KARPETTEN Oplichting en zwaar lichamelijk letsel HEDEN ONTVANGEN Rapport Raadscommissie inzake het jeugdvraagstuk LUXE TASJES AGENDA Voorlopig nog van kerk geen restauratie en toren x AXMINSTER x SMYRNA x WILTON van f 5.95 af TOM DE MUNK Nieuwe Niedorp Lezing etalagewedstrijd Schoorldam Is dit* het ei van Columbus? Casiricum De Rijp Dirkshorn Gemeenteraad Warmenhuizen Subsidie-voorwaarden van de hand gewezen I De stucadoorsstaking Tweeledig was de ten laste legging aan C. de Vr. te Alkmaar, van beroep radiomonteur: oplichting en toebren gen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. In de zitting vin de Haarlem se rechtbank van Donderdag stond hij daarvoor terecht. Het bleek, dat deze verdachte in dienst van de KLM op Schiphol was geweest. Hij had daar in de maand September aan de chef van de afde ling personeelszaken een week ver lof en tevens twee weken salaris ge vraagd, voorgevende dat zijn vrouw en twee kinderen naar een ziekenhuis moesten. De secretaris, die wist dat verdachte er financieel niet zo goed voor zat, had hem f 74 gegeven, zijn de twee weken salaris. Zo had hij door bedrieglijke voorwendsels de secretaris bewogen hem het geld te geven. Voor de heren staande, beweerde verdachte dat hij niet de bedoeling had valselijk te handelen. Ik had, zei- do hij, een week verlof gevraagd om dan te pogen ander werk te krijgen. Ik kon van mijn salaris mijn vrouw niet onderhouden. Ik nad gehoord dat ik een voorschot kon krijgen". Echter aan de verbalisant had verdachte ge zegd: Ik wist, dat ik had gelogen en dat mijn vrouw en kinderen niet ziek waren. In December had te Zaandam bri gadier Sybrandy de agent van ge meentepolitie A. GravesteiJn opdracht gegeven met een andere agent de Alkmaarse radiomonteur C. de Vr. aan te houden. Het gelukte bij de pont aan de Hcmbrug, waar verdachte in een auto reed. Verdachte werd naar bet politiebureau te Zaandam ge bracht. Toen hij aan het bureau was, verzocht hü met de agent even naar buiten te mogen gaan om te zien hoe het met de auto stond. Het verzoek werd toegestaan. Verdachte knielde op de grond voor de wagen neer en gooide een mat en een deksel van de accu uit de wagen. Toen gebeurde het Een schot klonk. De agent kreeg een kogel uit een revolver In het been. Een tweede schot werd gelost. Colle ga's snelden toe en brachten de arres tant weer in de cel. Verdachte bleek ook gewond. „Ik had de indruk", zeide de agent als getuige gehoord, „dat de verdachte niet de bedoeling heeft gehad mij neer te schieten". Verdachte had het revol verschot onder zijn arm door gelost. Predikbeurten VOOR ZONDAG 22 MEI 1949 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Dikboom; Woensdagav. half 8 tot 8 uur oecumenische avondwijding, vrij toe gang. Kapelkerk, 10 uur ds. Den Oud sten; 5 uur ds. Wesseldijk. Rem. geref. gem., 10 uur ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), half elf ds. Boeke, em. pred. te Zandvoort (voorheen herv. pred. te Schoorl.) Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; 5 uur dr. Polman. Geref. kerk (art. 31 K.O.l, in Waakt en Bidt. 10 uur preeklezen; half 6 ds. Van der Lingen. Baptisten gem. (in Nieuwe Doele). 10 uur evan gelist Hofhuis, half 8 jongeliedensamen- komst. Oud-kath kerk geen dienst. Herst. Ap., Gem., Toussaintstr., haif 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur diertst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., Zondagnam 4.15 uur. open luchtsamenkomst nabij het kerkhof in de Hout; Dinsdagav. half 8 bijbelkring Houtweg 14. Leger des Heils, Lim- merhoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossings bijeenkomst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laat ste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienst- bijeenkomst. Rozekruisersgenoot- schap geen tempeldienst. Ver. van spiritisten Harmonia, half elf morgen wijding in hotel Central, spr. de heer Heinis van Wormerveer. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur, ds. Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Bekius. Geref. kerk 10 en 5 uur, dr. Harrenstein van Amsterdam. Marn- natha, half elf ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Rutgers van Anna Paulowna. Doopsgez. kerk. Zaterdag middag 2 uur Zondagsschool; Zondag 10 uur da. Schepman; 3 uur lentefeest Zon dagsschool. DIRKSHORN. Herv. kerk, 10 uur ds. Post. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem. 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur dr. Polman (bevestiging diaken); half 5 leesdienst. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND BINNEN, 10 uur, ds. Plug. GROET, 10 uur, ds. De Jong. EEILOO, herv. gem., av. 7 uur ds. Bloemhof! Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Wesseldijk van Alkmaar. Geref. kerk (in evang gebouw aan de Kerklaan). half 9 dr. Polman; 4 uur ds. Von Meijenf-ldt. H.HUGOWAARD, herv. gem. TO uur, de heer E. Wanders. Geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Postema van Enk huizen. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN 2 uur, ds. Roobol. NOORD-SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Schweitzer van Bever wijk. OUDORP. 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem.. 10 uur ds Leendertz. Geref. kerk, 10 en 3 uur leesdienst. SCHOORL, zie Groet. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur' de heer Albertz. 'angelisatie, 10 uur, de heer Dammuller van Alkmaar. URSEM, half elf ds. Kastein. WARMENHUIZEN, av. 7 u., ds. Post. Verdachte zeide, dat hij de bedoe ling had gehad zichzelf te verwonden. Huwelijksmoeilijkheden De president tot verdachte: „Het ging met uw huwelijk niet goed. Maar hoe bent u aan de auto gekomen?" Daarna verklaarde verdachte, dat hij in dienst van een architect was ge weest, die de auto óók had betaald. Later had verdachte de auto gehuurd waarvoor hij f 20 per dag had moeten betalen. Nu werkt verdachte op een fabriek te Krommenie als fabrieksar beider waar hij f 48 per week ver dient. Nog zeide verdachte dat hij in derdaad het schot op zichzelf had ge lost. Hij had voordien nog nimmer met een revolver geschoten. Het wa pen had hij te Amsterdam gekocht. Hij was op 1 December naar Alkmaar geweest om met een advocaat te spre ken daar er van een echtscheidings proces sprake was. Ik dacht niet te kunnen leven zonder vrouw en kinde ren, zeide verdachte. In een toestand van depressie wenste ik mij waarom van kant te maken. Nu zijn mijn vrouw en kinderen weer bij mij. Uit een rapport las de president voor dat verdachte geen fut heeft om iets voort te zetten al begint hij dan met goed in te zetten. Dan verklaarde verdachte nog, dat hij en zijn vrouw beiden veel geld uitgaven. Het ene gat werd met het andere gestopt. Thans is verdachte reeds vijf maanden te Krommenie werkzaam. Het O.M. nam aan. dat verdachte zelfmoord heeft willen plegen. Maar toen hij het wapen op zichzelf richtte, had hij er niet aan gedacht dat hij een ander kon treffen. Gerequireerd werd 6 weken voorwaardelijk. De verdere behandeling der zaak werd aange houden tot 2 Juni opdat een reclasse- ringsambtenaar een onderzoek zal kun nen Instellen naar de verhouding van verdachte aan de fabrtek te Kromme nie. MATEN: 140x220 - 170x240 200x300 - 230x325 250x350 Eervol ontslag van de heer P. W. Groot De penningmeester van het Hoog heemraadschap. de heer P. W. Groot, heeft in verband met het reeds be reikt hebben van de pensioengerech tigde leeftijd verzocht hem met in gang van 1 Juni a.s. eervol ontslag te willen verlenen. Dijkgraaf en hoogheemraden stellen voor, dit ^ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan het Hoogheemraadschap bewezen. i. Het gemeentebestuur moet de totstandkoming van een club huis voor de ongeorganiseerde jeugd ondersteunen. Zoals wij reeds meldden, is het rap port verschenen Inzake het jeugd vraagstuk. Op 13 Nov. 1947 besloot de Raad tot instelling van een commissie tot onder zoek, teneinde een diepgaand onderzoek in te stellen naar de tegenwoordige ge steldheid van de jeugd hier ter stede. Voorzitter was wethouder Bakker, leden uit elke fractie één de heren Van der Borden, Groot, Kneustingh Neven, De Wilde (rapporteur) en De Zeeuw. Het zeer tijdrovende onderzoek kon eerst half Januari van dit jaar worden beëindigd en de uitwerking is begin April tot stand gekomen. Vergaderd is met sportverenigingen, jeugdorganisaties, onderwijs-deskundi- gen, ouderraden, buurtverenigingen, jeugdzorg, kinderbescherming, vakor ganisaties en personeelsverenigingen, ten dele gebaseerd op een enquête. De 16 geënquêteerde sportverenigin gen tellen 2395 leden, de 16 vrije jeugd verenigingen 1762, waaruit wel blijkt, dat de sportorganisaties een belangrijk deel der jeugd tot zich trekken. Een tekort aan sportterreinen Gebleken is, dat er in deze gemeente een groot tekort aan sportterreinen be staat en dat het tekort nog niet wordt opgeheven door de aanleg van het sportparkcomplex in de polder Overdie- Een groot werk nadert zijn voltooiing In October 1947 begon achter de Uitenboschstraat de oouw van 163 woningen voor de Vereniging Volks huisvesting. Zij werden gebouwd onder architec tuur van het Architectenbureau Van Reyendam door het aannemersbedrijf de firma Klaver en Molenaar te Koe dijk. Hedenmorgen werd de kap op bet laatste blokje huizen gezet en na tuurlijk i wapperde de vlag om dat vreugdevolle feit alom bekend te ma ken. Een 107-tal van deze huizen is in middels al bewoond. en Achtermeer. De vraag is zo groot, dat alle verzoeken, ook na het gereed komen der velden niet kunnen worden ingewilligd en het is te voorzien, dat het aantal sportbeoefenaars in de toe komst nog belangrijk groter zal wor den, waarvoor er meerdere sportvel den moeten komen. Verzocht werd de gymnastieklokalen te voorzien van behoorlijke wasgele genheden en een douche-gelegenheid. Er moeten ook meer lokalen komen, terwijl door de commissie tevens de wenselijkheid van een wielerbaan en een zwembad voor waterpolo werd be toogd. Op intensieve sportbeoefening wordt aangedrongen. Er valt een streven waar te nemen dat sportleiders de jeugd ook algemeen vormende en maatschappelijke begrippen bijbrengen Er moet nauwer contact tusssen de sport- en de jeugdorganisaties kermen. Jeugdorganisaties Deze hebben een tekort aan club buizen, troephuizen, verenigingslokalen en sport- en speelvelden. Gewezen wordt op de wenselijkheid van oprich ting van een jeugdcentrum, een flink gebouw met een zaal voor lezingen en films, studiekamers, conversatiezaal met buffet, piano en biljart, tuin of terrein voor buiten-ontspanning. Scholieren zouden daar ook hun lunch kunnen gebruiken. Er is een tekort aan kader, ook doordat velen in militaire dienst zijn. Van groot belang acht men het organiseren van jeugdconcerten en het vertone.n van jeugdfilms. De kermis is funst voor de gees telijk onvolwaardige jeugd. Door de aankoop van twee barakken is thans in het ruimtegebrek voorzien. De stichting van een jeugdcentrum komt de commissie wenselijk voor. b.v. door het in het leven roepen van een stichting, waarin diverse verenigingen kunnen deelnemen. Jeugdconcerten en films voor de jeugd kunnen van vermake lijkheidsbelasting worden vrijgesteld. (Wordt vervolgd). HOTEL LINDEHOEK JUBILEERT. Zondag a.s. herdenkt de heer Hui- berts het feit dat hij vijfendertig jaar gehuwd is en tevens vijfendertig jaar het bedrijf in „Lindehoek" uitoefent. Het is wel een prestatie een derge lijke zaak tot bloei te brengen en nog meer de goede reputatie daarvan te handhaven. Ook in biljart-kringen is „Lindehoek" lang niet onbekend. Nog niet lang geleden werd er nog een splinternieuw en perfect biljart geplaatst. Nu reeds gaven velen van hun belangstelling blijk, en het ziet er naar uit dat Zondag a.s. voor de fami lie Huiberts een onvergetelijke dag zal worden. Leiden zal Alkmaars voor beeld volgen Leiden, dat dit jaar 375 jaar geleden ontzet werd het komt juist een jaar achter Alkmaar aan zal die gebeur tenis, evenals onze stad dat heeft ge daan, luisterrijk vieren. De traditionele 3 October-optocht zal ditmaal een bijzonder karakter hebben. O.m. zullen worden afgebeeld de na tuurrampen zoals honger en pest. die tijdens het belèg zulk een grote rol speelden, dramatische momenten uit het beleg en voorts als bekroning van het moedig verzet, de hogeschool. De haring e i het .wittebrood zullen ditmaal door Watergeuzen met schuiten naar de stad gebracht worden. ZF ver straat 2. Tel. 4759 Het bestuur van de Floraliavereni- ging had de heer K. Keuris verzocht een lezing te houden voor de midden standers betreffende de etalagewed strijd In September tijdens de Floralia- feesten. De opkomst van de zijde der middenstanders was zeer matig. Buiten het bestuur waren slechts vijf belang stellenden aanwezig in de Prins-Mau- rits. Het is wel jammer, dat er zo wei nig belangstelling werd getoond, daar het hier toch zeker een belangrijk on derwerp betrof. Men had dan de kennis vermeerderd op het gebied van etaleren. Want juist smaak en kleurschakeringen zijn bij het etaleren belangrijk. In een prettige causerie heeft de heer Keuris doel en streven van het etaleren uiteengezet. Wie zich het verslag, van de vorige etalagewedstrijd van de commissie nog herinnert, weet hoe nauwgezet de jury te werk was gegaan. Ook nu wist de heer Keuris de aan wezigen te boeien met een smaakvol betoog. Wij hopen, dat alle midden standers evenals vorige jaar zullen deelnemen aan de wedstrijd. Wie nog met moeilijkheden zit weet het adres. Of zou een herhaling van een dergelijke ctuserie nog mogelijk zijn? (Ontleend aan onze Advertentierubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Jody en het hertenjong, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Een avontuur in Berlijn, 18 Jaar; Cinema Amerlcain, 8 uur: Daar zit muziek in, 14 jaar. Gebouw Kanis straat, 25 uur: Tentoonstelling „Door werken". Valk's Lunchroom, 8 uur: Openbare verg. P.v.d.A. voor midden standers. ZATERDAG Bioscopen allen twee voorstellingen, 7 en 9.30 u. 3 uur opening tentoonstel- -ing Toulouse-Lautrac, gemeente-mu seum; ook Zondag 25 uur geopend. Alle «oorten drukwerk, van het kleinste kaartje tot een uitgebreid jaarverslag, levert vlug, billijk en goed N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam 9, tel. 3320. Toen Cees Wever voor de eerste maal de constructie onder ogen kreeg, ging hij er eerst eens bij zitten. Hij nam eens vijf minuten om te kijken en te denken. Hij kwam tenslotte tot de conclusie, dat het werkelijk een baggermolen was, dat hij onder ogen had. En zelfs leek het hem niet onmo gelijk, dat het ding zou willen bag geren. Al bleef het ponton van vier meter lang en twee meter breed hache lijk. rank in verhouding tot de hoogte van de opbouw. Geslaagde demonstratie. Vroeger bestond voor de polderbe sturen geen probleem van dichtlopen- de sloten. Toen „slikte" iederéén en alles, waren de sloten op de bodem schoon als een stal na de schoonmaak. Maar sedert de kunstmest meer en meer in gebruik kwam, raakte „slik- beugel" in discrediet. En in menige sloot kwam meer bagger dan water. Natuurlijk werden de polderbestu- len actief. Men verordineerde zus en verplichtte zohet euvel bleek niet afdoende op te vangen. Er kwamen constructeurs, die voor al die smalle vaarsloten en waterleidingen bagger machines trachten te construeren. Het jaar 1949 heeft al heel wat mislukkin gen gezien, die varieerden van half geslaagde demonstraties tot vol komen mislukkingen. Elke fabrikant, die met iets nieuws op de markt kwam, vond een gewillig gehoor bij polderbesturen, waterschap pen en particuliere landeigenaren, maar de resultaten waren van dien aard, dat 't vraagstuk onopgelost bleef. Toen kwam de fa. Bakker en Kuy- per uit Schoorldam In actie Details. Natuurlijk is de door deze construc teurs gebouwde machine nog niet ge test op levensduur, maar de demon stratie heeft wel bewezen, dat het mo lentje zeer waarschijnlijk zal voldoen. Het Is uitgerust met 30 emmers van 12 liter, heeft dus een capaciteit van ong. 31 m3 per uur. De werkelijke op brengst bedroeg bij de demonstratie, welke Maandagmiddag op Schoorldam werd gehounden zeker 10 kubiek per uur. Het geheel is demontabel en des noods op een vrachtauto te vervoeren. De prijs zal ongeveer 8000 bedra gen, terwijl de kosten van het uitdie pen van een 3 m. brede sloot met een diepteverschil van 50 60 cm. (van 40 cm tot ca 1 m) komen per strek kende meter op ongeveer 80 cents, één en ander afhankelijk van de omstan digheden. Voor de bediening kan des noods met één man worden volstaan. De bagger wordt gelijktijdig op het land gebracht, desgew;r_ri naar twee kanten. Alles met elkaar kan gezegd wor den, dat de oplossing moeilijk ver beterd kan worden en dat met de bouw van deze kleinste baggermolen ter wereld de fa. Bakker en Kuijper de zorgen van de polderbesturen verlicht heeft. Het heeft de constructeurs ove rigens genoeg zorgen gebaard om een bruikbare oplossing te vinden voor het probleem, dat de te geringe stabiliteit van de molen hun stelde. Zij wisten hieraan een mouw te passen door in de breedte van de molen een balk aan te brengen met aan de einden een wiel. resp. steunvoet, zodat de bruik- ACTIE VOOR HERWONNEN LEVENSKRACHT. Gisteravond had in de zaal van café Roozendaal een bijeenkomst plaats van verschillende besturen van vereni gingen welke zich op sociaal terrein bewegen. Het doel van deze avond was de actie voor „Herwonnen Levens kracht" nieuw leven in te blazen. Hierna werden verschillende ingeko men stukken betrekking hebbende op het werk van Herw. Levenskracht, be handeld. Naar aanleiding hiervan werd het donateursvraagstuk uitvoerig be sproken. Ter vergadering werden waar derende woorden gesproken over het werk door .Herwonnen Levenskracht" verricht. Algemene vergadering van het Nut De afd. De Rijp van het Dep. tot Nut van het Algemeen vergaderde Woens dagavond in hotel De Eendracht van mevr. Wed. van der VlietijLuder. Voor zitter was ds. Kastein. Van het hoofd bestuur was een schrijven gekomen waarin werd medegedeeld dat met in gang van 1950 een wijziging zal worden aangebracht in de berekening van de afdracht. Tot nu toe werd 1/3 van de contributie afgedragen, nu wordt dit Een en ander veroorzaakte enige commentaar, doch het bestuur meende dat hieraan weinig was te veranderen. Het aantal leden bleek In de loop van het jaar belangrijk te zijn gestegen. Thans staan 75 leden Ingeschreven. Na een beschouwing van de agenda voor de op 11 en 12 Juni te Amsterdam te hou den algemene vergadering, werd be sloten ds. Kastein af te vaardigen, daar deze ook voor de afdeling Graft de ver gadering zal bezoeken. Uit het verslag van de penningmeester, burgemeester J. Dalenberg, bleek dat in het afgelopen boekjaar was ontvangen f 178,52, terwijl f 224,58 werd uitgegeven. De rekening en verantwoording van de bibliotheek sloot met een gunstiger resultaat, hier bleken de ontvangsten te zijn f 39,50 tegen een uitgaven van f 10.31. De resp kascomm. deelden mede, dat bereken en bescheiden keurig in orde werden bevonden Bij de rondvraag stelde de secretaris, de heer T. P. van Houwe- linge, voor, het bodeloon te verhogen van f 10 op f 15, dit werd met algemene stemmen aangenomen. Jaarvergadering van het Centraal Genootschap Dinsdagavond hield de afdeling Dirkshom van bovengenoemd genootschap haar jaarver gadering. Voorzitter Kistemaker wee« in zijn openingswoord op het grote belang van de kinderuitzending en sprak zijn verheugenis uit over de groeiende belangstelling, waarvan deze vergadering getuigde. Na de gebruikelijke agenda-punten volgde mededeling over de uit zending. Hiervoor zijn twee meisjes uit de af deling door de schoolarts aangewezen. Zij zul len in Augustus vijf weken naar de Veluwe gaan naar het vriendelijke koloniehuisje „De Biisterbosch". Hiermede maakt de vereniging een begin met de uitzending. Het financieel verslag werd goedgekeurd. De kascommissie voor 1949 zal bestaan uit de dames P. Langedijk—Boere en A Snijder—Brommer. De contributie zal door enige leden worden geïnd. Het verenigingsjaar zal lopen van 1 Januari—31 December en de jaarvergadering in het vervolg vóór 1 Maart gehouden worden. Het is dan een gunstiger tijd om de leden door middel van een film meer bekendheid met het kolonie-werk te geven. De periodiek aftredende bestuursleden, t.w.: Zi. Lanjouw, D. C. Broersma en W. Kiste maker werden herkozen, zodat het bestuur on gewijzigd blijft. Om circa 10 uur sloot de voorzitter deze prettig verlopen vergadering. baarheid van de molen beperkt is tot sloten van ca. 5 meter. Wie er waren. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich vele deputaties van polder besturen en bannes, zo van het Geest- merambacht, de Valkkogerpolder enz, Voorts was de burgemeester van War- menhuizen aanwezig, alsmede ambte naren van de Rijkswaterstaat. De mo ten werd gedemonstreerd door de heer Wever van de fa. Mammen en Wever, die met deze machine in de Langedijk binnenkort hoopt uit te komen. Een practisch boekje voor jeugdige kiezers Op 5 Mei werd te Utrecht door hst Gemeentebestuur een bijeenkomst g«- organiseerd voor de jonge kiezers en kiezeressen, die door het bereiken van de 23-jarige leeftijd in 1948 dit jaar kiesgerechtigd werden. Aan het einde dezer bijeenkomst werd aan allen een exemplaar uitgereikt van het boekje „Burgerrecht is Burgerplicht", welk boekje speciaal voor deze gelegenheid werd samengesteld. Het interessante boekje bevat een voorwoord van de burgemeester, 'n ge dicht van Adama van Scheltema en Gabriël Smit, een beschouwing van Ch. H. van Aken over de totstankoming der Nederlandse vrijheid, een artikel van Prof. Dr. W. J.' A. Kernkamp over: Vrije burgers in een vrij land, en een bijdra ge van mr. J. W. C. van Camper: „Utrecht door de eeuwen heen". De jeugdige kiezers krijgen door dit werkje een goede kijk op de voornaam ste grondwetsartikelen, de inrichting van de staat en de betekenis van het kiesrecht. Vanzelfsprekend is aan dit werkje grotendeels het cachet van de stad hunner inwoning gegeven. De gemeenteraad van Warmenhui zen heeft gisteravond met 43 stem men het verrassende besluit genomen, de voorgestelde financieringsregeling voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk en de gemeentetoren van de hand te wijzen. Doordat in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt, werd het voorstel van B. en W om tot restau ratie van kerk en toren over te gaan. opnieuw in stemming gebracht. De desbetreffende toelichting en voorstellen van B. en W. vermeldden, dat in de raadsvergadering van 22 December 1948 werd besloten tot aan vaarding van de algemene subsidie voorwaarden van het Rijk voor de res tauratie van de gemeentetoren. Intus sen had de adviescommissie voor de provincie Noord-Holland voor de res tauratie van monumenten haar advies uitgebracht omtrent subsidiëring in de kosten van restauratie van kerk en to ren. Deze cijfers waren als volgt: Kerk: 60 procent Staat der Nederlanden f 82.983.97, 15 procent provincie Noord- Holland f 20.745,99, 10 procent ge meente Warmenhuizen f 13.830.67, 15 procent kerkelijke gemeente f 20 745.99 totaal f 138.306,62. Toren: 50 pet. Staat der Nederlanden f 16.533.28, 15 pet. prov. N -Holland f 4.959.98, 35 pet. gem. War menhuizen f 11.573,29, totaal f 33.066.55. Overtuigd van het oelang om deze monumenten voor de gemeente te be houden, achten B. en W. de geadvi seerde verdeling der restauratiekosten aanvaardbaar en stelden de raad voor. de gevraagde subsidie uit de gemeen te-kas te verlenen. Hierop volgde het verrassende besluit: Vóór stemden wet houder de Groot, P. J. Mink en mevr. Vogelaar, tegen Wethouder Dekker, Ant. Nannes, C. Mosch en C. Roozen daal. Toen de voorzitter aan wethouder Dekker vroeg te stemmen, stelde hij de vraag of hij* nog iets over de res tauratie kon vragen, waarop de voor zitter antwoordde dat het nu ging om stemmen. „Dan stem ik voorlopig tegen" was zijn antwoord. Bij de vorige vergadering stemde de heer Dekker vóór en het onbegrijpe lijke van deze situatie is, dat evenals in de vorige vergadering ook nu de Een comité in Alkmaar, zich noemende het stakingscomité, heeft zich het recht aange matigd do bonafide vakorganisaties te beeri- tiseren, omdat deze zich niet scharen in de gelederen van hen, die alom in den lande trach ten onrust onder de arbeiders te brengen of te vergroten. Dit stakingscomité heeft over de stucadoors staking in diverse bladen een stuk doen pu bliceren, wat dan een juiste voorlichting zou moeten zijn. Ondergetekende wil niet uitwijden over het vraagstuk wat wel of niet z.g. zwarte lonen zijn. De mening hierover is zo verschillend, dat er wel een hele krant met gevuld kan worden. Wel wil ik het hebben over de door het stakingscomité naar voren gebrachte (z.g.) loons verlaging. Is het een loonsverlaging, oi wordt nu het geldende loon volgens de bindende loonregeling van 1947 uitbetaald, opgelegd door het College van Rijksbemiddelaars? Is het juist dat men venvacht dat de bona fide organisaties zich scharen achter individuele overeenkomsten, zoals die in het stuoadoors- bedrijf waren? En moeten de organisaties zich scharen achter het egoïsme van enkelen? Moeten de organisaties gaan speculeren met de gelden van al hun leden die vertrouwen hebben gesteld in die organisaties waar zij denken thuis te horen. Hebben die organisaties, resp. de hoofdbesturen, daar het recht toe, of moeten zij de weg bewandelen, hun door sta tuten en reglementen aangegeven? Waar moet het heen, als een klein groepje egoïsten meent de bonafide organisaties voor hun karretje te kunnen spannen? Hebben de stucadoors, toen zij lonen van 170,—, f 80,— of soms nog meer verdienden, ooit gedacht aan hun mede-arbeiders, die voor de geldende loonregeling aan het werk waren? Of hebben zij toen gedacht: Iaat de timmer man, de metselaar e.a. jn het bouwbedrijf, hun eigen boontjes maar doppen? Zijn de stucadoors zo zeker van hun zaak dat alle bouwarbeiders achter hun eisen staan? De organisaties zullen strijden als het nodig is, maar dan in het belang van de gehele ar beidende klasse en met gerechtvaardigd© rede nen. Niet echter voor een groep ontspoorde egoïsten. Over de samenstelling van bet stakings- comitó wil ik het niet hebben, omdat die bij de bouwarbeiders wel algemeen bekend is. Wel echter over de grove leugen, die zij durven te uiten, betreffende twee leden van de A.N.B. V- erden die twee, n.l. J. Ottenbros en v. d. Meulen, voor de keuze gesteld: uit het sta kingscomité of anders geen uitkering? Neen, door ondergetekende werden zij gewezen op hun plichten als georganiseerde arbeiders en daardoor hebben zij ingezien, dat zij in het comité niet thuis horen. Het is wel erg gemakkelijk zijn eigen zwakte te verschuilen achter dikke en grote woorden als bijv. broodroof, zoals het comité dit doet. Maar juist door hun onrechtmatige actie zijn zij het, die de arbeiders naar de afgrond drij ven en inderdaad broodroof plegen. Stucadoors, blijft vertrouwen stellen in uw eigen organisaties en hervat de arbeid. J. v. d. HEUVEL, Voorzitter A.N.B., Afd. Alkmaar. VERKLARING De ondergetkenden, Ottenbros en v. d. Meu len, die verleden week uit het stakingscomité van de stucadoors zijn getreden, omdat zij van hun bond A.N.B. (N.V.V.) steungeld zouden ontvangen, verklaren hierbij dat zij vanaf heden weer in de stakingsleiding zitting hebben ge nomen, omdat hun is gebleken dat de bond zijn toezegging niet is nagekomen. OTTENBROS. v. d. MEULEN. Naar het K.N.P. verneemt zal 26 en 27 Juni van dit jaar in Haarlem de Synode van het bisdom Haarlem worden gehouden. De laat ste Synode van het bisdom Haarlem werd te Haarlem bijeengeroepen door mgr. J. D. J. Aengenent op Maandag 21 October 1929 en gesloten Woensdag 23 October d a.v- meerderheid van B. en W. de raad om goedkeuring verzocht. Het is nu eenmaal zó op de wereld, er is niets veranderlijker dan een mens. Laten wij echter de hoop niet laten varen en de wens uitspreken dat dit prachtige monument voor ons land schap en dorpsschoon behouden zal blijven. Wat verder besloten werd Van de Bond van Nederlands Over heidspersoneel te Amsterdam was een verzoek binnengekomen om geen ge bruik te maken van het recht tot het verhalen op de betrokken ambtenaren van de verschuldigde bijdragen voor inkoop van diensttijd voor pensioen, zulks krachtens artikel 42, lid 3 der Fensioenwet 1922. B. en W. stelden voor dit schrijven vcor kennisgeving aan te nemen en t.z.t. elk geval van inkoop van dienst tijd individueel te beoordelen of ver haal dient te worden toegepast. Alzo besloten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 16 Maart 1949. waarbij aan B. en W de bevoegdheid tot het verhuren van woningen wordt overgedragen. Eveneens was goedkeuring ontvangen tot het beschikbaarstellen van f 40.000 voor de bouw van vier woningwetwo ningen. Nog werd besloten, óók voor de onderwijzers een regeling te tref- i fen voor vergoeding bij verandering an standplaats. De gemeenteraad was voltallig en stond onder voorzitterschap van bur gemeester Nolet,

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6