KEUS! Kampioen jan Moraal schrijft hoorspelen Hoe een Egmondse vissersjongen varkenshandelaar werd! ilverstraat. Alkmaar Beemsier Burgerlijke Stand NIEUWS UIT DE LANGEDIJK Er woedde een gecompliceerde brand Heer-Hugov/aard Hef Witte Kruis in 1948 Teunis Halff veeriig jaar marktkoopman Een hard en gezien werker VAN MARSDIEP TOT IJ Noord-Scharwoude Obdam Sportprogramma voor Zondaa i n Sport-, Groen-, "our- enTrommelrem grote dag voor het kleuteronderwijs ïsdag na Pinksteren zal 's na- s om drie uur de officiële ope- laats vinden van het nieuwe voor de kleuterschool van de Bergen van Volksonderwijs. gaat- een lang gekoesterde n vervulling en komt er een ian het telkens maar weer ver richt 1 Februari 1936 moest de in '39 wegens het bezetten van nbare school door Hollandse •en verhuizen naar een leeg- perceel aan de Midden Geest- at weer moest worden ontruimd '40. De eerste klasse verhuisde aar een garage aan de Broek- in, de tweede naar het zomer- an de heer Taapken. Septem- werden beide klassen weer 1 in een perceel aan de Dr. v. kwam weer de verhuiswagen deur om alles over te planten Karei de Grotelaan. besloot het bestuur de school an: mede door de evacuatie aantal leerlingen sterk terug, uari '44 werd de school weer en kreeg zij de beschikking :e lokalen van café Spoorzicht. September opnieuw een groot van de bevolking werd ge- 'd werd de kleuterschool weer li '45 kon in een lokaal van de 5 school het onderwijs worden et. Het leerlingental liep in- ip tot 80 en een twintigtal nog op plaatsing. Ookhetaan- rlingen van de openbare school gestadig, zodat er in de naaste geen ruimte meer zou kun- orden afgestaan aan de kleu- Vaarheen? Het oog viel op het alige z.g. Smeerstation, dat door neente voor het lcleuteronder- /erd ingericht. elijk zal er nu een einde ko- het telkens verhuizen en zal euterschooltje van Volksonder- rustig verder kunnen ontwik- ger Sportvereniging hield in het clublokaal „De ins" haar jaarlijkse ledenver- cmder voorzitterschap van J. van Zoonen. voorzitter uitte bij de opening leurstelling over de geringe op- Hij heette de aanwezigen har welkom en bracht een groet aan .-ers in Oost en West en sprak uit, dat zij spoedig in goede mochten terugkeren naar aardsteden. volgde een reeks verslagen, beeld gaven van het vereni- ïn in '48. td. secretaris, de heer C. Tim- ak in zijn jaarverslag over van vele moeilijkheden. Ge werd werden de verrichtingen 3 elftallen, de junioren en de nten en opgewekt tot het trouw van de trainingsavonden, het seizoen was Jaap Tuin ge- 25 jaren lid van B.S.V. kening van de penningmeester, P. Voorthuis, sloot in ont- en uitgaven met f 4751,54. een batig saldo van f 635,78. de kascommissie bij monde C. Kroon had gerapporteerd, alle stukken en bescheiden in orde had bevonden, werd de reester gedéchargeerd met ;ing voor zijn accuraat be rd veel gediscussieerd over wijze van contributie-innig, verschillende suggesties wer- lan. jroting voor 1949 sloot in ont- en uitgaven met f 4860,20 en nadelig saldo van f 344,90. Friedt gaf een keurig, be slag namens de elftalcom- heer Dey voor de jeugd- en de heer C. Timmer voor Het clubblad, het onmisbare rgaan, dat ook geregeld naar West werd verzonden, had kunnen verschijnen, was het ogenblik van verkie- aangebroken voor bestuur en llende commissies. Tot leden bestuur werden gekozen de C. van Zoonen (voorz.), J. W. Beeldman, W. C. V. J. de Waal, L. Sikkema, C. nJacomina A., dochter van C. W. Kooiker. Annigje A., doch- Ileida en M. Schultz. Geer- dochter van J. ten Dam en G. Adrians C. M., dochter van H. A. ?ek en C. A. M. Mimnikhuis. zoon van H. A. Droog en M. r o u w d Gerrit Hartog en Lnw- w dCornelia van Schieveèn den: Simon Couwenhoven, 6® noot van G. Visser Trijntje Joft- echtgenote van P. Met. Maar- 56 jaar, weduwe van T. Hoe**. Woensdagavond woedde er een zeer gecompliceerde brand in Zd.-Schar woude. De brandweer rukte uit, stiet ,p een met aramoniakdampen gevulde ruimte, vond daar een bewusteloze kortom het was angstig. Maar als eens werkelijkheid wordt, wat nu nog maar ren oefening was, dan zou blijken, dat ge afdeling Zd.-Scharwoude van de I.angedijker brandweer voor haar taak berekend is. Woensdagavond oefende het corps onder leiding van brandmeester Stet. Binnenkort worden de wedstrijden van de kring Alkmaar gehouden en waarschijnlijk zuilen die dit keer te Medemblik worden georganiseerd. De Langedijker corpsen komen natuurlijk ook in deze wedstrijden uit en wel Nrd.-Scharwoude in klasse B en de overige drie corpsen in klasse C. De oefening, welke daar op het wed strijdterrein tot een goed einde moet worden gebracht, zit geraffineerd in elkaar en er wordt dan ook druk ge oefend. Brandmeester Stet is overigens voor geen kleintje vervaard en als u binnenkort ergens op een dak de brand weer in actie ziet, schrikt u dan niet al te zeer, want ook die oefeningen staan op het programma. Woensdagavond is er gezwoegd op het terrein achter de fabriek van de fa. Kramer en bewees het corps Zd.- Scharwoude, dat het niet met een hal ve training teverden is. Maar er is meer. Het gemeentebestuur heeft de brand weerlieden voor het dienstjaar 1949 f 1 toegekend voor ieder uur, dat zij tijdens brand in dienst zijn. Daarvoor is f 500 uitgetrokken. Misschien gelooft u maar nauwelijks, dat de brandweer nog zo dikwijls ac tief moet optreden. Toch is dit het ge val. In 1947 bedroeg het aantal bran den 18, in '48 rukte de brandweer 10 keer uit en voorkwam daardoor heel wat onheil En dat vindt de burgerij heel gewoon. De gemeente betaalt voorts f 500 subsidie, waaruit diverse kleine repa raties en onkosten worden bestreden. Voorts f 775 aan olie, benzine en stal- lingskosten. Voorts f 700 aan onderhoud van de kazerne's. Deze post voorziet tevens in het verbeteren van de kazer ne te Zd.-Scharwoude. Dan komt er nog f 525 voor onder houd brandkranen en brandputten, f 50 voor brandmelding; f 600 voor cursus sen en deelname aan wedstrijden. Voorts is er f 2053 benodigd voor af schrijving van in vorige jaren aange schaft materieel. Het totaal-bedrag is f 5900. Dit jaar krijgt de afd. Zuid- Scharwoude nieuwe uniformen en dat wordt tijd ook, want het is op het ogen blik wel erg droevig met de uniforme ring gesteld.. De kosten van deze ver nieuwing bedragen f 6000. Maar daarmee is de praat niet af, want de brandweer moet kunnen be schikken over bijlen, touwen en wat dies meer zij. Zo van die kleine dinge tjes ,die toch aardig in de papieren lopen. Binnenkort gaat de Brandweer er op uit om donateurs te winnen. Het wordt geen bedelpartij om tientjes en zelfs niet om guldens. Want het wordt hele maal geen bedelpartij. Het gaat er slechts om of het werk van de brand weer gewaardeerd wordt of niet. Nic. Stet, Verburgt. Toon Beemster- boer, Jan Vroling en hoe de jongens verder heten, geven twee avonden per week hun vrije tijd. Wat zij zelf aan hun uitrusting kunnen verbeteren, doen ze zelf. Het geld, dat zij er mee verdienen, storten zij vrijwillig in de verenigingskas. Zo is het in Zd.-Schar woude, Broek of Oudkarspel. Want zo is het aan de hele Langedijk. De gemeente doet wat er maar ge daan kan worden. De leden waarderen dat. Maar waardeert de burgerij het werk van de brandweer? Dat u zo wei nig van dat werk bespeurt? Wanneer het publiek het op prijs stelt, wil de brandweer een demonstratie geven. Met massa's water en als het moet mu ziek. Maar de brandweercorpsen wil len ook wel eens de houding van de burgerij zien. "We rekenen er dus op dat het in orde komt. De afdeling Heerhugowaard van de RH. Vereniging „Het Witte Kruis" vergaderde m het café van de heer K. Evers. Bij de opening sprak de voorzitter, de heer J. Biersteker, er zijn leedwe zen over uit dat zo weinig leden de vergadering dezer zo nuttige vereni ging bezoeken. Medegedeeld werd dat de collecte met de Emmabloempjes f 149,72 heeft opgebracht, waarvan 1/3 voor het Witte Kruis en 2/3 voor het Wit-Gele Kruis is bestemd. De gezins verzorgster, mej. de Kreyger, is na haar opleiding in het internaat te Ber gen. haar taak begonnen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven dat de wijkverpleegster bij overlijden beschikbaar is voor het af leggen tegen een vergoeding van f 5. Bij monde van de heer Gootjes, die met de heer v, d. Meer de boeken van de penningmeester had nagezien, werd geadviseerd de rekening goed te keu ren, daar het beheer prima in orde was, waartoe onder dank werd beslo ten. De ontvangsten hadden bedragen f 503410 en de uitgaven f 7535,35. Er was nog een batig saldo over 1947 van f 2904.59, zodat de middelen zijn terug gelopen tot f 403,34 De rekening der t.b.c.-bestrijding sloot met een bedrag aan inkomsten van f 5238,49 en uitgaven van f 5150 67. In 1947 was er een nadelig saldo van f 334,91, zodat dit is teruggebracht tot f 247.09. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental was teruggelopen van 347 tot 342 leden. In het afgelopen jaar werden 546 verplegingsmaterialen uit geleend, terwijl vier ligtenten het ge hele jaar in gebruik waren. Verschil lende nieuwe materialen waren aange schaft tot een bedrag van f 1837,37. Van het hoogtezonapparaat werd een druk gebruik gemaakt. Door de zuster werden in totaal 3723 bezoeken afgelegd. Aan het consultatiebureau voor zuigelingen werden in Zuid 777 consulten verstrekt met 114 nieuwe in schrijvingen, terwijl deze cijfers voor Noord waren 279 en 47. De verbouwing van het gebouw is in 1948 voltooid; de aanneemsom was f 2278, waarbij echter nog verschillen de andere kosten kwamen, zoals voor meubilair, electrische verwarming en schilderwerk, zodat het eindbedrag 1 2986,71 was. De verplegingskosten in sanatoria en ziekenhuizen had f 6669,74 gevorderd. Van de afd. Heerhugowaard van Ned. Volksherstel in liquidatie was f 275 ontvangen. Bovendien nog f 800 toege legd, waarover Volksherstel echter nog liet kon beschikken, omdat het geblok keerd is. Bij de rondvraag gaf de heer Geuse broek zijn bevreemding te kennen, dat de bode-magazijnmeester niet op de vergadering aanwezig was, wat z.i. niet juist is, daar hij verschillende inlich tingen zou kunnen verstrekken. Weer uitgaansdag voor de oudjes De commissie welke ieder jaar een autotocht voor ouden van dagen orga niseert, heeft besloten, dit jaar weer een dagje met de oudjes uit te gaan. Eerstdaags kunnen de ingezetenen dus de bekende lijstr 'r verwachten, welke zij liefst m hand gelieven in te vullen. Vijftig jaar zaadteelt Het was gisteren een heugelijke dag voor een der bekendste bedrijven van de Langedijk en wel voor de Lange dijker Zaadteelt en Zaadhandel Jacob Jong. Het begin van dit bedrijf, nu vijf tig jaar geleden, was als zoveel onder nemingen, welke later tot beduidende grootte uitgegroeid zijn, bescheiden. Aanvankelijk dreef de richter een. kruidenierswinkel, waaraan hij de ver koop van groentezaden verbond. Dit nevenartikel werd echter steeds be langrijker. Als eerste artikelen kwa men vooral wortel- uien- en bloemkool zaad in aanmerking. Het duurde niet lang of de heer Jong zag zich gedwongen zijn kruideniers winkel te sluiten, want de zaadhandel eiste hem geheel en al op. Toen dat be sluit eenmaal genomen was, werd met de teelt van zaden begonnen. Maar daarnaast kwam een ander belangrijk werk: het kweken van eigen selecties. En juist deze selecties hebben het be drijf zulk een uitstekende naam ge geven. Momenteel beschikt de fa. Jacob Jong dan ook over eigen selectie-vel den. Juist in deze dagen wordt de firma gehandicapt door het feit, dat deze proefvelden in het geprojecteerde uitbreidingsplan zijn gelegen en dan ook op een andere plaats opnieuw aan gelegd zullen moeten worden. In de loop der jaren werd de directie uitgebreid met de heren D. Barten en J. Jong Jr., maar de stichter bleef ac tief aan het bedrijfsleven deelnemen. In 1942 werd het huidige pand in ge bruik genomen. Het is niet iedere stichter van een bedrijf gegeven het 50-jarig jubileum van dat bedrijf te beleven. De heer Jacob Jong Sr., die thans 75 jaar is, heeft echter nog steeds een aandeel in het bedrijf. Op bescveiden wijze werd het ju bileum in besloten kring van directie en personeel gevierd en hopenlijk zul len heel lang de bekende dozen met zaden door deze firma allerwege ver zonden worden. En dat zeg ik nu maar niet om het verhaal nog een beetje mooier te maken dan het al is, maar Jan Moraal is zegge en schrijve twintig. En dat is, brutaal jong als je hoorspelen schrijft, die nog uitgezonden worden ook. En vraagt u maar eens in de Oosterstraat te Noordscharwoude naar Jan Moraal. Het is dan niet belangrijk wie u treft, want ieder kan u zeggen waar Jan Moraal woont. En als u dan naar hoorspelen vraagt, krijgt u een heel verhaal te horen, waar van het grondthema is, dat die Jan Moraal toch wel wat kan. Hij schrijft ook. Korte verhalen, die maar al te dikwijls in de kachel ver dwijnen, roman-fragmenten, die het niet verder brengen dan fragmenten. En hoorspelen, da's waar ook. Hoe het ging Jan Moraal ging er niet eens op een goede dag voor zitten om nu eens een hoorspel te schrijven. Hij schreef een kort verhaal, dat eigenlijk ook weer geen kort verhaal was. Hij stopte het hele geval in enveloppe en stuurde het naar de VARA. En heeft misschien gedacht, dat het alleen maar het geld voor de postzegels zou kosten, maar het was nog niet zeker, dat hij er iets over zou horen. Hij hoorde er wel van. Niemand minder dan Sam de Vries Jr. schreef hem: Kom eens praten. Jan Moraal kwam praten. En zo groeide „Tussen hemel en aarde" dat enkele maanden geleden uitgezonden werd. Een zwaar wichtig sfuk was het niet, het was wat jolige dwaasheid, waarin eens heerlijk gesold werd met de eigen waan der mensen. Waarin de UNO op de hak genomen werd en de Veilig heidsraad een beetje voor schandaal gezet. Neen, een grootse schepping was het niet, maar duizenden en duizenden mensen werden er voor een half uurtje door losgemaakt uit hun dagelijkse beslommeringen. En dat is een prestatie als je twintig bent..., Een Aprilgrap De volgende geschiedenis was nog een beetje zotter. Op het programma van 1 April werd een hoorspel aange kondigd, getiteld: „Van koe tot gras- boter". Toen het ogenblik aangebroken was waarop het stuk uitgezonden zou worden, zei de omroeper laconiek, dit het aangekondigde stuk afgelast was en dat daarvoor in de plaats een interview met prof. Berkhoven uit gezonden zou worden. Jan Moraal zou wel eens willen weten hoeveel luiste raars de radio toen uitgeschakeld heb ben hij was de acteur van dat „in terview". Vandaag aan de dag wordt hem nog dikwijls gevraagd, wanneer dat stuk nou komt van die koe en die grasboter Daar is de revue, die een bijna ma gische bekoring heeft. Er is toneel, dat zoveel perspectieven in zich bergt. Daar is een hele wereld, die stormach tig op deze jonge auteur afkomt. Maar Het oude verhaal Maar Jan Moraal overschat zichzelf niet. Hij weet heel goed, dat hij een roman niet verder brengen zou dan „de eerste helft van het eerste hoofd stuk". Eenvoudig, omdat hij een werk van dusdanige omvang nog niet op brengen kan. Nog niet. Dan is er, wat het voor iedere be ginneling zo moeilijk maakt: de nood zaak om zich een bestaan te scheppen. Het gebrek aan het zo noodzakelijke duwtje, want eigenlijk zit deze jongen 'n beetje in zijn eentje, daarinNoord- Scharwoude. Voor hem geldt wat voor velen anderen geldt: de wereld Is zo wijd, maar er zijn zo onzalig veel muurtjes. Hoe dit zei: vader Moraal speelt niet de boeman. Zelf van de onderste sport opgeklommen tot zijn huidige functie van adjunct-commies bij de N.S., weet deze man dat men de jon geren niet uit bekrompenheid in de weg moet gaan staan. En mevrouw Moraal? Zij zegt: „Mijn zoon heeft het van mij". Zo'n opmerking zegt alles. U zult waarschijnlijk meer van Jan Moraal horen. DE FLIEREFLUITERS Door de benoeming van de heer Post tot burgemeester van Landsmeer zijn er tussen deze gemeente en de Langedijk nauwe relaties ontstaan. Ten gevolge hiervan zullen „De Flierefluiters" op 18 Juni a.s. in Concordia een opvoe ring geven van het blijspel: „Hij bedoelt 't goed, maar.. De regie zal berusten bij Adolf Bouwmeester. De opbrengst is bestemd Voor de tochten van de Ouden van Dagen. Ds. Hamstra blijft Ds D. Henstra, predikant bij de Chr. Geref. kerk te Broek op Langendijk, heeft bedankt oor de op hem uitgebrachte beroepen naar schikte Partij van de Arbeid vergaderde Het loopt tegen de verkiezingen en ook de PvdA, afdeling Langendijk, belegde een vergadering. En wel Dinsdagavond in Concordia. Als eerste spreekster voor een kleine, maar behoorlijk bezette :zaal, kwam mevrouw Steert-Brouwer, wet- houdster van Purmerend, aan het woord. Mevr. Steert wijded veel aan dacht aan de positie der vrouw, waarbij spr. zich scherp kantte tegen diverse achteruitstellingen en belem meringen, welke er voor de vrouw nog altijd bestaan. Maar ook de op voeding betrok spr. in haar betoog, als medische opvoedingsbureaux, tbc- bestrijding en het kleuteronderwijs. Via middelbaar onderwijs kwam mevr. Steert in de grote politiek terecht, waarbij zij tegenover het communis me de democratische beginselen zette. Het betoog van mevr. Steert werd vooral door de aanwezige dames met aandacht gevolgd en toegejuicht. Meer mannelijke kost diende de heer Van Dijk op, die enkele dingen aanstipte van wat in de afgelopen twee jaar in de gemeenteraad is ge beurd. Hierbij gingen in bonte op eenvolging al die problemen voorbij, welke de laatste jaren de Langedijk hebben bezig gehouden. Ten slotte werd het wcord gevoerd door de heer Maarten Kuiper. De heer Kuiper wees op het uitbreidings plan in Broek op Langendijk, dat hoe wel veel kleiner dan het plan-centrum toch niet van belang ontbloot is. Ho pelijk zal binnenkort met de bouw van een 5-tal woningen in Oudkarspel kunnen worden begonnen, terwijl te vens nog viif woningen voor Broek op Langendijk toegewezen zijn. Onte- genzeggenlijk vormen deze toewijzin gen een druppel op 'n gloeiende plaat. Ten aanzien van de scholenbouw verklaarde spr. dat er een gegronde reden bestaat om te verwachten, dat de nieuwe ULO-school volgend jaar gebouwd zal kunnen worden. Met de verbouwing van het Tehuis van Ou den van Dagen is een begin gemaakt Van Openbare Werken wordt veel ge vergd, alleen reeds de ongelukkige ligging van kabels en buizen onder de bestrating brengt veel werk mee. De verbreding van de Dorpsstraat zal naar raming ongeveer f 120.000 moeten kosten, terwijl de bouw van nieuwe bruggen waarvan er thans drie voltooid zijn de gemeente zeer veel geid kost. De kwestie speeltuinen genzegliik vormen deze toewijzin- bet ontbreekt on d't oö°nbiik aan ge- terreinen, terwijl de beschik- Almelo en Vlissingen. bare middelen voor nog belangrijkere objecten aangewend moeten worden Het voorstel om censuur op de lees bibliotheek uit te oefenen, was voor komen. terwijl er met kracht naar ge streefd zal worden, dat de gemeente weer zwemgelegenheid zal krijgen. Nadat verscheidene aanwezigen van de mogeliikheid tot het stellen van vragen gebruik hadden gemaakt, o.a werd het betreurd dat er in de pers niet meer belangstelling voor het uit breidingsplan aan de dag wordt ge legd. sloot de voorzitter de vergade ring De Koog sloot het seizoen Woensdagavond belegde de biljartclub de Koog een slotvergadering in café Van Vliet. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de grappig gestelde notulen werden gele zen. De voorzitter deelde mede, dat er een uitnodiging was binnengekomen van O.K.K. om een onderlinge wed strijd te organiseren. Dit werd aange nomen. Hierna -'ond de prijsuitreiking plaats van de afvalwedstrijden: le prijs J. van Vliet, 2e prijs B. van Vliefj, 3e prijs C. Schuffelen. De voorzitter deelde mede, dat de wedstrijd tegen de club Rijper verloren was met 3028. De secretaris, de heer Stoop, gaf hier na een resumé van de gehouden com petitie, waarvan de eind uitslagen lui-, den als volgt: Klasse A: D. Rijper 729 punten (hoog ste serie 26); B. v. d. Vliet 673 (18); A. Bergen 491 (20); H. Pannekeet 521 (10); P. Stoop 471 (31); P. Engernigh 465 (20); P. Bekker 593 (19); G. Vroling 428 (14); J. Kramer 357 (14); P. Groot jes 510 (17). Klasse B: P. Vader 405 punten (hoog ste serie 7); J Schuffelen 371 (11); C. Schuffelen 399 (13); P. Jonker 275 (10); J. Vroling 208 (9); J. y. d. Vliet 483 (11). Nadat bij de rondvraag nog enige reglementaire kwesties als betaling van contributie b" ziekte en dergelijke wa ren besproken volgde sluiting. De datum, waarop de nieuwe compe titie zal aanvangen werd bepaald op 5 October a.s. Dr. J. Kooij een kwart eeuw predikant Dr. J. Kooy vierde gisteren zijn zilve ren jubileum als Ned. Herv. predikant te Amsterdam, waar hij op dertigjarige leeftijd, na eerst enige jaren resp. te Nieuwkoop en te Broek op Langendijk te hebben gearbeid, zijn intrede heeft gedaan. Hedenavond te 8 uur zal er in de Herv. Walkartschool in de Nieu we Looiersstraat 76 gelegenheid zijn om de jubilaris geluk te wensen; a.s. Zondagmorgen te half elf zal dr. Kooy de Pinksterdienst in de Amstelkerk leiden. Komt er een speeltuin? In Zd.-Scharwoude stelt men po gingen in het werk om een speeltuin in het leven te roepen. De smalle Dorps straat is niet bepaald een ideale speel plaats voor de kinderen en naarmate het verkeer steeds drukker wordt, neemt ook de behoefte aan een speel tuin toe. De pogingen verkeren echter nog in 'n begin-stadium. Eerstdaags hoopt men een vergadering van belanghebbende ouders te beleggen, waarop besproken zal worden hoe één en ander moet worden aangepakt. Waarschijnlijk zal men trachten de medewerking van het gemeentebestuur te krijgen. SCHAAKMAT. Eerste klas; G. KeppelA. Slink 1/„, C. Langedijk—P. Semeins 1—0. Tweede klas. K. BiermanP. Kloos terboer 1—0, E. WandersJ. Leegwa ter afgebroken, J. KlinkertJ. Bou- wens 10. Derde klas; Jb. BakkerN. Kaan 1—0. In de SJeimaand van het jaar 1909 reed op de 37 km lange weg van Egmond aan Zee naar Schagen een huifkar met een witte ket ervoor. De voerman van deze wagen was de 23-jarige Teunis Halff, die voor de eerste maal met een lading z.g. visvarkens van 60 pond naar de Schager markt toog. Dat ging vroe ger! Als je over genoegzame handels- en ondernemingsgeest beschikte, dan was dat mogelijk. Toen was de handel nog niet gebonden aan allerlei administra tieve bepalingen en verordeningen. Als je hard werkte, heel hard werkte, kwam je er. En Teunis Halff kwam er. Hij wist wat werken was. Zijn vader, die een visdrogerijtje had, verwende zijn twaalf kinderen niet. Gelijk als in de boerenstand, bestond er voor Teunis toen niet, en nu nog niet, de acht-urige arbeidsdag. Reeds op negenjarige leeftijd trok hij er met vader en grootvader op uit, de mand met natte vis op de rug, van Egmond heel naar W.-Graftdijk. En als hij dan laat in de avond, de piepende mand van de stukgeschuurde rug wierp, had hij 43 cent verdiend. Zo gebeurde het, dat na verloop van tijd zich een eelt- knobbel op de rug van de jonge vis- verkoper vormde. Hij werd een graag geziene gast in de Egmonden en als hij op gezette tijden bij de „Blikken Schel" aanklopte en zijn heldere jongensstem weerklonk, wist men dat het Teuris was met natte schar. Het visventen was geen rijkmakerij, dat begreep Teunis Halff drommels goed. Hij zag in dat er in de varkenshandel meer perspectief school en zoals gezegd, 40 jaar gele den reed hij voor de eerste maal met een lading "arkens naar de markt te Schagen. Van toen af heeft Halff zich steeds met de varkenshandel bezig ge houden. Hij verkreeg alom bekendheid, zodat heden ten dege de naam Teunis Halff bij iedere veehouder in Noord- Holland een goede klank heeft. Want dat hij zich tot een der grootste var kenskooplieden heeft weten op te wer ken, dankt hij, naast zijn buitengewone ijver en koopmanschap, aan zijn be trouwbare manier van handelen. Hij handelt royaal, hij is niet kinderach tig en daarom juist, omdat de boeren in W.-Friesland en het Noorderkwar tier durven te handelen, te bieden en te vragen, kan hij met hen uitstekend opschieten. Volgens Halff zijn de boe ren in het Zuiden minder handelbaar. Zeker, er waren wel eens strubbelin gen, maar wee de persoon, die hem van unfaire handel zou betichten. Dat is zijn handelseer te na. Teunis Halff Ondanks het zeer slechte weer hebben toch 600 wandelaars deelgeno men aan de Vogel-wandeltocht op Texel. De VVV in de Wieringermeer treft voorbereidingen voor het houden van een groot oogstfeest op Zaterdag 10 September. De hoofdingelanden van Wieringen hebben het besluit ge nomen, dat de boeren in het vervolg zelf de bermen moeten onderhouden. De gemeenteraad van Hoogkarspel heeft besloten een cultureel foni^ te stichten. De Bond voor Staatspen- sionnering telt in West-Friesland niet minder dan 6300 leden. De raad van Velsen verleende een crediet van f 1.447.500 voor het bouw rijp maken van gronden te IJmuiden. In Juli worden hierop 400 montagewo ningen gebouwd en in 1950 de overige 300. Aan het Hoogovenbedrijf zijn de 24 arbeiders, die aan de bedrijfs- school een cursus in bankwerken volg den, er 20 geslaagd. V Op Luilakmorgen (Zaterdag a.s.) om 4,30 uur zullen in de Stationstraat te Zaandam korriewedstrijden worden gehouden. Het fanfarekorps „De Har monie" te Assendelft zal op Zondag 31 Juli wederom voor de VARA-micro- foon optreden. De bekende evange list H .F. Huson te Oostzaan, is be noemd tot evangelisch predikant te Dordrecht. ....wars van alle papieren rompslomp is, zoals ze hier zouden zeggen, nogal „kort voor de kop". Dat heeft eens een ambtenaartje ondervonden. Toen deze hem verweet, dat hij (Halff) op oneerlij ke wijze varkens had verhandeld, moe ten collega's schielijk Teunis' machtige handen van de hals van de ambtenaar aftrekken. Inderdaad, met Teunis Halff valt niet te spotten. Zelf een harde jeugd gehad hebbende, rusteloos werkend grootge bracht, kan hij het zich nu eenmaal niet indenken, hoe het mogelijk is, dat er mensen zijn, die met het invullen en bekrassen van ontelbare formulieren voor zich 'n bestaan weten te vinden.Vol gens zijn gedachtengang moet dit ten koste gaan van de werkers met de handen. De administratieve rompslomp is hem een doorn in het oog. Hij is geen voorstander van da geleida eco nomie. Zijn leuze is de vrije handel. I zou hem een hartaanval van erger nis kunnen bezorgen als hem door een ambtenaar er op gewezen zou worden, dat een varken een kilo zwaarder dan het aangegeven gewicht was. Teunis Halff kan moeilijk aan de mo derne handel gewennen. Veertig jaar geleden ging dat anders. Reeds des morgens om zes uur kon men Teunis op de Schager markt vin den. En van die tijd af heeft Schagen een zekere voorliefde van onze var kenshandelaar gehad. Schagen is z ij n markt. Déér heeft hij zich een be staan verworven. Veel reed hij voor Jan 't Hart, Kuyt en ook Borst, de vader van de tegenwoordige vracht rijder. Het is gebeurd, dat hij als enige var kenshandelaar 180 biggen op de markt bracht. Bleven er varkens over, dan werden ze ondergebracht in de stallen van „Bolle Kees" in de Nieuwstraat. Natuurlijk, ook de tegenslagen zijn Teunis Halff niet bespaard gebleven, o.m. in de crisisjaren, toen de aller beste vette varkens 9 cent per pond op brachten. De belevenissen van Halff zouden meer dan een krant vullen, zo dat we niet volledig kunnen zijn. Toch willen wij enkele voorvallen memo reren. Het was op een sombere dag, dat hij met een bekende Pettemer een kopje koffie in een marktcafé ging drinken. Niet om te handelen, want de man uit Petten moest gem varkens hebben. Al leen maar even een kopje koffie. Doch het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Enkele uren na het babbeltje re den de beide kooplieden in een huif kar, waarin 68 biggen in een stormwind over de dijk naar Petten. Eens gebeurde h'et in de Schermer, dat het paard van Teunis voor een over de weg waaiende krant schrok. Het paard maakte een zijsprong en het hele geval, voerman, paard, wagen en de lading biggen verdwenen in het kanaal. Zonder verdere ongelukken kwam alles weer op het droge.... Het is te begrijpen, dat een man die veertig jaren marktkoopman is geweest, genoegzaam stof oplevert om nog vele kolommen te vullen. Teunis Halff is nu 63 jaar en is nog even actief als op zijn eerste marktdag. Tegenwoordig heeft hij de belangrijke hulp van zijn twee zoons, Arie en Nak. Maar toch fietst hij zelf nog tweemaal in de week naar Koegras en een ritje naac.Wormervec- is voor hem heel gewoon. Ontelbare kilometers heeft Teunis Halff in zijn leven gelopen en gefietst. Is het won der dat hij bekendheid geniet in ge heel Noord-Holland en daarbuiten? Het zal hem bij zijn jubileum niet aan be langstelling ontbreken. Jongetje verdronken Dinsdagmiddag is naar de N. L. Crt meldt, het drie-jarig zoontje van de famile J. S. wonende aan de Ooster straat, spelender wijze achter de ouder lijke woning te water geraakt en ver dronken. Buren vonden de kleine drij vende in het water. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Circus Royal met royaal programma Het circus Royal had voor Zaterdag eu Zondag zijn tenten fe Obdam op geslagen. Jammer was het, dat tenge- aovolge van de slechte weersomstandig heden de voorstelling van Zaterdag avond kondoorgaan. Inmiddels heeft de grote publieke op komst voor matinée- en avondvoor stelling op Zondag de directie onge twijfeld redenen tot tevredenheid ge geven. Deze grote belangstelling was ook alleszins gerechtvaardigd. Want hier werd een mooi programma geboden, goed verzorgd; een programma, dat 3 uren onafgebroken boeide, in één bonte afwisseling vlot en correct af gewerkt, dat zonder twijfeL de toets der critiek van de provinciè-stad kan doorstaan. Of met andere woorden: wij hadden een zo goed en groot aan tal nummers voor een dorp niet ver wacht. We zagen o.m. acrobatiek, paardendressuur (8 paarden), dans, clownerie, hogeschool-rijden, gooche len. Beschaafd en zorgvuldig voorbe reid, met veel accuratesse gebracht en vele malen van de bovenste piank. Talloze malen is er hartelijk 'geapplau disseerd, een bewijs dat er bijzonder werd genoten. INTREDE DS. MEYBOOM Ds. Meyboom te Hilversum, beroe pen bij de gecombineerde Ned. herv. gemeenten Obdam, Hensbroek en Ur- sem hoopt 19 Juni a.s. zijn intrede te houden. NUMMERING DER LIJSTEN De nummering der lijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen luidt voor de gemeente Hensbroek: no. 1 K.V.P.; no. 2 Gemeentebelangen: no. 3 P.v.d.A. Besommingen IJmuiden De aanvoer van Woensdag was 110 kisten schar, 130 schelvis, 20 wijting, 20 poon, 20 koolvis, 15 wolf, 100 kabeljauw, 10 griet, 10 rode poon, 40 tarbot, 35 tongschar, 150 schol, 20 bot en 50 kisten diversen. Besommingen: 1 trawler f 15.300; IJM 226 f301; 249 f201; 241 f358; 213 f541. Marktberichten ALKMAAR, 1 Juni. (Exportveiling) Aard appelen: Bevelanders 3—6; peulen 1,76; kom kommers 25—42; tomaten: A 1,17—1,35, B 1,06 en C 79; tomaten: Bonken 1,04; bloem kool: IA 60-78, I 45-55 en II 28-42-, spi nazie 8—30; postelein 5—22; sla: I 5—9,50 en II 2—3,50; andijvie 8—22; radijs 5—7; raapstelen 5V50 (bos); rabarber 6—12; bospeen 20—42; asperges, dik, wit 1,17—1,39; uien 4—9; prei 2—10; soepgroenten 6—8; selie 2—6; aardbeien 32—67 per doos. LANGEDIJKER GROENTEN VEILING. Aanvoer 2 Juni. 87000 kg aardappe len, Eerstelingen f 17f 20.20, kleine f 17.60f 19.40, 28000 kg rabarber f 4 f 5. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. SVVHeerenveen (Zaterdag 4/6). NOAD-BVV (Zaterdag 4/6). AGOVVNOAD. OM DE K.N.V.B.—BEKER. Halve finales: EmmaQuick N.; HelmondiaFeyenoord/Neptunus.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3