Accoord over Oostenrijks vredesverdrag Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Verkiezingsbeeld in 26 gemeenten Di Engelse regeringscommissie pleit voor geboorteregeling Herderlijke brief van Mgr. Beran verboden Alle consumptiegoederen in Benelux dit jaar van de bon Dinsdag 21 Juni 1949 146e Jaargang No. 143 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Opheffing van de blokkade verzekerd Au revoir Paris ■HBSHH mm? BÊÈBÊM x - 'i i éjjk IIB in September beslissing over de volgende conferentie Hei ouderschap moei vrijwillig zijn Definitieve breuk mei de regering Voor-Unie een experiment Zeeman was zijn evenwicht kwijt in Nederlands balans 1952 sluitend? i BÜREAU administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro .87294 redactie Achterdam 20, Tel..2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten DEAN ACHESON ERNEST BEVIN y «■- Hp ROBERT SCHVMAN: „Sowjetunie heeft het nieuwe bewind in West-Duitsland aanvaard" De doodstraf voor Haase Na uitvoerige pleidooien heeft de Groningse kamer van het Bijzonder Gerechtshof tegen de 38-jarige G. B. Haase dezelfde dag in een bijzondere zitting, welke tevens de laatste van dit rechtscollege is, vonnis gewezen. Verdachte droeg uiteindelijk de ver antwoordelijkheid voor de activiteiten van de S.D.-groepen in het Noorden. Uit de sfinxachtige houding van H tijdens de zittingen bleek geen enkel teken van berouw. Wel achtte verdach te zich moreel schuldig. Het Hof acht te slechts de doodstraf de juiste. De advocaat-fiscaal had levenslang geëist. Weerbericht Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar overdag voor namelijk in het Zuidoostelijk deel van het land ook perioden van zonneschijn. Overwegend droog weer. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krach tige Noordelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. nE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN van de Grote Vier hebben gisteravond meegedeeld, dat zij overeenstemming hebben bereikt over het Oostenrijks vredesverdrag en een regeling op basis van ..leven en laten leven" tussen de bezettende mogendheden in Duitsland. Wat het verdrag met Oostenrijk betreft hebben de ministers hun plaatsvervangers opgedragen het werk onmid dellijk te hervatten teneinde tot overeenstemming te komen over het voltooien van een ontwerp-verdrag tegen 1 September 1949. De ministers deelden mede, dat de grenzen van Oostenrijk dezelfde zouden zijn als op 1 Januari 1938, dat Oostenrijk geen herstelbetalingen zou verrichten en dat de Sowjetunie 150 mil- lioen dollar zou ontvangen in omwisselbare valuta, in zes jaar te betalen. Oostenrijk zal zich moeten verplich ten de rechten van de Sloveense en Kroatische minderheden in Oosten rijk te beschermen. Voorts zal Joego slavië het recht bezitten de zich op zijn grondgebied bevindende Oosten rijkse bezittingen, in de ruimste zin van het woord, in beslag te nemen. De voormalige Duitse eigendommen in Oostenrijk zullen Oostenrijks bezit worden, met dien verstande dat do plaatsvervangende ministers van bui tenlandse zaken nader zullen uitma ken, welke Duitse eigendommen zul len worden overgedragen, terwijl reeds direct is bepaald dat de bezit tingen van de Donau-scheepvaart- schappij hier niet onder zullen val len, doch als aan de Sowjetunie overgedragen zullen worden be schouwd. Het Duitse probleem. In de verklaring wordt verder ge zegd, dat in September te New York besproken zal worden wanneer de vier ministers weder bijeen zullen komen: dat de overeenkomst van New York over het opheffen der Ber- lijnse blokkade en der tegenblokkade nagekomen zal worden; dat de vier mogendheden in Berlijn overleg zul len blijven plegen en dat stappen zul len worden genomen voor verbetering van de handel Oost-West. Aangaande Duitsland zegt de ver klaring: „Ondanks het feit, dat de ministers niet in staat zijn geweest overeenstemming te bereiken over de economische en politieke eenheid van Duitsland, zullen de- ministers hun pogingen voort zetten om deze eenheid te bewerkstelligen". Daarna wordt een opsomming van de boven aangestipte overeenkomsten gegeven Het verdrag met Japan. Omtrent het verloop der besprekin gen wordt nog gemeld dat minister Wysjinski, nadat overeenstemming was bereikt over de punten Oosten rijk en Duitsland, voor de tweede maal het voorstel deed besprekingen te beginnen over het treffen van voorbereidingen voor het sluiten van een vredesverdrag met Japan. Wysjinski vroeg de mening van zijn Westerse collega's over de wenselijk heid, China op te nemen bij de mo gendheden, die zullen worden belast met het opstellen van het verdrag. Hierop volgde een bespreking, die 'n juridische karakter droeg. Wysjins ki hield staande, dat de raad van ministers van Buitenlandse Zaken bevoegd was een beslissing in deze aangelegenheid te nemen, hetgeen door zijn collega Acheson werd be streden. Tenslotte namen de vier mi nisters het besluit deze aangelegen heid via de normale diplomatieke kanalen verder te doen bespreken. De conferentie eindigde met een alge meen handschudden. Op voorstel van minister Bevin begaven de vier minis ters zich naar het buffet van het rose paleis, waar zij op elkanders gezondheid dronken. C.P.N. van 85 op 48 zetels De thermometerstand van de zetels in 26 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, waar op 15 en 20 Juni ver kiezingen zijn gehouden, luidt als volgt: AR 53 (in 1946: 48); CH 49 (36); SGP 2 (2); PCG 42 (40); Totaal Prot. Chr. partijen 146 (126); CPN 48 (85); KVP 195 (192); PvdA 198 (196); VVD 58 -.39); overige 17 (10); totaal 662 (648). De stemmen van AR, CH, SGP en PCG zijn opgeteld, omdat in verschil lende gemeenten in 1946 AR en CH afzonderlijk aan de verkiezingen deel namen en in 1949 gecombineerd onder PCG. Ook komt de combinatie PCG in 1946 voor, terwijl in 1949 AR en CH met afzonderlijke lijsten uitkwamen. Brits schip met bommen bestookt Onbekende vliegtuigen hebben het 8.287 ton metende Britse passagiers schip Anchises van de „Blue Funnel" hedenmorgen vroeg met bommen be stookt en gemitrailleerd. Het schip be vond zich voor de ingang tot de ha ven Woesoeng, aan de mond van de Whangpoe ten noorden van Sjanghai. Het bericht, dat afkomstig is uit ge zaghebbende bron te Sjanghai, bevat geen gegevens over schade of verliezen. In Londen is het rapport gepubliceerd van een regeringscommissie, waarin ge boorteregeling en deskundig advies daarvoor wordt aanbevolen. Men ver wacht dat dit rapport van de een vijftal jaren geleden door de Kroon benoemde commissie op sterke critiek zal stuiten van de zijde der r.k. en nit enkele me dische kringen. Het ouderschap moet vrijwillig zijn. Het is volgens deze commissie een taak van de nationale gezondheidsdienst te bevorderen dat het ouderschap steeds vrijwillig is, wat bereikt kan worden door het gebruik van voorbehoedmid delen en het toestaan van adviezen op rlat gebied. Gepleit wordt voor meer sexuele voorlichting op de scholen en inderzoek naar als mede behandeling vnn onvruchtbaarheid. De Tsjechische veiligheidspolitie heeft aan de Rooms-Katholieke pries ters in het gehele land doen weten, dat de jongste herderlijke brief van de aartsbisschop van Praag, mgr. Jo- set Beran, in de kerken niet mag worden voorgelezen of rondgegeven. Ondanks dit verbod is de brief toch in sommige kerken te Praag voorgelezen. De impasse over Staakt het vuren" voorbij? „De Republikeinse delegatie is Maandag naar Bangka gegaan om de „finishing touch" betreffende de te rugkeer naar Djokja te bespreken", zei Moh. Rum te Batavia na zijn terugkeer uit Bangka, waar de Re publikeinse delegatie besprekingen heeft gevoerd met de heren Sukarno en Moh. Hatta. Moh. Rum zeide, dat zulks inhield, dat de mogelijkheid bestaat om uit de impasse aangaande het bevel tot staken van het vuren te geraken en voorts, dat over de voorwaarden voor de Ronde Tafel-conferentie overeen stemming wordt bereikt. Rum verwachtte nog voor het einde van deze week een officiële medede ling betreffende de terugkeer naar Djokja. Prinses Wilhelitiina erevoorzitster van de Stichting '40 - '45 Op een vergadering van het hoofd bestuur van de Stichting '46—'45 te Amsterdam heeft de voorzitter, de leer J. Smallenbroek, H.K.H. Prinses Wil- helmina geïnstalleerd als erevoorzitster van de Stichting De voorzitter herin nerde aan de band, die reeds tijdens de bezetting eestend tussen iTaar er, het verzet. De Prinses verklaarde gaarne het erev i ï.zitlerschap te heb ben aanvaard, daar zij zich zozeer met de slachi offers van het verzet verbon den voelde. In katholieke kringen beschouwt met het offensief van de vorige week tegen de bisschoppen als een definitie ve breuk van de regering met de kerk. Het grote publiek heeft alleen van ooggetuigen en uit buitenlandse radio uitzendingen kunnen vernemen van het optreden der politie in het aarts bisschoppelijk paleis, door de aarts bisschop van de zogenaamde „katho lieke actie" en van het incident van Zondag toen de Aartsbisschop in de kathedraal door tegenstanders werd uitgejouwd. De Praagse pers en radio hebben tot nog toe niet over deze ge beurtenissen medegedeeld. De volkspartij en haar bladen heb ben zich zonder reserve aan de zijde van de zogenaamde „katholieke actie" geplaatst tegenover de bisschoppen. De commissie, die veertien leden tel de waaronder vijf vrouwen en onder voorzitterschap stond van Sir Hu- bert D. Henderson, professor in de po litieke economie aan de Universiteit van Oxford,, heeft vijf jaar aan dit 260 blad zijden tellende rapport gewerkt en hield een enquête onder 1.400.000 ge huwde vrouwen. De algemene conclusie. De algemene conclusie der commissi e is, dat nergens blijkt, dat geboorte regeling als immoreel wordt beschouwd of dat gehuwde vrouwen zwanger zou den moeten worden, zo vaak de „na tuur" dit bepaalt. Wel hebben sommi gen, vooral vertegenwoordigers der r.k. kerk, religieuze, aesthetische of psychologische bezwaren tegen mecha nische en chemische r ethodes Volgens de commissie is er geen krachtig bewijs voorhanden voor de mening van medi sche vertegenwoordigers dezer kerk, dat deze methodes physiek en psychisch schadelijk Kunnen zijn en de vrucht baarheid van de vrouw kunnen beïn vloeden. Volgens hef rapport wordt de bev li king van Engeland ouder. De gemid delde leeftijd tussen 1891 en 1947 is van 27 tot 35 jaar gestegen. Men verwacht, dat het aantal jeugdigen in de komende 15 jaar zal verminderen, dat van oude ren toenemen. In de toekomst zullen er meer jonge mannen dan jonge vrou wen zijn. Russische manoeuvres in Duitsland „De zomermanoeuvres van het Rus sische bezettingsleger zullen aan de noordgrens van Berlijn worden gehou den", schrijft het Berlijnse blad „Der Kurier". 10.000 soldaten, 200 Stalintanks met 122 mm-kanonnen, „T 34"-pantserwa- gens met 202 mm-kanonnen, amphibie- strijdkrachten en een aanzienlijke luchtvloot zullen aan die manoeuvres deelnemen, aldus het blad. Zekere uit de landen kunnen Voor het einde van dit jaar zullen alle distributiemaatregelen voor con sumptiegoederen in Nederland, Belgie en Luxemburg zjjn opgeheven. Voor steenkool wordt wat ons land betreft, nog een voorbehoud gemaakt, beperkingen inzake goederen dollarzone en enkele andere zullen al naar behoefte nog worden ingesteld. In gemeenschappelijk overleg kunnen in bijzondere gevallen ook na December 1949 op in het bin nenland vervaardigde artikelen subsi dies worden verstrekt, aldus een thans gepubliceerd rapport over de conferen tie der Beneluxministers, welke van 1013 Maart in Den Haag werd gehou den. Dit is het verhaal van een zeeman, die 's nachts op de Westzeedijk te Rotterdam vruchteloos naar zijn even wicht zocht. Hij vlijde zich daarbij tegen een cafédeur, die tot zijn on evenwichtige verbazing openschoot. Toen hij eenmaal half over de drem pel lag, trok hij ook zijn andere helft naar binnen, werkte zich moei zaam overeind en greep uit het buf fet enige flessen mét een inhoud, die er appetijtelijk uitzag. Weer bui ten gekomen, sloeg hij de ene hals na de andere er af, liet telkens wat vocht in zijn keel lopen, maar had nog '■■maak genoeg om te proeven, dat er slechts water met een kleurtje in zat. Flil is op zijn schreden teruggekeerd, maar zag juist, toen hij weer achter de tapkast stond, twee politieagenten binnenkomen, aan hen heeft hij het to danken, dat hij later op het hoofd bureau van politie zijn evenwicht terugvond, maar pas uren later, toen hij wakker werd. Met de penningen die hij bij zich had, zal hij de schade en zijn straf wel niet kunnen aflossen Explosie ïc Amersfoört geen opzet Het onderzoek naar de explosie in een postzak op het station te Amers foort, Zaterdagmiddag J.I., is thans in handen van de PTT-recherche. Déze deelde ons over de stand het onder zoek mede, dat in ieder geval vast staat, dat van misdrijf geen sprake is. Bovendien staat vast, dat de brand, ■- in de postzak ontstond, geen waar- df.7endingen verloren heeft doen gaan De schade beperkt zich tot enkele blieven en postpakketjes zonder v.-rarde. Het vermoeden bestaat, dat een of ander zuur zich in de postzak bi vond, dat met een andere stof die zich in een ander pakket bevond een brandbare verbinding heeft aange gaan. Een samenloop van omstandig heden dus. Het Reichswald brandt voor de zoveelste maal Er hangt een dikke rook over de bossen in het gebied ten westen van Kleef tussen de grensdorpen Kranen burg en Frassel. Het Reichswald brandt weer. Om het vele houtafval, dat tenge volge van de houtkap een dikte van ongeveer een halve meter kreeg, op te ruimen, is er moedwillig de brand in gestoken. Aangenomen wordt, dat men daarbij onvoldoende veiligheids maatregelen heeft getroffen, zodat de brand niet meer beheerst wordt. De vlammen zijn thans overgeslagen naar de lage dennebossen. Qnze bijzondere K.B.-correspondent meldt zojuist, dat in Nederland de bananen van de bon zijn; we krijgen 1800 ton pisang van de Canarische eilanden, krachtens een afspraak met Franco, en die zullen tegen vastgestelde prijzen verkrijgbaar zijn. Ze komen de komende weken. Pandit Nehroe, de premier van India, heeft beleden ach ter veel beginselen van het commu nisme te staan. Maar het wordt in India verkeerd toegepast. In Londen krabben een paar heren hun schedels. Haradja Singh van Kapoerthala, een der rijksten van India, is op 76- iarige leeftijd tot zijn vaderen ver zameld; hij laat voor tien millioen edelstenen achter. Vijf maanden oud werd een Haagse baby; het peutertje stikte in een kussen. Bericht dat iedere rnaand terug keert. Baby's mógen geen kussens in de wieg! Bij de militaire oefeningen van de Westerse Unie zul len 12 Gloster straaljagers als meteoren door de lucht suizen. Allemaal van Neerland, zoete lieve Gerritje. Pen kleine honderdduizend Japanners, die nog altijd in Siberie lopen te klappertanden, mogen binnenkort uit Russische krijgsgevangenschap naar huis. Q De Engelse jongen Michael Hippisley, die 40 dagen en nachten heeft geniesd, werd genezen door shock-therapie. Hij leed aan zenuw krampen en bleef maar niesen, on- niiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiii!iiiiii|iii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii danks de 600 recepten, die hem uit alle windstreken werden toegezonden. Maar nu is er weer een schoolmeisje in Fiankrijk, dat hikt. Niet zo'n beetje; liet duurt al drie Weken. En met een frequentie van 52 maal per minuut. Ze gaat nu drie weken in een donkere kamer. Als hej daarna niet over is gaat ze drie weken in een lichte ka mer. Q De beweging van Garry Davis (weg met paspoorten!, allemaal wereld burgers!) heeft al 230.000 aanhangers in 76 landen. In de Westelijke zones van Duitsland zwerven, volgens ker- - Ja, minister Anna Pauker is non ook ie pisang, TheodooW kelijke bronnen, nog honderdduizend jongens en meisjes dakloos langs de straten. Gelukkig is 't geen strénge zomer! per schip zijn in Rotterdam twee oli fanten uit Bangkok aangekomen; toekomstig domicilie: dierenpark, Was senaar. In de Jamaica-baai sloeg de bestuurder van een motorboot over br.ord; de boot raasde verder, wild cirkelend tussen schepen en schuiten, a>om angst en beven wekkend. Een New-Yorks politieman kon het ding stoppen, door er zich in neer te laten van een helicopter uit. In Australië Knobbelt men plannen uit voor een luchtrace over de wereld ter gelegen heid van de Olympische spelen in 1956 Ti Vijf minuten nadat er in Amster dam een taxi was gestolen, vond de vecherche het voertuig terug, met aan het stuur de dief. in rustige afwach ting Hef was een hopeloze statenloze die de aandacht wilde trekken en daar op steun. Hij gaat de grens over met een strafblad als een waslijst Twee "ompagnons, ras-Amsterdammers met diep-zakeliik inzicht, kregen ruzie iver oe centen De een dreigde de andei van het kantoor te slaan, maar de an der sloeg met een stuk ijzer en de een kgt na te soezen in het ziekenhuis. De ander staat genoteerd in prachtige proces-verbaal-stijl. Mitsdien en over mits komt 'is root de kadi. De regeringen besloten de maat regelen, welke zullen leiden tot een zeker evenwicht op het fiscale- en financiële terrein der drie landen, voort te zetten. Wat de landbouwproducten betreft, ?.al men trachten de douaneformali teiten zoveel mogelijk te vereenvou digen. Teneinde het bedrijfsleven beter te betrekken in de voorberei dende werkzaamheden voor de econo mische unie is besloten tot instelling van een nationale adviescommissie, waarvan de leden zullen worden ge kozen uit de kringen van werkgevers en werknemers. Bij hun beschouwingen hebben de ministers zich laten leiden door de bestaande verwachtingen ten aanzien van de Marshallhulp en de doeleinden van de economische samenwerking in Europa. Voor-Unie en Unie. Dr. H. M. Hirschfejd deelde mee, dat het verdrag inzake de z.g. Voor- Unie van de Benelux niet vóór 1 Juli as zal zijn getekend. De oorzaak van dit uitstel schuilt ir het niet tijdig ge reed komen van de nieuwe regeling voor het intereuropese betalingsver keer. De mogelijkheid bestaat echter, dat deze regeling niet lang meer op zich zal laten wachten, zodat men hoop: kort na 1 Juli de overeenkomst hi treffende de Voor-Unie te kunnen ondertekenen. De Voor-Unie kan be schouwd worden als een expenrrot, waarbij men in de Benelux niet de i heffine van de nandelsbelemmerin- cer in Europa wil afwachten. Slaagt dj experiment, dan zal dit zeker per 1 Juli 1950 leiden tot de economische unie tussen de drie landen. Aanzienlijke vorderingen In het derde verslag van de Neder landse regering aang-ande de werking van het Europese herstelprogramma, komt men in de paraaf „slotopmerkin gen" tot de conclusie, dat in een jaar tijds zeer aanzienlijke vorderingen ge maakt zijn met het Nederlands be leid ten aanzien van een verdere in dustrialisatie, het belang van een ver groting van de economische betrekkin gen met Duitsland en de waarde, ook voor het herstel der Europese econo mie in het algemeen, van een inten sieve economische samenwerking met de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. Wanneer de aangeduide vraagstukken tot een gezonde oplossing zouden kun nen worden gebracht, zou het voor Nederland reeds goeddeels mogelijk worden geacht in 19521953 een slui tende betalingsbalans te bewerkstelli gen. Daarbij moet evenwel in het oog worden gehouden, dat ook in dit ge val een evenwicht ten aanzien van de afzonderlijke valutagebieden uitgeslo ten moet worden geacht. Opgesloten jongens stichtten brand De twee zoons van een schoenmaker uit Amsterdam maakten het hun va der zo lastig, dat deze Zaterdagmiddag ten einde raad besloot de kinderen in een berghok op te sluiten in de hoop, dat zij in die donkere ruimte tot in keer zouden komen. Zelf ging hij met vrouw en dochtertje naar Zandvoort. Maandagmorgen schenen de jongens lang genoeg naar hun zin straf te heb ben gehad. Zij wisten niet beter te doen dan brand te stichten. Gelukkig konden zij zelf door een luik ontsnap pen en was de brandweer in staat het vuur te blussen. De Kinderpolitie heeft zich over de twee ondeugende zoons ontfermd. Veerlig personen verdronken Tokat in Noord-Anatolie (Turkije) is overstroomd tengevolge van 'n zes tien uur durende stortregen. Veertig personen zijn verdronken en 80 ge wond. Vijfduizend personen zijn dak loos. Grote gebieden bouwland staan blank. De juiste verliezen zijn nog niet bekend. Bij vechtpartij op kermis neergestoken Zondagnacht ontstond op de kermis te Ruischerbrug(Gr.) twist over poli tieke zaken tussen J. K. uit Groningen en J. J. uit Kolham. Tijdens deze twist greep J. zij i dolk en stak K. hiermede in de hartstreek. Het slachtoffer is bijna onmiddellijk overleden. KONINKLIJK SCHOUWBURG BEZOEK. Tot grote verrassing van alle aanwe zigen betraden H. M. de Koningin en Z K H. Prins Bernhard Maandagavond onder het spelen van het volkslied een der loges van de Stadsschouwburg te Amsterdam, waar het Grand Ballet de Monte Carlo in hel kader van het Hol land Festival een uitvoering gaf. De koninklijke gasten werden begroet door de directeur van de Stadsschouwburg en het bestuur van het Holland-Festi val.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1