Sportperikelen aan de Langedijk 'nderwijs Vervolg Stadsnieuws Soldaat Pannekeet met militaire eer begraven Niet alles is botertje tot de boom Een lamme en een blinde Bergen Heer-Hugowaard Soldaat Tesselaar terecht Portret van de week Heiloo Spoedeisende raadsvergadering patste N ieuws Wijlen generaal Spoor Commandeur M. W. O. VAN MARSDIEP TOT IJ Raadsverkiezingen in onze provincie svoet-bal- tifie wedstrijden voor do welke deze week i volgt: Sogers 2-1; 't Hoog# I 5-1; Huls- Lichtbedrijven—APSV ys—Centra 3—1; Melk- Chevrolet Boys-Alkm. veis—Stoel 3—2. om 4-4; Black Boy, fonia—Nagengast 3-1; rs II—Perzifo 0-2. blijkt wel dat zijn gekomen. Alleen Reiniging zijn voor- rergroot. 5 4 1 0 9 5 4 1 0 9 5 3 1 1 7 5 2 2 1 6 4 2 1 1 5 5 2 1 2 5 5 1 2 2 4 5' 0 2 3 2 4 0 1 3 1 5 0 0 5 0 5 4 1 0 '9 5 2 2 1 6 5 2 1 2 5 3 2 0 1 4 4 2 0 2 4 4 1 2 1 4 5 1 2 2 4 3 1 1 1 3 5 1 1 3 3 5 1 0 4 2 5 4 1 0 9 5 3 2 0 8 5 3 1 1 7 .5 2 1 2 5 5 2 1 2 5 4 2 0 2 4 4 2 0 2 4 4 1 0 3 2 5 1 0 - 4 2 4 0 0 4 0 ordt reeds jaren r. dan ook niet aan de Tessel- gebaseerd, in zes or de Middelbare zal nu uitsluitend on vijfde en zesde il een nieuw soort >rden geroepen, de iool, die geen eer- vierde leerjaar deelde mede, aan- hoofd van deze e hebben gemeend i. Voortaan zal in n de Alkmaarse igaan welke leer- oor de Opleidings- rs zal worden ge- rplaatsing wensen, erde spreker, dat bevoegdheid geen vlugge leerlingen niet uitgesloten, ijd nog geplaatst le leerjaar van de Bos, die speciaal tingsexamen. [en dus hun,volle Tesselschadeschool sen 1, 2 en 3 gaan n uit de buurt van worden overge- school. De Tessel- jpleiden voor de ustus 5 en 6 zullen klassen verandert vee jaar niets. Het I hoopte spr. inge- landenarbeid-loka- uiteenzetting van bben de ouders in Dkalen het werk mderd in de vorm jes, opstelschriften 1940-'45 opname van het ers, herinnert '1 an 12 Mei 1944 op 1 te Heiloo? Acht 'erkende ambtena- overval, dat de steld kon worden aarten en 47.000 Idelen! Ongeveer verden door die and dichter bij de Misschien was het of vader wel, of or die kraak weer Hebt U zich dan wat er van die den? Hier is het verloren door den 'es van de acht met hun eigen ;n. die zij hielpen! vrouw en kinde onder de hoede landse volk, erop volk straks zijn n niet alleen deze anderen, die vie- ■n van de L.O., enden daarop. r zoon of man, die ■etting doorkwam, leven door hun at voor hun vrij de een groot ver- lie mag door het did geen gebrek dding van uw fa- n kunt TJ niet itworden vajj de Gehoorzaamt aan g! U kunt zich als bij de volgende ;erweg 151: J. M. it 15; R. Wilde- A. M. Greida- ïastraat 15; O. 121; J. Souten- 36; F. Kaarsema- r. van Dijk, Was- er, Heul la. Hedenmorgen is de 19-jarige Alk maarse soldaat Piet Pannekeet met mi litaire eer ter aarde besteld. Donderdag werd hij bij een legeroefening op de Leusderheide door een z.g. l°sse oefen patroon, die op vier meter afstand van hem werd afgeschoten, in zijn buik geraakt aan de gevolgen, waarvan hij enkele uren later in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort is over leden. Te 9 uur werd in de kerk van de H. Laurentius door de Hoogeerw. Heer Deken J. T. Jacobs een Mis van Re quiem opgedragen, waarna op het kerkhof St. Barbara de absoute werd verricht door de Weleerw. Heer Kape laan L. Voets. Onder het gelui van de klok der Laurentiuskerk werd de stoet op het Verdronkenoórd geformeerd, om ver volgens door de stad naar het R.K. kerkhof St. Barbara te trekken. Langs de -gehele weg stond een haag van be langstellenden en ook op de begraaf plaats was de belangstelling overwel digend groot. Dof klonken de omfloerste trommen der drie tamboer-hoornblazers die de stoet voorafgingen. Met langzame pas volgden daarachter de twaalf man schappen van het vuurpeloton, samen gesteld uit militairen van het garni zoen Alkmaar. Ter weerszijden van de wagen met het stoffelijk overschot gin gen twee slippendragers, de wagen werd gevolgd door een detachement van twaalf man, waarachter vier mi litairen gingen, die bloemstukken droe gen, waaronder zich een krans en een bloemstuk bevonden als afscheidsgroet van de kameraden van de overledene. Na de drie volgrijtuigen volgden vijf tig man van h'et garderegiment Grena diers uit Amersfoort. Het geheel stond onder leiding van de tweede luitenant P. J. Oud. Tussen twee hagen van belangstel lenden door schreed het detachement naar de geqpende groeve, waarna het vuurpeloton zich ter weerszijden op stelde. Onder doodse stilte daalde de kist vervolgens, terwijl de geweren werden gepresenteerd 'en de aanwezige militairen onbeweeglijk in de houding stonden. Kort klonk daarop het beve1: „Salvo-vuur.aan". Twaalf geweer lopen verhieven zich. twaalf vingers spanden zich om de trekker. Toen da verde het salvo over de stille doden akker als een laatste afscheidsgroet aan de soldaat Pannekeet, die zijn leven gaf in dienst van bet vaderland. De plechtigheid werd bijgewoond door de garnizoenscommandant van Alkmaar, de majoor Houbolt, door de kapitein H. Kraayenoord als vertegen woordiger van de regimentscomman dant van het regiment enadiers uit Amersfoort, door de aalmoezenier de majoor Hulshoff en de majoor G. de Vries, eveneens van het regiment Gre nadiers. Alkmaars burgemeester, mr. dr. Wytema gaf aan de groeve eveneens van zijn belangstelling blijk. ,-Sf Ceacsfêa" in uniform ,.St. Caecilia". het harmoniecorps van de Kath. Arbeiders Beweging, dat in November van dit jaar 30 jaar be staat, zal dan het zilveren jubileum vieren, dat vijf jaar geleden tenge volge van de bezetting niet gevierd kon worden. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heren L. van Jaars veld, Fr. Otten, G. van Slingerland, A. W. Geels en P. Bakkum, dat zich voorstelt, met medewerking van de Alkmaarse burgerij, „St. Caecilia" als jubileumgeschenk uniformen- aan te bieden voor de leden van zijn corps; het corps zelf spaart al enige tijd,, doch het benodigde bedrag is nog lang niet bijeen. Om de actie van dit comité te on dersteunen zal „St. Caecilia" weke lijks telkens in een andere stads wijk een muzikale rondgang ma ken; gisteravond werd hiermee be gonnen en kreeg het Uitenboschkwar- tier bezoek van het muziekcorps, dat de slagzin voor deze actie; „St. Cae cilia in uniform", is U dat 'n daalder waard?" op een spandoek meevoerde. Vanmiddag maakt St. Caecilia even eens een muzikale rondgang door de stad, ter ondersteuning van de collecte voor de Reclassering en Maandagavond werkt het corps mee aan een propa- gandaoptocht van de KVP van Waag- plein naar Gulden Vlies. Het comité, dat reeds een bedrag van ruim f 300.voor het uniform fonds ontving, zal gaarne bijdragen voor dit doel in ontvangst nemen. Men kan zijn bijdrage ook storten op giro 1495 van de Noorderbank, onder ver melding: Voor de uniformen van St. Caecilia. Wedstrijden Kennemer Damkring Donderdagavond werd op de club van WDO te Alkmaar, de wedstrijden om de kampioenschappen (in 3 afd.) van de Kennemer Damkring voortge zet en wel met de volgende resultaten: le afd. C. Dammer—C. Ory 20, H. J. Toepoelvd Pavert afgebr., A. Bur gertC. de Graaff 02. 2e afd.: J. Schipper Sr.—C. Juffer mans 02, R. Zaadnoordijk—W. Hoo- geboom 20,G. vd Kuyt—J Helder 20, A. BosmanP. vd Himst afgebr. 3e afd.: J. Schipper Jr.J. Deich- mann 11, J. OostenbroekH. Hom- ma 02. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR. De wedstrijden om dit kampioen schap werden gisteravond in café Ha ring voortgezet en wel met de volgen de resultaten: Th. J. de HaasH. Krui- der 11, Hemels—de Bree 11. F. Slot—N. Oud 2—0, M. Oud—H. J. Toe- Poel 11, J. JornaP. Smolenaars afgebroken. J-JET IS MET DE SPORT aan de Langedijk niet direct botertje tot de boom. Daar is LSYV, dat in de verdrukking kwam; DTS, dat op een schoen en een klomp aan degradatie wist te ontkomen; de zwemverenigingen, die een imaginair bestaan leiden. Tot de weinige verenigingen op gebied van sport en lichamelijke oefening, behoren de gymnastiekverenigingen. De inventaris is voorts niet zo rijk gevarieerd; aai# de Langedijk wordt niet getennist, niet „gehockeyd", niet „gewaterpolo'd" en de Langedijkers rijden geen paard, komen niet op de wielercircuits en weten amper wat een base-bail of rugby is. tijd om alle sportliefhebbers er aan hun haren bij te slepen. Nou en dan maar aanpakken, hè? Een gedeelte met de schop en de kruiwagen en een ander gedeelte aan 't bedelen voor de nodige materialen. En als het dan blijkt, dat het inderdaad menens is daar in Broek, zou het misschien nog wel eens kun nen gebeuren, dat het gemeentebestuur gaat zoeken of er hier of daar nog niet een paar losse centen zijn voor enige subsidies. Maar dat „geef ons"nee. In een nummer van enkele dagen geleden kunt u het verhaal lezen over de voorgenomen stichting van eèn muziektent in Broek. Er is veel energie besteed aan wat-in feite een uilen dra gen naar Athene was. En voor de in derdaad urgente behoefte aan sport velden, komen we niet verder dan een 'eus op een bord. Hoor eens, onbekende scribent, doe rou niet zo kleinzerig en begin. Als het begin vertrouwen wekt, kun je er staat op maken, dat er meer mensen hun medewerking zullen tonen dan je nu verwacht. Niet altijd en alles van bovenaf. Een sportveld? Goedmaar ver schaf het je zelf. De moeilijkheden, waarmee L.S.V.V. worstelt, zijn in. een afzonderlijk be richtje al even aangestipt en 'culmine ren in te weinig intensieve training, veel jongens in Indonesië en wat kleinere bezwaren. Wat D.T.S. zo han- dicapt is minder gemakkelijk te om schrijven, want zoveel hoofden, zoveel zinnen. Maar dit is wel een feit: wan neer men er in niet slaagt de interne moeilijkheden op te lossen, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat D.T.S. het volgende seizoen de laatste trein op het nippertje mist. Het meest logische zou natuurlijk zijn, wanneer beide ploegen tot één geheel zouden worden versmolten. Het resultaat zou de formatie van een pioeg zijn, waarvan de prestaties het bekijken zeer waarschijnlijk de moeite waard zou zijn. Maar dat schijnt niet mogelijk. Om principiële redenen? Principes zijn tere zaken, die in hun tegen hebben, dat men in blinde ijver wel eens het kind met het badwater wegsmijt. Nu is de toestand zo, dat een blinde naast een lamme voortsukkelt en dat is niet noodzakelijk uit gebrek aan krachten. Alleen de verdeling in twee kampen is daar één der redenen van. Te betreuren, zéker! Maar zo is ons land nu eenmaal op alle gebied. En waarom dan niet aan de Langedijk op het tweede rangs gebied van koning Voetbal? Het Broeker sportveld. Ja, Broek is óók een voetbalterrein rijk. Weliswaar is het niei zo erg groot en r.iet in zo'n prima staat verkerend. Maar de Broeker voetbalclubs hebben ook de leeftijd van een volwassene be reikt en kwamen nooit uit boven het stadium van een lijdensgeschiedenis onder ons. fnfin, hoe dit °°h zij: Broek heeft een eigen voetbalveld. Er staan nog echte doelpalen op en er omheen staat een afrastering in arren moede te verroesten. Er wordt nog wel eens gevoetbald ook. Zaterdagmiddags, als net de jeugdige enthousiastelingen al te benauwd wordt en ze hun over- schuimende energie wegtrappen op een voetbal, welke ook nog niet weet of hij zoveel uitbundigheid wel kan ver dragen. En tijdens de rest van de week profiteren de geiten van het hoge gras. Op één der verkiezingsborden werd door „de jeugd" van Broek om een goed en dat laatste woordje was dik onderstreept! sportveld gevraagd. Het doet een mens goed, wanneer zulke reacties openbaar worden. Alleen het eerste woord, waarmee de leus begint, lijkt minder goed gekozen. Dat „geef" is niet helemaal je dat. Nu wordt er iets gefluisterd. Zoiets van: de gemeente... Tja, als de gemeente geen andere uit gaven had dan die van de aanleg van een goed sportveld, was de zaak gauw genoeg beklonken. Dan zou er binnen korte tijd in Broek een sportveld zijn om van te watertanden. Maar de gemeente heeft nog wel zorgen. Zo het uitbreidingsplan, brug genbouw, woningbouwenfin, zorg- jes zijn er genoeg. En alhoewel het gemeentebestuur het bestaansrecht van goede sportvelden erkent, de kosten van aanleg spreken een krachtig woordje mee. Neen, dat „geef" is niet je dèt.... Wij maken. Maar als dat „geef" nu eens ver vangen werd door „wij maken?" Het terrein te Broek op Langendijk is eigendom der gemeente en het zou al gek moeten gaan als van deze zijde be zwaren zouden worden gemaakt tegen een serieuze poging om van het Broe ker sportveld iets te maaken, dat te gebruiken is. Een zware opgave? D.T.S. bezit vandaag aan de dag één der beste voetbalvelden uit Midden- Noordholland. Daar is voor gewerkt, gezwoegd, geschooid en gebedeld. Dat is stukje voor beetje voor elkaar ge bracht. Daar heeft de gemeente zich geen grote kosten voor getroost. Zou dat in Broek niet kunnen? Laten nu eens alle organisaties, die bij het veld belang hebben, om te be ginnen eens de koppen bij elkaar, ste ken. En als ze zover zijn, wordt het VROUWENGROEP P. vd A. Donderdagavond belegde de vrou wengroep van de P. vd A. haar laatste bijeenkomst vóór de zomerrust. Enke le vrouwen gaven zich op voor het Humanistisch thuisfront. Verder gaan de leden 19 Juli naar Castricum en 6 September naar Amsterdam en Mar ken. Daarna hield mevr. Jacobs, lid van de raad te Castricum. een boeien de rede over haar werk in de raad en spoorde de leden aan zich ook voor het raadswerk te gaan interesseren. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Morgen. Zondag 19 Juli, wordt de medische dienst waargenomen door dr. Degenaar, Emmastraat 95, telefoon 2310 en dr Koppejan, Oudegracht 186, telefoon 2382. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Morgen, Zondag 19 Juli, zal de apo theek van mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, voor het publiek ge opend zijn. In deze apotheek wordt ook gedurende de volgende week de nachtdienst waargenomen. NIEUWS VAN DE LWNVV. Door de LWNVV is de mogelijkheid geschapen dat de leden rechtskundige bijstand kunnen krijgen. Deze adviezen worden geheel gratis verstrekt. Voor inlichtingen wende men zich tot de secretaris der vereniging, de heer M. Piersma. MUTATIE. Daar de heer Marbus per 1 Juli te Sneek is benoemd, zal hij dezer dagen uit de dienst der gemeente Langedijk treden. Als chef algemene zaken zal in zijn plaats de heer Zielstra optreden. NAAR CONCOURS Het Chr. Mannenkoor zal op Donder dag a.s. deelnemen aan het concours, dat uitgaande van de Ring van Chr. Zangverenigingen te Naaldwijk gehou den zal worden. Indien het aan het Mannenkoor gelukken zal hun presta ties van vorig jaar te evenaren, mogen leden en bestuur tevreden zijn. MEDISCHE DIENST De medische dienst voor Langedijk en St. Pancras zal a.s. Zondag worden waargenomen door dr. Wilminl^; (Koog- Zuid -Scharwoudel De medische dienst voor Heerhugo- waard zal a.s. Zondag worden waarge nomen door dr. Noorlander. Marktberichten ALKMAAR, 17 Juni (Exportveiling). —Aard appelen: Schotse muizen 9—11 en kleine idem 5—8; slabonen (z. dr.) 1,80—2,00; stoksnijbo- nen 1,70—2,10; tuinbonen 31—34; peulen 85— 1,06; doperwten 66—76; komkoipmers 10—25; tcmaten: A 90—1,06 en B 85—93; tomaten: bonken 75—90; bloemkool: IA 22—32, I. 45— 20 en II 8—14; spinazie 16—34; postelein 19—35; sla 2—6; andijvie 18—24; rabarber 4—15; rode bieten 16—18; bospeen 6— 11—28; waspeen 28—34; asperges 95—1,20; soepgroenten 2—6; selie 1,50—4,50; aardbeien 2,40—3,00 per slof. NOORDERMARKTBOND. - 32,000 kg aard appelen: eerstelingen 10,10—12,60; grove 10,50 —11,00, drielingen 6,90—9,50, kleine 4,40— 6,10 en rode eerstelingen 12,50; 2400 kg ra barber 2—4,10; 150 stuks bloemkool: I 24 en II 19. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 18 Juni. 130.000 kg aardappelen: eerste lingen 10,40—12,50, drielingen 8,30—10,70 en kleine 5,30—7,60; 6800 kg rabarber 4—4,30; 700 kg tomaten: A 82, B 90 en C 82. W ARMENHUIZEN, 18 Juni. - 1100 kg aardappelen: Schotse muizen 10,70—12,00, drie lingen 7,60—8,00 en kleine 5,10. Burgemeester v. Amersfoort sprak voor de P.v.d.A. Met het oog op de a.s. gemeente raadsverkiezingen organiseerde de af deling Bergen van de Partij van de Arbeid een openbare vergadering in „Het Wapen van Haarlem". Spreker was de heer H. Molendijk, burgemees ter van Amersfoort, Spreker begon met er op te wijzen, dat tussen de beide oorlogen de ge meente, de kleinste staatkundige een heid, van grote betekenis was gewor den, hoe het gemeentebestuur als cen trum van deze kleine levensgemeen schap op velerlei terrein, verschillend voor elke gemeente, het initiatief dien de te nemen, opdat de gemeente werd tot een levend organisme. Men diende zich af te vragen, waaraan is behoef te: Is er behoefte aan bijv. een bad huis, aan jeugdtehuizen, aan sport velden, aan lectuurvoorziening enz, dan neme het gemeentebestuur het initiatief om daarin te voorzien, waar mee niet gezegd wil zijn, dat het ge meentebestuur met een stel ambtena ren dat alles regelt, neen, exploitatie, organisatie dient overgelaten te wor den aan daarvoor geschikte krachten uit de burgerij, waarmee velen een positieve taak krijgen in het leven van alle dag. Spreker schetste hoe in zijn gemeente uit alle bestaande verenigin gen een overkoepelend lichaam was gevormd, wat tevens het grote voor deel had, dat schrille tegenstellingen zoetjes aan verdwijnen. Natuurlijk werd ook het doen en la ten van andere partijen critisch be keken. KVP, Chr. partijen, VVD, CPN passetrden de revue. De heer Schuil zei als paedagoog en jeugdleider veel aantrekkelijks in de rede van de spreker te hebben be luisterd. Maar, zo vroeg hij, bekruipt de afdeling Bergen van de PvdA niet een pijnlijk gevoel als zij nagaat, hoe zij in dit alles deerlijk tekort gescho ten is? De heer Schuil wees in dit verband op de schreeuwende behoefte aan jeugdhuizen, aan speeltuinen, nu de wereld ook in Bergen zoetjes aan onbewoonbaar is geworden voor de jeugd. Wat samenwerking betreft, die was er bij 't eerste bevrijdingsfeest; nu bedisselt een ambtenaar dat alles en., de resultaten zijn, meende spre ker, niet schitterend. Spreker wees op meer tekortkomingen, ook bij het onderwijs. Met de critiek op de CPN kon spre ker zich niet geheel verenigen. De heer Molendijk zei in zijn ant woord, dat hij als buitenstaander niet kon oordelen over toestanden in Ber gen. Het was hem verder een raadsel, hoe de heer Schuil als paedagoog en sportleider met zijn sterk idealistische inslag, kon sympathiseren met een re gime, waar alle vrijheid was uitge sloten en nodigde hem uit de partij van de stoorzenders de rug toe te ke ren en de PvdA met zijn grote krach ten te komen versterken. DOKTERSDIENST OP ZONDAG. Morgen, Zondag 19 Juni, wordt de medische dienst te Bergen en Bergen aan Zee waargenomen door dokter Poot, Dorpsstraat 23, telefoon 2423. Op 2 Juni j.l. ontving de fam. Tes selaar alhier bericht, dat hun zoon, de soldaat Wim Tesselaar, op 28 Mei was vermist tijdens een actie te Marang- gitoeng. Donderdag werd echter een brief ontvangen van hun zoon P. Tes selaar, die ook in Indonesië vertoeft, dat Wim door de aalmoezenier in de gevangenis van de guerrillastrijders teruggevonden is. Onderhandelingen tussen de Republikeinen en de Neder landers, aangaande de uitlevering van krijgsgevangenen zijn begonnen. Een ieder kan zich de grote vreug de van dit gezin indenken. 15 Juni j.l. is de heer P. Tesselaar inmiddels met de Kota Inten uit Indonesië vertrok ken naar Holland. ÏÏTj"vHtfvlW'i •Vb I In korte tijd heeft de heer H. G. Rijs. zich bij een grote groep van de Alkmaarse bevolking bekend heid verworven. Slechts enkele jaren is hij Alkmaarder, doch de heer Rijs was spoedig ingebur gerd, hetgeen in Alkmaar niet al tijd eenvoudig is. In zijn functie van directeur van VW „Alcmaria" is het toch noodzakelijk vele be sprekingen en vergaderingen te bezoeken. Vooral de middenstan ders en hotel- en caféhouders mensen die uiteraard het meest geïnteresseerd zijn bij een goed marcherende VW, kennen 'e heer Rijs zeer goed. Het is name lijk zo, dat de middelen van VVV moeten komen van vrijwillige bij dragen. Voorheen kwamen die bij dragen sporadisch binnen. De pen ningmeester vergaarde op deze manier jaarlijks een zevenhonderd gulden hetgeen natüurlijk veel te kort was. Na de komst van de heer Rijs, in April 1948, is dit be drag tot drieduizend gulden ge stegen. Een aanmerkelijke verbe tering dus, doch de heer Rijs is nog niet tevreden. Wij spraken hem gistermorgen in het bureau van de VVV in het Waaggebouw, waar het een in- en uitgaan was van vreem delingen. Het kan hier nog veel drukker worden, meende de heer Rijs, maar dan moet er nog meer propagandamateriaal de wereld ingezonden worden. De timmerman, schilder, kantoorbediende, u en ik hebben daar minder belang bij dan de middenstanders en hotel- en caféhouders, en ik wilde dat deze mensen dit allemaal nu eens begrepen, was de verzuchting van de directeur van de VW. Naast het activeren van het vreemdelingenbezoek kan ook de Alkmaarse burgerij vruchten plukken van de VVV. Velen weten niet, dat men op het kantoor inlichtingen kan krijgen over alle mogelijke trein-, bus-, tram- en bootverbindingen in het land, welke gratis door de rechterhand van de heer Rijs, mej. Van Engelen, worden verstrekt. „Wij zijn nog niet waar wij wezen Villen", besloot de heer Rijs ons gesprek, „maar wij zijn geloof ik op de goede weg". Hetgeen wij gaarne willen beamen. H. G. RIJS directeur V.V.V.. Gemeente gaat toch in beroep Nadat reeds Woensdagavond een vergadering van de gemeenteraad van Heiloo had plaats gehad, kwam deze raad gisteravond te tien uur in spoed eisende vergadering opnieuw bijeen. De heer D. de Jager, die vorige maal afwezig was, 'verscheen gisteren wel voorstel vah B. en W. om bij de Kroon ter vergadering. Het enige agenda-punt vermeldde 't in beroep te gaan, tegen een beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, waarbij het bedrag per leer ling van de Openbare Scholen (en daarmede dus ook voor het bijzonder onderwijs) werd vastgesteld op 19,84, terwijl dit tot dusverre 13,20 had bedragen. In ons blad van Donderdag j.l. heb ben wij een uitvoerig verslag gegeven van de discussies, die rond deze kwes tie plaatsvonden en waarbij de Katho lieke fractie zich tegenstander toonde van 't voorstel. Woensdagavond staak ten de stemmen (zes voor en zes te gen), waarmede het voorstel dus niet werd aanvaard. Gisteravond werd opnieuw gestemd, waarbij B. en W. de steun kregen van de PvdA, de communist en VVD, zo dat zeven stemmen voor het voorstel van B. en W. werden uitgebracht, waardoor besloten is, inderdaad be roep bij de Kroon in te stellen. Vooraf verklaarde de heer Bolten namens zijn fractie (KVP) dat zijn standpunt in deze aangelegenheid on gewijzigd was gebleven. De heer Oli vier (Arb.) gaf een toelichting, waarin hij zich teleurgesteld uitdrukte over de houding van de KVP. De heer Ver meulen (Chr.) zeide, in de vorige ver gadering niet beweerd te hebben, dat het bedrag van 13,20 voldoende was. Het is beslist te laag. Maar het ging de heer Vermeulen om het aanvaarden van dit bedrag op deze manier. Wet houder Schuyt viel over de opmerkin gen van de heer Olivier over de Ka tholieke school. Nadat tenslotte de heer De Jager (WD) enkele nadere inlichtingen over de kwestie had ge vraagd, werd tot stemming overgegaan met bovenvermeld resultaat. Haar dienstbetrekking verlaten Voor de economische rechter te Haarlem had zich Vrijdag te verant woorden de 23-jarige dienstbode A. H. uit Heiloo. Zij was werkzaam geweest in de inrichting „Koningin Emmakli- niek" op „Meer en Bosch" te Heemste de, waar de lijders aan vallende ziek te worden verpleegd en had haar dienstbetrekking verlaten zonder toe stemming van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Op 1 April was zij voor een dagje uitgegaan en daarna had zij haar betrekking in de steek gelaten. Zij had opgegeven ziek te zijn. Het meisje zei dat ze in haar be trekking zó hard had moeten werken, dat ze oveVverkt was geworden. Het bleek dat ze inderdaad een dag ziek was geweest. Daarna echter was ze bij de heer Jac. G. te Heiloo in de huishouding gaan werken, daar de vrouw van de heer G. in een zieken- inrichting werd verpleegd. Ze had dit belangeloos gedaan. De officier van justitie vond het wonderlijk dat het meisje, dat „ziek" was, toch de heer G. behulpzaam in de huishouding is geweest. Hij vroeg 75 boete of 25 dagen plus twee weken voorwaardelijk. De rechter deed er wat af. Hij veroordeelde tot 25 of 10 dagen plus twee weken voorwaarde lijk. Arbeider bekneld geraakt Gistermiddag was de arbeider J. A, de Goede, uit Heiloo, bezig met het opduwen van een wagon in het koleij- breekhuis van het Hoogovenbedrijf, toen een andere wagon van achteren kwam aanrijden. Doordat de remslof van de rails afgleed, kwam deze wa gon niet tijdig tot stilstand, waardoor De G. met de linkerschouder, tussen de buffers bekneld raakte. De getroffene werd met een frac tuur aan het linkerschouderblad in 't Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. C.P.N. verloor haar zetel in Koedijk Gisteren vond te Koedijk de gemeenteraads verkiezing plaats, waarbij 1115 geldige stem men ('46 1075) werden uitgebracht. De Partij van de Arbeid verkreeg 452 stem men (379), KVP 325 (307), Plaatselijk Belang 223 (180), CPN 115 (209). De zetelverdeling is: PvdA 3 (3), KVP 2 (2), Plaatselijk Belang 2 (1), CPN 0 (1). In de raad kregen zitting: PvdA: F. Riek- v.el, P. Hart en S Visser; KVP: C. v. d. Gïagt en F Kunst; Plaatselijk Belang: H. Lammerschaag en J. Glas. Nagekomen predikbeurten VOOR ZONDAG 19 JUNI 1949. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., nam. half 4 ds. Schmidt, DE RIJP, 10 uur, ds. Kastein. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Plug. GRAFT geen dienst. N.NIEDORP, 10 uur, ds. Schmidt (coll. H. Doop).- OUDE NTEDORP. av. 7 u., ds. Appel. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, candi- daat Brouwer. BESOMMINGEN IJMUIDEN De aanvoer van Vrijdag was 230 kisten schol, 40 schar, 30 bot, 5 griet en 15- fijnvis. Prijzen per k.g. tarbot I l 65—1.60; grote tong 2.101.95; gr. middel tong 2.101.95; klein middel tong 2.051.95. Prijzen per 50 kg. grote schol 57.5049; middel schol 3225.50; kleine schol 2213.50; bot 24--14; schar 1811; kleine grie< 45: kl. rode poon 32; horsmakreel "90: kleine bot 6.50. Besommingen IJ?.? 213 f 317.—; IJM. 203 f 91.— (Ongecorrigeerd) Op voordracht van de Raad van Mi nisters heeft Hare Majesteit de Konin gin de generaal S. H. Spoor posthuum bevorderd tot Commandeur in de Mi litaire Willemsorde. Deze hoge onderscheiding is de ge neraal mede verleend als erkenning van de uitstekende daden van moed, beleid en trouw door de troepen onder zijn bevel verricht. Wordt export van groenten hervat? In Dusseldorp vergaderden Zaterdag de Duitse groentenimporteurs over de importmogelijkheden van Nederlandse groenten. Voor zover bekend, hebben de onderhandelingen over een aanvul lend exportcontract nog niet tot resul taten geleid, schrijft de Volkskrant. Uit Frankfort komt echter een bericht, dat hoopvol stemt. Er zullen serieuze pogin gen worden gedaan om de uitvoer van groenten naar West-Duitsland te her vatten. zegt men van Amerikaanse zijde. De noodkreten in de Nederlandse pers zijn tot deze kringen doorgedrongen en een officiële woordvoerder h'eeft te ken nen gegeven, dat er redelijke kans be staat om de moeilijkheden, ontstaan door het uitgeput raken van het export contract. op te lossen. Gedurende de laatste twee veilingda- gen werden in Venlo inmiddels in totaal 150 000 kilo sla. spitskool en min dere soorten bloemkool naar de mest vaalt gebracht Ook, een gedeelte van de overvloedige fruitoogst wordt door het uitvallen v de export naar Duits land met de mestvaalt bedreigd Vrijdag werden in Dusseldorn de laatste Neder landse komkommers en bloemkolen verkocht. Op de Duitse veilingen is momenteel een zeer grote aanvoer van sla, bloemkool, peen en erwten van eigen bodem. OnLsfen gevreesd in Zuid- Parijs In de buurt van de Rue d'Orleans. in het Zuiden van Parijs, zijn sterke afde lingen politie geconcentreerd, omdat men onlusten vreest naar aanleiding van de omdoping van de Rue d'Orleans naar generaal Leclerc. Pierre de Gaul le, voorzitter van de Parijse gemeen teraad, heeft de president, Auriol niet uitgenodigd doch wel zijn broer, ge neraal De Gaulle. De communisten noemen zulks een belediging van de vierde republiek en hebben een de monstratie georganiseerd. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft gewei gerd zowel de plechtigheid als de communistische demonstratie af te las sen. Leclere dreef in 1944 de Duitsers uit Parijs. Zijn weduwe zal bij de plechtigheid aanwezig zijn. Vertegenwoordigers van deelstaten naar Djokja? Mr. Tadjuddin Noor, voorzitter van de commissie voor ontvangst van de Republikeinse regering in Djokja, heeft verklaard: „Het is niet uitgesloten, dat de vertegenwoordigers van de Deel staten zullep worden uitgenodigd naar Djokja te komen, indien de aankomst van Sukarno en Hatta een feit is." Hij voegde hieraan toe, dat het immers in de bedoeling ligt zo spoedig mogelijk een inter-Indonesisch gesprek te hou den. Op de vraag wanneer de formele overdracht zal plaatsvinden, antwoord de de vice-voorzitter van het comité, Hadjar Dewanoro, dat dit in ieder ge val zou zijn vóór het begin van de vastenmaand, d.i. vóór 27 Juni. Opnieuw Surinaamse delegatie naar Nederland Het statencollege heeft zich ver enigd met de suggestie van gouver neur Huender om een delegatie naar Nederland te zenden, teneinde de be zwaren tegen de interimregeling met minster Van Schaik te bespreken. De door de Staten gekozen delegatie be staat uit de volgende heren: G. van der Schroef, J. Buiskool, J. Lachmon, P. Wijngaarde en de vertegenwoordi ger in Nederland, Dr. Pos. V De Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, heeft een bezoek aan Den Helder ge bracht. Te Schagen heeft de Bond Ne derland—Indonesië een hartelijk wel kom bereid aan vijf militairen die de zer dagen uit Indonesië zijn terugge keerd. In Anna Paulowna worden plannen voorbereid voor de stichting van een tehuis voor ouden van dagen. Het zal „Avondzon" heten. De gemeenteraad van Groote broek heeft besloten tot de verkoop van gronden voor vestiging van indus trie. O Het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen krijgt de beschikking voor een nieuw museumstuk, bestaande uit eenZeeuwse hengst (zijnde een schip). Op de Beverwijkse aardbeienvei lingen wordt thans ook de soort Miz- zie Schindler", de bekende framboos aardbei, aangevoerd. Als gevolg van het koude weer valt de pluk tegen. Een te Beverwijk woonachtige scheepsbevrachter heeft in zijn vrije tijd een gerieflijke motor-directieboot gebouwd. Hij werkte er twee jaar aan. VENHUIZEN De loting om de elfde raadszetel. nadat de Protestantse lijst en de KVP bij de verkiezing pre cies eenzelfde aantal stemmen hadden verworven, is ten voordele van d" Protestanten uitgevallen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3