Generaal Spoor overleden Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Het demobilisat gehandhaafd ie -sch ema blijft Communistische troepen in Sjanghai Westen wil nietterug naar Potsdam Gewapende Westberlijnse politie neemt de stations over Oud-illegale leider werd veroordeeld iommingen liden Woensdag 25 Mei 1949 146e Jaaroanu No. 122 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Beroep op het Huis van Afgevaardigden I -- W Stemming onder Grote Vier niet onvriendelijk He\ valt niet te verwonderen, na al de deining in Indonesië, dat zelfs de bergen vuur gaan spuwen. De Merapi op Sumatra is weer erg onrus tig en stoot rookpluimen en asregens uit tot een hoogte van 2000 meter. O De Deense regering zoekt het nóg hoger en heeft bij een Engelse fabriek twin tig straaljagers besteld. Europa krijgt langzamerhand een straal jagers. O Ik kan er niets aan doen, maar we moeten vandaag eindigen met een eng verhaal en nog niet eens uit een beeldroman. In Engeland heeft G. W. Jackson het revuemeisje Jenkins Jones, één der knapste schoonheden van Wales, op haar verzoek vermoord, toen zij ontslag had gekregen. Hij is ter dood veroor deeld. Gevallen in Indonesië snhuizen 5 MET DE ANTI- CHKOEF j.l. werd voor vele nder wie veel bezit- rtuigen waren, door en Smit een demon- t de door hen nieuw ierschroef. Voor deze •n speciaal de vuilste de sloten uitgezocht, it de vinding onfeil- i ging de motorboot liep even regelmatig Onder de aanwezi- >k enige scheepsbou- gedijk. erd nogmaals een de- op een sloot waar gewone motor kon ïinderd voer ze er ers waren verrukt lie hier aan de dag dbinnen 'an het Waterschap Landen onder Eg- jaar bepaald op 31 andag was: 1680 kisten schelvis, 830 wijting, wolf, 660 kabeljauw, scliartong, 30 griet, 425 tarbot-tong, 140 diversen. 5 „Antje" f 10.910; IJM 0; 129 „Shamrock" f13.150; 204 f2007; 0; 316 f1970; 277 KW 53 f1880; 72 92 f1530; 77 f1510; 24 f1920; 162 f1900; 107 f 1260; 108 f 1545; 59 f 1670; 166 64 f2090; 17 f1490; 2050. erichten (Exportveiling) Aard- 4—6; peulen 2,10; to- 1,18; tomaten, Bonken bloemkool IA 60—85, spinazie 8—42; pos- -9 en II 2—4; andijvie 0; raapstelen 5—6,50; 44—56; asperges i 9,20-10,20; prei 6- selie 5-8; aardbeien 24 Me!. 24 Mei: 16500 kg. kleine 25—31; 14000 Mei. 6225 kg ra- ig minister :ourant van gisteren F. Schokking, mi- a. i., benoemd tot tberichten 22-5 van Port Said naar Vitoria •- R'dam, passeerde 21-5 R'dam-New Orleans, Alpherat, New York— i Recife Annenkerk, an Port Said Bali, 22-5 Gibraltar te Paramaribo naar Singapore Said naar Marseille ate te Menado 22-5 van Genua ad ju naar Singapore te Tanga Congo- Noire naar Accra Brake te S andefjord 21-5 van Antwer- A'dam te Liverpool .kenhead naar R'dam Durban naar Lorenzo 22-5 van Rio de Ja- 22-5 van Bag- osono, 21-5 van New - Kota Agoeng, New -5, 1 uur, Kaap Guar- Java, passeerde 22-5 aberg, 21-5 van San- dam Leerdam, 21-5 en R'dam lamburg te Antwerpen Buenos Aires naar A'- -5 van Bachurst naar Singapore—Fremantle, Mapia, 22-5 Papendrecht (t), 1-5 te Suez Pulu Polyphemus, an Singapore Rey- week te Makassar ey, 21-5 te Bombay Papan, 21-5 te Sema- fork—Bombay, 21-5 te Sjanghai—R'dam, pas- ïiden, passeerde 23-5 21-5 van A'dam te -5 van Singapore naar roet, R'dam—Makassar, Galle Ittersuni, ver- g naar R'dam Ja- Sfax, vermoedelijk Keilehaven, Las e 21-5 Ouessant Londen te Antwerpen naar Jacomel passeerde 21-5 F i- R'dam, passeerde m, R'dam—New York, k Oranje, 23-5 van 21-5 van ra Ovcrijscl, R'dam uur, Kaap Guardafui naar Setubal s naar Velsen Waal, naar Fort Liberte York, 21-5 van Bela- van Batavia naar Sü- van New York naar van Cuba te R'dam Ponta Delgada te Zeeland, Java-R'dam, Gibraltar. liri te Pladju Mui- te Havre Mu- lju naar Singapore passeerde 22-5 Cas- van Singapore te Be- te Caspa Ray 20-5 Mes- -Java, 22-5 van Be- 2-5 van Gravesend te 21-5 van Baltimore Arnhem, R'dam— Stad Leiden, 22-5 Stad Maastricht, R'- 12-5 Ballearcn Ta- te Singapore Tji- naar Singapore avia naar Makassar inlok Vanderwaals, -5 Ouessant Ve- Volendam, uur, van Port Said te Algiers "West- 22-5 to Bahia van Melilla te Her- Calcutta, 23-5 ilakka, 22-5 van Dur- tta (t), 22-5 van Cu- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTELN ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties; 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: t 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus Incassokosten Bemind aanvoerder en kundig soldaat AFP meldt uit Batavia, dat generaal Spoor heden om 12.15 uur plaatse lijke tijd Is overleden. Simon Hendrik Spoor wérd in 1902 te Amsterdam geboren. Zijn vader André Spoor was jarenlang concert meester van het Residentieorkest te 's-Gravenhage en vioolleraar aan het Haags Conservatorium. Na de H.B.S. doorlopen te heb ben volgde de jonge Spoor de Koninklijke Mi litaire Academie te Breda. Met int gang van 31 Juli 1923 werd hij be noemd tot twee de luitenant der infanterie en ver trok tegen het einde van het jaar naar Indo nesië. In 1926 bevorderd tot eerste luitenant keerde hij in 1929 naar Ne derland terug voor het volgen van een drie-jarige studie aan de Hogere Xrijgschool. Vervolgens werd hij ge detacheerd bij de Generale Staf in In donesië. In 1934 vertrok hij wederom naar Nederland om te warden gedeta cheerd als leraar bij de Koninklijke Militaire Academie. Hierop volgde spoedig zijn bevor dering tot kapitein. In October 1938 was hij wederom in de tropen belast met stafwerk van bijzondere aard. Toen de oorlog in het Verre Oosten uitbrak werd mede door de arbeid van kapitein Spoor al wat Japanner was tjjdig achter de tralies gezet en naar Australië overgebracht. Toen de Japanse invasie naderde ging kapitein Spoor met een rege ringsopdracht naar Australië en werd toegevoegd aan het hoofdkwartier van Mc Arthur. In Januari 1946 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. In September 1946 volgde zijn be noeming tot luitenant-generaal, com mandant van het leger in Indonesië en hoofd van het departement van corlog aldaar. Op 23 Mei 1949 tekende H.M. Koningin Juliana het besluit tot zijn bevordering tot generaal. Gene raal Spoor is o.a. Commandeur in de orde van Oranje Nassau en drager van de Medal of Freedom met de pal men. Generaal Spoor was een hartstochte lijk beoefenaar van muziek. Reeds op zeer jeugdige leeftijd leerde hij het vioolspel, waarin hij zich op latere leef tijd steeds meer bekwaamde. Behalve muziekbeoefenaar was hij een uitste kend kenner der Franse letteren. Hij was een harde werker, die werk dagen maakte van 's ochtends zeven uur tot middernacht met slechts een kleine onderbreking voor de maaltijden, een knap strateeg die twee politiële acties leidde. Befaamd werd de verove ring van het vliegveld Maguwo bij Djokja door Nederlandse parachutisten in de morgen van de eerste dag der tweede politiële actie, welke geslaagde operatie generaal Spoor van een zich boven het vliegveld bevindend vliegtuig uit gadesloeg en welke actie gevolgd werd door de onmiddellijke bezetting van Djokja. Een legercommandant, die èn door zijn kwaliteiten als aanvoerder èn door zijn persoonlijke eigenschap pen door de troepen in Indonesië op de handen gedragen werd. Om Marshall-hulp niei te verminderen De speaker van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Ray- burn, heeft aan journalisten medege deeld, dat hij persoonlijk een beroep zal doen op het Huis van Afgevaardig den om de door de commissie voor toe wijzingen voorgestelde verlaging van de gelden voor de hulpverlening aan het buitenland af te wijzen. Rayburn noemde de actie van de commissie voor de toewijzingen „slecht overwogen", daar zij samenvalt met de bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs. De be doeling van het voorstfel tot verlaging van de hulp aan het buitenland op dit ogenblik is de positie van Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, bij de onderhandelingen met de andere ministers te versterken. Om de ze reden is het wetsontwerp van de commissie ingediend buiten de agenda van het Huis van Afgevaardigden om. Volgens Rayburn verzwakt het voor stel de positie van Acheson in plaats van haar te versterken. Niets kan de plannen wijzigen „Wat er ook moge gebeuren, het onlangs gepubliceerde demobilisatie schema voor de troepen in Indonesië zal niet meer worden veranderd", al dus verklaarde kolonel G Pruijs, di recteur voor de demobilisatie der Ko ninklijke Landmacht in Nederland, tij dens een persconferentie, die gister middag op het ministerie van Oorlog werd gehouden. Deze positieve verklaring is, aldus kolonel Pruijs, niet een belofte als al die andere inzake demobilisatie en af lossing, welke onder de dwang der omstandigheden niet konden worden nagekomen. De regering en de leger- Whangpoerivier een schepenkerkhof Franse concessie bezet Hedenmorgen vroeg zijn door de communisten geleide groepen Sjang hai, het grootste handelscentrum van China, binnengetrokken. Onder het lossen van schoten in de lucht dron gen de communistische troepen door In de Franse concessie, welke zij op vreedzame wijze begonnen te bezet ten. Elders in de buitenwijken was nog kanongebulder hoorbaar. De nationalistische troepen lever den achterhoedegevechten. Van alle politieposten wapperde de witte vlag. De winkels waren gesloten en de straten verlaten, terwijl de commu nisten verder de stad indrongen. In de nacht waren alle barricades in de straten omgehaald en de politie had de anti-communistische leuzen van de mureh verwijderd. Het binnentrekken der communis ten begon enkele uren nadat duizen den manschappen van de nationalis tische verdediging, onder dekking van hun luchtmacht, ten Noorden uit de stad waren getrokken naar Woe- soeng. De Franse concessie ligt aan de Whangpoe ten noorden van de ou de Chinese stad. De communistische troepen waren vanuit het Westen de stad binnengekomen,, in de wijk van Jessfield Park. Volgens latere be richten begonnen zij ook de „Bund" te bezetten. De Whangpoe is een reusachtig kerk hof van schepen geworden, die op be vel van de militaire autoriteiten tot zinken zijn gebracht om hen niet in handen van de communisten te laten vallen. Het opperbevel dreigde bom menwerpers te zullen zenden om elk schip, dat niet vrijwillig door zijn eigenaar tot zinken gebracht werd, aan te vallen. leiding zijn er vast van overtuigd, dat de troepen, die nu reeds meer dan twee jaar in de troepen dienen, naar huis moeten. En zij zullen demobili seren, zei kolonel Pruijs. Technisch staat er niets in de weg om binnen de komende 8 maanden 30.000 man naar Nederland over te brengen. Scheepsruimte is voldoende aanwezig en ook de capaciteit van het demobi lisatie-centrum is groot genoeg om de stroom van demobilisanten van Juli tot December 2000 per maand en later meer, te verwerken. Binnenkort zal nabij Amersfoort een nieuw demobili satie-centrum worden gebouwd, een barakkenkamp, waardoor de demobi lisatie nog vlotter en soepeler zal ver lopen. De demobilisatie van de troepen in Indonesië staat weliswaar in nauw verband met de politiek der regering, maar wordt uiteindelijk toch geregeld aldus kolonel Pruijs, door de leger commandant in Indonesië, die de ver antwoordelijkheid draagt voor de le vens van alle militairen en burgers in de Archipel. Het gepubliceerde demo- Mlisatie-schema is dan ook opgesteld na langdurig overleg met de leger commandant in Indonesië. Daarbij werd bepaald, dat eerst de laatste groep oorlogsvrijwilligers, ongeveer 9000 man, naar Nederland zou terug keren en dan de 7 December-Divisie. die in het tijdvak van October '49 tot Januari '50 zal demobiliseren. ,v s J?/ - ftSiw - «V'Wv»o». :-,-.c-v - •- <:-< v;.v ,v- •- -x: ,v - tkvvoo:*.--'. f- f Tijdens de oorlog heeft de „Help Holland Council" in Engeland zo wel kleding en huisraad als geld voor medische instrumenten en radio-toestellen voor ziekenhui zen en sanatoria ingezameld, om na de oorlog in de eerste behoef ten van de Nederlandse bevolking te kunnen voorzien. Als dank hier voor zal de heer L. van Stolk, voorzitter van het Sophia Kinder ziekenhuis te Rotterdam op Hemelvaartsdag een oorkonde en een album aanbieden aan de voor zitter van de „Help Holland Coun cil" te Londen, Lord Templewood. Haags raadslid vraagt spoed zitting van gemeenteraad Het communistische lid G Geelhoed van de Haagse gemeenteraad heeft het college van B. en W der gemeen te 's Gravenhage schriftelijk de vraag gesteld of B. en W. niet van mening zijn dat de ontslagaanvrage van de heer Visser een ernstige lacune in het gemeentelijk bestuursapparaat heeft veroorzaakt en of de wethouder van wederopbouw, dié thans als wnd burgemeester optreedt, daardoor ern stig zal worden belemmerd bij de uit oefening van eerstgenoemde functie? Zijn B. en W. niet met ondergeteken de van mening, dat de publieke opi nie door de ontslagaanvrage van de heer Visser ten zeerste is geschokt? zijn B. en W. bereid een spoedzitting van de gemeenteraad uit te schrijven teneinde de raad volledig op de hoog te te brengen van de gr.ng van zaken alsmede van de maatregelen, die B en W. denken te nemen om aan de ortstane ernstige toestand een eind te maken?" Weerbericht Verwachting tot Donderdag avond: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar en kele buien. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en West. Aanhoudend tamelijk koud weer. Aanslag op pantserauto bij Djokja: acht militairen gedood Ten Noorden van Djokja is een pant serauto op een trekbom van 250 kg ge lopen. Van de negen inzittenden wer den acht gedood en een gewond. Een achter de pantserauto rijdende bren- carrier werd beschoten, waarbij een militair werd gedood. Onder de 9 doden is een kapitein, een sergeant-majoor, twee korporaals en vijf soldaten. De be grafenis heeft op het ereveld te Sema- rang plaats gehad. Spijsolie op boterbonnen De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor spijsolie geen afzonderlijke bonnen meer zullen worden aange wezen in verband met het als redelijk £e beschouwen rantsoen voor voe- Jingsvetten, Met ingang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrek ken op de bonnen voor voedingsvet- ten. Het publiek kan dus naar keuze zijn bonnen besteden voor 250 gram boter of margarine of vet of 240 gram spijsolie per rantsoen. Voorstel van Wysjinski verworpen De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zakén hebben een beroep van hun Sowjet russische collega verworpen, om „terug te keren tot de toestand zoals deze was by het sluiten van de over eenkomst van Potsdam" en een vier- mogendheden-contröle over een ver enigd Duitsland in te stellen. De Woensdag gehouden zitting ver liep in een rustige en op geen enkel punt onvriendelijke geest. De door minister Wysjinski tijdens de zitting van de raad gedane voor stellen vermeldden o.a. het weer in werking treden van de contróle-raad der vier mogendheden en de inter- geallieerde „Kommandatura' van Berlijn; het stichten van een Raad van State voor geheel Duitsland, op basis van de reeds in de oostelijke en westelijke zones van Duitsland bestaande Duitse economische orga nen, met als residentie Berlijnhet wederom instellen van een centraal stadsbestuur voor geheel Berlijn en het voorleggen van het vraagstuk van het uitschrijven van verkiezingen voor een gemeentebestuur voor ge heel Berlijn aan de intergeallieerde „Kommandatura" van de stad. Minister Wijsjinski beschuldigde in zijn uitgebreide verklaring de wester se mogendheden ervan de overeen komst van Potsdam niet te zijn na gekomen. Hij bevestigde opnieuw, dat de Sowjetrussische regering grote belangstelling heeft voor het Ruhr- gebied. Volgens Wysjinski zou dit ge bied het best onder internationale controle kunnen worden geplaatst door. hiervoor een lichaam in het le ven te roepen, waarin vertegenwoor digers der vier grote mogendheden zitting zouden hebben. In dit lichaam zouden ook de andere, aan Duitsland grenzende landen worden vertegen woordigd, doch slechts met een raad gevende stem. yoorts zouden in deze raad vertegenwoordigers van Duitse economische lichamen zitting moeten hebben. Door waarnemers wordt opge merkt, dat het voorstel van minister Wysjinski neerkomt op een herstel van het militaire bestuur over Duits land, dat kortgeleden door de drie westerse mogendheden voor hun zo nes is afgeschaft. Vervolgens werd het woord gevoerd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson, die crl- tiek uitoefende op de voorstellen van Wysjinski, welke hij als een „terug naar Potsdam" politiek beschreef. Minister Acheson verklaarde, dat vorderingen waren gemaakt in de richting van 'n eenwording van Duits land, door de Britse, Franse en Ame rikaanse bezettingszones samen te voegen. De regeringen der westerse landen zouden het op prijs stellen, indien ook de Sowjetrussische-zone met de andere gebieden zou kunnen worden verenigd. Minister Acheson zette uiteen, dat de westerse mogendheden vastbesloten wa ren de door hen gedane stappen, om de Duitsers meer verantwoordelijkheid te geven, niet ongedaan te maken. De Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman en de Britse minister Bevin sloten zich hierbij aan. Hierop werd de zitting verdaagd. Men verwacht dat tijdens de heden middag te houden bijeenkomst de be sprekingen over de eenwording van Duitsland zullen worden voortgezet. Gewapende Westberlynse politie is gistermiddag begonnen met het over nemen van alle bovengrondse (S- bahn) stations, die geheel of gedeel telijk in handen zijn van de Oost- Duitse spoorwegpolitie. De Ameri kaanse commandant van Berlijn, ge neraal Howley, heeft tesamen met zijn Britse collega, generaal-majoor Bourne, generaal Petrof verzocht on middellijk alle Sowjetrussische troe peneenheden, die naar de Amerikaan se en Britse sectoren zijn gezonden en daar eigendommen van de Duitse spoorwegen bezet houden, terug te trekken. gr waart een zinderende zenuw schok door gans Noord-Holland e/i zelfs mijn vrienden Jeremia Blom en de filosoof van Tuitjehorn zijn eni ge tinten verbleekt vanwege de inner lijke bewegingen der nerveuze organen, zogezegd. Dat zit 'm in meneer P. C. van Wijk, die de pennen van zijn aard se tent heeft geslagen in de gezegende landouwen van Wieringerwerf. Hij stuurt mij een tekening van zon, maan en sterren met doorkijkjes op de (ge keerde) Zuidpool en verzoekt mij, be kendheid te geven aan zijn ontdekkin gen en zijn nieuwe levensleer, waaruit de vrede zal ontbloeien als een roos zonder prikkeltjes. Uit de breedheid mijner welwillendheid voldoe ik aan zijn verzoek, al kan in dit apenhoekje natuurlijk niet in één keer alle resul taat Van 's heren Van Wijks gepein zen worden geëxposeerd, dewijl hij daarmee een orgaan vult, „Nationaal Verbond" geheten, dat meer doorspik- keld is met fronserige nieuwigheid dan het tegenwoordige krentenbrood met krenten. Mitsdien beperken wij ons vandaag tot enige stellingen gedrukt op glad papier en verkrijgbaar tegen een geringe bijdrage die aan de bol- leefdheid wordt overgelaten en aan vangend met het diepgaande, ja uni versele woord, dat onze aarde een licht schepping is. Stelling nummer 3: Onze aarde, ster, is tijdelijk ingericht als woonplaats. (Al zou je dat niet direct zeggen, meneer Van Wijk!) Stelling nummer 11: Alle sterren zijn gelijk van grootte n.l. pl.m. 12750 km middel lijn en ze rijden (vrij vertaald) langs de buitenbaan. Dat de sterren naar boven loodrecht boven elkander staan leert u in punt veertien. Stelling 24: We snijden een appel door en we heb ben het woonvlak van de zon. (Wie aan het klokhuis komt krijgt een accu- te zonnesteek en moet zijn beurt een keer voorbij laten gaan). Aan het slot vraagt mijheer P. C. van Wijk, Wier in- niiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH gerwerf („van beroep schrijver en ont dekker") van de lezer „een eenvoudig jaargeld voor de ontwikkeling van de ze nieuwe wetenschappelijke ontdek kingen'Dat zullen we dus maar even sturen. P.S. De mensheid zal nog 150 jaar voortleven. Lees het volgend num mer van Nationaal Verbond. Ma al deze zwarigheid het lichte culturele citaatje van de week, opgetekend aan de luidspreker uit de mond van de levensliederaar Lou Ban dy: „Mén liedjes zèn d'r op gebasseerd om te singe". Nou u weer! Ander muzieknieuws: De harmonie van Sint Annaland bracht een serenade aan de secretaris, die in het huwelijk trad met de juffrouw, die jarenlang de grote trom sloeg in het corps. Een huwelijk, waar muziek in zit. Het nieuwbakken mevrouwtje heeft bedankt als trom- Het was een beetje laat gewor den en ik zei opgewekt: „Dag lieveling, nog wakkerf" Zij zei de rest. melslaagster. Waarom zóu ze langer? Ze gaat nu toch de eerste viool spelen O Meneer William Wheeler is een griezel van een vent, met permissie gezegd. In Januari zei hij: er komen aardbevingen in Italië. En laat ze nou warempel komen ook! Thans heeft Wil liam voorzegd dat er Dinsdag weer „er gens ter wereld" zo'n aardschok met narommelingen komt. Maar hij zegt niet wéar, om paniek te voorkomen. Ramen maar open zetten. Q In het Rose-Paleis in Parijs, waar de ministers der Grote Vier hun sluimer sluimeren, heeft men de kinderkamers ingeruimd voor de Rus Wysjinsky. Als hij 's mor gens zijn snor boven de lakens steekt zien zijn vriendelijke ogen eendjes en beertjes en poesjes op het behang. De Fransen hebben verklaard, dat er in de keuze van deze kamer geen? politieke bedoeling steekt. Bij een voetbal wedstrijd in Athene, gespeeld in het Vriendschapstournooi tussen Turken en Italianen, zijn Turkse spelers en journalisten door Griekse kijklustigen afgeranseld. Vanwege de vriendschap van het tournooi. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Soldaat M. Lunshof uit Voorburg. Huzaar le kl. G. A. Hamel uit R'dam. Huzaar le kl. J. C, van Hensbergen uit de Bilt. Soldaat H. J. Hunnego uit Delft. Soldaat le kl. H. Mannes uit Apeldoorn. Soldaat S. J. Laven uit Kerkrade. Sergeant J. M. J. Nieuwenhuis uit 's-Gravenhage. Soldaat J. W. Scheffer uit Leiden. Soldaat P M. H. Schmitz uit Roermond. Soldaat J. H. Wieringa uit Enschede. Koninklijk Ned. Ind. leger. Sergeant maj. instr, cav. A. Horrocks uit Indonesië. Soldaat 2e kl. L. J. Kasek uit Ind. Serg. in G. A. H van Hutten uit Arn hem. Fins minister op bezoek De minister van Handel en Nijver heid van Finland, de heer Uuno Tukki. zal, komende van de „Foire de Paris", op zijn weg naar Finland en kele dagen hier te lande doorbrengen, ter einde een beleefdheidsbezoek af te leggen bij de ministers Stikker en Van den Brink. De Finse minister zal op Vrijdag 27 dezer in Den Haag aanko men en op Maandag 30 Mei van Schip hol per vliegtuig naar zijn vaderland terugkeren. Beide Westelijke generaals achten het duidelijk dat de gewapende spoor- wegpolitiek onder verantwoordelijk heid van de Sow jet-autoritei ten ge mengd is in een soort stakingsbre king, die tot onnodig bloedvergieten heeft geleid en nog meer geweld in het vooruitzicht stelt, indien zij niet onmiddellijk wordt stopgezet De Westbe.ilnnse politie heeft het kruispunt Westkreuz en het in het zuidwesten gelegen eindpunt Grilne- wald bezet. De Oostduitse spoorweg politie verliet beide stations zonder weerstand te bieden. Franse militaire politie en Duitse politie hebben 60 „pro-communistische spoormannen' in hechtenis genomen, d'e het station vaif Schulzendorf in de Franse sec tor hadden bezet. Van andere stations in de westelijke sectoren van de stad worden geen incidenten gemeld. Ontploffing in Duitse mijn Twee mijnwerkers zijn gedood, twee anderen ernstig gewond en vijf bedol ven tengevolge van een mijngasont- ploffing in een mijn te Kirchlinde, bij Dortmund. Onder de bedolven mijn werkers, die als verloren worden be schouwd, bevindt zich de broer van Max Reimann, de Westduitse commu nistische leider De schade is groot. Volgens Dena zijn zeven personen omgekomen. HOOFDKANTOOR VAN DE KLM IN GEBRUIK GENOMEN. Gisteren is het hoofdkantoor van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N. V. aan de Raamweg te 's-Graven hage officieel in gebruik genomen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft te dezer gelegenheid een sluitsteen gelegd voor de nieuwe, vierde vleugel van het ge bouw. Verraad en tragiek uit de bezettingstijd Veertien dagen geleden werd door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam de zaak behandeld tegen de ex-illegale leider Th. van Vliet die in de illegaliteit ver dienstelijk werk had gedaan maar na zijn arrestatie aan de leden van de SD had medegedeeld, dat er de volgende dag in 't perceel Leidsegracht 1315 te Amsterdam een vergadering zou wor den gehouden van het landelijk werk comité van het verzet waardoor belang rijke illegale figuren gearresteerd kon den worden. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat hij mocht verwachten, dat men. gewaarschuwd door zijn arrestatie de vergadering niet had laten doorgaan. Het Hof sprak hem voor dit deel der ten laste legging vrij, hoewel hij geen blijk van voorzichtigheid had gegeven Ook was verdachte ten laste gelegd, dat hij in 1945 ten behoeve van de SD een schema gemaakt had van de bouw der illegaliteit in Nederland. Het Hof achtte dit scherp te veroordelen. De advocaat-fiscaal eiste 14 dagen ge leden voor beide feiten een onvoor waardelijke boete van f 500. Het Hof veroordeelde V. gisteren tot een voorwaardelijke boete van f 500 met een proeftijd van 2 jaar, waarbij verdachte elke functie bij een uit de illegaliteit ontstane organisatie of pu blicatie van eigen of anderer bevindin gen uit de illegaliteit werd verboden. D« proc.-fiscaal btf hat Btjaooder Gerechtshof in Den Haag eiste gisteren de doodstraf tegen de 54-jar. J. T., tij dens de bezetting griffier en raadsheer bij 't „Vredesgerechtshof". Hij trachtte als oud-kapitein van het Ned. leger, Nederlanders te bewegen in Duitse krijgsdienst e treden en was na de dood van eneraal Seyffardt wnd com mandant van het legioen. Te voren was hij adjudant van de generaal. De raadsman, mr. Paauwe, bepleitte een straf die meer in overeenstemming was met die tegenover andere mannen van het vreemdelingenlegioen die even eens reserve-beroepsofficieren waren. Kicken in cassatie De Hoge Raad behandelde gisteren het cassatieberoep van W J. K. tegen het vonnis van het gerechtshof, dat hem tot 4 jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling der regering veroordeelde, nadat verminderde toerekeningsvat baarheid was geconstateerd. K. zou als commandant van het Oranje-Nassau- regiment in de laatste oorlogsmaanden onverantwoordelijke overvallen en liquidaties hebben uitgevoerd. De raadsman, mr. Schüring, noemde verdachte een zonderling mens maar geen gevaarlijke moordenaar en vroeg requirant niet ter beschikking der rege ring te stellen. Conclusie 14 Juni a.s. PTT-HULPBESTELLER STAL UIT PAKKETTEN. De Rijkspolitie van Lemmer heeft de 30-jarige De H.. hulpbesteller bij de PTT te Oosterzee gearresteerd wegens verduistering van goederen uit post pakketten en valsheid ln geschrifte.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1