Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oostduitse delegatie wordt niet ontvangen Sultan laakt Nederlands optreden Een beroep op Berlijnse stakers Een Zweeds sportvliegtuig bij Goeree in zee gestort Woensdag 1 Juni 1949 146e Jaargang No. 127 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Expeditie naar de Ararat gaat niet door Engels parlement uit genodigd tot bezoek aan ons land E.V.C.-leider tot f1000,- boete veroordeeld Gevallen in Indonesië Protest tegen militair onderzoek Dr Sukiman naar noodregering Rep. Staat van beleg in Bolivia Maar spoorwegmannen handhaven hun eisen 6400 woningen in 1949 extra BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJkBSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 1— per kwartaal plus incassokosten Parijse besprekingen over Duitse eenheid vruchteloos In een rede van meer dan twee en een half uur heeft de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wy- sjinski, op de conferentie te Parijs voorgesteld om een delegatie van het onder communistische leiding staande Oostduitse Volkscongres te ontvangen. Hij verwierp opnieuw het plan van de Westelijke mogendheden, dat op de constitutie van Bonn was gebaseerd. In gezaghebbende conferentiekringen wordt vernomen, dat de drie Westelijke ministers het verzoek van Wysjinski eenparig hebben verworpen, waarbij zij aanvoerden, dat de delegatie het Duitse volk niet zou vertegenwoordi gen. Foster Dulles, de Amerikaanse des kundige in buitenlandse aangelegenhe den, verklaarde na de bijeenkomst: „zeer goed werk werd verricht, maar een beslissing is niet genomen". Van gezaghebbende Westerse zijde werd verklaard, dat de drie Westelijke ministers thans de bespreking van het vraagstuk der Duitse eenheid als ge ëindigd en zonder resultaat be schouwen en van oordeel zijn, dat de raad van ministers van buitenlandse zaken Woensdag zullen beginnen met de bespreking van het vraagstuk Ber lijn. Egerton Sykes, leider van de Engel se expeditie naar de berg Ararat, die in Juni naar Turkije had willen gaan, heeft van de Turkse ambassade te Londen bericht ontvangen, dat zij „op dracht heeft te verklaren, dat de Turkse autoriteiten onmogelijk toe stemming kunnen geven voor een ex peditie naar de Ararat." Dit verbod geldt thans reeds voor Hans Roozen, de jonge Nederlandse onderzoeker, en Sykes neemt aan, dat het ook zal gelden voor de Ameri kaanse expeditie onder leiding van A. J. Smith. Dit aannemende, is Sykes, hoewel hij het besluit van de Turkse autoriteiten betreurt, bereid het ver bod te aanvaarden. Hij erkent, dat de internationale politieke betrekkingen bij een land het meeste gewicht in de schaal leggen en hoopt alleen maar, dat de drie expedities in 1950 of 1951 een gemeenschappelijke poging kun nen wagen. Zeven jaar geëist tegen „De Jordaner" In de verdachtenbank van het Am sterdams bijzonder gerechtshof zat Dinsdagmiddag de bekende radiospre ker uit de bezettingstijd „de Jordaner", de 51-jarige Godefriedus Petrus Smis uit Amsterdam. Behalve zijn radio praatjes in de periode van Januari '41 tot April 1944 was hem ten laste ge legd het verraden van 5 Joodse onder duikers van wie er drie niet terug keerden die op de zolder van zijn woning aan de Rozengracht 115 bij bu ren zaten ondergedoken. Aan het slot van de zitting, die ruim vier uur duurde, eiste de advocaat fiscaal zeven jaar met aftrek van de vóórinternering sinds 7 Mei 1945 en le venslange ontzetting uit de burger rechten. Diefstal van goudstaven berecht Van de lading goud, die in Juli '47 in de Rotterdamse Waterweg werd op gebaggerd en die afkomstig was van 'n Nederlandse loodsboot, die het goud naar Engeland moest brengen in de Meidagen van 1940, zijn destijds drie staven verdwenen. Twee daarvan kon den worden achterhaald, doch de derde was spoorloos. In verband met deze zaak stonden gisteren te Rotterdam vier verdachten terecht, n.l. een schip per en drie dekknechts, die alle vier een bekentenis aflegden. De officier eiste tegen de schipper en twee knechts ieder twaalf maanden met aftrek., tegen de vierde verdachte tien maanden met aftrek, waarvan resp. zes en vijf maanden voorwaardelijk. Op 14 Juni za] de rechtbank uitspraak doen. FOSTER VOLGT BRUCE OP. William C. Foster (New York) is door president Truman benoemd tot plaatsvervangend administrateur van de E.C.A. Hij volgt Howard Bruce op, wiens ontslagaanvrage Truman aan vaard heeft. Foster was plaatsvervan gend speciaal vertegenwoordiger van de E.C.A. in Europa. Verwachting tot Donderdag avond: Verder toenemende be wolking met voornamelijk van avond en. vannacht plaatselijk enige regen. Later wisselend be wolkt met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit zuidelijke rich tingen. Morgen iets lagere tem peraturen dan vandaag. Westerse functionarissen legden er echter de nadruk op, dat dit niet offi cieel op de zitting van Dinsdag was verklaard. Het was echter aan het eind van de bijeenkomst duidelijk, dat de Westelij ke ministers geen verder commentaar te geven hadden op Wysjinski's voor stellen en ook niet op hun eigen voor stellen, zo voegden zij er aan toe. Zij verwachtten derhalve, dat tenzij Wy sjinski om meer tijd zou verzoeken voor de bespreking van de Duitse een heid, de Westerse mogendheden zouden willen overgaan tot behandeling van punt twee van de agenda: Berlijn en de muntkwestie. In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de voorzitter mr. Korten- horst er aan herinnerd, dat in het voorjaar van 1948 een parlementaire delegatie op uitnodiging van het Brit se parlement een bezoek aan Engeland heeft gebracht. De voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer zijn van oordeel, dat de Kamers thans een uitnodiging moe ten zenden aan de beide huizen van het Engelse parlement om een delegatie dit jaar een bezoek aan ons land te doen brengen. De voorzitter werd gemachtigd teza men met de president der Eerste Ka mer daartoe een uitnodiging te doen uitgaan. Naar de voorzitter mededeel de zou dit bezoek kunnen geschieden in de tweede helft van September. De Amsterdamse economische poli tierechter mr. C. H. Plug heeft gister middag de voorzitter van de Eenheids Vakcentrale, Berend Blokzijl, veroor deeld tot een geldboete van duizend gulden, subsidiair een hechtenis van twee maanden. De officier van justitie, Jhr. mr. A. Reigersman zeide in de door hem uit gebrachte dagvaarding, dat de heer Blokzijl als voorziter van de EVC in of omstreeks October 1948 in strijd met het verbod van art. 14 van het devie- zenbesluit 1945 heeft beschikt over een bedrag van 400.000 Franse Francs, dat volgens een overeenkomst door de Confederation General du Travail ter beschikking is gesteld aan Franse sta kende mijnwerkers ten behoeve van aankoop van kleding en voedsel voor kinderen. Blokzijl ontkende opzettelijk hierme de de deviezenbepalingen te hebben overtreden. Zijn bedoeling was, later door middel van een vergunning van de Nederlandsche Bank de tegenwaar de in Nederlands geld over te maken. Stormachtig debat in Chinese Joean Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd te Kanton vernomen dat het ver zoek van de voormalige Chinese pre mier, generaal Ho Jing-Tsjin, aan de waarnemende president Li Tsjoeng-Jen, om te mogen aftreden, door laatstge noemde eerst werd in ingewilligd, na dat Ho Jing-Tsjin verschillende malen had gedreigd zelfmoord te zullen ple gen, door in zee te springen. Donderdag vond in de wetgevende Joean het Chinese parlement een stormachtig debat plaats over de vraag, door wie generaal Ho Jing Tsjin als minister-president zal worden opge volgd. De waarnemende president Li Tsjoeng-Jen had generaal Tsjoetjeng als de nieuwe premier voorgedragen, doch dit voorstel werd door de wetge vende Joean verworpen, terwijl Li Tsjoeng-Jen werd verzocht binnen drie dagen een nieuwe candidaat voor het leiderschap der regering aan te wij zen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapoorteerd: Koninklijke Landmacht: Wachtm. K Prins uit Bedum (Gr.). Sold. D B Doppen uit Lichtenvoorde. Sold. Ie kl. J M Schenkenberg uit Amsterdam. Sold. S Bos uit Musselkanaal (Gem. Onstwedde) Sold. W v. Hest uit Gem. Heumen. Huz. J W Vendrig uit Montfoort (U.). Sold. G Bennink uit Zuidwolde (Dr.). Nederlandse soldaten naar Nieuw-Zeeland Vernomen wordt, dat de Neder landse regering heeft gevraagd, of een aantal leden van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, na hun demobilisatie, zich als landarbeiders in Nieuw-Zeeland kan vestigen. Waarschijnlijk zal de regering te Wel lington zich bereid verklaren op deze basis 1000 oud-strijders toe te laten. Zoals gemeld, heeft Australië zich bereid verklaard, 5000 Nederlandse oud-strijders uit Indonesië in haar land toe te laten. GENERAAL CLAY MET PENSIOEN Generaal Lucius D Clay, de vroege re Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, is gisteren met pensioen gegaan. Generaal Clay, die thans 52 jaar is, heeft 31 dienstjaren. Zaterdag te 12,30 uur hebben Neder landse militairen het gebouwencomplex Tepatihan te Djokja (dat gebruikt wordt voor de voorbereiding van de terugkeer der Republikeinse ministers) onderzocht zonder voorafgaande ken nisgeving aan de sultan, aldus een of ficiële bekendmaking van de sultan als minister van Staat, tevens coördinator van binnenlandse veiligheid. Van de af deling defensie werden documenten en naamlijsten van ambtenaren in beslag genomen en personen door de IVG (In lichtingen Veiligheidsgroep) gearres teerd. Ook werden inschrijvingsformulie ren van de afdeling politie in beslag genomen. In de bekendmaking wordt verder verklaard, dat de voorzitter van de Republikeinse delegatie van het incident op de hoogte gesteld werd ter kennisgeving van een en ander aan de U.N.C.I. met het verzoek een krachtig protest ten aanzien van dit Nederlandse militaire optreden bij de betrokken instanties in te dienen en garanties te vragen, dat zulk optre den niet herhaald wordt. Van Nederlandse zijde te Djokja vernam Aneta's correspondent ten aanzien van bovenstaande, dat de Ne derlandse autoriteiten het ten zeerste betreurden, dat zij tot dit optreden hadden moeten overgaan. Tot het tijd stip van de voltooiing van het herstel der Republikeinse regering in de resi- dentie-Djokja zijn de Nederlandse autoriteiten verantwoordelijk voor het handhaven vah orde en veiligheid Het is gebleken, dat zich bij de af deling defensie in Kepatihan personen Dr. Beel nam afscheid De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft Dinsdagavond in het paleis Koningsplein te Batavia een afscheidsreceptie gehouden. Onder de talloze bezoekers bevonden zich o.a. de speciaal voor deze gelegenheid overge komen president van Oost Indonesië, Sukawati, de Wali Negara van Pasun- dan R. A. A. Wiranata Kusumh, de wa li negara van Zuid-Sumatra Abdul Malik, de wali negara van Madura. R. A. A. Tjrakraningrat en vele andere vooraanstaande federale leiders, o.w. de voorzitter der B. F. O. Sultan Ha- mld. bevonden, die zich schuldig maakten aar, subversieve activiteit en dat leden van guerrillastrijdkrachten zich kwa men aanmelden, van wie de aanwezig heid in de stad gevaarlijk geacht werd voor de handhaving van orde en vei ligheid. Naar „Merdeka" verneemt, is op initiatief van vice-president Moh Hat- ta, aan dr. Sukiman, voorzitter der Masjumi en minister van Binnenland se Zaken van de Republiek, opgedra gen, zich in verbinding te stellen met mr. Sjafruddin Prawiranegara, het hoofd van de Republikeinse nood- regering. Voetbalcompetitie in correctie-gebieden Teneinde de sterkte te bepa len van de clubs, welke geves tigd zijn in het aan Nederland toegewezen gebied in de Zelf kant bij Sittard, heeft het be stuur van de KNVB besloten een halve competitie te doen spelen tussen de aldaar gevestigde clubs en een viertal clubs, welke zijn aangesloten bij de KNVB, met dien verstande, dat de clubs uit beide groepen niet tegen elkaar zullen uitkomen. In Bolivia is de staat van beleg af gekondigd in verband met nieuwe on geregeldheden in de tinmijnen. De autoriteiten trachten nog steeds vast te stellen hoe groot het aantal doden te Catavi is, waar het afgelopen week einde mijnwerkers in opstand kwa men, leden van het mijnbestuur dood den en een veldslag leverden met de troepen. Ook mijnwerkers in andere streken legden het werk neer en na men directeuren gevangen als gijze laars. Enkele spoorwegarbeiders gin gen eveneens in staking. De regering, die tot nieuwe arrestaties op grote schaal overging, heeft de „Nationale revolutionnaire beweging" buiten de wet gesteld wegens „pogingen om het land in een burgeroorlog te storten" In La Paz, de hoofdstad, is gister avond een decreet uitgevaardigd, waarbij algemene mobilisatie wordt afgekondigd. Het decreet geldt voor alle burgers tussen negentien en vijftig jaar. De spoorweg-autoriteiten uit de Sowjetrussische zone van Berljjn heb ben, na een voorstel van de burge meester van West-Berlyn te hebben verworpen, dat inhield de thans tien dagen oude spoorwegstaking door middel van onderhandelingen te be ëindigen, een rechtstreeks beroep op de stakers gedaan om het werk te hervatten. In een door de directie van de spoor wegen in de Sowjetrussische sector van Berlijn en door het onder commu nistische leiding staande vrije Duitse vakverbond gezamenlijk uitgegeven communiqué dat tegen de staking is gekant wordt de stakers op nieuw het voorstel gedaan, dat 60% van hun lonen in Westmarken zullen worden uitbetaald, terwijl „geen re presaille-maatregelen" zullen worden genomen. Door een woordvoerder van het hoofdkwartier der stakers werd ech ter verklaard, dat het communiqué Britse „Vliegende Vleugel" verongelukt De Britse bladen melden, dat een van Engelands twee „vliegende vleu gels" met straalaandrijving, de AW 52, Maandagavond bij een proefvlucht is verongelukt. De piloot wist zich per parachute te redden. De kosten van de verongelukte machine waren naar schatting tweehonderdduizend pond sterling. Beide inzittenden gered Gisteravond omstreeks half zeven is ter hoogte van Ouddorp (op Goeree överflakkee) een Zweeds sportvlieg tuig in zee gestort. De beide inzittenden bleven behou den zij zün op de vleugels van het toestel geklommen en wisten de aan dacht van de vaste wal te trekken. De reddingboot „Koningin Wilhel- mina" van Stellendam is uitgevaren en een Mitchell-bommenwerper is van het vliegveld Valkenburg opgestegen om de juiste plaats van het toestel te be- p: len. Het rood gekleurde vliegtuig lag on geveer een kilometer uit de kust ge deeltelijk onder water in het zoge naamde Slijkgat. De reddingboot seinde kwart voor 8 gisteravond, dat de beide vliegers vei lig aan boord zijn genomen. Van de kust af heeft men kunnen waarnemen dat de reddingboot nog even gepoogd heeft het vliegtuigwrak op sleeptouw te nemen, maar even la- Jongen omgekomen 'door ontploffende granaat Een zware explosie deed zich gister avond te ongeveer 18.00 uur voor in de woning van de familie Rijken in de Keldermanstraat te Tilburg. Twee zoons waren op zolder bezig met het demonteren van een granaat met het noodlottige gevolg, dat het oorlogs tuig ontplofte. De oudste zoon Walther, oud 17 jaar, die vreselijk verminkt werd, overleed vrij spoedig; zijn jon gere broer Piet, oud 13 jaar, werd dadelijk in het ziekenhuis geopereerd. Hij verkeert in ernstige toestand. ter moest deze poging worden opge geven. De „Koningin Wilhelmina" is later de haven van Stellendam binnengeva ren en heeft de beide Zweden onge deerd binnengebracht. Het zijn Gunnar Brenkner en Tage Anderson, beiden uit Lulea. Komende van Malmö waren ze met hun vliegtuig, dat de kentekenen SE-ANC droeg op weg van Londen naar Amsterdam om via Hamburg en Kopenhagen naar Malmö terug te ke ren. Ter hoogte van de Nederlandse kust kregen zij motorstoring en na eenmaal c.m de vuurtoren van Ouddorp te zijn gecirkeld stortte het toestel neer. Het wrak drijft thans weg en zal spoedig zinken. Vijf resoluties van Sumatra-conferentie Op de tweede Sumatra-conferentie zijn vijf resoluties aangenomen. De eerste is gelijkluidend aan bovenstaan de ontwerp-resolutie omtrent het fede ratief verband van Sumatra. De twee de, ingediend door Tapanuli dringt aan op onmiddellijk streven naar autonome rechten voor de verschillende gebie den. Vervolgens besluiten de tien deel nemende delegaties die gebieden, waar de volkswil op democratische wijze tot uitdrukking is gebracht te erkennen als deel van 'n deelstaat of als zelfstandig gebiedsdeel in de constellatie der Ver enigde Staten van Indonesië. In de vierde resolutie bepalen de ge bieden van Sumatra hun houding ten aanzien van het B. F. O. en de Ronde Tafel-conferentie. In de laatste ten slotte besluiten de delegaties zich al dadelijk te verenigen in het voorlopig federatief verband, dat in beginsel alle gebieden zal kunnen omvatten, die geograifsch tot Sumatra behoren. £R ZIJN VANDAAG twee berichten uit het wonderlijke wereldje van de spionnen. Een paar dagen geleden schreef een Engels blad, dat vreemde diplomaten in Engeland aan het spion neren waren en dat de regering aan de mogendheden zou verzoeken, hun diplo matieke speurneuzen naar huis terug te halen. De Engelse regering spreekt dit bericht nu tegen. Maar een paar uur later tikte de telex het nieuwtje pit Londen, dat daar op een station van de ondergrondse in bewusteloze toestand gevonden was meneer Von Rintelen, een bekende Duitse spion uit de eerste wereldoorlog, die al 20 jaar in Engeland woonde. Later op de dag is hij in een ziekenhuis overleden. Misschien hebben die twee berichten niets met elkaar te maken, misschien ook alles. Wie zal hei zeggen? Misschien over twintig jaar de een of andere romanschrijver, die tegen wat vergeelde papieren aanloopt, n Geheimzinnig is ook het verhaal, dat uit Amsterdam tot ons komt. Daar kwam een gemoedelijke sigarenfabri kant per auto aangereden, met achterin zijn sleigh 12000 bolknakjes. die hij aan klanten moest afleveren. Maar op het Leidseplein kreeg hij trek in een koffie-slag, parkeerde en sloot ziin auto zorgvuldig en zette zich in alle ge moedsrust in een gezellig café. Bij zijn terugkeer sprong hij een gat in de lucht, want de wagen was foetsie. Later vond de pliesie het vierwielig kracht voertuig terug: maar de sigaren., niks hoor! Een ouwerwets ongeluk ge beurde op het Damrak (Groot-Mokum), waar een 78-jarig heer werd overreden door aan paard on wagen- HU kreeg een niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii hersenschudding en hij heeft nog niet eens de voldoening dat 'ie kan moppe ren op die wilde chauffeurs. JyJA TWEE JAAR te hebben uitgeze ten wegens inbraak in 'n confectie zaak werd William Morehead in Chicago vrijgelaten. Dezelfde nacht werd hij betrapt bij een inbraak in het zelfde kledingmagazijn. Hij krijgt dezelf de cel. En in Seattle bekende een vrijwillig brandweerman, dat hij in de laatste maanden vier grote branden had gesticht, omdat het meehelpen aan een bluspartij zo heilzaam op zijn zenuwen Dat zoeken naar de ark van Noach gaat niet door. Ik zou zo graag de slaaphut van m'n voor vaderen hebben gezienf werkte. Raar verhaal uit Hollywood, waar de pliesie aan mevrouw Welson vroeg, waarom zij haar vreemdsoortige 69-jarige echtgenoot vergunning had gegeven zijn 15-jarig vriendinnetje in de echtelijke woning te installeren. Nou, zei ze. ik dacht dat het wel geen blij vende afwijking zou zijn. En in het zelfde Hollywood ging mevr. Mindsley scheiden, omdat haar man al twee jaar lang avond aan avond naar de zolder ging om met electrische treintjes te spelen. yOOR ALLE CANDIDATEN, die straks niet gekozen zullen worden in de gemeenteraad: In Winnipeg had meneer Wilson op de lijst gestaan, maar hij bracht het niet tot het gestoelte der ere. Daarop plaatste hij een dankbetui ging in de plaatselijke krant aan allen, die hem niet gestemd hadden. „Ik zou mij niet thuis gevoeld hebben temidden van het rare stelletje imbecielen, dat thans ons goeie geld gaat verknoeien. Hoogachtend, Wilson", n Een Engels weekblad schreef een prijsvraag uit voor een parodie op de romans van Graham Greene Onder schuilnaam. Graham Greene won zelf de prijs, maar twee andere manuscripten, die hij had ingezonden, werden afgekeurd, omdat ze helemaal niet leken op de stijl van Greene. Zo gaat dat bij de ge leerde critici! n Er waren sinds hon derd jaren spoken in een huis te Suf folk. Thans is het huis afgebroken, maar nu ruiken de buren de spoken nog. Het lijkt op teer. Wij kennen spoken die naar odeur geuren. Met lippenstift! geen enkele wijziging in de situatie heeft gebracht. Hij verklaarde, dat de stakers het werk niet zullen her vatten, voordat hun eisen de be taling van hun gehele loon in West marken, erkenning van de in West- Berlrjn in het leven geroepen vakver eniging van spoorwegarbeiders en het niet nemen van represaille-maatrege len tegen de stakers zijn ingewil ligd. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten het woningbouwprogramma voor 1949 te verhogen met 6400 woningen. Deze 6400 woningen worden als volgt over de provinciën en de drie grootste ste den verdeeld: Groningen 425, Fries land 350, Drenthe 500, Overijsel 550, Gelderland 600, Utrecht 300, Noord- Holland 1000, Zuid-Holland 825, Zee land 300, Noord-Brabant 900, Limburg 500, Amsterdam 100. Men zal opmer ken, dat het totaal van deze gedetail leerde cijfers 6350 is. Het ministerie van Wederopbouw verklaarde dit ver schil, door op te merken, dat deze ge detailleerde cijfers afgeronde cijfers z:jn en dat er hier en daar enige spe ling mogelijk is. (Red. A.N.P.) Volgens het woningberuwprogramma 1949 zouden oorspronkelijk in dit jaar circa 31.000 woningen in uitvoering worden genomen. Eisler te Praag aangekomen Gerhard Eisler, Amerika's commu nist no. één, wiens uitlevering aan de Verenigde Staten door de Londen- se magistraat geweigerd is, is per Tsjechisch vliegtuig te Praag aange komen. Eisler, die op de passagierslijst als een statenloze werd beschreven, werd op het Praagse vligveld door Tsje chische functionarissen verwelkomd. Hij werd ontvangen met het gebrui kelijke ceremonieel voor belangrijke bezoekers, doch er waren geen hoge communistische leiders aanwezig. Bij zijn komst prees Eisler de Brit se rechter, die hem in vrijheid had doen stellen. In Amerika zou ik geen rechter gevonden hebben, die mij eer lijk en onpartijdig zou hebben berecht, zo zeide hij. Eisler zal korte tijd te Praag blij ven alvorens zich naar Leipzig te be geven, om zijn professoraat in sociale wetenschappen te aanvaarden. Het Amerikaanse minister van justi tie heeft zijn pogingen om de uit Duitsland afkomstige communist Ger hard Eisler naar de V.S. te doen terugkeren opgegeven. Eisler was in slaat van beschuldiging gesteld we gens paspoortvervalsing en ongehoor zaamheid aan het Congres. Doodstraf geëist voor verraad der Stijkelgroep De advocaat-fiscaal bij het Bijzon dere Gerechtshof te Den Haag eiste gistermiddag de doodstraf zowel mgen de koopman W. S. van Dam als tegen de koopman J. van Weezel. Hij achtte bewezen, dat deze lieden, die tijdens de oorlog in dienst stonden van de Duitse politie in ons land, zich in 1941 in de verzetsgroep van drs. J. Süjkel te Scheveningen hebben drongen en deze met 32 van medewerkers de dood in hebben iaagd. ge- zijn ge- Wederom een partij diamanten terug Gistermiddag werd op het ministe rie van Buitenlandse Zaken wederom een partij diamanten aan de Neder landse regering teruggegeven, die ge durende de bezetting uit Nederland zijn geroofd. De diamanten zijn destijds door de Duitsers van Nederlancse Joodse dia manthandelaren gevorderd en na de oorlog in Spanje teruggevonden door vertegenwoordigers van de geallieer de bestuursraad voor Duitsland. Reeds eerder zijn aanzienlijke hoe veelheden diamanten, die uit Neder land waren geroofd en na de oorlog n Duitsland werden aangetroffen, aan ons land gerestitueerd. BOTSING TUSSEN BRITSE TORPEDOBOOT J A GERS De 1700 ton metende Britse torpedo- bootjagers „Chevron" en „Cornet" zijn tijdens gisternacht in de omgeving van Malta gehouden oefeningen met elkander in botsing gekomen en vrij zwaar beschadigd. Er wordt geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Beide torpedobootjagers zijn erin geslaagd op eigen kracht de haven te bereiken. HAAGS HOOFDAMBTENAAR BOS ONTSLAGEN Officieel wordt ons medegedeeld, dat de hoofdambtenaar in tijdelijke gemeentedienst te 's Opavenhage, W. Bos, secretaris van de burgemeester, na aanvankelijk geschorst te zijn, met ingang van 1 Juli 1949 ontslag uit de gemeentedienst is verleend. MR. DR. W. VERKADE LEIDER UNESCOWERK IN BRITSE ZONE Tot leider van het Unesco-werk in de Britse zone, met standplaats Dus- seldorp, is benoemd mr. dr. Tv'. Ver kade te Voorburg.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1