N Electriciteitstarieven te Bergen verhoogd Warmenhuizen Stroet De Rijp NIEUWS UIT DE LANGEDIJK Concerten, muziektent en wanbegrip teuws DONDERDAG 16 JUNI 1919 Gemeenteraad debatteert over standplaats van Schoorstra Alvorens de jaarlijkse Bonnefaas- schouw te houden, kwam de gemeen teraad van Bergen gistermorgen ten raadhuize bijeen. Afwezig waren wet- uouder Brak en de heer J. Hemelrijk. Na vaststelling van de notulen oefen de burgemeester critiek uit op de krantenverslagen van de laatste ge meenteraadsvergadering. Onder de ingekomen stukken bevond zich het jaarverslag over 1947 van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Hoorn alsmede een verzoek van mw. M. J. Moens om tegemoetkoming in de kos ten van vervoer van haar zoontje naar de school van de Berger schoolvereni ging. De hr J. Broersma(CPN) had ver zocht om in de eerstvolgende vergade ring van de gemeeneraad B. en W. en kele vragen te mogen stellen in ver band met de standplaats van de ijsco- man S. Schoorstra. De heer Broersma betreurde het, dat B. en W. niet tege moet gekomen zijn aan de gevoelens van de raad, zoals die in de vorige ver gadering kenbaar zijn gemaakt. Hoe wel verklaard wordt, dat de heer Bruin van „Duinvermaak" van Econ. Zaken een vergunning heeft om ijs aan de straat te verkopen, is hiervan bij de Kamer van Koophandel niets be kend, aldus spr. Als aan de heer Bruin verzocht werd de verkoop te stoppen, zou Schoorstra genoegen nemen met zijn standplaats. Spr. drong aan op een oplossing in die zin. De voorzitter constateerde, dat de heer Broersma nu heel wat vreed zamer was, dan de toon van het schrij ven, dat hij aan het college richtte. Spr. kon de methodes van sommige raadsleden niet appreciëren. Deze doen de burgemeester denken aan aziatisch werk. In brieven jnaakt men heftige verwijten aan B. en W.. om in de raadsvergadering terug te krabbelen. Maar het is dan toch maar gezegd, al dus de voorzitter. De schade, die de heer Bruin tijdens de oorlog geleden heeft doet in het onderhavige geval niets ter zake. Het is hier een geval van schade van bedrijfsvoering. De Kamer van Koophandel verklaarde met de zaak niets te maken te hebben. Alles is in orde en de heer Bruin zal zeker een aantekening op zijn vergun ning krijgen. Het college van B. en W. heeft zich uitsluitend laten leiden door een gevoel van billijkheid. Daar bij wilde Dr. Huygens uitdrukkelijk vaststellen, dat het hier niet de me ning van de raad betrof, maar die van enige raadsleden. De heer Broerma bestreed de laat ste opmerking. Het deed hem overigens genoegen, dat ook enige andere raads leden aziatisch optreden en verzocht Schoorstra zijn standplaats van vorig jaar terug te geven. De heer B. Min (KVP) zag gaarne ,de zaak geregeld op grond van rechten. Spr. vermoedde, dat het verkeer in de Noordlaan de brug is geweest om dit spelletje te spelen en was bevreesd, dat door deze onfrisse en onsmakelijke con currentie een precedent geschapen werd. De heer Min vond het billijk de heer Schoorstra naar zijn eigen terrein op zijn eigen erf terug te wijzen. Mr. S. D. Sluis (Chr.) distancieer- de zich van de vragen van de heer Broersma, maar vond de oplossing niet elegant. De heer Min zag, volgens hem, over het hoofd, dat Schoorstra een ver gunning gekregen heeft, die later door B. en W. is ingenomen. Mr. Sluis hoopte niet als aziaat beschouwd te worden, maar achtte het een zaak van goed be leid als B. en W. een eenmaal gegeven vergunning handhaven, tenzij er ge gronde redenen zijn, waarop deze ver gunning wordt ingetrokken. Deze had mr. Sluis echter nog niet gehoord. De heer Ellis (K.V.P.) zag de op lossing in het handhaven, van de stand plaats, waar de heer Schoorstra thans staat met het verbod aan de heer Bruin om likijs te verkopen, dit in tegen stelling tot de heer Swaag (V.V.D.), die Schoorstra op zijn eigen terrein wenste. De heer D e n D a s (P. v. d A.) had het onaangename gevoel, dat aan een grote wordt gegeven en aan een kleine ontnomen. Het speet hem, dat B. en W. zo gehandeld hebben. Hij kon in het al gemeen' accoord gaan met wat mr. Sluis in deze gezegd had. Ook de heer Den Das had de indruk dat de raad haar mening had uitgesproken en wees erop, dat B. en W. wel degelijk reke ning hebben te houden met deze me ning. anders zou bij ieder dingetje een uitspraak van de raad moeten volgen, hetgeen niet gezellig is voor B. en W Nadat verschillende sprekers in tweede instantie het woord gevoerd hadden, zei de voorzitter, dat het uitgangspunt .van B. en W. was ge weest Schoorstra te helpen In een ogenblik van goedhartigheid hebben wij Schoorstra de standplaats gegeven. Toen kwam echter de heer Bruin met zijn. argumenten waarom dit voor hem zo schadelijk was. Wij wilden Schoorstra helpen en hebben hem toen een stand plaats bij zijn w,oning toegewezen bui ten het concurrentie-gevaar van Brum Wij zijn even te ver gegaan en moesten uit oogpunt vafc billijkheid terug. Naar mijn geweten, aldus de burgemeester hebben wij de meest billijke oplossing gevonden. Wij hebben rekening te hou den met alle ingezetenen. Weest U er van overtuigd, dat wij de zaak niet on serieus, doch juist zeer serieus bekeken hebben. Electriciteitstarieven verhoogd. Het voorstel de tarieven voor de klein-verb ruikers van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te rekenen vanaf 1 Mei 1949 te verhogen met 1 cent per kWh werd met algemene stemmen aan genomen. De heer Ellis (K.V.P.) vroeg de kwitanties per maand aan te bieden in plaats van twee maandelijks. Dat het bedrijf geen winst gemaakt heeft, was volgens spr. niet juist. Er is wel winst gemaakt, maar deze wordt in het be drijf gestoken. Alkmaar tracht de winst op te voeren in verband met een mogelijke overname. Dr. Huygens' deelde mede, dat een plan voor administratieve reorganisatie van het G.E.B. op til is. De tegenwoor dige bezetting is zo beperkt, dat het nu r.iet mogelijk is de kwitanties per maand aan te bieden. Dit zal echter opgenomen worden in het nieuwe plan. Wethouder D r i e s s e n (KVP) verklaarde, dht de laatste twee jaar 'met verlies gewerkt is. De winst da teert uit de oude tijd. Deze winst had toen beter gebruikt kunnbn worden •er verbetering van het net. De ver hoging van de cent moet aan de klein verbruikers doorberekend worden, daar het G.E.B. anders niets uitkomt. De voorzitter voegde hier nog aan toe, dat de raad in het bin nenkort te verwachten plan kan zien of zij moet vechten voor het behoud van het G.E.B. dan wel het bedrijf moet overdragen aan de provincie. De heer Min (KVP) vond het be drag van f 1753,13 voor een rijwiel bergplaats bij de school van de Ber- perschoolvereniging erg hoog. Hij vioeg <rf niet voorlopig volstaan kon worden met een paar rietmatten met een zeil erover. De overige raadsleden voelen hier echer niets voor. De raad ging daarop met de bergplaats ac coord en gaf tevens nog 594 voor het maken van twee opbergkasten. Aan de heer C. Houtman werd een bouwcrediet van f 8932.70 verleend, terwijl f 2100 wordt uitgetrokken voor de verbetering van de in eigendom aan de gemeente toebehorende woning Jan Apeldoornweg 23. In dit bedrag is be grepen f 500 voor verbetering van de bedrijfsruimte ten behoeve van de huurder. De heer Ellis (KVP) zag in dit laatste een precedent en was van oor deel, dat de huurder, de heer Half deze verbetering van de bedrijfsruim te zelf moest betalen. De burgemees te r antwoordde hierop, dat de heer Half hiertoe bereid was, maar dan ook normaal zakelijk de garantie vroeg, dat hij er tien jaar mocht wonen. De gemeente wil echter zelf het heft in handen houden, zodat men aan de overigens redelijke eis van de heer Half niet kon voldoen. Mr. Sluis (Chr.) stelde de vraag of reeds met de bouw begonnen was. De voorzitter: „Inderdaad. Als de raad het voorstel afstemt, zullen B. en W. het moeten betalen. Het werk moest echter vóór 1 Juni begonnen zijn, anders zou het bedrijf worden stilge- legd'j Voor dit argument moest de raad wel zwichten, die zich vervolgens bezig hield met het voorstel tot aan koop van een piano ad. f 950 die aan diverse verenigingen zal worden ver huurd. 0 De heer Swaag (VVD) wist nog 'n piano te koop, die f 250 goedkoper was. De voorzitter zegde toe oqk deze pia no te laten onderzoeken. Het laatste voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van een gedeelte bouwterrein aan de Hoflaan van de heer P. Bos Eyssen voor f 1000 werd metalgemene stemmen aangeno men. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Jan Gerrit, zoon van Cornelis Willig en Petronella Wil- helmina Schoelink. Christoffel John zoon van John Herbert Bentey en An na Maria Elisabeth Druiven. Johan na Catharina Maria, dochter van Jo hannes Houtenbos en Anna Theresia Roozendaal. Joseph Floris Maria, zoon van Nicolaas de Waard en Wil- helmina Leeuw. Gehuwd: Johannes van 't Slot en Jacoba de Graauw. Overleden: Hendrik Frederik Wil helm Wijnand van Alphen, 92 jaar, ongeh. Klasina Slikker. 76 jaar, wed. van Jacobus Vrasdonk. Schoolfeesten per tram Is het u ook opgevallen, dat er geregeld extra-trams van Alkmaar naar Bergen aan Zee v.v. rijden? Wij vernamen, dat er van eind Mei tot begin Juli 4 k 5 dagen per wee!: schoolfeesten vervoerd worden. „Bello" heeft het er druk van! In totaal wordt per dag één extra-rit Alkmaar—Bergen aan Zee v.v. ge- maakt, plus meestal nog één op liet traject Bergen—Bergen aan Zee v.v.: namelijk acht rijtuigen vol lot Oostdorp, waar de ene helft scholieren uitstapt voor „De Bedriegertjes". De andere helft blijft zitten tot Bergen aan Zee. In de loop van de middag vindt dan een soort stuivertje-wisselen plaats tussen de twee groepen (ook weer per tram). En dan tegen de avond reizen allen vanaf Bergen -Weer ge zamenlijk huis toe. Slechte prijs voor de nieuwe aardappelen Nadat aan de Langedijk en in de Streek al geruime tijd nieuwe aard appelen aangevoerd z\n, is men nu rok te Warmenhuizen met het veilen hiervan begonnen. Dinsdagmorgen werden de eerste partijen aangevoerd, in totaal onge veer een halve wagon. De prijs was matig, n.I. van f 12f 13.10. Woens dagmorgen bleek de prijs nog ongun stiger te liggen. De toen geveilde aardappelen brachten f 8.60 tot f 9.20 op. Daar de tuihders in Warmenhuizen en omgeving niet zoals die in de Lan gedijk en de Streek, het veld ruim moeten maken voor de uitplant. van kool, ziet het er naar uit. dat bij deze prijzen de aanvoer voorlopig niet veel betekenen zal. Over enige weken im mers zal de opbrengst in kilogrammen aanzienlijk hoger zijn, terwijl de vast te stellen minimumprijs in ieder ge val f 8 zal bedragen. Vo,or de meesten zal het voordeliger zijn om straks een grotere opbrengst te veilen tegen f 8 of misschien meer Marktberichten ALKMAAR, 15 Juni. (Exportveiling) Aard appelen: Schotse muizen 9—11,50 en kleinè Schotse muizen 6—9; slabonen (sr. dr.) 1,45— 1,70; stoksniibonen 1,70; tuinbonen 34; peu len 75—96; doperwten 56; komkommers 10— 30; tomaten: A 82—1,00 en B 75—90; toma ten: bonken 56—75; bloemkool: IA 22-30, 1 15—20 en II 10—18; spinazie 8—30; pos telein 5—10; sla 2—6,50; andijvie 8—16; ra barber 4—14; rode bieten 12—16; bospeen IS—28; waspeen 30—34; uien 1—4; soep- liraenten 2—6; selie 1—4; aardbèeien 1.40— 2.40 per slof; perziken 4—27; pruimen 4—18 pet stuk. LANGENDIJXER GROENTENCENTRALE, 16 Juni. 162.000 kg aardappelen; eerstelin gen 9—TOtSO, drielingen 6,20—8,50 en kriel 5—6,40; 4000 kg rabarber 4—4,50; 725 bos peen 16,10—21,80; 380 kg tomaten: A 96, B 90 en C 84. XOORDEBMARKTBOND, 16 Juni. - 35.000 kg Aardappelen: eerstelingen 8,70-9,90, grove 8,70-8,80, drielingen 6-7,20, kleine 3-4,30 en rode eerstelingen 9—10,20; 180 stuks bloem kool: I 16-21 cn II 12. kg. 5,90 kg. drie- WARMENHUIZEN, 15 Juni. - 3000 Aardappelen: Schotse muizen (drielingen) -6,70 en idem (kleine) 4—4.30. WARMENHUIZEN, 16 Juni. - 8000 Aardappelen: grove muizen 8,90—9,60, b'ngen 5,30—6 en kleine 3,20—4,20. OBDAM. Eerstelingen (grof) 8.90 9.90. drielingen 5.40—6.20, kriel 3.20— 4.10; Rode eersteling 8.50—9.70; Sla 2. ZWAAG. Aardappelen 2.3011; Spi nazie 1727; Postelein 1725; Slabonen 138165; Peulen 3787; Tomaten 70— 98; Waspeen 35; Peen (per 100 bos) 15 36: Rabarber 611; Andijvie 1428; Sla 23 50: Bloemkool 633; Komkommers 427; Perziken 638; Asperges 130; Aardbeien 4496; Rode bessen 150135; Prolefic 180: Jonathan 96117; Belle fleur 52—129. WOGNUM, 15 Juni 1949. Vroege aard appelen, grote 8—9.50, drielingen 5—8.20 en kriel 2.404.10; Rode eersteling 4.80 —9.60; Aardbeien I 83—91, II 52—80; Bloemkool 622; Slabonen 1.501.56; Sla 22.50; Boskroten 11; Bospeen 20 36; Peulen 8187; Rabarber 811; Kom kommers 19—33; Groene kruisbessen 35. Waar blijft de vis? De hengelclub heeft het seizoen ge opend met een wedstrijd in. het N.-H.- kanaal. De vangst was zeker niet best te noemen; in totaal werden 65 baar- sen en 15 witvissen op het droge ge haald. Niettemin gingen alle 18 deel nemers met een prijs (je) huiswaarts. De uitslag was als volgt: 1 Jb. Kaaij grootste baars, 2. A. Kaaij groot ste aantal, 3 S. Blokker, 4 A. Keetman, 5 C, Blokker, 6 C. Visser (controleur), 7 K. Wit, 8 C. Keetman, 9 W. Koop- mans, 10 W. Wit, 11 A. Sijbrands, 12 H. Prosper, 13 A. Visser, 14 S. Kruijer, 15 W. B. Bijlhout, 16 T. Bakker, 17 G. Keetman, 18 W. Brommer. OP REIS. Naar wij vernemen gaat onze plaat selijke reisclub dit jaar een rit maken rond het IJselmeer. Als datum is 29 Juni gekozen, terwijl de firma Slijker- man voor het vervoer zal zorg dragen. Nu nog mooi weer en men zal de da gelijkse zorgen die dag gerust wel ver geten. BURGERLIJKE STAND. Geboren. Cornelis, zoon van Th. Berkhout en van A. de Lange. Jo hannes Jacobus, zoon van C. Karstens en van E. Brandhoff. NAZISTISCHE PARTIJ IN OOSTENRIJK Naar aanleiding van een vergade ring, die belegd was door de .Unie der Onafhankelijken", een nieuwe politieke beweging met nazistische strekking, is het te Salzburg tot rel letjes gekomen. Volgens een persbericht heeft de politie de gewestelijke secretaris van de socialistische partij, Salfermann, die aan de demonstratie deelnam, in hechtenis genomen. Het lijkt wel een niet te doorbreken traditie, dat de maanden Juni, Juli en Augustus gekenmerkt zijn ja, zij worden niet beter gekarakteriseerd als met „de stille tijd". Want in deze maan den, als alles plant cn zet en aardappe len rooit, is het maar een saaie boel aan de Langedijk. Het is waar, dat een groot deel van de bevolking in die tijd lange werkdagen maakt en 's avonds niet erg veel fut meer heeft, maar moe ten de zomermaanden per se zo slaperig zijn? Het is in heel wat plaatsen een ge bruik de zomermaanden te benutten voor het organiseren van concerten. De belangstelling van het publiek voor het kunnen der plaatselijke verenigingen is volkomen gemoderniseerd en aanmoedi ging waard. Nu beschikt de Langedijk over min stens een half dozijn goede tot zeer goede zangverenigingen en bovendien over vier harmonie- en' fanfare corpsen. Er is een behoorlijke gelegenheid en wel in de muziektent achter de lagere chool te Noord Scharwoude. Daaraan behoeft men dus niet de verontschuldi ging te ontlenen, dat he' moeilijk uit te voeren is. Het zou dan aan te bevelen deze concerten zonder het heffen van entrér toegankelijk te stellen voor iederéén Zang- en muziekverenigingen hebben een culturele taak. Maar of die,taak altijd wel het meest gediend wordt door het organiseren van uitvoeringen in een kerk of zaal. waarbii dan gewoonlijk een niet onbeduidende entréc wordt ge heven, is op zijn zachtst uitgesnroken twijfelachtig. Door het organiseren van openlucht concerten, welke toegankelijk zijn voo<- iederéén. zullen dc koren zeker een goodwill boekpn. welke op het aantal donateurs een stimulerende invloed zal hebben. Het argument, dat het publiek tóch niet komt. is volkomen uit de lucht go- grepen. Want de zeer zeldzame keren dat een dergelijke uitvoering wordt ge geven. is het gewoonlijk een harmonie- of fanfarecorps, dat het spit af moet bijten. En de belangstelling voor dit genre is altijd kleiner dan voor de zangkoren. Nóg een muziektent? Het is al vaker betoogd, dat Broek zich krampachtig tracht te isoleren in de gemeente Langedijk. Het doet een beetje chauvinistisch aan, dat een Broeker koor bezwaren zou hebben om in Noord-Scharwoude op te treden. Maar die bezwaren zijn er. Zo werd enkele jaren geleden n.i. in 1946 een actie gevoerd voor de bouw van een muziektent te Broek op Langendijk. Voor de uitvoering van de beraamde plannen werd circa 31,.', mille nodig geacht. Er werd een com missie benoemd, samengesteld uit een drietal vertegenwoordigers van diver.e verenigingen. Een gehouden collecte bracht om en nabij f 1050 op. Sedeit dien is van een muziektent nooit meer iets vernomen. Dit is enerzijds gelukkig. Want r-: is aan de Langedijk geen behoefte aan meer dan één muziektent. Van de gelegenheid in Noord-Schar- woude wordt niet dan uiterst weinig gebruik gemaakt. Op de keper be schouwd is het weer dat niet voor Noord-Scharwoude willen onderdoen, dat men plannen beraamde voor de bouw van een muziektent in Broek op Langendijk. Want er is niet de minste behoefte aan. De vraag hoe of het met die plannen overigens staat, kan kort en goed zo beantwoord worden: De gelden zijn, naar verkregen inlichtingen, onder be heer van één der leden van Advendo. Er ia destijds veel gepraat over de vraa^hoe de vorm van de te bouwen tent moest zijn en er zijn nog meer woorden verknoeid over het probleem waar het. ding geniaalst zou moeten worden en deer is het bi.i gebleven. En dat het daar bij moge blijven. Concerten of niet' Het is voor de Langedijkers steeds weer een reden tot trots, wanneer de koren met eerste prijzen van diverse concoursen weer thuis komen. Dan worden etalages in beslag genomen om de verworven eretekenen te tonen aan Jan en alléman en in de kranten ver schijnt een bericht van zo en zoveel punten. Dat is billijk. Maar voor het overige beperken alle verenigingen zich tot oen niet te dik wijls optreden voor een bepaalde kring Dat is geenszins het dienen van het doel dat zij zich stelden. Juist de zomermaanden lenen zich er bij uitstek voor om naar buiten te tre den met zo goed als geen onkosten cn de meester kans op slagen. Het bezoek zal inderdaad de eerste keren niet zo buitensporig groot zijn, maar wanneet- er een vaste traditie van gemaakt wordt, zal het bezoek zich gaandeweg uitbrei den en niet alleen zich tot de muziek liefhebbers van de Langedijk beperken. Want uit de'omgeving zal men zeer ze ker ook van belangstelling blijk geven. Misschien kan er aan dit optreden het zou in de practijk neerkomen op één maal optreden in de drie maanden en bij het combineren van programma's op twee maal voor elke vereniging een wedstrijd worden yerbonden met wisselbekers, prijsuitreiking enzovoorts. En zelfs dat behoeft de kop niet te kos ten. En het zou de prestaties aanmoedi gen en het bezoek stimuleren. De koren kunnen iets goeds brengen, een goede gelegenheid is er. wanneer het geen extra uitgaven meebrengt, wil het pu bliek graag komenkort en goed: hier ligt een belangrijke culturele taak voor de verenigingen. Wie begint? Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida M. C„ dochter van T. C. Hoogeboom en G. K. Mettes. - Maria C., dochter van Johannes H. van der Vliet en E. H. L. Koelewijn. Anna C., dochter van B. Broersen en A. A. Roozendaal. Fre- derikus H. A., zoon van F. Scholtes en W. J. M. van der Burg Alie, dochter van J. Graaf en N. Dekker. Trijntje A. T.. dochter van W. Leegwater en G. Schoon. Cornelis N., zoon van K. Smit en P. C. Klercq. Overleden: Hendrik Wilbrink, 80 jaar, wonende alhier, weduwnaar van M. Steen. Schaakmat Klasse II: D. Koorn—K. Bierman 0—1; J. Leegwater—K. Bierman Va—Vs> Ju. Leegwater— D. Koorn Va—Va5 C. P. Witsmeer—D. Koorn 1—0; Dr. J. dc Wit—J. Klinkert 0—1; J. Bou wen*:—C. Krijgsman afgebroken. K asse III: J. Kamper—N. Ka«i 0—1; N. Kaan—C. Kliffen 1—0; J. J. Koorn—J. G. Glas 0—1; Jb. Bakker—J. Kamper afgebroken. Klasse IV: M. Verkroost—J. Wagenaar 0—1; J Wagenaar—S. Witsmeer 0—1. Busverkeer buitenom Het is weer fout aan de Langedijk: de hoog- I panningskabel heeft het op twee plaatsen be geven. Het gevolg is, dat de bestrating op twee plaatsen ..moest worden opgebroken en het verkeer in verdrukking kwam. Het doorgaande verkeer wordt over dc Prov.- weg geleid. Het busverkeer gaat eveneens bui- tenom, zodat passagiers van dc Langedijk kun nen instappen aan de Prov.Weg te Noord- Scharwoude en te Broek op Langendijk. COLLECTE VOOR RIMBUKISTEN Het ligt in de bedoeling van het plaatselijk comité der Niwin Zaterdag a.s. een collecte te organiseren. De opbrengst is bestemd voor de z.g. rumbujkisten. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). De Handelsschool Geachte Redactie, Naar aanleiding van Uw artikel over de Handelsschool te Alkmaar zijn wij zo vrij U plaatsruimte te ver zoeken voor het onderstaande. Het is niet te doen gebruikelijk in reclame voor welke koopwaar ook deze aan te prijzen en tegelijkertijd te vermelden, dat die van met name genoemde concurrentie van mindere of minder geschikte kwaliteit is. In Uw artikel, geschreven of in elk geval geïnspireerd door de directeur van de Handelsschool, die zijn aan plakbiljetten vergezel^ doet gaan van een geschrift van .ongeveer gelijke Strekking ais Uw artikel, heeft U zich niet gehouden aan bovengenoemd gebruik. De U.L.O.-school en hoogstwaar schijnlijk ook de H.B.S. zullen U op dit pad niet volgen. Het zou niet moeilijk zijn aan te tonen, dat voor zeer veel leerlingen het onderwijs, aan die inrichtingen gegeven, te pre fereren is boven dat aan een Han delsschool. Het is niet de eerste maal, dat voor een bepaalde school in Uw blad wat men zou kunnen noemen de grote trom wordt geroerd. We kunnen er geen bezwaar tegen hebben, dat er in een krant een waar derend stuk over een soort van on derwijs wordt geschreven, maar daar bij moeten o.i. andere richtingen niet in het geding worden gebracht. Een soort schoolstrijd tussen de verschil lende soorten scholen voor voortgezet onderwijs lijkt ons niet alleen on smakelijk, maar ook niet in het be lang van het onderwijs zelf. Voor de ons afgestane plaatsruimte danken wij U zeer. Het bestuur van de afdeling Alkmaar van öe M.U.L.O.-Vereniging. Naschrift: Het is mogelijk, dat de directeur van de Handelsschool in zijn prospecti ter aanbeveling van het Handelsonderwijs argumenten naar voren brengt zoals ook wij ze in ons artikel hebben gebruikt. Wij kennen die prospecti niet. maar hebben onze argumenten geput uit referaten van diverse deskundigen, welke in vak tijdschriften zijn opgenomen. Natuurlijk is het wenselijk niet de ene school tegen de andere uit te spe len, maar toch kan het in een pleidooi voor de zeker te lang miskende Han delsschool noodzakelijk zijn, dat pre cies wordt aangegeven waarin dit on derwijs van dat op andere scholen Verschilt. En waarom het dus wense lijk is, dat dit onderwijs gekozen wordt door ouders, die hun kinderen voor een bepaalde bestemming willen laten opleiden. Wat de M.U.L.Ö. betreft hebben wij medegedeeld, dat wie voor handel of administratie moet woren opgeleid op deze school een tekort aan aard rijkskunde of geschiedenis zou krij gen, wat gebleken is uit het feit, dat vele reeds geslaagde M.U.L.O.-leer- hngen nog de lessen aan een Handels school komen volgen, wat hun een studieverlies van een of twee jaren kan geven. Het U.L.O. zo hebben wij ge schreven is als grondige uitbrei ding van het L.O. buitengewoon ge schikt, maar aan een Handelsschool, v/orden nu eenmaal andere eisen ge steld. Ten slotte hebben wij medegedeeld, dat aan de Handelsschool evenals dat bij het M.U.L.O.-onderwijs het ge val is voor minder kapitaalkrach tige ouders een billijke regeling voor het gebruik van schoolboeken is ge troffen. Wij kunnen geenszins inzien, dat wij met het bovenstaande 't M.U.L.O.- Onderwijs in een minder gunstig dag licht gesteld hebben. Het U.L.O. heeft een eigen taak en een eigen richting en wij zouden de laatsten zijn, om zijn bestaansrecht en de doeltreffendheid van zijn onder wijs te betwisten. Maar dat alles neemt niet weg. dat ouders, die voor een schoolkeuze ge steld worden, precies moeten weten waarin de ene vorm van onderwijs van de andere verschilt. Dat dit tot dusver nog te weinig bekend is geweest heeft niet alleen de Handelsschool gedupeerd, maar ook vele jonge mensen, wier opleiding een of twee jaar langer heeft ge duurd dan noodzakelijk was geble ken. Red. De wielerwedstrijden op de Boezemsingel Mijnheer de redacteur. Met enige verbazing en ergernis las ik het inge zonden stuk van de heer Sikkens. Deze heer is blijkbaar zijn jeugd vergeten. Het wielrennen op de Boezemsingel levert volgens mij voor oudere mensen en kinderen absoluut geen gevaar op, want na twee wedstrijden is mij niets bekend over een of ander ongeval. Mis schien acht de heer Sikkens het beter dat de jeugd baldadigheid uithaalt met als gevolg het vernielen van ander- mands goederen? De jeugd moet toch iets te doen hebben? Buiten bedoelde wedstrijden zijn er ook nog andere at tracties door deze jongens georgani seerd, tot groot vermaak van de be woners van de Boezemsingel. Men moet eigenlijk bewondering hebben voor deze jongens. Als de heer Sik kens zich ergert aan deze wedstrijden, dan is er geen mens die hem verbiedt de gordijnen te sluiten en binnen te gaan zitten. In het oog van deze jongens is dit inderdaad sport en volgens mij mo gen wij hun deze illusie niet ontnemen. Ik ben ervan overtuigd dat de meeste bewoners van de Boezemsingel het met mij eens zijn en ik acht mij niet diep gezonken als ik deze jongens aanmoe dig. A. SMIT, Boezemsingel 15. (Ongecorrigeerd) Djokja wordt gesloten stad De Sultan van Djokja heeft aart Aneta verklaard, dat na de formele crverdacht van de Residentie Djokja karta de stad Djokjakarta tot gesloten stad wordt verklaard. Deze maatregel wordt genomen voor de handhaving van orde en veiligheid in de Residentie. Ieder, ongeacht ras of godsdienst, die zich in Djokja wil vestigen, is verplicht een vestigings vergunning van de Sultan aan te vra gen De duur van de maatregel is af hankelijk van de situatie in de Resi dentie. i Niet:we bonnen voor werkkleding Het Centraat-distributiekantoor deelf- mede. dat de bonnen voor werkkle ding H 15 en L 15 tot nader order gel dig zijn voor het kopen van werk- kleding. Op de bernnen H 15 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een labo- istoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 15 kan men kopen: een werkbroek at werkjasje van keper, drill, satijn. Beaverteen, Engels leer. Manchestor of pilow, een korte witte ias, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t.m. H 12 om L 10 t.m. L 12 zijn na 9 Juli niet meer geldig. 8 Juni 1950: ZwedenNederland De Zweedse Voetbalbond heeft be kend gemaakt, dat de interlandwed strijd ZwedenNederland, welke voor het seizoen 1950 was vastgesteld, op 8 Juni van dat jaar te Stockholm zal worden gespeeld. Rheumatische Pijnen schieten I) als een mes in de leden. Maar ie vallen niet van de ene dag np de andere weer van U af. Er toch.als ge met morgen te be ginnen een, bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het elan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om on reinheden uit het bloed, die zich nu op hopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele ge stel. Dus spoedig Kruschen nemen en. regelmatig Kruschen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede ge woonte van millioenen mannen en vrou wen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regel matig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Purmerender markt Men kon aan het bezoek ter markt zien, dat de hooibouw reeds in volle gang is. Ook het aanbod was minder groot. De handel in verse melkkoeien verliep heel kalm. de prijzen waren echter niet minder dan vorige week. Met de kalfdragende gaat het heel wat vlugger en daarvoor worden flinke prijzen besteed. De handel in gelde- koeien was niet bijzonder willig, maar een goed eerste klas weidebeest was nog wel te plaatsen. Het is aan alles te zien dat de weiders nog goed in het gras zitten, daar de vette koeien slecht los komen. Er wordt nog heel weinig geleverd. Voor de pinken was de markt kalm. Er was weinig vraag, met uit zondering van gebruiksstieren. De ho ge vraagprijs belemmert echter een vlotte gang. Op de kalverenveemarkt was het mis, daar Zeeland, dat anders een goede afnemer is, niet vertegen woordigd was. De wolveemarkt was maar heel matig bezet, ondanks dat werden heel wat lammertjes aange voerd. De gang was heel kalm, maar wel goed prijshoudend. Er werd nog wel voor export verkocht, doch in slachtlammeren was weinig keus. De handel in bokken en geiten was stug. Op de biggenmarkt was het in de vroegte levendiger dan de vorige week, maar later bleek de aanvoer groter dan verwacht en verliep de markt minder goed. Voor de fokzeugen, waarvan het aanbod niet zo groot was, was nogal animo. Op de paardenmarkt weer het zelfde beeld. Ook de pluimveemarkt was zeer stug met lagere prijzen, al leen blauwe haantjes hadden aftrek. Aangevoerd 354 runderen waaronder 20 vette koeien, 5 stieren, 454 nuchtere kalveren, 28 schapen en 28 vette var kens voor de levering. 132 melk- en kalfkoeien van f 525 tot f 800 handel kalm, 171 gelde koeien van f 350 tot f 575 handel matig. 14 pinken van f 255 tot f 325 handel stil, 25 nuch tere kalveren (fokkers) van f 30 tot f 60 handel stug, 12 stieren van f 375 tot f 600 handel matig, 202 schapen van f 50 tot f 70, 523 lammeren van f 26 tot f 38 handel prijshoudend. 48 bokken en geiten van f 10 tot f 60 handel stug, 781 biggen van f 40 tot f 68 handel kalm. 12 fokzeugen van f 260 tot f 430 handel kalm, 59 paarden van f 350 to< f 700 handel stil. 600 Oude kippen en hanen roode en witte van f 2 tot f 2.25 per kg, 550 oude kippon en hanen blauwe van f 2.25 tot f 2.40 per kg, 14100 jonge hanen rode en witte van f 1.30 tot f 1.70 per kg, 2100 jonge hanen blauwe van f 2.20 tot f 2.30 per kg. 350 jonge hennen van f 4 tot f 7 per stuk, 250 eenden van f 1.50 tot f 2.50 per stuk, 300 konijnen van f 0.50 tot f 6 per stuk, 10 ganzen van f 4.50 tot f 7 per stuk, 400 kipeieren van f 12.75 tot f 13 per 100 stuks, 3000 eendeeieren f 7.75 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5