Perzie en Afghanistan rtE INTERNATIONALE SPIONNAGE is een vreemde wereld, waarin men de zonderlingste figuren, de meest wonderljjke Idioten en de brillantste koppen kan ontmoeten. Het wil wat zeggen, als w(j de Belgische gewezen onderofficier Pierre Sweerts van al de vreemde kerels, die In de jongste oorlog tn Europa hebben geopereerd, de meest avontuurlijke, meest succes volle en meest onbegrijpelijke figuur noemen. Het leven, dat Sweerts in de jaren 19401948 heeft geleid, is zó avontuurlijk, dat het stof genoeg op levert voor een boeiende roman. Sommigen hebben de opeenstapeling van avonturen, die deze Belg be leefde nog niet mooi genoeg geacht en ze hebben er uit eigen fantasie nog het eén en ander bijgemaakt. Mr. Van der Starp beweert in zjjn verwarde brochure over het England-Spiel onder meer dat Sweerts (die volgens hem misschien de dubbelganger van Anton van der Waals, de befaamde „Emiel Verhagen" is) korte tijd geleden met Britse papieren op een Griekse boot van Nederland uit naar Argentinië is vertrokken. En het weekblad „Wereld kroniek" praat dit na: Sweerts is onder de veilige vleugels van de Secret Service en geholpen door onze Nederlandse autoriteiten naar elders ver dwenen. aan de Belgische autoriteiten aange boden. Maar Brussel stelde op zijn uit levering geen prijs. Men wildehem niet hebben! En wie nu weet, dat het een internationale regel is, dat gehei me agenten wederzijds niet worden uitgeleverd, kan zelf zijn conclusie trekken. De Engelsen hebben hun hand beschermend opgeheven over het ver oordeelde hoofd van Pierre Sweerts. En zij hebben dat stellig niet gedaan om de aardige kleur van zijn ogen. UET SPIJT ONS, dat we deze ge- heimzinnige verhalen alweer naar het rijk der fabelen moeten verwezen. Want de na de oorlog In Nederland verblijvende, in Belgie terdoodveroor- deelde, niet-ultgeleverde S.S.-Ober- aturnifuhrer Pierre Sweerts, is na een verblijf aan de boorden van de Mlddel- fanfae Zee en na een korte carrière als kotferkapitein in Engeland, enige tijd geleden, als gevolg van een schipbreuk op onze kust, in Nederland terugge keerd. Hij woont thans In het Westen dep land. En om maar meteen een einde aan de onzin te maken hjj is niet in Argentinië geweest, hij reisde niet onder de schutse van de Secret Service, hij stapte niet op een Griekse» maar op een Panamese schuit en hjj is niet de Emiel Verhagen, waar Van der Waals over leutert. De man heeft Van der Waals nooit in zijn leven ont moet. Maar als men dit alles schrapt, blijft er nog genoeg over Om bij het begin te beginnen: Pierre Sweerts, die nu omstreeks 34 jaar oud zal zijn, woonde in Lanklaar, een klein plaatsje in de Belgische Kempen, toen Hitiers legers in Mei 1940 de lage lan den binnendrongen. Sweerts, die over tuigd katholiek is en daar met bijna propagandistische felheid de nadruk op legt, streed als onderluitenant in 't Belgische leger en. hij onderscheidde zich door zijn bijna roekeloze dapper heid. Die strijd tegen het Duitse nazi dom zette hij ook na de capitulatie voort. Hij werd een zeer actief illegaal werker en nij kreeg ai vrij spoedig nauw contact met de bekende dr. Gof- fard uit Brussel, die een spionnage- organisatie contra de Duitsers op bouwde. En het staat onomstotelijk vast, dat Pierre Sweerts met ware hartstocht hielp bij het verzamelen van gegevens over het Duitse leger gegevens, die bestemd waren voor de geallieerde legerleiding. Maar hoe gevaarlijk en hoe span nend dit spionnagewerk ook was, het was niet spannend en niet gevaarlijk genoeg voor de avontuurlijke geest van Sweerts. Hij had een vrouw en hij had een kind en hij hing aan hen met al de toegewijdheid van zijn warme hart maar het grote avontuur trok hem sterker dan alles wat hem dier baar was. Want deze man heeft de geaardheid van het thans vrijwel uit gestorven ras der grote rustelozen, der over-actieven, waaruit in de vijftiende en zestiende eeuw de zweyvers over onbekende zeeën zijn gesproten. Sweerts wilde het spionnagespel spe len in de grootst denkbare stijl! Bij de Duitsers. J-JIJ SPRAK er met dr. Goffard over. Hij wilde toetreden tot het in Bel gie gevormde SS-bataljon en hij wil de, terwijl hij in schijn geheel met de Duitsers medewerkte, als penetratie agent hun geheimen te weten komen. Dr. Goffard ontried het hem. Maar Sweerts zette zijn zin door, hij werd SS-man, trok het gehate uniform aan en kletste de Duitsers zoveel brallen de onzin in de oren, dat hij snel opklom tot Obersturmführer. Waarmee hij zich de vurige haat op de hals haalde van alle Belgen, die wel Pierre Sweerts, maar niet zijn overwegingen kenden. En waarmee hij zich na de oorlog een bij verstek uitgesproken doodvonnis op de hals zou halen Bij de Duitsers werd Sweerts al gauw een gewaardeerd man. Hij kreeg een positie in het Reichs Sicherheits Haupt Amt en zat daardoor midden in de Duitse spionnage. Daartoe hielp vooral mee, dat hij kon schermen met relaties in Spanje, waar hij vrienden had onder de leiders van Franco's Fa- lange en voorts steunde hij in niet ge ringe mate op het feit, dat hij beken den had in de kringen rond koning Leopold. In een grote auto reed hij kris-kras door Europa; alle deuren van alle bureaux gingen voor hem open. Er waren maar weinig geheimen waar Pierre Sweerts geen kennis van droeg. Verrichtte hij niet persoonlijk koeriersdiensten tussen Berlijn en Madrid Was hij niet de vertrouwde van Himmler en Franco tegelijkertijd? Er ligt een dikke sluier over dat andere grote geheim: hoe in die koortsachtig-spannende dagen zijn verhouding tot Londen was. Want de geheimen van de Engelse Intelligence zijn een met zeven zegelen gesloten boek en de journalist, die daarin door dringt moet nog geboren worden Dat die verhouding goed is geweest valt echter positief af te leiden uit 't feit, dat Sweerts, die als terdoodver- oordeelde Belg in Nederland vertoef de, na de bevrijding niet is uitgeleverd. De Nederlandse justitie heeft Sweerts Bijna ongelofelijk. \yAT WIJ NU GAAN ZEGGEN klinkt zo volkomen ongelofelijk, dat wij het zelf aanvankelijk ook niet hebben geaccepteerd. Maar een diep gaand onderzoek heeft ons de vol strekte zekerheid gegeven van de juistheid der verhalen, die hierover in Russisch vliegtuig maakt noodlanding in Zweden Een door een 25-jarige vlieger be stuurd vliegtuig van de Russische lucht macht heeft Woensdagmiddag een nood landing gemaakt op een militair vlieg veld in de nabijheid van Stockholm. Door een verkeerde manoeuvre raakte het toestel een heuveltje en viel het op de grond te pletter. De bestuurder bleef ongedeerd. Volgens de eerste inlichtingen schijnt het, dat de jeugdige officier geen nood landing behoefde te maken en uit eigen wil naar Zweden is gegaan. Het Zweedse departement van bui tenlandse zaken heeft afwijzend be- schrikt op een verzoek, van de Sow- jetregering om een onderhoud te hebben met de 27-jarige Russische luitenant-vlieger, die Woensdag met een volledig bewapend jachtvliegtuig bij Stockholm is geland. De piloot, wiens naam geheim wordt gehouden, heeft de Zweedse regering om asyl verzocht. Na zijn landing verklaarde hij, dat hij genoeg had van het Sowjetsysteem. Hij zeide geen angst te hebben voor represail les, daar zijn vrouw naar Siberie ge deporteerd was. internationale spionnagekringen lo pen:-Pierre Sweerts is in de oorlogs jaren de leider geweest van de Duitse spionnage in Perzie en Afghanistan een gebied, dat voor de Engelsen van de allergrootste betekenis was. Hoe de Duitsers zo ongelofelijk dom zjjn ge weest om aan een Belg de leiding toe te vertrouwen van het Referaat Per- zie/Arghanistan van het Reichs Si cherheits Haupt Amt zal wel voor altoos een open vraag bljjven. Er heeft maar één man geleefd, die het raadsel had kunnen oplossen: admiraal Cana- ris, de Duitse opperspion, die verdacht van verraad werd terecht gesteld Pierre Sweerts, die nooit in Perzie of Afghanistan was geweest, die geen van de daar gesproken talen kende, die nooit spionnagevakman was geweest een Belg die in een zeer subalterne rang als beroepssoldaat trouw en dapper zijn land had gediend kreeg zeggenschap over de Duitse geheime agenten, die werkten in een landstreek, die voor de Engelsen en voor de gehele geallieerde oorlogvoe ring van vitaal belang was. Een film, die een zodanig gegeven zou behande len, ware onaanvaardbaar voor iedere criticus. Men zou het een onwaar schijnlijk leugenverhaal noemen. Maar in de wereld van de internationale spionnage is alles mogelijk. Dat zal in ons volgend artikel over de avonturen van Pierre Sweerts nog duidelijker worden. De prijs van jonge kaas Er blijkt jonge kaas, waarvoor zoals men weet maximumverkoopprijzen ge handhaafd zijn, tegen verhoogde prij zen verkocht te worden. Het publiek lette op de juiste prijzen die thans ten hoogste voor jonge kaas (d.w.z. kaas niet ouder dan 3 maanden) mogen worden berekend: Volvette kaas: 22 cent; 40+ fabrieks Leidse kaas, 40 Friese nagelkaas, 40+ kanterkaas: 22 cent, overige soorten 40+ kaas al of niet voorzien van kruidnagels en/of komijn: 20 cent; 20+ fabrieks Leidse kaas, 20+ Friese nagelkaas, 20+ kan terkaas: 19 cent; boeren Leidse en Delftse kaas 21 cent per 100 gram. De ontploffing van de Sowjet-munitietrein Sabotage de oorzaak? Naar het Westberlijnse blad Sozial Democrat meldt, is sabotage de oor zaak van de ontploffing van de Sowjet- russische munitietrein op 12 Mei bij Wolmirstedt in de Sowjetzone. Mijn- scherven zouden in de nabijheid van het trein wrak zijn gevonden. Tevens weet het blad te melden, dat de geheime Sowjetpolitie vier leden van de spoorwegpolitie en een groot aantal in de buurt wonende niet-com- munisten, die geen alibi hadden, heeft gearresteerd. Een van de gearresteerde politiemannen zou zelfmoord hebben gepleegd. LABOUR PARTY HEEFT 51/: MILLIOEN LEDEN De Labour party meldt in een Woens dag bekend gemaakt verslag, dat de partij 5.422.437 leden telt. Dit is onge veer 750.000 leden meer dan verleden jaar. Buitenlandse intriges in Spanje Generaal Franco heeft Woensdag avond in een rede buitenlandse mo gendheden beschuldigd van intriges met Spanje. Hij zeide, dat „niet een van de buitenlandse samenzweerders door ons onopgemerkt is gebleven en meer dan de helft van de geheime agenten van buitenlandse mogendhe den in onze dienst waren en een dub bel spel speelden". De generaal beves tigde SDanjes vriendschap jegens Por tugal, de Arabieren, Zuidamerikaan,- se landen en de V.S. Hij zeide, dat de ze landen vrienden waren. Franco las de Cortes hierop een telegram voor van het Britse ministerie van buiten landse zaken d.d. 1944, gericht tot het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. In dit telegram stemde het Britse ministerie in met een door generaal George Strong, destijds onder stafchef van de Amerikaanse militai re inlichtingendienst, opgemaakt plan om de Duitse Atlantikwall aan te val len via Spanje. Volgens generaal Franco werd dit plan door Rusland verworpen. Spanje, zo vervolgde hij, ging thans een nieuw stadium in zijn buitenlandse betrek kingen in. „Wij constateren, dat de Europese staten zo onhandig, zo oud en zo verdeeld zijn. dat zij ons drij ven naar landen van onze eigen aard op het Amerikaanse contingent. De realiteit voert ons tot de V.S., doch met waardige betrekkingen, wederke rig loyaliteit en duidelijke vriend schap". Pim, Pam en Pom en het Alrikaanse avontuur 67 De matroos, die op Pim moet weer binnen. „Een vreemde geschie- passen, denkt dat er crp de deur van denis", zegt hij tegen Pim. „Ik sie nie- de hut wordt geklopt. Maarin mand. Wat?" roept hij dan uit. „Heb werkelijkheid is het Pepi, die onder *'e nou al die twee borden leeg? Hè en het bed zit te tikken. Terwijl ae ma ik had je net zo graag zien eten". „Nu troos naar de deur loopt, schuift Pim a,s je nog eens een dubbele portie met 'n bliksemsnelle beweging het wilt halen", roept Pim vrolijk zijn bek bordje in de richting van her bed Een aflikkend. „Het smaakte uitstekend harige arm grijpt het bordje, een ge slurp enPim kan weer een leeg bordje in ontvangst nemen. De ma troos, die natuurlijk niemand ziet, kijkt nog eens in de gang en komt dan boor!" „Je kunt me nog meer vertel len'', zegt de matroos kort. „Ik ga sla pen". Nu en dat doet Pim dan ook maar. Twaalf jaar voor daders van moord te Heemskerk Naar men zich zal herinneren heeft de Beverwijkse politie op 7 Maart van dit jaar, in samenwerking met de Rijkspolitie te Heemskerk, een echt paar gearresteerd. De echtelieden, die destijds nog niet getrouwd waren, hadden in 1937 de eerste man van de vrouw, de 32-jarige los-werkman C. Welp, in de echtelijke woning te Heemskerk door worging om het leven gebracht en daarna een zelfmoord geënsceneerd. Pe politie is daar indertijd ingelopen en stelde vast, dat de man zichzelf had opge hangen. Doordat het echtpaar in Maart van dit jaar ruzie kreeg kwamen in een café bijzonderheden aan het licht, die tot een nieuw onderzoek leidden. Gisteren heeft de Haarlemse recht bank in deze zaak uitspraak gedaan De officier van justitie had op 5 Mei tegen beide verdachten een gevange nisstraf van twaalf jaar geëist. Zü werden conform de eis veroordeeld Het Radiooronramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Kwartet Jan Curduwener. VPRO: 7.30 Prof. Dr. C. Bleeker. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Zang en piano. 8.30 „In dustrialisatie". 8.55 Zo juist verschenen. VARA: 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.30 Hoorspel. 10.00 Buitenlands weekover zicht. 10.15 Swing and sweet. VPRO: 10.45 Avondwijding. VARA: 11.15 Mevr. A. C. Ploeg—Ploeg. 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM I, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 Busch Strijkorkest. 6.30 Dr. G. W. Harrenstein. 6.45 Geestelijke liederen. 7.15 Lezing. 7.30 Ac tueel geluid. 7.45 C.W.V.-kwartier. 8.05 Pro gramma-proloog. 8.15 Radio Philharmonisch- orkest. 9.15 Streekrecepten. 9.45 NCRV-kwar- tet 10.00 Muziekforum. 10.45 Avondoverden king. 11.15 „Mandolinata". 11.45 Carlos Gar- del zingt. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8. 6, 8 en 11 uur. - VARA: 8,18 Opgewekte klanken. 12.00 Accordeola. 100 Strijdkrachten. 1.30 The Ramblers. 5.00 Humor en rhythme. 6.15 Tonny Schifferstein (piano). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. - VPRO: 7.30 Le^en in de Bijbel. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Promenade-orkest. 9.00 Socialistisch commentaar. 9.15 Gevarieerd programma. 10.00 Stradiva-Sextet. 10.25 Nieuwe flitsen. 10.40 De Flierefluiters. 11,10 Twintig minuten in F ar ijs. 11.35 Arthur Young and his Swingtette. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 Amusementsorkest. 6.00 Mannenkoor. 6.30 Journalistiek weekovt rzicht. 6.45 Metropole-orkest. 7.15 Actualiteiten. 7.50 Katholiek Thuisfront. 8.05 De gewone man. 8.20 Lichtbaken. 8.45 „Stem van de week". 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Vraaggesprek. 10.00 Weekend-serenade. 10.30 Koorzang. 11.15 Radio Philharmonisch-orkest. Algemene vergadering te Alkmaar Gistermorgen belegde de afdeling Noord-Holland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een al gemene provinciale vergadering in het Gulden Vlies te Alkmaar. Er waren ongeveer 200 dames aan wezig toen de voorzitster, mevrouw F. Vis-Leguit de vergadering opende. Begonnen werd met het zingen van het Bondslied. Hierna heette de voor zitster alle dames welkom op deze voorjaarsvergadering. Spr. zeide, dat nu er veel narigheid in de wereld is, ieder het mooie en goede in het leven moet zoeken en sprak de hoop uit, dat deze bijeenkomst in een geest van blij heid en vertrouwen zou verlopen. De secretaresse, mej. A. Wit. las het jaarverslag over 1948. Alle afdelingen zestig in getal werden in het jaarverslag betrokken. Er zijn tien nieuwe afdelingen gesticht, welke 648 nieuwe leden tellen. Het totaal aantal leden bedraagt thans r 5000. Mej. Wit memoreerde het plotseling heen gaan van mevr. Wageningen. Hierna passeerden de verschillende afdelingen de revue. De afdeling Mid- delie had een kleed voor de bestuurs tafel vervaardigd, dat op het toneel geëxposeerd werd. Mevrouw Glijnis uit Schermerhorn bracht het financieel verslag uit. Het verslag van de kascommissie was niet aanwezig, maar een lid van de afde ling Schoorl verzekerde, dat deze com missie niets had aan te merken, waar na de penningmeesteresse décharge werd verleend.. Het Rustfonds. Mevrouw Van Wijk bracht verslag uit over het Rustfonds, dat nu 2% jaar bestaat. Dit bleek goed te voldoen en de patiënten waren zeer tevreden over de behandeling. De kas is thans goed gevuld, doch mevrouw Van Wijk drong er bij de dames op aan er voor te zorgen, dat het saldo niet terugloopt. Vergroting van de kas is gewenst waarom spreekster op groter offer vaardigheid aandrong. Nadat aan me vrouw Van Wijk décharge was ver leend werd een kwartier gepauseerd waarna gezamenlijk met begeleiding van piano een aantal liederen gezon gen werden. Mededelingen en ingekomen stukken. Vervolgens werden enige medede lingen gedaan over gastdagen en cur sussen aan de Volkshogeschool. Bij de ingekomen stukken en mede delingen wees mevr. Vis-Leguit op de giften in natura, welke ontvangen worden uit Australië. Spreekster drong er op aan de afzendster van de< goede ren hiervoor te bedanken. Tevens ver zocht spreekster krantenfeuilletons en platen uit te knippen voor de sanato ria. Op 6, 7 en 8 September zal onder auspiciën van de commissie voor ac tie voor de winkelweek te Hoorn een Westfriese week worden gehouden. Acht Sept. wordt de dag van de Plat telandsvrouwen. Er zal een koor wor den gevormd, dat dan zingen zal en men zal trachten een groep voor volks dansen te vormen. Waarschijnlijk zullen handwerken voor de tentoonstelling worden ingezonden. De ontwerp-statuten Na behandeling van de beschrij vingsbrief voor de algemene vergade ring te Utrecht ging de secretaresse over tot voorlezing van het ontwerp statuten. Voor het verkrijgen van de Koninklijke goedkeuring op deze statu ten was het nodig dat de afdelingen op de Prov. vergadering hun oordeel over de verschillende punten naar voren brachten. Punt voor punt werd het be sproken. Er bleken geen overwegende bezwaren te zijn. zodat het onveranderd werd vastgesteld. Daarna werd de bij eenkomst tot half twee gesehorst. De middagzitting. De middagzitting werd begonnen met een Westfriese voordracht door Maike (Freddie Groot). Deze voordracht, over een bruiloft in het Westfriese land, oogstte een welverdiend applaus. Mej. Groot verklaarde zich ook bereid voor de verschillende afdelingen van de Bond op te treden. Na deze korte onderbreking van het programma volgde de rondvraag. De afdeling Beets merkte op dat het vrij wel ondoenlijk is aan rode zakdoeken te komen. Een van de aanwezige da mes wist echter een adres waar deze te verkrijgen zijn; op aandringen van 103 DOOR TJEERD IN DE ADEMA „Hij was zo dankbaar als een kleine hond voor de tip, die ik hem gegeven had. Hij hfeft naar links en naar rechts getelefoneerd en alle opspo ringsambtenaren zijn op het ogenblik op zoek naar de' man met het slepen de been en de hangsnor.- Ik hoop niet. dat er werkelijk zo iemand in de resi dentie rondloopt, want dan zal hij nog onaangename verassingen kunnen be leven. Ik heb de ree1 ter- commissaris mee gedeeld, dat ik er prijs op stel de venhoren bij te wonen en hij heeft mij verteld, dat ook de officier van justi tie gezegd heeft daarbij tegenwoordig te willen zijn. Dat zou dus nog erg gezellig voor u kunnen worden, als u niet „Als ik niet wat, meneer?" vroeg Staenema gespannen. „Als 't mij niet zou gelukken u vóór die tijd spoorloos te laten verdwij nen", -zei de raadsman. „Ik zie in ge dachten het gezicht van jonkheer Van Linschoten al, als de directeur van het Huis van Bewaring hem komt vertel len, dat de verdachte niet meer bij hem logeert. Zoiets buitengewoon onaengenaems kon ik natuurlijk nooit veurzien héb ben!" Steensma glimdlachte. Als hij niet wist, dat zijn raadsman voor hem stond, zou hij gezworen hebben, dat de rechter commissaris dat gezegd had. M- Van Barren icon een bekwaam jurist zijn. er was ongetwijfeld een niet minder goed acteur in hem verlo ren gegaan. „Heeft u er enig idee van. hoe ik buiten dit gebouw kan komen?" vroeg Steensma. „Natuurlijk", antwoordde de heer Van Baaren. „Het plan de campagne is al gereed. Ik wil vanmiddag niet te lang blijven, want ik ben maar ge komen om mij nog eens goed aan de bewaker te vertonen. De bedoeling is, dat wij van plaats verwisselen, mijnheer". „Ikik geloof, dat ik u niet hele maal begrijp", zei Steensma nerveus „Wel", zei mr. Van Baaren glim lachend. „het is alles doodeenvoudig. Ik word naar de cel teruggebracht en u wordt met mijn overjas aan en mijn flambard op netjes naar buiten ge laten". „Maarzei Steensma verbaasd. Mr. Van Baaren haalde nonchalant de schouders op. „Ik begrijp wel, dat u het nog niet goed kunt verwerken", zei hij. „Kijk eens. mijnheer, ik kom mor gennamiddag tegen de tijd. dat het al schemert, maar nog te licht is om de lampen aan te draaien. U ziet wel. dat niemand ons hier zal storen en net is een kleine moeite voor u om mijn jas aan te trekken en mijn hoed op te zetten. De jaskraag is er op gemaakt uw gezicht grotendeels te bedekken en de hoed doet de rest. Wanneer u zc gekleed is, zal de bewaker er geen ogenblik aan twijfelen, dat u de raads man is'. „Maar u", zei Steesnma, opgewon- den door het voor uitzicht va» egt; spannend avontuur, „u heeft een pardon, u leeft een volkomen kaal „Ook dat komt uw ontsnapping ten goede", zei de heer Van Baaren. „Ik heb twee dagen gelegenheid gehad u te bestuderen en ik garandeer u, dat ik morgen een pruik meebreng, die volkomen met uw haar overeenstemt. Wij zijn van gelijke grootte en om vang en ik ben in staat u goed te imi teren Ik zorg er voor. dat ik precies eender gekleed ben als u. Gelooft u, dat onze verwisseling dan in het sche merdonker door een bewaker zal wor den opgemerkt?" „Neen", zei Steensma. „dat geloof ik niet". Mr. Van Baaren knikte. „Dan be hoeft u zich ook geen zorgen te ma ken". zei hij luchtig. „Maar....?" vroeg Steensma, „wat zal er met u gebeuren, als men te we ten komt, dat ikWaarom wilt u zich voor mij. die u toch niet kent en aan wie u niet de minste verplich ting heeft, in een zo gevaarlijk avon tuur steken. Uw positieuw car rière als advocaat (Wordt vervolgd) het bestuur zal men de middenstand zo min mogelijk passeren. Op verzoek van de afdeling Wieringermeer zalmen zich in verbinding stellen met de Naco met het verzoek voor militairen, die met verlof naar huis gaan, tegen la gere prijs retours die meerdere dagen geldig blijven, beschikbaar te willen stellen. Hierna werd door de vergadering ge vraagd waarom men nog steeds niet is gekomen tot oprichting van een af deling Enkhuizen, temeer daar de af deling Venhuizen vier leden uit Enk huizen heeft. Mevrouw VisLeguit antwoordde hierop dat het in Enkhui zen moeiljjk is tot oprichting te ko men, omdat daar reeds twee vrouwen organisaties zijn. Niettemin zal ge poogd worden in deze stad contact punten te verkrijgen, waarna wellicht tot oprichting van een afdeling Enk huizen kan worden overgegaan. Na de rondvraag richtte de voorzit ster zich in een toespraak tot mevrouw VisserBakker, die uit het hoofdbe stuur is getreden en zich niet weer voor bestuursfuncties beschikbaar stelt. Na een hartelijke toespraak, waarin spreekster op de grote verdiensten van mevrouw VisserBakker wees, werd namens de leden van de afdeling Noord-Holland een schrijfmap over handigd. In haar dankwoord drong mevrouw Visser er bij de jonge vrou wen op aan zich ook enige tijd als be stuurslid beschikbaar te stellen om zo de taak van de oudere dames te ver lichten. Lezing over MaatschappeRjk werk. Mej. Dijkstra, inspectrice bij de Stichting voor Maatschappelijk Werk ten Plattelande, hield hierna een le zing over het wezen en de betekenis van het Maatschappelijk werk op het platteland. Aan de hand van verschil lende voorbeelden uit de practtfkwees mej. Dijkstra op het grote belang van dit werk. Men moet die mensen, die in moeilijkheden verkeren, niet alleen geldelijk steunen, doch hen ook weer leren zichzelf te zijn. In sommige dorpen verdient het aan beveling tot oprichting van vereni gingen over te gaan. In Noord-Holland is men op allerlei gebied zeer actief, maar toch zijn er nog in ieder dorp gezinnen die steun nodig hebben. Het geven van meer bekendheid aan het Maatschappelijk Werk ten platte lande is noodzakelijk. „Het platteland moet de sociale zorg hebben waar het recht op heeft", aldus mej. Dijkstra. In verband met 't vergevorderd uur werd besloten het volgend programma punt, de samenzang, te laten vervallen. In plaats hiervan vertelde mej. G. Bakker uit Hauwert iets van haar be levenissen bij een zesweekse cursus aan de Volkshogeschool te Bergen. De gezinsverzorging nam hierbij een be langrijke plaats in. Aan het eind van de middag ging mevrouw VisLeguit tot sluiting van de vergadering over. De voorzitster dankte voor de grote opkomst en zeide te hopen dat de plannen, die op deze Provinciale vergadering besproken zijn, door de afdelingen zullen worden uit gewerkt. Woensdag hield de Hollandse Maat schappij van Landbouw haar algeme ne vergadering te Rotterdam. De algemeen voorzitter, de heer F. oen Hartog verwachtte, dat de be hoefte aan een publiekrechtelijke be- driifsorganisatie voor de landbouw zich op korte termijn zal doen ge voelen, waarvoor een spoedige tot standkoming van de wet op de PBO aanbeveling verdient. Zonder de redelijkheid van de ge troffen sociale voorzieningen in de landbouw maar ook enigszins te kort le willen doen. meende spreker, dat de daaruit voortvloeiende financiële lasten op den duur door 't agrarische bedrijfsleven slechts te dragen zullen zijn, indien de mogelijkheid gevonden wordt de premies in verhoogde pro ducentenprijzen tot uitdrukking te brengen. Afgezien daarvan achtte spr. de uit deze sociale maatregelen voort vloeiende administratieve beslomme ringen voor de agrarische ondernemers te zwaar. Voorts achtte spreker spoedige her ziening van de onteigeningswetgeving nodig. De huidige onteigeningsrage stelt vele grondgebruikers voor zodanige moeilijkheden, dat nadere voorzienin gen onmogelijk langer achterwege kun nen blijven. Over de toekomstige ontwikkelingen in de landbouw zeide de spreker, dat zijn verwachtingen dienaangaande niet hoog gespannen zijn, De Neder landse landbouw zal in dezen zelf een krachtige activiteit moeten ontwikke len, wil hij in de naaste toekomst niet voor onaangename verrassingen komen te staan. STAKINGEN IN ITALIË In geheel Italië is het personeel, dat ressorteert onder het ministerie van financiën, een 24 urenstaking begonnen ter verkrijging van een verhoging der bijkomstige vergoedingen. Te Napels zijn de metaalbewerkfers in gegaan als protest tegen het van personeel bij verscheidene triële bedrijven. Volgens statistieken hadden er in Maart 132 arbeidsconflicten plaats, die 10.169 ondernemingen troffen en een verlies van meer dan 4 millioen ar beidsuren betekenden. staking otslaan indus- EEN TWEEDE METEOR-SQUADRON Met ingang van 1 Mei 1949 is opge richt het squadron no. 324 van de mi litaire luchtvaart. Dit squadron zal, evenals het 323e, bestaan uit Meteor- straaljagers en gestationneerd worden op het vliegveld Leeuwarden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5