VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wilde gevechten in Berlijn als gevolg van spoorwegstaking James Forrestal pleegde zelfmoord Amerika is optimistisch over de Indonesische kwestie DeViermogendheden- conferentie te Parijs DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Russisch generaal door stakers aangevallen Anti-communisten dreigen met algemene staking Amsterdamse vrouw dood aangetroffen Er was ruzie geweest Weerbericht Duizenden uit Djokja Geestelijk ziek door veel te veel werk RöCTPk vliegtuigen met rupslandingsgestellen. J^hV^JL l U wDlwJN Zijn zeer bruikbaar in te-hooi-en-te- Plan-Cochran is van de baan VANDAAG BEGINT: Amerikaanse straaljagers over de Oceaan naar Duitsland dat hij een „stootje" èl is hij urenlang gein- tangenaam bezig, zonder een seconde te verve- oral bij het hengelen op i, zich toch zeker onder indigheden om de 10 „beet" kenbaar maakt, iet zeggen, dat elke vis ook gevangen is. Neen, een kunst, maar wel ;et" aangename sensatie lagen vis geeft een spor- :ende strijd op leven en iste van het standpunt ien. nlijk om in een kort ar en nadelen van licht nmen en te verduidelij ding staat vast: licht rijk vissen en het ver- gelaar tot voorzichtig nanoeuvreren, waardoor met het kleinste visje, pwindend is. de bedoeling de henge- cken, zich weer aan zijn wijden: die heeft geen dig en telt reeds elk nog scheidt van de eer- illen wij niet-hengelaars aangenaam en goedkoop at reeds duizenden in mlang gezonde en spor ing heeft gegeven en zal geven. Een B-iS bommen werper van de luchtmacht der V.S. verlaat zijn basis op Muroc itt California. Bij de start wordt ge bruik gemaakt van twee speciale installaties, een onder elke vleugel die tijdens het vertrek een extra- druk van S000 En gelse ponden toe voegen aan da 20.000 pond druk- vermogen van de vier straalmotoren van het vliegtuig. De bommenwerper heeft een snelheid van 550 mijl, d.i. 885 km. per uur. oogte te blijven van de n Peróns hoofdkwartier roed heeft Evita er voor aar broer een van de op het secretariaat van it bekleedt. Haar oudste tas in de provincie Jurén. hebben belangrijke po- s met de daarbij beho- •n gekregen. Een van de •n van moeder Duarte d van het departement en Telegraafzaken naderhand door Perón, ■natig vond dat de tegen- manier een uitgebreid eem kon opzetten, weer ïslotte heeft Evita een nse „Winterhulp" opge- •lijks enorme bedragen e invloed die Evita door bleek te •edeeltelijk teniet te doen tor zelf zijn kracht ga nger. Zijn meest betrouw- :ijn dicht bij de hoofdstad onge ambitieuze officie- Bvorderd of overgeplaatst eken van het land waar lad kunnen doen. Boven- Perón over de sterk „Alianca Nacional". rijd om de „hemdlozen". is de strijd echter om de artikel reeds genoemde escamisato's". Deze groep ster deed rijzen, het echter geen van deze groep geheel in de jen. Het zou zeer wel juist dit feit hen nog amen zal houden. vijst men er in Argenti- a bij een verdwijnen van ;e winnen zou hebben inte- a zijn de overtuiging indien de dictator ge len of zelfs indien hij een od zou sterven, Evita het i kunnen opknappen. TJit- Igens deze lieden al haar hoe groot ook, af- hem. zij één ding Is zeker: och Evita, noch de Ar- ;n voorlopig over verve- hebben, de strijd is nog BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel 3320 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Maandag 23 Mei 1949 146e Jaargang No. 120 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimetei Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen, 1.40 per maand, f 1.— per kwartaal plus incassokosten Tijdens het weekeinde heeft de sta king van het treinpersoneel te Berlijn, dat zijn loon in Westelijke marken wenst uitbetaald te krijgen, zich uitge breid en geleid tot verschillende scher mutselingen met Sowjetrussische offi cieren of door de Sowjets gecontroleer de Duitse politie. Zaterdagmiddag lag de S-Bahn, de bovengrondse spoorweg door geheel Berlijn, reeds volkomen stil. Zondagmiddag was de onder Sow jetrussische controle staande politie in het bezit van de meeste stations van de luchtspoorwcg. 36 uur van bijna onaf gebroken strijd met de stakers ging hier aan vooraf. Zondagmiddag werd het sta tion Charlottenhurg door met geweren gewapende politie heroverd, nadat een menigte van ongeveer 2000 stakers met hun aanhangers arm in arm de 150 man spoorwegpolitie, die het station bezet had, langs de rails in de richting van de Sowjetsector had teruggedreven. Zondagochtend reed een trein uit de Sowjetsector langs een der voornaam ste spoorlijnen West-Berlijn binnen. Op elk station werd ongeveer 20 man spoor wegpolitie afgezet. Op het station Neu- kBlln losten de inzittenden naar schat ting 300 schoten op de stakers, die het station bezet hadden. De trein reed weg toen alle munitie verschoten was. Verwarde toestand. Sinds Zaterdagnacht zijn 14 personen gewond en 17 personen gearresteerd door de Westelijke politie. Een nog niet bekend aantal stakers is door de spoor wegpolitie naar de Sowjetsector over gebracht. De toestand is uitermate ver ward. Met elkaar strijdige berichten van het stakingshoofdkwartier, spoor wegfunctionarissen en het hoofdkwar tier der westelijke politie maken het onmogelijk de juiste omvang der per soonlijke ongevallen vast te stellen. Ernst Scharnowski, voorzitter der an ti-communistische vakvereniging UGO heeft de gebeurtenissen van Zondag „een poging der communisten een burgeroorlog te ontketenen" ge noemd. Zo nodig zou de UGO in geheel Berlijn, de Sovjetsector incluis, een al gemene staking uitroepen, aldus Schar nowski. Generaal aangevallen. Stakers hebben generaal Kwasjnin, hoofd van de afdeling vervoer van het militaire Sowjetbestuur aangevallen, toen hjj spoorweginstallaties in de Ame rikaanse sector wilde inspecteren. Poli tie uit West-Berlijn redde hem van „een Zondagmorgen werd de politie te Amsterdam door de buren gewaar schuwd dat er in een perceel in de Hud- sonstraat om hulp werd geroepen. Bij aankomst in het huis trof de politie er het stoffelijk overschot van een 71-jari- ge vrouw, de bewoonster, aan. Het lijk lag in de gang van het huis, te midden van een plas bloed. De glazen lamp was in scherven en alles wees er op, dat de vrouw tegen een deurpost was gevallen. In het huis was tevens een ongeveer zestigjarige man die daar eveneens woont. Hij verkeerde sterk onder in vloed van drank en kon geen verklaring geven over hetgeen zich had afgespeeld in de woning. Volgens mededelingen van de buren was deze man kort tevo ren thuisgekomen en was er ruzie ont staan. Plotseling had men de vrouw om hulp horen roepen en vrijwel tegelij kertijd een slag gehoord De man is door de politie gearresteerd doch hij houdt vol zich niet te h'erinne- ren wat er is gebeurd. Zweden weigert uitlevering van Russische vlieger Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft opnieuw geweigerd het verzoek van de Sowjetrussische ambassade in te willigen om een onder houd te mogen hebben met de niet ge noemde 27-jarige bestuurder van een volledig uitgerust gevechtsvliegtuig der Sowjetrussische luchtmacht die Woens dag te Stockholm is geland en die aan de Zweedse regering heeft verzocht, herr als politiek vluchteling het recht van asyl te verlenen. Het vliegtuig wordt teruggegeven. Verwachting tot Dinsdagavond: Vannacht op sommige plaatsen nevel of mist. Overigens tijdelijk wat toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering van temperatuur. wilde menigte", aldus het politierap port, en begeleidde hem in zijn auto naar de grens van de Sowjet-sector. Trein in brand gestoken. Volgens ooggetuigen opende de spoor wegpolitie te Charlottenburg het vuur, n; dat een grote menigte stakers een zich op het station bevindende trein in brand hadden gestoken. Andere stakers b.usten de brand. Ongeregelde groepen rtJen uitrustingsstukken van de onder Russisch toezicht staande politie en leg den op de rails grote vuren aan n et Sowj et-licentie verschijnende bla den. Tegen het middaguur was het sta tion omrin"4 f— een menigte van r.-ar schattin® -onen. Men riep scheldwoorden aan het adres van de spoorwegpolitie. Vooral de Chinezen zien weinig heil in Sukarno Het eerste grote transport van duizend evacuee's vertrok in vijftig trucks uit Djokja naar Magelang. Over enkele da gen zullen dagelijks drieduizend per sonen worden afgevoerd in 150 wagens. Bij een voorzichtige schatting van veer tigduizend evacuee's betekent dit, dat indien zich geen moeilijkheden voor doen de evacuatie ongeveer twee weken in beslag zal nemen. „Daarna is de bestuursoverdracht Hechts een kwestie van dagen", aldus verklaarde de resident van Djokja. Tot nu toe hebben zich ongeveer achttien duizend personen voor evacuatie opge geven. Men schat het aantal inwoners van de stad Djokja, dat zich voor eva cuatie zal opgeven, op 24.000 (het totaal aantal inwoners van de stad bedraagt 350.000). De evacuee's zijn voor 't mee- rendeel Chinezen. In het Zuidelijke deel van Djokja zijn pamfletten gevon den, waarop leuzen als „Hollanders weg, Chinezen dood" voorkomen. Ook bij de Engelse spoorwegen staking Het passagiersverkeer per spoorweg in het Noordoostelijke deel van Enge land lag Zondag practisch stil tengevol ge van een symbolische staking van 24 uur door machinisten en stokers. De machinisten en stokers, die in dit ge bied op lange afstanden rijden, hebben namelijk besloten iedere Zondag te sta ken als protest tegen de nieuwe regel, dat zij 's avonds niet naar huis terug kunnen keren, doch in nachtverblijven van de spoorwegen moeten overnach ten. De staking omvat ongeveer 3000 personen. OPA BULTHUIS, 102 JAAR, OVERLEDEN In de ouderdom van ruim 102 jaar is te Groningen de oudste inwoner van deze stad, opa Bulthuis, na een kort stondige ziekte overleden. Opa Bulthuis was een zeer vitaal man, die iedere dag nog 'n wandelingetje door Groningens straten maakte. Tijdens een dezer wan delingen heeft hij een longontsteking opgelopen, waaraan hij zeer kort daar op overleed. TORNADO'S IN DE VER. STATEN Als gevolg van tornado's in het mid den en Westen van de Ver. Staten zijn tenminste 29 personen om het leven ge komen. Er zijn ruim 250 gewonden. Ver wacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn, wanneer de verbroken verbindingen zijn her steld. Een 27-jarige Russische piloot, wiens vrouw naar Siberie was getranspor teerd, landde met een nieuw Russisch vliegtuig-type in Zweden. De con structie van de machine, die een snelheid van 600 km per uur heeft, werd door de Russen angstvallig geheim gehouden. Het was tot heden noch Amerika, noch Engeland gelukt een exemplaar van dit type in han den te krijgen. In deskundige kringen is men zeer benieuwd of de ma chine een raket-inrichting heeft. Zo ja, dan zou men achter een belang rijk Russisch geheim zijn gekomen. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken trof onmiddellijk alle maatregelen om de piloot, die „genoeg" van het Sowjetsysteem had, en het vliegtuig in volkomen veiligheid te stellen. De gelande La-ll-machine van de Semyron A. Lavochkin fabrieken. De vroegere Amerikaanse minister van marine James Forrestal is om het leven gekomen, toen hy Zondagochtend om 2 uur uit een raam is gesprongen van een marine-ziekenhuis by Washing ton, waar hij reeds verscheidene weken wegens zwaarmoedigheid werd ver pleegd, De laatste tijd scheen zijn toe stand te verbeteren. Forrestal is 57 jaar oud geworden. Volgens de behandelende arts was de toestand waarin zyn patiënt verkeerde „het onmiddellijke gevolg van overma tig hard werken zowel in als na de oor log" In 1940 werd Forrestal onder wijlen president Roosevelt onderminister van marine. Hij was de stuwende kracht achter de bewapening van de V.S. Na de oorlog leidde hij de koude oorlog te gen de Sowjetunie in dezelfde geest. Hij stond op het standpunt, dat een mi litair sterk Amerika de enige werke- lyke waarborg kon zijn voor het be houd van de Westerse beschaving. In Juli 1947 werd hy minister van defensie en hoofd van de verenigde strijdkrachten (leger, marine, lucht macht). Het plan voor de vereniging der strijdkrachten was door Forrestal zelt opgesteld. Voor de generaals was hy een strenge meester. Ofschoon hij hen als schooljongens behandelde, dwong hij hun eerbied en vertrouwen al. In Maart van dit jaar werd Forrestal op eigen verzoek van zijn functie ont heven. Nader wordt nog gemeld, dat de ra men van zijn eigen kamer met zwaar traliewerk waren voorzien, doch dat 't raam in de nabijgelegen kamer een luik had, dat hij opende. Om zijn nek vond Imen vastaangehaald het koord van zijn badjas, in zijn kamer een boek met Griekse philisophische poëzie over het onderwerp „Leven en Dood". Bij de openliggende bladzijde stonden aante keningen van zijn hand. Forrestal had de volgende regel van het koor in Sophocles' treurspel Ajax in een bloemlezing van wereldpoëzie aangestreept: „Wanneer der rede dag in de nacht ondergaat vreugdeloos geblust in koude verrotting, dan is het beter te sterven en te slapen". Heden zal een commissie van de Amerikaanse marine een onderzoek openen naar de zelfmoord van de voormalige minister van defensie. O.m. moet worden uitgemaakt, waar om hij zo lang alleen werd gelaten, dat hij het raam, waaruit hij gespron- ge: is, kon bereiken. Amerika rouwt. President Truman heeft nationale rouw bevolen om de nagedachtenis van Forrestal te eren. Op alle openbare gebouwen, oorlogs schepen en marinevaartuigen, zal tot aar de dag der begrafenis de vlag half stok worden gehesen. Amerika vraagt uitlevering van Gerhard Eislee Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Britse rege ring een officieel verzoek tot uitleve ring van de communistische leider Ger hard Eisler doen toekomen. Van offi ciële zijde wordt verklaard, dat de uit levering van Eisler Uitslijtend wordt verzocht, omdat hij wegens strafbare feiten terecht moet staan. BRANDEN OP DE VELUWE. Zondag heeft op de Veluwe de rode haan zeven maal gekraaid in bos en heide, maar even zovele keren vond hij de bosbrandweer paraat, zodat de om vang van de branden binnen enige grenzen beperkt bleef. In vijf geval len, bij Wezep en Stroe een maal, en bij Nunspeet drie maal, woedde het vuur langs de spoorlijn. Voorts ging er een hectare bos verloren nabij Ede en eveneens tussen Beekbergen en Loe- nen. COMMUNISTEN EN ILLEGALITEIT De Nederlandse „Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd" heeft met 52 tegen 41 stemmen (1 stem was in blanco uitgebracht) beslo ten, dat het lidmaatschap dezer vere niging onverenigbaar is met dat der Communistische Partij Nederland. J_|OEWEL HET NOG lang niet zeker is, dat Friesland een Repu bliek wordt met Abe Lenstra als presi dent, is het toch wel zeker dat de Friezen iets anders willen dan anders. Op de christelijke school te Leeuwar den gaan ze Fries als leervak op het lesrooster zetten en dat komt me vreemd voor, want die kindertjes pra ten zó goed Frysk, dat een ordinaire Hollander d'r geen biet van snapt. Maar dat moet nu nog erger worden! Wijders heeft het Kamerlid Algra kor telings voorgesteld in het leger een apart regiment-Friesland op te richten en de strijdhond „Friesland Vrij" heeft daar thans een schriftelijk applaus aan vastgeplakt. Vriezen gaan niet over éénnachtsijs, maar als ze wat in d'r hoofd hebben hebben ze het niet er gens elders. Als u me begrijpt. Een reiziger en een student kregen op de Amsterdamse Overtoom een verschil van inzicht en dat viel niet met ar gumenten uit de wereld te helpen. Derhalve sloeg de reiziger de student met een hersenschudding in het zie kenhuis, weshalve mitsdien de pliesie het laatste woord kreeg. Een ker misreiziger en zijn gemalinne hadden Zaterdag teveel Hollandse nieuwe ge geten en dronken een paar Amster damse café's leeg. Op hun hotelkamer kregen zij vervolgens ruzie over een aangelegenheid, die niet in de krant thuis hoort en de man deed met zijn zakmes een poging tot demontering van zijn liefste. Zij naar het ziekenhuis, hij naar de cel. Blijft goeie maatjes na malse maatjes! LUXE-BAD SCHEVENINGEN ie weer geopend met de wedrennen by elkaar. In Amerika bouwen ze gras snel achter het front aangelegde vliegvelden. Je kunt nooit weten: er wordt weer véél over de vrede gecon fereerd.... niiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii over het strand. Wie 't eerste te water waren kregen gratis abonnementen. Bij de groep heren-met-buikjes liep er één mee in pyamabroek: zo uit bed de vuver in! Bij de run van de meidekens beneden de twintig kwamen de bruin vissen kwispelstaartend aan het opper vlak drijven. De nieuwe badpakken- mode: veel lucht en weinig punten. In Vlissingen kwam een auto, die op de boulevard was geparkeerd, op eigen/ gelegenheid de trap af. 't Is te verstaan! O Erich Maria Remarque de thans 50- jarige auteur van „lm Westen nichts Neues", was voor Hitier uitgeweken naar Amerika, Komt nu weer Neues zoeken in het Westen. Hij gaat in Zwit serland wonen. Schreef een vermogen De berichten uit Batavia betreffende de gunstige atmosfeer, waarin de Ned.- Republikeinse commissies werken aan de voorbereiding voor de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja worden in Amerikaanse regeringskrin gen als zeer bemoedigend beschouwd. De Van RoyenRum-verklaringen heb ben in deze kringen grote voldoening gewekt en worden besfhouwd als een overeenkomst, die tot stand is gebracht door vertrouwen aan beide zijden. Men twijfelt er in Washington niet aan, dat zowel Nederlanders als Repu blikeinen het uiterste zullen doen om de overeenkomst uit te voeren, ofschoon men beseft, dat nog verschillende moei lijkheden, in het bijzonder betreffende de communistische elementen in de Re publiek, overwonnen zullen moeten worden. Amerikaanse autoriteiten gaven uiting aan hun vertrouwen, dat de huidige overeenkomst zou kunnen leiden tot een sterke Nederlands-Indonesische Unie. gebaseerd op vrijwiluge samen werking v elke volgens deze autoritei ten meer dan coii dient te worden ge realiseerd als dringende noodzaak voor de toekomstige ontwikkeling, zowel van Nederland als van Indonesië. Naar aanleiding van de recente uitlatingen in de Republikeinse pers, die de Van RoyenRum-verklaringen beschouwen a's „een begin van verwezenlijking van het plan-Cochran". verklaarde men te Washington, dat van Amerikaanse zij de geen enkele neiging bestaat om liet plan-Cochran te doen herleven als leid draad voor de toekomstige onderhan delingen. Integendeel, Amerikaanse re- Officieel wordt medegedeeld, dat de eerste bijeenkomst te Parys van de mi nisters van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden vandaag te 16 uur plaatseiyke tijd zal worden gehouden. Men meent te Parys, dat de ministers zijn overeengekomen tijdens deze ver gadering de volgende punten in behan deling te nemen: 1. Het Duitse vraagstuk; 2. de pro blemen, welke verband houden met. de situatie te'Beriyn en met het Berlijnse muntvraagstuk; 3. inleidende besprekin gen betreffende een met Oostenryk te sluiten vredesverdrag. geringskringen zijn van mening, dat de beginselen en de programma's voor het houden van verkiezingen, de vorming van staatkundige eenheden, het ontwer pen van een constitutie en een Uniesta tuut bij voorkeur dienen te worden uit gewerkt door. Nederlanders, Republi keinen en Federalisten, in gezamenlijk overleg en dat de Ver. Naties zich hier bij zoveel mogelijk op de achtergrond dienen te houden. Door de leiding der Amerikaanse iuchtmacht is bekendgemaakt, dat de bemanningen van 15 met straalmotoren uitgeruste gevechtsvliegtuigen is aahge- zegd zich gereed te houden om op kor te termijn over de oceaan naar Duits land te vliegen. De jagers zullen aldaar worden toegevoegd aan de 36ste groep jachtvliegtuigen, die haar basis te Fiir- stenfeldbruck heeft. Chinese communisten beschuldigen Amerika De communistische radio te Peiping heeft gemeld, dat de Verenigde Staten onlangs hun strijdkrachten in China hebben versterkt. Zij verklaart dat vijf Amerikaanse oorlogsschepen uit Japan te Tsingtao zijn aangekomen en dat deze door vier zware bommenwerpers en door 1500 manschappen werden ge volgd. De radio voegt er aan toe, dat „deze inmenging door het Amerikaan se imperialisme in de binnenlandse aangelegenheden van China de ver ontwaardiging van het Chinese volk heeft gewekt". Brand in het Reichswald In het Duitse Reichswald is gister middag brand uitgebroken. Het vuur woedt over een oppervlakte van 5 kilo meter in een bebossing van jong den nenhout bij de Gelderberg, tussen de Duitse dorpjes Frasselt en Nütterden. Het is een gebied waar verleden jaar, toen Nederlandse houtfirma's hier kap- vergunning hadden niet gekapt mocht worden en het bevindt zich ten Zuid- Oosten van de Nederlandse gemeente Groesbeek. Zolang de haring zo duur blijft, gaan we ze zelf vangen, Theodoor. J)E ENGELSE SCHOOLJONGEN Michael Hippisley, die nies-aan- vallen kreeg, is aan zijn vijftiende dag bezig. Een paar uur hield het hatsjieën op, toen hij in een ijsfabriek (18 gr. on der nul van Farenheit) was. Toen hij buiten kwam begon het weer. Een heel regiment dokters staat om hem heen te schuddebollen. In Frankfort zijn 5000 Duitse krijgsgevangenen uit Rus land aangekomen en doorgereisd naar moeder de vrouw. Heimkehr ins Reich, maar anders dan vroeger. Deze week treedt de Deense prins Flemming in het huwelijk net Ruth Nielsen. Door zijn recht op eigen keuze verspeelde nij (vrijwillig) bet recht op de troon. Min der tragisch dan Hamlet. En toch romantisch. Ethel Dupont, de vrouw van Franklin D. Roosevelt Jr., heeft haar eis tot echtscheiding toegewezen gekregen. Zij had haar (politieke) man beschuldigd van „buitengewone geeste lijke wreedheid". De verpleegstertjes in de Engelse ziekenhuizen hebben op slag gekregen en dat is ze van harte gegund. De oudsten (en besten) kunnen een inkomen van vijf miel bereiken. Verdienen ze! De Hongaarse gezant in Engeland. Janos Eroes, is van zijn functie ontheven „wegens slechts ge zondheid", maar wie hem kennen grijn* zen! Hij is het toonbeeld van levens lustige frisheid, 't Zal 'm wel in sen poRtteke blindedarm altten. TANNER EN LINKOMIES KRIJGEN GRATIE. Aan Vaino Tanner, Finlands premier in de oorlog, en Edvin Linkomies, mi nister van financiën in de oorlog, die in 1945 waren gevangen genomen om dat zij het land in de oorlog hadden gestort, is gisteren door president Ju- ho Paasikivi gratie verleend. Tanner en Linkomies waren het vo rig jaar reeds op parool vrijgelaten, nadat zij de helft van de straftijd van vijf en een half jaar in de gevangenis hadden doorgebracht. BEVERWIJK VERWACHT VEEL AARDBEIEN De stand van de aardbeien in de streek Kennemerland is zó gunstig, dat een overvloedige oogst kan worden ver wacht, beter dan de laatste jaren het geval was. De aardbeien staan in volle bloei en de vruchtjes ontwikkelen zich door het gunstige weer op snelle wqze. Boven dien is de periode van de gevreesde nachtvorsten voorbij en is ditmaal van vorstschade geen sprake geweest. Begin Juni worden de eerste vruch ten van de volle grond verwacht. Brandstichting te Amsterdam Zondagavond omstreeks 7 uur ont dekte de buren van het perceel Prin sengracht 30 te Amsterdam, dat er in de keuken brand was. De brandweer wist het vuur met één straal te over meesteren. De omstandigheden waren echter van dien aard, dat de recher che een' nader onderzoek nodig achtte. De 69-jarige huurder van dit huis had zijn buren en onderhuurders bij her haling aangeraden een goede brand verzekering te sluiten. Een en ander was voor de politie aanleiding de man onder verdenking de brand gesticht te hebben aan te houden. Nog Russen op Korea? Een lid van de commissie der V.N. voor Korea heeft Washington gewaar schuwd, dat ide verwijdering der Ame rikaanse troepen alleen maar zal leiden tot een Sowjetrussische aanval tegen Zuid-Korea. Volgens dit lid, Refino Lu- na. bevinden zich nog Sowjetrussische manschappen in Noord-Korea in weer wil van de bekendmaking van Moskou, dat de Russen hun strijdkrachten eind vorig jaar hebben teruggetrokken. RANTSOENEN VAN BRAND STOFFEN Het C.D.K. meldt, dat van 20 Mei af de rantsoenbonnen (brandstoffen één eenheid 19481949) wederom in omloop werden gebracht voor het gebruik in het stookseizoen 1949—1950. Schippers zullen de bon 06 der brandstoffenkaart kunnen ruilen tegen bovengenoemde ■•antsoenbonnen. De Amerikaanse sportpers is vol lof over de prestaties van Fanny Blan- kersKoen. Tijdens de athletiekwedstrijden in het Colloseum te Los Angeles legde zij beslag op de eerste plaats in het nummer 100 meter hardlopen en won het hordennummer met een voorsprong van niet min der dan 27 meter. Tenslotte kwam onze landgenote nog uit in de estafette 4 x 110 yards, waarin zij startte voor de Glendale Lions. Fanny Blan- kersKoen (links) passeert de eindstreep in de 440 yardi atafette, waar in zij Bernice Me Kella uit Montreal verslaat. De ploeg, waarvoor zij uitkwam, won de wedstrijd in 52.8 sec.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1