Kort Bestek Vaticaan bezorgd over Mgr. Beran Bevin en Schuman rapporteerden Koninklijk paar bezocht Utrecht Strijd «om de Marshallhulp woedt thans in alle hevigheid VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Aartsbisschop van Praag gevangene in zijn paleis? K.V.P.er zai op zetel van de C.H.U. De Russen verwerpen protest inzake de repatriëring Ook militaire besprekingen te Luxemburg? Aanhoudend guur zomerweer 2 Weerberichi Voornaamste oorzaakvoortgaande deflatie Begrotingstekort van drie milliard dollar De (circus)-leeuw Abe BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i.87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Zaterdag 18 Juni 1949 146e Jaargang No. 141 LKMJUBSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen, t 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus incassokosten In kringen van het Vaticaan maakt pen zich ernstig ongerust over de per- loonlijke veiligheid van de aartsbis- jchop van Praag, mgr. Josef Beran, naar aanleiding van persberichten, dat lijn paleis omsingeld was door gewa pende politie. Men heeft ten Vaticane nog geen directe bevestiging van deze berichten gekregen. In officiële Vaticaanse kringen toont pen zich openlijk bezorgd over de jnel verslechterende betrekkingen tus- ien de Rooms Katholieke kerk en de Tsjechoslowaakse overheid. Een aan wijzing hiervoor ziet men in de recen te arrestatie van de secretaris van de Tsjechoslowaakse katholieke actie en pogingen van de regering een staats kerk te stichten, die Rome niet erkent. Volgens een bericht van de corres pondent van de Times te Praag mag mgr. Beran zijn kamer, waar een wacht voor staat, niet verlaten en ook voor de deur van zijn particuliere kapel zou 'n wacht geplaatst zijn. Het aaartsbis- jchoppelijk paleis werd door de politie College van Algemeen Bestuur op Curacao dient ontslag in Vrijdagmiddag hebben de leden van bet college van algemeen bestuur te Willemstad, Da Costa Gomez, Beaujon, Eman, Newton en Römer, de gouver neur medegedeeld, dat zij, gezien de huidige omstandigheden, in het lands belang hebben besloten af te treden en dat zij mitsdien om ontslag verzochten. Aangaande de ontslagaanvrage dient de adviesraad te worden gehoord. De aftredende leden zijn bereid op diens verzoek met de gouverneur te blijven medewerken zolang de opvolgers nog niet zijn benoemd en beëdigd. Naar vernomen wordt is hog geen nieuwe formateur aangewezen. doorzocht en, zo schrijft de Times, „er is reden om te geloven, dat zijn secre taris en twee geestelijken uit zijn om geving werden gearresteerd". Er werd niets bekend gemaakt over de reden en het resultaat van de huiszoeking ten paleize. Mgr. Beran, heeft een schrijven ge richt aan de minister van openbaar onderwijs Nejedly om te protesteren tegen de gewelddadige bezetting van de lokalen van het aartsbisschoppelijk secretariaat en tegen de benoeming van een vertegenwoordiger van de minis ter om controle te oefenen op de aarts bisschoppelijke administratie. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Serg. J. Riem uit Rotterdam. Sold, lè kl. J. M. A. Tanke uit Almelo. Korp. P. C. van de Lindeloof uit Oudenbosch (N—Br.) Sold. J. vd Meer uit Monster (Z.-H.) Sold. M. Jansen uit Rotterdam. Serg. J. C. van Drongelen uit Breda. Ie It. H. J. Giebel uit Amsterdam-Z. Sold. J. Hindriks uit Heemstede. Sold. A. P. Stoop uit Roosendaal. Sold. Ie kl. L. Eelman uit den Helder. Sold. Ie kl. M. Bruins uit Zwolle. Wachtmeester G. G. F. van Tongeren uit Valkenswaard. Serg. K. Mollema uit Ulrum. Sold. F. J. M. vd Wouw uit Tilburg. Sold W. J. H. Engelen uit Tilburg. Wachtmeester H. C. Bak uit R'dam. Sold. W. P. J. Cillessen uit Groesbeek. Sold. H. H. Levy uit Wassenaar Sold. M. M. G. Richard uit Zutfen. Kon. Ned. Ind. Leger: Sold. 2e kl. GI A. L. Kareis uit 's-Gra- venhage. Voorts sneuvelden zes Indonesische militairen. v Verboden lading op Neder, landse vrachtauto in Beieren Een Nederlandse vrachtwagen met aanhanger, die vóór het passeren van de Beiers-Tsjechoslowaakse grens de zer dagen te Vohenstrausr in Opper- Beieren door grensbeambten werd aangehouden, bleek een verboden la ding van Spitfire-onderdelen te bevat ten, zo heeft de Amerikaanse grens controle gisteren te München bekend gemaakt. Volgens de papieren vervoerde de wagen machine-onderdelen van de RAF voor het Tsjechoslowaakse mi nisterie van luchtvaart. "be grenswachten kregen achter docht doordat de wagen 22 kisten be vatte in plaats van 21, zoals op de do cumenten stond vermeld. Toen een kist werd opengemaakt, bleek deze slechts Britse Spitfire-onderdelen in te houden, w.o. onderdelen van pro pellers, motoren en kogellagers. Pij een eerste onderzoek kwam vast te staan, dat het vervoer van de on derdelen niet door de RAF was ge organiseerd en dat de papieren vals waren, aldus de Amerikaanse grens- autoriteiten. Dertig doden bij incident in Frans Noord-Afrika Uit Algiers wordt bericht, dat dertig personen, onder wie drie Fransen, om het leven zijn gekomen bij incidenten tussen een groep inlanders en leden van de militaire post te Sebbach. Te Parijs wordt dit incident niet aan politieke motieven toegeschreven, doch aan godsdienstig fanatisme. Eerst thans is aan het licht ge komen, dat in 1946 in Katwijk een fout is gemaakt bij de be rekening van de samenstelling van de gemeenteraad. Ten gevol ge van zeer bijzondere omstan digheden had, naar het schijnt, aan de Chr. Historische Unie in Katwijk aan Zee een extra zetel moeten worden toegekend. Tengevolge daarvan heeft ge durende de afgelopen drie jaar ten onrechte een lid van de KVP zitting gehad, terwijl de C.H.U. met een zetel minder dan waarop zij recht had, genoegen heeft genomen. Bijzondere juridische conse quenties schijnt deze uitzonder lijke vergissing niet te hebben, aangezien indertijd niet is ge protesteerd tegen de officiële uit slag binnen de daarvoor wette lijk vastgestelde termijn. Voor zover bekend, is dit het enige geval, dat zich op dit ge bied tot nu toe in Nederland heeft voorgedaan. De Sowjetunie heeft het protest van Frankrijk, Engeland en Amerika „te gen het niet nakomen van de over eenkomst betreffende de repatriëring van April 1947 te Moskou" van de band gewezen. De Sowj et-nota geeft de schuld van het niet volledig repatriëren der Duit se krijgsgevangenen aan een slechte vertegenwoordiging van Engeland, Frankrijk en Amerika in het geallieer de bestuursbureau. Het Britse ministe rie van buitenlandse zaken verklaarde, dat repatriëring van Duitse krijgsge vangenen uit de Sowjetunie in April en Maart toenam, dóch in Mei was het aantal weer gedaald tot slecht? 17.000 gerepatrieerden. Tenminste 100.000 Duitsers zouden in de Sowjetunie ge vangen gehouden worden. Engeland zal het Franse leger 100 vliegtuigen met straalaandrijving leve ren, waarvoor de kosten zullen worden gedragen door het inter-geallieerde mi litaire hulpfonds. Een aantal van deze vliegtuigen is reeds geleverd. Verder zijn in Engeland 45 „Vampires" be steld. Vrijdagavond is te Luxemburg de eerste zitting gehouden van de zesde bijeenkomst van de consultatieve raad der Westeuropese Unie. Naar verluidt brak Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, een lans voor een grotere mate van open baarheid, inzake het culturele en so ciale werk van sub-commissies. Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, zeide, dat zaken van militair belang tot heden bewaard bleven. Minister Spaak zeide: „Wij vatten het gemakkelijkste vraagstuk het eerste aan". Naar verluidt werden denkbeelden besproken voor de ver gadering in Augustus van de Raad voor Europa te Straatsburg. Het culturele rapport, waarin ge sproken wordt over de uitwisseling van METAALFABRIEK TE GOUDA IN AS GELEGD. Vrijdag is te Gouda brand uitgebro ken in de draad-vorm en strekinrich ting van de heer B. die gevestigd is in ren boerderij. Tengevolge van het kil le weer had men de kachel aange maakt. Het rieten dak heeft vlam ge vat. De machines van het draadbedriif zijn verloren gegaan. De schade wordt op f 20.000 geschat. Een lang gerekt gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Zuid- Engeland tot over Spitsbergen. Aan de Oostzijde hiervan stroomt koude, van de Poolstreken afkomstige, lucht lechtstreeks naar onze omgeving. De temperaturen komen hierdoor over dag in Noord-Holland niet hoger dan 13 a 14 graden Celsius, hetwelk over eenkomt met zeer zacht winterweer. Volgens de laatste berichten van de K.N.M.I. komt er in deze situatie nog steeds geen verandering, zodat het weer over de komende dagen voor Juni aan de gure kant is, met af en toe motregen en krachtige Noord- V/estenwind. Het is haast niet te geloven, dat wij over drie dagen al de langste dag hebben, want velen zoeken 's avonds hun troost nog om het kacheltje. Wij hopen spoedig een wat optimis tischer bericht te kunnen laten horen Verwachting, geldig tot Zondag avond: Aanvankelijk zwaar be wolkt, maar overwegend droog weer en nog steeds lage tempera turen. Morgen in de loop van de dag hier en daar brekende bewol king en iets minder koud Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. <JNR Bevolking zorgde voor een enthousiaste ontvangst Gisteren heeft het koninklijk echt paar een officiëel bezoek gebracht aan de stad Utrecht, waar koningin Juliana en prins Bernhard door de bevolking net groot enthousiasme zijn ontvangen. Op verschillende punten van de stad waren versieringen aangebracht en overal wapperden de vlaggen, zodat Utrecht een feestelijk aanzien had. Na aan de grens van de gemeente door de commissaris der koningin in de provin cie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de burgemeester van de stad, jhr. mr. C. J, A. de Ranitz en de hoofdcommissaris van politie te zijn ontvangen, reed het gezelschap naar de ambtswoning van de commissaris der provincie „Paushuize" Langs een grcot gedeelte van de weg vormden militairen een erehaag. Van daar werd onder klokgelui van alle torens der stad naar het stadhuis gere den. Op het Domplein legde de konin gin een krans bij het verzetsmonument. Nadat de burgemeester in de Raads zaal een toespraak had gehouden ver trok de stoet voor eon rit door de stad waarbij het Koninklijk paar geestdriftige werd toegejuicht. Het noenmaal werd gebruikt in het Centraal muséum, waar bij tal van provinciale en stedelijke autoriteiten aanzaten. Utrecht ontvangt Koninklijk be zoek. In de ziekenzaal Pan het militair hospitaal onderhield H.M. de Koningin zich met de patiënten. personen van het onderwijs, geeft te verstaan, dat er plannen zijn voor cur sussen voor regeringsambtenaren. Uit kringen der conferentie wordt vernomen, dat Schuman en Bevin hun collega's op de hoogte hebben ge bracht van de jongste ontwikkeling der conferentie te Parijs. Schuman verklaarde na de huidige bijeenkomst, dat ook over de kwestie der defensie van gedachten is gewis seld. Opmerkelijk is in dit verband, dat te Luxemburg vele auto's zijn waar genomen die militaire kenmerken dra gen. Naar gemeld wordt zou ook de Engelse kolonel Adam. chef van de generale staf van generaal Piron, de commandant van het Belgische bezet tingsleger in Duitsland, aan de bespre kingen deelnemen, evenals Sir Brian Robertson, commandant van de Britse bezettingstroepen in Duitsland. De Yangïse mijnenvrij De „Meerkerk" van de „Holland- Oost-Azie-lijn" is het eerste schip sinds negen dagen, dat in de haven van Sjanghai is aangekomen. Volgens een Engelse onderoficier van de marine is de Yangtse thans van mijnen gezui verd. Kort na de aankomst van de „Meerkerk" vertrok het Amerikaanse schip „China Victory" naar San Fran cisco met passagiers en lading. Twee Engelsen en een Amerikaan, hebben de Britse consulaire sloep te Sjanghai geleend om de mond van de Yangtse schoon te vegen. Dit jaar 35.000 ton rijst Rijst is nog het enige voedingsmid del, dat aan een internationale verde ling is gebonden. Voor het eerste halfjaar 1949 was aan Nederland reeds een hoeveelheid rijst toegewezen van 18.000 ton. Thans heeft de Internationale Voedsel Com missie het Nederlandse aandeel voor geheel 1949 vastgesteld op 35.000 ton. GOUVERNEUR PETERS NAAR NEDERLAND. In verband met de interjmregeling is gouverneur Peters van Curacao reeds geruime tijd van plan naar Nederland te gaan. doch hij heeft zijn voornemen nog niet uitgevoerd als gevolg van de politieke verwikkelingen. Een datum voor zijn vertrek is nog niet vastge steld. (Van onze diplomatieke medewerker). JN DE VERENIGDE STATEN WORDT OP HET OGENBLIK een hevige strijd om de Marshall-hulp gestreden. Onder verwijzing naar de in de laatste dagen met veel nadruk ondernomen pogingen van een aantal sena toren om deze hulp In het? tweede jaar door middel van een beknotting der toewijzingen sterk te verlagen, heeft president Truman in een rede ver klaard, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek niet halverwege mag blijven stilstaan, maar ten einde gevoerd moet worden, tot het doel bereikt is. Tegelijk met Truman waarschuwde ook senator Vandenberg tegen een besnoeiing van de E.R.P. (Europees Herstelprogram) -credieten. Het zou „tragisch" zijn, zo verklaarde hij, indien het Congres zich liet overhalen tot een verlaging van de Marshall-gelden, want dit zou de stabiliserings- en vredespolitiek van de V.S. volkomen ondermijnen. Aan de andere zijde hebben verschil lende andere invloedrijke senatoren te kennen gegeven, dat de Marshall hulp in het tweede jaar van het plan met 10, 15 of zelfs 20 procent gekort zou kunnen worden, zonder het Euro pees Herstelprogram in gevaar te brengen. Voor een verlaging met 10 procent ijveren de senatoren Taft en George, voor één van 15 procent Mc. Carran en voor één van 20 procent El lender en McKellar. Dit zijn, afge zien van Taft, allen democraten. Aan al deze verklaringen is een scherpe woordenwisseling tussen Paul Hoffman en de Senaatscommissie voor de toewijzingen voorafgegaan, in wel ker verloop Hoffman zich liet verlei den tot het dreigement te zullen af treden als leider van de E.C.A. (Eco nomie Cooperation Administration), indien er niet voldoende credieten be schikbaar gesteld zouden worden. Hoffman, die als president van de Studebaker Corporation een jaarlijks inkomen van 96.000 dollar genoot en als directeur van de E.C.A. slechts 20.000 dollar verdient, is één van de weinige hoge Amerikaanse ambtena ren, die tegenover leden van het Con gres op een derge ,ke wijze kan en durft spreken. Hij loopt reeds lang met het plan rond om aan het einde van het jaar af te treden, omdat hij hoopt, dat het Herstelprogramma dan zowel in Amerika als Europa tussen de gevaarlijkste klippen' door zal zijn gezeild. Maar in deze zomer is dit nog geenszins het geval en tot het zover is, wenst Hoffman ongetwijfeld het stuur in handen te houden voorop gesteld, dat het Congres hem niet in de steek laat. Moeilijk te bepalen. Nu leert de ervaring, dat het voor de buitenstaander practisch onmoge lijk is, zich een oordeel te vormen over de -vraag, hoe hoog de Amerikaanse bijdrage "beslist moet zijn, om het doei van het Herstelprogramma te berei ken. Een volkomen betrouwbaar cri terium heeft men daarvoor niet en na tuurlijk is het Amerikaanse Congres geneigd, zo zuinig mogelijk te zijn. Aan de andere kant zijn de deskun digen het er over eens, dat de E.C.A. met minder dan de gevraagde dollars haar taak niet vervullen kan, nog ge heel afgezien van de psychologische uitwerking, die een verlaging van de credieten zou hebben op Europa, waar men nu eenmaal gewend is, de graad van Amerika's afkeer van het isalo- tionisme af te meten aan geschonken dollars. De strijd om de Marshall-hulp vindt zijn voornaamste oorzaak in de voort schrijdende deflatie. Welke consequen ties moet het Congres trekken uit de voortdurend dalende conjunctuur? Er zijn senatoren en afgevaardigden, die de methode-Keynes willen toepassen. Deze zegt, dat een dalende conjunc tuur door grote staatsuitgaven (uit voering van openbare werken bij voor beeld) kan worden opgevangen. An deren daarentegen menen, dat men nu juist een tekort op de begroting ver mijden moet en daarom dient te be zuinigen. En wanneer men tot deze laatste opvatting overhelt, heeft men heel wat te bezuinigen, want het Amerikaanse begrotingstekort voor 't lopende jaar wordt op niet minder dan 3 milliard dollar geschat. Van het standpunt van de Ameri kaanse volksvertegenwoordiger gezien is het natuurlijk gemakkelijker te be zuinigen op de gelden, die het buiten land ten goede moeten komen, dan op de middelen voor het binnenlandse po. litiek programma, die de kiezers on middellijk beroeren en dit des te meer, wanneer het buitenland ten dele so cialistische experimenten uitvoert, die bijvoorbeeld in staten als Omaha en Nebraska beslist niet populair zijn. Hoe ten slotte de strijd om de cre dieten voor het tweede jaar van het Marshall-plan ook afloopt, in ieder geval zal het de moeite lonen de ten denties op het Capitool met aandacht te volgen. Voor zover de Amerikaanse buitenlandse politiek door dollars be paald wordt, waarover het Congres te beschikken heeft, hangt zij voor een groot deel af van de reactie op de economische ontwikkeling en staat daarom, wanneer de huidige deflatie voortduurt, voor een van haar ern stigste proeven.- Bij het Nederlandse circus Jos. Mul lens heeft zich het merkwaardige ver schijnsel voorgedaan, dat in korte tijd zeven leeuwtjes van één vader wer den geboren. In de nacht van 1 op 2 Juni werden op reis van Coevorden naar Emmen twee leeuwtjes geboren. Dinsdag 14 Juni schonk een andere leeuwin te Heerenveen aan drie jonge leeuwtjes het leven en Donderdag 16 Juni volgde de geboorte van twee leeuwinnetjes. De drie op 14 Juni ge boren leeuwtjes ontvingen Friese na men. De Friese dichter Fedde Sqhurer werd peetvader van één hunner, de andere twee werden naar de roman cier Sjoerd Leiker en naar de voet baller Abe Lenstra genoemd, zodat dus in de toekomst een Fedde, een Sjoerd en een Abe op de programma's der grote internationale circussen zullen prijken. De twee laatstgeboren leeuwinnetjes zullen naar Friese hard- rijd'sters worden genoemd. De vader van dit kroost is de enige leeuw in Europa, die het onder leiding van zijn dompteur Michel van Been (Jefferson) tot koorddanser heeft gebracht. QEZOND HERFSTWEERTJE, vrien den, we mogen niet mopperen. Het zal zoetjes aan wel een beetje kou der worden, maar da's de tijd van het itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiii jaar. Voor de tuinders gaat het lekker; koud weer betekent weinig aanvoer en sumptietent ging aan diggelen; 150 ko- duc weinig doordraaierij. Nu hebben de §e*ResJes ontploften mee. Engeland Haagse onderhandelaars misschien nog ^eweel"t dat het echte schilderij „Ma- tijd genoeg om een nieuwe overeen- donna der rotsen van Da Vinci in Lon- komst voor tien millioen af te sluiten ls' dat in Parijs zal wel een Van met West-Duitsland. Er wordt aan ge dokterd. De aspirine fabrieken mo- Meegeren zijn Spoorwegmannen heb ben 1800 uren vrije tijd besteed voor het "sSfiPÜ Meer dan 200.000 Belgische amb tenaren hebben gistermorgen tussen 10 en 11 uur het werk neergelegd om te protesteren tegen de houding van de regering met betrekking tot het vacantiegeld dat thans 500 fr. be draagt. De ambtenaren wensen een gerïng heeft" de'"titel"afgekeurd. Ze ge - vierde van hun maandsalaris als va- iooft er in! D In Scheveningen ont- cantiegeld. plofte vuurwerk te vroeg en een een gen overigens niet klagen. We kunnen yervaardigen van speelgoed voor de tenslotte niet allemaal met minister Van ,"ln, van katholieke sanatorium te Maarseveen mee, die voor het eerst Van "enlo. C Een opinie-onderzoek in W.- z'n leven naar Indonesië gaat, nu hij er P*ultsland bracht aan et licht dat de als minister mee te maken krijgt. Nu mees'e Duitsers het eens zijn met de Rotterdam de strijd heeft aangebonden bezettingspoiitiek der geallieerden en tegen de blote schilderkunst wordt Rome ook van ccnsuurzucht bevangen. Het gaat contra een eeuwenoud doek van Venus, waar men plotseling een keukenschort tegenaan wil plakken. 't Maakt zo 'n koiide indruk. In Am sterdam bedraagt het aantal onder steunde oude mannen 10.000. De re gering der Sowjetunie heeft een prijs vraag uitgeschreven voor het ontwer pen van vrolijke dassen. £R ZOU IN AMERIKA een film worden gemaakt onder de titel „Ooievaars brengen geen babies": de re- Negenendertig-negen! Wie trekt er nu ook in hartje-winter zijn borstrok uit. Je lijkt Kees van Dongen wel. dat het aantal van hen, die Duitslands schuld aan de oorlog beseffen, groter wordt. Het daghet in den Oosten! In de Russische zone zijn de rantsoenen der geestelijken verlaagd. In Tsje- choslowakije is een wet aangenomen waarbij het aangeven van gevallen van geslachtsziekte verplicht wordt gesteld. JAPAN verrast de wereld op zon derlinge wijze, door het wettelijk toestaan van abortus bij moeders van grote, arme gezinnen. Altijd wat raars, zelden wat goeds. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson is na zijn Europese tournee (waarbij hij o.m. in Moskou zong en sprak) in New York teruggekeerd. In Portsmouth is een Amerikaans eskader aangekomen: slag schip, vijf torpedobootjagers en vier miinenleggers En in Montreal is het eerste Duitse schip aangekomen sinds 1939: het voer' de rood-goud-zwarte vlag van de Weimarrepubliek. In Amerika is een boek verschenen („De misdaad van onze eeuw") waarin wordt gezegd, dat de geallieerden de jongste oorlog hebben uitgelokt en dat Joden en Engelsen de wereld hebben opge hitst. Roosevelt wordt genoemd „een lichamelijk en geestelijk zieke", die zieh omringde met Joodse raadgevers Oe Duitsers «zijn arme. onschuldige slacht offers. Alzo in 1949 en in Amerika. En hierna kan men zich dan ook waar lijk over niets meer verbazen. 70.000 gulden schade door brand te Helmond Gistermiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in een lakspuit- inrichting te Helmond. Het licht brand bare materiaal werd binnen enkele mi nuten oorzaak van een felle uitslaande brand in de werkplaatsen. Hoewel de Helmondse vrijwillige brandweer en de vaste kern spoedig aanwezig waren brandden de werkplaatsen volledig uit. De toonkamers waarin een groot aan tal ameublementen was onderge bracht en omliggende gebouwen kon den behouden worden. Pen vijftiental machines, de volledige lakspuitinrich- ting en een hoeveelheid hout gingen verloren. De schade wordt geraamd op ongeveer 70.000 gulden. Verzekering dekt de schade. Nederlands elftal weer naar Finland? Het is bekend, dat door de slechte weersomstandigheden het bezoek aan de voetbalwedstrijd tussen Finland en Nederland zeer slecht is geweest. Aan gezien de Finse voetbalbond de kos ten van de trip van Kopenhagen naar Helsinki heeft moeten betalen, is het resultaat, in financieel opzicht, voorde Finnen verre van gunstig geweest. Van de zijde der KNVB-officials is de suggestie geuit om het volgend jaar wederom naar Helsinki te komen ten einde een nieuwe wedstrijd tegen het Finse elftal te spelen, een suggestie, welke door de Finse voetbalbond dank baar is aanvaard. De trip in de zomer van 1950 is voor het Nederlands elftal zeer goed moge lijk, aangezien ons land dan een uit wedstrijd heeft tegen Zweden te Stock holm. Het spreekt wel vanzelf, dat de ze suggestie eerst in het bestuur van de KNVB zal moeten worden bespro ken alvorens de aangelegenheid defi nitief zou kunnen worden geregeld.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1