Worden we nooit wijzer? Zo de ouden zongen piepen de jongen Tien tweelingen op één school! Alphen aan de Rijn spant de kroon Probeer dat eens, Mevrouw! Recepten van Kers, de radio-kookieraar Wat U moet weten Het wordt nog wel zomer Het Radioprogramma Bloosi U gauw? 20 TABLETTEN éi 0.7 A \STE GROND FT is deze vraag geloof draagt de Deze zekerheid is de. Het zijn niet pelijke of histori- geloof z'n funda- deel, het geloof vraag naar het lienst is dus geen er voor hem, die het geloof leeft, buitenaf, van een lien ook van een ;er. Omdat wij nu kei als een echte ïwen, zullen wij antwoord op deze aanknopen bij de tes, die Plato in euwigd. We zien he Socrates twee 'en heeft. Het al- m wel de verzor- el. Want zijn ziel ie van de wereld gekerkerd is aan man als Socrates zoor de dood. Het iet geval. Hij zal dan zijn ziel, be en, de wereld der schouwen in wa- Lijn niet de dage van het leven be- :hiedenis, niet de i de ziel en om ziel. De ziel moet de hemelse ge- re een heel ander Socrates is niet ïkommerd is om n eifjen zieleheil. iliticus. Want in ialogen laat Plato den als wetgever, is als lichamelijk :raal. Het hoogste regelen van het wonen der men- ipelijke orde. Het bij de bekomme- geen enkel be- nu een zeer bij- ocrates twee per- sijds is hij 'de in ens, die streeft de wereld van ijn. Anderzijds is teerde, practische jroberen om een naar het waar- ;t te vinden met eeledige platoni- 3* zie, vinden wij Christendom te- j algemeen men- motief is echter t tweede. Ook in het redden van lagt ge nu, wat wordt in dit ver- ;een wetenschap pen. „Ziel" bete rt eigenlijke zelf, meest innerlijke het Christendom icht dit „zelf" te lietiging, voor de pod. De oude sa- in avondmaal, en cramenten. zoals de Rooms katho de bedoeling de dood en duivel, geloofshandelin- ich over aan de ijn genade, zijn nepping schenkt. aards gebeuren jeloof geen zin. de gelovige gen reeds geborgen, illereerst dus om n, om mijzelf te is in het Chris- De stelling zou dit tweede mo- Ifs afwezig was. waarom van de om een betere pen. Het geloof met een sociale n politiek trach- e vinden. Hoe ;der. Christelijke us geval. Hoog- 1 christenen. ENST? Het eer- Om mijzelf te leid. Het tweede 2 wereld te ver- ng iemands ka- er aangetrokken if tot het tweede rpolitiekte en al tte wereld heeft zeker de meeste nlijke kern van het stellig niet. lar het waarom bben we deson- ffe kwamen im- oals menliefde loor zelf lief te het geloof eerst doven. 7EKER EEN WEEK LANG heb ik tegen hen aan moeten kijken, of ik wilde of niet. Ik kon geen krant open vouwen of daar had je ze warempel alweer. In een ander costuum, in een andere pose, maar altijd glimlachend en altijd interessant. Nu zijn ze geluk kig, zij het niet helemaal in stijl, ge trouwd; dat wil zeggen voor de Wes terse helft. De Oosterse helft komt nog: en ik houd mijn hart alweer vast voor een nieuwe serie close-ups in Mohammedaanse versie. Hopelijk krij gen we dan weer eens rust totNu ja, de koperen bruiloft zullen ze wel niet halen. Ik behoef u niet te verteilen, dat dit gemopper Ali en Rita geldt, want uit welk bruidspaar is de laatste weken zoveel kopij geslagen als uit de jonge meneer en mevrouw Khan? We we ten nu precies hoe het zich allemaal heeft toegedragen. Hoe Rita zat en hoe ze at; wat ze zei van haar vorige echtvriend en hoeveel eieren er in haar bruidstaart verwerkt waren. De brui gom Ali bleef een beetje op de ach tergrond zoals te doen gebruikelijk. Hij had alleen graag gezien, dat de maire van Vallauris zijn tweede huwe- lijk niet in zo'n armoedig trouwzaaltj® had gesloten; al was het dan voor de gelegenheid een beetje opgelapt met verf en witkwast. O ja dat is waar: hij heeft persoonlijk de cocktail voor het bruiloftsdiner gecreëerd welke cocktail de zeer originele naam van Ritaly droeg. En zijn huwelijkscadeau aan de schone Rita was een hups wa gentje, o niets bijzonder hoor zo'n gezellig dingetje om mee uit winkelen te gaan in Cannes. Op het prijskaar tje moet zoiets van ƒ24.000 gestaan hebben. Het mag geen naam hebben alleen' hadden we zo dolgraag ge weten, wat de kleur was en in welk toilet Rita dat snoesje zal chaufferen. Wat moeten we doen, lachen of hul len? Daar zitten we nu, brave abon- né's van brave Hollandse kranten en laten ons maar elke avond weer de zoete luxe-brij met lepels vol in de mond stoppen. Portret van de Begum Khan, door Kees van Dongen. Beeldig zog je ziet de juwelen aan haar vingers stralen schieten jonge, jon ge. Onze eigen juwelenschat bestaat uit één gouden kettinkje met een piep klein amethysten hangertje, geërfd van onze degelijke grootmoeder. En persoonlijk staan wij voor een dikke vijfhonderd gulden in het krijt bi) mijnheer Marshall. Maar dat mag niet hinderen. Wij zeggen: O! bij de juwe len van de oude mevrouw Khan en: 't is wat! bij de bruiloft van de jonge. £N WE HEBBEN niet in de gaten, dat wig, en wfl alleen, de schuld zijn van al die miserabele prentjes, die dikke verhalen en die onbenullige de tails over een bruidspaar, dat in deze huidige wereld volstrekt niets pres teert en niets betekent. Waarvan de bruid alleen een aardig figuurtje op haar credit heeft staan en de ver dienste van de bruigom vooral hierin bestaat, dat hij uiterst gelukkig ge weest is in de keuze van zijn papa. Als wij anders wilden -Sy) als wij niet elke keer weer als kinderen om een ijsje zaten te bedelen, dan waren de kranten wel wijzer en gaven de familie Khan niet meer regels dan een stuk gegooide straatlantaarn. Want de klant is, óók bij de krant, weer glorieus koning. En dus kunnen we 't weer krijgen zoals we 't graag hebben. Almaar Fanny die met een gezicht van: laat-ik-'t-nou-nèt-halen! over horden springt. Almaar school- meisjes-in-badpak, die met een fractie van een seconde de eer van het vader- land hebben gered. Almaar peperdure shows met wonderbaarlijk slanke man-1 nequins in toiletten waar negentig van de honderd vrouwen haar leven lang niet aan toekomen nog niet eens vanwege de prijs als wel vanwege haar gemaal en kostwinner, die gromt: eer dat ik me toch naast zoiets in het openbaar vertoonde. En almaar, al maar die lege glimlachende filmster ren, die haar tanden laten zien Wat baat het of we de krant nijdig opvouwen? De dwaze Westerse wereld wil niet anders. Een leeghoofdige mo dieuze Rita is ten slotte honderdmaal interessanter dan een gezellige dikke wat verlegen Hollandse moeke, die niets anders gedaan heeft dan vijf, jaar Amerikaanse piloten in haar pro zaïsch burgerwoonhuis onderdak ver lenen. Zij mag een keertje in 't jour naal staan, met haar grappige hoedje op, en een bloemetje van Excellentie Baruch in de hand en dan zitten we alweer midden tussen de slanke schoonheden en hebben in de, gauwig heid niet eens kunnen lezen hoe ze heette. Het is altijd zo geweest, en het zal altijd wel zo blijven.' Een jaar of vijftien geleden stond voor de uit gang van het Gare du Nord te Parijs een drom toeschouwers elkaar op de tenen te trappen en ellebogen in de maag te stompen van enthousiasme. Er was' een reportagewagen, er wa ren bloemen en perscamara's en een laaiende opwinding. Toen kwam er een eenzame vrouw naar buiten in een wat verschoten donkere mantel en met een ouderwet se hoed boven een geestig, intelligent gezicht. Niemand lette op haar en zf) wandelde onopgemerkt en wat ver wonderd weg. Maar daar kwam een dame in bont mantel met vele koffers in zicht, en de geestdrift van de menigte steeg tot hysterie. Blitzlampen flitsten, or chideeën en microfoons werden aan gesleept en alle geluid overstemd door een donderend gejuich. De eerste vrouw was Marie Curie, ontdekster van het radium, bezitster van twee Nobelprijzen. De tweede Mariene Dietrich: bezitster van twee mooie benen en een verrookte stem. SASKIA. Dit is nu eens geen plaatje uit Parijs of Londen of New-York, maar uit een doodgewone Nederlandse provinciestad. En het zjjn geen over het paard getilde filmkinderen, maar alledaagse kleu ters als die van u en mij. Nederlandse kinderen, die alleen maar laten zien, dat ook voor hen goede modieuze kleding tot de mogelijkheden behoort. Modieus als voor moeder: met veel knoopgarnering, met een omgekeerde kraag, met strookjes en volants, met hoedjes, die een geheel vormen met het toiletje. En tochgeen verkleinde uitgave van de grote mensen kleding, maar iets dat voor de kinderen zelf ontworpen is. In kinderlijke trant. Vooral smockwerk doet het daarbij uitstekend, omdat het zo'n decoratief effect geeft En ook voor de kleuters is applicatie heel gewild. Je kunt er zulke aardige dingen mee maken: een grappig konijn, een leuk kuiken, een mannetje met een luchtballon En wat is er eigenlijk nog meer nodig in kindjes kleerkast? Ach, 't hoeft niet veel te zijn. Ze groeien er toch maar uit. Maar natuur lijk is er een gezellige regencape met capuchon, een paar stevige katoenen speel jurkjes (glad lijfje, aangerimpelde rok), een f eest jurkje met strookjes, kantjes en strikjes, en dan nog enkele zonne- pakjes, waarvoor een couponnetje soms al wonderen doet. Voor de jongens geven wij ditmaal een aardig model, waarbjj de matrozenkraag nu eens aan de voorkant zit. En het kleine zusje heeft een rood strandpakje met witte stippen, dat samen met de grote zonnehoed uit dezelfde stof een bijzonder ensemble vormt. J en in de ander een sportsman steekt. Het hoofd van 'de school kon ons niet vertellen of het hier een schoolrecord tweelingen betreft. Wel is er sedert kort op tweelinggebied een vreemd soortige wedstrijd, of zo men wil een baas-boven-baas-actie gaande. Honse- lersdijk begon met zes, doch werd di rect overtroefd door Aalsmeer met ze ven, terwijl een kleuterschool in Rot terdam met September eveneens zeven tweelingen onder haar leerlingen zal hebben. Alphen aan de Rijn met zijn 10 tweelingen is op het ogenblik dus de bovenste baas. En nu maar afwachten of er een school met elf tweetallen komt. Dag tweeling. Zo tweeling, hoe gaat het met de tweelingen? Dit is geen kwalijk grapje uit een of ander weekblad, waar men hoogs tens van kan zeggen: Hoe verzinnen ze TOSCA SLA. (Een koude schotel voor de broodtafel) Acht koude gare aardappelen, '/i pond tomaten, 150 gr. bloedworst (bonvrij), gehakte» peterselie, l/2 kleine ui, wat sla-saus, 2 hard gé- kookte eieren en een blaadje sla. Snij de koude aardappelen aan mooie dunne plakjes, schil de toma ten (dompel ze even in kokend water en de schil trekt men er af) Vervolgens de bloedworst aan klei ne dobbelsteentjes snijden, de ui, de eieren en de peterselie fijn hakken. Bak de dobbelsteentjes bloedworst in een weinig boter of vet mooi bruin en roer deze door de plakjes aardappel; daarna de tomaten aan kleine plakjes snijden en ook door de aardappel roeren. Roer haksel van ui, ei en peterselie door wat sla saus en maak hiermede de sla van aardappel, bloedworst en tomaten aan. Breng het geheel goed op smaak met wat zout en peper. Bedek de schotel met wat blaad jes sla, leg hierop de aardappelsla en bestrooi het geheel met wat ge hakte peterselie. Geef er brood en boter bij. GESTOOFDE KOMKOMMER (Groentenschotel) Twee flinke komkommers, een hal ve kleine ui, gehakte peterselie, 1/4 liter water, wat zout en peper, 2 eet lepels sla -saus, wat aardappelmeel of maizena, enkele druppels soepen aroma. Schil de komkommer, snij ze over de gehele lengte in twee gelijke delen en verwijder eventueel het zaad. Schaaf de komkommers op een rauwkostschaaf en kook ze even in het water (recept) gaar, doe dit kooksel dan op een vergiet, waarbij het groentenvocht wordt opgevangen. Breng dat groentenvocht opnieuw aan de kook, bind het tot een niet al te dik sausje met wat aard appelmeel en breng het sausje op smaak met wat zout, peper en soe pen-aroma. Roer er vervolgens de slasaus, wat gehakte peterselie, de zeer fijn ge hakte ui en de gare komkommers door. Laat de groenten enkele ogenblik ken zachtjes doorstoven. Geef er verse aardappelen en gehakt bij. AARDBEIEN PARFAIT Anderhalf pond aardbeien, 100 gram suiker, water, 2 eiwitten en 5 porties vanille ijs, grootte naar verkiezing. Maak de helft van de aardbeien met een vork tot purée, snij de rest. naar grootte, ih twee of drie delen. Doe de suiker in een pannetje en roer er zoveel koud water bij, dat de suiker ongeveer 1 cm onder water staat, verwarm dit even tot de suiker geheel is opgelost, laat dit stroopje koud worden en giet het daarna over de aardbeien purée. Laat dit mengsel ca. 15 min. staan. Klop de eiwitten flink stijf, roer er wat suiker door en vermeng nu 2/3 gedeelte met het mengsel aard beienpuree. Giet nu de helft van dit aardbei en- schuim -mengsel gelijkmatig over in 5 grote limonadeglazen. Doe hier nu de helft van de stukjes aardbeien bil, vervolgens het vanille ijs in de glazen en weder aanvullen met de rest van aardbeien-schuim-mengsel. Strijk er dan wat enkel eiwit over en decoreer de glazen met de rest van het eiwit. Dien deze parfait direct op. Behalve voor kinderen, is deze parfait wat pikanter te maken door toevoeging van 1 d.L. brandewijn, alvorens het stroopje bij de aard- beienpurée te voegen. het! Op de Gouwesluisseweg te Alphen aan de Rijn kan dit iedere dag voorko men, want daar wonen 3 tweelingen In twee huizen onder één kap (een z.g. tweelinghuis). Het is niet eens nodig de avonturen van Adriaan en Olivier te kennen, om te begrijpen wat er op zo'n manier allemaal kan gebeuren. Thuis, op straat en in de school, die ze alle drie en dus alle zes be zoeken. Vooral op school, de Chr. school van de heer P. Stouthamer, want die wordt buiten de drie nog door zeven andere tweelingen bezocht. Toch gedragen deze jongens en meis jes zich heus wel goed, ze verwisselen niet eens van plaats in de bank, waar door zelfs de onderwijzer niet meer zou weten, wie hij voor heeft; ook pro beren ze niet voor elkander school te blijven. Nochtans brengt het onderwijs voor sommige tweelingen zijn bijzondere moeilijkheden met zich. Het kan bij voorbeeld voorkomen, dat de één een pluim krijgt, maar daar beslist niet blij mee is, omdat tegen de andere niets wordt gezegd. Ook het tegenge stelde gebeurt: Jantje huilt omdat Pietje een standje krijgt. We hadden een praatje met het schoolhoofd over de curiositeit in zijn school, waarbij hij ons vertelde, dat een tweeling vaak een grotere eenheid lijkt dan zij in werkelijkheid is. Zolang de twee bij elkaar zijn bestaat er in vele gevallen een psychisch gemiddel de. Zet men hen echter van elkaar, dan blijken ze zich plotseling geheel afzon derlijk te ontwikkelen. Maakt men van een tweeling, die zowel in de klas als op het sportveld maar matige presta ties levert, twee eenlingen, dan kan blijken dat in de één een intellectueel Om het eierenleggen van uw kip pen te bevorderen, geeft men ze afgeroomde zoete melk. De broe dende kip met insectenpoeder wrijven, hoofdzakelijk onder de vleugels en aan de buik. q Hebt ge last van' slapeloosheid, eet dan enige tijd voor het naar bed gaan enkele in melk gekookte uien. De slaap komt dan vlug. Tevens be vordert het een gezonde gelaats kleur. p Geef oude honden nooit peen benen te eten en in elk ge val geen benen van gevogelte, dat is zeer schadelijk, p Een muggen beet behandelt men het beste met formaline. Andere insectenbeten behandelen met azijnwater. Wanneer het weerbericht „droog en zonnig" zegt, denken de dames aan zo merjurken en zonnebaden. Ook "al is deze zomer tot dusver in dat opzicht niet de meest ideale, toch hebben we nog enkele maanden voor de boeg, waarop we volop van zon en zomer hopen te genieten. Dan komen de va- canties, dan moet de garderobe klaar zijn. Een gezellige bloemetjesjurk met wijde rok en vierkante hals, een ka toenen mantelpakje met een luchtige blouse, 'n strandjurk dat ook de rug een kans geeft op bruin worden. Een kort jasje daarover maakt zo'n jurk ineens weer gekleed. Een andere mogelijkheid geeft ons de cape, die zo maar los over het hoofd kan worden geworpen. Wij kozen dit model uit de collectie van Jean Baillie uit Parijs, omdat op deze wijze een luchtig zonnepakje in een wip tot een gekleed wandeltoilet kan worden om getoverd. Deze ruime cape, die van vóór het effect geeft van een kraag en de kraag staat op het ogenblik in 't mid delpunt van de mode-belangstelling loopt van achter tot het middel door. Aan de onderkant is daar een brede sjerp genaaid, waarmede op waaien voorkomen wordt. De cape is afgebiesd met wit piqué ook al iets dat we in alle collecties terugvindefl waarvan ook de kleine sjaalkraag is vervaardigd. Een glad aangerimpelde voor- en achterbaan geeft alle ruimte die we voor onze vacantie-escapades nodig hebben. En wanneer de cape over het hoofd is weggetrokken, houden we 'n glad aansluitend lijfje over, alleen voorzifen van smalle schouderbanden. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 ra. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - VARA: 6.15 Piano- soli. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Toespraak. 8.20 Amsterdams politie-kapel. 8.45 Zomer- potpourri. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 "Flitsen. 10.40 Kwartet Jan Corduwener. 11.15 Marcel Thielemans nodigt U uit.... 11.15 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 rn. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. KRO: 6.00 Amuse- men ts-orkest. 6.30 Journalistiek weekoverzicht 7.15 Actualiteiten. 7.25 Piano-duo. 7.50 Katholiek Thuisfront. 8.05 De gewone man 8.12 Gedeelten uit opera's. 8.20 Lichtbaken 8.45 Gramofoonplaten. 9.00 Orkest zonder naam. 9.45 Kruisklankpuzzle. 10.00 Prome nade-orkest. 10.30 Koorzang. 11.15 Avond concert. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 9.15 Men vraagt.... en wij draaien. AVRO: 1.20 The Romancers. VARA: 5.30 Flitsen van het Vara-zomerfeest. 5.45 Strijdliederen. C.15 Reportage wielrennen. 6.30 Strijdkrach ten. 7.00 Radiolympus. 7.30 Godwin en Sil- berman. AVRO: 8.15 „Wiener geschichten". 8.55 „De laatste dagen van Pompei". 9.30 Aansluiting met Engeland. 10.15 Radio raadt maar raak. 10.35 Gertler-kwartet. 11.15 Gra mofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. - KRO: 10.00 Hoogmis. 12.40 Amusements-orkest. 2.00 Re sidentie-orkest. NCRV: 6.30 Muziek. 6.45 Avondzangen. 7.15 Kent gij Uw Bijbel? KRO: 7.50 In 't Boeekhuys. 8.05. De gewone man. 8.12 „Uit en Thuis". 10.30 Actuali teiten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Muziek van Johann Strauss. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 8.15 Ochtendvaria. 12.38 Les Gars de Paris. 1.20 John Reno va and his Music. 6.15 Reportage tenniskampioenschappen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Radio-filmkrant. 7.30 Inleiding tot mu ziekbegrip. 7.45 Landbouwrubriek. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Kurhaus-concert. 10.15 Ik zou zo graag. 11.15 Avro-swing coiner. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 Muziek bij het werk. 1.15 Mandolinata. 6.15 Sportrubriek. 6,30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Vacantie-voorpret. 745 NCRV-kwartet. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Promenade-orkest. 9.00 Dr. J. H. Ha genbeek. 9.20 Zang. 9.50 Orgelbespeling. 10.15 Sweelinck-kw'artet. 10.45 Avondover denking. 11.15 Operette-selecties. gij DE BEOORDELING van een huid aandoening moet men altijd, een scherp onderscheid maken tussen huid ziekten en huidreacties. De eerste heb ben gewoonlijk een specifieke oorzaak, welke bij alle mensen vrijwel gelijk vormige verschijnselen te voorschijn roept. De schürftmijt bijvoorbeeld geeft dezelfde huidziekte bij jong en oud, arm en rijk. Eenzelfde behande lingsmethode, aan alle lijders voorge schreven, zal met gelijk succes worden bekroond. De dokter aan het woord De huidreactie berust niet zozeer op een specifieke uitwendige factor als wel op de zeer bijzondere per soonlijkheid van de patiënt, zijn ge stel, zijn karakter. Wij kennen een groot aantal van dergelijke huidreac ties. zoals bepaalde vormen van ec zeem. de netelroos, de rosacea, het hin derlijke blozen en talrijke andere. Al deze huidreacties zijn daarom zo moeilijk te behandelen omdat men niet altijd een mens van zijn eigen persoonlijkheid genezen kan. Toch is dit wel mogelijk, zoals by het blozen. Er zijn maar weinig men sen die niet dat ellendige, beklem mende gevoel kennen van ieder ogen blik een kleur te moeten krijgen, want velen hebben er in hun jeugd aan ge leden en bij sommigen is het zelfs zó sterk, dat ze zich bijna niet meer op straat durfden vertonen en alle gezel schap ontvloden. Zeer velen hebben t op oudere leeftijd overwonnen, maar lang niet iedereen. Het ontstaan. Y^/AARDOOR ontstaat het blozen? Het berust op een gevoel dat oor spronkelijk aan ieder mens eigen is en dat hij van de natuur heeft meega- kregen, het zich minderwaardig voe len. Het is een gevoel van insufficient tie, dat tot een werkelijk lijden kan uitgroeien en dat net zo lang duurt, totdat een bepaalde Innerlijke span ning is opgeheven. Alle moeilijkheden, die een mens in zijn leven ondervindt, al zijn noden, zorgen en teleurstellingen, moeten in het licht van dit minderwaardigheids gevoel ^beoordeeld worden. Het zijn gewoonlijk algemeen bekende affecten en stemmingen die wij als angst, schaamte, verlegenheid, schuwheid, afkeer, enz. kennen en die zich dan in 'n gelaatsuitdrukking of een lichaams houding uiten. Er treedt daarbij name lijk óf een verlies aan spanning van alle lichaamsspieren en ook van d« bloedvaten op, óf een bewegingsvorm, die als een verwijdering van het voor werp, dat de onlust veroorzaakte, moet worden beschouwd. Zoals ik dus reeds gezegd heb: ieder mens heeft wel eens last gehad van dat hinderlijke blozen en in zoverre is het dus een normaal verschijnsel. Met abnormale intensiviteit treedt het ech ter op bij mensen, die een zeer bepaal de psychopathische constitutie heb- ten. Verlegenheid en angst_ om een kleur te krijgen gaan altijd "samen en verlegenheid is een bepaalde affect toestand, die gebonden is aan een overgrote gevoeligheid van het indivi du. De angst om te blozen is het ge volg van een van de consequenties van die verlegenheid. Beide beginnen ze gedurende de kinderjaren en wel voornamelijk als de jeugd niet geluk kig is. Onder invloed daarvan kan het natuurlijke minderwaardigheidsgevoel zich gaan ontwikkelen tot een minder waardigheidscomplex. Nu eens is het begin van de crisis op school te zoe ken, doordat een te zenuwachtige on derwijzer het overgevoelige kind ge* brusqueerd heeft, dan weer in het huisgezin, door een afstraffing, welke als onrechtvaardig werd ondervonden. De verlegenheid, de angst om te blo zen, vervolgen het kind zijn gehele jeugd. En op het ogenblik dat het in werkelijk contact komt met de buiten wereld geeft het zich rekenschap van zijn eigen inferioriteit tegenover ande re jonge mensen, die minder verlegen zijn en die wel moed. hebben het leven onder ogen te zien. Zo worden zij steeds minder ge schikt voor de strijd om het bestaan. Maar hieruit blijkt ook weer, hoe ont zettend belangrijk voor dit hele vraag stuk de rol van de opvoeders de ouders net zo goed als de onderwijzer» is. De arts wordt meestal pas ge consulteerd, als zij in hun elementair» taak zijn tekortgeschoten, want zij zijn» het, die reeds van de eerste dag van de geboorte af het kind op de juist» wijze moeten voorbereiden en zijn na tuurlijke partners moeten zijn bij al zijn belevenissen. Van hen moeten all» eerste impulsen voor het kind uitgaan, zich als 'n schakel in de grote levens ketting te voegen en het juiste con tact met de buitenwereld te leren zoe ken. ALS -ijj EEN STA^iÖ

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7