SCHUDT UW LEVER WAKKER hoitsol Residentie Verraders van de Stijkelgrgep hebben 33 doden op hun geweten Originele vondst van Finse regering Inlevering van dood vee is nodig Oostduitse ontvang Twee spionnen voor het Haagse Hof Loterij en „zwarte handel Het land een vacuum militair Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur Haalt deze „ouwe koeien" uit de sloot Het werk der destructors Het Radioprogramma AVONTUUR Expeditie naar d gaat niet c Twee mannen, die verdacht werden de Haagse ..Stykelgroep", één der eerste Nederlandse verzetsorganisa ties, in het verderf te hebben gestort, moesten zich gisteren voor het Haagse Bijzondere Gerechtshof verantwoorden. Het zfln de kooplieden W. S. van Dam en J. van Weezei, die spionnagewerk voor de Sicherheltsdienst zonden heb ben verricht. Het openbare ministerie dagvaardde 31 getuigen om het bewijs voor dit verraad, dat aan 33 Nederlandse ver zetslieden het leven kostte, te leveren. Drs. J. A. Stijkel nam reeds kort na de Duitse overval in overleg met odd-minister-president, dr. H. Colijn, de organisatie van het verzet ter hand. Men zocht contact met tal van be trouwbare personen uit militaire, bur gerlijke en politiekringen. Zo ont stond een groep, die o.a. via de zender van de politieman Drupsteen contact met de Nederlandse regering te Lon den had. Niet alle leden van de groep kenden elkaar. Eén der leden, zekere P. de K. kreeg van een vriend het verzoek om eens na te gaan hoe men een half joodse Nederlander naar Engeland zou kunnen helpen. Deze zou ais tegen prestatie een groot bedrag voor het verzetswerk geven. Later bracht de vriend van De K. deze in contact met verdachte J. van W., niet wetende, dat hij daarmede een contact met de Sie- cherheitsdienst legde. Zo kwam deze dienst te weten, dat drs. Stijkel en diens medewerkers Gude, Baron Baud en Van Djjk begin April 1941 met een Scheveningse log ger naar Engeland zouden oversteken. Bij de afvaart sprongen Baron Baud en Van Dijk nog tijdig op de wal en konden zich zo nog voor korte tijd aan arrestatie onttrekken. Drs. Stijkel en Gude werden door de Duitsers van boord gehaald. Vrijwel alle leden van de groep vielen nadien in Duitse han en. De Siecherheitsdlenst bleek over 'n lijst van de voornaamste medewerkers te beschikken. Hoewel men op sommige punten de Duitsers een rad voor ogen kon draaien, had dit verraad tengevolge, en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. "CARTER'S £&rpiu.etjes^ Dodelijk verkeersongeval op Westzijde te Zaandam De 36-jarige motorrijder J. E. uit Zaandam reed in noordelijke richting op de Westzijde te Zaandam, toen een autobus uit tegenovergestelde richting naderde. De 73-jarige mevrouw T. Boomstravan der Geest, stak plot seling de rijweg over zonder op het verkeer te letten en werd door de motorrijder gegrepen, die vervolgens tegen de autobus opreed. De motor rijder werd op slag gedood. De 73-jarige vrouw werd met een zware hersenschudding naar het ge meentelijk ziekenhuis te Zaandam overgebracht. DOODSTRAF VOOR HAUPTSCHAR- FÜHRER De Groninger kamer van het Bijzon dere Gerechtshof heeft gistermorgen de 42-jarige SS Hauptscharführer Robert Lehnnoff ter dood veroordeeld. Lehn- hoff was in de oorlogstijd een der hoofdfiguren op het Scholtenhuis, bet beruchte hoofdkwartier der SA te Gro ningen en heeft o,m. 28 personen dood geschoten of er opdracht voor gegeven. Voorts heeft hij een groot aantal arres tanten ernstig mishandeld. VEERTIEN SLACHTOFFERS BIJ AARDVERSCHUIVING. Men gelooft, dat 14 personen levend begraven zijn door een landverschui ving, die de afgelopen nacht in een der heuvels boven Valparaiso heeft plaatsgehad. Tot dusver zijn vier lij ken opgegraven. dat drs. Stijkel en 32 zijner medestrij ders te Berlijn na een proces van 14 dagen ter dood veroordeeld werden en op 4 Juni 1943 werden terechtgesteld. Enkelen, onder wie mejuffrouw M. S. Van Deth kregen gevangenisstraffen, overleefden deze en konden thans als getuigen worden gehoord. Mejuffrouw Van Deth verklaarde, dat zjj Van W. bij haar arrestatie en verhoren heeft gezien. Hjj was tijdens het proces ook te Berlijn. Baron Baud heeft haar toen gezegd, dat Van W. de man was, die het verraad heeft ge pleegd. Ook Schreieder heeft Van W. en Van D. als de daders aangewezen. Tijdens de getuigenverhoren ont rolde zich langzamerhand de toedracht van zaken. Van D. en Van W. werden door di verse getuigen ter zitting pertinent herkend. Van W., bleef ondanks reek sen verklaringen vele feiten hardnek kig ontkennen. Soms wist hij zich de dingen niet te herinneren. De zitting zal vermoedelijk ook de gehele Dinsdag in beslag nemen. Ongelukken met autobussen In Calabrie is een autobus, waarin een orkest werd vervoerd, tengevolge van slippen in een ravijn gestort, waardoor vijf personen om het leven kwamen en zestien ernstig gewond werden. Bij Algiers is eén trolleybus door de borstwering langs de weg gebroken en in een dertig meter diepe afgrond gestort. De bestuurder vond de dood, de conducteur werd gewond; er zaten geen passagiers in de bus. Zondagmiddag is tussen Vezeronce en Morestel een autobus tegen een huis gereden. Eén passagier werd gedood en twee personen, liepen ernstige ver wondingen op. RUWE-OLIE-ONTPLOFFING TE HANNOVER. Op de Misberger olie-rafinaderij te Hannover is gister een tank voor ber ging van ruwe olie ontploft, waardoor 4.000 ton ruwe olie vlam vatte. Brand weerauto's uit geheel Hannover heb ben zich naar de brand begeven en ook employ's van de maatschappij zijn opgeroepen om het vuur te bestrijden. (Van onze correspondent te Helsinki). Q1GENLIJK IS DE OORLOG eerst afgelopen, wanneer de slager weer vrien delijk vraagt of het een onsje meer mag zijn, zeiden de Finnen destijds. Nu is het zo ver: nog gedurende de zomer van dit jaar zal de distributie van levensmiddelen worden opgeheven. De oorlog behoort dus weer tot liet ver leden. En er kon zelfs worden meegedeeld, dat de industrie haar record-pro ductie van 1938 belangrijk heeft overschreden. Het is moeilijk te zeggen, hoe Fin land er naar verhouding zo vlug bo- ven-op kon komen, hoewel het land toch 25 pet. van zijn cellulose- en 14 pet, van zijn zaag-industrie heeft moe ten afstaan, In de eerste plaats moet wel de originele zet worden gememo reerd, waarmede de regering de zwar te handelaren uitschakelde en het in- flationistisch spook wist te verbannen. Deze zet heette Loterij. Onder bepaal de omstandigheden mochten namelijk verschillende goederen vrij van rech ten worden ingevoerd en als prijzen voor een loterij worden aangeboden. Hoe het ging. Dat ging dan ongeveer als volgt: een Finse vereniging ontving van vrienden in Zweden een bedrag in kronen. Hier voor kocht de vereniging laten we zeg gen koffie, die mits voor een goed doel bestemd vrij van rechten mocht worden geïmporteerd\Het was nu nog maar een klein kunstje de koffie in zakjes van één of twee ons te pakken en tegen een niet te hoge prijs loten te verkopen, waarvan de vereniging haar goede doel kon bereiken, de welvaart steeg, de zwarte handelaren een kwaad gezicht trokken, de levensvreugde te rug keerde en de arbeidsproductiviteit toenam. Zo waren er honderden, ja misschien duizenden, die profijt trokken uit deze door de regering getolereerde import en dus handig door de mazen der de- viezenbepalingen wisten te glippen. Toen de Finse regering zag, welke voordelen deze importen met zich me debrachten, ging zij nog een stap ver der. Nu gaf zij de verschillende wel dadigheids-organisaties toestemming, gedistribueerde levensmiddelen direct tegen een hogere prijs te verkopen. Zo kwam weer de ene vereniging aan het geld, om wezen te steunen, terwijl een andere organisatie kans zag een huis te bouwen, En zo kwam tenslotte ook deze officieel goedgekeurde zwarte markt het gehele volk ten goede. Geen geld voor defensie. Een ander geheim van het spoedig herstel van Finland staat in verband met het feit, dat het land niet te veel voor defensie mag resp. kan uitgeven. In 1938 besteedden de Finnen 5.13 pet. van het nationale inkomen voor mili taire doeleinden, thans bedraagt dit cijfer slechts 1.63 pet. In 1938 maakte de post „defensie" 23 pet. van het bud get uit, thans wordt voor landsverde diging slechts 3.4 pet. van de begro ting uitgetrokken. Ter vergelijking die- ne, dat de Zweden in 1948 nog 15.4 pet,, de Denen 13.3 pet. en de Noren 8.2 pet, van de staatsuitgaven voor de fensie over hadden. Het Finse leger, de vloot en de luchtmacht tellen thans 42.000 man. Deze sterkte is te vergelijken met die van het Deense leger van vóór de oorlog. De Finnen hebben dus eigen lijk gelijk, dat hun land een militair vacuum is. Dit weten de Russen maar al te goed. Niet voor niets hebben zij langs de 1750 km lange, geheel geëlectrificeer- de Moermanks-spoorlijn hun divisies klaar liggen. Deze lijn wordt zo zwaar bewaakt, dat het argument der Sovjets, dat zij zich door de miltaire activiteit der Scandinaviërs bedreigd gevoelen, niet in ernst genomen kan worden. Maar al is het Finse leger dan niet up-to-date, de Finnen voelen zich be slist niet zwak. Wie een Fin in Zwe den of Noorwegen vraagt, wat hij in gival van oorlog zou doen, zal stellig tot antwoord krijgen: „Ik ga natuur lijk naar huis. Daar zal men mij wel de plaats aanwijzen, waar ik iets voor iiyn vaderland kan doen". De Finnen verwachten echter op het ogenblik geen conflict. Zij houden van het gezegde „geen drukte voor de tijd", voldoen aan hun verplichtingen die voortspruiten uit twee verloren oorlo gen, putten moed uit de woorden van hun socialistische premier Fagerholm, die geen ogenblik onbenut laat om de zinsnede van Stalin te herhalen, waar in 1 de Sovjet-leider verzekert, dat hij het verdrag van vriendschap tussen Rusland en Finland als een verdrag van gelijkgerechtigde partners beschouwt enhopen dat de Olympiade van 1952 deze keer wel zal doorgaan. TRAWLER ZONDER STUUR De trawler IJM 83 „Do Hoop" van de rederij „De Hoop", die in JJslandse wateren viste, heeft daar een gebroken roerkoning opgelo pen. Het manoeuvreren was het schip hierdoor onmogelijk geworden en het is daarom van de IJslandse gronden door een Poolse trawler, de ,Pockucie", naar Engeland gesleept, waar het in Aberdeen dokt. TUINBOUW Bloembollenteelt in Noord en Zuid-Holland Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft thans de cijfers over de oppervlakte beteeld met bloembollen. De totale oppervlakte in ons land was in 1948 5935 h.a„ waarvan 2988 h.a. in Noord- Bolland en 2839 h.a. in Zuid-I-Iolalnd. De verdeling was: Nooord-Holland Zuid-Holland ITyacinthen 8.1 294 Vroege tulpen 336 308 Late tulpen 951 856 Narcissen 302 659 Gladiolen 731 438 Crocussen 135" 116 Irissen 197 39 Dahlia's 27 35 Ander bijgoed 228 94 Opmerkelijk is dat in Zuid-Holland meer hyacinthen worden gekweekt dan in Noord- Iiolland. Abessinie spreekt geruchten over opstand tegen Een woordvoerder van de Abessijnse ambassade te Londen heeft verklaard, dat de in Italiaanse bladen verschenen berichten over een opstand bij Addis Abeba „absoluut" onjuist waren. Er was in het geheel geen aanslag op de kroonprins gepleegd en het geheel vormde een onderdeel van een Ita liaanse perscampagne .om een verkeer de indruk te vestigen over de werke lijke toestand in Abessinie. PUNTENWAARDERING VAN SMYRNAWOL EN SMYRNAGAAS Het ministerie van economische zaken deel het volgende mede: Het blijkt, dat zowel bij de handel als bij het publiek verwarring bestaat ten aanzien van de puntenwaardex-ing van smyrnawol en smyrnagaas. In verband hiermede wordt erop ge wezen, dat smyrnawol evenals hand breigaren cn tapijtwol is gewaardeerd op drie punten per 100 gram en smyr nagaas op vijf punten per vierkante meter. OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL Voor het openluchttheater te Bloe- mendaal is voor de komende maanden het volgende programma vastgesteld: Woensdag 8 Juni: Scapino Jeugd-bal- let „De Gouden Zwaan" en „De Pa scha en de Beer", bij slecht weer Za terdag 11 Juni: Dondei-dag 16 Juni: Zuid Nederlands Toneel, regie Piex-re Balledux: „Kringloop der Belangen", bij slecht weer Vrijdag 17 Juni; Dins dag 21 Juni: concert HOV, o.l.v. Kees Hartvelt, m.m.v. gemengd koor „Po lyhymnia", o.l.v. Henk Arisz. Het theater is des Zaterdags en Zondags tot 22.30 uur verlicht. Visserijbesommingen Ijmuiden De aanvoer van Maandag was 1000 kisten schol, 750 schelvis. 100 wolf, 230 wijting, 180 poon, 850 kabeljauw, 65 lcoolvis, 35 rode poon, 15 griet, 260 fijn- vis, 30 heilbot, 300 makreel, 100 haring, 110 ëchartong, 80 schar, 50 diversen. Besommingen: IJm. 19, Adelante 17.385; 25, Flamingo 27.900; 49, Pet ton, f 18.580; 204, 2.565; 53, 1.910; 277, 2.045; 276, 2.115; 228, 1,970; KW. 53, 2.110; 94, 3.040; 77, 2.445; 210, 2.120; 48, 4.320; 169, 3.060; 125, 2.835; 85, 7.695; 108, 2.440; 37, f 1.655; 17, 2.920; 166, 1.700; 64, 2.820; 28, 2.830; 59, 1.930; BU 33, f 2.540. 75. De emmer met eten is in een minimum van tijd leeg en Pom en Pam strijken voldaan over hun volle buikjes. „Ik heb nog nooit zo leklcei gegeten", roept Pam. „Ja, het eten aar boord van de „Salmiak" is uitstekend' zegt Pepi. „Die erwtensoep van gis teravond hadden jullie eens moeter proeven!" „Ja, ja we weten nu wel dat jij een hongerlap bent", zegt Poir. lachend. Jij eet voor vier!" „Ja en het mooie is, dat de matrozen aan boord van de „Salmiak" denken, dat ik voor vier eet!" roept Pim uit. En hij ver telt hun alles. Maar Pim moet om zijn tijd denken. „Jongens, ik moet nu weg", roept hij, „maar ik hoop gauw niet een nieuwe voorraad terug te ko men". „Ja, en vannacht komen we leu opzoeken", i-oept Pepi. „Zorg maar dat je wat te bikken hebt, want we 'tomen met zijn drieën!" Pim belooft ■:ijn best te zullen doen en verdwijnt weer inet een emmer vol met aardap pelen voor de kok. „De kok moet ik te vriend houden", mompelt hij. „Want die zorgt per slot van rekening voor het eten". Onder grote belangstelling is Zaterdag op het ere-graf Menleng Pulu te Batavia ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de zo plotseling overleden generaal S. H. Spoor, opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. Boven: De lijkkist wordt het ere-veld opge dragen. Onder: Mevr. Spoor aan het graf van haar echtgenoot. (Radiografisch overgebrachte foto's A.N.P.-Foto.) QUWE KOEIEN" laat men in de sloot, „dooie koeien" brengt men naar een destructiebedrijf, want een dcrod rund van 300 kg. levert daar 75 kg. diermeel en ongeveer 27 kg. technisch vet op. De 75 kg. diermeel zijn vol doende om gedurende een week 125 varkens of 2500 kippen van krachtvoer te voorzien. Dat mag men in deze tijd niet verwaarlozen! nuttige producten op, n.l. beendermeel, beenderlijm, dierlijke olie, gelatine, phosphorzure kalk, klauwenolie en beendervet. Daarnaast krijgt men nog enkele andere producten die voor het buitenland van belang zijn en die dus zorgen voor een verhoging van onze export. Men maakt het de boeren gemakke lijk genoeg. Het is voldoende, dat hij binnen 6 uur na de dood van het dier daarvan bij de gemeentesecretaris aan gifte doet. De gemeente geeft de aan melding door aan de destructiebedrij ven, die aan de hand van de binnen gekomen aanmeldingen één keer en soms tweemaal per dag een route vast stellen, die de chauffeurs met de dei- tructiewagens rijden om de cadavers op te halen. De Veterinaire Dienst en de Ge zondheidsdiensten voor dieren stollen natuurlijk alles in het wei'k om het sterftecijfer van het vee zo laag mo gelijk te houden, doch op elk boeren bedrijf gaan wel eens dieren dood of worden dieren dood geboren. Een gestorven koe is voor de vee houder een schadepost, hoewel een ca daver niet geheel zijn waarde verliest, aangezien in de destructiebedrijven in ons-land de dode dieren op grote schaal kunnen worden verwerkt. Zij vormen de grondstof voor de destructiebedrij ven, die zeer belangrijke leveranciers zijn van dierlijke eiwitten. Vandaar, dat de autoriteiten er telkens weer bij de veehouders op aandringen hun ge storven beesten in te leveren. Doch ook voor de volksgezondheid en het gezond houden van het vee is het be slist nodig, dat do veehouder het do de dier inlevert. Immers, wanneer hij het begraaft, verspreiden de giftige stoffen zich in de gewassen en vormen een haard van besmetting voox1 de rest van de veestapel. Ook wanneer het ï'und niet aan besmettelijke ziekte ge storven is, blijft het gevaarlijk het beest te begi-aven. Waardevol product. In de jaren 1947 en 1948 werd dooi de 10 destructiebedrijven in Neder land ruim 9000 ton krachtvoer gepro duceerd tegenover een import van ruim 40,000 ton. Ieder weet, dat wij in ons land schaars in de dollars zitten en dat daardoor de import van kracht voer zo beperkt mogelijk moet blijven. De destructiebedrijven bereiden uit het dode vee een aanzienlijke hoeveel heid technisch vet, dat hoofdzakelijk be stemd is voor de zeep- on kaarsenin dustrie. Ook de beenderen leveren Gesneden? -u PLEISTER Huldkleurlg snelvorhand ZWIISAl FABRIEKEN APELDOORN VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Tom Erich (pinno). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Kobus Kwint. 7 15 Achter het voetlicht. 7.30 Gramofoon- platen. 7.45 Rubriek. 8.05 In het Radio-Zoek- l'cht. S.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.35 Als i)c daar nog aan denk. 9.45 Buitenlands over zicht. 10.00 Maria Zamora en orkest. 10.20 Bijnamen in de Kamermuziek, 11,15 Gramo- fnenmuziek, HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en II uur, KRO: 6.20 Rhythm, sextet. 6.50 Actualiteiten. 7,15 Omroeporkest. 8.05 De gewone man. 8,12 „Alkestis" (hoor- .spel), 10.45 Avondgebed. 11.15 Omroep-Kamer- orkest. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur, VARA: 8.X5 Operettes-selecties. 12.00 Acgordeola. 12.33 Reginald Dixon (orgel). 1.20 Metropole-orkest. 6.20 Dick Haymes zingt. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Lezingen. 7.15 Muziek. - VPRO: 7.30 ,,Levensopbouw". 7.45 Ds. N, van Gelder. VARA: 8.05 Dingen van de dag, 8.20 „Eein Vvalzertraum". 9.10 Mariandel (hoorspel), 10.25 Kwartet Jan Corduwener. 10.45 Er zijn maar weinig.... 11.15 Cor Steyn (orgel). 11.40 Harry Parry en orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 Muziek bij het werk. 1.15 Populaire orgel» bespeling. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Spraakverzorging, 7.15 Het nieuws uit Indonesië. 7.30 Actueel geluid, 7.45 Gra- mofoonmuziek. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Omroep-orkest. 9.15 Ds. B. Richters. 9.35 Ensemble „Selecta".10,05 Nederlandse viool muziek. 10.45 Avondoverdenking, 11.15 Paul Whiteman en orkest. 10S IN DE DOOR TJEERD ADEM A „Wie is", vroeg Steensma, „die jon ge vrouw, die zich uitgaf voor freule Cato Tervooren?" Het meisje haalde naar schcudei-s cp. „Ik weet het niet, Jelle". „Maar jullie zijn toch bij dezelfde organisatie, je kent toch ook de na men van. „Ik ken de namen van de mensen roet wie ik direct in contact sta. Van de talrijke medewerkers en mede werksters ken ik er bijna niet een. Als ik iets over hen verneem, hoor ik al leen hun schuilnamen" „Maar waarom?" vroeg Steensma. „Om te voorkomen, dat vrij elkaar in moeilijke ogenblikken kunnen ver raden", zei Rieta von Arnsberg op staande. Steensma volgde haar voorbeeld en zij legde haar hand op zijn arm. ,Je moet goed naar me luisteren", zei ze. „Eenmaal heb je me gezegd, dat ik mooi was, dat mijn ogen waren als lokkende lichten, mijn tanden als twee rijen paarlen, dat een kus van mijn rode lippen het zoetste geschenk der goden moest zijn. Kun je it dat nog herinneren?" „Ja", zei hij verward. „Ik heb daar veel over gedacht", zei het meisje. „De omstandigheden mogen zich gewijzigd nebben, de ro mantiek van die avona mag plaats gemaakt hebben voor bittere ernst, onze levenslijnen mogen zich dieper ineengegroefd hebben aan in de nacht toen wij dachten, dat zij elkaar nau welijks zouden raken, maar mijn hart en mijn gevoel zijn dezelfde gebleven Ik heb naar je verlangd en ik ben gewend te krijgen, wat ik mij ge wenst heb. Ik ben jong. rijk en onaf hankelijk. Jelle, ga met mij mee en laten we vergeten, wat er tussen ons geweest is. Ik benik ben bereid daarvoor alles op te geven". „Ook je werk?" vroeg hij verrast. Ook mijn werk, maar dan eis ik je onvoorwaardelijke overgave" Zij keek vol verwachting naar hem cp, maar hij wendde het hoofd af. In een fractie van een seconde over zag hij de toestand. Zij had hem een grote dienst bewe zen door hem te bevrijden, maar zij besefte dat niet. Zy had hem bevrijd om hem vogelvrij te maken en daar door te doen ingaan op haar zelfzuch tige plannen. Zij was verstandig ge noeg om te oegrijpen, dat zij hem niet rheer behoefde voor te stellen, iets tegen zijn land te ondernemen. Nu wierp zij, in haar verlangen naar hem, ook dat overboord en bood hem dat gene dat het begerenswaardigst moest schijnen. Zij had als een verwend kind haar zinnen op hem gezet en zou alles wagen om haar wil te kunnen doordrijven. Zij zag dat zij aarzelde Weet wat je doet, Jelle", zei ze. „Ik ben onberekenbaar en wispelturig. Wanneer je accepteert, zal ik mijn best doen een goede vrouw voor je te zijn. Wanneer je weigertkan ik ie der moment een ander bieden wat jij versmaadt en dan zal het onverbidde lijk te laat zijn". Haar hand klemde zich iets vaster om zijn arm. Kijk mij eons aan, jongen!" Hij keek in haar grote donkere ogen c-ii voelde zich wegzinken. „Je ogen zijn inderdaad als lokkende lichten", zei hij verward. „Volg die lichten dan, Jelle!" Hij aarzelde en stond een ondeelbaar ogenblik op het punt, haar in zijn ar men te sluiten. Toen zag hij in gedach ten andere ogen. Ze waren zo blauw ais vergeet-mij-nietjes en keken diep in de zijnerustige, betrouwbare ogen „Er zijn lichten, die ïrxcn niet volgen moet," zei hijdwaallichten". Het meisje wendde zich geërgerd af. „Je bent moe, je moet rusten", zei ze „Morgen verwacht ik je beslissing. De aehtex-kamer is voor je in orde ge bracht. Herr Müller heeft er alles neer gelegd, wat je nodig kunt hebben. Ga nu rusten en denk er goed over na, welk antwoord je me zult geven." Zij ging hem voor naar het portaal tje en wierp de deur van een achter kamer open. „Welterusten, Jelle!" „Waar logeer jij?" vroeg hij. „In mijn eigen huis", zei het meisje. „Ik zal mijn chauffeur bellen om me te komen halen." „Slaap wel, Rieta". Zij knikte en liep naar de trap. Steensma ging langzaam zijn kamer binnen. Er stond een breed ledikant, er hing een pyama over een stoel. Op een marmeren tafelblad lag alles, wat hij zou kunnen gebruiken. Een raam stond hoog opgeschoven en daaronder gaapte de diepte. De maan was achter een wolk geki J- pen, toen hij zich voorover boog en naar buiten keek. Er liep een regenpijp nar het afdak van een keuken. Vandaar zou hij langs een ton Hij sloop naar de deur en luisterde. Alles in huis scheen uitgestorven. Haastig liep hij naar het raam. Het moet vlug! dacht hij.nu.direct. Hij klom over de vensterbank en zet te zijn voeten op de regenpijp, Hij hield zich vast aan de dikke ranken van een klimplant en bereikte ongedeerd het keukendak. Hij liet zich zakken op de deksel van de ton en sprong in de tuin. In de schaduw der heesters liep hij naar een deur in de schutting, die gesloten bleek. Hij klom er over en had zich juist in de naastgelegen tuin 'aten zakken, toen de keukendeur werd geopend en twee mensen naar buiten kwamen. „Herr Müller", zei het meisje met zachte stem, „ich komme morgenfrüh. Sie sorgen dafür, dasz er nicht durch- brennen kann." „Zu Befehl, Fraulein Rieta," zei de man. Zij keek omhoog en zag, dat het raam van de slaapkamer openstond. „Wollen wir das Fenster schlieszen?" vroeg ze weifelend. „Nicht nötig," zei de man. „Ich wer- d„ Fritz im Garten lassen. Dann komt keiner daraus!" Hij floot de hond, die blaffend in de tuin sprong. „Sie können jetzt ruhig sein, Frau lein Rieta," zei de man, (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. Directie: J. BIJLSMA en C. KR Hoofdredacteur; A KAPTEIN Parijse besprekin Duitse eenheid vri In een rede van meer een half uur heeft de S minister van Buitenlands sjinski, op de conferen voorgesteld om een dele onder communistische Ie Oostduitse Volkscongres Hij verwierp opnieuw de Westelijke mogendhed constitutie van Bonn w In gezaghebbende conf wordt vernomen, dat de d ministers het verzoek v eenparig hebben verwoi z|j aanvoerden, dat de Duitse volk niet zou vt gen. Foster Dulles, de Ame kundige in buitenlandse den, verklaarde na de „zeer goed werk werd i 'een beslissing is niet gen Van gezaghebbende MS werd verklaard, dat de d ministers thans de bespri vraagstuk der Duitse ee: eindigd en zonder re: schouwen en van oordee raad van ministers van zaken Woensdag zullen de bespreking van het v. lijn. Egerton Sykes, leider se expeditie naar de ber in Juni naar Turkije had heeft van de Turkse a Londen bericht ontvangen dracht heeft te verklai Turkse autoriteiten onn stemming kunnen geven peditie naar de Ararat." Dit verbod geldt than: Hans Roozen, de jonge onderzoeker, en Sykes ne het ook zal gelden voo: kaanse expeditie onder le J. Smith. Dit aannemen: hoewel hij het besluit vs autoriteiten betreurt, ber bod te aanvaarden. Hij e: internationale politieke bij een land het meeste g schaal leggen en hoopt dat de drie expedities in een gemeenschappelijke nen wagen. Zeven jaar geëist „De Jordane to de verdachtenbank sterdams bijzonder gere Dinsdagmiddag de beken: ker uit de bezettingstijd de 51-jarige Godefriedus uit Amsterdam. Behalve praatjes in de periode va tot April 1944 was hem legd het ven-aden van 5 l duikers van wie er dri keerden die op de zol woning aan de Rozengraé ren zaten ondergedoken. Aan het slot van de zitt vier uur duurde, eiste c fiscaal zeven jaar met ai vóórinternering sinds 7 M venslange ontzetting uit rechten. Diefstal van goui berecht Van de lading goud, di in de Rotterdamse Waterv gebaggerd en die afkomsti Nederlandse loodsboot, di: naar Engeland moest brei Meidagen van 1940, zijn i staven verdwenen. Twee i den worden achterhaald, d was spoorloos. In verban zaak stonden gisteren te vier verdachten terecht, e per en drie dekknechts, een bekentenis aflegden. De officier eiste tegen d twee knechts ieder twaalf aftrek., tegen de vierde v hiaanden met aftrek, waar en vijf maanden voorwaar Juni zal de rechtbank uits FOSTER VOLGT BR William C. Foster (Ne door president Truman l plaatsvervangend adminis de E.C.A. Hij volgt Howa wiens ontslagaanvrage 1 vaard heeft. Foster was gend speciaal vertegenwi de E.C.A. in Europa. Verwachting tot E avond: Verder toenem wolking met voornami avond en, vannacht enige regen. Later wis wolkt met hier en dó buien. Zwakke tot mx hoofdzakelijk uit zuide tingen. Morgen iets la peraturen dan vandaag

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6