Twee wielerkampioenschappen met'n luchtje Wagtmans kampioen der amateurs Janssen nog niet zeker van zijn titel "j MIDDELBARE,MEISJESSCHOOL AVONTUUR Res identie De laatste tijd wordt wel eens beweerd, dat de Nederlandse amateur-wiel- renners maar zeer matige prestaties legerden. Men sprak van bloedarmoede jn deze jgelederen en er zou maar weinig kans zjjn, dat binnen afzienbare tijd uit de amateurs behoorlijke professionals gerecruteerd konden worden. Nu, de Nederlandse wielerkampioenschappen hebben echter anders bewe zen. Het waten de amateurs, die er kleur en spanning in brachten, uitloop pogingen waagden, snel demareerden en soms grote achterstanden in no time overbrugden. De strijd tussen de proefs was daarentegen niet meer dan een afvalrace. De gevreesde Cauberg zorgde wel voor de selectie en zü, die de kracht vonden om zich tegen die machtige bult in het Limburgse landschap op te worstelen en van pech verschoond bleven, gaven slechts de laatste paar, ronden behoorlijk strijd. Wagtmans veroverde bij de amateurs de rood- wit-blauwe trui en Jansen werd door de jury bij de profs tot winnaar ver klaard. die even een gezellig sprintje voor zijn club- en stadgenoot aantrok. Met band dikte ging Wagtmans vóór Dekkers en Roks door de finish. Wagtmans werd de amateurkampioen van Nederland op de weg. Een fraaie beloning voor zijn uitstekend rijden, doch het is voor ons de vraag of hij de sprint van Dekkers had gewonnen als Braspenninx de sprint niet voor hem had aangetrokken. Ook de vierde man werd een man uit het Zuiden. Het was Nolten uit Geleen. Twee Noordhollandse jongens, Duyf en Hooyschuur, bezetten de vijfde en zesde plaats, voorwaar een fraai re sultaat tussen Brabanders en Limbur gers die dagelijks in de gelegenheid zijn in dit heuvelachtig terrein te trai nen. DE PROFS DEDEN HET NIET BEST De strijd bij de profs, wij schreven 't al„ was mat i weinig opwindend. Hieraan was zeker het feit niet vreemd, dat Gerrit Schulte in de derde ronde reeds de strijd staakte, nadat een lekke band hem de lust en de energie had ont nomen om door te zetten. Een andere renner, die door het noodlot werd ge troffen, was Henk de Hoog, die onge veer tegelijkertijd met Schulte het veld ruimde. Bellenaars was de derde man, wiens opgeven van de rit werd verklaard door één of ander mankement aan zijn fiets. Dé strijd bleef saai en mat en toen in de allerlaatste ronde ook Middelkamp en Sijen het bijltje er bij neerlegden en uit de course verdwenen, gingen hier mee weliswaar zeer sterke mannen heen, maar zij waren evenmin in staat geweest de strijd levendig en aantrekke lijk te maken. Alleen Peeters en Van Beek zorgden voor wat spanning door enkele ronden vóór het einde uit te lopen. Dit tweetal draaide soepel en fris en scheen zo op de overwinning te willen afstuiven. Met nog vier ronden te rijden hadden deze renners bijna een minuut voor sprong op het inmiddels sterk gedunde p-djton genomen. Peeters kwam „plat" te zitten. In gewoon Nederlands bete kent dat een lekke band en Van Beek kon niet de kracht vinden alleen door te gaan. Ook hier zou dus de eindsprint de beslissing gaan brengen en geen mens kon vermoeden dat die eindsprint en beslissing zo sensationeel zouden wor den. Bij de beklimming van de laatste Cauberg hadden Van Est, Voorting (twee renners die enkele maanden ge leden uit de „zwakke" amateur-gelede ren waren overgekomen) en Janssen zich losgemaakt. Gedrieën stormden zij door het St. Jansbos op de finish af. Van Est ging met een wiellengte als eerste over de eindstreep, gevolgd door Janssen en Voorting. N.W.U. maakte fouten Aan beide kampioenschappen zat ech ter een luchtje. Wij stellen dit vast zon der daarmee ook maar iets te kort te willen doen aan de prestaties van VVagt mans en Jansen, die bovendien aan deze gang van zaken part noch deel hadden. De fout lag bij de NWU. In de eerste plaats heeft men weer de fout gemaakt door de amateurs en profes sionals drie minuten na elkaar te laten starten en in de tweede plaats was de jury niet geheel objectief, hetgeen ver moedelijk zijn oorzaak vond in het feit dat dit lichaam enkel uit Limburgers was samengesteld. De amateurs snel van start We amateurs, die drie minuten na de profs van start gingen, trokken direct met een zeer snel tempo ten aanval. Zo snel ging het, dat Wagtmans en Nolten na vijfenveertig kilometer reeds aan sluiting met hun „grotere" broeders kregen. Het hoge tempo en die akelig steile Cauberg,die met iedere ronde groter schijnt te worden, kostte natuur lijk slachtoffers en het waren niet de zwaksten die lossen moesten. De dap pere De Groot, winnaar van de ronde van Noord West Nederland en de Bene lux-course capituleerde al na twee ron den. De Groot is geen klimmer en het circuit van de Cauberg is voor hem een martelgang geworden. Met bewonde renswaardige moed heeft hij in zijn eentje doorgeworsteld tot hij met nog één ronde te rijden uit de strijd werd genomen, daar zijn achterstand te groot was geworden. Zo waren er meerderen. Kerels, die ondanks hun achterstand en pech volhielden; meer nog verdwenen uit de strijd met bandenpech, defecte derailleurs of als de Cauberg hen te machtig werd en de „man met de ha mer" zijn tol eiste. Toen elf van de zestien ronden door de amateurs waren afgelegd, scheen, het pleit bij de amateurs reeds beslecht. Wagtmans en Nolten zaten in de voorste gelederen bij de profs en maar weinigen zullen de overige amateurs nog een kans hebben gegeven om de uitlopers te bereiken. Een machtige demarage van de Zaan- kanters Hooyschuur en Duyf. die even na Roks en Dekkers aansluiting met de twee uitlopers kregen, veranderde de situatie" geheel en al. Het werd duide lijk dat tenslotte toch de eindsprint de beslissing zou moeten brengen. De Eindhovenaar Dekkers dacht zich ver moedelijk al winnaar, doch hij had bui ten de waard, in dit geval buiten Bras penninx, een stadgenoot van Wagtmans, gerekend. De „uitgekookte" Bras had het zien aankomen dat de sprint de be slissing zou moeten brengen en enkele tientallen meters vóór de finish zat de amateur Wagtmans toevallig achter het wieltje van de prof Braspenninx Janssen diende echter een protest in. Volgens zijn verklaring zou Van Est hem in de eindsprint hebben gehinderd. Weinig ogenblikken later riep de Lim burgse jury de Limburger Janssen als overwinnaar uit. Op zijn beurt protesteerde nu Van Est, die op een gegeven ogenblik zijn zenuwen niet meer de baas was en in de jurytent Janssen te lijf wilde gaan. Janssen werd op dat moment door een radio-reporter geïnterviewd en de ze moest zijn microfoon beschermen om de slagen te ontgaan, waarmee een opgewonden Van Est Janssen bestook te. Dit was de enige sensatie in de 216 km lange wedstrijd voor de profs. De uitslag is; 1 Jansen (Elslo) 211 km in 5 uur 29 min. 16 sec.; 2 Echt (St. Willibrord), 3 Voorting (Haarlem) bei den dezelfde tijd; 4 Steenbakkers (Den Bosch) op 20 sec.; 5 Grift (Soest) 90.25 sec., 6. Lakeman (Amsterdam), V Schellingerhoudt (Zaandam), 8 Loos (Amsterdam), allen denzelfde tijd. 9 B. Ranken (St. Nicolaas) 90.40 sec. Daarna ex aequo Schoenmakers (Eindhoven), Evers (Wormerveer),Van Beek (Oostzaan), Storm (Den Haag) en Pauwels (Kieldrecht). PROTESTCOMMISSIE ZAL BESLISSEN Naar wij vernemen zal de protestcom missie van de N.W.U. in de loop van de week een beslissing nemen inzake het protest dat door de renner Van Est werd ingediend,onmiddellijk nadat Janssen als eerste geklasseerd werd. Naar ons ter ore kwam zou er ove rigens weinig kans bestaan dat het pro- test wordt toegewezen, maar in elk ge val zal de uitspraak moeten worden af gewacht alvorens Janssen zich officieel kampioen kan noemen. Tiny Jonker zwom van muiden naar Zaandam Bij de nationale kampioenschappen op de weg, welke Zondag op het Circuit van Valkenburg zijn gehouden, werd W. Wagtmans uit Breda kampioen der amateurs en J. H. Janssen uit Elslo kampioen der professionals. Wagtmans (links) en Janssen na hun overwinning (rechts). Gistermorgen om 10.30 uur dook de 18-jarige Zaanse lange afstandszwem ster Tini Jonker, bedekt met een dik ke laag reuzel, bij de kleine sluis in IJmuiden in het koude water van het Noordzeekanaal voor een 19 km lange tocht naar Zaandam, waar zij bijna tien uur later, om 20.20 uur, werd wel kom geheten door een enthousiaste menigte. Tijdens deze tocht, die Tini Jonker ondernam als training voor een nog dit jaar te houden poging om het Ka naal van Dover naar Calais over te zwemmen, werd zij vergezeld door haar trainer de heer Maarten de Ruyter, die zijn pupil vanuit de roeiboot met sui kerklontjes voedde. Bij aankomst in Zaandam was Tini Jonker ondanks het koude water nog in uitstekende conditie. Z.K.H. Prins Bernhard en zijn oudste dochter, prinses Beatrix, waren Zondagochtend aanwezig bij de onscheping van de „Waterman", die 1460 militairen, afkomstig uit alle delen van het land, uit Indonesië naar het vaderland terugbracht. Tezamen met de minister van Oorlog en Marine, mr. F. W. Schokking, begaven zij zich aan boord ter verwelkoming van de manschappen. Foto: De Prins, de prinses en de minister van Oorlog en Marine verlaten de „Waterman" aan de Lloydkade te Rotterdam. Nederlandse' Bondsploeg voor Olympische Dag De Nederlandse Bondsploeg voor de wedstrijd op Zondag 26 Juni, Olym pische Dag, tegen een Zwitserse com binatie is als volgt samengesteld: Doel: Saris (BW)Achter: Everse (Neptunus) en Kraus (DHC); Midden: vd Engel (DHC), Terlouw (DCV) aanv. en Stoffelen (Ajax); Voor: vd Tuyn (Hermes DVS), Schaap ('t Gooi), van Roessel (Longa), Timmermans (ADO) én Clavgn (ADO). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), De Jong (ADO), Schwenke (HBS) en Beun. BERGEN. Toelatingsexamen op 1 Juli a.s. des morgens om 9 uur in het schoolgebouw, Rondelaan 24. Voor aangifte en inlichtingen zich te wenden tot de Directeur, de heer D. L. Daalder. Heiliooër elftal-AIcmaria Victrix 12 Onder grote belangstelling werd Za terdagavond op het fraaie HSV-terrein de wedstrijd Heiloo-er elftalAlcmaria gespeeld. Het vertoonde spel stond op behoorlijk peil. De opstelling van de elftallen was als volgt: J. Apeldoorn (HSV) N. Mul (HSV) G. Hendrickx(FOR) J. Rus(For) J. Rood (HSV) J. Roos (For) P. Eversteijn(Alcm.Victr.) J. Schermerts(For) B. Kraakman (HSV) P. Verbeek (For) M. Kosters (HSV) O De Buizer Bijl Swaerts Untied Pluimers Badenhuizen Helderman Wassink Muller Hendriks Af ink Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snel open spel. A.V. wist zich daar bij enige behoorlijke kansen te schep pen, maar op het laatste moment was er steeds een Heiloo-er been dat het ergste wist te voorkomen, terwijl ook dra bleek dat doelman Apeldoorn goed op dreef was. Enige zeer gevaarlijke schoten werden door hem subliem ge vangen of over de lat gewerkt. Ook viel in deze periode het spel van de H-spil Rood op. Deze gaf Untied heel weinig kans. De H-voorhoede kon in het begin het juiste verband niet vin den. Er werd nogal nerveus gespeeld en slecht geplaatst. Langzamerhand werd het spel echter beter en er volg den enkele zeer scherpe aanvallen, waaruit doelpunten net voorkomen konden worden. Vooral het spel van Hendrix viel in de A.V.-achterhoede op. Eversteijn zocht het doel enkele malen op de verkeerde plaats. Het spel bleef boeiend voor de toeschouwers. Technisch was A.V. verreweg de bes te. Tot rust bleef de stand dubbel blank. Na de rust werd er zo moge lijk nog sneller gespeeld en beide ploe gen speelden scherp op winst. Hierbij waren het weer Apeldoorn, Mul, Rood en Hendrickx die steeds de A.V.-voor- hoede het scoren beletten. Aan de an dere zijde ontstonden nu ook meer doelrijpe kansen. We zagen eenmaal Kraakman op doel toerennen. maar zijn schot belandde in het zijnet. Ook Kosters miste enkele mooie kansen. Eindelijk wist dan Verbeek zich vrij te spelen en na een keurige solo-ren scoorde hij het eerste doelpunt. A.V. ging nu uit een ander vaatje tappen, maar het duurde toch tot 10 minuten vóór het einde eer de rechts binnen van dichtbij gelijk wist te maken. Fel werd er verder om de overwinning gestreden en beide voor hoeden kregen nog menige kans. De doelverdedigers deden echter niet voor elkaar onder en iedere gevaarlijke val werd gekeerd. Hierbij dient een moote safe van Afink speciale vermelamg. Een minuut voor het einde volgde een algemene A.V.-aanval. Door de recnis- buiten werd de bal zeer goed voor doel geplaatst en de linksbinnen had de bal maar voor het inlopen. A.V. won met 21. Het was een aardige, sportieve strijd. De scheidsrechter, de heer Spaan, floot wel eens te veel. maar had de leiding goed in handen. Marktberichten LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 20 Juni. 121.000 kg aardappelen: eerste lingen 11,90—13,90, drielingen 10,90—12.80 en kriel 7,20-8,20; 550 bos peen 16,20; 115 kg tomaten: A 90, B 92 en C 84. NOORDERMARKTBOND, 15 Juni. - 17.500 kg aardappelen: eerstelihgen 12,70—14,60, grove 11—11,80, drielingen 10—11,50, kleine 5,80—6,80 en rode eerstelingen 12,60—13,20. WARMENHUIZEN, 18 Juni. - 1300 kg aardappelen: Schotse muizen 10—12, drielin gen 7,60—8,10 en kriel 5,10; 4250 kg rabar ber 4. Hef Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Reportage tenniskampioenschappen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Radio-filmkrant. 7.30 Inleiding tot mu ziekbegrip. 7.45 Landbouwrubriek. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Kurhaus-concert. 10.15 Ik zou zo graag.... 11.15 Avro-swing corner. HILVERSUM n, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.15 Sport- rubriek. 6.30 Met band en plaat. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Vacantie-voorpret. 7.45 NCRV-kwartet. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Promenade-orkest. 9.00 Dr. J. H. Ha genbeek. 9.20 Zang. 9.50 Orgelbespeling. 10.15 Sweelinck-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Operette-selecties. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 8.15 Ochtendvaria. 1.15 Maria Zamora en orkest. 6.15 Tom Erich (piano). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Kobus Kwint (piano). 7.15 Radio-Muziek- journaal. 7.45 Rubriek. 8.05 In het Radio- Zoeklicht. 8.15 „Fidelio", opera van Beetho ven. 9.10 Pierre Palla speelt. 9.20 Klankbeeld. 9.45 Musicorda. 10.15 Buitenlands, overzicht. 10.30 Viool. 11.15 Ethel Smith (orgel). 11.30 Orkest van Glen MiHer. - HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 Orkest zonder naam. 4.00 De Zonnebloem. 6.10 Sportpraatje. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Het werk van de psychia ter. 7.15 Amusements-orkest. 7.45 Dit is leven. 8.05 De gewone man. 8.12 Radio Philharmo- nisch-orkest. 9.15 Westeuropees commentaar. 9.25 Kamermuziek-concert. 10.15 Muziek. 10.45 Avondgebed. 11.15 Symphonisch-programma. CHARITE VERBETERDE RECORD TWEEHANDIG DRUKKEN. Gisteren werden te Haarlem de Ne derlandse kampioenschappen gewicht heffen verwerkt, waarbij A. Charite het Nederlands record tweehandig drukken met 5 kg verbeterde. Hij bracht dit op 13214 kg. Het oude re cord, 127i/{> kg, had Charite tijdens de Olympische Spelen te Londen geves tigd. Egmond aan Zee De reddingboot vaart uit Vrijdagavond voer de reddingboot Pre sident Steyn uit, ter ere van de dichter Werumeus Buning, die gaarne eens een avondoefening wilde meemaken. Met de directeur der N.Z.H.R. Maatschappij, de heer H. Th. de Booij, scheepte hij zich in en in het schemerdonker werd de President Steyn in zee gelanceerd bij het schijnsel van het zoeklicht van De Zeeleeuw, terwijl honderden belangstel lenden zich op het strand verdrongen om van dit zeldzame schouwspel ge tuigen te zijn. Het was een meevaller, dat de zee aardig heiig was, want met het oog op het hoge bezoek, was deze tocht reeds enige dagen geleden voorbereid. Er stond een felle N.O. wind, die het verblijf voor de vele toeschouwers op het strand niet bepaald aangenaam maakte, maar die een behoorlijke bran ding veroorzaakte, zodat de reddingboot zijn capaciteiten kon tonen en de tocht door de branding geen sinecure was. Het was een aardig schouwspel, de boot. met de lichten in top, te zien laveren en tegen half elf. toen het inmiddels volkomen donker was. te zien landen bij het schijnsel van de magnesium fakkels, daar het zoeklicht, jammer genoeg, ds dienst weigerde. De oefening had een vlot verloop en zal zonder twijfel onze bekende dichter geïnspireerd hebben. Nog meer zal daartoe echter na afloop hebben bijge dragen de bijeenkomst met plaatselijk bestuur en bemanning, natuurlijk in café de Boei, bekend van de stranding van de Kerkplein en de Drente, tijdelijk gevestigd in de Julianastraat, maar weldra herrezen aan het oude Pomp- plein, waar de heer P. v. d. Pool half Juli hoopt te openen. Vele oude her inneringen werden daar opgehaald en het geheugen van schipper ten Brug- gencate en de heer van der Pol bleek nog uitstekend, zodat de heer Buning, verrijkt met tal van historische bijzon derheden, tegen het middernachtelijk uur huiswaarts toog, geheel au fait, wat betreft de stranding in 1935 van De Kerkplein, de Drente en de Jos Marie, die in Egmond Maandenlang zulk eèn drukte veroorzaakte, dat de snelteke naar van de Dam zijn operatieterrein naar Egmond verplaatste en een strand- taxi de vele bezoekers langs het strand naar de gestrande schepen vervoerde! Schipper ten Bruggencate maakte zich tot slot tot tolk van allen, met de ver zuchting, dat met een variant op de dominéé van Petten mochten er schepen stranden, dat het dan bij Eg mond mocht gebeuren! VERSTERKTE POLITIEMACHT Met het oog op het seizoen is de po litiemacht tot September a.s. tijdelijk met 3 man marechaussee versterkt. Ge durende het badseizoen zal dus 7 man politie over het wel en wee van de bad plaats waken! INTERLANDWEDSTRIJDEN. De te Oslo gespeelde interlandwed strijd NoorwegenZuidslavie, welke door de Nederlandse scheidsrechter Schipper werd geleid, eindigde in een 31 overwinning voor Zuidslavie. Bij de rust was de stand 10 in het voor deel der Noren. De landenwedstrijd FrankrijkSpan je is met 5—1 door de Spanjaarden ge wonnen. Na de eerste helft stonden zij met 3—0 voor. ZwedenHongarije ein digde met een gelijk spel 11. MEDEMBLIK, 16 Juni. - 58.000 kg vroege aardappelen: grote 9.80—11,50, drielingen 7,10 —8,90, kriel 5,50—6,30 en rode eerstelingen gr. 11,20-11,40. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 91. De kapitein kijkt eerst heel boos, als hij plotseling een aap voor zich ziet, maarals hij hoort hoe dap per Pepi geweest is en hoe Pepi de zeerovers één vooi één neergeslagen heeft, wordt hij zachter gestemd. „Dus als ik het goed begrijp", zegt hij tegen Pim, „dan is je vriend ook al die tijd aan boord geweest, zonder dat wij het gemerkt hebben. Nu. het is fraai, dat moet ik zeggen. Nu begrijp ik ook, waarom je altijd zo'n honger had. Ik geloof graag dat Pepi voor drie at!" „Ja maar kapitein, zo is het toch niet", begint Pim op aarzelende toon. „Hoe bedoel je dat, zo is het niet", vraagt de kapitein. „Je wilt me toch niet gaan vertellen, dat er nog meer verstekelin gen aan boord zijn?" „Ja, kapitein", antwoordt Pim zachtjes. „Mijn broer tjes zijn hier ook nog. Ze zitten in het ruim". 124 IN DE DOOR TJEERD ADEM A Steensma glimlachte. „Je moet je vrouw hartelijk bedanken", zei hij. „Kunt u dat zelf niet doen?" vroeg de chauffeur. „Ik weet het niet", zei Steensma aarzelend. Hij haalde zijn zakmeg te voorschijn en sneed /lug de enveloppe van de blauwe brief open. „Mijn vrouw en ik hebben altijd wel gedacht", zei hij, „dat er iets van de liefde tussen zat". Hij herkende het handschrift. Het was gelijk aan dat in de brief waarin hem was aangeraden mr. Van Baren als rechtskundig raadsman te nemen. Een beetje nerveus las hij het epis- 'el door. JelLe, Zoals je ziet is het nutteloos, dat je tracht mij te ontsnappen. Er wordt dag en nacht op je gelet en je weet heel goed, dat je zelfs de politie niet te hulp kunt roepen. Een jeugdvriend heeft mij ten huwelijk gevraagd en ik ben hem zeer genegen, maar ik prefereer een samenleving met jou, al was het alleen, omdat je getoond hebt dat niet te willen. Je weet, ik ben niet gewend, dat meii mij tegen werkt en ik heb mij dit nu eenmaal in het hoofd gesteld. Ik kan je natuurlijk niet dwingen mij te trouwen, maar ik bezit de macht om je volgzamer te maken dan je tot dusver geweest bent en ik zal daarvan zeker gebruik maken Ik heb deze brief meegebracht voor het geva' je niet thuis mocht zijn. Dit schrijven is een ultimatum, dat over 24 uur afloopt. Ik wil naar mijn vaderlind terug en ben niet van plan langer op je te wachten Morgenmiddag zal ik opnieuw aan je pension komen. Wanneer je dan niet thuis bent of weigert op mijn voorstel in te gaan, ga ik naar Duitsland en zal de vriend uit mijn meisjesjaren trouwen. Ik waarschuw je evenwel nadruk kelijk, dat je vanaf dat ogenblik je arrestatie tegemoet kunt zien. De brief aan de Haagse rechter-commis- saris met opgave van je adres ligt gereed om ieder ogenblik gepost te kunnen worden. Je wordt dag en nacht bewaakt, want ik wil er zeker van zijn, dat ik te allen tijde weet, waar je ver blijf houdt. Wanneer je vanmiddag thuis komt en deze brief hebt ge lezen, kun je er zeker van zijn, dat elke kans mij nogmaals te ontsnap pen is uitgesloten. Ik geef je een goede raad: gebruik je verstand en accepteer-, wat je wordt aangeboden. Het moge vreemd schijnen, dat het voorstel tot onze verbintenis van mij uitgaat, maar ik ben gewend mijn zin te krijgen en bovendien.... ik ben nu eenmaal op je gesteld en gevoelens laten zich niet dwingen. Ik verwacht morgen je toestemmend antwoord. Rieta, Ir. Steensma overdacht een moment de situatie. Hij zat opnieuw in de val. Wanneer hij zo dadelijk thuis zou zijn, was elke kans op ontsnapping verkeken. Wilde hij nog een poging tot ont vluchten wagen, dan zou die onmid dellijk moeten gebeuren. „Van Ginkel", zei hij, zich tot de chauffeur wendend, „zeg aan je vrouw, dat ik haar zeer dankbaar ben, dat ze mij deze brief dadelijk heeft laten be zorgen. Je moet eens even naar mij luisteren. Ik moet weg, onmiddellijk... „Maar watzei de chauffeur verbaasd terzijde kijkend. „Natuurlijk begrijp je 't niet", zei Steensma, „maar ik heb geen tijd te verliezen. De volgende week, mis schien al aan 't eind van deze week ben ik weer vrij man. Dan kom ik jullie bezoeken en dan zal ik je alles vertellen, wat je weten wilt. Nu moei je niets vragen maar mij helpen. Hoe kan ik ongemerkt wegkomen, Van Ginkel?" „Tja", zei de chauffeur in het ge barsten spiegeltje kijkend, „dat weet ik ook niet, meneer Smit. Die kerel rijdt vlak achter ons. Ik zie geen kans hem te ontkomen, want dat Chevro- letje kan veel harder lopen, dan die ouwe kast van mij. Hallowatxhebben we daar!?" Een politieman had zijn hand op gestoken. „Stop! Verkeerscontrole!" Van Ginkel remde en haalde zijn papieren uit de bekleding van de cabinedeur te voorschijn. De agent keek ze door en gaf in middels de bestuurder van de Chevro let het stopteken. „Dank je, zei hij, terwijl hij de pa pieren weer aan Van Ginkel over reikte. Op zijri gemak slenterde hij naar de blauwe wagen. „Hoor eens," riep Steensma nerveus, „dit is mijn kans. Van Ginkel! Rij door, zo vlug als je weg kunt komen!" „Dat geeft allemaal niks, meneer Smit", zei de man moedeloos. „De ke rel zal ons vast en zeker inhalen." „Rijd zo hard als je kunt, nu dade lijk!" riep Steensma. „Stop als je om de hoek bent, dan spring ik er uit. Is eris daar een winkel waar ik bin nen kan lopen?" „D'r is zo'n klein kroegje," zei de chauffeur. „Ik heb d'r wei ééns een borrel gedronken." „Prachtig!" riep Steensma. „Harte lijk dank voor je hulp, Van Ginkel en groet je vrouw van me. Ik kom je bin nen afzienbare tijd bezoeken. Wanneer er morgenmiddag een dame komt en naar me vraagt, zeg dan maar, dat ik er geen zin in g^had heb. Dan begrijpt ze 't wel. Albert, jochie, je hebt me een grote dienst bewezen. Als ik terug kom gaan we samen naai een speel goedwinkel en dan mag je uitzoeke wat je van me wilt hebben." „Een olifant op wieletjes," zei het jochie verrukt. „Best", zei Steensma, „die krijg je. Vooruit, Van Ginkel." De vrachtauto sprong vooruit op het moment, dat de verkeersagent zich voor de blauwe auto geposteerd had. Vlak om de hoek rukte Steensma de deur van de cabine open. Van Ginkel matigde een moment zijn vaart en Steensma sprong van de treeplank, terwijl hij het portier achter zich dichtsmeet. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3