Het eerste tastbare resultaat VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bevin verwacht vrijheid voor Oostenrijk Trage emigratie naar Australië Tien jaar geëist tegen een oud-illegaal Kort Bestek Sultan van Djokja naar Batavia programma Vrijdag 10 Juni 1949 146e Jaargang No. 134 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Overeenstemming te Parijs over blokkade Spitfire verongelukt in Twente L. Neher burgemeester van Den Haag? Geen critiek op het buitenlands beleid De vervoersmogelijkheid te beperkt irechtmatige liquide in bezettingsjaren? Wilkes ,,nog" niet naar Italië Weerbericht Taxi botste tegen tractor c zeldzaam was de populaire koning m wie algemeen be- van een goede grap dagenlange tocht te n dorpsherberg over- hij des morgens bij De waard bracht het i pracht van een ei. kening kwam, bleek nje (21 shilling) te g keek de herbergier k lachend: „de eieren gal zeldzaam schaars t niet", kwam heton- ird, „eieren hebben doed, maar koningen koning George zijn 'e waard ontving bo- kening nog een rui- omgedraaid ar bed. Het was tijd, geen lieve woordjes sen krijgen. Eindelijk Dij haar bedje te gaan slaap was gevallen, s trap op, de uitgelaten p vader's schouder, noeid, leunde beha- in haar stoel. Ze was bed brengen toch nog i. Maar.... na een een halt uur:nog elijk hoorde ze iets ;n. Wie kan zich haar sllen, toen ze kleine aa'tje zag binnenko- igertje op de lippen, heb papa net in Prijsraadsel meisjesnamen waren: Hilda, Jannie, rgrepen van Anna en sommige kinderen niet fout gere- üen gewonnen door: Westwoud O. 35. Brakkeveldweg 38, Burgemeester van (11 jaar), adhuisweg 3, Heiloo. M. 6. Oost- toegezonden. IEDENAVOND 301 m. Nieuwsberichten r. - AVRO: 6.15 Sport- achten. 7.00 Kobus Kwint, st. 7.45 De Regerings- 8.05 In het Ra- Omroep-orkest, 9.00 Blij— pirituals. 10.45 Oude en 1.15 André Kostelanetz en 415 m. Nieuwsberichten - KRO: 6.15 Land- en ulaire orgelbespeling. 7.30 Programma-proloog. 8.15 Gemeenteraadsverkiezingen, 10.05 De Vaart der 10.45 Avond- concerten. 11.45 i VRIJDAG 301 m. Nieuwsberichten 11 uur. VARA: 8.15 AVRO: 12.00 Joop Wal- Irkest Piet van Dijk. tra feliciteert. 6.30 Strijd- oin de bocht. 7.15 Piano- Voordrachten. 7.50 Tien 8.30 Prof. Dr. L. v. /erschenen. VARA: 9.00 wij draaien. 9.30 Hoor- weekoverzicht. 10.15 VPRO: 10.45 Avondwij- Groninger Orkestver- 415 m. Nieuwsberichten :n 11 uur. KRO: 8.15 Amusementsorkest. 1,20 Metropole-orkest. 6.20 7.15 „School „Uit het land van hertog ne man. 8.12 Radio Phil- Orgelspel. 9.35 Gra- „De tien geboden", 10.45 Gramofoonmuziek. zei Steensma glim- e, toen je me voor 'erd ik verdacht van nge dame en ik had mijn kleren, larom een ander pak irect gedaan, mijn- jn. „Toen ik er mee uw kamer leeg. Een ed afhaalde, zei, dat s, maar zij wist niet Dest de koffer maar leb mij werkelijk on naakt". ite kerel", zei Steens dat je zuster Blanca Zuster Angelica zou eter over mijn toen- ats hebben ingelicht", cheiden, mijnheer", ,als ik vraag, waar zei Steensma glim- populair gesproken, an". ift de vergissing na- en u weer losgela- de Bastiaan. 1", zei Steensma, „ze vergissing ontdekt, k weer op vrije voe- ben ik eigenlijk nog erel. Ik ben een ont- 5. Als je zo dadelijk reau van politie op- gesproken hebt, kun ■oor de uitzet van je v verdienen, dat wil van plan bent in het stappen. Zijn ze cherche nog aan ons tiaan?" (Wordt vervolgd). bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro .87294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a. kaptein ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter ('raag en aanbod tot 15 woorden f 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De vier ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren een zitting van vier en een half uur gehouden. Tijdens deze bespreking stemde minister YVysjinski gedeeltelijk in met het door zjjn collega Acheson gedane voorstel, dat de vier ministers aan de geallieerde militaire bevelhebbers te Berlijn gezamen lijk opdracht zouden geven, dat zU hun werkzaamheden met betrekking tot het opheffen van de blokkade van Berlijn uiterlijk 13 Juni a.s. voltooid moeten hebben. Een bij verrassing aan het einde van de zitting gedaan Sowjet- russisch tegenvoorstel, inhoudende dat de ministers ieder afzonderlijk boven genoemde opdracht zullen verstrekken, wera door de drie andere ministers on middellijk aangenomen. Dit besluit is het meest tastbare resultaat, dat sinds het begin der conferentie op 23 Mei j.l. is bereikt. De drie westelijke ministers hebben voorts verrassende Russische voorstel len tot het invoeren van de oostelijke mark als enig betaalmiddel te Berlijn ongeïnteresseerd aangehoord en cate gorisch afgewezen. Wysjinki's voorstel was gebaseerd op de directieven van Moskou van Augus tus 1948 en op de aanbevelingen van de commissie van deskundigen van de Veiligheidsraad, waarover Wysjinski zelf zijn veto had uitgesproken. Hij achtte de westelijken nog gebonden aan deze aanbevelingen (commissie-Bra- inuglia) doch de westersen meenden in deze geheel vrij te zijn door de ver anderde omstandigheden en door het oorspronkelijke veto van de Sowjetunie Zij wilden met het oog op de onmo gelijkheid tot het bereiken van over eenstemming overgaan naar de vol gende agendapunten, doch hadden aan het einde der zitting nog niet besloten welk onderdeel zij op de volgende zit ting zouden aansnijden. Volgens Wysjinski moest het debat over de geldkwestie worden voortgezet. Sehuman zeide echter, dat nu er geen overeenstemming over de Berlijnse een heid was bereikt, het ook weinig zin had hiermede verder te gaan, waar mede Acheson en Bevin het eens wa ren Acheson leidde de discussie in over de verdere afwikkeling van de agenda. Bevin wenste het Duitse vredesverdrag behandeld te zien. Acheson en Sehu man echter het vredesverdrag van Oos tenrijk. Wysjinski bleef bij zijn mening, dat het debat over de geldkwestie nog niet afgehandeld was. Piloot ernstig gewond Gistermorgen omstreeks 11 uur kreeg een Spitfire van het vliegveld Twente, die met 3 andere machines was opge stegen in de richting Winterswijk, mo torstoring. tengevolge waarvan de pi loot, de eerste luitenant J. Ede, ge dwongen werd een noodlandipg te ma ken. Het .toestel stortte neer aan de rand van een weide in de buurtschap Usselo en sloeg twee maal over de kop, waarbij de beide vleugels afbraken en de romp ongeveer 40 meter doorschoof. Het vloog echter niet in brand. Om wonenden, die op het land aan het werk waren, snelden onmiddellijk toe en slaagden er met behulp van een in allerijl gehaalde ijzerzaag in de piloot uit zijn benarde positie te bevrijden. Het bleek dat hij beide armen én een been had gebroken. Hij is naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschede overgebracht. Naar later wordt gemeld, is de toe stand van de eerste luitenant J. Ede, die met zijn Spitfire in Twente een noodlanding moest maken, minder ern stig dan aanvankelijk werd veronder steld. De verwondingen beperken zich tot diepe vleeswonden. De toestand van de luitenant is bevredigend. (Van onze parlementaire redacteur). Naar we vernemen, is de heer L. Neher, directeur van de P. T. T. en voormalig minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië aan gezocht om als adviseur van de nieuw benoemde Hoge Vertegenwoordiger der Kroon, de heer a. H. J. Lovink, op te treden. De heer Neher zou echter bedankt hebben, omdat hij er de voorkeur aan geeft in Den Haag te blijven. Hij wordt nu genoemd als een van de kansrijke candidaten voor het burgemeesterschap van Den Haag, als opvolger van mr. J. Visser. Op het congres van de Labour- partij te Black pool heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, verklaard te ho pen, dat „Oosten rijk in de eerst komende dagen eindelijk zijn vrij heid zal herkrij gen en dat de be zettingstroepen zullen worden teruggetrokken, zodat het land zijn eigen leven zal kunnen leiden". Bevin verklaarde, dat Engeland ge heel bereid is om tezamen met Ame rika op redelijke wijze tegemoet te komen aan de aanspraken van Oos tenrijk wat betreft de Duitse activa, mits „de economie van Oostenrijk niet jarenlang zal overgeleverd zijn aan de gunst van een andere regering". Over Indonesië zei Bevin, dat hij hoopte, dat binnenkort de Nederlan ders hun problemen daar zouden op lossen en er vrede zou worden geslo ten. Over China zei hij nog, dat En gelend bereid zou zijn' handel te blij ven drijven. Tijdens het debat, dat volgde na Bevin's rede, werd in het geheel geeD critiek gehoord op de politiek van de minister van buitenlandse zaken. Hugh Dalton, minister zonder por tefeuille, die sprak namens het be stuur van de Labour-partij, zei dat men nooit de hoop moest verliezen en nooit moest ophouden te trachten be grip en kameraadschap tot stand te brengen met het Sowjetrussische volk. Het was essentieel, zo zeide hij, dat de Britse politiek ten opzichte van de Sowjetunie er een zou zijn van vastberadenheid, zonder provocatie, van kracht, zonder een dreigende houding. Dalton zei, dat men moest pogen de Raad van Europa tot een werkelijk levend iets te maken. Het debat eindigde zonder dat er gestemd werd. Col. Stoyles, die gedurende 32 jaar in actieve dienst was in het Austra lische leger, belast zich thans met het Vocy zijn land belangrijke probleem der immigratie, voor zover het Neder land, Belgie, Zweden, Noorwegen en Denemarken betreft. In die kwaliteit bezocht hij de meeste dezer landen. Hij vertoeft thans reeds een half jaar in 's Gravenhage. In dit eerste half jaar moest hij niet ■alleen een apparaat voor de emigratie van Nederlanders naar Australië op bouwen, maar had hij ook onmiddellijk zeer vele aanvragen in behandeling te nemen. Daar kwam bij, dat er eind September van het vorige jaar een „Assisted passages scheme" werd be kend gemaakt voor Nederlandse oud militairen en oud-illegale strijders, die naar Australië wensen te emigreren. Men kan zeggen, dat er in zes maan den, dat Col. Stoyles hier werkzaam is, ongeveer 1000 Nederlanders naar Australië emigreerden. Daarvan maak ten er 600 gebruik van het „Assisted passages scheme". Er zouden er reeds veel meer geëmigreerd zijn, maar de beperkte vervoersmogelijkheden ver hinderen zulks, aldus Col. Stoyles. Thans is er nog een lijst van 2500 candidaten, terwijl niet meer dan vijftig personen maandelijks derwaarts vertrekken. Onrprhtmatiniz lirnlirlntia doen PleSen wm moord en wilde hem ^nrecmmaxige liquidatie deswege ook als een moordenaar doen veroordelen. Hij eiste tien jaar gevan- Marshall-huEp in April De Economie Cooperation Admi nistration maakt bekend, dat zij in April aan de landen, die aan het Europese herstelprogramma deelne men, heeft toegestaan 300.200.000 dol lar te besteden, waardoor het totaal der sedert het begin van het pro gramma aan deze landen verstrekte machtigingen steeg tot 5.070.200.000 dollar. Dit bedrag was als volgt samengesteld: 2.356.100.000 voor voed sel en landbouw, 2.287.800.000 dollar voor de industrie, 419.700.000 dollar voor oceaanvracht, 4.000 000 voor tech nische diensten en 2.600.000 dollar voor andere doeleinden. Een uit Milaan afkomstig bericht, als zou de Milanese eerste klasse voetbalclub „Internationale" Faas Wil lies hebben gecontracteerd, wordt van de zijde van de betrokken speler op besliste wijze tegengesproken. Wel ziin er, zoals men weet, onderhande lingen tussen Wilkes en enkele Ita liaanse clubs gaande, doch in een be slissend stadium is geen dezer. EN MAN DOOR TREIN GEGREPEN GEDOOD. Woensdagmorgen is de 51-jarige si garenmaker A. W. uit Breda op de overweg te Atterlaken onder Leur door een passerende personentrein gegrepen en gedood. Het slachtoffer, dat zich per fiets naar zijn werk begaf, heeft waarschijnlijk het rood-flikkerende waarschuwingslicht niet gezien, waar mee de overweg ter plaatse beveiligd is. Voor de rechtbank te 's Gravenhage werd gisteren wederom de zaak be handeld tegen de oud-illegale werker de 39-jarige M. D. Kunz uit Delft, welke zaak op 14 April werd geschorst, opdat nog enige getuigen gehóórd kon den worden. Aan K. was ten laste ge legd, dat hij in Maart "1945 de liquida tie van II. J. de Bruyn uit Delft had uitgelokt. Deze De Bruyn zou SD- agent zijn geweest en had volgens verdachte een gevaar opgeleverd voor de Delftse illegaliteit. K. lichtte het hoofd van de Delftse illegaliteit, prof. P. M. Heertjes, hieromtrent in, en het gevolg van deze informatie was, dat prof. Heertjes opdracht gaf De Bruyn te liquideren, hetgeen ook geschiedde. Na de bevrijding ontstond er echter twijfel over de juistheid van deze in formatie en rees de verdenking, dat persoonlijke motieven K. er toe had den bewogen, De Bruyn te doen liqui deren. Gisteren verscheen wederom een groot aantal getuigen voor het hekje Getuige Postma uit Zaandam verklaar de dat hij nimmer iets ten nadele van De Bruyn had gehoord. Bij een ge sprek met prof. Heertjes, had getuige als zijn mening aan deze te kennen gegeven, dat hij de liquidatie van De Bruyn niet gerechtvaardigd achtte. Iets nieuws werd verder door de getuigen niet naar voren gebracht. De officier, mr. Overbeek, kwam tot de slotsom, dat K. het vaste plan heeft gehad De Bruyn uit dè weg te ruimen of te doen ruimen. Hij achtte l hem schuldig aan uitlokking tot het genisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming op de dag van de uitspraak. Na een pleidooi op juridische gron den van mr. Van der Linde werd de uitspraak bepaald op 24 Juni a.s. Het Finse voetbalelftal Het Finse elftal voor de wedstrijd tegen Nederland op 16 Juni te Hel sinki is als volgt samengesteld: Doel: Sarnola; achter: Martin en Myntti; midden: Asikainen, Pylkkoe- nen en Ventjaervi; voor: Lilja, Ryt- koenen, Reunanen, Vaihela en Lehto- virta. ,,lk ben zijn vrouw" Een groep vrouwen, die woe dend waren, omdat zij door James Griffith, de Britse minis ter van nationale verzekering, niet waren ontvangen, "wachtte de minister op, toen hij het La- bourcongres te Blackpool ver liet. Zij namen een zo dreigen de houding aan, dat de politie Griffith te hulp snelde, opdat deze zijn auto zou kunnen be reiken. Toen deed een vrouw een poging om mee in te stap pen. De politie wou haar dit be letten en duwde haar vrij hard handig op het trottoir. „Maar ik ben zijn vrouw", riep zij uit tot verbazing en ontsteltenis van de gerechtsdienaren. £Je schoonheidsspecialisten van Hollywood zijn niet voor een kleintje vervaard, om 't eens neutraal te zeggen, maar ze hebben toch 'n ko lossaal karwei gehad, toen dezer dagen de 43-jarige Greta Garbo moest wor den veranderd in een 25-jarige, zwe- lo zulk een hartroerend geblaat op, dat oom agent eens een deur liet open maken. Er lagen 125 nuchtere kalve- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ren op en over elkaar, één was er JTen negentienjarige Rotterdam mer, die aan postzegels- had gelikt op een rederskantoor, wou het dood en tientallen anderen voor drie kwart. De exporthufters gingen op de bon, de kalveren kregen de ruimte. Sinds 1945 hebben 1606 buiten- verig levende Franse hertogin. Voor ver brenW'HiVeapTele^ hele'sle'eD- iU s*™?. i"?06? 1BUÖ DUlten" ht iaar serene w S g P P landers het Nederlandse staatsburger- schilderde er een naam op en schap verkregen. Daarbij waren: 361 een film, die ze, na acht jaar serene boot KNAAPJE VAN DAK GEVALLEN. Een zesjarig knaapje is gisteravond omstreeks half zeven van een vier me ter hoog dak in Amsterdam-Zuid ge vallen en nadat zijn yal gebroken was door enige ijzeren hekpijlers, met zijn hoofd op het trottoir geslagen. Met een schedelbasisfractuur is de jongen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer en overdag perio den van zonneschijn. Matige tot zwakke wind overwegend tus sen Noordwest en Noordoost. Ge matigde temperaturen. zfeengwuftTken T"" T O ze een wuft leven leidt oin te eindigen zakie te beginnen. De pliesie heeft Ita]ianen, i Marokkaan, 1 Rus, 1 Va als non. Alles op celluloid, wel te ver- boot en zakenman teruggehaald om de ticaanstedeling en 2 Spanjaarden. Die PT 1 O»-* r 1 T~\ n AM11.1. TTrtl-lr n4i,rtlr/\v» - -4- L VK- 4- a De Amerikanen hebben verkeerde streken uit het kompas te ]aatsten kunnen natuurlijk Sinterklaas Lii4nm ^-^.1,. i_j. jnalhn 1 I Tn TT or-i cr«ol n lirff qqvi T? in staan. het mensdom gelukkiger gemaakt door halen. In Hengelo ligt een Rijn- de constructie van een soort verbeter- schip aan de ketting, omdat de eige- de V-2, die ze „Viking" noemen. Het naar' behalve ziJn officiële grintlading, monster kan tot 225 mijl stijgen (de V-2 slechts tot 114) en het draait op alcohol. Geen wonder dat het zo de hoogte krijgt. Q Lager zoekt 't het monster van het in Zweden gelegen Storsjö-meer, dat een jaar in onder- duikpositie leefde, maar nu weer is gesignaleerd. En niet alleen in de kranten, neenee, die smoesjes kennen we. Passagiers en piloot van een vlieg- boot hebben er boven gecirkeld en ze zagen een visachtig, begroeid, merk waardig vervormd monster van onge veer dertig meter lengte. Dat visach- tige en begroeide is duidelijk, maar wanneer is een monster normaal mons terlijk en wanneer mag men het ver vormd noemen? We hebben het toch over monsters, laten we ook eens praten over Ilse Koch, die Buchen- walde nog een beetje erger maakte dan 't al was. Ze kreeg van de Yanks eerst levenslang, toen vier jaar, komt bin nenkort vrij en zal dan ojfhieuw te recht staan om haar portie van de Duitse rechters te krijgen. In de ge vangenis Kreeg ze alvast een kind. Waaruit weer blijkt, dat het leven doorgaat. ook kisten smokkelwaar uit Belgie haalde. De schipper is tijdelijk cellist, om betere Beneluxmanieren te leren. Uit een veeauto steeg bij Henge- Het volk van Rome roept om Faas, Het rammelt met de duiten. Maar Wilkes blijft zichzelf de baas En laat ze rustig fluiten. Laat al die proffen over Po En over Napels zeuren, Voor Faas geen Tiber en geen Taag, Voor hèm d'Oranjehimiren. en Zwarte Piet zijn, maar dat staat er niet bij. y^merika heeft, hoofdelijk bere kend, de meeste auto's van de hele planeet. Maar da's niet allemaal lol. vrienden. Vorig jaar werden er 32.000 mensen doodgereden, ruim een millioen slachtoffers van de snelheid kwamen in het ziekenhuis terecht. Zij zijn niet allen heer. die grote sleeën sturen. De Oostenrijkse autoritei ten hebben het tenslotte maar beter gevonden het nazi-blad „Der Weg" van Otto Skorzeny. dat van Argentinië uit Wenen vergiftigde, te verbieden. Weg met Der Weg! Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden krijgt nieu we karpetten en draaistoelen. Maar 1500 dollar voor „zachte muziek in de bibliotheek" werd geweigerd. Er zit al muziek genoeg in: draaistoelen zijn onmisbaar in de politiek maar de her rie kun je zelf wel maken. Jere- mia Blom voert in Den Haag bespre kingen over het inenten op grote schaal van coloradokevers: een meng sel van eiwit en saffraan zal de bees ten ombouwen tot onschadelijkheid. Het is mogelijk dat de distributieamb tenaren worden omgeschoold tot ke- vwir^cetoren op arbeidscontract Volledig Republikeins gezag in de residentie Op een persconferentie, die de Sul tan van Djokja Woensdagavond al daar hield, deelde hij mede, zich Don derdag naar Batavia te zullen begeven voor het voeren van besprekingen met de Republikeinse delegatie, teneinde het herstel van de Republiek in Djok ja te bespoedigen. Het plan is verder, dat hij op Vrijdag zal doorvliegen naar Bangka voor besprekingen met vooraanstaande Republikeinse persoon lijkheden. De Sultan wees er op, dat de toe stand te Djokja aan het verslechteren is als gevolg van het uitstel van het herstel der Republiek. De Sultan deelde verder mede, dat de Republikeinse regering steeds medio Juni aanhoudt als richtdatum voor de terugkeer en zette uiteen dat het de bedoeling is, dat de Republiek volle dig terugkomt. Verder is het niet de bedoeling, dat er een „local ceasefire" (permanent staken van het vuren) wordt afgekondigd, doch een „sus pension of arms", die slechts voor een bepaalde periode geldt. Dienaangaan de bestaat echter tussen partijen geen overeenstemming. Hierover zijn nog besprekingen gaande tussen de Sultan en kolonel Van Langen. Geldleningen voor Noordhollands wegenplan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben de Prov. Staten voor gesteld ten behoeve van geleidelijke uitvoering van het veelomvattende we genplan in deze provincie geldleningen aan- te gaan voor een bedrag van 15.000.000. Het wegenplan in Noord-Holland vereist volgens de berekeningen nog een bedrag van bijna 13.000.000 voor de noodzakelijke werken, die de sluit stukken vormen op reeds afgewerkte traces. In de v- '°re toekomst zou daarbij nog een bedrag van 15.643.000 nodig zijn voor de algehele vervolma king van alle traces. Postverkeer met Berlijn hervat Te Brunswijk wordt officieel mede gedeeld, dat het geregelde postver keer per trein tussen West-Duitsland en 'Berlijn hervat is. Eén trein per dag zal de post van de gehele Britse zone naar Berlijn vervoeren. In de laatste dagen was het postver keer per trein afgenomen, daar een deel van de bevolking der westelijke zones had geklaagd, dat de brieven naar Berlijn door de Sowjetrussische instanties waren gecensureerd. Volgens mededeling van de Sultan is het de bedoeling, dat te Djokja d« volledige Republikeinse regering plu» een Daerah-bestuur zal zetelen. Het Daerah-bestuur van de Residentie Djokja is tot heden nog intact. De Sultan hoopte Maandag weer in Djok ja terug te zullen zijn. Een Bossche taxichauffeur, de 29- jarige J. van K„ moest gisternacht een reiziger van Den Bosch vervoeren naar Oss. Onder de gemeente Geffen op de Rijksstraatweg is hij door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een tractor met aanhangwagen gereden (waarschijnlijk stond de tractor stil). De gevolgen waren zeer ernstig. De wagen van de taxichauffeur werd 1 vernield. Zwaar gewond moes ten de beide inzittenden uit het wrak van '-de wagen worden gehaald. De taxichauffeur is Donderdag in een der Bossche ziekenhuizen overleden. De andere inzittende moest met een ge broken arm en been in het ziekenhui» te Oss worden opgenomen. De veron gelukte chauffeur zou de volgende maand in het huwelijk zijn getreden. Lasilang overleden Donderdag is te Amsterdam over leden de heer M. Lalisang, hoofd van het departement van financien van de negara Sumatra Timur. De heer Lali sang was sedert 30 Mei in Nederland met ziekteverlof. De overledene be hoorde tot de mede-initiatiefnemer» bij de oprichting van de negara Suma tra Timur als lid van het hiertoe in Augustus 1947 opgerichte comité tot voorbereiding van deze negara. Vóór de oorlog was de heer Lalisang werk zaam als douane-ambtenaar op Suma tra's oostkust. Doodstraf geëist tegen voortvluchtige S.D.-er De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te Assen eiste de doodstraf tegen de 40-jarige Duitser W. Petri, hoofd van de S.D.-Dienststelle te Assen, die blijkens de tenlastelegging verant woordelijk is voor het feit, dat bij de Woeste Hoeve 35 gevangenen uit Assen v/erden gefusilleerd en voor de execu tie op 10 April 1945 van 11 gevangenen in het sportpark te Assen. P. is na de bevrijding naar een kamp in Duitsland gevlucht en is nog steeds voortvluch tig. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND De onderhandelingen over beëindi ging van de wekelijkse staking op Zondag der Engelse machinisten en stokers zijn „volledig mislukt", aldus Figgins, voorzitter van de vakvereni ging der stakende spoorwegmannen. Het bestuur van de Britse genatio naliseerde spoorwegen heeft de on derhandelingen met de vakverenigin gen afgebroken en gedreigd gehele secties van het spoorwegnet te slui ten indien stakers en machinisten vol harden in hun „symbolische" stakin gen. DRS. W. BOS BLIJFT ONDER ARREST Het Haagse Gerechtshof heeft de beschikking van de rechtbank beves tigd, waarbij de gevangenhouding was bevolen van de onlangs gearresteer de referendaris ter gemeente-secre tarie te Den Haag, drs. W. Bos. Generaal Veldmaarschalk Sperrle vrijgesproken Gen.-veldmaarschalk Hugo Sperrle, die tijdens de oorlog de leiding had van de aanvallen, welke door de Duitse luchtmacht op Londen werden uitgevoerd, is door het Duitse zuive ringshof te München vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij betrek kingen zou hebben onderhouden met de voormalige Duitse nationaal-socia- listische partij. Het talrijke gehoor waaronder zich vele voormalige officieren van de Duitse luchtmacht bevonden brak in luid applaus los, toen deze be slissing bekend werd gemaakt. HONGAARSE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN GEARRESTEERD? De Weense correspondent van de „Daily Telegraph" zegt, dat er in Hon garije geruchten de ronde doen, vol gens welke de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Laszlo Rajk, is gearresteerd. In Augustus 1948 werd Rajk minister van Buitenlandse Zaken. Hij was altijd een van de vooraanstaande figuren in de „kernraden" van de Hongaarse com munistische partij. Als dank voor het schoolmateriaal, dat Canadese schoolkinderen verleden jaar naar Nederland stuurden, overhandigde Tineke van Royen, het doch tertje van dr. J. H, van Royen, het boekje „Béhind the Dunes and Dykes" (Achter duinen en dijken) aan'Canada's oud-premier Mackenzie King. In totaal werden 6000 van deze boekjes, ieder vergezeld van een briefje van een Nederlands schoolkind, aan de UNESCO in Canada gestuurd. Tineke van Royen (links) in vrolijk gesprek met de heer Mackenzie King. Rechts van hen, op de kist met de boekjes, de vier.,jarige mm van Royen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1