Alkmaar-Bergen aan Zee Uit de geschiedenis van 'ttrammetje GOEDE weg if- Reorganisatie van het Lager Onderwijs Siad m Orngmmg, Veertig jaar tramverbinding Van „Zwaluw" tot „Hoki-poki" AGENDA WHHf CITROEN WAT DE THEATERS BRENGEN 24 Juni 1905 was een dag van grote betekenis voor Bergen en Bergen aan Zee. Op die (lag n.l. is de tramlijn van Alkmaar, welke aanvankelijk niet verder dan Bergen-Binnen liep, doch gedurende de eerste' helft van het jaar 1900 naar Bergen aan Zee werd doorgetrokken, op feestelijke wijze geopend. In de Alkmaarsche Courant van 25 Juni 1909 vonden wjj hierover een verslag, dat wij om zijn curiositeit aan onze lezers anno 1949 niet willen onthouden. Daar het inmiddels al weer 40 jaar geleden is, dat Bergen aan Zee met het grote spoorwegnet werd verbonden (de spoorbreedte der tram is gelijk ann die van de grote treinen), leek het ons niet ondienstig het ontstaan van de (helaas!) laatst overgebleven stoomtram der N.S. na te gaan. 1909,,de Zwaluw", zestien minuien rijtijd In 1903 zijn de eerste gronden aan gekocht ten behoeve van de stoom tram, die Alkmaar met Bergen ver binden zou. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van de heer C. Bosman, in dustrieel in Alkmaar. De heer Bos man achtte het niet gewenst persoon lijk een concessie te verkrijgen, maar het initiatief daartoe te doen uitgaan van de op te richten Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer „Alcmaria". In een vergade ring van de V.V.V. werd een commis- sie gevormd, die zich tot doel moest stellen het tot stand komen van een spoorwegverbinding AlkmaarBergen Als leden dier commissie werden ge kozen de heren C. Bosman, voorzitter, mr. W. C. Bosman, secretaris, J. van Reenen, burgemeester van Bergen, penningmeester, G. Rioping, burge meester van Alkmaar en jhr. P. van Foreest te Heiloo. Deze commissie is al spoedig sa mengesmolten met een gelijksoortige commissie uit Egmond aan Zee. De exploitatie van het traject Eg- mondAlkmaarBergen zou worden opgedragen aan de H.IJ.S.M. en toen de plannen door de regering en de H.IJ.S.M. goedgekeurd waren, werd een N.V. (de N.V. Stoomtramweg Mij. EgmondAlkmaarBergen) op gericht met aandelen. Het Rijk en de provincie Noord-Holland gaven een renteloos voorschot. O.a. namen de ge meente Bergen, particulieren en de provincie aandelen. Dit laatste was een unicum. Het geld was dus aanwezig, de baan werd aangelegd en de H.IJ.S.M. was exploitant. In 1905 reed de eerste tram. Een leder kan begrijpen, wat dit voor de dorpsbewoners betekende, die tot nu toe aangewezen waren om te voet te gaan, of met paard en wagen (zo deze voorhanden waren) om de stad te be reiken. Bergen en de Egmonden wa ren uit hun isolement verlost! De eerste verbinding met zee. Dank zij het initiatief van de heer en mevrouw Van Reenen werd in 1906 een straatweg naar zee aangelegd. Het bouwmateriaal voo. de eerste huizen van Bergen aan Zee werd van De Franschman af per decauvillespoor 'vervoerd. In de zomer van 1907 reed een brik over de nieuwe weg, die enke le passagiers vervoeren kon, maar dit primitieve rijtuig vermocht niet in de behoefte te voorzien. In de zomer van 1918 nu wc. de „lorrie-baan" inge schakeld. Het smalspoortje werd doorgetrokken tot de Ronde kom en de heer Van Reenen liet twee lorrie rijtuigen vervaardigen, die, elk ge trokken door één paard, dat natuur lek naast het werkspoor moest lo pen, 30 passagiers konden vervoeren. De „lorrie" bestond uit onderstellen van kipkarren, waarop een houten stellage met een lange bank in het mid.den (zitplaatsen dos dos). Tegelijkertijd vertrok één lorrie van zee en één van de Stonde Kom. Bii de Franschman was één bocht te scherp om ineens genomen te kunnen wor den. Daarom was er een draaischijf aangebracht. De passagiers werd op dat punt beleefd verzocht uit te stappen en te helpen draaien. Halver wege ontmoetten de lorries elkaar dan. Een wissel was er niet, dus stap te men over. Met dit bijzondere vervoermiddel, dat veel' succes oogstte en tot pret aan leiding gaf, werden in die éne zomer meer dan 14.000 personen vervoerd voor de civiele prijs van één dubbeltje per persoon, kinderen half geld. De heer Van Reenen motst soms op Zon dag gauw nog kaartjes cyclostyleren. De spoorljjn AlkmaarBergen doorgetrokken Het voorstel, dat de heer J. van Reenen in een vergadering van de com missarissen der N.V. Stoomtramweg Mij. Egmond—AlkmaarBergen ter tafel bracht om de bestaande spoor lijn AlkmaarBergen door te trekken naar zee, werd niet toegejuicht. Men zag allerlei financiële bezwaren, vooral van de zijde van Egmond, on danks de bereidverklaring van de heer Van Reenen om de grond gratis af te staan. De H.IJ.S.M. deelde evenwel mede, bereid te zijn het plan uit tl voeren geheel buiten de N.V. om, onder be paalde voorwaarden. De in Juni 1908 opgerichte N.V. Bouw-Exploitatie Mij. Bergen aan Zee, waarvan de heer J. van Reenen directeur was, moest o.a. de rente van de aanlegkosten garan deren en de grond in gebruik afstaan. De N.V. Bergen aan Zee moest wel in het verlies bijdragen (wat in de practijk nog nooit is gebeurd) maar zou niet deelnemen in de winst. Als vergoeding kreeg de N.V. een aantal persoonlijke vrijkaarten Bergen Bergen aan Zee. De H.IJ.S.M. droeg de heer ing. De Kanter op, in overleg met de heer Van Rgenen de spoorbaan te ontwerpen. De baan werd in een flauwe helling aangelegd, steeg tot 10 meter boven A.P. en er were vol doende grond gereserveerd, dat daar op dubbel spoor kon worden aange bracht. Van De Franschman af was reeds vroeger de helmbeplanting zo danig aangebracht, dat de dichtgesto- ven Schelpweg naar zee weer tot een geul vrij kon stuiven. Door deze geul werd de trambaan gelegd. Veertig jaar geleden. 24 Juni 1909 was voor Bergen aan Zee de grote dag, waarover wij in de Alkmaarsche Courant d.d. 25 Juni 1909 het volgende lazen: „Het was gisteren voor de gemeente Bergen een zeer gewichtige dag. Het ijzeren paard „De Neushoorn" zou officieel voor het eerst de baan berij den, die de Bergensche bosschen door Hollands duin met Neerlands strand verbindt, welke verbinding er onge twijfeld veel toe zal bijdragen door de verscheidenheid, die men op het ge bied van natuurschoon thans in de gemeente Bergen kan genieten, deze plaats tot één der eerste plaatsen van ontspanning te maken van Nederland en daarbuiten. Bergen gaat vooruit, dank zij het initiatief en het krachtig optreden van den heer J. van Reenen, burgemeester. Mocht, zooals wij in 't verslag van de trambaan Egmond AlkmaarBergen lazen, eerst in Fe- (Ontleend aan onze Advertentierubriek) ZATERDAG I-T.rmonie Theater, 7 en 9.30 u.: Johnny Belinda (18 j. *>r) (geprolongeerd). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De dok ter kiest een vrouw (14 jaar). Cine- r America! 7 en 9.30 uur: Het drei gende water (18 jaar). Muziektuin, 8 uur: Turnwedstrijden en kampioenschappen. ZONDAG Harmonie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Johnny Belinda (18 jaar) (geprolon geerd). Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: De dokter kiest! een vrouw (14 jaar). Cinema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Het dreigende water (18 jaar). Muziektuin, 9 uur v.m. en 2 uur n.m. Turnwedstrijden; 8 uur dansen. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Johnny Be linda (18 jaar) geprolongeerd. Vic toria Theater, 8 uur: 'De dokter kiest een vrouw (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Het dreigende water, 18 jaar. Muziektuin, 8 uur n.m.: Openlucht bijeenkomst Partij van de Arbeid. Spre kers, muziek en zang. Vooraf mars door .Excelsior" vanaf Canadaplein. AFDELING PARAPLUIE-REPARATIE. Om aan vele wensen onzer Clientele te voldoen, hebbben wij heden een staalboekje samengesteld voor het overtrekken van parapluies. WOLTERING—WACKERS, PAYGLOP 6, TEL. 3581, ALKMAAR. bruari 1.1. de totstandkoming van de baan Bergen naar Bergen aan Zee de finitief zijn besloten, thans, 24 Juni de baan te zien geopend, toont, dat „men laat er gras over groeien" voor deze onderneming in 't minst niet van toe passing was. De Raad van Toezicht van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, vertegenwoordigd door de heeren Kalff, 's Jacob, Bogaerdt, Roessing, Van Iterson en den heer De Kanter, ingen., kwam gistermorgen aan het station te Alkmaar aan, waar een extra tram gereed stond om hen met nog eenige andere heeren, waar onder wij opmerkten de heeren jhr. mr. P. van Foreest, mr. W. C. Bos man, Van Manen, Rottema en mr. Voüte naar Bergen te brengen. Bij aankomst aldaar waren aan het sta tion aanwezig de heer en mevrouw Van Reenen en familie en de leden van den Raad. Na een kort oponthoud al daar werd door den heer Roessing een kort woord gesproken, waarbij hij wees op het groote belang, dat er voor Bergen aan de totstandkoming van deze lijn is verbonden, op de kracht en de energie, die de heer Van Reenen bij de totstandkoming had ge toond en waarbij hij ten slotte er den wensch aan toevoegde, dat Bergen moge bloeien, dat de heer Van Ree nen nog langen tijd die bloei zal mo gen aanschouwen. Nadat het gezelschap in den trein, bediend door den machinist Meijboer en den conducteur Kaptein, had plaats genomen, werd de reis naar Bergen aan Zee aanvaard. Moeilijk zal men in ons land een tweede tram kunnen vinden, die zulk een fantastische weg af te leggen heeft, vol bewondering is men daar over, een trein door bergen of door bosschen heeft men meer, maar een trein door de duinen, men vindt hem alleen van Bergen naar Bergen aan Zee.' Bergen aan Zee, voor een jaar of drie nog een onaangestipte plek op de landkaart, is thans een plekje, dat dezen zomer door duizenden zal wor den bezocht. Plannen zijn aanhangig tot het bouwen van verschillende hui zen, terwijl de grondslagen zijn gelegd tot hej stichten van een dorp, hetgeen zal geschieden onder leiding van den bekenden architect Berlage. Direct na aankomst van de tram aan het station, dat 'zeer goed is en even groot is als het station te Ber gen en waarvan chef is de heer A. J. Peters, begaf het groote gezelschap zich langg den nieuw aangelegden straatweg naar het hotel Nassau Ber gen, waar de familie Van Reenen de gasten een luncheon aanbood. Dat het op dit luncheon niet ontbroken heeft aan menig hartelijk woord, getuigen de van belangstelling in de grootsche onderneming, uitende de beste wen- schen voor den verderen bloei, zal on- noodig zijn aan te halen. Vermelden wij slechts nog, dat de muziek van 't Berger fanfarecorps, onder leiding van den heer Otto, eenige nummers ten gehoore gaf." Aldus vonden wij in de Alkmaarsche Courant van 25 Juni 1909. 1949: Hoki-pokidrie minuien sneller ook voor U zoo snelle, comfortabele met muurvaste ligging betrouwbare, voordelige Bergen N.H. Telefoon 2456 CINEMA AMERICAIN Het dreigende water vrouw VICTORIA-THEATER De dokter kiest een „De dokter kiest een vrouw" werd geannonceerd als een heerlijke film en al valt over smaak nu eenmaal niet te twisten, toch kunnen wij ons in grote n lijnen wel met deze j uitspraak verenigen. ■•Vooropgesteld, het pro duct is zonder enige pretentie en de hande lingen zijn voor een belangrijk deel kol der, maar deze hutspot van onzin en vermake lijke situaties is ge kruid met een flonke rende dialoog. Zo is RAY MtllAND een echte vacantiefilm verkregen, die het publiek, dat een van deze gure zomerdagen met een bios- coopje wil besluiten, kostelijk kan amu seren. In de hoofdrollen Loretta Young die het handboek voor oude vrijsters schreef en Ray Milland als de dokter, die door een gefingeerd huwelijk het ambt van hoogleraar verkrijgt. Dat ten slotte de manrienhaatster capituleert en de professor nog andere hobbies blijkt te hebben dan het onderzoek naar mi graine, vormt het gelukkige slot van een vlotte film. In het voorprogramma behalve nationaal en internationaal nieuws, w.o. een reportage van Dene marken—Nederland, een gooi- en smijt- filmpje, waarin de slagroom van de bon dijkt en de taarten als vliegende schij ven in het rond vliegen. De Raaff en Schutte concerteerden Het piano-duo André de Raaff en Jaoques Schutte, dat pianistisch voor treffelijk speelt, en bovendien zeer homogeen in het samenspel is, heeft zich ingesteld op een bepaald genre muziek, waarvoor de massa een grote interesse heeft. De wijze waarop ze dit doen, is meesterlijk. We mogen hun dus nooit verwijten, bijv. „waarom speelt u geen Mozart?" De bedoeling is klaarblijkelijk te bewijzen dat ook de lichte muzen hun charme bezitten en dat ook de meest kunstzinnige geest ontspanning behoeft. De concerteren den weten n.l. die behoefte volkomen te bevredigen. Z-o beleefden we de emotie van de Liebestraum van Liszt en het effect van de 14e Rhapsodie. De uitermate charmante Tango van Albeniz en de opwindende rhythmen in de Vuurdans van De Falla. Het War saw concerto van Addinsell en de muziek van de zo populaire Gershwin verkregen precies het effectieve accent die ze nodig hadden. De alt-zangeres Lien Koster verleen de aan dit concert medewerking. Hier voor zijn we wel ten zeerste erkente lijk, want het betekende weer de ken nismaking met een artiste in het bezit van een subliem getimbreerde altstem. Haar interpretatie is intensief muzi kaal, de door haar gezongen negro spirituals en de Hongaarse volksmelo dieën bewezen dit. Deze zangeres heeft artistiek nog veel meer in de mars, en dit hopen we van haar hier nog eens te horen. De pianisten begeleidden de zange res subliem. Het sluitstuk van deze brillante avond bestond uit wals-para- frase van Joh. Strauss voor twee vleu gels. Het publiek, waaronder veel van de jongere generatie, reageerde op dit alles buitengewoon enthousiast. Het werd voor de uitvoerenden een ecla tant succes, en zonder toegift, kon men het podium niet verlaten. Bij wijze van zomerconcert zou een reprise van deze avond het zeker wel doen. De belang stelling in ,,'t Gulden Vlies" was zeer bevredigend te noemen. Ms. Vergadering zonder resultaat Gisteravond belegde de „Vereniging voor ziekenhuisverpleging" een buiten gewone algemene ledenvergadering in het vergaderlokaal aan De Heul, waar het besluit genomen moest worden, de vereniging te ontbinden en op te rich ten de „Algemene vereniging voor Ziekenhuisverpleging Noord-Holland- Noord". De voorzitter, de heer v. El- burg, zette uiteen, dat deze maatregel door overheidsbepalingen noodzakelijk werd. Waar echter de aanwezigheid van honderd leden vereist is voor het nemen van het besluit, en het aantal bezoekers der vergadering slechts 20 bedroeg, zal volgende week opnieuw een bijeenkomst worden belegd, om dan te tweeden male te trachten, tot een resultaat te komen. In Cinema Americain draait deze week „Dark Waters", een boeiende, soms angstaanjagende film. Het is het verhaal van een jonge vrouw, die een schipbreuk meemaakt, waarbij zij al haar naaste familieleden verliest. Zij zelf moet na dit ongeval geruime tijd in een ziekenhuis opgenomen worden. Lichamelijk volkomen genezen wordt zij na een jaar ontslagen, doch geeste lijk is zij nog niet geheel hersteld. De suikerplantage van haar oom en tante 'a niet de juiste omgeving om haar ge schokte zenuwen te herstellen. De my steries, die zich daar afspelen, zijn zelfs in staat het publiek in de zaal angstige momenten te bezorgen, niet in het niinst door het suggestieve spel van Thomas Mitchell. Merle Oberon in de hoofdrol en Franchot Tone als haar tegenspeler doen voor Mitchell echter weinig on der, hoewel het ons van 't hart moet, dat wij hier en daar wat meer beheer sing in het spel van Merle Oberon had den willen zien. De bedrijfsvoetbal competitie De uitslagen van ^de wedstrijden voor do Bedrijsvoetbalcompetitie, welke deze week werden gespeeld, zijn als volgt: Afdeling A: Postillon-Sfcigers 2-1; 't Hoon Huys-TSV 1—>1; Povay—Ringers I 5-1; Huls- kamp Boys-Conijn 1—1; Lichtbedrijven-APSV 11 2-0. Afdeling B: VIVO Boys-Centra 3-1; Melk boeren—Rhodesia 4—1; Chevrolet Boys—Alkm Courant 1—1; Papierduivels—Stoel 3—2, Afdeling C: BBC—Krom 4—4; Black Boy« —Ford Boys 0-2; Telefonia—Nagengast 3-]. POA—Ypma 0—2; Ringers II—Perzifo 0—2. Uit de onderstaande standen blijkt wel dat er weinig veranderingen zijn gekomen. Alleen in Afdeling B heeft de Reiniging zijn voor. sprong tot drie punten vergroot. A» Povay 5 4 1 o 9 't Hoge Huys 5 4 1 0 9 Lichtbedrijven 5 3 1 l 7 TSV 5 2 2 lg Slagers 4 2 1 1 5 Ringers I' 5 2 1 2 5 APSV III 5 12 2 4 Conijn 5' 0 2 3 2 Hulskamp Boys 4 0 1 3 j Postillon 5 0 0 5 0 B: Reiniging 5 4 1 0 9 Alkm. Courant 5 2 2 1 g Melkboeren 5 2 I 2 5 Papierduivels 3. 2 0 1 4 Rhodesia 4 2 0 2 4 Centra 4 1 2 1 Chevrolet Boys 5 l 2 SOVA 3 1 1 1 j VIVO 5 113 3 Stoel 5 1 0 4 J C: Krom 5 4 1 0 9 BBC 5 3 2 0 8 Telefonia 5 3 1 1 j Ford Boys 5 2 1 2 5 Ypma 5 2 1 2 5 Nagengast 4 2 0 2 4 Perzifo 4 2 O 2 4 POA 4 1 0 3 2 Black Boys 5 1 0.4 2 Ringers II 4 0 0 4 0 Drukke ouderavond op T esselschadeschool Dezer dagen had in het gymnastiek lokaal aan de Ridderstraat een ouder avond plaats van de Tesselschadeschool, waarvoor zeer' grote belangstelling be stond. Meer dan driehonderd ouders waren aanwezig. De belangrijkheid van het te behandelen onderwerp, n.l. de reorganisatie van het Lager Onderwijs, was aan deze grote opkomst uiteraard niet vreemd. De bijeenkomst werd geleid door mr. H. Scholten, die de heer Sietsma heeft opgevolgd als voorzitter der ouder commissie. De heer H. W. Holsmuller heeft de functie van secretaris bereid willig overgenomen van de heer v. d. Elburg. In verband met de beschikbare tijd werd besloten de benoeming van een oudercommissie tot een nader te bepa len tijdstip uit te stellen. Dat de finan ciën er goed voorstaan bleek uit het heldere verslag van mevrouw Van Amstél. Nadat ook de notulen waren goedge keurd nam het hoofd der school, de heer C. v. d. Beidt het woord. Deze ving zijn betoog aan met erop te wijzen, dat de zeer grote belangstel ling van de ouders nauw samenhangt met het probleem van de opvoeding hunner kinderen. Het gezin tezamen met de school zullen zorgdragen voor de geestelijke groei van de jeugd. Daarom is samenwerking tussen gezin en school noodzakelijk, want hoe meer de leerkrachten weten van de huiselijke omstandigheden, hoe beter kunnen zij hun leerlingen beoordelen. Hoewel ge durende zes of meer jaren het onderwijs gericht is op het bijbrengen van parate kennis, is toch één van de belangrijkste taken van dit onderwijs het mede ar beiden aan de zedelijke vorming van de individu. Omdat de prille jeugd blijkens onderzoekingen voor een groot deel be slissend is voor de latere vorming, is het zaak, het kind in de omgeving te bren gen waar het zich thuis voelt. Feitelijk zou het zó moeten zijn, dat de school in de plaats zou kunnen treden van het goede gezinsleven. Daarom is de vraag, welke man of vrouw voor de klas staat van zulk een eminente bete kenis. Voorwaarde is het scheppen van die sfeer waarin kinderen geestelijk actief bezig kunnen zijn. Het was spr. een behoefte, de leer krachten een woord van hartelijke dank te brengen voor de wijze, waarop zij hun taak vervulden, want dank zij hun aller medewerking werd de school tct wat zij nü is. Het ligt In de bedoeling van het ge- meentehestnnr aan het huidige samen stel van het lager onderwijs een andere vorm te geven. De Tesselschadeschool zal haar tien klassen niet behouden, maar omgezet worden in een school met zes klassen. Over het voor en tegen van Oprichting Oud-Katholieke kerk te Alkmaar Gisteravond werd in een zeer goed bezochte gemeenteavond, welke ge houden werd in de consistorie van de Lutherse Kerk, tot oprichting besloten van een eigen gemeente der Oud-Ka tholieke Kerk. Met algemene stemmen werd als schutspatroon voor deze kerk ge noemd Adalbert. Zo spoedig als mogelijk is zal met de bouw van een kerk worden begon- men. Ook de oprichting van diverse verenigingen werd besproken. Naast de reeds bestaande jongeliedenafde- Jing „St. Laurens" hoopt men te kun nen komen tot oprichting van een zangvereniging en een vrouwenkrans. De vergadering werd geleid door pastoor v. d. Poll uit Krommenie en werd mede bijgewoond door de pas toors Van Zanten (Egmond aan Zee) en Swart vana Amsterdam, die beiden hun volle medewerking toezegden. welk plan dan ook wordt reeds jaren gepraat. Dit wilde spr. dan ook niet doen. Het onderwijs aan de Tessel schadeschool was erop gebaseerd, in zes jaar op te leiden voor de Middelbare School. Dit opleiden zal nu uitsluitend beperkt worden tot een vijfde en zesde, leerjaar en daartoe zal een nieuw soort school in het leven worden geroepen, de centrale opleidingsschool, die geen eer ste, tweede, derde en vierde leerjaar zal hebben. De heer v. d. Beidt deelde mede, aan gezocht te zijn als hoofd van deze nieuwe school, doch te hebben gemeend aan te moeten blijven. Voortaan zal in de vierde klassen van de Alkmaarse scholen worden nagegaan welke leer lingen geschikt zijn voor de Opleidings school, en de ouders zal worden ge vraagd of zij dié overplaatsing wensen. Nadrukkelijk verzekerde spreker, dat van een dwingende bevoegdheid geen sprake is. Ook minder vlugge leerlingen worden van het M.O. niet uitgesloten, want zij kunnen altijd nog geplaatst worden in het zevende leerjaar van de school van de heer K. Bos, die speciaal opleidt voor het toelatingsexamen. De ouders behouden dus hun,volle vrijheid. Aan de Tesselschadeschool zullen de parallelklassen 1, 2 en 3 gaan verdwijnen. Leerlingen uit de buurt van het Bergerkwartier worden overge plaatst naar de Finse school. De Tessel schadeschool blijft opleiden voor de klassen die per 1 Augustus 5 en 6 zullen zijn. Voor die beide klassen verandert er dus de komende twee jaar niets. Het vrij komende lokaal hoopte spr. inge richt te krijgen als handenarbeid-loka liteit. Na deze duidelijke uiteenzetting van de heer v. d. Beidt hebben de ouders in de verschillende leslokalen het werk hunner kinderen bewonderd in de vorm van-teken ineen, kaartjes, opstelschriften en handwerkjes. Stichting 1940-'45 Men verzoekt ons opname van het volgende: Geachte Alkmaarders, herinnert V zich nog de overval van 12 Mei 1944 op het distributiekantoor te Heiloo? Acht KP-ers en één medewerkende ambtena- resse zorgden door die overval, dat de L.O. in het bezit gesteld kon worden van pl.m. 17000 bonkaarten en 47.000 rantsoenen levensmiddelen! Ongeveer 25000 onderduikers werden door die overval weer een maand dichter bij de bevrijding gebracht. Misschien was het uw eigen zoon, man of vader wel, of wellicht U zelf, die door die kraak weer een maand kon leven! Hebt U zich dan wel eens afgevraagd, wat er van die acht KP-ers is geworden? Hier is het antwoord: zes ervan verloren door den bezetter het leven! Zes van de acht overvallers betaalden met hun eigen dood het leveh van hen, die zij hielpen! Zes van de acht lieten vrouw en kinde ren en ouders achter onder de hoede van het gehele Nederlandse volk, erop vertrouwend dat dit volk straks zijn plicht zou verstaan. En niet alleen deze zes, maar ook de vele anderen, die vie len. bijv. de gevallenen van de L.O., RVV, PBC. enz. rekenden daarop. Als U kijkt naar uw zoon of man, die door hun hulp de bezetting doorkwam, bedenkt dan. dat zij leven door hun dood. Bedenkt dan. dat voor hun vrij heid eeri andere familie een groot ver lies leed. Deze familie mag door het leven van uw familielid geen gebrek lijden. Indien U de redding van uw fa milielid waardeert, dan kunt U aiet anders dan contribuant worden v~$i de Stichting 19401945. 'Gehoorzaamt aan uw plicht, vandaag nog! U kunt zich als contribuant opgeven bij de volgende adressen: J. F. H. Plas, Westerweg 151; J. M. P. de Bie. Julianastraat 15; R. Wilde- boer. Boezemsingel 82: A. M. Greida- nusLabberté. Julianastraat 15; G. Polak. Snaarmanslaan 121: J. Souten- dijk, Macl. Pontstraat 36; F. Kaarsema ker, Stationsweg 33; J. van Dijk, Wes terweg 328; O. de Ruiter, Heul la.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2