Kort Bestek De kerken in Oost-Europa in steeds knellender greep Prins Bernhard en Prinses Beatrix verwelkomden thuisvarende militairen Britten bouwen straal-lijnvliegtuig Manoeuvres tussen „blauwen en witten" Overeenstemming inzake Duitsland? Maandag 20 Juni 1949 VERENIGDE NQORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 142 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Postzak explodeerde Parijse politie bleef demonstranten de baas BJREAU administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro ,87294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1-elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus Incassokosten In Tsjechoslowakije en Polen ernstige ontwikkeling De spanning in de verhouding tussen overheid en kerk in Oost-Europa wordt steeds groter. Tijdens de Zondagmorgen te Praag door Aartsbisschop Beran op gedragen mis werd zijn preek overstemd door gefluit en gesehreeuw. Honder den Rooms-Katholieken in de St. Vitus-kathedraal drongen naar het altaar om de Aartsbisschop te beschermen, toen de onregelmatigheden uitbraken. Politie in uniform hield, vóór de dienst begon, vóór het kerkgebouw een menigte van 5000 mensen in bedwang. Toen de demonstranten rustiger geworden waren, werden gebeden gehouden en zong men het volkslied en het lied „St. Wenceslaus, Iaat ons niet vergaan". Toen de Aartsbisschop opnieuw trachtte zijn stem te verheffen, werd hij weer door gejoel en geschreeuw overstemd. De kardinaal verliet ver volgens de kathedraal en begaf zich te voet naar het aartsbisschoppelijk pa leis. Kinderen strooiden rozenbladeren op zijn weg. Toen Mgr. Beran op het kasteelplein verscheen, wachtte hem daar een grote menigte op. Overal klonken kreten als „Leve onze Aarts bisschop", terwijl hier en daar ook wel geroepen werd „Leve President Gott- wald". Toen de Bisschop zich in zijn paleis had teruggetrokken, hief de ver zamelde menigte opnieuw liederen aan in de hoop, dat de Aartsbisschop op het balkon zou verschijnen. Op dat ogenblik kwam een politie wagen aan met luidsprekers, waarmede de menigte werd verzocht uiteen ie gaan, hetgeen geschiedde. Herderlijk schrijven Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om j.L Zondag in alle Tsjechoslo- waakse kerken een herderlijk schrij ven te doen voorlezen, dat was opge steld door alle aartsbisschoppen en bisschoppen van het land op 15 Juni, de dag waarop het paleis van Mgr. Be ran voor het eerst onder toezicht van vertegenwoordigers van het openbaar gezag werd gesteld. De voorlezing van deze brief is echter verdaagd om de priesters niet aan gevaar bloot te •tellen. In dit herderlijk schrijven komen de voornaamste grieven voor tegen de regering en de „schismatieke katholie ken". Als besluit wordt verklaard: „Het gaat niet meer om een overeen komst tussen kerk en staat, maar om de onderwerping van de Katholieke kerk aan een leer, die anti-christelijk is en die de vervanging van de gods dienst door het marxisme predikt. Daarna volgt een opsomming van voorwaarden van het episcopaat tot eventuele hervatting van de bespre kingen met de regering, die o.a. be vatten: Erkenning, niet alleen in woorden maar ook in daden van de christelijke leer in het openbaar en in de opvoeding en intrekking van elke maatregel, die de godsdienstvrijheid der katholieken in Tsjechoslowakije be perkt of bedreigt. In Polen Kerkelijke autoriteiten hebben be vestigd, dat vijftien Rooms-Katholieke drukkerijen in Polen gedurende de laat ste weken onder staatscontrole zijn ge plaatst. Van de grootste drukkerij wer den alle machinerieën weggehaald. Bij na alle R.K. bladen en tijdschriften worden thans op aan de staat behoren, de drukkerijen gedrukt. Philip's Experimentele Televisie bereikte haar hoogtepunt met de opvoering van een scène uit „Tramlijn Begeerte" met Ank van der Moer als Blanche en Guus Oster als Mitch. De dramatische spanning werd door voortreffelijk camerawerk nog onderstreept en het geheel won daardoor voor de televisie aanzienlijk, vergeleken met de opvoering op het toneel. Een enthousiaste ontvangst Informele overeenkomst te Batavia? De Republikeinse delegatie is onder leiding van Moh. Rum Maandagmorgen voor een eendaagsbezoek naar Bangka vertrokken, nadat gedurende het week einde informele besprekingen waren ge houden met de Nederlandse delegatie. Naar verluidt, zou voor de punten, Welke nog in bespreking waren, thans een informele overeenkomst zijn bereikt. Deze punten omvatten het staken van het vuren en tijd en voorwaarden voor de Rondetafelconferentie. Zaterdagmiddag om vijf uur werd men op het station van Amersfoort op geschrikt door een hevige knal. Het bleek, dat een postzak op een wa gentje onder weg naar een trein door een explosie was verbrand. De mate riële schade beperkte zich tot vier postzakken. Hoewel men aanvankelijk dacht te doen te hebben met een „bom", nam de politie later aan, dat een of andere chemische stof in verschillende pakketten oorzaak is geweest van de schrik. Het onderzoek duurt nog voort. Coalitie-regering in China Radio-Peiping verklaart, dat de eer ste stappen zijn gedaan ter vorming van een „democratische regering voor China". Een commissie van 134 leden had zojuist eenstemmigheid bereikt over de beginselen voor de vorming van een „onafhankelijk vredelievend en verenigd sterk China". De regering zou ingesteld worden door een nieuwe consultatieve vergadering waarin 510 leden ziting zouden nemen. In de ver gadering zouden 14 democratische par tijen, negen gebieden en zes legereen heden vertegenwoordigd zijn en als minderheden, de Chinezen buiten het land en godsdienstige kringen. Aan de opvarenden van het troepen transportschip ..Kota Inten", op weg van Indonesië naa. Rotterdam kan te Port Said post uitgereikt worden, mits deze uiterlijk op 26 Juni op de bus wordt ge d-an. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond. Tijdelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Mogelijk in 1953 naar Amsterdam Er bestaat gerede kans, dat de eer ste geregelde iuchtdienst ter wereld met straalvliegtuigen voor passagiers vervoer via Amsterdam zal worden geleid. De Engelse Vickers Armstrong fabrieken hebben namelijk aangekon digd, dat zij een nieuwe versie van de „Viscount" hebben vervaardigd, uitge rust met straalmotoren. Het ligt in de bedoeling deze vlieg tuigen onder meer in te zetten op het lijnennet van de British European Air ways, waaronder ook de lijn Londen AmsterdamHamburg ressorteert. De aankondiging van een geheel nieu we Viscount, uitgerust met straalmo toren, schept totaal nieuwe mogelijk heden. Waarschijnlijk nog deze zomer zal het Viscount-straalvliegtuig zijn eerste proefvluchten maken. Overigens heeft nog geen enkele outsider het toe stel kunnen zien noch zijn bijzonder heden erover bekend gemaakt. Ook bij de Havilland-fabrieken wordt op het ogenblik koortsachtig gewerkt aan de ontwikkeling van de „Cornet", het vliegtuig, dat in tegenstelling tot de Viscount van meet af aan is ont worpen als straalvliegtuig en ongetwij feld hogere snelheden zal bereiken dan het product van de Vickersfabrieken. Drie millioen werklozen in de Ver. Staten Regeringteconomen zijn van mening, dat het Amerikaanse werkloosheidscij fer wellicht zal stijgen tot bijna 5 mil lioen vóórdat deze toeneming van de werkloosheid tot stilstand zal komen. Op het ogenblik zijn meer dan 3 mil lioen mensen zonder werk. Volgens de deskundigen zullen pas later in het jaar of mogelijk in 1950 stabiliserende invloeden zich doen gelden. De stij gende werkloosheid heeft er toe ge leid, dat vijf Amerikaanse Staten wet ten tot verlichting hiervan hebben aan genomen. De Havillandfabrieken hebben name lijk een soort ijzeren gordijn opgetrok ken rondom de constructie van de „Co- met" en zullen dit waarschijnlijk niet optrekken, alvorens het vliegtuig een groot aantal proefvluchten op het eigen vliegveld te Hatfield bij Londen met succes heeft uitgevoerd. De Prins der Nederlanden en Prinses Beatrix waren gistermorgen vroeg op de Lloydkade te Rotterdam bij de ont scheping van het troepentransprortschip „De Waterman", dat 1460 militairen naar huis bracht. Dit bezoek veroor zaakte groot enthousiasme. Prins Bern hard en minister Schokking hielden hartelijke toespraken. Het gejuich van de manschappen was haast niet van de lucht. Bij het zien van de vele hoge officie ren hieven de militairen het lied „Wie zal dat betalen" aan, hetgeen voor de minister yan Oorlog en Marine, mr. Schokking aanleiding was te zeggen: „Toen gij gezongen hebt: Wie zal dat betalen, heb ik even gedacht: u hebt gelijk. Maar ik heb ook u aangekeken en gedacht: wie zal hun betalen. Wij zijn ertoe bereid, wij zijn bereid ons uiterste best te doen, om u allen niet alleen thuis, maar ook weer aan het werk te brengen. Prins Bernhard en Prinses Beatrix hadden zich eerst aan boord begeven en later begaven zij zich tussen de jon gens in de grote loods, De Prins en de Prinses spraken ongedwongen met vele soldaten en toen de dame: van „Neder land helpt Indie" ook ieder een schaal tje kersen aanboden, reikte een van de militairen het zijne spontaan aan Prin ses Beatrix, die ~r meteen maar een in de mond wilde steken. „Nog even wachten", zei de Prins lachend en de kers verdween voorlopig weer op het schaaltje. Een leger van 25000 politiemannen en manschappen van de Republikeinse garde zijn in het geweer geweest om de achttienduizend mensen, die een communistische demonstratie te Parijs bijwoonden, weg te houden van een andere menigte van dertigduizend per sonen, welke een plechtigheid bijwoon de waarbij ook generaal Charles de Gaulle aanwezig was, ter gelegenheid van de negende verjaardag van de op roep van De Gaulle uit Londen aan alle Fransen om de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Hoewel men voor ernstige botsingen had gevreesd, deden zich geen noemenswaardige inci denten voor. Rajk gearresteerd Het blad van de communistische par tij in Hongarije, Szabad Nep, schrijft dat de vroegere minister van buiten landse zaken, Laszlo Rajk, wiens ar restatie Zaterdag is bekend gemaakt, heeft gewerkt voor „Amerikaanse im perialisten". De officiële mededeling van het mi nisterie van binnenlandse zaken gaf de namen van twee anderen onder de te zamen met Rajk gearresteerde 19 per sonen. Het zijn Tibor Szonyi, lid van het centrale comité en centrale kader secretaris van de arbeiderspartij, en Paul Justus, eens leider van de sociaal democratische partij (vóór de fusie) en tot zijn arrestatie vice-voorzitter van de Hongaarse radio-omroep. De minister van Buitenlandse Za ken mr. D. U. Stikker heeft in de Luxemburgse hoofdstad uit handen van zijn ambtgenoot de heer Bech de „Orde van de Eikenkroon" ontvangen. De taak der luchtstrijd krachten Omtrent de a.s. Westeuropese ma noeuvres wordt medegedeeld, dat de phase van de luchtmanoeuvres op 4 Juli zal aanvangen op het ogenblik dat het „blauwe" convooi de Golf van Biscaye zal naderen. Gedurende twee dagen zal het convooi door duikboten en „witte" vliegtuigen worden aangevallen, in het onderhavige geval „Lancasters" van de RAF. Nederlandse „Mitchells" uit St. Eval komend, zullen het convooi op zoeken en nazetten, 't Laatste zal wor den begeleid door „Sunderlands" van de RAF en door Franse vliegtuigen, die onder controle van de opperbevelheb ber van de vloot staan. Voor de terugreis zullen de gecombi neerde ylooteenheden een kustconvooi voorstellen, dat aangevallen kan wor den door duikboten en kleine zeesche pen. Tijdens deze phase zullen de „Lan casters" van het kustcommando over gaan naar de „blauwen" en de lucht bescherming verzekeren. De Nederlandse „Mitchells" en de „Meteors" van de RAF zullen eveneens deel uitmaken van de „blauwe" verde digingseenheden. Het bombardemeuts- commando en „Fireflies" en „Seafuries" van de Nederlandse Marine Luchtvaart dienst zullen in de avond- en ochtend schemering het convooi aanvallen. De Franse eskaders zullen eveneens aan de „witten" worden afgestaan. De verdedi ging van het convooi zal van op het vasteland geleid worden. prinses Beatrix, die gisteren met Pa mee mocht om de thuisva rende militairen op de „Waterman" te begroeten, amuseerde zich uitstekend. Ze vond de gebruinde soldaten leuke lui en ze had de grootste aandacht voor alles wat ze zeiden en deden. Tegen één van de jongens zei ze plotseling met een vrolijke lach „Wat hebt u een raar petje op". Dat „rare petje" was een Japanse muts met klep, die kennelijk als krijgstrofee naar Neder-: land was meegenomen. De soldaat beet zich op de lippen en zei toen in zijn beste hofstijl: „Hoogheid, als ik geweten had dat U kwam, zou ik be slist mijn veldmuts uit mijn bagage hebben gehaald." Prins Bernhard, die zich kostelijk vermaakte bij de „in spectie door zijn fikse dochter, trok zelf eens aan de klep van 't Japanse ding en zei: „Nou, zo is 't ook wel goed". „Ik vind 't een lollig hoedje, met dat gekke klepje", besloot Beatrix en toen ging 't antwoord van de sol daat verloren in de algemene pret. Behalve Poolvarkens hebben de Russen nu ook koeien gefokt, die tegen de bar re koude bestand zijn. Makkelijk: bij het melken ijs met slagroom in het emmertje. Vanochtend is de K.L.M. begonnen met een bijzondere serie vrachtvluchten op Londen. Een vracht vliegtuig is ingericht voor het vervoe ren van ruim 7 ton diepgevroren maal tijden, vervaardigd door een Neder landse fabriek en bestemd voor honge rige Engelse magen. In de maaltijden zijn verwerkt: kippen, biefstuk, groen ten en tomaten. Lucht- en kippenbrug- je tegelijk! mniimwmiiHHiiiiitiiitiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiniiiiiiiHUiiiiiiiiH J^uxemburg wemelt van de veld muizen. Om oogst en vrouwen zenuwen te sparen moeten de beesten worden vèrdelgd. En dat pakken ze daar niet kinderachtig aan: met acht eskaders vliegtuigen die allerlei gif uitstrooien, voornamenlijk typhusbacil- len. Tussen Dover en Oostende vaart sedert gisteren de grootste veer boot ter wereld die nog ooit op Het Kanaal tufte. kunnen 110 voertuigen en 700 passagiers tegelijk mee. p Ter opvoeding van de Parijse jeugd is een hele winkelstraat ingeruimd voor éta lage-poppen, die de fabels van La Fon taine verbeelden. Perrette morst melk tussen diamanten, de raaf laat kaas vallen op zijden stoffen, de schildpad krabbelt over dassen. En de jeugd Wij vernamen nog, dat een van de soldaten uit Voorburg een Indonesisch jochie heeft meegebracht. Hij had het twee jaar geleden meer dood dan le vend langs de weg gevonden, heeft het opgevoed, maar wilde het niet achter laten. Handig wist hij het aan boord te smokkelen en eerst in volle zee kwam het te voorschijn. Men doopte hem Nico. De rivierpolitie, die nauwlettend rmet toezien op paspoortten, heeft het kind, van wie niemand weet hoe het heet en wie zijn ouders zijn toegelaten, toen de soldaat verzekerde dat hij het wilde opvoeden. Men zal alleen de gemeente Voorburg ervan in kennis stellen, dat er een inwoner is bijgekomen. Laat de dichters rijmen op manestralen, geef mij maar 'n zonnetje, Theodoor. Het puntje van m'n staart is al bruint kijkt zich de ogen uit. In Sittard heeft een candidaat voor de gemeente raad zonder een naam te noemen, zich met duizenden prachtige strooibiljetten bij de kiezers aanbevolen als de beste, de knapste, de zuinigste en de alleen- kiezenswaardige. Maar aan het slot vergiste hij zich en zette met vette letters het lijstnummer van zijn felste tegenstander. Heel Sittard lacht, maar de vergisserige man moet zwaar beta len. Tot heil van zijn concurrent! J^even en dood gaan hand in hand in het dagelijks nieuws: Bij Casablanca kantelde een autobus en vloog in brand; vijf doden en tien zwaargewonden. Tezelfdertijd openden in Auckland knappe chirurchen de borst van een jonge man, legden hart en aorta bloot en namen een vernauwd stuk van de grote slagader weg; ze naaiden de stukken aan elkaar en de patiënt leeft! p In Griekenland zijn vier personen, die in 1944 ter dood werden veroordeeld, na vijf jaai in angstige onzekerheid te hebben ge leefd, tóch nog doodgeschoten, p In Leipzig werden drie mannen, die beestachtig waren opgetreden tegen Poolse dwangarbeiders, naar de galg verwezen, p In Amerika heeft men lens geconstrueerd, die zelft bij een kogelinslag niet versplintert, 't Is be wezen! Maar hij brak wél! p Bij een voorstelling van de film „Het ijzeren gordijn" wierpen Parijzenaars stink bommen; 20 aanhangers van de stink bom werden in hun kraag gegrepen, maw tater weer losgelaten. Een Aziatisch vakverbond Vakverenigingsleiders uit acht Azia tische landen hebben te Genève offi cieel besloten tot oprichting van een Aziatisch vakverbond. De leiders, die op gezag van hun nationale organisa ties hiertoe besloten, kwamen uit India, Pakistan, China, Japan, Iran, Turkije, Philippijnen en Indonesië. Men ver wacht. dat vertegenwoordigers der ar beiders in Israel, Syrië, Birma, Ceylon, en Afghanistan zich zullen aan sluiten. Aan de Australische vakver enigingsleiders is verzocht aansluiting in overweging te nemen. Engeland wil atoomgeheim Volgens het New Yorkse blad „Daily News" is Engeland een actie begonnen om de laatste atoomgeheimen der V. S. in handen te krijgen. Volgens een be richt uit Washington is Engeland zeer ontevreden over het niet-vernemen van nieuwe atoomgeheimen. Engeland zou overtuigd zijn, dat de V. S. haar over eenkomst met Engeland naar de letter en de geest schenden door haar gehei men niet bekend te maken. Vijftig Rotterdammers stortten in Rijnaak Vijftig Rotterdammers, die zich Zondag te goed wilden doen aan de Betuwse kersen, zijn bij het aan land gaan in Culemborg door het dek van een Rijnaak gestort en in het twee meter diepe ruim terechtgekomen. Ondanks deze massale valpartij liepen slechts enkelen hunner noe menswaardige verwondingen op. De passagiers moesten via de Rijn aak aan land stappen. De losliggende schotten bleken echter niet bestand tegen het gewicht der vijftig Rotter dammers, die op een gegeven ogen blik gelijktijdig op de Rijnaak ston den. Krakend begaf het dek zich en stortten de Rotterdammers in het ruim. Dr. J. Wachters uit Culemborg was zo spoedig ter plaatse, dat hij de ont hutste Rotterdammers nog over elkan der krioelend in het ruim van de Rijnaak aantrof. Het ongeluk bleek echter wonderbaarlijk goed te zijn af gelopen. Slechts een hunner bleek een flinke beenwonde te hebben opge lopen, anderen kwamen er met schaaf wonden en een paar builen af. AMERIKAANSE SPIONNAGE IN MANSJOERIJE Volgens een te San Francisco opge vangen bericht van de communistische radio te Peping is in Mandsjoerija een grote Amerikaanse spionnageben- de", geleid door het Amerikaanse con sulaat te Moekden, ontmaskerd. De ben de werd kort na de overgave van Japan opgericht en zette haar werkzaamhe den na het innemen van Mandsjoerija door de communisten in October onder gronds voort. Drie personen, de „voor naamste spionnage-agenten", zijn gear resteerd en een heeft bekend, aldus het bericht. Optimistisch geluid te Parijs Volgens een lid van een der Westerse lelegaties te Parijs, zijn de „Grote Vier" het gisteravond eens geworden ver een modus Vivendi inzake Duits and en zijn zij overeenstemming gena derd betreffende de voorbereiding van .en vredesverdrag voor Oostenrijk. Een Britse woordvoerder zeide, dat ie overeenstemming inzake Duitsland bereikt was zonder een Westers offer met betrekking tot belangrijke begin selkwesties. Naar verluidt is het recht op toegang tot Berlijn speciaal gegaran deerd. Een Amerikaanse gedelegeerde zeide bij het verlaten der geheime zitting daarentegen: „Er is omtrent niets over eenstemming bereikt". Andere Ameri kanen lieten zich optimistischer uit. Een Britse gedelegeerde zeide dat het zelfs nog niet zeker was, dat de zitting van de Raad van heden de laatste zou zijn. Naar verluidt is één der punten van de overeenkomst gewijd aan de blok kade en het verkeer met Berlijn. De Sowjetunie zal de blokkade niet weder instellen. De internationale han- Dr. Drees sprak op VARA- zomerfeest Zondag woonden' 15.000 belangstel lenden te Scheveningen een VARA- zomerfeest bij. Het hoogtepunt bestond uit een toespraak van minister-presi dent dr. W. Drees. Hij noemde de om roep in Nederland, die van het vrije woord. Hij wekte zijn toehoorders op de socialistische levenshouding te die nen. Het is ook de taak van de VARA aan dat doel te komen. De rede werd door luide toejuichingen onderstreept. Conferentie te Luxemburg geëindigd De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der bij het ver drag van Brussel aangesloten landen is na twee dagen bijeen te zijn geweest geëindigd. De ministers namen „be paalde besluiten, welke thans naar de militaire commissie ter uitvoering zul len worden verwezen", aldus zei een officiële woordvoerder. Mr. Dr. J. WIJNVELDT OVERLEDEN Op 65-jarige leeftijd is in zijn woning te 's-Gravenhage plotseling overleden mr. dr. J. Wijnveldt, advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Zijn verscheiden heeft in de kringen van de Hoge Raad grote verslagenheid te weeg gebracht. De thans ontslapene stond be kend als een zeer hoogstaand mens en werd algemeen geacht om zijn grote eenvoud en innemendheid Daarbij was mr. Wijnveldt een voortreffelijk en vlug werker, wiens conclusies een grote mate van bekendheid verwierven. del zal volgens het beginsel van goede- renruil hervat worden. Duitse deskundi gen uit Oost en West zullen de plannen voor interzonale handel uitwerken en men is het ook eens geworden over.de status van deze deskundigen. Naar ver der verluidt is men het eens geworden over een reeks wederzijdse faciliteiten met betrekking tot de toegang tot Ber lijn. Hedenmiddag slotzitting. De besprekingen zijn zerver gevor derd, dat de vier plaatsvervangers der ministers zich hedenochend kunnen zetten aan het ontwerpen van het slotcommuniqué der besprekingen. De ministers zullen dit hedenmiddag eerst in een nieuwe geheime zitting behandelen en daarbij trachten ook de nog resterende geschillen op te lossen. Wanpeer dit gelukte en daaraan wordt thans nauwelijks meer getwij feld, dan zal hedenmiddag de open bare slotzitting der conferentie kun nen plaats vinden, waarin de ministers de stukken op tafel zullen leggen, die zij in de afgelopen week zo zorgvul dig hebben trachten geheim te hou den. Minister Van Maarseveen op Java Mr. J. H. Van Maarseveen, waar nemende Minister van Overzeese Ge biedsdelen, is Maandagmorgen op het vliegveld Kemajoran geland. In een vraaggesprek met de pers zeide de minister, dat hij waarschijn lijk geen andere plaatsen dan Bata via zal bezoeken. Met betrekking tot de restauratie van het Republikeinse bestuur te Djokja acht hij het nood zakelijk dat, alvorens dezê plaats heeft, de overeenkomst betreffende het staken van het vuren tot stand komt. „We kunnen niet schieten en praten tegelijkertijd", aldus de minis ter. ONDERZOEK NAAR DE „RÖHM-PUTSCH". De Duitse bladen delen mede, dat er een proces gevoerd zal worden naar aanleiding van de „Röhm-Putsch" van 1934. De openbare aanklager van Mün- chen bereidt een proces voor waarbij ook Hess en Sepp Dietrich, die beiden een levenslange gevangenisstraf uit zitten, tot de beschuldigden zullen be horen. De begindatum is nog niet be kend. IBN SAOED EN SYRIË Koning Ibn Saoed van Saoedi Arabie, heeft aan de diplomatieke vertegen woordigers van de grote mogendheden doen weten, dat hij elke aanval op het Syrische grondgebied zal beschouwen als een aanval op Saoedi Arabie. „Ko ning Faroek en ik", aldus de koning, .zullen niet lijdzaam toezien, indien Syria sou worden aangevallen. DE NEDERLANDSE DELEGATIE TER ALGEMENE VERGADERING. Naar het ANP verneemt zal mr. G. J. van Heuven Goedhart plaatsver vangend voorzitter zijn van de Neder landse delegatie naar de algemene vergadering der V.N., welke in Sep tember te Lake Success zal beginnen. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker, leider der delegatie, zal, naar het zich laat aanzien, slechts een gedeelte der zitting kun nen bijwonen. Het bestuur van de landbouwvak- groep heeft besloten haar werkzaam heden met ingang van 1 Juli volledig stil te leggen. De vrije organisaties op het terrein der lanflbouwambachten zullen dus voortaan uitsluitend met de behartiging der bedrijfsbelangen be last zijn.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1