Cyrenaica proclameert onafhankelijkheid Berlijn nieuw struikelblok te Parijs Bolivia aan rand van burgeroorlog De onderwijzerssalarissen in de Tweede Kamer Donderdag 2 Juni 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 128 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ver. Naiies voor een voldongen feii Engeland erkent de Internationaal goederen verkeer hervat Truman maant Congres tot activiteit nieuwe regering Sir Brian Roherison HogeCommissaris Russen willen Donau niet vrij geven Zal geheime zitting uitkomst brengen? Hevige strijd om de tinmijnen Ede toont Nederland zijn „gouden handen" i BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, L— per kwartaal plus incassokosten West-Berlijn krijgi voedsel Het stakingscomité van de „Unie der onafhankelijke vakbonden", de niet- communistische organisatie, waarbij de stakende Westberlijnse spoormannen zijn aangesloten, heeft besloten tot her vatting van het interzonale goederen verkeer per trein met het oog op de levensmiddelenvoorziening van VVest- Serljjn, zonder evenwel zijn eisen te laten varen. President Truman en net Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken zijn van mening dat het van het grootste belang is, dat het Congres vóór het einde van de huidige zitting beslist over het program tot Ameri kaanse militaire hulpverlening aan de landen van het Atlantisch Pact en aan de landen, waarvan de veiligheid voor de Verenigde Staten van levensbelang wordt geacht. Zo verklaarde de waar nemende staatssecretaris James Webb aan de pers. Truman en het departement hopen dat het Congres het program tot mili taire hulpverlening vóór het reces zal bespreken daar de Amerikaanse rege ring hieraan het grootste belang hech: Resolutie tot beperking van Atlantische Pact. De republikeinse Amerikaanse se nator Watkins uit Utah heeft in het Congres een resolutie ingediend, die het Atlantisch Pact in zoverre be perkt, dat de goedkeuring van het Congres zou moeten worden verkre gen alvorens Amerikaanse troepen tot actie kunnen overgaan tegen een aan valler in Europa. Wesfduifse verkiezingen op Zondag 14 Augustus De drie plaatsvervangende Westerse militaire gouverneurs zijn gisteren twee maal bijeengekomen, teneinde wijzigingen in de kieswet voor West- Duitsland te bespreken, die door al'e minister-presidenten der elf Westduit- se staten zijn voorgesteld. Zij hebben de premiers der „Lander" gemachtigd de kieswet voor West-Duitsland af te kondigen. Men meent, dat de Westduitse pre miers de eerste algemene verkiezin gen, die sinds 16 jaar in Duitsland zijn gehouden, op Zondag 14 Augustus a.s. zullen doen houden. Moh. Haffa naar Koïaradja Het Republikeinse bureau te Singa pore heeft bekendgemaakt, dat de Re publikeinse premier dr. Moh. Hatta, Za terdag de leiders van de Republikeinse noodregeling te Kotaradja op Sumatra zal bezoeken. Hij zal pogen deze leiders te winnen voor het onlangs tussen de Nederlandse en de Republikeinen be reikte accoord. Zwitsers elfral speelt op de Olympische dag Thans is definitief bepaald, dat op de Olympische Dag op 26 Juni in het Olympisch Stadion de Nederlandse Bondsploeg zal uitkomen tegen een Zwitsers elftal, voornamelijk bestaan de uit jongere internationals en co ming men, een combinatie die in kracht niet onderdoet voor het natio nale elftal. Fenghwa communistisch De Chinese communisten, die ten Zuiden van Sjanghai opereren, hebben ïenghwa ingenomen, de geboortestad van Tsjang Kai-Sjek, waarheen hij 2'ch had teruggetrokken, nadat hij af stand had gedaan van de presidentiële macht. Dit werd bekend gemaakt door radio-Peiping, die eraan toevoegde, dat de communisten ook de stad Hsi- kou ten Zuiden van Ningpo in Oost- Tsjekiang hebben ingenomen. De Groot-Senoessi Emir Idriss el Senoessi, heeft Woensdagavond een proclamatie van onafhankelijkheid uit gevaardigd en verzocht om Britse er kenning van zijn overneming van alle bestuursfuncties. Op 12 Mei verluidde te Cairo, dat Emir Idriss binnenkort de onafhankelijkheid van Cyrenaica zou afkondigen en de V. N. voor een vol dongen feit zou stellen. De Emir zou in interviews gezegd hebben, dat Cy renaica een staat diende te worden ge lijk Transjordanie met de Emir zelf als heerser en deze staat nauwe be trekkingen met Engeland zou moeten onderhouden. Engeland heeft Woensdag bekendge maakt, dat het de Groot-Senoessi, Emir Idriss El Senoessi, als hoofd van de regering van Cyrenaica erkende en de vorming van een nationale regering aanvaardde. De Britse beheerder van Cyrenaica, E. A. V. de Candole, heeft in de ver gadering van het nationale congres van Cyrenaica te Bengasi verklaard, dat de Britse regering de Groot Senoessi zou uitnodigen naar Londen te komen Mutaties bij hogere defensieleiding In verband met de behoefte aan coördinatie tussen de verschillende onderdelen van de Nederlandse strijd krachten, welke de minister van marine en van oorlog bij de schrifte lijke en mondelinge behandeling der begroting 1949 door de Eerste Kamer der Staten Generaal reeds besprak, hebben wederom enkele wijzigingen op belangrijke posten in de leiding van dè Kon. Marine en de Kon. Landmacht plaats gehad. Schout bij nacht J. J. C. C. Bennik en Luitenant-generaal J. J. C. P. Wil son zijn thans aangewezen voor spe ciale opdrachten betrekking hebbende op coördinatie en efficiency. Zij zul len in hun nieuwe functie recht streeks onder de minister ressorteren en tezamen arbeiden. Luitenant-generaal J. J. C. P. Wil son werd geboren 18 Juni 1893 te Hoorn. voor besprekingen over de nieuwe re gering. Cyrenaica, het oostelijke deei van Libye. dat aan Egypte grenst, wordt bewoond door een kwart millioen Se- noessi's, die een eeuw geleden door Idriss el Senoessi's grootvader vere nigd werden tot een machtige Moham medaanse gemeenschap, die bekend werd om haar ijver in de verdediging van de Islam. Van 1923 af stonden deze Senoessis onder Italiaans-fascis tisch bestuur. Aefie fegen Oost - Europa De Britse regering heeft bekend ge maakt, dat Engeland en de Verenigde Staten voornemens zijn binnenkort een conferentie bijeen te roepen van de Amerikaanse, Britse en Sowjetrussi- sche hoofden der missies in Hongarije, Bulgarije en Roemenie ter bespreking van de clausules betreffende de rech- gen met deze voormalige Duitse satel- ten van de mens in de vredesverdra- lieten. Naar aanleiding van de veroordeling van kardinaal Mindszenty en de oppo sitieleider Maniu in Hongarije en Roe menie en van de terechtstelling van de oppositieleider Petkof en het proces tegen de 15 protestantse geestelijken in Bulgarije hadden Engeland en Ame rika bij deze landen geprotesteerd we gens schending van de vredesverdra gen. De antwoorden van de regeringen dezer landen werden door Engeland „ten zeerste onbevredigend" genoemd. Attlee en Churchill beraad slagen over Britse defensie Volgens Reuter's diplomatieke mede werker hebben min.-president Attlee en de leider der oppositie, Churchill, gis teren in het parlement een prive-ge- sprek gevoerd over defensie-aangele genheden. De aanleiding tot het onder houd tussen Attlee en Churchill wordt gevormd door twee memoranda over de Britse landsverdediging, die Attlee door Churchill zijn toegezonden. Het doel ervan is de weg te banen voor een ont moeting op grotere schaal tussen rege ringsfunctionarissen en oppositie-lei ders, welke na het Pinkster-reces van het parlement dat drie weken duurt zal worden gehouden. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur en opper bevelhebber in Duitsland, zal de eer ste Britse Hoge Commissaris zijn voor Duitsland wanneer de Hoge Commis sie in het leven is geroepen. De Oostenrijkse minister voor het vervoerswezen Ubeleis heeft tegen over Reuter verklaard dat de onder handelingen met de Sowjetrussische autoriteiten over een wederom open stellen van de Donau voor het Oosten rijkse scheepvaartverkeer zijn mislukt. Nadat de Sowjet-afgevaardigde gis teren op de bijeenskomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier zijn aanval op het Westerse plan voor een verenigd Duits land nog had voortgezet, ging men over tot behandeling van het tweede punt van de agenda, namelijk de Ber- lijnse kwestie. Hierover zeide Acheson, de Ameri kaanse minister, dat hij een oplossing mogelijk achtte indien men uitging van de stelling, dat de vier mogendheden thans in Berlijn waren op grond van overeenkomsten van vóór Potsdam, dat alle vier in Berlijn zouden blijven en dat zij zulks in harmonie zouden doen. De voorzitter, Schuman, Frans mi nister van buitenlandse zaken, zeide te hopen, dat de oplossing van het Ber- lijnse vraagstuk gemakkelijker zou blijken dan het probleem van geheel Duitsland. Juridisch gezien was de grondwet van Bonn niet van toepas sing op Berlijn en voor het valuta- vraagstuk was slechts een zuiver tech nische oplossing van node. Daarna nam Wysjinski het woord en drong krachtig aan op toepassing van de eenstemmigheidsprocedure. Dit was het enige beginsel waardoor chaos kon worden vermeden. Bëvin, de Britse minister, verklaarde te betreuren, dat de besprekingen over dit vraagstuk van practische aard „ge degenereerd waren tot een juridische argumentatie". Hij ha J gehoopt, dat er bij de vier ministers in Parijs het ver langen zou heersen om tot een oplos sing te geraken, zoals dit bij de drie Westelijke ministers te Washington had geheerst. Na afloop der zitting welke drie uur duurde verklaarde John Foster Dulles, OPENSTELLING GEDEELTE VAN AUTOSNELWEG AMSTERDAM- AFSLUITDIJK Naar wij vernemen zal een gedeelte van de autosnelweg AmsterdamAf sluitdijk en wel het gedeelte tussen Hoorn en de Ringvaart om de Wierin- germeer, op 15 Juni a.s. officieel voor het gemotoriseerde verkeer worden geopend. De bewegwijzering van de ANWB is reeds aan de nieuwe situatie aangepast. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: tamelijk koude nacht met hier en daar nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag: toenemen de bewolking met later vooral in het Zuidwesten van het land weer enige regen Zwakke tot matig of vrij krachtig aanwakkerende wind tussen Zuidoost en Zuidwest e» iets minder koel. Surinaamse Statenverkiezing Gistermiddag is de officiële uitslag der Surinaamse Statenverkiezing be kend gemaakt. De nationale partij Suriname heeft 13 zetels verworven, de verenigde Hindostaanse partij zes en de Surinaamse Landbouworganisa tie twee. De nationale parti' Suriname heeft dus de volstrekte meerderheid behaald. WRAK VERONGELUKT VLIEGTUIG GEBORGEN Het wrak van het Zweedse sport vliegtuigje, dat bij Goeree-Overflak- kee in zee stortte, is door de sleep boot „Maas" van L. Smit en Co. naar Maassluis gesleept, waar het aan wal is gebracht. ZUIDERKRUIS VERTREKT VRIJDAG Het troepentransportschip „Zuider kruis" zal Vrijdag 3 Juni a.s. met af- lossings-detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Slangen als irouwringen Het was een zeer ongewoon schouwspel in de plechtige trouwkamer van het Amster damse stadhuis, toen de heer H. van Dijk van de firma „Animali" een pas getrouwd bruidspaar toonde met twee meterlange pythons. Het zonderlinge huwelijksge schenk was bestemd voor de heer en mevr. J. H. Westen bergGroninger, beiden beken de figuren in de kermiswereld. Honderden belangstellende Am sterdammers hadden zich bij het stadhuis opgesteld om het jonge bruidspaar, dat in een grote kermisauto kwam aange reden, te begroeten. De bruid, de 18-jarige mej. C. F. Groninger, zal, nu zij ge trouwd is, met haar man als slangenbezweerstter optre den en dat zij zich in de slan genshow thuis zal voelen, bleek wel uit de ongedwongenheid waarmede zij zich in de trouw kamer liet tooien met het kron kelende reptiel, onder de ang stige blikken van de ambtenaar en de bode. Bolivia stond Woensdag aan de rand van een burgeroorlog. In het hoog in het Andes-gebergte gelegen Catavi- mijngebied werd zwaar gevochten tus sen de stakende mijnwerkers uit de tin mijnen, die bewapend waren met ma chinegeweren en staven dynamiet, en troepen. Men verwacht, dat de Boliviaanse regering, die reeds de algemene mobili satie en de staat van beleg heeft afge kondigd, zeer spoedig zal overgaan tot het van kracht verklaren van de Krijgs wet voor La Paz. Als gevolg van de gevechten in het gebied der tinmijnen zijn reeds vele personen om het leven gekomen. De bewegingen der troepen, die tot op dracht hadden de opstandige beweging in Catavi de kop in te drukken, werden door het uitbreken van een algemene (sympathie)-staking onder de spoor wegarbeiders belemmerd. De stakende mijnwerkers zijn voor het grootste gedeelte Indianen. Dit ras is het beste bestand tegen het werken in dergelijke hooggelegen gebieden. Zij Nog geen rapport over Prestwick-ramp Lindgres, de Britse minister voor Burgerluchtvaart, heeft desgevraagd in het Lagerhuis verklaard, dat hij nog geen rapport heeft ontvangen van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Nederlandse Constella tion, die met Parmentier bij Prest- v/ick is verongelukt. Minister legt motie-Roosjen naast zich neer Sterke oppositie Het verbreken van het overleg door de regering met de onderwijzersorga nisaties over de herziening der onder wijzerssalarissen heeft vefel stof doen opwaaien. De onderwijzers voelen zich gekrenkt en teleurgesteld, zij voelen zich in hun rechtspositie aangetast en hun vertrouwen in de regering is ge slonken. Tot dusver was er geen sprake van, dat in nieuwe besprekingen naar een oplossing gezocht zou worden: de zaak dreigde slepende te worden. Het anti- revolutionnaire Tweede Kamerlid mr. A. B. Roosjen was dit een doom in het oog en in een interpellatie heeft hij Woensdagmiddag de regering om op heldering gevraagd. Na ongeveer twee en een half uur debatteren nam de Kamer zonder hoof delijke stemming een motie aan van de heer Roosjen c.s., waarin de Kamer gehoord de verklaring van de regering, dat zij bereid is het overleg met de onderwijzersorganisaties te hervatten, indien deze daartoe de wens te ken nen geven, aan de regering verzoekt ernaar te streven, dat de maatregelen, die wijziging in de financiële positie van de ambtenaren brengen, gelijktijdig en evenredig voor de onderwijzers wor den toegepast. Onbevredigend. Dat lijkt een bevredigend resultaat van het debat, doch dat is het geens zins. In feite is men even ver als te voren, want de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft verklaard, dat de regering alleen tot nieuw overleg bereid is, als haar de wens tot een „re delijk" overleg wordt kenbaar gemaakt; dat hij geen verwachtingen wil wek ken en dat geen samenspraak moge lijk is met hen, die op het standpunt staan van een onvoorwaardelijke ge lijkstelling met de ambtenarensalaris sen. Nog erger: „Als de motie wordt aangenomen", zo riep hij kort vóór de stemming uit, „dan behoudt de rege ring zich de vrijheid van handelen voor om de salarissen in hun onder linge verhoudingen te bekijken". Er is dus geen enkele toezegging van de minister gekomen. De regering legt de motie als het ware naast zich neer en laat het aan de onderwijzers organisaties over, of zij wfeer bij haar zullen aankloppen. En dan nog moeten zij zo plooibaar en zo bescheiden zijn, dat de regering het heft geheel in handen houdt. Geen wonder, dat de Kamer uiteen ging met een gevoel van een gat in de lucht geslagen te hebben en met het voornemen te eniger tijd op de zaak terug te komen en het de regering dan minder gemakkelijk te maken. Het conflict tussen de regering en de onderwijzers is ontstaan, doordat de vertegenwoordigers van de onder wijzersverenigingen na op 19 en 28 Januari en 3 Februari j.L met de re geringscommissie overlegd te hebben op 18 Maart met een voorstel kwa men, waarin de richtlijnen voor de ambtenarensalarissen gevolgd waren. De heer Roosjen heeft dit uitvoerig uiteengezet. De regering beschouwde het voor stel niet als reëel en achtte verdere discussie toen nutteloos. Over de vraag, of inderdaad van irriële voor stellen sprake was, is Woensdagmid dag behalve door mr. Roosjen, door mevrouw A Fortanier-De Wit (VVD) en de heren J M Peters (KVP), H Gortzak (CPN), H van Sleen (PvdA), J Hoogcarspel (CPN) en H W Tila- nus (CH) een hartig woordje gespro ken. De regering kreeg de wind van voren en het regende verwijten, dat zij de onderwijzers in strijd met vroe gere toezeggingen onbillijk behandelt en hen niet in de financiële positie plaatst, waarop zij aanspraak mogen maken. Minister Rutten was het daarmede uiteraard niet eens. Hij heeft de Ka mer evenwel niet van zijn gelijk kun nen overtuigen. Ongetwijfeld zal de Kamer, als zich niet spoedig een gun stige wending in deze kwestie voor doet, nog wel een« op haar wensen te rugkomen. zijn door de troepen naar bergen in de omgeving van Catavi verdreven, doch zij belegeren thans hier twee belang rijke tinmijnen. De gezinsleden van Amerikaanse in genieurs in het Catavi-gebied worden per vliegtuig weggevoerd. Zoon van Seyffardt tot vier jaar veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof deed uit spraak in de zaak van H. A. Seyffardt, zoon van generaal S„ de door de ille galiteit geëxecuteerde commandant van het Vrijwilligerslegioen Neder land. Hij werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van 4 jaar met aftrek van het voorarrest, ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van 12 jaar. Zijn onmiddellijke invrijheidstelling werd bevolen. S. was ten laste gelegd, dat hij als adjudant van generaal Seyffardt werkzaam is geweest bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, dat hij medewerker was van de firma Econo mische Voorlichting (ECVO), een re clame- en advertentiebureau, dat vij andelijke propaganda verzorgde en tenslotte dat hij medewerkte aan het beruchte blad „De Gil", het blad, dat tijdens de bezetting nogal eens op schudding veroorzaakte. De advocaat-fiscaal had een gevan genisstraf van 8 jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van het leven geëist Moeder verried haar zoon Een huiselijke twist was in 1943 aan leiding voor de moeder van de gedeser teerde SS-man Van E. om een bood schap te zenden naar de SD, dat haar zoon bij haar was ondergedoken. SD-ers kwamen de deserteur halen, deze dreig de met een pistool en het gevolg was, dat Van E. werd doorgeschoten. De moeder moest zich voor dit verraad ver antwoorden voor het Bijzonder Hof te Arnhem. De proc.-fiscaal, mr. Huber. eiste acht maanden gevangenisstraf. DE „VOLENDAM" BRACHT REPATRIERENDEN. Gisternacht lag het s.s. „Volendam" dat uit Indonesië te Rotterdam arri veerde, gemeerd voor de Lloydkade. Aan boord bevonden zich ongeveer 700 militairen, meer dan de helft beho rende tot de Koninklijke Landmacht. Allen repatrieerden om bijzondere rede nen. Voorts 200 marinemannen, 250 Nederlandse burgers en 122 Chinezen. SPIEGELGEVECHT AFGELAST Een spiegelgevecht in de lucht tus sen een B-36 bommenwerper en een Banshee jachtvliegtuig met straalaan drijving, dat door het Amerikaanse Congres was voorgesteld, is door de gezamenlijke staf-chefs afgelast, om dat een dergelijk gevecht tussen de twee beste vliegtuigen van twee riva liserende strijdkrachten inlichtingen van vitaal belang zou onthullen dat men niet zeer ver met het Berlijn- se vraagstuk gevorderd was. Spoedig geheime zitttng Volgens Reuters diplomatieke cor respondent is het mogelijk, dat de drie Westelijke ministers te Parijs binnen kort zullen verzoeken om een vergade ring, waaraan geen publiciteit en geen propaganda zal worden verbonden. Zij zouden op deze manier willen on derzoeken of Wysjinski werkelijk van mening is, dat de ministers voor de problemen van deze zitting een oplos sing zullen kunnen vinden. Enige vordering schijnt onmogelijk, tenzij de vier ministers op een gehei me vergadering een realistische b-- perkte regeling bespreken, aldus me nen waarnemers. (Van onze speciale verslaggever) De heer A. Belonje, verkoper van de Algemeen Kunstzijde-Unie te Ede, heeft de gigantische taak op zich ge nomen op het landgoed „Reehorst" in zijn woonplaats een nationale ten toonstelling te organiseren gewijd aan de voortbrengselen van de vrije-tijd-be- steding. De bezoekers van de Veluwe zullen er van 28 Juli tot 6 Augustus kunnen genieten onder de zinvolle leuze „Gouden Handen". Er komt, zo vertelde hij ons van daag, kantkloswerk uit Westkapelle, houtsnijwerk uit Zeist, beeldhouwers- werk uit Hoorn, boetseerwerk uit Den Haag, calligrafie uit Utrecht, fineer- werk uit Waalwijk, een maquette uit Amsterdam, een molen uit Zaandam, een kruiser uit Leiden, handwerk uit Beekbergen, schaakstukken uit Dwin- gelo. Twee schepen zullen er in een bassin rondvaren, radiografisch be stuurd. Er zal een compleet miniatuur lunapark in werking zijn. Tal van verenigingen komen er propaganda maken voor hun bezig heid: die der postduivenhouders, der vetplantenkwekers, der radio- en te levisie-amateurs en vele op het ge bied der sport. Kinderen van zes jaar af zullen tekeningen kunnen inzen den en het Verzorgingshuis voor Ou den van Dagen te Amsterdam zal laten zien wat men tussen 75 en 100 jaar nog weet te presteren. Totaal zullen er 1500 inzendingen te zien zijn, w.o. groepsinzendingen van P.T.T., N.S. en fabrieken. De clou zal echter de inzending worden van een spoor wegman te Zutfen, die met 28 zeer uiteenlopende stukken komt. Huisvrouwen en maatschappelijke werkers zullen tegelijkertijd ter plaat se een congres houden. BENZINE IN FRANKRIJK KOMT VRIJ. De Franse Raad van de Republiek heeft zich uitgesproken voor vrije ver koop van benzine in Frankrijk van 1 October a.s. af tegen de huidige prijs van fr. 43.20 per liter. Twintig jaar voor Arnhems plunderaar Het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof behandelde de zaak tegen Hans Lulay uit Berlijn, Oberseharführer der Allge- meine S.S. Mr. F. P. Th. Rohling, advocaat-fis caal, beschuldigde -'eze man in de dag vaarding van diefstal plundering van antiek zilver uit Arnhem, eigen dom van een majoor van de mare chaussee; het opsluiten in een gasdek- kingskelder, die geen ventilatie had en daarna te werkstellen aan Duitse ver dedigingswerken van een drietal Arn hemmers, die nadat de stad ontruimd was op straat in Arnhem waren aan getroffen en tenslotte van mishande ling van Nederlanders in een Duitse gevangenis, waarvan hij commandant was, gedurende de periode van Januari Mei 1945. Tegen hem werd 20 jaar geëist. Noordhollandse dames in het hoofdbestuur van Bond voor Plattelandsvrouwen Te Utrecht vergaderde, onder voor zitterschap van mevr. Willinge-Prins uit Anlo (Dr.), de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. In haar ope ningswoord deelde de presidente mede dat thans inderdaad het secretariaat van Groningen naar Den Haag is over geplaatst, Het ledental steeg in het jaar 1948 met bijna 2000 en het aantal afdelingen vermeerderde met 38, zodat de bond aan het eind van het verslag jaar 31.625 leden en 409 afdelingen telde. Tot nieuwe bestuursleden, wegens niet- herkiesbaarheid der aftredende, werden gekozen mevr. M. Waiboer-Van Elte- ren te Anna Paulowna (voor Noord- Holland) en mevr. D, Kroes-Gorzeman te Zevenhuizen (voor Zuid-Holland). Herkozen werd mevr. J. Faber-Wel- bng voor Friesland; als plaatsvervan gende bestuursleden werden, wegens niet herkiesbaarheid der aftredende, gekozen mevr. Van Wijk-Hazekamp te Wieringermeer (voor Noord-Holland) en mevr. Van Leeuwen-Hoogstraten te Alphen a. d. Rijn (voor Zuid-Holland). Herkozen werd mevr. I. Jensma-Engga te St. Annaparochie (voor Friesland). PRINSES MARGARET TERUG IN ENGELAND Prinses Margaret is Woensdagmiddag per vliegtuig uit Parijs te Londen aangekomen. EISLER ZAL SCHADEVERGOEDING EISEN. Gerhard Eisler heeft verklaard, van de Amerikaanse regering een schade vergoeding van 25.000 dollar te zullen eisen, als schadeloosstelling van de ge confisqueerde waarborgsom, aldus meldt de „Rude Pravo".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1