Ni. C. R. V. vierde haar zilveren jubileum Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gold rush in de Oranje Vrijstaat Dinsdag 7 Juni 1949 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 146e Jaargang No. 131 Korninform wordt wellicht ontbonden Hollands schip te Sjanghai doorzocht Zes Chinese passagiers gearresteerd Leven in de stad wordt Noodlottig onweer bij Helmond Straatgevechten in Marseille Geen vorderingen in Parijs Communistische invasie in Zuid-Korea v bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro ,87294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ABSCHEGO TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter v/raag en aanbod tot 15 woorden f 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: t 1-40 per maand, t i.— per kwartaal plus incassokosten Wonderlijke kronkelgangen der buitenlandse politiek van de Sowjetunie (Van onze diplomatieke medewerker) Zo OP HET EERSTE GEZICHT schijnt het, alsof degenen en ook ik behoor tot hen die aan de Parijsc conferentie een zeker succes voorspeld hebben, deerlijk in het ongelijk zullen worden gesteld. Na veertien dagen vergaderen immers, het dient openlijk erkend te worden, zijn de vier ministers van buiten landse zaken nog geen stap gevorderd. Wysjinski kwam onmiddellijk voor de dag met eisen, zó buitensporig, dat men nauwelijks kan aannemen, dat zij ern stig bedoeld waren. Te verwachten, dat het Westen accoord zou gaan met een vier jaar terugzetten van de klok en genoegen zou willen nemen met een controle-apparaat, dat gevormd was met het oog op verhoudingen, welke in 1945 in Duitsland golden, ware t absurd geweest. Een slechte indruk heeft ook lVysjinski's vergelijking van Oost- en West-Duitsland gemaakt. In het Oosten zouden de Duitsers, als men de Rus geloven mag, in een hemel, in het Westen in een hel leven. Hoe de toestand werkelijk is, weet men het best uit de verhalen van de tienduizenden, die het Sowjetparadijs ontvlucht zijn. En bij dit alles komt nog het feit, dat de aanvankelijke opluchting, veroorzaakt door de opheffing van de Berlijnse blokkade, reeds grondig bedorven is door nieuwe restricties, welke van Russische zijde zijn ingevoerd. DESONDANKS blijf ik geloven, dat de door Wysjinski gestelde eisen en rijn tot het Westen gerichte beschuldi gingen geenszins het laatste woord van de Russen zijn. De achtergronden van de wijziging, welke zich zonder twijfel sinds enige maanden in de Russische buitenlandse politiek voltrekt, komen meer en meer bloot te liggen. Het is thans wel zeker, dat het Gromyko ge weest is, die Stalin ervan overtuigd heeft, dat de Amerikanen werkelijk vrede willen en dat zij in 't geval van een werkelijke vrede zelfs bereid zou den zijn, Rusland en de Oosteuropese staten economische hulp te verlenen. Gedurende de drie wintermaanden confereerde Gromyko herhaaldelijk met Staiin en na de besprekingen met de premier werd hij in staat gesteld, het woord te richten tot het Politburo. Ten slotte wist hij ook de leden van deze almachtige instantie te overtuigen van de noodzaak, zijn plannen, die thans bi de Moskouse diplomatieke wereld ■cekand zijn geworden onder de naam „Gromyko-plan", aan te nemen. Dit bracht Wysjinski en hem op de hoog ste plaatsen in de buitenlandse politiek van zijn land. Gromyko handelde aldus, nadat hij in de zomer van het vorige jaar. toen hij als Russisch vertegen woordiger in de Veiligheidsraad in de Verenigde Staten vertoefde, talrijke besprekingen had gevoerd met Ameri kaanse politici, industriëlen en finan ciers. Ontbinding der Korninform? \LLE AMERIKANEN, met wie Gro- myko sprak vertelden hem, dat de Verenigde Staten de Sowjetunie niet vertrouwen en dat zij. om hun nouding t° kunnen herzien, eerst van Russische zijde een deugdelijk bewijs behoeven, dat het de communistische machtheb bers werkelijk ernst is met de vrede te handhaven. Een goede indruk zou 't bijvoorbeeld in Amerika maken, zo werd Gromyko medegedeeld, indien Moskou zou overgaan tot ontbinding van de Korninform. Opvallend is in dit verband, dat op het ogenblik in de Oosteuropese hoofdsteden werkelijk geruchten de ronde doen over ontbin ding van de communistische internatio nale. Men fluistert daar, dat de Komin- formleiders aanzegging gekregen zou den hebben, hun werk ondergronds voort te zetten, indien hun organisatie voor het oog van de wereld ten grave gedragen zou worden. Men zal zich afvragen, hoe al deze berichten, die stammen uit uitstekend geïnformeerde Anglo-Amerikaanse kringen, buiten de meestal hermetisch gesloten poorten van het Kremlin kon den doordringen. De kwestie is, dat het Kremlin voor het eerst sinds de 32 ja ren, dat de Sowjetunie .bestaat, heeft toegelatenT^dat zijn beslissingen ook aan anderen ter ore kwamen. Stalin achtte het ditmaal nodig, verschillende regeringen van landen, die deel uitma ken van de Unie van Sowjetrepublie- ken, op de hoogte te brengen van de besluiten, die betreffende de buiten landse politiek genomen zijn. Hoe zich dit alles laat rijmen met Wysjinski's optreden in Parijs? Waar schijnlijk heeft dit iets te maken met de Russische voorliefde voor de slepen de Oosterse methode van onderhande len, die gebaseerd is op de verouder stelling, dat degeen, die te snel toehapt, onmogelijk de hoogste prijs voor het door hem aangebodene kan bedingen. Het Westen zal daarom nog veel ge duld moeten oefenen, maar de zaken, waarom het gaat, zijn dat ten volle waard. Door een 31-overwinning op Heerenveen heeft S.V.V. Zaterdagavond in het Feyenoord-stadion te Rotterdam het voetbalkampioenschap van Ne derland, seizoen 19481949 behaald. Het kampioenselftal van S.V.V. Effectenmakelaars hadden druk weekend Zakenlieden en zij, die opties wilden verkrijgen, lieten geen tijd verloren gaan in de „gold rush", die ontstond na het bekend worden van de buiten gewoon rijke goudvondst op de boer derij „Erfdeel" nabij Odendaalsrust en zjj onderhandelden Zaterdag met boe ren en andere eigenaars in het dorp Henneman, dat op vrjf mijlen van de boerderij gelegen is. Deze boerderij is het eigendom van een rijke boer, die zich uit het bedrijf heeft teruggetrok ken. Hij erfde de boerderij van zijn vader en gaf haar daarom de naam „Erfdeel". De leiding berust thans reed.» ^es jaar bij zijn zoon. OZtlaugs gaf hij een optie van 4200 acres land voor ruim 2 millioen gul- Vrouw gedood en boerderij verwoest Zaterdagmiddag is te Liessel (kerk dorp van Deurne) tijdens hevige regen- va! een bliksemstraal de oorzaak ge worden van de dood van de 28-jarige mevr. L. van Loon-Mennen en de vol ledige vernietiging van de boerderij van de familie Van Lieshout. De vrouw v-erd getroffen toen de bliksem op de ichakelaar van het electrisch licht sioeg; zij viel op een mangelmachine tn was onmiddellijk dood. In de nabij gelegen boerderij van de familie Van lieshout richtte de bliksem een ravage atn alsof een bom de woning getroffen Rad. Een der dochters viel bewusteloos en een paard werd gedood, doch per soonlijke ongelukken deden zich ver der niet voor. Merkwaardig is, dat de ze buur* vrijwel ieder jaar door blik seminslag geteisterd wordt. 100.000 aanwezigen uit alle delen des lands Een kleine 100.000 personen woon den gisteren de plechtige opening bij van de jubileumsamenkomst van de N.C.R.V., ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan, welke in het Larixdal in Sonsbeek werd gehouden. Ook buiten het Larixdal bevonden zich nog veie duizenden, zodat het park Sonsbeek letterlijk overstroomd was door de Nederlanders, die uit alle delen van ons land kwamen om van dit feest getuigen te zijn. De aankomst verliep naar wens. Na dat de vele extra-treinen en ruim dui zend autobussen de passagiers hadden afgeleverd, vonden allen rustig en or delijk hun weg naar Sonsbeek. Om ongeveer kwart over tien kon de voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen uit Amsterdam, de aan wezigen verwelkomen. In de diepte van het Larixdal was een groot podiurr gebouwd, waarom heen zich de zangkoren tezamen 10.000 man en de muziekcorpsen hadden gegroepeerd, die aan dit ope ningsprogram meewerkten. In zijn welkomstwoord richtte mr. Roosjen zich in het bijzonder tot dr. W. Drees, de minister-president, ver gezeld van zijn echtgenote, prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van ender wijs, Kunsten en Wetenschappen mr. W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer en talrijke andere autoriteiten. Zuivering in Sowjeiunie Volgens een bericht in de New-York Times uit Parijs zijn minstens 300.000 leden uit de communistische partij ge goten bij een „rustige" zuivering, die in de Sowjetunie plaats heeft. „Verscheidene belangrijke leiders der Partij-hiërarchie zijn in stilte verdwe nen" aldus het bericht. De zuivering was van wijde omvang en ernstig, maar kan niet worden ver geleken met die welke de structuur van ae Sowjetunie in de dertiger jaren heeft gewijzigd, zo schrijft het blad. Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond. Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Matige wind tussen Zuid- en Zuidwest. Lagere temperaturen. Mitrailleurs en revolvers Een politie-agent werd gedood en minstens 10 person n werden ernstig gewond tengevolge van het ingrijpen van de politie in een hevige twist tus sen twee £>eirëgalese soldaten en een gekleurde burger te Marseille. Toen namelijk een der soldaten door de politie werd gearresteerd, gaf een Senegalese sergeant alle aanwezige k'eurlingen. ongeveer 500 in getal, het sein de gearresteerde te oevrijden. Een gevecht ontstond, de politie-auto wist te ontkomen en sloeg groot alarm waarop uit alle delen van de stad 300 et-wapende politiemannen en leden van de Republikeinse Garde te hulp kwa men. Met machinegeweren en revolvers werd het gevecht tussen politie en de monstranter, gevoerd 30 personen wer- cen gearrest-aro ongeveer 100 Senega lese soldaten ondervraagd. De orde is hersteld. Na dit welkomstwoord sprak de burgemeester van Arnhem er zijn dankbaarheid over uit, dat men Gel re's hoofdstad als plaats van samen komst had gekozen. Hij bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over. Op voorstel van mr. Roosjen werd namens alle aanwezigen een te legram aan het Koninklijk Huis ge zonden, waarin de trouw en ver knochtheid van de leden van de N.C. R.V. aan Koningin Juliana en haar Huis tot uitdrukking werden ge bracht. Ook de minister-president en prof. Rutten voerden het woord. Het jubileumgeschenk. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de aanbieding van het jubileum geschenk door de heer M. Mons, voor zitter van het landelijk comité van vrienden van de N.C.R.V. Jongens en meisjes, die schilden droegen met de provinciale wapens, betraden het po dium, waaruit bleek, dat de jubileum actie sinds 15 October 52.712 nieuwe re den had gebracht. In totaal heeft de N.C.R.V, thans 175.348 leden. den, maar tot dusver is daarvan nog geen gebruik gemaakt. De beurswaar de van het aandelenkapitaal der Free State Gold Areas Co, die de optie heeft, is gisteren bij de handel ter beurze gestegen van f 1.725.000 tot meer dan £4.000.000 na het bekend worden van de goudvondst. Zaterdag belegerde het publiek de effectenbeurs en de kantoren der effec tenmakelaars te Johannesburg. De koers der aandelen steeg die dag van 36 tot 43 shilling. Vrijdagochtend brachten zij nog slechts iets meer dan 15 sh. op. Aandelen van maatschap pijen in de Vrijstaat in het algemeen zijn eveneens snel gestegen. Op Za terdag is de effectenbeurs te Johan nesburg niet voor officiële transacties geopend, maar de effectenmakelaars hadden zich er al mee verzoend, dat het ditmaal een zwaar weekend voor hen zou worden. Nog meer goud! De vondst van een goudader, zelfs nog rijker dan die van Erfdeel, werd gisteren van een naburige boerderij gemeld. Het bericht werd later echter tegengesproken. duurder Toen het Nederlandse schip Tjiba- jak Zaterdag als het eerste buitenland se schip na de val van de stad te Sjang hai aankwam, begaven zich twee offi cieren van het „volksbevrijdingsleger" en verschillende douane-ambtenaren aan boord, terwijl de toegang tot de kade door soldaten en politie werd be waakt. Later werd bekend, dat man schappen der onder communistische lei ding staande legers 6 Chinezen van het schip van boord hebben gehaald, voor dat het naar Hongkong vertrok. De identiteit dezer passagiers is niet bekend, doch men gelooft, dat het func tionarissen van de Kwomintang (rege lingspartij) zijn. In de stad zijn de communisten thans di uk bezig met het opruimen van puin. Meer dan duizend landmijnen en dui zenden ponden springstoffen zijn reeds opgeruimd. De militaire bestuurscom missie heeft bekend gemaakt, dat allen, die op enige wijze betrokken zijn bij de ondernemingen van de vier grote fami lies de Koengs, Soengs, Tsjens en Tsjiangs en de „andere oorlogsmis dadigers" van „de bureaucratische be langen van de betrokken ondernemin gen" aanmelding moeten doen. Men be schouwt deze maatregel als een voor spel van confiscatie. De prijzen van de noodzakelijke arti kelen blijven stijgen. Brood was Zon dag weer 80 percent in prijs gestegen. Het officiële communistische „Dag blad der bevrijding" meldt heden, dat de gehele provincie Kiangsoe thans „bevrijd" is, nu de eilanden Tsoeng- ming en Hwangsja in de mond van de Jangtse Kiang zijn ingenomen. Het gar nizoen, dat 3000 man telde, heeft zich zonder strijd overgegeven. Alexander in Hongkong De Britse minister van defensie, A. V. Alexander, is per vliegtuig uit Singa- fore te Hongkong aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren over uit breiding van de verdediging der kolo nie. Aartsbisschop Vlahos primaat van Griekenland De Aartsbisschop van Yannina. Spiridons Vlahos, is tot Primaat van Griekenland verkozen als opvolger van aartsbisschop Damaskinos. De nieuwe aartsbisschop js 74 jaar. In 1906 was hij tot bisschop von Ko- niza benoemd. Van hem wordt be weerd, dat hij de Griekse generaals, die in 1941 gepoogd hadden een wa penstilstand met de Duitsers te slui ten, heeft gesteund. ONGEREGELDHEDEN TE SANTIAGO Zondag werd in Santiago een per soon gedood en ongeveer 20 personen gewond, toen de politie het vuur open de om betogers te verdrijven, die een bijeenkomst hielden, welke door de autoriteiten verboden was. De presi dent van Chili, Gonzalez, verklaarde dat de communisten achter het inci dent zaten. Zowel Zaterdag als gisteren is een geheime zitting van de vier ministers van buitenlandse zaken te Parijs gehou den. De zitting van Zaterdag is na een bespreking van drie en een half uur ge ëindigd. Het was de langste vergade ring sinds de conferentie op 23 Mei be gon. Tijdens de bijeenkomst van Zaterdag werden Amerikaanse en Sowjetrussi- sche voorstellen besproken. John Foster Dulles, de Amerikaanse Republikeinse adviseur, antwoordde met een „neen" op de vraag of er vor deringen waren gemaakt. Op een des betreffende vraag antwoordde hij, dat Wysjinski's houding „zoals gewoonlijk" was geweest. Engelse spoorwegen staakten opnieuw Het ongenoegen van d<. vacantiegan- gers en de oproepen van de Britse re gering en vakverbondleiders ten spijt, heeft het spoorwegpersoneel van Noordoost Engeland op Pinksterzon dag opnieuw gestaakt. Van de 981 man gingen slechts 106 aan het werk en de treinenloop voor de vacantie- gangers is ten zeerste belemmerd ge weest. Volgens een verklaring van de spoorwegen hebben Zondag slechts 13 treinen gereden in het Noord-Oosten van Engeland. Bijna 40 treinen van de hoofdtrajecten en ongeveei 250 plaat selijke treindiensten konden niet functionneren. Locomotiefpersoneel te Hull en Carlisle, dat aan de staking van de vorige week niet deelnam, staakte Zondag wel. Qoed Pinksterweertje vrienden en al de Het Westberlijnse blad Sozial-De- mokrat meldde Zondag, dat de Duitse „Volkspolitie" van de Sowjetrussische zone nabij Oderberg grote manoeu vres met tanks en Sowjetrussische vliegtuigen heeft gehouden. geweest, weerpro- feten, die plensbuien en regenjassen voorspelden, staan in d'r hemmetje. Och, laten we ook 's een meevallertje in massa hebben. Over meevallertjes gesproken: de achterneefjes van Ma- thias Siebert, die in Frankrijk wonen, kregen het droeve bericht dat een broer van Mathias in Amerika over leed en dat ze diensvolgens 420 mil lioen te verdelen krijgen. Twaalf jaar geleden stierf Mathias zelf en liet een slordige 700 millioen na. Hij emi greerde in 1872 naar Amerika en heeft er blijkbaar niet stil gezeten. De ach terneefjes kunnen zich kastelen en auto's gaan aanmeten. Mijnheer Mo hammed Kahn, die regeerder was van Popal, is gepensionneerd, omdat India zijn zorgen heeft overgenomen. Hij krijgt millioen gulden per jaar als appel voor de dorst. En Peter Jaarsveld uit Zuid-Afrika mag ook niet moppe ren. Hij heeft ogen met ex-stralen en kan ertsen ontdekken waar een nor maal mens alleen maar weidegrond z-et. Een Amerikaans concern heeft hem in dienst genomen voor twee ton gouds per jaar. Opoe Margot Pur- r.ode, de oudste vrouw van Belgie, vierde opgewekt haar 107de verjaardag; ze voelt zich uitstekend en praat nog geestdriftig mee over de polletiek, awel zulle; ze zal nog gaan stemmen ook. Mijnheer Sebastiaan Winches in Cali- fornie heeft bij testament bepaald dat hij gecremeerd moet worden en dat zijn as in een zandloper moet worden gedaan. „Ik wil nog jarende een of andere dienstbode helpen bij het pre cies op dikte koken van de eitjes" schreef Sebastiaan. jyjocht u beu van brasem en snoeken de onbedwingbare lust gevoelen leeuwen Ie schieten op tlllllllllHIIIHIIIIIIIIllllllllU;illllllll]lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll de hoogvlakte van Serengeti in Tan- ganayka, haast u dan! Want dit rijkste leeuwengebied ter wereld wordt een beschermd wildpark. Een soort herten kamp in het leeuwerige. De vereni ging van vrienden van Amerika in Ssjechoslowakije heeft zich vrijwil lig ontbonden. Volgens het Staatsblad van Praag 't Is in Praag overigens niet alles pais en vree. Zekere lieden hebben gepoogd met dynamiet een trein tot ontsporing te brengen, om dat ze 't met de loop der dingen niet eens zijn. Karl Wolf, die zijn naam eer aan deed door adjudant van Himmler te zijn, komt dezer dagen uit het kamp, omdat hij door het tribu naal oni ïogelijk als misdadiger kan worden gezien. Het Amerikaanse personeel op de Britse vliegvelden wordt uitgebreid. Het aantal toestellen niet. Die zijn er toch gauw genoeg, eventueel. De Russische piloot, die in Zweden daalde, mag er blijven. Vrees voor represailles jegens zijn ver- De vacantie zit er op, we moe ten weer naar de krant, Theodoorl wanten heeft hij niet. Zijn vrouw is toch al verbannen. £jag Kris, dag Kras, dag Kruimel tje!, daar benne ze weer, die vuurvaste eerste Russische uitvindin gen! Dacht u dat het vlasweefgetouw was uitgeknutseld door de Engelsman Hardgreaves, zoals de boeken het wil len? Niks hoor Veel vroeger deed zulks de Rus Glinkof. En om nou te gelijk maar een eind aan het gezeur te maken: de spin- en kammachine werd ook door een Rus uitgevonden. En 'a aniline ook. (Wordt vervolgd). Q Of het allemaal van die uitvindsels komt kan ik niet zeggen, maar in heel Australië zijn nog maar 1800 mensen, die werklozensteun nodig hebben. Zo iets zet toch een stempel op zo'n land. Mevrouw Georgia Nesse Clark is benoemd tot thesaurier der Verenigde Staten en zij is de eerste vrouw, wier handtekening op de Amerikaanse bankbiljetten komt. De 49-jarige Rus Salkazanof kwam, gekleed in een pij en op sandalen, bij het' paleis in Parijs waar de ministers der Grote Vier zitten te zweten en overhandig de een nota, waarin hij er op aandringt dat Bevin en zijn makkers, „de wereld problemen zullen gaan bestuderen in het licht van de sterren, dewijl inter planetaire zaken onze aandacht op eisen en het kibbelen op deze nietige planeet dus zinloos is". De man noemt zich „apostel van de astronomie en eerste burger van het firmament". In Spaans Marokko is de 21-jarige prinses Lal-la Fatima-en-nog-een-boel- - moois onder een zwaard en met een kom melk in het huwelijk gedoko.i me* de veertigjarige Hassan, kalief van het land. Onder het zwaard: om ge hoorzaamheid aan Hassan te betuigen en de melk zal wel voor de dorst zijn geweest. Er was veel geschitter van vorsten en haremvrouwen en er wordt drie woken gefuifd. IaI-taf Bijna 1000 communisten uit Noord- Korea dat door de Sowjetunie bezet was, totdat de Sowjets in December het terugtrekken van hun troepen, be kend maakten, zijn het door de Ameri kanen bezette Zuid-Korea binnenge drongen, aldus een bekendmaking van de Zuidkoreaanse stafchef brigade-ge neraal Tsjei Byoeng Doek. Volgens generaal Tsjei zijn 100 zijner manschappen sinds de invasie, die 21 Mei begon, gedood of gewond en onge veer 40 aanvallers gedood. 130 kilome ter ten Noordwesten van Seoel kwa men zij het schiereiland Ongdjin bin nen. De V.S. zijn bezig hun troepen uit het Zuiden terug te trekken en hopen hier mee eind Juli klaar te zijn, op een mi litaire adviesgroep van 500 leden na. Britse Labourpartij prijst regeringsbeleid De Britse minister van Nationale Verzekering, James Griffiths, heeft, als voorzitter, de openingsrede op de jaarlijkse conferentie van de Labour partij te Blackpool gehouden en daar in o.m. verklaard, dat Engeland een wijziging in het Gemenebest heeft aangebracht, „zoals men in de geschie denis der beschaving nog niet heeft aanschouwd". „Ik geloof, dat toekomstige genera ties de behandeling van het Indische probleem door onze regering wellicht zullen beschouwen als de grootste van al haar vele bijdragen tot de vooruit gang van de wereld," zo zei hij. Het Atlantisch Pact heeft een nieu we gemeenschap van democratische naties gevormd, aldus Griffiths. In de eerste periode van het plan Marshall waren „opmerkelijke resultaten be reikt wat betreft herstel en samen werking". Met 4.721.000 tegen 714.000 stem men steunde de conferentie het be sluit van het bestuur om Zilliacus en Solley te royeren. Vliegtuigongeluk eist 22 doden Een Dakota-vliegtuig van de Griek se luchtvaartmaatschappij „T.A.E.", dat een bemanning van vier koppen aan boord had en 18 passagiers vervoerde, is Maandagavond in het ten Noord oosten van Athene gelegen Malakas- sa-gebied neergestort, waarbij het toe stel vlam vatte. Reddingploegen wa ren niet in staat het in lichtelaaie staande wrak te naderen. Toen zij daar later in slaagden, bleken de tweeëntwintig inzittenden allen om het leven gekomen te zijn. De lijken kon den worden geïdentificeerd. Alle ver ongelukten waren Grieken. Functio narissen van de luchtvaartmaatschap pij achten het mogelijk dat sabotage de oorzaak van de ramp is. Moh. Ha Ha naar Atjeh Het Franse persbureau AFP meldt, dat de minister-president van de Repu bliek, Moh. Hatta, vergezeld door vijf andere Republikeinse persoonlijkheden, waaronder drie ministers, van Bangka naar Atjeh is vertrokken voor een ont moeting met het hoofd der Republi keinse noodregering, Sjafruddin Pra- wiranegara. Het doel van deze reis is, er de noodregering toe te bewegen, zich achter de overeenkomst Van Royen Rum te plaatsen. Nieuwe ontploffingen te Barcelona Barcelona is Zaterdag opgeschrikt door acht luide ontploffingen in de nabijheid van het Peciralbes Paleis, waar generaal Franco verblijft. Tot dusver is geen verklaring voor de ont ploffingen gegeven. De autoriteiten verklaarden, dat zij niet van bommen afkomstig waren. Vrijdag was reeds een bom in de kathedraal te Barcelona ontploft, toen de echtgenote en een dochter van Franco aanwezig waren. RITST IN BOLIVIA KEERT TERUG Het stakingscomité van de Bolivi aanse arbeiders in de tinmijnen heeft een uit negen punten bestaande over eenkomst goedgekeurd ter beëindD ging van de staking, die een week ge duurd heeft. De regering treft voor bereidingen tot het onmiddellijk terug trekken van de troepen uit het mijn- gebied.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1