PELS' Stad en Omgeving. AGENDA Biljartkampioenen vochten het uit Belgische kunstenaars bezoeken Bergen Maich gewaardeerd op 25 gulden De brandstichting aan de Noordervaart Egmond aan Zee Reddingbrigade vergadert Egmond a.d. Hoef Kampeerseizoen breekt aan Egmondbinnen NIEUWS UIT DE LANGEDIJK A. P. Dockheer benoemd tot gemeente-secretaris Si. Pancras Over prijzen, fust en fustbergplaats ADVOCAAT PELS' WIJNHANDEL ALKMAAR TELEFOON 2585 Ontvangst op hei Oude Hof Broek op Langendijk Ds. Barendrecht sprak Heer-Hugowaard Het was een groots feest dat in de avond van de 19e April te Limmen na een biljartwedstrijd werd gevierd. Het was zelfs zo groots, dat de Politie rechter in Alkmaar, mr. R W J C vd Wall Bake er gisteren de nasleep van te berechten kreeg. Wie het boek „Gods Geuzen" van Jan de Hartog en speciaal het hoofd stuk van het feest van öe planters ge lezen heeft, kan zich voorstellen wat er op de avond van de 19e April ge schiedde. Het verschil was slechts dat het hier geen planters maar landbou wers en handwerkslieden betrof en dat er geen minister van Koloniën doch een biljartkampioen gehuldigd werd. Op de bewuste avond zouden twee biljartclubs elkaar ontmoeten. Men had er zich heel wat van voorgesteld, want er was zelfs een nachtvergun ning aangevraagd. Het spel verliep rustig, tot om elf uur de big-match tussen Petrus Johannes K. en een ze kere D. gespeeld werd. K. speelde een sublieme partij en won. Zijn clubge noten waren hierover zo verheugd, dat hem van alle kanten geestrijk vocht Werd aangeboden, maar om de een of andere reden kreeg de kampioen ruzie met zijn rivaal D. De ruzie liep zo hoog, dat K. uit nijd met één haal al het glaswerk van het buffet veegde. Dit werkte aanstekelijk op de andere bezoekers en de biljartwedstrijd ein digde in een gooi- en smijtfilm, waar bij het interieur van het café het zwaar te verduren kreeg. De „uitsmij ter" wist niet wie hij het eerst moest aanpakken, daar op dat ogenblik iedereen uitsmijter was. De caféhouder zal zich de biljartwedstrijd nog lang herinneren, want niet alleen werd al le* wat los en vast was vernield, doch er waren ook énige onverlaten die van de consternatie gebruik maakten de kastelein van enige flessen drank te beroven. Hiermee had K. echter niets te maken: hij had alleen het glaswerk op zijn naam staan. De of ficier, mr. J C V Meischke. wilde er vekening mee houden dat K. reeds t 60 schadevergoeding betaald heeft en eiste daarom f 40 subs. 20 dagen. De uitspraak was f 25 subs. 15 dagen. 135 gulden voor een konijnenhok Jan D. uit Alkmaar dreef in 1948 een radiozaak en kwam daarbij met Molenaar uit Velsen in aanraking. Molenaar wilde een radiotoestel ko pen en stortte daartoe f 60. Hij kreeg een toestelletje, dat niet langer dan twee weken speelde. D. kwam bij hem om 't ding te repareren, doch na korte tijd kwam er weer geen geluid uit. Molenaar stuurde het radiotoestel op naar Alkmaar en zag het nooit weer terug. Bij nader onderzoek bleek D. bet weer verhuurd te hebben. Hij kreeg later een ander toestel, maar dat was „meer dan slecht". D. is in middels in staat van faillissement ver klaard en verleden week kreeg Mole naar een brief van mr. Schenkeveld, de curator van D., waarin deze M. verzocht de rest van bet geld, zijnde f 75 te willen betalen. Getuige ver klaarde echter er niets voor te voelen nog eens f 75 voor het „knijnehok" te betalen. Liever wilde hij zijn f 60 te rug hebben. Mr. vd Wall Bake wilde D. geen geldboete opleggen, daar dit ten laste van de crediteuren zou komen en het is juist de bedoeling dat deze zoveel mogelijk terugkrijgen. Mr. vd Wall Bake veroordeelde verdachte tot 1 maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De eis was f 60 subs. 30 dagen. Beledigingen en haar gevolgen Aarjen B. uit Broek op Langendijk ging op 29 Maart zijn boekje wat te buiten toen hij tegen Ruiter riep: „Wat liep je vanmorgen hard moest je een plank stelen?" Vanzelfsprekend was R. Bijzonder Gerechtshof Woensdag 8 Juni zal voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam de zaak worden behandeld tegen K. H. A. Dö- ring uit Wuppertal, volgens de dag vaarding. Hij wordt er o.a. van be schuldigd, dat hij te Alkmaar in of omstreeks Maart 1945 als Obersekretar der Duitse Sicherheitspolizei, bekleed met de rang van Untersturmführer, als meerdere opzettelijk heeft toege laten, dat een of meer van zijn min deren personen, die alstoen door of vanwege de Duitse politie waren ge arresteerd, althans zich als toen in de feitelijke macht der Duitse politie be vonden, heeft mishandeld door hun opzettelijk stompen en/of slagen met een geweerkolf en een karwats, al thans met enig tot stompen en/of rlaan geschikt voorwerp tegen en/of op het lichaam toe te dienen tenge volge waarvan bedoelde personen pijnlijk werden getroffen en aange daan. De boerderljbrand Tevens wordt hij er van beschul digd dat hij te Qterleek, in de na bijheid daarvan, althans in de omge ving van Alkmaar, opzettelijk be hulpzaam is geweest bii de door of vanwege de Duitse Sicherheitspolizei bij wijze van represaillemaatregel bevolen en ais zodanig ten uitvoer ge legde brandstichting in de boerderij van M J Koning aan de Noordervaart, zulks door zorg te dragen voor afzet ting van de omgeving dier boerderij althans voor het op een afstand hou den van personen- en riiverkeer op de weg langs de boerderij gedurende de brandstichting in en bet afbranden van die boerderij, alsmede door aan de toenmalige commandant der Alk- maarse Vrijwillige Brandweer ondanks diens verzoek te weigeren de voren bedoelde brand te doen blussen. er niet op gesteld op een dergelijke manier aangesproken te worden. Mr. Meischke eiste tegen Aarjen f 20 subs. 10 dagen. Daar verdachte verklaarde dat hij het maar uit de grap gezegd had, verlaagde de politie rechter de boete tot f 10 subs. 6 dagen. Ook Jan B. uit Heiloo had op 26 Maart zijn hart gelucht tegen Cornells Nicolaas van der V. Zijn beledigingen waren echter grover. B. werd conform de eis tot f 15 subs. 9 dagen veroor deeld. Conelis Van der V. uit Heiloo, die een woordenwisseling met de vorige verdachte had gehad, werd ten laste gelegd dat hij deze zo'n klap in het gelaat gegeven had, dat het neus- beentje gebroken was. Het kwam ter rechtszitting niet tot klaarheid of de stomp een gevolg van het schelden was of omgekeerd. De oorzaak van deze burenruzie was een afrastering die dertig centimeter te ver stond, waardoor B. niet met zijn auto het erf kon oprijden. De politierechter ver oordeelde Van der V. conform de eis tot f 40 subs. 20 dagen en toewijzing van een civiele vordering van f 15 die de dokter aan de ruzie verdiend had. Eindexamen Gymnasium De minister van O. K. en W. heeft bepaald, dat aan het Murmellius Gym nasium te Alkmaar de mondelinge examens zullen worden afgenomen op 23, 24, 25, 27, 28, 29 en 30 Juni. De namen der gecommitteerden zijn: Prof. dr. W. J. Verdenius te Utrecht, prof. dr. T. A Rompelman te Groningen, prof. dr. H. R. Woltjer te Amsterdam, toegevoegd op 23, -24 en 25 Juni d.r H. J. Bottelier te Naarden. Aan het R. K. Lyceum te Alkmaar (afd Gymnasium) zullen de mondelinge examens worden afgenomen op 14, 15, 16, 17 en 18 Juni. De namen der ge committeerden zijn: prof. dr. W. den Boer te Leiden, prof. dr. H. L. M. van Rooyen te Leiden, toegevoegd op 16. 17 en 18 Juni dr H. P. Bottelier Naarden. te Burgerlijke Stand Geboren. Paulus C. M, zoon van W. van Dijk en H. M. M. Veeger. Cor nelia M., dochter van J. Oud en E. Groot. Trijntje, dochter van H. Smit en T. de Groot. Gehuwd: Frans F. Spiekermann en Margaretha A. Broersen. Overleden: Emma Brouwer, oud 76 jaar, wed. van J. J. Piek. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De beste jaren van ons leven, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Vier stappen in de' wol ken, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: New Orleans, 14 jaar. Sted. Museum: 1012 en 25 uur: Tentoonstelling ToulouseLautrec. WOENSDAG Tentoonstelling Sted. Museum Tou louseL'autrec: 1012 en 2-5 uur; 10.30 uur Alg. Verg. Hoogheemraadschap, Gemeenschapshuls; 2.30 u. Auditie Va- ra Gulden Vlies; 25 uur Tentoonstel- ing School Victoriepark. Huize Voorhout wordt rustoord Naar verluidt zal Huize Voorhout op de Kennemerstraatweg, dat bij zijn bouw bestemd was om eat rusthuis voor bejaarde lieden te worden, maar door de oorlogsomstandigheden aan zijn bestemming werd onttrokken, met Sep tember Weer geopend worden. De be doeling is, na de noodzakelijke verbou wing, bejaarde echtparen erin onder te brengen. Rijkspolitie De opperwachtmeester M. van Hulst van de Districtsstaf in Alkmaar der Rijkspolitie zal, onder 'gelijktijdige ont heffing van zijn detachering bij de Staf van het Gewest Amsterdam naar Hoofd dorp worden overgeplaatst om daar te worden belast met het commando over het bereden peloton Hoofddorp. „Oud Edam" bezoekt Alkmaar Dinsdag 7 Juni des voormiddags half elf zal de vereniging „Oud-Edam" in verband met het bezoek van de leden dier vereniging aan Alkmaar en aan de vereniging „Oud-Alkmaar" officieel door het college van B. en W. ten stad- huize worden ontvangen. GESLAAGD. Aan de Chr. Kleuterschool te Alk maar slaagden mej. G. van Ginkel voor de acte onderwijzeres en mej. B. den Hartigh voor de hoofdacte theorie. ZINKDIEFSTAL. Door de politie zijn twee mannen aangehouden, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van zink. De buit hadden zij elders verkocht. Beide man nen zijn ingesloten. Heiloo Avondvierdaagse voor tour rijwielen Door de V.V.V. en de gezamenlijke Midden- standsvereniging „Gemidza" wordt op 27, 28, 29 en 30 Juli een avond-vierdaagse voor tour rijwielen georganiseerd. De vier tochten, die door de mooiste streken van Noord-Holland gaan, o.a. door duinen, bosch, langs meren en plassen en door het land der duizend eilan den, zullen ongeveer 25 h 30 km per avond zijn. Het is niet de bedoeling dat deze tochten zo snel mogelijk worden gereden, doch zuiver als „tourtocht'* gereden moet worden, met tijd om hier of daar eens van een mooi uitzicht te genieten. Op bepaalde punten zullen oon- tróle-posten zijn opgesteld waar de deelnemers kaarten moeten worden afgestempeld. Iedereen, die in het bezit is van een rijwiel, kan deze tochten medemaken. De start en finish zijn in Heiloo en gedu rende de avonden zullen vermakelijkheden wor den georganiseerd en zal zo mogelijk het dorp feestelijk verlicht worden. Iedere deelnemer ontvangt na inschrijving een volledig programma met route-kaart en route-beschrijving met verwijzing naar de be zienswaardigheden enz. Wanneer men de tocht goed volbrengt ont vangt men een herinneringsmedaille. Om het pechduiveltje te bestrijden zullen Rijwielwegenwachts op het parcours rijden. De laatste tocht zal waarschijnlijk op Zater dagmiddag worden verreden en avonds zal een gezellig slot voor de deelnemers worden bereid. Heiloo venvacht vele deelnemers uit de om geving en West-Friesland en Kennemerland. Voor Iogeergelegenheid kan desnoods door VW gezorgd worden. Nadere bijzonderheden worden binnenkort bekend gemaakt. De Egmondzeeër reddingsbrigade hield Vrijdagavond haar voorjaarsvergadering in de zaal van de heer Kager. Wegens verhindering van dé voorzitter werd deze vergadering gepresideerd door de secretaris, de heer A. v. d. Steen, die de leden verwelkomde en de hoop uit sprak, dat de besprekingen een vlot verloop mochten hebben. Daar de secre taris wegens drukke werkzaamheden zijn bestuursplaats ter beschikking stelde, werd besloten, de verkiezing van 2 bestuursleden, die volgens rooster moesten aftreden, uit te stellen tot de najaarsvergadering. De heer Koen Wij- ker werd als nieuw bestuurslid geko zen, terwijl de scheldende secretaris de correspondentie blijft voeren, als assis tent van de secretaris. Vervolgens werd besloten een tweetal dames aan het be stuur toe te voegen, in verband met de werkzaamheden bij de voorbereiding van de Bondsstranddag. De dames A Wijker en Wijker—Kap stelden zich hiervoor beschikbaar. Hierna kwam het programma van de bondsstranddag ter sprake. Daar de technische commis sie bezwaar maakte tegen het houden van wedstrijden in zee moest er een kleine verandering in het programma worden gebracht. Op voorstel van de heer J. Glas werd besloten een komisch nummer aan de demonstratie toe te voegen. Een zevental heren-leden stel den zich beschikbaar om de technisch- leider behulpzaam te zijn bij het plaat sen van de brigadetent op het strand. De mogelijkheid zal worden onderzocht om een telefonische verbinding tot stand te brengen met het Zuidelijk ge deelte van het strand. Vroeger bestond een optische verbinding, door middel van seinvlaggen, doch dit bleek in de practijk niet te voldoen. De heren de Graaff en Medik, als deskundigen, zul len het bestuur hieromtrent van advies nen. Voorts werd besloten aan de me disch leider te verzoeken enige herha- lingslessen te geven aan de bezitters van het EHBO-diploma, opdat de Eg- mondzeeër-reddingsbrigade ook weer deze zomer paraat kan zijn. Na nog een woord van dank te hebben gebracht aan de dames A. Wijker en IJ. Koeman, voor het vele werk, dat zij verricht hebben, bij de voorbereiding van de laatst gehouden feestavond, sloot de voorzitter de vergadering. Onder ongunstige weersomstandigheden Js het kampeerterrein van de Bruynzeel Perso neelsvereniging aan het Nachtegaalspad met evenveel huisjes als vorig jaar geopend. De huisjes wisselen elk© week van bewoners om zoveel mogelijk gezinnen van het buitenleven te kunnen laten gemeten. Binnenkort zullen ook de kampeerhuisjes van Centraal Beheer nabij G. Schotvanger betrokken worden. Deze zomerwoninkjes wisselen om de twee weken van bewoners. Ook het kampeerterrein van W. ten Bruggencato m het duindal achter het Zandgat op 't Woud heeft veel aftrek. Een nieuw aangelegde stenentrap verleent aan de bewoners gemakkelijk toegang tot het terrein. Met uitzondering van de kampeerhuisjes van B.P.V. zijn de overige vrij in de natuur en buiten zicht en verkeer gelegen. NUMMERING CANDIDATENLIJS TEN De uitslag van d© nummering der candida- tenlijsten is: I. KVP Egmond-Binnen (dorps kom) met lijstaanvoerder C. J. Apeldoorn; 2. KVP Egmond aan den Hoef (dorpskom) met lijstaanvoerder S. Hopman; 8. Plaatselijk Be lang met lijstaanvoerder H. Dekker. Het was maar een weinig omvang rijke agenda, welke de raad Maandag avond kreeg af te werken. Onder de genomen besluiten was de benoeming van een nieuwe secretaris het voor- raamste. Maar bü de stukken Blijkbaar hadden de raadsleden zich bij de kleine agenda aangepast, want reeds bij het eerste punt kwamen de tongen meer los dan gewoonlijk. Zo voerde de heer De Beers het woord ever een woningverbetering en moest een ambtenaar nog op zoek gaan naar een destijds vastgestelde wijziging in de politie-verordening. De raad werd kennis gegeven, dat de volgende verzoeken tot woning splitsing en verbetering waren inge willigd: wed. W Bak. Broek op Lan gendijk (splitsing); A ten Bruggen- cate, Broek cp Langendijk (splitsing); K Bruin, Oudkarspel, J Zijp. Oudkar spel en J. Langendijk, Oudkarspel (allen verbetering). De heer Van Dijk zag zijn vraag betreffende de voorgestelde wijziging inzake verordening betreffende aard appelteelt zo beantwoord, dat B. en W. het voorlopig willen doen met de be staande verordening. Ten slotte verraste de voorzitter de raad nog met de mededeling, dat de N.S. geen toestemming willen geven tot afsluiting van de weg naar het station N.S. te Broek op Langendijk en dat dus voor de vernieuwing van het betondek van de in die weg ge legen brug een noodbrug gelegd zal moeten worden. Kroos Over het voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de exploitatiekos ten van een kroosruimer werd in het nummer van Zaterdag j.l. het nodige gezegd. De raad ging er in genen dele voet stoots mee accoord. Nadat het voorstel door de voorzitter was toegelicht, ver dedigde wethouder Wee* de opvatting van het college van B. en W. Maar hoewel de heer Kalverdijk erkende, dat het voorstel als zodanig door de polder was aanvaard, kwam hij met een ander idee. Hij wilde een machi ne, geconstrueerd op het principe van een transportband. De heer Beers was er voor de beslissing uit te stellen tot na 18 Juni a.s., op welke datum de fa. Posthumus haar constructie zal de monstreren. De kosten van deze ma chine zouden ca. f 8200 moeten be dragen. De heer Balder hakte de knoop door met het voorstel in principe een bijdrage toe te zeggen, maar de grootte daarvan nog niet vast te stel len. Hij achtte het wenselijk, dat B. en W. eerst zouden nagaan wat de goedkoopste weg zou zijn. Hiermee ging de raad accoord. Benoeming Na geruime tijd in comité geweest te zijn, sneed de raad het derde en laatste punt van de agenda aan: de be noeming van een nieuwe secretaris. Voor deze vacature hadden zich 35 sollicitanten aangemeld, waarvan er 6 ter nadere kennismaking persoonlijk waren opgeroepen. De voordracht luidde: 1 A P Dockheer, hoofdcom mies ter secretarie van Rijssen; 2D J Doets, hoofdcommies ter secretarie en gemeente-ontvanger te Anna-Pau- lowna. De heer A P Doekheer werd met algemene stemmen benoemd. Met de wens, dat deze benoeming de juis te mocht zijn, sloot de voorzitter de vergadering. KERMIS. Dit jaar zal de kermis alhier gehou den worden op Maandag en Dinsdag, 4 en 5 Juli a.s. Zoals ieder jaar zal dit feest wederom op het terreintje vóór het sportveld gevierd worden. OPBRENGST COLLECTE. De onlangs in onze gemeente gehou den collecte voor Drankbestrijding, heeft de volgende bedragen opgebracht: Intekenlijsten f 47.50, Bloempjesver koop f 36.94. Het resultaat van f 84.44 is voor onze gemeente geen slechte beurt. m £1,cen Duyvis g maakt ISalata In de bestuursvergadering van de Noordermarktbönd, welke Zaterdag middag werd gehouden, zijn meerdere belangrijke kwesties aangenomen en besluiten genomen, welke reeds lan ger in voorbereiding waren. De voorzitter, de heer P. Duyvis, richtte zich in zijn welkomstwoord speciaal tot de heer Kliffen, ere-voor- zitter en het nieuwe bestuurslid, de heer Amels. Voorts begroette spr. de heer Kostelijk, die na een lange ziekte weer hersteld aanwezig was. Geen minimumprijzen. De heer Klaver informeerde naar de afzet der poters. Spr. wenste inlich tingen over de mogelijkheid van een coöperatieve afzet. De voorzitter moest mededelen, dat deze kwestie nog steeds hangende is. T.a.v. de minimumprijzen voor de vroege aardappelen kon de voorzitter mededelen, dat deze dit jaar niet ge steld zullen worden. Tot 16 Juli blijft de markt vrij en na die datum zullen eerst bepalingen komen .indien de prijs tot 8 gaat. De volgende maten werden voor de vroege aardappelen vastgesteld: 28—35 mm, 35—bo mm, 51 en daarboven. De heffing Is gesteld op 0.50 per 100 kg. Wat er omging. De omzet bedroeg in het tijdvak 28 Maart—30 April aan groenten en con sumptie-aardappelen 241.832,40, aan poters 46.182,87. Aan veilinggelden werd geheven ong. 6500. Het voorstel om nieuwe bascules aan te schaffen werd goedgekeurd, waarbij de vereniging Koophandel een gedeelte der aanschaffingskosten voor haar rekening zal nemen. Voor de doorgedraaide rabarber zal f 2 per 100 kg worden uitgekeerd, waarvan één gulden voor rekening van de veiling en één gulden voor rekening van het Centraal Bureau komt. Subsidies werden aan verscheidene instanties toegekend. Zo kreeg de juri dische voorlichtingsdienst f 50, proef tuin West-Friesland f 100, de Mecha- msatie-èommiHie f 30. Pinksteren - water - zon - en voorjaarsstemming. Auto's, fietsen en zeiljachten doorkruisen bij duizenden ons mooie Vaderland vol daan vleien onze gasten zich 's avonds in een gemakkelijke stoel. komt ter tafelGastvrijheid in glazen Advocaat Oude Jenever PELS Gestookte Citroen Bessen per fles f 4.05 liter f 5.60 i 4.85 1 4.70 Maandagmiddag arriveerde het gezelschap kunstschilders en beeldhouwers uit Belgie, dat op uitnodiging der Regering een driedaags bezoek brengt aan ons land. Bergen. Tevoren had men een kijkje genomen op de Hoge Veluwe en in Amsterdam, waarnaast een bezoek aan verschliliende musea, een rond vaart door de grachten werd gemaakt. Het hele gezelschap, waarbij Mej. Ten Holte als vertegenwoordigster van het Dep. van O., K. en W. en de heer Langui als officiële personaliteit van de Belgische Regering (zoals hij het zelf uitdrukte) stapte af aan de Volkshogeschool „Het Oude Hof", waar, door de goede zorgen van het Kunstenaarscentrum Bergen enig werk van de „Bergense School" uit particulier bezit was bijeengebracht. van de hoop, dat de nadere kennisma king met het werk van de jongeren zal leiden tot samenwerking tussen Noord en Zuid. Nadat de verschillende geëxposeerde werken waren bezichtigd, werd nog een hele rij werken van. de hedendaag se Bergense schilders vertoond. De heer Guermonprez, directeur van de Volkshogeschool, gaf tenslotte een uiteenzetting van doel en streven van de V.H., waarbij Mw. Kamp optrad als tolk. En toen was het: göede reis en tot weerziens. Tot de Belgische gasten behoorden o.m. de beeldhuwer Jozef Cantré (be kend als illustrator). Oscar Jespers, Ilenri Tuvrez en de moderne Ch. Le- piae en Pierre Caille en de kunstschil ders Tjjtgat, Leon Desmet (broer van Guus Desmet), de ouderen Ochs en Paulus en de jongeren Jan Vaerten en Maro Mendelson. Mr. Kamp, voorzitter van het KCB, heette allen hartelijk welkom en sprak zijn grote erkentelijkheid uit je gens de ingezetenen, die voor deze gelegenheid verschillende werken had den afgestaan, en aan de Volkshoge school voor ae gulle gastvrijheid. De heer Voskuil, voorzitter van de Federatie, achtte het geheel overbodig om in dit gezelschap veel te zeggen over de Bergense School. Wat de kun stenaars naar Bergen heeft getrokken?' Die het weet, mag het zeggen! Een kaartje uit de 17e eeuw bekijkende, zou men vragen: wie heeft de moed om in Noord-Holland Ie gaan wonen? Water, water en nog eens water. De Hollanders hebben het land op het wa ter moeten veroveren of zoals men wel eens hoort: „God heeft de zee, de Nederlanders hebben 't land gemaakt." Eén van. de eersten, die hier zijn ten ten opsloeg, was Leo Gestel, later ge volgd door de Wiegmans, Wijand. Van Blaaderen, Ponstijn en anderen. Allen hebben, aldus de heer Voskuil, het idee van het expressionisme beleden en verwerkt naar Hollandse aard. Zij na men, vervolgde spreker, hun eigen „maecenas" mee. Het was Piet Boendermaker, die als kunstbeschermer de Bergense kunste naars een hart onder de riem stak De Bergense School, aldus eindigde spreker, zet zich voort, jongeren zoeken nieuwe wegen te openen. Van onze Zuiderburen voerde de heer Langui het woord. Een „Bergense School" verklaarde hij, hebben wij in Belgie ook, n.l. de Academie te Mons (Bergen) met pater Buisserd als direc teur. Van grote invloed op het Vlaamse expressionisme is geweest Leo Gestel, dezelfde die in Bergen een der pioniers was. Spreker eindigde zijn van humor tintelend betoog met het uitspreken 60>jarig Huwelijksfeest Het echtpaar DuinVan Wonderen zal Donderdag zijn 60-jarig huwelijks feest vieren. De bruid woonde in de Bergermeer, de bruidegom in Heiloo. In Bergen hebben zij na hun huwelijk ja renlang het veehoudersbedrijf uitge oefend. Burgerlijke stand Geboren: Paul, zoon van W. van der Sluijs en N. J. Leidekkers. Jacob, zoon van J. van der Woude- en F. Ve- nema. Ondertrouwd: Johannes Nicolaas Wit tebrood en Anna Zalm. Gehuwd: Cornells Zwart en Anna Johanna Meijer. Pieter Mooij en Alberdina Sophis van Meer. Dirk Appel en Catharlna Mantel. Loop der bevolking Op I April 1949 bedroeg het aantal inwoners 8360. waarvan 3811 mannen en 4549 vrouwen. Gedurende demaani April werd dit aantal door vestiging en geboorte vermeerderd met 16 man nen en 16 vrouwen, zodat het totale aantal inwoners per 1 Mei 1949 be droeg 8392 waarvan 3827 mannen en 4565 vrouwen. TWEE TSJECHISCHE VLUCHTELINGEN MELDDEN ZICH Door de honger gedreven hebben dit weekend twee Tsjechische politieke vluchtelingen, oom en neef, die bij Nieuwe Schans Nederland waren bin nengekomen, zich bij de vreemdelin genpolitie te Amsterdam gemeld. Zij zullen over de grens worden gezet en in een D.P.-kamp in Duitsland moeten verblijven tót nader over hun lot zal zijn beslist. De Coöp. Afzetvereniging voor po-1 ters wilde onder het betalen van f 400 pakhuishuur uit. Bovendien verzocht de Coöperatie vrijgesteld te worden van huur over ruim 6000 kisten. Eén en ander kon de vergadering niet be koren. Zo bleef de huur en zal er 10 centen betaald moeten worden voor het gebruik van elke kist. Gewicht op het bordje. Het volgende punt betrof weer een oude kwestie: het veilingpercentage over de poters. Het ligt in de bedoe ling van de betaalmeester ook van de poters een percentage te heffen. Het bestuur was van mening, dat dit het gemakkelijkste zou gaan, wanneer de coöperatie de heffing zelf invoerde. Na veel heen- en weer gepraat ging de vergadering met het voorstel accoord. Goedgekeurd werd ook een te ver lenen bijdrage in kosten van een door het Geestmerambacht aan te schaffen kroosruimer. Kosten bedragen voor de N.M.B. 450. Van de vereniging Koophandel was liet verzoek gekomen om het gewicht der bewaarkool op het veilingbordje aan te geven. In feite bestond dit voorschrift en daarmee was het ver zoek ingewilligd. Het verzoek om bloemkool te veilen op monster van 6 en niet 3 stuks werd afgewezen. Pijnlijke kwestie. Het blijkt, dat niet alle tuinders even vlug met betalen zijn en van enige kunstmesthandelaren was het verzoek gekomen om cessie van vordering mo gelijk te maken. Hiertoe zou de be taalmeester dan zijn medewerking moeten verlenen. De vergadering wil de de betaalmeester deze machtiging wel geven, maar onder restrictie dat de inhouding de 10 pet. van het bedrag der geveilde producten niet te boven zal gaan. Vervolgens kwam de inrichting van een fustbergplaats ter sprake. De kos ten van een dergelijke Inrichting, waarin 20.000 kisten geborgen kunnen worden, bedragen f 4205. Met de bouw zal binnenkort tv orden aangevangen. De bouw van 'n fustbergplaats wordt steeds urgenter, gezien steeds meer ar tikelen in fust worden aangevoerd. Zo zullen het komende seizoen de sla- honen alleen in kisten aangevoerd worden, terwijl men overweegt bij de aanvoer van vroege aardappelen ook van fust gebruik te maken. Tenslotte werden nog enige interne zaken afgehandeld, waarna sluiting volgde. GROTE ZAKEN. t Momenteel ligt in de haven een mo torschip van ca. 400 ton, geladen met rondhout. Hoiewel het verblijdend is dat schepen van een dergelijke grootte de Langedijk thans kunnen bereiken, is het voor de Langedijker schippers een streep door de rekening. Maandagavond wefd in de Ned. Herv kerk een bijzondere dienst gehouden, waarin ds. Barendrecht van Klundert voorging. Door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente is een be roep op hem uitgebracht en om de gemeente beter te leren kennen, vervulde ds. Baren drecht een preekbeurt. De kerk was goed bezet toen ds. Baren drecht he votum uitsprak en daarna Psalm 133 vs 1 en 8 zingen liet. Na de geloofsbelijdenis werd gezongen Gezang 96. Na voorlezing van Handelingen 1 koos ds Barendrecht als tekst de verzen 12 en 14, van welke predikatie de hoofdzaak werd gevormd door Pinkster, Ad vent en verwachting. De aanwezigen volgden onder ademloze stilte de predikatie. Na de piedikatie werd gezongen Psalm 130 vs 3 en 4. Na afloop van de dienst bestond gelegen heid tot persoonlijke kennismaking. Het is echter nog in gene dele zeker of ds Baren drecht in gunstige zin over het op hem uit gebrachte beroep zal beslissen, daar hij ook naar het Noorden van het land beroepen is en zijn gemeente hem niet dan zeer node zou zien vertrekken. DE KLOKKEN ZULLEN WEER LUIDEN Naar verluidt zullen de klokken van de toren der Parochie van de H. Dio- nysius spoedig weer "in gebruik komen, waarschijnlijk met een electrische luid- installatie. De minister van I Prof. Dr. J. R. M. heeft ter gelegenheic Brussel georganiseer landse Kamer van Belgie en Luxembur den. Hierin zeide de do Nederlandse eco van beperking en r< de afgelopen jaren uit een theoretische Nederlandse regerinf conomisch stelsel, m zaak was, en de c( ning van een utters nomische realiteit. De industriële pro einde van 1945 nog van het vóór-oorlogs bedroeg in 1948 gen: daarvan, terwijl hel het afgelopen halfja veer 120 pet. stond. De landbouwprodu den de 100 pet. geli goede voortgang. De de waarde gemeten, tot 211, maal het vói Tot onze gro held werd p van ons wegj onze geliefde Broeder, Sch Zwager en C Heer G. B. C. VASB echtgenoot A. Vasbint Alkmaar: J. Vasbinder- B. Schoonhov Va J. Schoonhov Bergen: J. Vasbinder. D. Vasbinder- Schagen: R. Brugman. M. Brugman- Alkmaar: P. Vasbinder- Indonesie: W. Vasbindei Alkmaar: E. J. C. Vasb: Roi Nichten en h Alkmaar, 30 M Lyceumstraat 1 Hierbij zeggen telijk dank voor van medeleven, tijdens de ziekte overlijden van on getelijke Vrouw Moeder. Uit aller naam, C. J. 1 Alkmaar, 31 Mei Lindenlaan 32. Met' deze beti onze hartelijke dai vereniging K.I. te toren, Alkmaar i ving, aan collega milie J. Dekker petoren voor he medeleven en de toond bij het over] onze dierbare Zoo Behuwdbroer en JAN. 't Zand (N.-H.) Fam. G. P. Slijk Reuver (L.): Hubertina Lenns Mei 1949. EMMASTRAA AFWEZIG TOT Andere huisartsi LANG. GROENTENCENTRALE, 31/5. 65000 kg Aardappelen: Eerstelingen 20 30 —22.50, kleine 17.40—19.30 en 12000 kg rabarber 4—6.90. van 1 tot 15 Voor direct gevra; NET MEISl voor d. of d. en k. werken. Julianastraat 31 HUISHOUDS' gevraagd, P.G., en 2 volw. zoons omgeving Alkmaa: A 460 bur. van d: Mevrouw FRED Naspaulaan 43 vra; half Juni een NET MEIi zelfst. k. werken i MEVR. R EINDER laan 19, Bergen (t vraagt een keurige KINDERJUFFF In- of extern, Dienstbode aanwe2

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2