De beste amateurs door Noord-West-Nederland Doodstraf geëist tegen voormalig kampcommandant Aan de vooravond van de Ronde Vele renners hebben een uitstekende kans Hoofdafdeling Tuinbouw uitgesteld Nederlandse soldaten naar Australië? Begroting Overzeese Gebiedsdelen in de Eerste Kamer Driemaal passeert de Ronde Alkmaar Heidebrand in Twente bedwongen WOENSDAG 25 MEI 1949. Het startschot kan gelost worden DE ALKMAARDER DE BOOY een van de 84. IV 84 HUISGEZINNEN, waar zoonlief zich bezig houdt met de wielersport, worden de laatste voorbereidingen .getroffen voor de Ronde van Noord-West Nederland. In kamers en schuren, in loodsen en werkplaatsen worden de bandjes gecontroleerd, die morgen de strijd tegen het Noordhollandse plaveisel zullen moeten aanbinden, daar druppelt de olie tussen de naven, opdat de wieltjes bij de lichtste trap op de pedalen zullen wentelen, daar controleren kennersogen de glimmende fietsjes, die morgen 84 stevige knapen door onze provincie zullen roeren. Maar niet slechts in het rennerskamp, ook door de Alkmaarse Wielerclub .Alcmaria Victrix" worden de laatste hindernissen weggenomen, die het succes van deze course nog in de weg staan. Vandaag wordt alom in de provincie het parcours uitgezet, de Rijkspolitie staat gereed, de E.H.B.O. is paraat, de wagens voor jury en pers en de brokkenwagen zijn gecharterd, kortom de karavaan kan zich in beweging zetten. De Zilveren Dagbladbeker en de dertien verzilverde bekers van de Ver. Noordhollandse Dagbladen wachten op het moment, waarop zij door de directeur, de heer C. Krak, aan de winnaars van de Ronde en de wielerwedstrijden in het Gem. Sportpark te Alkmaar zullen worden uitgereikt. Het voorbereidende werk nadert zijn voltooiing. Het startschat kan gelost worden Als morgen om 10 uur aan de voet >an het oude Alkmaarse Waaggebouw de rook uit de loop van het start pistool opkringelt naar een hopenlijk blauwe hemel, dan zet zich het sterk ste veld amateurs in beweging, dat op het ogenblik in Nederland te verzame len is. Uit alle delen van het land hebben amateurs voor de zware Ronde ingeschreven. Dit vormt het bewijs, dat ook in rennerskringen deze pro- inciale course als een krachtmeting wordt beschouwd, die te vergelijken valt met de nationale kampioenschap pen. Vier en tachtig inschrijvingen, uit Schiedam en Hengelo, uit Amster dam en Rotterdam, uit Hilversum en Zaandam en vele andere steden zijn i'ir.nengekomen. Zij vormen met el kander het rennersveld, dat de strijd 7si aanbinden tegen de 215 km, die hen resten van de finish en die zwaarder zullen wegert naarmate de weersomstandigheden slechter zijn. Een moeilijk parcours Het is geen gemakkelijk parcours dat de renners moeten afleggen. Lan ge rechte stukken zijn cr, waarop het moreel van menigeen gebroken kan worden als er tegenwind is. Er zijn ook bochten, gevaarlijke scherpe boch ten, die veel van de rijtechniek van de deelnemers zullen vergen. De over wegen in het parcours kunnen een uitloper wanhopig of gelukkig ma ken. Lekke banden, en defecte de- railleurs, een ketting die het begeeft of een valpartij zijn in staat illusies te vernietigen, kortom er zijn talloze factoren die hun stempel op de wed strijd kunnen drukken. Alleen de sterken, zowel moreel als physiek, zullen in Alkmaar arriveren en het is zelfs mogelijk dat ook deze renners niet of met grote achterstand de fi nish bereiken. Onder de renners die de route vol brengen zijn dertien prijswinnaars, maar ook zij die niet voor een prijs in aanmerking komen en de tocht vol brengen, hebben een prestatie ver richt die er zijn mag. tVie wint de zilveren Dagblad-beker? Het is wel zeer moeilijk om onder de vierentachtig deelnemers een uit gesproken favoriet aan te wijzen. In het veld renners dat morgen door Noordhollands groene dreven zal snel len, bevindt zich minstens een twin tigtal dat stuk voor stuk in staat moet worden geacht, de koers te winnen. Wij behoeven slechts namen van L de Boov. T Hofland. C Ris, H Ton, F Pe tri. H v. Breenen. D Hooyschuur, W J Remkes, P Duyf. C Witteveen. A Don ker. J Kuilman. L Bakker, J Fleury, W Voorting. H Stakenburg, J A Grouw, H Faanhof en J Harmans te noemen om duidelijk te maken dat het niet doenlijk is om met enige zeker heid nu reeds de winnaar van de Zil veren Dagblad Beker aan te wijzen. Het enige wat wij durven zeggen is, dat de winnaar vrijwel zeker onder bovengenoemde renners schuilt. Maar ook J vd Veen, W Snijders, E Koeman. C Ruiter, L Kiekens. W vd Voort, Fasel en vrijwel alle overige deelnemers zijn niet weg te cijferen. Het is zo belangrijk wie in de gunst van Vrouwe Fortuna valt en welke renner het slachtoffer van de pech- duivel zal worden. Wij zullen hopen dat het een sportieve strijd zal wor den waarin de sterkste renner de trophee, de Zilveren Dagblad Beker, zal bemachtigen. Aan de Ronde wordt deelgenomen door de volgende renners: Rugnummer, zwart: 21 Jn Mol, Groet: V Moeilijkheden in de Stichting voor de Landbouw Het ligt reeds lang in het voornemen aan de Stichting voor de Landbouw een hoofdafdeling tuinbouw te verbinden Reeds enige maanden terug werd daar toe een secretaris benoemd. Bij de orga nisatie van deze hoofdafdeling hebben zich enige moeilijkheden 'voorgedaan, aangezien vier van de zes bestaande vaktechnische organisaties besloten aan de vorming van deze hoofdafdeling niet mede te werken. De organisatiecommissie groenten van de stichting is van oordeel, dat het probleem van de instelling der hoofd afdeling, gezien de houding der vak technische organisaties, nader in alge mene studie moet worden genomen Daarom werd aan het hoofdbestuur var. de Stichting voor de Landbouw verzocht de oprichting van deze hoofd afdeling op te schorten. Het hoofdbe stuur heeft besloten met de installatie van de hoofdafdeling tot 1 Augustus 1949 te wachten. Tijdschema Alkmaar start 10 uur; Eg- mond a. dHoef 10.12; Egmond- Binnen 10.17Bakkum 10.23; Lim- m,en 10.27; Uitgeest 10.35; Bever wijk 10.45; Uitgeest 10.55; Lim- men 11.03; Bakkum 11.07; Eg- mond-Binhen 11.13; Egmond a. d. Hoef 11.18; Alkmaar 11.30; Om val 11.35; Schermerhorn 11.47; Avenhorn 11.58; Hoorn 12.10; Enkhuizen 12.41; Andijk 12.50; Wervershoof 13.02; Medemblik 13.12; Lambertschaag 13.20; Aartswoud 13.31; Kolhorn 13.43: De Stolpen 14.—; t' Zand 14.05; Den Helder 14.30; Huisduinen 14.36; Julianadorp 14.47; 't Zand 14.57; De Stolpen 15.03; Schagen 15.12; Zijdewind 15.22; Verlaat 15.27; Sluis Noord-Scharwoude 15.31; Oudorp 15.41; Alkmaar Sport park 15.49. sterdam: 73 H. Kroon en 74 K. de Vries, Rotterdam: 75 P. van Gent, Amsterdam; 76 G. Baatsen, Schiedam; 77 A. de Moor, Amsterdam. 78 H. Stakenburg, Amsterdam; 79 J. H. Smit, Hengelo; 80 N. de Leeuw, La ren; 81 J. Bergsma, Amstelveen; 82. J. C. La Grouw, Amsterdam; 83 C. Ris, Den Helder; 84 W. v. d. Voort, 's Gra- venzande; 85 J. v. d. Fits. Alkemade; 86 J. de Groot, Leiden; 87 P. C. Bouds- hoorn, Alfen a. d. Rijn; 88 H. J. Vliet- man, Amsterdam; 89 C. Backer, Ouder kerk a. d. Amstel; 90 M. Schuiten, Am sterdam; 91 C. de Jonge, Zaandam; 92 P. A. v. Dorst, Overschie; 93 H. Faan hof, Amsterdam; 94 B. Groenveld, Haar lem; 95 C. Favel, Amsterdam; 96 P. Schoor, Amsterdam; 97 G. v. d. Graaf, Hilversum; 98 J. Krever, Amsterdam; 99 J. Harmans, Amsterdam; 100 P. J. T. Groenewegen, Amsterdam; 12 J. G. v. d. Veer, Amsterdam; 13 R. Janbroers, Amsterdam; 14 T. Dolman, Amsterdam; 15 H. Vermeulen, Ter Aar; A. Snijders, Amsterdam. 23 P. v. Berkum, Alkmaar; 24 H. Ton, Hoorn: 25 F. Klardie, Heiloo; 26 T. Hof land, Beverwijk; 27 J. Eelsing, IJmui- den; 28 B. Rijkhof. Assendelft; 29 J. Roos. Zaandam; 31 L. de Booij, 32 J. Beket, 33 A. Matzen, 34 J. v/d Veen, 35 F. Petri, 36 H. v. Breemen, 37 W. J. Hennink, allen Amsterdam; 38 D. Hooij- schuur, Zaandam; 39 W. F. de Jong en 40 P. Boer, Amstelveen; 41 C. N. Schou- ten en 42 W. Snijders, Halfweg; 43 A. ™or Keisers, Hoofddorp; 44 A. Thelen, 45 J. De jury. Niet alleen de wielrenners hebben in de Ronde van Noord-Holland een zwa- v. Hol en 46 P. Mankelbaan, allen te Amsterdam; 47 B, Tennis, Haarlem; 48 W. J. Remkes, 49 F. J. N. Mul, Amster dam; 50 P. Duif, Zaandam; 51 C. Witte veen, Amsterdam; 52 E. Koeman, Krommenie; 53 B. Hat, Amsterdam; 54 F. v. Roon, Haarlem; -55 W, Wiersma en 56 A. Donker. Amsterdam; 57 P. J. Th. Pieters, Haarlem; 58 C. Ruiter en 59 A. Westmaas, Amsterdam; 60 J. Kuilman, Beverwijk; 61 R. Pendavingh, 62 L: Bakker, 63 W Bogers, 64 J. Alles, 65 J Fleury, allen te Amsterdam; 66 L. Kie kens, Haarlem; 67 J. H. Slop en 68 C. Drewes, Amsterdam; 69 H. Droog en 70 W. Voorting, Haarlem; 71 A. v. Roov, Hilversum; 72 M. Baumgartner, Am- moeilijkheden die van te voren nooit zijn te bekijken. Het is daarom zo prettig dat de organisatoren een jury konden samenstellen die uit vakmensen op dit gebied bestaat. Evenals de ren ners wensen wij ook deze wielersport liefhebbers succes bij een moeilijke taak. De jury is als volgt samengesteld: Th. D. Visser, kamprechter, Zaandam; J. v. d. Linden, Halfweg, A. Visser, A'dam, J." Krunder, A'dam, wedstrijd commissarissen; J. Cornelissen, micro foon, Zaandam, N. Boschman. starter, Alkmaar, T. Blaas, rondeverif., A'dam, J. Mul, secr. der jury, A'dam, J. Vlok- kes. tijdwaarnemer, A'dam. Vijfduizend worden er als immigrant toegelaten Naar de Times meldt zijn er onder handelingen gaande tussen de Austra lische en de Nederlandse regering over de demobilisatie in Australië van om streeks 5000 Nederlandse soldaten, die thans op Java dienst doen. Een accoord hierover wordt spoedig verwacht. De mannen worden als immigrant toege laten op voorwaarde dat zij niet ouder dan 40 jaar zijn en dat de Australische fabrikanten en boeren voor werk en onderdak zorgen. Nederland zal voor het transport zorgen. REGERINGSCOMMISSARIS BEHEERSINSTITUUT. Tot regeringscommissarig bij het Ne derlands Beheersinstituut is benoemd prof. dr. M. J. H. Smeets, plaatsver vangend secretaris-generaal bij het ministerie van financien. PRINS BERNHARD CURATOR VAN HET NEDERLANDS ECONOMISCH INSTITUUT. In de eerste vergadering van dit jaar van het college van curatoren van het Nederlands Economisch instituut, is Z. K. H. Prins Bernhard geïnstalleerd als curator van dit instituut. ,,Nelis" opereerde ook als commandant van vuurpeloton Schutzhaftlagerführer Stöver stond Dinsdagmorgen voor dc tweede maal voor zijn rechters. Deze Duitser, die na de beruchte Berg commandant in kamp Amersfoort werd, en met de niet minder beruchte Kotalla en zijn satellieten kans heeft gezien om van dit kamp een ware hel te maken, stond daar in de beklaagdenbank, bleek, doch onbewogen. Hij stond daar als de verdrukte on schuld, alle verklaringen van de door hem mishandelde Nederlanders van de hand wijzende. Verontwaardigd interrumpeerde hij telkenmale de president van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam en beriep zich op het zo langzamer hand beroemd geworden „Befehl ist befehl" toen men hem voorhield dat hij naast zijn praktijken als kampcommandant ook nog meerdere malen als com mandant van een vuurpeloton was opgetreden. Vijf en veertig illegale werkers hadden op zijn bevel de dood gevonden. In Hoorn, Zaandam, Amsterdam, Half weg en Haarlem vielen deze mensen voor de vrijheid van ons land en Stövel zei niet te weten dat het represaillemaatregelen waren. Het verweer van ver dachte vermocht de advocaat-fiscaal niet weerhouden om de doodstraf te eisen. Bijvoorbeeld (Van onze parlementaire redacteur) Sinds de behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen in de Tweede Kamer heeft zich een aantal belangrijke nieuwe ieiten voorgedaan. Het was dus te verwachten, dat de Eerste Kamer, die Dinsdagmiddag de debat ten over deze begroting begon, daaraan bijzondere aandacht zou schenken. De eerste spreker mr. J. A. Jonkman van de P.v.d.A. begon al dadelijk met een opsomming van recente gebeurtenissen, die de oplossing van het Indische pro bleem beïnvloeden. Hij herinnerde eraan, dat precies een eeuw geleden de, heer Van Heuvell, lid van de volksvertegenwoordiging, een actie inzette voor de omzetting van de koloniale verhouding. Thans is de nieuwe rechtsorde zeer aanstaande en waarschijnlijk behandelt de Kamer voor de laatste keer een begroting van Overzeese Gebiedsdelen onder de oude status. Voorts wilde mr. Jonkman weten, wie aan de Ronde Tafelconferentie zullen deelnemen en bepleitte een snellere voorlichting van de Kamer over wat er in de Veiligheidsraad over Indonesië besproken wordt. Mr. Jonkman vestigde de aandacht op de drieërlei verantwoordelijkheid van de regering, namelijk voor vrijheid, vrede en recht en ontkende, dat elke verantwoordelijkheid van de Verenig de Naties uitgesloten zou zijn, al kun nen ook zij hun competentie te buiten gaan. Hij had goede hoop, dat de nieuwe H.V.K. bereid zal zijn om het Indie van vroeger te zien als het Indonesië van thans. Dr. Beel zat te veel vast aan de eenzijdige verantwoordelijkheid van Nederland tegenover Indonsie. Mr. C. G. J. D. Kropman (KVP) be perkte zich tot een korte beschouwing over Suriname en bepleitte een snelle opbouw van dit land. De heer H. J. de Dreu (PvdA) vestig de er de aandacht op, dat er nog al tijd ongerustheid onder de ambtenaren in Indonesië leeft. Wel is een rehabili tatie-uitkering verleend, doch hij acht te haar niet bevredigend. De heer Molenaar (VVD) zeide, dat de Indische Nederlanders niet in de steek gelaten mogen worden. Wat de regering hieromtrent zeide, acht hij onvoldoende. De heer Molenaar stelde o.a. vast, dat, _ls de Republikeinse lei ders niet slagen in hun politiek, de overeenkomst met de Republiek ver valt. De plaats van de West in de Unie De souvereiniteitsoverdracht in In donesië is binnen drie h vier maanden in uitzicht gesteld. Suriname en dc Nederlandse Antillen hebben echter pas een nieuwe staatsregeling gekre gen. Daar zal dus nog een overgangs tijd moeten volgen, die in Indonesië wordt overgeslagen. Vandaar dat de socialistische afgevaardigde aan de minister vroeg, of Nederland alleen de deelgenoot van Indonesië in de Unie zal worden en of het niet wen selijk is opnieuw de Westindische conferentie bijeen te roepen. Hij meende namelijk, dat dit niet alleen goed zou zijn met het oog op de In donesische Unie, maar ook met het cog op het Koninkrijk nieuwe stijl. Interessante wielerwedstrijden op het Sportpark Allerwege medewerking Driemaal zal de Ronde van N.W. Nederland Alkmaar passeren en even- zovele malen zullen talrijke Alkmaar- ders de gelegenheid aangrijpen om dit wielergebeuren te zien. 's Morgens om 10 uur stelt de karavaan zich op op het Waagplein om in een geneutraliseerde wedstrijd door de stad te trekken. De werkzaamheden in de Langestraat, die reeds eerder de ergernis van de be woners van deze hoofdstraat opwekten, speelt ons thans parten. Het feit, dat een gedeelte van de weg is opgebroken, dwingt de organisatoren het parcours iets te wijzigen. Vanaf het Waagplein zullen de renners niet via Houttil en Langestraat maar langs de Doorb#iak over de Nieuwe Sloot en St. Laurens* straat naar het Kerkplein rijden. Vandaar gaat de route door de Gast huisstraat, Zevenhuizen, Geesterweg. Scharloo, Bergerweg, Hoeverweg, He renweg naar de provinciale weg. Om 11.30 uur wordt de karavaan weer op de hoek van de Bergerweg verwacht. Vandaar zullen zij zich langs de Jan van Scorelkade. Kruseman van Elten- weg, Helderseweg, Kanaalkade, Friese burg. Kanaaldijk, Nieuwe Schermerweg naar de provinciale weg Alkmaar-Scha- gen begeven. In het Sportpark Terwijl de Ronde vervolgens door West-Friesland en de kop van Noord- Holland trekt, vraagt in het Gem. Sportpark een andere wedstrijd de aandacht. Buiten de 84 renners, die voor de Ronde van Noord West-Nederland inschreven, hebben 51 wielrenners zich gemeld voor de wedstrijden in het Gem, Sportpark. Behalve jongens uit onze omgeving hebben talrijke deelnemers uit Amsterdam, Wieringen, Hilversum, Halfweg. Hoofddorp, Haarlem, Anna Paulowna. Zaandam, Vreeland, Heem stede \en Den Haag ingeschreven en zullen hun beste krachten aanwenden om een interessante course te rijden, Want het aantrekkelijke van de ama teur-sport is, dat het enthousiasme niet gedwarsboomd wordt door dc strijd om de zilverlingen. De toegangsprijzen voor deze wed strijden zijn binnen ieders bereik. Zij zijn f 0.75 voor de overdekte tribune, f 0.50 voor alle overige plaatsen, w.o. de onoverdekte tribune cn voor kin deren f 0,25. Bij het sigarenmagazijn van de heer C. de Grand aan het Waagplein kan men kaarten in voor verkoop verkrijgen. Tijdens de wedstrijden zal de stand van de Ronde van N.W. Nederland wor den bekend gemaakt. Talrijke leden van onze redactiestaf hebben de op dracht vanuit hun steden de stand van de Ronde naar he Sportpark door te bellen, zodat het publiek van tijd tot tijd op de hoogte gehouden wordt van de positie, waarin de renners liggen Tot besluit van de wedstrijden op het Sportpark zal men daar de finish kun nen zien. Om kwart voor vier nadert de kop van de karavaan de Friese burg. De leider, voorafgegaan door Rijkspolitie zal langs de Kanaalkade, Geestersingel, Kennemersingel, Kenne- merstraatweg, Prins Bernhardlaan, de Sportparklaan, op rijden. Voor dit doel zal de rechterzijde van de Sportpark laan gewalst worden, terwijl ook op de Prins Bernhardlaan voorzieningen worden getroffen, die valpartijen zul len voorkomen. Op het Sportpark zullen de renners nog driekwart ronde te rijden hebben, alvorens de 215 km.-tocht door de pro vincie tot het verleden behoort. Is het nodig het publiek te verzoeken zich stipt aan de aanwijzingen van de politie te houden? Wij geloven het niet. De medewerking, die de wielerclub „Alcmaria Victrix" en ook wij allerwe ge mochten ondervinden, wettigt de overtuiging, dat het publiek zijn steen- je zal bijdragen om deze sportgebeurte nis tot een succes te maken. Stöver zei nog meer. dat het voedsel wat de gevangenen kregen beter was dan dat der bewa kers en dat de Nederlanders zelf de schuld droegen van de „minder pret tige" toestand in het kamp. De presi dent wilde weten of de bewakers van dit kamp dan ook allen na drie of vier maanden hongeroedeem hadden, waar op de voormalige kampcommandant wijselijk het antwoord schuldig bleef. Er was een getuige a décharge die ver klaarde dat hij meerdere malen vracht wagens met fruit, tomaten en druiven, het kamp had zien binnen rijden. Het was een Duitser die dit verklaarde en zijn veronderstelling was dat dit fruit aan de gevangenen werd gedistribu eerd. De wrange glimlach op het ge laat van een der getuigen a charge was sprekender dan wellicht iedere ver klaring had kunnen zijn. Deze getuige vertelde later wat zo gewoonlijk het menu in kamp Amersfoort was. 's. Morgens koffie, 's middags tussen één en drie uur enige sneden brood en 's avonds soep. Hieruit hebben tallozen de kracht moeten putten om de zwaar ste mishandelingen te doorstaan, om uren lang rondjes te lopen en knie buigingen te maken of zwemoefenin- gen in de modder te maken. De zweep van Stöver, „Nelis" was zijn bijnaam, was daar om een ieder die onder deze martelingen bezweek overeind te hel pen. Stöver wist echter nergens van. „Het was niét waar". „Men heeft 'n complot tegen mij gesmeed" was zijn verweer waarmee hij waarschijnlijk hoopt om het Hof van zijn onschpld te overtui gen. Het requisitoir De advocaat-fiscaal, mr. J. C. Louet Feisser, zeide, dat deze zaak aansloot bij die van andere Amersfoortse kamp bewakers als Kotalla en Berg. Hij ging uitvoerig in op de onmenselijke behan deling die verdachte zijn weerloze ge vangenen heeft laten ondergaan en waarvan vooral de Joden en Russen veel te lijden hebben gehad. De advo caat-fiscaal achtte het niet noodzake lijk om uitvoerig op het verweer van verdachte ten aanzien van executies in te gaan. Het „bevel" waarop iedere Duitsers die voor het Hof moet ver schijnen, zich denkt te kunnen beroe pen, is reeds meerdere malen duidelijk en afdoende weerlegd, zei mr. Louet Feisser. Komende tot de strafmaat meende de advocaat-fiscaal niet anders dan de doodstraf te kunnen eisen. Bij het horen van deze eis werd Stöver, die tot op dat moment een zelfverzekerde houding had aangeno men, zeer nerveus. Luid schreeuwende en druk gebarend vloog hij van de be Avondvergadering. In de avondvergadering heeft de heer Kersten (KVP) betoogd, blij te zijn met de regeringsverklaring van 15 Mei, daar deze een complete koersverandering ten aanzien van Indonesië inhield. Immers, het regeringsbeleid, zoals dat in Febr. ter sprake is gekomen in de regerings verklaring, heeft al onze beste Indone sische vrienden doen spreken over het gebrek aan rechtlijnigheid. Het aftreden van minister Sassen is door BFO-leden als bokkesprongen beschouwd. Wat op 16 Februari onaanvaardbaar heette werd op 25 Maart door dezelfde rege ring aanvaard. Wie in Indonesië kaft daaraan een touw vastmaken? De heer De Zwaan (C.H.) gaf te ken nen, vertrouwen in de regering te heb- klaagdenbank omhoog er, eiste dat niet ben. Niettemin achtte hii het gewenst, oiin Tnnrt/Mrnnrtrln LN - zijn toegevoegde verdediger doch hij zelf het pleidooi zou houden. De presi dent, mr. Lubbers, trachtte verdachte duidelijk te maken dat dit niet moge lijk was, waarop de verdediger, zeer tegen zijn zin, het pleidooi mocht aan vangen. Het was niet veel meer dan de zienswijze van zijn cliënt, hetgeen in hield dat Stöver van mening was dat het Bijzonder Gerechtshof hem niet kon veroordelen. De uitspraak werd bepaald op 7 Juni aanstaande. zii zich duidelijker uit. De heer Bierema (V.V.D.) hield zich bezig met Westindische vraagstukken. Nadat de heer Van Santen (C.P.N.) had opgemerkt, dat Rum zonder poli tiek mandaat van enige regering naar Batavia ging, concludeerde hij een po ging tot contra-revolutie uit allerlei machinaties, die volgens hem zijn on dernomen. De vergadering werd daarop tot hedenmorgen verdaagd. Scheepvaartberichten Alchiba, R'dam—Perzische Golf, 24-5 van Genua Axsteldiep, 23-5 van Batavia te Tandjongpandang Algorab, Porto Alegre— R'dam, passeerde 23-5 Fernando Alpherat, New York—Buenos Aires, 24-5 te Rio de Ja neiro Cistula (t), 23-5 van Pladjoe te Poe- loebuken Edam, R'dam—New York, pas seerde 23-5 Scillies Gadila (t), R'dam- Abaden, 23-5 te Suez - Kota Gede, 24-5 van Batavia te Soerabaja Meliskerk, Kobe—R' dam, passeerde 23-5 Gibraltar Muiderkerk, Dakar—A'dam, 23-5 van Havre - Nieuw-Hol- land, 24-5 van Sydney naar Melbourne - Ossendrecht, 23-5 van Middlesbro naar Nar vik Prins Willem IV, 23-5 van Antwerpen te Hamburg - Singkep, Makassar—A'dam, 24-5 te Aden - Soestdijk, 23-5 van Baltimore te New York Stad Arnhem, 23-5 van R'dam te Huelva - Straat Malakka, 23-5 van Kaap stad naar Buenos Aires Van 't Hoff, 23-5 van New Orleans te Walvisbaai. Alcyone, Baltimore—R'dam, 23-5 350 mijl zuid Cape Race Algenib, Buenos Aires—R' dam, 23-5 van Santos - Japara (KRL), 23-5, 11 uur, van Sfax naar R'dam Kamcrlingli Onnes, R'dam—Oran, passeerde 23-5, 3 uur, Ouessant Rijnkerk, Sjanghai--R'dam, 24-5 te Antwerpen Salatiga, Karachi—Calcutta, 24-5, 10 uur, Point de Galle Sal-and, A'l dam—BuenoS Aires, 24-5 te Rio de Janeiro Samarinda, 22-5 van Colombo naar Bombay Zeeland, Java—R'dam, 26-5, 6 uur, aan de Hoek van Holland verwacht. Arkeldijk, 24-5 n.m. van Hamburg te R' dam verwacht Axeldijk, 23-5 van New Or leans te Havanna Castor4 21-5 van New Orleans naar Curagao Delft, Valparaiso— A'dam, 23-5 van Curasao Loosdrecht, 24-5 n.m. van Baltimore te Vlaardingen verwacht Maasland, Buenos Aires—A'dam, 23-5 van Montevideo Mijdrecht (t), 22-5 van Londen te Port Arthur Nieuw-Amsterdani, New York 1 'dam, 24-3, 7 uur, van Southampton Rijn land 23-5 van A'dam te Buenos Aires Sarpedon, 22-5 van Maracaibo te New York - Tiberius, 21-5 van Trinidad naar Houston. Aldabi, R'dam—Buenos Aires, 24-5 van San tos Almdijk, 24-5 van R'dam te New Orleans Alwaki, 23-5 van New York naar Baltimore - Axeldijk, 23-5 van Havanna naar Antwerpen en R'dam Blommersdijk, 23-5 van Boston naar Norfolk Colyto, Sorel— Lands End, passeerde 23-5 Cape Race Maaskerk, A'dam—Duala, passeerde 24-5 Las Palmas. Hera, 24-5 van Curasao te Aruba - Her cules, Gibraltar—R'dam, passeerde 24-5 Bur- linghs - Hermes, 24-5 van Buena Ventura naar Manta Maas, 24-5 van Maracaibo te Genua venvacht Noordwijk, 24-5 van Ceuta te Casablanca —Mentor, 24-5 van Tunis te Malta Stad Vlaardingen, Einden—Baltimore 23-5 op 460 mijl zuid van Cape Race - Waterland, Buenos Aires—A'dam, 24-5 te Las Palmas Zwijndrecht, 24-5 van Gdynia naa R'dam. Urk VISSERIJ-BESOMMINGEN Dinsdag werd aan de afslag aangevoerd door 96 vaartuigen 7242 kg kuilpaling EI ,26— r 1,46 per kg; 1647 kg lijnpaling f 1,00— I 2,74 per kg. Op een met heide en dennen be groeid terrein onder de buurtschap Beckum tussen Hengelo en Haaksber gen brak gistermiddag brand uit. Door de grote droogte breidde deze brand zich zo snel uit, dat groot alarm werd gemaakt. Personeel van de bosbrand- weer dn van de vrijwillige gemeente- biandweer uit Hengelo, politiemensen en andere hulpkrachten pakten het vuur aan. Met man en macht werd getracht uitbreiding te voorkomen. De brandweer spoot water uit een nabu rige sloot op de rand van het terrein Desondanks scheen men het vuur niet te zullen bedwingen, zodat groepen gemeentewerklieden uit Hengelo wer den gerequireerd. Toen deze arriveer den, was men het gevaar voor uit breiding echter meester, overigens op het nippertje, want in de onmiddel lijke nabijheid van de plek, waar het vuur tot staan werd gebracht, strekt zich een groot dennebos uit, dat dank zij het zwoegen van velen gespaard bleef. BELANGRIJKE DIEFSTAL OPGELOST De politie van het bureau Warmoes straat te Amsterdam is er na drie we ken in geslaagd een belangrijke dief stal tot klaarheid te brengen en een drietal gevaarlijke inbrekers voor de officier van justitie te leiden. De brandweer van Hengelo, man schappen van de politie en groe pen schooljongens voerden een gemeenschappelijke strijd tegen het vuur. Texelse lammerenmarkt De tweede grote lammerenmarkt op Texel was een groot succes. De aan- vter bedroeg 2470 stuks.. Daar er een behoorlijke vraag was, liepen de prij zen spoedig op. De handel was vlug. De prijzen liepen van f 27 tot f 37, met een gemiddelde prijs van f 33. Door het mooie weer maakten de lammeren een zeer goede indruk. Ook was de hoeveelheid en de kwaliteit van het gras hieraan niet vreemd. Met bovengenoemde prijzen kunnen de boeren tevreden zijn, hetgeen dan ook geconstateerd werd. Voorts werden nog aangevoerd 5 koeien van f 650 tot f 775 en 50 biggen van f 60 tot f 80. Voor de levering werden 17 nuchtere kalveren aange voerd. aambeien andere anale aandoeningen AAMBETENZALF Z£TPILLE Fabrieken Apeldoern

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5