Wysjinski wijst voorstellen af Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw verplicht gesteld Federatief verband voor Sumatra „Duits Volkscongres'' ontwerp-gron aanvaar dt I er Lovink naar esie vertrokken Dinsdag 31 Mei 1949 146e Jaargang No. 126 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Toch hoopi men op compromis Orde in Boliviaanse tinmijnen hersteld Stakingen in Engeland breiden zich uit Communisme in Djokja? De situaiie in Indonesië In 1958 voor ieder gezin een eigen woning De spoorwegstaking te Berlijn nadert haar einde de wagen geladen en begint iar het één of andere dorp. langs moeilijke binnenwegen, arden de apparaten opgesteld ie voorstelling. Het laatste be- ïslotte de weg terug naar huis. komt het voor. dat de belang- ering is. Bedroevend gering. ;e dingen doen zich ook voor. aide de heer Spanjaart eens eine plaats in Noord-Holland, e voorstelling was het hele rcorps aanwezig in vol or- brandslangen en schuimblus- Een projectie-apparaat is een vaarlijk ding, dat op een on- agenblik in brand vliegen iende gebezigde film was ïdbaar materiaal vervaardigd et willen branden, al werd met benzine overgoten er is voor de Citax een ang- t is wel eens gebeurd, dat de idicaal hier of daar in- en de operateurs niets an- ileef dan afwachten of ze uit gehaald zouden worden. En t prettig ergens in het holst cht te blijven steken. De culturele betekenis. x wil goede films brengen, latholieke Filmkeuring afge- ms komen niet op haar pro- Want de leiding stelt zich Ie culturele waarden, die er d in de film liggen, ook on- ereik van de plattelandsbe- brengen. En dat wordt be- oedt de lange tochten, de kleine recettes, de soms uit heid in de weg gelegde len. Om die reden trekt de jaart er altijd weer op uit, een weer. Dat heeft hem, besluiten dit werk aan te onder zijn leiding uitge- ot verreweg de grootste or- p dit gebied in N.-Holland. elijk was de heer Spanjaart >or de autobranche. Door de iandigheden kwam hij in recht, waar hij ervaring op erateur. Terug in Noord- d hij zijn stiel gevonden en r niet over het op te geven, worden de omstandigheden istig. Wat een teruglopende lijdelijk meebrengt, er een bedrijf geboren, waar En als U vandaag of mor- jet ziet, waarop het woord :omt, dan weet U wat daar t. Het houdt in: hard wer en groepje energieke men- ideaal doel te bereiken op verantwoorde basis. Ongecorrigeerd) unciionaris heeft ver- n in de toekomst is acht uur vanmorgen is aenoemde Hoge Vertegen- an de Kroon, A. H. J. Lo- CLM-Constellation PH-TDI ia vertrokken. Tegenover heeft de heer Lovink o.m. Nu ik op het punt sta naar vertrekken om mijn nieu- te aanvaarden kan ik :n, dat ik geloof heb in de Indonesië en van Neder - dus geloof in de stichting uwe rechtsorde in Indo stichting var. een Verenig- an Indonesië en in de sa- tussen beide landen in erdag plechtige averdracht achtend te 11 uur zal in Indonesia Serikattvoorma- igebouw) in tegenwoordig- leden der voorlopige fede- de plechtige overdracht an het ambt van Hoge rdiger van. de Kroon, jovink wordt enige uren 3atavia verwacht, dr. Beel agavond naar Nederland labinet afgetreden president, Li Tsoeng Jen :siag van het kabinet van n aanvaard. Hij heeft ge- Tsjen, voormalig voorzit- rechtsprekende Joean, tot '.dent benoemd, ie voorzitter van de con- ean, verklaarde aan Reu- mdent, dat Tsjang Kai mkele dagen naar Kanton m zijn functie als hoofd aintang, doch niet van de ernemen. Hij zou de fun- dent Li Tsjoeng Jen ten nig steunen. tel had tragisch einde >ep van de afdeling Rot- de Bouwarbeidersbond eekeind. aldus Het Vrije op het kampeerterrein t. Zondagmiddag voerden sen een lekenspelletje op, et de tragische dood van die het meisje van zijn en kan. V. uit de Hogerwerff- rdam, die de rol van de- ipeelde, doorstak zich in sijn spel met een mes. De onder zijn kameraden groot. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1-— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus incassokosten Wysjinski, de Sowjetrussische minister van buitenlandse'zaken, heeft gisteren het Zaterdag door Bevin ingediende plan der drie Westelijke mogendheden voor een Duitse federale republiek geheel en in principe verworpen. Wysjinski ver klaarde, dat de voorstellen der Westelijken „in strijd zijn met de overeenkom sten van Potsdam en Jalta en met de wensen en belangen van het Duitse volk, dat een vredesverdrag en het eind van de bezetting wil." Wysjinski wees iedere onderwerping van de Sowjet-zone aan ae grondwet van Bonn met de meeste nadruk van de hand, daar deze constitutie zou zijn gebaseerd op een schending van de democratische beginselen. In de tinmijnen bij Catavia is de orde hersteld. In het afgelopen week-einde Prins Bernhardt in Canada Het KLM-toestel „Batavia" met prins Bemhard aan boord, is te Montreal aangekomen. De laatste 75 km werd de „Batavia" geëscorteerd door een escadrille jagers met straalaandrijving. zijn daar in een strijd tussen mijnwer- Tussen Gander en Montreal heeft prins Het Westduitse volk heeft volgens Wysjinski geen enkel aandeel gehad in de opstelling van de grondwet, die het resultaat was geweest van openlijke druk van de Westelijke mogendheden. De Sowjet-minister zeide, dat de wer kelijke verlangens van het Duitse volk vertegenwoordigd waren in de grond wet. die door het Oostduitse volks congres was ontworpen. In de Weste lijke zones zou slechts vrijheid bestaan voor elementen, die het Hitler-bewind hebben gesteund. In de Oostelijke zone bestond vrijheid voor allen, behalve voor fascisten. Wijsjinski zeide niet te geloven, dat de Westelijke mogendheden verlan gend zijn een overeenkomst met de Sowjetunie te bereiken. Bevin stelde hierop Wysjinski de vraag: „Is u tegen het denkbeeld van een Duitse regering?" Wysjinkski antwoordde deze vraag niet direct, doch zei, dat er grote ver schillen bestaan tussen Oost en West. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, ver klaarde, dat de voorstellen gebase waren op de Westduitse grondwet, wel ke op haar beurt was ontworpen door vertegenwoordigers van en goedge keurd door 45 millioen Duitsers. Ache son zeide „verbluft" te zijn door de redenen, die Wysjinski had gegeven. Wat hij echter in Wysjinski's verkla ring belangrijk achtte, waren niet deze redenen, doch de conclusie en deze was verwerping van het voorstel der Westelijke mogendheden. Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, noemde Wysjins ki's opmerkingen „zeer pertinent". Ook hij verwierp iedere aantijging, dat de Westduitse grondwet op andere dan zuiver democratische wijze tot stand gekomen was. In kringen binnen de Franse dele gatie gaf men als mening te kennen, dat Wysjinski's critiek heden con structiever zal zijn. Men geloofde niet, dat de Russische minister zijn „njet" (nee) als definitief zal beschouwen. In di ze kringen denkt men, dat de vier mogendheden ten slotte tot een com- Het Marble Rose Paleis te Parijs, waar de Grote Vier confereren, is dag en nacht door journalisten en persfotografen omringd. Geen stap en handeling buiten het conferen tie-oord ontgaat de internationale pers. Links op de foto minister Bevin verlaat het Marble Rose Paleis, midden Wysjinski in ge sprek met de Russische ambassa deur in Parijs Alexandrev Bogo- moloc, rechts Dean Acheson en zijn echtgenote op de stoep van het gebouw De haven- en spoorwegstakingen in Engeland hebben zich Maandag weer uitgebreid, doordat het locomotiefper- soneel van Birmingham en Grimsby bij stemming besloten heeft zich bij de „Zondagsstakers" van het noordoosten aan te sluiten. De staking van havenarbeiders te Liverpool werd in omvang verdubbeld. De 1300 man, die Vrijdag het werk hadden neergelegd, besloten de staking voort te zetten, terwijl 1400 andere ar beiders besloten in staking te gaan. In de haven van Londen was alles normaal, doch de stakers van Avon- mouth en Bristol besloten gedelegeer den naar alle belangrijkse Britse ha vens te zenden en om steun te vragen. promis zullen komen, waarbij de kloof tussen Oost en West zal worden over brugd. Dean Acheson verwacht resul taten. Volgens de radiocommentator Drew Pearson zou Dean Acheson aan pre sident Truman hebben getelefoneerd, dat „er in elk geval tè Parijs een ac- coord met de Russen zal worden be reikt". Verder zeide Pearson, dat de Weste lijke mogendheden hebben ingestemd met het voorstel van Wysjinski een conferentie te houden om het vredes verdrag met Japan te- ondertekenen Deze conferentie zou nog steeds vol gens de commentator, in October te Washington worden gehouden en de Verenigde Staten zouden hierop ver tegenwoordigd zijn door generaal Mc Arthur, die zich hierna zou terugtrek ken. kers enerzijds en troepen anderzijds 150 personen om het leven gekomen, onder wie zich twee Amerikaanse ingenieurs bevinden. De gespannen toestand in de mijnen was te wijten aan langdurige doch vruchteloze onderhandelingen over loonsverhoging. De betreffende maat schappij, de Patino-maatschappij, ver klaarde reeds te verliezen op de tin productie. Thans heeft zij medegedeeld, dat de mijnen voor onbepaalde tijd ge sloten zullen worden naar aanleiding van het incident. Dit besluit betekent een ernstige slag voor de Boliviaanse economie, die hoofdzakelijk op de tin rijkdom gebaseerd is. Bernhard enige tijd aan de stuurknuppel plaats genomen. Bij de begroeting waren behalve ge neraal Foulkes de generaals Morton en Walford aanwezig, welke laatste de prins een brief van de gouverneur- generaal overhandigde, die om belang rijke ambtsbezigheden elders vertoeft. Nadat de volksliederen geklonken had den, inspecteerde de prins de erewacht, terwijl 21 saluutschoten weerklonken. Alvorens zich naar zijn hotel te bege ven gaf prins Bernhard voor de Cana dese radio in het Engels en het Frans uiting aan zijn diepgevoelde dank voor de ontvangst in Canada, waarvoor ko ningin Juliana en het Nederlandse volk zo veel sympathie hebben. Mei ingang van 1 Mei Geschillen uit de weg geruimd Maandagmiddag is de tweede confe rentie voor Sumatra er In geslaagd, de ontstane geschillen uit de weg te ruimen. Zij heeft een resolutie aange nomen, waarbij de gebieden van Su matra zich dadelijk verenigen in een voorlopig federatief verband. Er werd een uit drie leden bestaand federatief directorium gekozen en besloten werd tot de oprichting van een federatief college voor Sumatra. De conferentie sprak als haar oordeel uit, dat een fe deratie van Sumatra, in het raam van de Verenigde Staten van Indonesië, de meest geëigende staatsvorm is. De voorlopige federatie zal in be ginsel alle gebieden kunnen omvatten, welke geografisch tot Sumatra beho ren. Het door de conferentie aangewe zen secretariaat zal de nodige techni sche en organisatorische werkzaamhe den hebben te verrichten, waarbij als richtlijn geldt, dat de leden van het fe deratieve college zullen worden aange wezen door de volksvertegenwoordi gingen der samenstellende gebieden. Medan werd als zetel van het secre tariaat aangewezen. Als leden van het directorium werden gekozen Dr. Man- sur, Abdul Malik en Mr. Abbas. De fi nanciële consequenties zullen worden gedragen door de deelnemende gebie den. Voorspellingen van Financial Times In de Financial Times wordt voor speld, dat er welhaast zeker een com munistische overheersing in de rege ring te Djokja zou komen onder be paalde omstandigheden De Neder landse corespondent van dit blad, die bedoeld artikel schrijft zegt: „De tweede politionele actie heeft niet tot de politieke resultaten geleid, die daarvan verwacht werden. Het ic nog te vroeg peil te trekken op de toekom stige politieke ontwikkelingen, of schoon verwacht kan worden dat de po litiek van verzoening met de Repu blikeinen thans gehandhaafd zal moe ten worden. Dit zal bijna zeker de mogelijkheid van een communistische overheersing in de regering te Djokja tot resultaat hebben". Gevolg gevend aan het desbetref fend verzoek van de Stichting voor de Landbouw van 26 Maart 1949 heeft de minister van sociale zaken te re kenen van 1 Mei 1949 af de deelneming in het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw verplicht gesteld voor de arbeiders in de land- en tuinbouw en enige andere agrarische bedrijfstak ken. De bedrijfstakken, waarvoor de ver- plichtstelling o.a. geldt, zijn: landbouw in engere zin akker- en weidebouw, veehouders en pluimveehouderij; de navolgende tot de tuinbouw in ruime zin behorende bedrijfstakken: groente teelt, fruitteelt, kruidenteelt, bloem kwekerij, boomkwekerij, tuinbouw- zaadteelt en bloembollenteelt (de laat ste buiten Noord- en Zuid-Holland en ten noorden van de Nieuwe Waterweg); griend- en rietcultuur; bosbouw; veen- bedrijf en hoveniersbedrijf. De verplichting tot deelneming strekt zich uit tot hen, die op arbeids overeenkomst werkzaam zijn in een onderneming, waarin een der hierin genoemde takken van bodemcultuui uitsluitend of in hoofdzaak wordt be oefend, met dien verstande, dat: 1. zij, die werkzaam zijn krachtens een an dere overeenkomst tot het verrichten van arbeid, in het algemeen met hen, die op arbeidsovereenkomst werkzaam zijn, worden gelijk gesteld; 2. onder onderneming mede worden begrepen soortgelijke exploitatievormen, die niet met winstoogmerk worden gedreven. Door deze beschikking is het in No vember 1946 aangevangen stadium van voorbereiding van het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw afge sloten. Te rekenen van 1 Mei af zijn alle arbeiders op wie het verplicht stellen betrekking heeft, als ook hun werkgevers wettelijk verplicht de sta tuten en reglementen van het fonds na te leven. Voor wat de werkgevers betreft heeft dit voornamelijk betrekking op de plicht tot premiebetaling. Van de arbeiders, die zich nog niet vrijwillig hebben aangemeld, wordt verwacht. Vliegen in Nederland wordt goedkoper De KLM heeft besloten om ie pas sage- en vrachttarieven op het Binnen landse luchtvaartnet met ingang van 1 Juni a.s. drastisch te verlagen. De en kele reis- en retourtarieven voor de lijnen van Amsterdam naar Maastricht, Groningen en Leeuwarden (driemaal per dag in beide richtingen), zullen vrijwel worden gehalveerd. INDONESISCHE KWESTIE IN HET LAGERHUIS De Engelse minister van Staat, de heer Hector Mc Neil, verklaarde in het Lagerhuis, dat de Britse regering de overeenkomst tussen de Nederlanders en de Republikeinen in Indonesië, die tot stand is gekomen „in een mooie geest van goede wil" toejuicht en dat naar zij hoopt, deze overeenkomst zal leiden tot een permanente en spoedige bijlegging van het geschil. Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond: Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering van temperatuur. Het „Duitse Volkscongres" heeft met één stem tegen een ontwerp- grondwet aanvaard. Toen de voorzit ter vroeg of er iemand tegen het ont werp was, stond een gedelegeerde op en riep: „Ik verwerp deze grondwet als een Duitse pacifist". Van alle kan ten van de zaal riep men daarop: „Ga naar huis". Er werd een driewerf hoera geroe pen voor een verenigd Duitsland met een regering volgens de ontiverp- grondwet. De ontwerp-grondwet, die opgesteld is voor een „onverdeelbaar democra tisch Duitsland" waarborgt vrijheid van meningsuiting, vrijheid van ieder individu zich aan te sluiten bij de partij die het wenst, vrijheid van godsdienst en vergaderen. „De souve- reine macht kan deze vrijheden slechts beperken of opheffen op grond Doodstraf voor verraders „Al is deze man dan wellicht niet de initiatiefnemer geweest, hij heeft zich toch schuldig gemaakt aan dergelijke afschuwelijke dingen dat ik van me ning ben dat de opgelegde doodstraf volkomen op haar plaats is", aldus de procureur fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie in de zaak tegen de 47-jarige R. Folkerts uit Groningen, die door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot de doodstraf was veroor deeld. Als bewezen werd aangenomen, dat F. na in September 1944 als SS'er bij Hasselt te hebben gevochten, in No vember van dat jaar deel had geno men aan het doodschieten van een zes tal Joden in de bossen nabij Vierhou ten. Voor de Rotterdamse Kamer van 't Haagse Bijzondere Gerechtshof is de doodstraf geëist tegen de 50-jarige ex- hoofdwachtmeester der politie te Schiedam Th. R. C. Lukassen. Hij werd er van beschuldigd in de jaren 1943/44 24 joden, illegale werkers en onderduikers te hebben gearresteerd of te doen arresteren. Tenminste tien van de slachtoffers kwamen in Duitse gevangenschap om het leven. De ver dachte legde een volledige bekentenis af. van wetten, die voor alle burgers gel den" aldus de tekst. De volksvertegenwoordiging zou bestaan uit een vrij en geheim geko zen Tweede Kamer bestaande uit 400 leden en een Eerste Kamer bestaan de uit vertegenwoordigers van deel staten op een basis van één gedele geerde op iedere 40.000 inwoners. De Tweede Kamer staat wat wetgeving en financiële aangelegenheden betreft boven de Eerste Kamer en de repu bliek heeft de voorrrang boven de deelstaten in alle financiële aangele genheden. dat zij hiertoe thans aanstonds over gaan. Ingevolge het reglement moe ten zij, die op 1 Mei in een der hier boven genoemde bedrijfstakken werk ten, zich uiterlijk 1 Juni aanmelden. Zij, die op een later tijdstip gingen of gaan werken, moeten zich binnen een maand nadien aanmelden. De aan melding moet geschieden bij de plaat selijke sociale verzekeringscommissies. Nadat verschillende informele besprekingen waren gehouden, is op 7 Mei j.l. te Batavia een formele conferentie belegd, waarop, zoals reeds bekend, overeensteming werd bereikt. Op bijgaande kaart is de huidige situatie op overzichtelijke wijze aangegeven. Duidelijk is hierop te zien, welk ge bied onder Nederlands gezag staat en een deel van de territoria, welke als Federaal gebied moeten worden beschouwd. Ook het gebied, het welk' uiteindelijk door Republikeinen beheerst zal worden, is duidelijk te onderkennen. Uit de kaart blijkt duidelijk dat het gebied, hetwelk dooo de Republiek uiteindelijk zal worden beheerst, belangrijk groter is, dan in 't algemeen wordt aangenomen. j_|ET KAN HAAR wentelen in het woelige leven. De Denen, die in 1940 maar één soldaat hadden, die (tegen de bevelen in) op de binnen-i rukkende Duitsers schoot, gaan nu een invasie doen op de Engelse kust. In b;en, een n,adae.1 Zc blazen i°k de Rus praematuur concluderen dat Sinterklaas uit de koers gedreven is, dan vergist ge u Want als ge zo'n vulpen opraapt oni- n!!iiiii»iiuiiiiiiiiii!iiiiiii!iii!iiiiiii!iiiiu:i]iiiiiii!iiii[iiiii!i![iiii!iiiiinii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiii ploft 'ie met een knal Waar zo'n knul In Delden heeft een (even zeldzaam als iol in heeft! vuurgoudhaantje .„.„„.e „„w, -„O- -pth.rklarlk.pri Pn Hat vuui-gouanaanije leven zeldzaam als Juli zal de klap vallen, maar Churchill nQu bedoeling menselijke goudhaantjes sinds Lief- zal er geen uur minder om slapen. Want nou n bedoeling, ze komen op een soort drakenschip en t gekleed in berenhuiden Zoals 1500 jaar geleden hun strijdbare voorvaderen, JN PORTUGAL zijn ze ook niet op toen ze Brittannie veroverden. In- d'r achterhoofd gevallen. Daar is middels zijn andere lieden, die vroeger ina twaalf jaar knutselen) een stuwdam met hese 'kelen Hepen vanwege het geopend, die 94 millioen kubieke meter „Fahren gegen Engeland", het wat rus- water tegenhoudt. Het bakbeest is 192 wi tiger aan gaan doen. Gelijk blijkt uit meter lang, 63 meter hoog, bevloeit 165 sing kwam met de Braziliaanse doel- -ij i j. t-\ i i -1 -i j. KllnmoTor Irunnol on ie oon <-Jor mor'.r tinck) tien kleine eitjes uitgebroed in een spar. Jan Strijbos en zijn filmtoe stel zijn er niet van weg te slaan. £)E ENGELSE VOETBALCLUB Arsenal speelde een wedstrijd in Rio de Janeiro en toen een Brit in bot een bericht, dat in Duitsland circuleert, kilometer kanaal en is een der merk alwaar een brief is aangekomen van de waardigste werken in zijn soort van bemanning van een Duitse onderzee gans Europa. Ze hebben daar méér dan boot, die op een eiland in de Stille sardientjes in de olie. In Yokohama Zuidzee is afgestapt. Ze wonen er sinds rijdt een nare grappenmaker rond, die man botste hij tegelijk tegen het Zuide lijke temperament In een mum van tijd lagen alle spelers met blauwe ogen en paarse plekken door elkaar te grabbe len en de politie moest een zuiverings 1945 en hebben het best naar hun zin. vulpennen uit zijn auto gooit. Mocht ge acj;e uitvoeren in het strafschopgebied. Iedere dag twee uur marcheren, bana nen plukken, luieren in de zon en 's avonds op een bankie in het park met de bruine schoonheidjes van Hoe- liewoepsie. En nu we toch aan het volksverhuizen zijn. mag hier niet het bericht ontbreken dat West-Duitsland binnenkort touristenland wordt voor liefhebbers aller landen. En ge krijgt er de helft meer te eten dan de Duitsers zelf. 't Is wel eens anders geweest, vrienden. Om met de filosoof uit Tuitje- horn te spreken: alle tijen hebben weer- tijen. Vandaag een bericht over de Russen zonder dat er een uitvinding bij te pas komt. De Russische stoorzenders, die de radiogolven van Engelsen en Amerikanen wegblazen voor de oren van de Oosteuropeae luistergragen, heb- In een rede, die de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, Zaterdag te Assen voor kaderleden en werkers in de Partij van de Arbeid hield, deelde hij o.a. mee, dat men in 1958, naar gehoopt wordt, zo ver denkt te zijn, dat ieder gezin de beschikking over een eigen woning heeft. Dit zal bereikt kunnen worden door de bcruw van duplex- woningen, die bij de toewijzing door de regering voor één woning gerekend zullen woren, aldus de minister. Het feit, dat in 1958 ieder gezin weer een eigen huis zal hebben, wil nog niet zeggen, zo vervolgde minister In 't Veld, dat dan het gehele woningpro bleem opgelost zal zijn. In de naaste toekomst zal n.l. de opruiming der krotwoningen krachtig ter hand wor den genomen; hoewel een grootscheep se opruiming daarvan niet mogelijk zal zijn, omdat afbraak van iedere krotwoning achteruitgang zal beteke nen. Het klinkt hard, aldus de minis ter, maar het is toch beter een krotwo ning dan in het geheel geen woning te hebben. Het woningtekort is nu nog 300.000 huizen met een bevolkingsaanwas van jaarlijks 100.000 inwoners. Als de minister gelijk krijgt, hebben we over negen- jaar een huis, Theodoor. Kr zit schot in! De Amerikanen worden steeds dor- stiger: de illegale handel in drank neemt sterk toe: het laatste half jaar werd 21 procent meer in beslag geno men dan in de zes voorafgaande maan den. Tenslotte een bitter bericht, een aanklacht tegen de mensheid, die on schuldige kinderen in haar gruweldaden betrekt. In Griekenland is een protest kruistocht begonnen tegen het ontvoe ren van 28.000 kinderen door de guerrillastrijders. In alle kerken worden diensten gehouden; op een bijeenkomst in Athene waren de koning en de ko ningin aanwezig. Wat, in vredesnaam, hebben wij te pochen op internationale rechtsorde, zolang 28.000 kinderlevens gebroken worden door de onzalige strijd van volwassen dwazen? Na een bijeenkomst tussen de drie westelijke commandanten van Berlijn, heeft een officiële woordvoerder ver klaard, dat het er naar uitziet, -dat de onderhandelingen tussen de spoorweg directie en de stakers thans „vaste vorm schijnen aan te nemen". De bur gemeester in West-Berlijn, Ernst Reu ter, heeft aan de spoorwegdirectie voorgesteld Woensdag een bespreking te houden om een einde aan de sta king te doen komen. De drie comman danten hebben met genoegen geconsta teerd, dat geweldpleging opgehouden is sinds de stations door de West-Ber- lijnse politie zijn bezet. Eisler gaat naar Polen Gerhard Eisler, Amerika's cohimu- nist no. 1, die vorige week door de Londense magistraat is vrijgesproken, heeft verlof gekregen om enige dagen in Engeland te blijven ten einde de nodige voorbereidingen voor zijn reis naar Polen te treffen, aldus heeft Chu- t--r Ede. de Britse minister van Bin nenlandse Zaken, Maandag in het La gerhuis verklaard. Op een vraag van het Labourlid Driberg, antwoordde Ede, dat de Ver enigde Staten na de beslissing van de Londense magistraat geen stappen bij de Britse regering hebben gedaan. Toen een ander Labourlid de ver zekering vroeg, dat Eisler niet op nieuw door de Amerikaanse autoritei ten gegrepen zou worden als hij naar Duitsland zou gaan, antwoordde de minister, dat hij geen garantie kon geven, die buiten de drie-mijlszone gold. Dr. Euwe had een auto ongeluk Dr. Max Euwe, die in het schaak- tournooi in Kopenhagen een mooi suc ces boekte heeft op de terugweg naar ons land, waarbij hij vergezeld werd door zijn vrouw en twee kinderen, tus sen Bremen en Hamburg een auto-on geluk gehad. Door het springen van een band begon de auto te slingeren, schampte een paal en sloeg vervolgens over de kop. Wonderlijk genoeg werd geen der in zittenden gewond. De wagen werd zwaar beschadigd. Gistermorgen is Dr. Euwe, die via Denekamp ons land be reikte naar het westen doorgereisd. Ontslag verleend aan burgemeester van Den Haag Bij Koninklijk besluit van 27 Mei 1949 is aan mr. W. A. J. Visser, overeenkom stig zijn verzoek,-ontslag uit zijn functie van burgemeester van Den Haag ver leend. NEGER GELYNCHT. Te Winton in de Amerikaanse staat Georgie is een 28-jarige neger door een menigte blanken uit de plaatselijke gevangenis gehaald en met slagen en schoten vermoord. De neger, Calif Hill, was bij een rel letje in een dansgelegenheid gearres teerd Toen de sheriff naar de dan cing terugkeerde om zijn revolver te halen, werd zijn arrestant uit zijn cel gesleurd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1