Stad m Omgaum® WAT DE THEATERS BRENGEN Moeder van wereldburger nr. één bezoekt Alkmaar KOSTER Lagere Landbouwschool te Stompetoren „Les Compagnons de Vent Gulden Vlies in het Mevrouw Davis over haar zoon Openluchtfilm op het Canadaplein Voetrem weigerde Baldadigheid aan de Westerweg jan Pronk in Frankrijk gevallen Nagekomen predikbeurten CINEMA AMERICAIN De prinses en de Piraat VICTORIA-THEATER Singapore HARMON IE-TH EATER Belinda Alkmaar op zijn smalst Waterschap „De Schermeer" verkoopt voormalig schoolgebouw en bode-woning Kerkraam te Scherrrtèrhorn Franse kunst van grote kunst van waarde Tekening in bedrijfseompetities e 0 0 0 0 0 0 Stompetoren Marktberichten de nummer bezoek aan Gisteren heci't mevrouw Davis, moeder van wereldburger één, Garry Davis, e Alkmaar gebracht. Mevrouw Davis, die in gezelschap was van mevrouw Monteux, echtge note van de dirigent Pierre Monteux en van de vrouw van de directeur der Nederlandse Opera, heeft van de ge legenheid gebruik gemaakt, de kaas markt te bezoeken, waar zij uiteraard door niemand werd opgemerkt, en vervolgens bracht zij een bezoek aan de St. Laurenskerk. Mevrouw Davis was gaarne bereid enkele vragen te beantwoorden om trent haar zoon, die zichzelf wereld burger nummer één noemt, en die zijn idealistische streven niet onder Stoelen of banken steekt. Garry Davis' idee, dat de tijd van souvereine staten toch eigenlijk voor bij is, werd geboren uit de droeve om standigheid, dat zijn broer, mevrouw Davis' oudste zoon, in de oorlog is ge sneuveld. Garry is van mening dat een wereldorganisatie tot stand dient 1e komen, die even naarstig naar de vrede streeft, als de afzonderlijke sou vereine staten dat tot nu toe naar de oorlog deden. Garry Davis wil vóór alles voorkomen, onwettige dingen te doen. De heersende wetten wenst hij te eerbiedigen. In Frankrijk mag hij zonder vergunning vertoeven, doch in landen waar dat niet het geval is, blijft hij voorlopig weg. In Londen wordt binnenkort een vergadering gehouden, die door Davis slechts kan worden toegesproken door De Airghost-filmonderneming is een commerciële instelling, die zich bezig houdt met het in de openlucht ver tonen van reclamefilms, met het doel daaraan te verdienen. Zelfs een „luchtgeest" kan niet van de wind leven. Airghost doet het werk echter op een zeer aantrekkelijke manier. De helft van haar program wordt ingeno men door de reclame, de helft door uitstekende journaals, sportfilms en filmpjes van culturele waarde. De karavaan, waarmede de onder neming ons land bereist, bestaat uit een slaapwagen, een huiskamer-keu kenwagen en het hart van de colonne, cie wagen met de technisch apparaten, waar de heer Schelen de scepter zwaait. Hier staat de machtige Philips- camera ,die haar scherpe projectie op een doek van 12 bij 9 meter mogelijk maakt (hoewel in Alkmaar met een scherm van „slechts" 8x6 meter werd gewerkt), hier staat ook de smalfilm-projector van de 16-mm. film, de versterker (volgens het nieuwste principe in één kolom ge bouwd), de accubatterij en tal van apparaten meer. De benodigde spanning wordt meestal betrokken van de plaatse lijke netten, doch een enkele maal wordt zelf 'stroom opgewekt, waartoe een generator, die op de benzine motor van de huiswagen loopt, aan wezig is. Grote luidsprekers op het dak van de auto zorgen voor het geluid, een plein is de bioscoopzaal, de hemel het dak. „Air'ghost" maakte reeds een tournee door Zwitserland, een veis naar Scandinavië staat op het pro gramma. En naar aan het slot van de avond werd medegedeeld, ook aan Alkmaar zal nog een tweede bezoek worden gebracht. De voorstelling Gisteravond om half tien begon de openluchtfilmvoorstelling op het Ca nadaplein. Hoewel het de equipe niet mogelijk was geweest zich zo op de voorstelling te prepareren als zij in an dere steden kon doen, was er toch een grote publieke belangstelling voor deze voorstelling. Het goede weer zal hier ongetwijfeld aan hebben medegewerkt. De voorstelling duurde anderhalf uur en de toeschouwers moesten natuurlijk met staanplaatsen genoegen nemen. Dat om elf uur de belangstelling zo mogelijk nog groter was dan om half tien, pleit voor de samenstelling en de uitvoering van het programma. Er werden afwisselend reclame-films en culturele films vertoond. Reclame films hebben vaak de eigenschap dat zij de aandacht van het publiek slechts korte tijd gespannen kunnen houden. Bij de filmpjes die gisteravond ver toond werden wat dit zeer zeker niet het geval; zij hielden het publiek in spanning en soms bleek pas aan het eind van de film dat het hier reclame betrof. Ais een rolprent met een moord begint en een detective de zaak tot klaarheid moet brengen, kan men niet vermoeden dat het zal eindigen met de reclame van een wasmiddel. Ook de gekleurde tekenfilms van de groot meester op dit gebied, Joop Geesink, ontbraken niet op het programma. De reclemefilms werden afgewisseld door Polygoons wereldnieuws en culturele films. Naast de kroningsfilm trokken de Airghostopnamen van de bloem- bollenvelden in het bijzonder de aan dacht. Het opkomen, bloeien en afster ven van tulpen, hyacinthen en narcis sen waren op bijzonder fraaie wijze verfilmd. Het was de bedoeling van de equipe tijdens de voorstelling z.g. canyos (speelgoed) ten bate van de Niwin te verkopen. Men was echter te laat met het aanvragen van een ventvergunning, zodat geen toestemming hiervoor kon worden verkregen. gebruik te maken van een helicopter, daar hij geen toestemming krijgt, voet op vaste bodem te zetten. Een derge lijke houding van de Engelse regering noemde mevrouw Davis belachelijk. Garry Davis wil ook heel graag naar Nederland komen om zijn standpunt uiteen te zetten, doch hij wacht een invitatie af. Hij wil namelijk tot elke prijs voorkomen, wetten te overtre den, hoezeer deze in zijn ogen ook verouderd zijn. Mevrouw Davis toonde in de Grote kerk veel belangstelling voor het be roemde kleine orgel, dat uit 1511 da teert, en waarvan de stemming nog niet is aangepast aan Johann Sebastl- aan Bach's theorie, die hij neerlegde in „Das Wohltemperierte Klavier". Op alle wegen kom! U legen I Telefoon 2456 Toen gisterochtend om kwart over zeven een Naco-bus van de Kanaal kade de Friese brug wilde oprijden, brak de aandrijfriem van de compres sor, waardoor de voetrem weigerde. De chauffeur bediende zich direct van de handrem, doch hij kon niet voorkomen dat twee wielrijders wer den aangereden. De rijwielen zowel als de bus werden beschadigd. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Tegen vijftien jeugdige personen, al len wonende aan de Hoeverkade en de Van der Woudestraat, werd proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 461 en 421 van het Wet boek van Strafrecht. De jongens pleeg den op het terrein van een wasfabriek aan de Westerweg verscheidene bal dadigheden en vernielingen. Zo werd met hamers glaswerk vernield en gooide men gras in een stoomketel. Gelukkig werd dit tijdig door de ma chinist ontdekt, zodat de gevolgen hiervan niet zo ernstig zijn. Er zullen nog enige zure appeltjes met de jeug dige vandalen geschild worden. Voor de wieler sportliefhebbers en speciaal die van het stayeren hebben wij een minder prettig bericht. Jan Pronk, onze Neder- landse kampioen achter de motor heeft enige dagen geleden in Frank- j fort een ernstige val gemaakt, waar- JAN PRONK (j00r jjjj genood- .gevallen.zaa^ zaj zyn zeven of acht weken rust te houden. Dit houdt tevens in dat de Nederlandse afvaardiging naar de wereldkampioenschappen te Kopen hagen aanmerkelijk verzwakt zal worden. Zelfs als Pronk voor die tijd weer op zijn fiets kan zitten is het natuurlijk nog de vraag of hij in kor te tijd zijn vorm zal hervinden. Voor Jan Pronk zelf betekent deze gedwon gen rust een behoorlijke tegenvaller. Hij had dit voorjaar nog slechts enke le wedstrijden gereden en juist nu hij een groot aantal contracten in Duits land en Frankrijk had afgesloten is hij tot rust gedwongen. Het ongeval. Het ongeval gebeurde op de slecht- gebouwde wielerbaan te Frankfort, op het moment dat Pronk een Duitse stayer van de kop zou verdringen. Er was enig gedrang, waardoor twee Duit se gangmakers met elkaar in aanra king kwamen, buiten de schuld van Pronk's gangmaker Wiersma. Wiersma was zo gelukkig de vallen de motor te ontwijken. Voor Pronk was dit onmogelijk en met 'n snelheid van ongeveer 80 km, hij was juist in een sprint, vloog hij tegen de motor op. Gelukkig voor hem zag hij nog juist op tijd kans zijn voeten uit de voetclips los te maken, zodat Pronk vrij van zijn fiets enkele salto-morta- les maakte en met uitgestrekte armen op de cen.onten baan viel. Wonderlijk genoeg was hij in staat op te staan en de vallende motor te ontwijken. Aanvankelijk was men van mening dat Pronk alleen verwondingen had opgelopen aan armen, benen en rug. Uren later kwam echter vast te staan dat zijn linkerpols gebroken was zodat men hem in het hospitaal te Frank fort moest behandelen. Het ongeval is nog zeldzaam goed argelopen en wij verwachten onze sympathieke Heiloo- er' binnen afzienbare tijd weer op zijn fiets te zien. Jeugddienst Zondpag 12 Juni in de Grote Kerk, nam. 7 uur voorganger ds Van Wijk. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 4 ds. Appel. LIMMEN, 10 uur, ds. Klein Wassink (verbeterde opgaaf.) N.-NIEDORP, half .7, ds. Appel. O.-NIEDORP, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur ds. Schmidt. Het is moeilijk na te vertellen wel ke wonderlijke avonturen Bob Hope en Virginia Mayo beleven in „De Prinses en de Piraat". Wij zullen het ook niet proberen en alleen vaststel len dat deze Paramount film in staat is enkele uren de zorgen en vervelen de dingen van alle dag te doen verge ten. De film heeft overigens ook geen andere pretentie dan het publiek al leen maar te laten lachen. Bob Hope naast Danny Kaye de beste Ameri kaanse komiek, slaagt hierin volko men met zijn originele en enkele ver ouderde grappen. Virginia Mayo, die in „Het verborgen leven van Walter Mit- ty" zoveel furore maakte, is zijn char mante tegenspeelster die in moderne stijl achttiende eeuwse piraten met refreinzang vermaakt. De ruim zestig jaar oude Victor McLaglen is de ver vaarlijke en bloeddorstige zeerovers kapitein die met mensenlevens speelt als waren het kiendoppen. De finale van deze parodie op het zeeroversle ven. waarin Bing Crosby nog een be scheiden plaats vond, is wel de meest originele grap in dit Paramount pro duct dat ongetwijfeld velen enkele onbezorgde uren zal verschaffen. Steden als Singapore en Sjanghai vormen ook in het na-oorlogse Holly wood een dankbaar arbeidsterrein voor avonturenilfms, waarbij men het Oos terse décor met beide handen aangrijpt om het mysterieuze element te laten domineren. Bij het zien van dit genre films ontkomt men échter niet aan de indruk, dat er een treffende gelijkenis bestaat en de stories slechts in details verschillen. De overigens spannende film „Singapore" maakt hierop geen uitzondering. Ook in dit verhaal dap pere blanken tegenover schurken, een beeldschone vrouwe in gevaarlijke si tuaties en dit alles tegen een décor van traag ronddraaiende fans, rickshaws en duistere antiquiteitenwinkeltjes waar de geheimzinnigheid van de Boeddha beeldjes druipt. Dit décor „doet" het en het zal het nog tientallen jaren „doen", temeer als de story kwaliteiten bezit als deze rolprent in de „Ster van het Oos ten" en zolang filmacteurs als Fred Mac. Murray en Eva Gardner de hoofdrollen bezetten. „Singapore" is een boeiende film, die voorafgegaan wordt door een goed verzorgd voorprogramma met ac tueel wereld- en Holland-nieuws, een populaire musical met Tex Beneke en een charmante tekenfilm. Inderdaad, ook in Alkmaar heeft de film „Belinda" (de titel Johnny Belin da slaat slechts op Belinda's zoon) een diepe indruk gemaakt. En dit is dan voor het grootste gedeelte te danken aan het sublieme spel van de actrice Jane Wyman, die de rol van het doof stomme meisje Belinda heeft vertolkt op ontroerende wijze. Dat zij voor deze creatie in Amerika een bijzondere prijs heeft gekregen, zal niemand verwon deren. Daar ook de overige rollen pri ma zijn bezet en de geschiedenis, die zich daar in de kleine gemeenschap van Breton Island afspeelt, door de zeer goede uitwerking boeit van het begin tot het einde, is het doorslaand succes volkomen te verklaren. Voor Belinda die met haar vader Black Mc. Donald en haar tante Aggie op het bedrijf van haar vader samen woont, gaat een ongekende wereld open als de nieuwe dokter Richardson haar de uitdrukingsmogelijkheden voor doofstommen bijbrengt en het liple- zen leert. De aanranding van Belin da door Lockey, de geboorte van Be linda's kind en het neerschieten van Lockey door Belinda als die haar kind wil wegnemen en verder het geroddel brengen grote opschudding in de klei ne gemeenschap, een opschudding die voor de rechtbank tot een gelukkig einde voor Belinda en dr. Richardson vqert.' Men vraagt zich af hoe een actrice die in een gehele film geen woord spreekt zo'n diepe ontroering kan wek ken. Maar haar ogen zeggen alles en wij kunnen u slechts aanraden: Ga Jane Wyman zien en gij zult u ge wonnen geven. Lew Ayres als dokter, Charles Bickford als de vader en Ag nes Moorehead als de tante mogen eveneens geroemd. Een paar zeer interessante journaals met o.a. Derby te Epsom, SVV—Heeren veen enz. gaan aan het hoofdnummer ooraf, terwijl er ook nog gelegenheid ■is het werk voor het doofstomme kind op sympathieke wijze te steunen. Alkmaar heeft zich gisteren niet van zijn beste zijde laten kennen. De NIWIN bracht een bezoek aan onze stad en trachtte door middel van de verkoop van canyos gelden in te za melen voor „de jongens overzee". Wel zelden zal een straatverkoop met meer sympathie ontvangen zijn dan de on derhavige, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Nederlandse mili tairen, die in Indonesië leven, en toe-' komst in de waagschaal stellen. De NIWIN is dan ook allerwege een har telijke ontvangst bereid. Echter niet in onze stad. De drukke werkzaam heden van de organisatoren waren oorzaak, dat men vergat een ventver gunning aan te vragen. Wie schetst de verbazing, die later in verontwaardi-' ging oversloeg, toen men 's middags op het politiebureau te horen kreeg, dat men voor het aanvragen van een vergunning te laat was en de verkoop dus gestaakt moest worden. Ongetwij feld is formeel juist gehandeld,* maar men kan zich niet onttrekken aan de indruk dat hier te star aan de letter van de verordening is vasgehouden. Welk een pijnlijke indruk moet deze gang van zaken maken op de jongens in Indonesië, wier belangen mede, dank zij deze vorm van bureaucratie, op ergerlijke wijze worden geschaad. Wij vragen ons af of de hoogste ge meente-autoriteiten deze beslissing een gelukkige vinden. Wij voor ons zijn van het tegendeel overtuigd. Het NIWIN-werk en daarmede de ontspanning en ontwikkeling van de Nederlandse dus ook Alkmaarse militairen is van te hoge waarde, dan dat door een simpele ventvergunning benadeeld had mogen worden. Dit was de gemeente op zijn malst en smalst! te wordt gerestaureerd De Hoofdingelanden van het Water schap „De Schermeer" kwamen, heden morgen ten stadhuize in vergadering bijeen. Na het welkomstwoord van de Dijk graaf, de heer J. Posch, werden enige besluiten van Ged. Staten van Noord- Holland voor kennisgeving aangeno men. Ged. Staten verleenden goedkeu ring tot het aangaan van kasgeldlenin gen voor het jaar 1949 tot een maxi mumbedrag van 50.000, de geldlening van 10.000 ter restauratie van de mo lens in het waterschap en de lening van 23.000 ter verbetering van de Scher- merdijk. Van de secretaris-kerkvoogd van de Ned. Hervormde kerk te Schermerhorn was een verzoek binnengekomen om een bijdrage in de kosten van restaura tie van het destijds door „De Scher meer" geschonken kerkraam. In zijn toelichting zeide de dijkgraaf, dat de kerk te Schermerhorn een der mooiste kerkgebouwen in ons gewest is, die haar schoonheid voor een belangrijk deel ontleent aan de elf gebrandschilderde ramen. In 1634 schonk het waterschap „De Schermeer" een dezer ramen, welke thans restauratie behoeft. Teneinde het geschenk van de voorouders te eren, stelden Dijkgraaf en Heemraden voor de restauratiekosten ten bedrage van f 500 te betalen. Alle ingelanden kon den zich hiermede verenigen. Laat ons onmiddellijk vaststellen, dat de aanwezigen, die gisteravond getui ge waren van het optreden van Les Compagnons de Grand Vent, het Franse padvinders-cabaret-gezelschap, te weinig in aantal waren. De afwezi gen en dat waren er nog ai wat hebben een unieke gelegenheid laten voorbijgaan, om kennis te maken met een vorm van hoogstaande kunst, zo als men die in onze stad slechts hoogst zelden te aanschouwen krijgt. Reeds eerder hadden wij gelegenheid te be richten over dit gezelschap jonge mannen en vrouwen, dat een verbluf fende artisticiteit en vlotheid dienst baar heeft gemaakt aan een goed doel, het doel namelijk, steun te ver lenen aan de gebrekkige padvinder in het algemeen. Les Compagnons de Grand Vent, zelf padvinders, richten hun wegen naar de pavinderswet en helpen, waar zij kunnen. Intussen mag Alkmaar zich gelukkig prijzen, dat de Nationale padvindersraad in Den Haag de stad heeft weten in te schakelen in de tournee, die de troep thans door ons land maakt. Men zou kunnen aanvoeren, dat men de Franse taal niet voldoende mach tig is, om een programma van 2% uur, waarin het gesproken en gezongen woord een grote plaats inrjeemt, te kunnen volgen. Doch men kan niet aan de indruk ontkomen, dat Les Compag nons dit bezwaar moeten hebben ge voeld. Hun dictie was helder en wat aan tekst voor de toeschouwers ver loren ging werd ruimschoots vergoed door de weergaloze mimische presta ties en rhythme en tempo, die het ge heel maakten tot een avond van waar lijk intens genot. Het valt moeilijk de juiste woorden te vinden voor wat Les Compagnons hun publiek voorzetten. De Nederland se taal, hoe rijk ook, is armzalig, ver geleken bij het muzikale Frans. En waar het programma werd geopend met enkele liederen, waren deze meer spel dan zang, omdat de mimiek er een essentieel onderdeel van vormt. De Franse betiteling „Chanson anl- mee" geeft de bedoeling dan ook het zuiverst weer. Niet alleen oude liede ren uit de zeventiende eeuw en later werden gebracht, doch ook het mo dernere chanson nam een grote plaats in, tot een Franse versie van Sarie Marijs en de negro-spiritual „Swing low, sweet chariot" toe, waarvan veel een folkloristisch karakter droeg. Kostelijke pantomimes wisselden af met korte gezegde gedichten en éen Wat onze voorouders schreven Wij lezen in de Alkmaarsche Courant van 11 Junij 1849 het volgende: Ofschoon wij met gespanne verwachting ons gisterenavond naar het door de heeren MON- TIGNÏJ en GRAVESTEIJN te geven Concert begaven, zoo werd dezelve door het schoone en krachtvolle spel van beide Vir- tuosen verre overtroffen. De heer MONTIGNIJ wist zijne hoorders geheel- weg te slepen, waardoor hem de ondubbelzin- nigste en algemeene toejuichin gen ten deel vielen. Ook het meesterlijke spel van den heer GRAVESTEIJN verwekte alge meene enthousiasme. Jammer maar, dpt het verblijf dier heeren alhier zoo kort zal zijn, het ware voor de wezen lijke liefhebbers der kunst wen- schelijk, dat zij nog de gelegen heid konden vinden, om voor hunne afreize een tweede Con cert te geven. enkel lied, waarvoor wjj nog de minste bewondering hadden. Tegen een uiterst sobere achter grond heeft dit gezelschap van zijn grote kunnen blijk gegeven. Een don ker doek, wat witte blokken, een tra liehek bleek voldoende, sfeer te schep pen, waarin het gebodene uitstekend tot zijn recht kwam. Hier en daar werd een wat kleuriger noot aange bracht vooral door bonte costuums. Bijzonder treffend was bijvoorbeeld de scène in het circus compleet met standwerker, clowns, muziek, leeuwen, een paard en publiek. Elk gebaar, elk woord beheerst en verantwoord, mi misch tot in het uiterste verzorgd, het tempo op peil. Men zal ver moeten zoeken, om een boksmatch vertraagd te zien parodiëren op een zo uitne mende wijze, als hier geschiedde. Ook het spel van de Robotmensen, ver eend als machine, doch zich bevrijdend uit hun ljjden, maakte terecht grote indruk. Het slot, Weldon Johnsons „Laatste oordeel" werd tot een aan grijpende apotheose, die een storm achtig applaus aan de toeschouwers ontlokte. De stoffelijke hulde, die de A.D.C. voor geestelijke training, de heer L. J. D. Stuip, de spelers en speel sters aan het slot bracht, verge zeld van een vlotte speech, was ten volle verdiend. Langzamerhand begin er enige te kening te komen in de bedrijfsvoetbal competitie. In afdeling 8 heeft de Rei niging nog steeds de leiding" nu met een voorsprong van vier punten op de Alkmaarsche Courant, In C zijn Krom en B.B.C. iets op Telefonia uitgelo pen. 't Hoge Huys en Povay blijken in afd. A de favorieten te zijn. De uitslagen van Donderdag en Vrijdag zijn: Chevrolet BoysReini ging 0—1; Black Boys—PO A 1—2; BBC—Ringers n 4—1; Ford Boys Perzifo 15; TelefoniaYpma 42. Afdeling A: 't Hoge Huys 4 4 0 0 9—3 8 Povay 4 3 1 0 12—2 7 Hchtbedrjjven 4 2 1 1 14—3 5 Ringers I 4 2 1 1 10—6 S T.S.V. 4 2 1 1 4—2 5 A.P.S.V. 2 4 1 2 1 5—6 4 Slagers 3 1 1 1 5—5 3 Con]jn 4 0 1 3 3—12 1 Hulsk. Boys 3 0 0 3 2—19 0 Postillon 4 0 0 4 2—8 0 Afdeling B: Reiniging 4 1 6—2 9 Alkm. Courant 4 2 1 1 9—8 5 Rhodesia 3 2 0 1 83 4 Centra 3 1 2 0 5—4 4 S.O.V.A. 3 1 1 1 3—2 3 Chevrolet Boys 4 1 1 2 7—4 3 Melkboeren 4 1 1 2 4—5 3 Paplerduivels 2 1 0 1 2—1 2 Stoel 4 1 0 3 4—10 2 V.I.V.O. 4 1 3 5—14 1 Afdeling C: Krom 4 4 0 16—5 8 B.B.C. 4 3 1 12—5 7 Telefonia 4 2 1 1 10—13 5 Nagengast 3 2 1 10—6 4 Ford Boys 4 1 1 2 10—12 3 Notenkrakers 4 1 1 2 6—9 3 Perzifo 3 1 0 2 8—6 2 P.O.A. 3 1 0 2 4—10 2 Black Boys 4 1 0 3 6—8 2 Ringers II 3 0 3 4—12 0 NATIONALE RECLASSERINGSDAG Evenals het vorige jaar hebben de samenwerkende reclasseringsinstellin- gen van alle gezindten, waarvan de grootste zijn het Nederlands Genoot schap tot' Reclassering, de Rooms-Ka- tholieke Reclasseringsvereniging, het Leger des Heils en de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging, het voornemen de Nationale Reclasse- ringsdag te organiseren, waaraan een collecte is verbonden. Deze collecte zal dit jaar worden gehouden op Za terdag 18 Juni a.a. Het motto voor dit jaar is: „Geef hem weer een kans". De jaarwedde van de bode-veidwach- ter werd vastgesteld op 1200 met dri, jaarlijkse -verhogingen van 100. Bode Vlaming zal het maximum-salaris ver dienen. Dit bedrag is weliswaar beneden zijn huidige loon, maar kan door toe lagen verhoogd worden. Nadat de vergadering zich had ver enigd met het besluit de titel „opzich- ter" te wijzigen in „Technisch ambte- naar" kwam het voorstel in discussie tot verkoop van de voormalige school en de daarbij behorende woning te Stompetoren aan de gemeente Oterleek- dit in verband met de op te richten Lagere Landbouwschool. In 1932 had het waterschap deze gebouwen en d, 12 A grond gekocht, teneinde aldaar een Polderhuis met woning voor de opzich ter te bouwen. Door de gewijzigde om. standigheden zijn de polderhuis-plannen echter van de baan, zodat dijkgraaf en heemraden nu voorstelden het com plex voor de koopprijs van 1932 5500 te verkopen. De afdeling Schermeer van de Holl. Mij. van Landbouw zal daar thans een lagere landbouwschool stichten, welk initiatief met vreugd) eegroet wordt. De bode-woning zal ter beschikking van het hoofd der schooi komen, terwijl de gemeente Oterleek de heer Vlaming een nieuw huis zal toewijzen. De heer E. Govers vroeg om een klei. ne reductie op het bedrag. Hij was een tegenstander van lagere landbouw, scholen in de steden en wees op di voordelen van dergelijke onderwijsin stellingen op het platteland. Gezien het feit, dat de restauratie van het school- gebouw een aanzienlijk bedrag zal vor deren en de kosten van onderhoud hoog zijn, meende hij een beroep op het wa terschap te mogen doen om de prijs, dis z.i. zeker niet hoog is, alsnog te ver lagen. De heer Posch vestigde de aandacht op het feit, dat de zaak van alle kanten bekeken is, doch dat dijkgraaf en heem raden ervan overtuigd zijn, dat de prijs van 5500 redelijk is. Een voorstel van de heer W. Schelling om de school, woning en grond voor 3000 te ver kopen, werd verworpen, waarna het voorstel van dijkgraaf en heemraden met de stemmen van de heren W. Schel ling en J. Hemke tegen, werd aanvaard. De heer E. Govers deed daarop het Voorstel 1000 bij te dragen in de stichtingskosten. Besloten werd dit voorste] in de zomervergadering in Augustus op de agenda te plaatsen. Bij de rondvraag deelde de heer J. Posch nog mede, dat de werkzaamheden ter verbetering van de Oostdijk van de Schermer Maandag zullen beginnen, en dat met het rietdekken van de te res taureren molens goede vorderingen worden gemaakt. De molen van de heer Konijn te Schermerhorn ziet er reeds keurig uit. RANDERS—R.K.A.F.C. Op het terrein aan de Sportparklaan spelen hedenavond de eerste elftallen van Randers en R.K.A.F.C. een vriend schappelijke wedstrijd. Reeds geruims tijd zijn deze ploegen oude rivalen. Hoe sterk de concurrentie echter ook was, steeds zag het publiek sportieve wedstrijden en zo zal het zeer zeker ook vanavond zijn. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Op Zondag 12 Juni zal de apotheek Wanna op het Ritsevoort voor het pu bliek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nacht dienst gehouden. ZONDAGSDIENSTEN VOOR HUISARTSEN Op Zondag 12 Juni zullen beschik baar zijn de doktoren K. H. Kolk, Geestersingel 36 (tel, 2017) en dr. Westerkamp, Emmastraat 73 (tel. 4357). Woensdag 8 Juni hield de afdeling Stom petoren van de Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst in café Zwart. Na de openings rede, die werd uitgesproken door de voorzit ster, mevr. Groot, werd door allen het Bonds lied gezongen. De opkomst was ook ditmaal zeer goed, wat niet te verwonderen was daar het programma een lezing vermelde van do schoonheidsspe cialiste mevr. Pos uit Amsterdam. Tijdens haar zeer interssant betoog demon streerde mevr. Pos diverse schoonheidsmiddelen en gaf zij talrijke wenken op hygiënisch i cosmetisch gebied. Reeds eerder op de avond had mevr. Lan- gedoen een keurig verslag uitgebracht over de provinciale vergadering op 19 Mei te Alkmaar. De „spreekbeurten" werden deze avond ver vuld door mevr. De Geus, mevr. Plaisir en mevr. Doornbos. Een bijzondere attractie vormde de zang van de Zwitserse gast. Dat de op het programma aangekondigde volksdansen niet door konden gaan was een bewijs dat de avonÖ door dit programma reeds goed was gevuld. Zeer voldaan keerden de dames dan ook huiswaarts. ALKMAAR, 10 Juli. (Exportveiling) Aard appelen: Schotse muizen 13—15,50 en kleine Schotse muizen 6-12,50; slabonen (z.dr.) 1,90 —2,08; peulen 0,97—1,40; komkommers 12—30; tomaten: A 95-1,17, B 85-1,03 en C 75; to malen: bonken 75—1,03; bloemkool: IA 20-» 35, 1 15—22 en II 6—12; spinazie 8—16; postelein 5—12; sla: I 6—9 en II 2—4; an- d'jvie 8—22; radijs 4—6; rabarber 8—17; bol peen 16—36; uien 3—6; soepgroenten 1—0 selie 1—5; aardbeien 2,80—3,60 per slof. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE. - 120.000 kg aardappelen: eerstelingen 14,50 -16,20 cn kriel 7,20-8,40; 1000 kg tomaten: A 81-88, B 77-90 en C 70; 800 kg wen 2,20; 9000 kg rabarber 4—4,60. NOORDER MARKTBOND. Notering van Zaterdag: 11000 kg aardappelen: eerstelingen f 13.60—f 15.80, drielingen f 10.60—f 11.60, kleine f 7.10—f 8.10, ro de eerstelingen f 12.10—f 13.10.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2