Rusland werd plotseling weer anti-Duits Sütfsol Stom petoren Urk sloot de deuren voor de gasten Italiaanse koning weer op de troon? oopt voormalig voning mpetoren Voordeel voor hei Wesien, dat echier reeds door economische wolken wordt overschaduwd Maar de bevolking toonde zich gastvrij! MIJStSHflRDTJIS^ Bergen Umberto II op het politieke pad Hensbroek Uit Indonesië terug VAN MARSDIEP TOT IJ e van de bode-veldwach- esteld op 1200 met dri6 iogingen van 100. Bode et maximum-salaris ver- irag is weliswaar beneden ion, maar kan door toe- 1 worden. rgadering zich had ver- besluit de titel „opzich- cn in „Technisch ambte- ïet voorstel in discussie an de voormalige school behorende woning te an de gemeente Oterleek- l met de op te richten ouwschool. In 1932 had p deze gebouwen en da cocht, teneinde aldaar een t woning voor de opzich- Door de gewijzigde om. ijn de polderhuis-plannen baan, zodat dijkgraaf en 1 voorstelden het com- koopprijs van 1932 5500 De afdeling Schermeer Mij. van Landbouw zal n lagere landbouwschool Initiatief met vreugde ning zal ter beschikking der school komen, terwijl Iterleek de heer Vlaming is zal toewijzen, lovers vroeg om een klei. het bedrag. Hij was een van lagere landbouw- steden en wees op de i dergelijke onderwijsin- ïet platteland. Gezien het 'stauratie van het school- onzienlijk bedrag zal vor- Jsten van onderhoud hoog lij een beroep op het wa lgen doen om de prijs, die hoog is, alsnog te ver- sch vestigde de aandacht t de zaak van alle kanten ch dat dijkgraaf en heem- vertuigd zijn, dat de prijs lelijk is. Een voorstel van ichelling om de school, and voor 3000 te ver verworpen, waarna het iijkgraaf en heemraden in van de heren W. Schel- ïke tegen, werd aanvaard. Govers deed daarop het 10 bij te dragen in da n. Besloten werd dit e zomervergadering in le agenda te plaatsen, vraag deelde de heer J, le, dat de werkzaamheden g van de Oostdljk van de indag zullen beginnen, en ietdekken van de te res- iens goede vorderingen kt. De molen van de heer ïermerhorn ziet er reeds )ERS—R.K.A.F.C, sin aan de Sportparklaan ivond de eerste elftallen sn R.K.A.F.C. een vriend- ivedstrijd. Reeds geruime ploegen oude rivalen, concurrentie echter ook ag het publiek sportieve n zo zal het zeer zeker zijn. (.UITING APOTHEKEN 12 Juni zal de apotheek t Ritsevoort voor het pu- 1 zijn. In deze apotheek Igende week de nacht- 1SDIENSTEN VOOR IUISARTSEN 12 Juni zullen beschik- doktoren K. H. Kolk, 36 (tel. 2017) en dr. Emmastraat 73 (tel. 4357). Juni hield de afdeling Stom- Bond van Plattelandsvrouwen in café Zwart. Na de openrags- uitgesproken door de voorzit» t, werd door allen het Bcmda- ook ditmaal zeer goed» wat was daar het programma van de schoonheidsspe- s uit Amsterdam, zeer interssant betoog demon- os diverse schoonheidsmiddelen ke wenken op hygiënisch en d. op de avond had mevr. Lan- ïg verslag uitgebracht over de deiing op 19 Mei te Alkmaar, werden deze avond ver- De Geus, mevr. Plaisir en 9. Een bijzondere attractie van de Zwitserse gast. iet programma aangekondigd» door konden gaan was een onÖ door dit programma reeds keerden de dames dan ook kfberichten Juli. (Exportveiling) Aard- muizen 13—15,50 en kleine —12,50; slabonen (z.dr.) 1,90 —1,40; komkommers 12—30; ,17, B 85-1,03 en C 75; to- 5—1,03; bloemkool; IA 20-» II 6—12; spinazie 8—16{ sla: I 6—9 en II 2—4; an 4-6; rabarber 8—17; boa- lien 3—6; soepgroenten 1—6 jeien 2,80—3,60 per slof. GROENTENCENTRALE. ardappelen: eerstelingen 14,50 7,20—8,40; 1000 kg tomaten: -90 en C 70; 800 kg uien abarber 4—4,60. MARKTBOND. Notering 11000 kg aardappelen: 13.60—f 15.80, drielingen kleine f 7.10—8.10, ro- t 12.10—f 13.10. (Van onze diplomatieke medewerker) nF NU DE PARIJSE CONFERENTIE zal eindigen met een of ander vergelijk, zoals ik nog steeds hoop en verwacht, dan wel op een mislukking zal uit draaien, is voor het Westen niet zo bijzonder belangrijk meer. Het heeft deze aangename positie te danken aan.Wysjinski. In tegenstelling Immers met alle verwachtingen is de Rus in de Franse hoofdstad niet opgetreden als de kam pioen van Duitslands politieke eenheid, een sterk gecentraliseerde Duitse re gering, een vredesverdrag en een evacuatie van alle troepen. Er moet iets ge beurd zijn, dat het Kremlin er op het laatste ogenblik voor heeft doen terug schrikken, do lijn te volgen van de in het laatste half jaar gevoerde propaganda, die dong naar de gunst van het Duitse nationalisme met het oog op een nieuw Rapallo dat wil zeggen op een Russisch-Duitse combinatie. Wysjinski had moeilijk meer kunnen doen, dan hij tot nu toe in Parijs gedaan heeft, om het Duitse nationalisme van zich te vervreemden. T\E VOORSTELLEN, waarmede hij te voorschijn gekomen is, zouden, in dien zij aangenomen werden, de mili taire regering en de militaire bezetting van Duitsland bestendigen. Geen ster veling weet, wat het Kremlin er toe deed besluiten zo abrupt van een at tractieve pro-Duitse politiek naar een beslist anti-Duitse politiek over te zwaaien. Misschien is de Polen en de Tsjechen de angst om het hart gesla gen bij de mogelijkheid van een nieuw sterk Duitsland en hebben zij Moskou tot andere inzichten gebracht. Men kan daar slechts naar raden. Maar welke verklaring ook de juiste is, vast staat, dat het optreden van Wysjinski het Westen in de gelegenheid heeft gesteld, zich als de tegenstander van Duitslands verdeling en de militaire regering op te werpen. Moreel en politiek is de positie van het Westen op het ogen blik veel beter, dan zelfs de grootste optimisten voorzien hadden. Maar dit voordeel, hoewel wezenlijk en belangrijk, mag niet overschat wor den en indien er geen goed gebruik van wordt gemaakt, kan het wel eens blijken niet meer dan tijdelijk te zijn. De Westerse wereld, met inbegrip van Duitsland, gaat bijna zo goed als zeker een kortere of langere periode van te- ruggang tegemoet, waarin de handel ineenschrompelt en de strijd om de markten zwaar Is. Dit zal geen gunsti ge omgeving zijn voor de Duitse staat, waarvan het Westen de beschermer en promotor is. Want het is ten slotte niet zo'n bijzonder kunststuk, een grondwet te ontwerpen, deze goedgekeurd te krijgen en een regering in te stellen. Veel moeilijker zal het zijn, deze rege ring in staat te stellen met succes haar bewind uit te oefenen. De grote vraag is of de Westduitse politici de Duitse levensstandaard kunnen verhogen en de werkloosheid uit hun land houden. Indien zij deze proef niet doorstaan, zal hun eigen positie onzeker en de Westerse invloed in Duitsland onder mijnd worden. Een vrij Duitsland met democratische instellingen zal een be trekkelijk welvarende wereld moeten zijn. De republiek van Weimar was niet bij machte de grote depressie te weerstaan en de republiek van Bonn ziet zich gesteld tegenover aanzienlijk groter moeilijkheden dan haar voor gangster. Donkere wolken r\E WOLKEN van het naderende eco nomische onweer zijn reeds duide lijk te onderschelden in Engeland (men leze er de redevoeringen, gehou den op het jaarlijkse congres van de Labourparty maar eens op na), in Bel- gie, in Frankrijk, in Italië, in Duitsland en, niet in de laatste plaats, in Ame rika, waar het aantal werklozen zo juist een nieuw na-oorlogs record be reikt heeft. Dank zij een flink stuk hard en eerlijk werk, een goede oogst en de stimulans der Amerikaanse hulp verlening is het herstel der productie opmerkelijk, ja bijn? sensationeel ge weest. Maar juist het succes op het ge bied van de productie openbaart, hoe weinig er gedaan is tot het vestigen van een nieuwe en solvente wereld economie. Wij zijn het tweede jaar van het plan-Marshall ingegaan met pro blemen en conflicten, bekend aan de verantwoordelijke insiders, maar gezien hun gecompliceerdheid moeilijk te ver klaren aan de niet-economisch ge schoolden. Het zijn de problemen, die voort vloeien uit het feit, dat, hoewel eerlijk gestreefd wordt naar het bereiken van solventie en een monetair evenwicht, de wereldeconomie ineenschrompelt, terwijl de verwoestingen van de oor log en de sociale ontevredenheid, die hij heeft gewekt, slechts genezen ku •- nen worden in een economische hoog conjunctuur en bij een stijgende levens standaard. In Washington en Londen zijn op het genblik besprekingen aan de gang. die zich bezighouden met de omstandigheid, dat het Europese her stelprogramma, zoals het tot nu toe is opgevat, op een valse waan berust, Het is de veronderstelling, dat de Europese export de helft van de Amerikaanse markten in Zuid-Amerlka kan verove ren en dat de Amerikaanse export industrie genoegen zal nemen met een permanent verlies van zijn Europese markten. Dat was mogelijk, zolang in Amerika zelf de vraag naar allerlei ar tikelen het aanbod overtrof, maar die tijd is reeds voorbij. Het is daarom niet goed, de toekomst met al te veel optimisme te beschou wen. De Russen hebben ongetwijfeld hun moeilijkheden en dat maakt hen handelbaarder dan zij gemeenlijk zijn. Maar de Westerse positie, hoewel mo reel en politiek betrekkelijk goed, is in economisch opzicht verre van bril- lant. De dreigende depressie kan slechts overwonnen worden door ge zamenlijke, ingrijpende maatregelen tot uitbreiding van da handel en het ope nen van de markten. „Mary", de verraadster Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage stond terecht de 45-jari- ge vrouw Jacoba S. Menso, weduwe van Nicolay .Maschkow. In de bezet tingsjaren noemde zij zich „Mary" doch ter zitting noemden de getuigen haar „Maschkow". Aan haar was ten laste gelegd, dat zij zich als vertrouwelinge van de S. D. in wist te 'dringen in verschillen de illegale organisaties en een reeks van illegale werkers, Engeland-vaar- ders en Engelse piloten in handen van de Sipo speelde. Een 10-tal getuigen a charge was ge dagvaard, waaronder ook de S. D.- agent Slagter, die de verdachte meer malen op de Dienstelle van de Sipo te 's Gravenhage had gezien. Zij was steeds in gezelschap geweest van de S. D.-agent Kramer die inmiddels over leden is. Tegen haar werd 15 jaar ge ëist. Ontmanteling in Duitsland gaat voort Ingevolge het ultimatum, dat de Britse autoriteiten Donderdag aan de fabrieksraden van de „Krupp Treib- stoffwerke" te Anne-Eickel en van de „Gewerkschaft Viktor" te Castrop- Rauxel hebben gezonden en waarin hun werd bevolen het lijdelijk verzet tegen de ontmanteling der installaties voor de fabricage van benzine en rub ber in het Ruhrgebied Zondag te mid dernacht te staken, hebben deze raden besloten hun verzet, dat sedert 8 Juni duurde, op te geven. I huWW"9 s WITSAL FABRIEKEN APELDOORN Het Urker volk staat bekend omzijn gastvrijheid. Deze goede eigenschap is gegroeid door een innig verkeer met de elementen, die het voormalige eiland omringen. Wanneer de storm raast, zeeën huizenhoog worden opge jaagd, om dan wild en bruisend tegen de dijkwering te pletter te lopen, dan hoort de Urker boven al dit rumoer 't zwakke geluid van de roep om hulp van in nood verkerende mensen. Dan klepperen de klompen door de nauwe straatjes en spoeden de mannen zich naar de haven. Zij bleven voor het slechte weer thuis, maar nu verlaat men het veilige oord op zoek naar hen die dringend hulp behoeven. En de vrouw stookt al vast de salamander op om straks redders en geredden een goed onthaal te kunnen geven. Contradictio. Dat het Urker volk gastvrij Is, heb ben velen van de vierduizend vreem delingen ondervonden, die op Hemel vaartsdag van dit jaar Urk bezochten. Heel de dag viel de regen bij stromen, maar beschutting tegen deze pluviale goedheid was er op het oude eiland niet te vinden. Want hotels en café's, lunchroom en jeugdgebouw waren, tengevolge van een enkele weken te voren genomen raadsbesluit, herme tisch gesloten. Moderne winkelstraten kent dit pittoreske dorp niet en por tieken zijn te Urk dan ook al geen schuilgelegenheden om de eenvoudige reden, dat ze er niet zijn. Dus liepen de mensen door de straatjes en over welke gruispaden, het brood uit het vuistje op te eten en daar bij als spoe ling,.,. de regen. Dat kon het goede volk van Urk niet aanzien en binnen korte tijd was ieder woonhuis een café, waar de gasten gratis op een kop koffie getraeteerd werden. Urk sloot de deuren, maar de Urkers openden hun deuren! Waarom? Wie Urk wil bezoeken moet dat niet des Zondags doen. Want de Zondags heiliging wordt hier principieel door gevoerd en dat dient men te respecte ren. Geen mens mag en zal daar ooit verontwaardigd over zijn. De hotel- of caféhouder, zelfs al zou hij andere be ginselen voorstaan, wenst in de slui ting op Zondag geen verandering. Ma terieel bezien kan hij in zes dagen in zijn onderhoud voorzien. Maar nu heeft de raad besloten om op Hemel vaartsdag* café's en hotels te sluiten, evenzo op Oudejaarsdag, terwijl op 2e Pinksterdag, 2e Kerstdag en 2e Paas dag deze zaken een beperkt aantal uren geopend mogen zijn. „Om principiële redenen, meneer", zei ons iemand, toen we hem over deze zaak inlichtingen vroegen. Maar die vlieger gaat niet opl Im mers, op Hemelvaartsdag klepte de klok van de gemeentelijke afslag en vele Gereformeerde jongeren trokken vanuit Urk naar een toogdag te Utrecht. „Om het drankmisbruik tegen te gaan", zei een ander. Maar touristen gaan niet naar Urk om zich te bedrin ken; en de Urkers zelf? Och, die hou den wel van een neutje, maar sinds '36 tot heden is er nog nimmer één pro ces-verbaal wegens openbare dronken schap opgemaakt. Overigens hebben de meeste inwo ners de gewoonte hun borreltje thuis te drinken. Het komt dus hierop neer dat deze nieuwe verordening alleen 't vreemdelingenverkeer treft. Urk kan daar echter niet buiten. Dat weet het zelf maar al te goed en zo werd on langs dan ook een VVV opgericht. Een les? Misschien is het wel goed geweest dat het op die bewuste Hemelvaarts dag zo hard heeft geregend. Men kreeg meteen een.duidelijk beeld van de fa tale gevolgen van deze ingrijpende be slissing. Vele vroede vaderen excuseer den zieh met een, „maar dat hebben we niet gewild". Inmiddels hebben ze het gedaan. Ondanks de gastvrijheid die de bevolking toonde, hebben de duizenden, die kwamen, geen gunstig getuigschrift over hun bezoek aan Urk kunnen geven. Wij hebben er dezer dagen de plaats bezocht. Visser en middenstander gaf één oordeel: hier moet verbetering ko men. Dat is van belang voor de ne ringdoenden, maar ook voor heel de gemeente. En zelfs zitten er ook morele voordelen aan. Want wat denkt men van de Zaterdagavond op Urk? Om ne gen uur moet dan alles gesloten zijn. De jeugd moet uit het verenigingsge bouw, maar ze is met geen stok naar huis te krijgen. De Urker hoofdstraat, de Torenstraat, is dan het terrein waar allerlei kattekwaad wordt uitge haald. De Urker raad heeft een belang rijke taak en wel deze. een kapitale fout herstellen door de deuren open te zetten! G. S. Chinese regering bereidt ontruiming van Kanton voor Gemeld wordt, dat de Chinese na tionalistische regering inderhaast voor bereidingen treft om Kanton haar tweede hoofdstad binnen twee maan den te ontruimen, in verband met een dreigende aanval van de onder communistische leiding strijdende le gers, die in de provincies Hoenan en Kiangsi oprukken. Het nationalistische kamp blijft even verdeeld als tevoren. De nieuwe pre mier, maarschalk Jin Sji Sjan, is nog niet in staat een kabinet te vormen. Sfreekwedstrijden Landelijke Rijverenigingen Zaterdag 18 Juni zullen vanwege bet district Noord-Holland-Noord van de Noordhollandse Bond der Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijver enigingen streckwedstrijden worden georganiseerd te Nieuwe Niedorp. Deelnemers aan deze wedstrijd: De Waddenruiters van Texel, de Wiron- ruiters van Wieringen, West-Fries land te Schagerbrug, Hollands Noor den uit Julianadorp, de Rossinant te Nieuwe Niedorp, Aurora te Opmter, R.A.P. te Anna Paulowna en de Wie- ringermeerruiters. Theo Middelkamp thans voorwaardelijk geschortst Naar aanleiding van een door Theo Middelkamp ingediend verzoek, heeft de N. W. V. besloten de hem opge legde straf met ingang van 7 Juni om te zetten in een voorwaardelijke schor sing tot en met 22 Juni 1949, met een proeftijd van een jaar en een geld boete van 250 gulden. Deze omzetting brengt mee dat Middelkamp zal kun nen starten in het wegkampioenschap van Nederland, Zondag 19 Juni op het parcours van Valkenburg. Schuldig aan 66 moorden De advocaat-fiscaal bij de Rotter damse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft tegen de 44-jarige Duitser Herbert Johannes Wolk, chef van de Aussenstelle Rotterdam van het Einsatzkommando der Sicherheitspoli- zei, de doodstraf geëist. Wölk was een der meest beruchte figuren van de S. D., die rouw en ellende heeft ge bracht in honderden gezinnen. Hem was ten laste gelegd verantwoordelijk te zijn voor de dood van 66 Neder landers. Het dossier noemt echter 159 gevallen. Met argus-ogen speurde de schooljeugd op het Noordhollandse naar de gevreesde coloradokever». strand wekken op bij geestelijke en lichame- vermoe.dheid en verdrijven i allerlei pijnen. lijke REV. COMM. PARTIJ DAGVAARDT AMSTERDAMS BURGEMEESTER De Revolutionnair Communistische Partij (RCP) te Amsterdam, heeft de burgemeester van de hoofdstad, mr. Arn. J. d'Ailly, in een kort geding ge dagvaard, dat Dinsdagmiddag 14 Juni a.s. voor de president van de rechtbank zal dienen. De RCP stelt de inbeslag neming van de verkiezingsborden met de leuze „Indonesië los van Holland nu", als een onrechtmatige daad. ALGEMENE VERKIEZINGEN IN WEST-DUITSLAND. De ministers-presidenten van de elf Westduitse staten hebben besloten, dat de verkiezingen voor het eerste parle ment van de „Bondsrepubliek Duits land" op 14 Augustus zullen worden gehouden. Het zijn de eerste algemene verkiezingen in Duitsland sinds 16 jaar. KRUIS VAN VERDIENSTE RODE KRUIS Het Nederlandse Rode Kruis ver leende aan dr. G. Royer te Amsterdam het kruis van verdienste. Dr. Royer is voorzitter van SIMAVI, welke ver eniging na de oorlog voor vele hon derdduizenden guldens medicamenten, instrumenten enz. naar Oost en West zond. De teams van het het Rode Kruis werden daarbij niet vergeten. Lijkje van baby gevonden Vrijdagmorgen is in de Oude Singel te Schoonhoven het lijkje van een pas geboren jongetje drijvende gevonden. Aan een der beentjes was een ijzeren voorwerp gebonden. Waarschijnlijk heeft het reeds enkele dagen in het water gelegen. TAXI-OVERVAL BIJ ZAANDAM VOOR GERECHTSHOF Tegen de 46-jarige F. H. C., die we gens de overval op de Amsterdamse taxichauffeur Been, op 22 September 1948 nabij Zaandam, door de Haarlem se rechtbank tot vijf jaar gevangenis straf en ter beschikking stelling was veroordeeld, werd in hoger beroep eenzelfde straf geëist, echter met af trek van preventieve hechtenis. OUD-ALBANESE PREMIER TER DOOD VEROORDEELD. De oud-Albanese premier Kotsji is door het hooggerechtshof te Tirana ter dood veroordeeld wegens samenwer king met maarschalk Tito om Albanië onder diens heerschappij te brengen. De Hollands-Deense orkestleider Boyd Bachman heeft na een tour nee door zes landen van Europa met zijn orkest de muziek vaarwel ge zegd en een contract aanvaard van het Palladiumconcern in Londen. Hij zal medio Juni - aangekondigd als de „Danny Kaye van Europa" naar En geland vertrekken. ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzese gebieds delen worden verzonden. De datum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië: 18 Juni m.s. Langkoes (16 Juni); Naar de Ned. Antillen: 18 Juni m.s. Hydra (16 Juni); naar Suri name: 24 Juni m.s. Bonaire (22 Juni). DOKTERSDIENST OP ZONDAG. Morgen, Zondag 12 Juni, wordt de medische dienst te Bergen en Bergen aan Zee waargenomen door dokter Lugten, Russenweg 1, telefoon 2700 (K 2208), Bergen. besommingen ijmuiden De aanvoer van Vrijdag was 130 kisten schol, 40 tarbot en griet, 25 bot, 35 schar en 10 kisten diversen. Besommingen: IJM 25 „Flamingo" f 13-205; BU 58 f385; 226 f125; 241 f305. Prijzen: grote tong 2,20—1,95; gr. mid. tong 2,10— 1,95; kl. mid. tong 2,15—2,00; klein I tong 1,95-1,80; klein ii tong 1,75-1,15; tarbot i 1,95—1,75 (alles per kgj; grote schol 58—53; mid. schol 33,50—28; kleine schol 23,50—13; bot 15,50—12; wijting 17—12,50; .horsmakreel 3,20-2,20; schar 17-9,50 (alles per 50 kg.). (Van onze correspondent). In Juni 1946, nu drie jaar geleden, stapte Umberto II van de Italiaanse troon en hij is er sindsdien nog niet op teruggekeerd. Kenners van het land achten het niet onmogelykj dat de mo narchie in Italië weer vaste grond on der de voeten zal krijgen. Dit hangt voor een groot deel af van de interna tionale politieke toestand en natuur lijk nog veel meer van het Italiaanse volk, dat in feite monarchistisch gezind is. Een bewijs hiervoor is de omstan digheid, dat de Republiek drie jaar ge leden bii de verkiezingen een overwin ning behaalde met een meerderheid van slechts 1 miilioen stemmen. Dat is op een inwonerstal van 39 mililoen niet bepaald veel. Sinds de verkiezingen in 1936 is er in Italië bovendien ook het een en ander veranderd. Het monarchisme is in het gevoel van het Italiaanse volk sterk veran derd, vooral in het Zuiden van het land en op de eilanden. Toen er in 1946 nog niet gedacht werd aan een vermindering van de communistische invloed, kon men in Napels op aan plakzuilen en muren reeds lezen: „Le ve de Koning, weg met de communis ten". Intussen zijn er enkele jaren overheengegaan en de schuld van de kleine koning Vittoria Emanuele, die men gerust verantwoordelijk kan stel len voor de macht, die het fascisme in handen kreeg, is in vergetelheid ge raakt. Zijn zoon, de eerste stadhouder en voor korte tijd ook de „jonge Ko ning", leeft nog in ieders hart. Niet alleen spreken de boerinnen in Calabrie van „hun Koning", maar zij dragen tevens een kroontje als teken van hun monarchistische gezindheid. Bij de verkiezingen in het voorjaar van 1943 zei een dienstmeisje: „Als ik kon, zou ik stemmen vóór de commu nisten en daarnaast nog op Umberto omdat hij toch onze koning is". Twee foto's. Het weekblad „Europeo" in Milaan, met een oplage van ongeveer één mii lioen exemplaren, publiceerde enige tijd geleden op de voorpagina twee fo to's. een waar Umberto met zijn vrouw Marie José na de verzoening aan tafel zaten en een zeer slechte opname van een amateur-fotograaf, waarop men vaag de omtrekken van de koninklijke familie kon zien. Het feit, dat een zo grote krant een zo slechte foto publi ceert, zegt meer dan woorden voor de neutrale toeschouwer in deze jonge re publiek aan de Middellandse Zee, een republiek, die een zo groot aantal mo narchisten in zich bergt. Hoe is de houding van de regering? De ontwikkeling die de dingen nemen, staat haar niet zo heel erg aan, aan gezien Umberto weer betrokken is bij de binnenlandse politiek. De Italiaan se ex-koning is een tegenstander van groot formaat, waar de republikeinen en de communisten wel enigszins bang voor zijn. In Juni 1946 waren er ver kiezingen, waarna de socialistische mi nister van Binnenlandse Zaken, Romita, de ternauwernood behaalde overwin ning van de republikeinse staatsvorm mededeelde. Romita wordt door de monarchisten als een aartsvijand be schouwd en zij verwijten hem, dat hij bij het tellen van de stemmen niet eer lijk zou hebben gehandeld, een onge motiveerd verwijt aan het adres -van de eerlijke Romita. Koning Umberto II ging vrijwillig doch met enig voorbe houd in ballingschap. Degenen, die hem tot verzet wilden ophitsen, heb ben geen geluk gehad. Sympathie voor Marie José. Op het ogenblik vertoeft de vroegere vorst in Portugal. Er gaan echter hard nekkige geruchten, dat hij een ver blijfsvergunning voor Zwitserland zal krijgen, waar Marie José, de zuster van koning Leopold van Belgie, zich bevindt. Marie José mag zich verheu gen over de grote sympathie van het Italiaanse volk. Toen zij een zware oogoperatie moest ondergaan leefde 't gehele volk met haar mee. Nadat zij elkaar ongeveer een jaar niet meer ge zien hadden men sprak zelfs al van een scheiding zullen Marie José en Umberto weer bij elkaar komen om sa men een oplossing te vinden voor de troonopvolging van Vittorio Emanuele. Umberto vindt, dat de tijd gekomen is om weer leven te blazen in de mo narchistische beweging. In Italië zijn een Nationale Monarchistische Partij en een beweging, die als vergaarbak dient voor degenen die de monarchie een warm hart toedragen. De vroegere vorst riep in een boodschap de kiezers van Sardinië, die in Mei moesten stem men voor de streekverkiezingen in Urne, op om hun stem uit te brengen op de N. M. P. Dat bracht grote be roering teweeg in de kringen van de monarchisten, die zulk een zelfstan dig optreden van de ex-koning niet hadden verwacht, Umberto heeft toen een brief gezonden aan de weinige monarchistische gedeputeerden in het parlement. Hij riep op om te komen tot eenheid van Italië en waarschuwde tegen regionale parlementen, die het land verdeeld houden. Aangezien in voren komt tegen de „Verenigde Staten Italië meer en meer het streven naar van Italië", bleek Umberto het bij het rechte eind te hebben. Het is duidelijk merkbaar, dat de ex-koning, na vele jaren gezwegen te hebben, zich weer in de politiek van zijn land mengt. Al zal misschien geen 80 pet. van de bevolking voor de terugkeer van de ex-koning zijn, het is' toch zeker 50 pet. Umberto heeft bewezen, dat hij kan wachten en juist in dit geduld ligt zijn kracht, zelfs wanneer de Gasperi verklaart, dat de republiek als staats vorm niet aanvechtbaar is. Vrijdag werd te Enkhuizen een Militaire Parade gehouden. Voor het aloude stadhuis, waar de magistratuur der stad het défilé in ontvanst neemt, trekt een gepantserde colonne voorbij. De Enkhuizer jeugd verovert het militaire apparaat! Voordat Vrij dag de militaire parade te Enk huizen begon, mocht de jeugd naar hartelust op de tanks klauteren. In de namiddag van Woensdag keerde de heer Jan van Vuure, na het vervullen van stijn militaire dienstplicht uit Indonesië in goede welstand in zijn ouderlijke woning t© Hens* broek terug. Door het plaatselijk Niwin-comité werd W hartelijk verwelkomd, terwijl dit comité teven* voor een keurige erepoort had zorggedragen. 's Avonds werd onder leiding van burge meester Kooiman met de familie Van Vuure een rondrit door het dorp, met inbegrip van c'e Wogmeer, gemaakt, waarbij van zeer vele woningen de vlag was uitgehangen. Donderdagavond vond in café Kossen een bijeenkomst plaats op initiatief van het ge meentebestuur en het Niwin-comité. Hierbij waren o.m, ook de ouders uitgenodigd van de thans nog in Indonesië uit de gemeente ver blijvende militairen. Het plaatselijk fanfare corps verleende een zeer op prijs gesteld» medewerking. Burgemeester Kooiman heeft namens het gemeentebestuur en het Niwint- comitó zeer hartelijke welkomstwoorden go- sproken en een oorkonde met sigartttenkoker overhandigd. Voorts voerden nog verschillend® sprekers het woord. Ongetwijfeld is hier voor een onvergetelijk» ontvangst gezorgd. WEGGEBRUIKERS, Wist U, dat bijna elke dag een kind Door 't snelverkeer zijn einde vindt? DIE ZWARTE VLEK MOET WEG! Twee bekende figuren bij, het loodswezen te Den Helder, de heren A. Moens en J. van Pel, zijn begiftigd met de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, reap, in zil ver en brons. In de Wieringermeer zijn twee gevangenen, die in „Robben oord" aan het werk waren, ontsnapt De heer L. van Riel te Hoorn 1® vandaag 60 jaar in dienst van Kaas handel T. Kroon en Zoon aldaar. Hij begon in 1889 als loopjongen; than, fungeert de jubilaris als pakhuischef. p Op de Zondagen 12 en 19 Juni wordt in Hoorn een concours gehouden van de R. K. Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen. Het Hoornse corps „Apol lo" fungeert als gastheer. Te Groo tebroek is het vijfjarig zoontje van de heer G. Laan in een sloot nabij de ouderlijke woning verdronken. tf- 'n Bijzonderheid bij de komende raadsverkiezing is dat de gemeenteraad van Velsen wordt teruggebracht van 29 op 27 leden. Dit is een uitvloeisel van de afbraak in bezettingstijd van 4000 huizen in die gemeente, waardoor het aantal inwoners thans kleiner U dan vóór de oorlog. In de streek Kennemerland moeten de tuinders alle aardbeien-zonder-dop leveren voor f 0.80 per kg. (of f 2 p. slof) aan de jamindustrie. Het personeel der Pa pierfabriek te Velsen-Noord ontvangt een extra-uitkering, bedragende f 45 voor mannelijke en f 30 voor vrouwe lijke arbeiders. De uitbetaling geschiedt voor 2/3 in de week van 11—18 Juli en de rest van 1217 Dec. B. en W. van Marken hebben be paald, dat het op Zondag voor wielrij ders verboden is binnen de bebouwde kom te rijden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3