WAAGT Stad en Omgeving- Frans padvinders-cabarei bezoekt Alkmaar AGENDA Oterleek krijgt een vuilnisophaaldienst toonaangevend in langestraat 93, alkmaar tel. 4326 ouöe WAAG Huisvrouw zijn is vak óók een De verkeerde verdachte? DIE WINTI Prijs per liter f 5.50 Eqmonda d Hoef Lagere Landbouwschool te Stompetoren VAN MARSDIEP TOT IJ Berg en De Rijp Stompetoren Finale tussen AVONTUUR Les compagnons de grand veni" in het Gulden Vlies Sympathieke bestemming van de opbrengst liet Fran&e padvinderscabaretgezel schap „Les Compagnons de Grand Vent" bezoekt enkele dagen ons land, na een succesvolle tournée door Frankrijk, Lu xemburg en Zwitserland. Het gezel schap treedt op in Sclieveningen, Kur- haus, in Arnhem, Rotterdam, Utrecht en Maastricht in de Stadsschouwburg, in Nijmegen, Eindhoven en ook Alk maar valt de eer te beurt om dit gezel schap te mogen ontvangen. Op Vrijdag 10 Juni a.s. treden de Franse padvin ders op in het Gulden Vlies. Het tournée door Nederland heelt wel een zeer bijzondere bedoeling. De net to opbrengsten van de voorstellingen komen n.l. ten goede aan het in Ne derland, te Lunteren van 1623 Juli a.s. te houden internationale B.E. kamp. Wat is dat B.E.? Ongetwijfeld weet ieder de bedoeling van het padvinders- werk. Dat is het vormen van het ka rakter der jongens tot zelfstandigheid en het bijbrengen van verantwoorde lijkheidsgevoel, door de padvinders- wet en de belofte tastbaar voor hen te maken. De padvinderij wil door middel van het spel van verkennen en de vaardigheidstraining, genieus uitge dacht door wijlen de Chief Scout of the World, Baden Powell, van al de jon gens die padvinder zijn, goede en ge zonde staatsburgers maken, waardoor de padvinderij zeker een sterke sociale inslag heeft. Broeders zijn voor alle andere padvinders, over de gehele we reld, en vrienden voor allen, hulpvaar dig. opofferingsgezind. Dat in dit spel in de eerste plaats de normale jongen betrokken kan worden, is zeker duide lijk. Men heeft het echter steeds als een lacune gevoeld, dat juist alleen normale jongens konden genieten van dit spel van verkennen. De padvinders beweging heeft terecht ingezien, dat het in welk opzicht dan ook gebrekki ge kind, dezelfde behoefte heeft aan zelfwerkzaamheid, sport, spel of ro mantiek; immers de handicap veran dert de aanleg of begeerten niet. En uit die gedachte is het werk der B.E. Bijzondere Eisen in 1929 in Neder land ontstaan. De B.E. betrekt in de padvindersbeweging padvinderswerk met lichamelijk gebrekkige, slechtho rende. doofstomme, blinde en achter lijke jongens. De betiteling B.E. wil zeggen, dat bij deze groep padvinders andere maatstaven in de trainig wor den aangelegd dan de normale, voor zover de handicap dit eist. Dus specia le eisen aangepast aan de jongens, maar daarbij zoveel mogelijk de nor male richtlijnen vast te houden. Ook hierdoor krijgt de sociale inslag van de padvinderij groter waarde. Het gevoel van achter te staan, het minderwaardig heidsgevoel verdwijnt bij de gehandi- door ook, evenals de normale jongen, zijn eigen terrein, wat zo nodig en nuttig is voor de ontwikkeling en vor ming van het karakter. Diverse B.E.- groepen zijn in Nederland in de pad vindersbeweging ondergebracht. We noemen er enkele; Den Haag (lich. gebrekkigen, Doofstommen. Sana torium-groep), Arnhem (lich. gebrek kigen). Amsterdam (Doofstommen), Rotterdam (lichamelijk gebrekkigen, Slechthorenden. A-sociale groep). Bus- sum (Blinden, Sanatorium-groep, Epi leptici Heemstede; Kampen in Drente: A-sociale groepen; Debielen: Nijmegen. Als onderdeel van de Bijzondere Eisen groeide de z.g. postpadvinderij, die zich bezighoudt met de gehandicap te jongen, zodra deze uit het zieken huis, gesticht of inrichting ontslagen wordt en terugkeert naar zijn woon plaats waar doorgaans geen gelegen heid bestaat tot aansluiting bij een be paalde groep. De padvinderij houdt zich niet bezig met de gehandicapte jongen uit een gevoel van medelijden of ontferming over deze misdeelde jeugd, maar uit broederschapsplicht; de B.E. padvinder wordt beschouwd als een normale jongen, die erkenning van zijn gelijkwaardigheid vraagt. Het B.E.-kamp. Iedere lezer kan zich nu wel voor stellen wat het Internationale B.E.- kamp is. Hier komen uit verschillende landen, Engeland, Frankrijk, Belgie Zwitserland, Zweden, Denemarken Noorwegen en Nederland B.E.-padvin- ders bij elkaar. Het is de eerste maal, sedert het bestaan van de padvinders beweging, dat een internationaal B.E - kamp gehouden wordt. Het initiatief tot deze bijzondere gebeurtenis werd stoffenhuis kousenbar genomen door de leiding van het van 1822 Juli a.s. in Amsterdam te hou den Tweede Internationale Orthopae- dagogische Congres, welks plan en ver wezenlijking dankbaar door de Natio nale Padvindersraad waarin ver enigd zijn „De Verkenners van de Ka tholieke jeugdbeweging" en de Neder landse Padvinders werd overgeno men. AGOON dat is de naam van dit B.E.-kamp wordt een Jamboree in zakformaat. Agoon is een Grieks woord en betekent verzameling, wedstrijd of vergadering. Het embleem van Agoon, de lelie met kikker is geïnspireerd op het verhaal uit het Verkennen voor Jongens, waarin B.P. een aanmoediging geeft om moed te houden, door te zet ten, en opgewekt te blijven, geïllustreerd met het verhaal van twee kikkers, die in de room vallen. De ene heeft geen energie en moed, en verdrinkt in de room. De andere vecht voor zijn leven en slaat net zo lang met zijn poten, tot de room boter wordt en op het mo ment, dat hij zou verdrinken, landt hij op een kluit boter. De kikker is ook typisch Nederlands. Het devies van Agoon „Luctor et Emergo", de wapen spreuk van de provincie Zeeland, is gekozen omdat deze spreuk de strek king weergeeft van bovengeciteerd capte jongen. Deze jongen krijgt daar- verhaal. Dat de organisatie van dit kamp bui tengewoon veel kost, laat zich begrij pen. Alleen de medische en sanitaire voorzieningen eisen al zeer bijzondere zórg in dit kamp. Er komt een model ziekenhuis, dat ingericht kan worden, dank zij de bijzondere medewerking van het Ned. Rode Kruis. Ook de ver dere inrichting van dit bijzondere kamp eist de grootste zorg en brengt daar door natuurlijk grote kosten met zich mee. Eén van, de middelen, die de Nat. Pad vindersraad heeft aangegrepen cm geld bijeen te brengen, is de tournée van het Franse padvindersgezelschap. Ongetwijfeld zal ieder, na boven staande uiteenzetting willen helpen dit sympathieke streven tot een succes te doen worden, door het bezoeken van de voorstelling in het Gulden Vlies. Het is niet iets alledaags wat geboden wordt, eên Frans beroepsgezelschap komt niet elke dag in Alkmaar. En het gezelschap biedt een programma dat klinkt als een klok. Hierop zullen we nog nader terugkomen. Het is naar onze mening een eer voor Alkmaar,» om als een van de weinige steden in Nederland waar het gezelschap op treedt, gastheer te mogen zijn. Dat Alk maar zich dit waardig tone door een volle zaal. Zij tenslotte nog gemeld, dat de heer Mooij, directeur van het Gulden Vlies, zich op bijzondere sym pathieke wijze bereid heeft verklaard deze voorstelling in zijn zaal mogelijk te maken. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De beste jaren van ons leven, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Vier stappen in de wol ken, 18 jaar; Cinema Amerioain, 8 uur: New Orleans, 14 jaar. Alle bioscopen om 2.30 uur matinee. Huishoud- en industrieschool, 2.304.30 en 79 uur. Tentoonstelling Sted. Museum Tou louseLautrec: 1012 en 25 uur. Gulden Vlies, 2.30 uur: Auditie Vara. School Victoriepark, 25 uur: Tentoon stelling. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De beste jaren van ons leven, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Vier stappen in de wol ken, 18 jaar; Cinema Americaln, 8 uur: New Orleans. 14 jaar. Sted. Museum: 10—12 en 2—5 uur: Tentoonstelling ToulouseLautrec. Huishoud- en Industrieschool, 2.30— 4.30 en van 7—9 uur: Tentoonstelling. Bedrijfselftallen speelden ondanks de regen Maandagavond ontmoetten Postillon en Povay elkaar in het kader van de Bedrijfsvoetbalwedstrijden, Postillon, dat reeds twee maal een veer heeft moeten laten, kon het ook nu niet bolwerken en verloor met 21. Het Hoge Huys versloeg het tweede elftal van de politiemannen met 31. Lichtbedrijven verloor tegen de ver wachting in met 0—2 van Ringers. In deze ene wedstrijd werden er meer doelpunten tegen Lichtbedrijven ge maakt dan in de drie voorgaande wed strijden. Conijn bleek niet opgewassen tegen TSV en verloor met 20. In af deling B behaalde het elftal van de spoorwegen. SOVA, een 31 overwin ning op VIVO Boys. Gisteravond stonden twee wedstrij den op het programma: Hulskamp BoysSlagers werd afgelast daar het veld onbespeelbaar werd geacht. Ook de scheidsrechter die de wedstrijd Per- zifoPOA moest leiden keurde het veld af. De elftallen speelden toen een vriendschappelijke wedstrijd, welke meer op een waterballet geleek. De uit slag 40 voor Perzifo wordt niet mee gerekend voor de competitie. Vanavond zullen wederom vier elf tallen elkaar bekampen. Centra en Chevrolet Boys ontmoetten elkaar om 6.30 uur op het Mevo-terrein. Op het zelfde veld wordt om 7.45 uur de wed strijd StoelReiniging gespeeld. NOORDERMARKTBOND. 1 Juni 1949. Aanvoer 300 kg vroege aardappelen. Zwarte muizen 20,90; drielingen 18,90; kleine 9,90. 2000 kg rabarber 2. WIE K(l)eurige expositie aan de Emmastraat Thuis en op de scholen wordt nogal eens in geringschattende zin over het werk op de huishoudschool gesproken. Men hoort dan smalende opmerkingen over repitities- koperpoetsen, theorie- sokkenstoppen en dergelijke. Is zulks op de scholen, waar de nadruk op een zc groot mogelijke parate theoretische Kennis gelegd wordt, misschien nog te verontschuldigen, in de kring van het gezin is een dergelijke houding zeker niet op haar plaats. Daar immers kan ren zich er dagelijks van overtuigen, d.r huJ"v '-zi'n een vak is, net zo goed als elk ander, een moeilijk en veelzijdig vak, dat de gehele persoon opeist en veel practische kennis vergt Op de Huishoudschool leren Neder lands' toekomstige huisvrouwen 't vak tot in de puntjes, van wasbehandeling warenkennis en receptenleer tot cos- tuumnaaien, patroontekenen en kinder verzorging toe. Wie er zich van wil overtuigen dat ook op de Alkmaarse Huishoud- en In dustrieschool vakwerk gemaakt wordt bezoeke de tentoonstelling die a.s. Don derdag en Vrijdag in het gebouw aan de Emmastraat te bewonderen valt. Bewonderen, inderdaad, wie zoals wij in de gelegenheid werd gesteld onder leiding van de directrice mej. Glasz, een rondgang door de verschillende lo kalen te maken, moet wel tot de con clusie komen dat op deze school door ionge meisjes zeer goede prestaties werden verricht. Neemt u om te begin nen maar eens de verschillende ge- j rechten, die op de, over vijf verschil- lende lokalen op de tweede en derde verdieping verdeelde, expositie van huishoudelijk kunnen te zien zijn. On- j clanks de koude toestand waarin zij uiteraard verkeren en ondanks het feit I dat je net hebt gegeten, om zó aan te I beginnen! Goed toebereid en smake lijk, veelal origineel opgemaakt, we zagen zelfs een pudding met een Alk- naars cachet: twee kleurige kaasdra gers, compleet met berrie als versiering. En aan de vele voorbeelden van vaar digheid met naald, draad en schaar van ingenieuse rest ver werking, waar van overgebleven stofresten kinderjurkjes gemaakt waren, waar èn moeder èn kind blij mee zouden zijn. tot een com plete bruidstooi voor een der lerares sen, die binnenkort zal gaan trouwen, toe, Trainingspakken, pyama's, zomer- VOOR DE PINKSTERDAGEN Wollen dames jasje» in diverse kleuren vanaf ƒ16.45 Wollen Pullover» Spencers in aparte tinten Twin-Sets Vestjes In een grote en uitgezochte collectie Gisteren stond voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar, gepresideerd door mr. J. Krabbe, terecht Jacobus T. af komstig uit Krommenie. T. was in verzet gekomen tegen een vonnis van de Alkmaarse kantonrechter waarbij hij veroordeeld was tot f 10 boete ter zake van het niet voldoende uitwijken voor een stilstaande auto zonder licht, waardoor een aanrijding ontstond. Op 5 December reed de heer Jonk met zijn wagen op de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Kattenberg in de richting Alkmaar, toen door een sto ring de verlichting doofde. De heer J. reed toen enkele meters door tot on der de lichtschijn van een straatlan taren, om daar het euvel te verhel pen. Hij parkeerde zijn auto half op de grasberm, half op de weg. De achter hem komende verd. zag de stilstaan de auto te laat, waardoor beide wa gens elkaar raakten en een halve slag om maakten. De getuige Broeke verklaarde, dat de auto (hij reed met Jonk mee) in de berm geparkeerd stond, een ande re getuige zeide, dat de wagen wèl rechts van de weg, maar niet geheel in de berm stond. Een wielrijder, die even vóór de aanrijding passeerde, be merkte de auto eerst op het allerlaat ste moment. Even later hoorde hij een klap en zag beide wagens naast elkaar staan. Als getuige-deskundige werd de wachtmeester der Rijkspolitie J. Lammers gehoord. De officier van justitie, mr. Hol- steijn, was van mening, dat hier de verkeerde verdachte terechtstond. Men mag T. niet verwijten, dat hij tegen een onverlichte auto opreed, want getuige Jonk bekommerde zich niet om het verkeer doch lette alleen op zijn euvel onder het dashboard. De officier achtte in dit geval ver dachte T. niet strafbaar. Wel vond hij termen aanwezig om een nader onder zoek in te stellen naar dit geval. Daar om vroeg spr. vrijspraak voor ver dachte, met vernietiging van het von nis van de kantonrechter. Mr. D. Aten, die T. verdedigde, had niets anders te doen dan zich aan te sluiten bij het reauisitoir. Ten slotte werd besloten de zaak aan te houden tot nader te bepalen datum. th. kRAAkmAn zoon PLATTE STEENENBRUG ALKMAAR jurken jasjes van ribfluweel, mantels, kruippakjes, het wisselt elkaar af in kleurige rij. Ook de keurig gedekte tafels, ge slaagde dessin-ontwerpen, vlotte voor beelden van, stofversiering, keurig ge poetst en geschuurd oud koperwerk en blinkend schoongemaakt kristal getui gen ervan dat leerkrachten en leerlin gen met liefde en toewijding het werk op deze school verrichten. De afdeling kinderverzorging vormt uiteraard een der aantrekkelijkste ge deelten van het geheel. Een nieuw soort kinderbedje, dat daar o.m. ge demonstreerd zal worden zal zeker veel aandacht trekken, zo ook de fees telijk versierde kinder-verjaardagdis en een zeer origineel en aardig uitge voerd alphabet dat langs een van de wanden is opgehangen. De Alkmaarse Huishoud- en Indus trieschool heeft met deze jaarlijkse ten toonstelling van het werk der leerlin gen een traditie hersteld, een traditie, die gezien het resultaat, alleszins ge rechtvaardigd is. De tentoonstelling is geopend mor gen en overmorgen, des middags van 2 304.30 en 's avonds van zessen tot half negen. Op deze beide dagen zullen er bovendien openbare lessen in koken en strijken gegeven worden. Een talrijke bezoekersschaar zou, ge zien het gebodene, alleszins verdiend zijn. Draverijen te Alkmaar Meer nog dan anders zullen de beide Pinksterdagen Alkmaar zetten in het teken van de paardensport. De paardensportvereniging „Voor uit" toch heeft het aangedurfd om zo wel voor de Eerste als de Tweede Pinksterdag" draverijen uit te schrijven op de baan van het gemeentelijk Sportpark, in de overtuiging dat er voor de paardensport in Noord-Holland zoveel belangstelling is, dat beide da gen op een zeer behoorlijk bezoek kan worden gerekend. Een groot aantal paarden, waaronder de meest bekende, staat ingeschreven zowel voor de „gewone nummers" als voor de heat en het lange afstand nummer. De baan staat bekend als de snelste in ons land. de totalisator is in Alkmaar steeds goed verzorgd, zodat spannende ritten zijn te verwachten. Van de politie Tegen een winkelier in fruit en comestibles is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van het be sluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf. De winkelier had zijn zaak uitgebreid met een chocolaterie, zonder hiertoe vergunning te hebben. Gisteravond half acht was op de Nieuwesloot de bestuurder van een auto bezig te keren, waardoor hij de verkeersbaan kruiste. Een motorrij wiel kwam daardoor in botsing met de auto. De bestuurders bekwamen geen letsel. Beide motorvoertuigen werden beschadigd. de Burgerlijke Stand Geboren: Geert, zoon van W. P. Vries en W. M. van Zwieten. Gehuwd. Cornelis Mol en Hendrika Brak. Overleden: Godfried B. C. Vasbinder, oud 54 jaar, geh. met A. Vasbinder. Adriana Peek, oud 68 jaar, geh. met G. H. Michels. OranjecomitéOverheids personeel 31 Door samenloop van niet te voor ziene omstandigheden was het tijdstip van deze returnwedstrijd niet gun stig. Zo bezien was de opkomst bevre digend, vcroral, wanneer men daarbij bedenkt, dat van dit soort wedstrij den het origineel-aardige betrekkelijk gruw af is. Niettemin heeft de wedstrijd heel veel mensen groot plezier bezorgd. Er werd gedraafd, naar asem gehapt, ge maaid en gemist, met tussen al deze bedrijven door een beetje echt voet bal. maar dan voor het merendeel in- geschrompeld tot Klein-duimpjes for maat. Kortom, de grote kleinen waren ten vermake van velen heerlijk bezig. En dan de kansen, die om zeep werden gebracht, om van te smullen soms. Indien dat alles werkelijk in zeep had kunnen worden omgezet, zou heel den Hoef zich één jaar lang gratis hebben kunnen wassen. Maar dan de kansen, die benut wer den. Daar was het Oranje-Comité ge lukkiger mee dan hun tegenstanders. Driemaal wisten zij de bal door het poortje heen te krijgen tegen de o\ erheidsdienaren éénmaal. Na afloop verzamelden allen zich om de ronde tafel voor een frisse rf- onk. De Raad van Oterleek kwam Dinsdagavond ten Raadhuize in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Posch. De burgemeester deelde mede, dat ook de raad der gemeente Schermerhorn heeft besloten de gemeenschappelijke regeling van het bezoeken van leerlingen uit die gemeente op de open bare lagere school te Stompetoren op te heffen. Met algemene stemmen werd vervolgens be noemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Stompetoren, mej. W. T. Maljers, die reeds in tijdelijk dienstverband sinds 1 Maart j i aan die school verbonden is. Een subsidie ten bedrage van f 10,— werd toegekend aan de Meclianisatie-Commissie N.- Holland. De Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in Noord-Holland zal een subsidie, berekend naar 5 cent per inwoner, ontvangen. De dokterswoning, die in slechte staat ver keert zal worden hersteld en geschilderd. Te vens zal een nieuwe inrit worden gemaakt. De totale kosten van herstel etc. zullen naar schatting ca. f 4000,— bedragen. De verplaatsingskosten-verordening voor het personeel der gemeente werd overeenkomstig voorstel van B. en W. gewijzigd, waarna de hoofdschotel van deze vergadering ter tafel kwam en wel het instellen van een vuilnis ophaaldienst in de gemeente. Voorstel tot instelling van een vuilnisophaaldienst. De heer Govers heeft in deze verordening als enig bezwaarlijke punt aangevoeld het ver plicht stellen tot deelname aan deze dienst door de bewoners der bebouwde kommen. Daar echter blijkens een gehouden onderzoek onge veer 75 pet. der hoofden van gezinnen vrij willig aan deze dienst willen deelnemen, heeft hij gemeend dat dit punt althans voor hem niet van doorslaggevende aard mag zijn, om tegen het instellen van een vuilnisophaaldienst te stemmen. De heer Zwaan zeide het ontwerp met ver bazing te hebben gelezen. Het verplicht stel len tot deelname aan de dienst vindt hij on democratisch, terwijl voor degenen die wel villen deelnemen het bedrag van f 7.50 per jaar, overeenkomende met 15 cent per week te hoog is. Tevens zijn er mensen, die alleen 's winters deel zullen willen nemen. Hij acht het juister de kósten van een vuilnisophaal dienst door de gehele gemeente te doen dragen. De voorzitter zeide, dat een dergelijke dienst geen nadelig saldo mag geven. De heer Govers zou de heffing per jaar willen stellen op f 5,—. Hierna ging de raad in comité. Na heropening werd besloten over te gaan tot het instellen van een vuilnisophaaldienst en de verordening op de heffing van rechten con form het voorstel van B. en W. vast te stellen. De heer Zwaan wilde geacht te worden te hebben tegengestemd. Een lagere Landbouwschool Als belangrijk punt prijkte op deze agenclït het treffen van voorbereidingen tot het stichten vAn een lagere Landbouwschool te Stompeto ren, waartoe de raftd reeds in een vroegere vergadering in principe had besloten zijn me dewerking te verlenen. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. een bespreking hebben gehad met enige heren van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Van het Ministerie van Onderwijs is bericht ontvangen, dat toestemming tot het oprichten van een dergelijke school te Stompetoren is verleend. De gemeente zal moeten zorgen voor een geschikte schoollokaliteit en de kosten hiervan moeten dragen. De verdere kosten van onderwijs en onderwijzend personeel komen ten laste van het Rijk. Als mogelijk punt van stichting van deze school is het oog gevallen op de zogenaamde Oude School te Stompetoren, die in 1933 door de gemeente voor een koopsom van f 5500,- aan het Waterschap „De Schermeer" werd overgedragen. De school is door het Water schap de laatste jaren tamelijk verwaarloosd, zodat een belangrijk bedrag voor herstelkosten zullen moeten worden gevoteerd. Spr. raamde deze kosten, inclusief aan te brengen ver beteringen aan de bijbehorende woning op circa f 6500,—. Wethouder Spaan vond het jammer, dat alleen de gemeente Oterleek voor de kosten van een school moet komen te staan, welke tevens een belang voor de gehele Schermer en randgemeenten, is. Wethouder Schelling stelde voor te trach ten de Oude School voor een zo laag mogelijke prijs van het Waterschap over te nemen. Zo zou toch een gedeelte der kosten over de gehéle Schermerbevolking worden omgeslagen. De heer Zwaan sloot zich bij te hee* Schel ling aan. De voorzitter wees er op, dat ook de ge meente Oterleek, althans de inwoners, voor delen van deze school zullen hebben. Getracht zal worden dit gebouw voor een zo laag mogelijke prijs over te nemen. De heer Zwaan vroeg of het Hoofd huur val moeten betalen, waarop door de voorzitter bevestigend antwoordde. Als voorwaarde voor het doorgaan van deze school is evenwel gesteld het toewijzen aan Vlaming, de bode van het Waterschap van een andere woning, daar de thans bewoonde wo- ning door de bode moet worden afgestaan. B. en W. vragen dan ook machtiging 0m op zeer korte termijn te komen tot het bou wen van een dubbele woning te Stompetoren waarvan er één bestemd zou zijn voor dé dienstgeleider der Belastingen en de andere voor het onderbrengen van de bode van het Waterschap. De dubbele woning zal komen te staan aan de Oterlekerweg. Rondvraag In de rondvraag bracht de heer G. C. Dek ker een voor de Schermerdijk belangrijk punt ter sprake en wel de voortgang der electri- ficatie aan Schermerdijk etc. van de z.g. on rendabele percelen. Hij vroeg in hoeverre nog resultaten zijn bereikt om ook te komen tot aansluiting van enige percelen, die buiten de plannen tot het electrificeren vallen. De voorzitter zeide, dat in antwoord op een door hem gezonden schrijven van de P.E.N, bericht is ontvangen, dat zij zich voorstellen nog dit jaar over te gaan tot het aansluiten van een 125-tal percelen in Noord-Holland. Bij deze 125 is inbegrepen het grootste ge deelte der tot dusverre in deze gemeente niet aangesloten percelen. In 1950 zal de rest wor den aangesloten, althans voor zover de kosten van aanleg een bedrag van f 1500,— met zul len overschrijden. De zes percelen in de ge meente Oterleek, die tot dusverre niet bij de plannen tot aansluiting zijn inbegrepen, zullen evenwel per perceel aan kosten van aanleg een bedrag van ruim f 4000,— vragen. Om deze financiering op te vangen is nog geen regeling aanwezig en hoe in de toekomst deze aansluitingen zullen verlopen is nog niet te bezien. Vast staat evenwel dat deze zes per celen voorlopig nog van electrisch licht zullen zijn uitgesloten. J. Zwaan vroeg of het juist is, dat het asfalteren van de weg voorlopig zal worden uitgesteld. De voorzitter zeide, dat hem ge bleken is, dat in de naaste toekomst het weer mogelijk zal zijn om koud asfalt te verkrijgen, hetgeen hij prefereert boven het aanbrengen van een teerlaag, In verband hiermede heb ben B. en W. gemeend het asfalteren van de weg nog één jaar te moeten uitstellen, omdat door liet aanbrengen van koud asfalt het mooie dat de weg thans heeft, gehandhaafd blijft. De heer Baltus vroeg hoe de aanbeitudinc van de steiger is verlopen. De voorzitter wide, dat de laagste insclirijfster was de fa. Wed. J. van Harskamp te Oterleek met een bedrag van f 3500,—. Het werk is voor deze som gegund. Wethouder Spaan verzoekt de voorzitter «r nogmaals bij de Provincie op aan te drin gen het grote open gat, dat is ontslaan door het slopen van het café „De Otter", te doen opruimen. De voorzitter zeide, deze materie reeds te hebben besproken. Hij zal wederom op afwerking aandringen. In de haven van Hoorn meerde het koninklijk jacht „Piet Hein". Evenwel was de koninklijke familie niet aan boord. In Hoogkarspel zal een bui- zentrekkerij worden gevestigd. In Velsen-Noord wordt morgen een zelfbedieningswinkel geopend. Een familie te Beverwijk, die van 'n week end uitstapje terugkeerde, bemerkte, dat zich in haar woning een man bevond. De politie heeft de indringer gearres teerd. Op derde Pinksterdag wordt te Zaan dam een korte baandraverij (met tota- isator) georganiseerd. 60 jaar lief en leed gedeeld Donderdag 2 Juni zal het zestig jr.ar geleden zijn. dat Piet Duin van Heiloo en Grietje van Wonderen te Bergen in de echt verenigd werden. Donderdag zullen de nog krasse oudjes met hun twee getrouwde doch ters, acht kleinkinderen en tien ach terkleinkinderen en vele vrienden en bekenden de dag herdenken, waarop zij vóór zestig jaar in het huwelijks bootje stapten, dan zullen zij kalm terugzien „langs de baren, doorkruist in twaalf maal vijf tesaamgesleten ja ren", zullen zij zich kunnen verheu gen in „de schone boom van eer en welstand, door beider zorg geplant en opgekweekt". De moeite en zorgen en het leed, dat ook hun niet ge spaard bieef, zij zijn 't vergeten, er is alle reden tot tevredenheid en blijd schap. „De Herfst loont, wat de Lente wrocht", na welbestede tocht rusten de thans 85-jarige jubilaris met zijn 82 lentes tellende echtgenote in hun huisje aan de Loudelsweg en het vee- houdersbedrijf vraagt al lang niet meer hun zorgen. Donderdag is het feest. De diaman ten bruiloft zal worden ingeluid in de Parochie-kerk van de H. Petrus en Paulus, waar een H. Mis zal worden opgedragen door een achterneef van het jubilerende echtpaar kap. N. Duin uit Reeuwijk en verder worden ge vierd ten huize van een der dochters aan de Stroomerlaan. Aan belangstelling zal het niet ont breken bij dit zeldzame jubileum. Moge het jubilerende paar nog menig- werf. van 's levens kommer vrij, zijn huwelijksdag vieren met familie en vrienden! Purmerender markt- overzicht Het aanbod van 3500 stuks groot vee was voor de tijd van het jaar nog vrij aardig. Evenwel werd het grootste deel hiervan ingenomen door schapen en biggen. De aanvoer van runderen wordt kleiner en ook de levering van vette koeien was ditmaal al van heel weinig betekenis. De handel in geldekoeien had ook een heel kalm verloop; men ziet nog wel weiders die een beest wil len kopen, daar er in de1 meren genoeg gras is, maar voor de lage landen is door het koude weer de groei van het gras minder goed, zodat de hier geves tigde weiders er liever een verkopen dan bijkopen. Bovendien was de kwa liteit van het aangebodene van. minde- liteit van het aangebodene minder goed. Met de verse melkkoeien blijft het nog steeds zeer kalm. Vlugger ging hét met de kalfdragende; deze worden voor hoge prijzen vlug ver kocht. Met de pinken was het een stil le boel. Ook voor de gebruiksstieren was heel weinig animo. Op de wolveemarkt marcheerde het heel wat beter; zowel schapen als lam meren werden druk gekocht voor ex port, waardoor de prijzen dan ook over het algemeen hoger waren. Er was een aardig aanbod, maar het was wel op merkelijk, dat er geen aanbod van Texel was. Dit is in geen jaren ge beurd. Daardoor werd ook alles opge kocht. Op de bokken- en geitenmarkt was het een stugge boel. Op de biggen,- i.i ar kt was een flink aanbod, maar de kopers wilden lagere prijzen betalen, waardoor de gang van zaken heel stug was Wel is de notering nog hoog als gevolg van de aanvoer van zeer zware biggen. Op de paardenmarkt was het iets levendiger voor de slacht, maar naai' de andere paarden was weinig vraag. Op de pluimveemarkt was het vrij druk wat het aanbod betreft, maai de gang van zaken bleef kalm en de prijzen waren niet beter. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan, zoon van Anne Sattler en van Geesje Schoenmaker. Frede- rica Sophia Adelheid, dochter van Coert Schoite en van Frederica Sophia Adelheid Geurs. Ondertrouwd: Joseph Cornielis He kelaar en Margaretha Zomerdijk. Getrouwd. Cornelis Karstens en Eli sabeth Brandhoff. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant vermeldt de goedkeuring van de statuten der N.V. Zuivelfabriek „Neer- landia", alhier. Dank zij het prachtif reeds op de eerste dag nationale tenniskampioe Nederland te Noordwij stelling groot. Vooral ii uren waren de tribunes de toeschouwers hebber goede partijen kunnen Bij de dames behaald een verdienstelijke over Amerikaanse G. Butler, Scholten kon het tegen forehand van Miss Mc eens een Amerikaanse, ken. Grote belangstelling lijk uit naar het spel v Gonzales, de verrassing zijn partij tegen Dehi Gonzales zich niet tot te spannen, hoewel de 1 de Nederlander zeer ste Gonzales de eerste set en zuivere drives gemal wonnen (62) wist I aanvallend, in de tweed op 3—3 te brengen. E herstelde zich echter or afdoende en met 6—4 v tweede set. Intussen gaf Van Swi ernaast in zijn partij ti de indruk, dat hij mome vorm is. Hij won zondi g0, 62. Deze goede tigde hij later tegen Colin, de eenige partij, !Pn voor de tweede rot speeld. Wel won de eerste set met 64, ma hervond daarna zijn col plaatsend, scherp passer op het juiste moment zi hogend won hij de twe set met 60, 64. Een aardige partij w de Chileen Balbiers en mers won de eerste s maar toen hij ook in He loop van de partij bit (Van onze Haagse ri Het gerucht doet de la: de ronde, dat de rants vlees op 1 Juli a.s. opgeh den. Bij informatie te bevi deelde men ons mede, fing van de vleesdistribr Juli te verwachten is. Ir van Toelichting op de het Landbouw Egalisatie degedeeld, dat het plat vlees en vetten op het jaar vrij te geven. De rc ernaar dit plan te verwez op 1 Juli zal men niet vrij zijn lapje vlees kopen. Truowens 1 Juli zi ongunstige datum zijn, aa deze tijd van het jaar w van slachtvee is. Er is d en de boeren willen hun van zo lang mogelijk lal teneinde in 't najaar zwa koeien op de markt te ku Men zal zijn geduld du: jaartje moeten bedwinger Reclameverlichtiiu! onbeperkt Met ingang van 1 Jt beperkende bepalingen van de reclameverlichtin geheven. In de zomerm n.l. 't electriciteitsverbri: reclames practisch gee van het kolenverbruik d centralen ten gevolge. ,In de aanstaande winti wederom een verbod va. lichting worden ingevoe verband met het probl spitsbelasting der electr len. POKON bevat het hoo gehalte aan voedsel. POKON It 100% *u (geen bal POKON It daarc voordelig in geb en 100% safe. Hel zuivere wille poeder dal direct DOOR 1 TJEERD APE MA Een deur werd gesloten, waren onhoorbaar. Ir. Steensma zuchtte v Dat was op het kantje af Hij sloop door een hei tuin, vond een deur, die as kant met een grendel wa: bevond zich in een s eg, donkere zijstraat uitkwam Een torenklok liet twaa ren. Middernacht.de strate laten.iedere politiema hem kijken. Waar moet. hij. Hij liep voort in de beh ver mogelijk van Herr te verwijderen en herken het stadsbeeld. Hij was bi «ünde.dicht bij zijn eig

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2