De Prins nam deel aan Olympische dag iiMifi Katholieke arbeiders mogen geen lid zijn van het N.V.V. Zwermen bommenwerpers vlogen over Lingiade-afdeling kreeg een ovatie Van Swol verslagen Een kleinere ploeg naar Helsinki? AVONTUUR Residentie Wilhelm Teil schooi beier dan zijn nazaien Even vóór de aanvang van de tiende Olympische Dag stonden de tienduizen den bezoekers van he* Olympisch Stadion als één man op. Dat was het moment waarop de Koninklijke familie de koninklijke loge betrad en de Amsterdamse Postharmonie het Wilhelmus inzette. Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden was echter niet slechts als toeschouwer aanwezig, met 't paard „The Priest" had hij ingeschreven voor het springconcours. Prins Bernhard sloeg in 't zeer selecte gezelschap een uitstekend figuur en het was jammer dat „The Priest" bij één van de laatste hindernissen even weifelde waardoor een slagboom viel en vier strafpunten toegekend moesten worden. Organisatorisch is de tiende Olympische Dag een succes geworden, hetgeen van de sportieve prestaties niet gezegd kan worden. Vooral de voetbalwedstrijd, anders altijd het hoogtepunt, tussen de bondselftallen van Nederland en Zwitser land was zeer matig. De Zwitserse ploeg was niet meer dan een matige eerste klasser en dat de onzen met 40 de meerdere bleven zegt niets ten aanzien van de Nederlandse ploeg. wedstrijd fietste, aan de verwachtingen die men van hem koestert, zal beant woorden daar Nederland anders geen enkele amateur sprinter van enige be tekenis zal kunnen leveren. De klassementswedstrijd over zes km. had niets om het lijf, een vermakelijk heidsnummertje, dat sportlef geen en kele waarde had. MATIG VOETBAL Het begin van de voetbalwedstrijd wekte de verwachting, dat het een in teressante strijd zou kunnen worden, doch reeds na vijftien minuten spelen werd het duidelijk, dat zelfs het matig spelende Nederlandse bondselftal met grote cijfers zou kunnen winnen. Dat het geen reprise is geworden van de landenwedstrijd NederlandZwitser land, de uitslag was toen 91 en slechts een 40 overwinning voor ons bondselftal, vindt zijn oorzaak in het feit, dat onze jongens na de eerste twee doelpunten te veel show en te weinig voetbal lieten zien. Het spel van de voorhoede der gas ten werd veel te kort gehouden, een kolfje naar de hand van Terlouw c.s. Bovendien voerde men de combinatie zd"ïang door, dat men tenslotte wel in de buitenspelval moest lopen. Scheidsrechter Bronkhorst zag die oilside-gevallen uitstekend, hetgeen niet bepaald naar de zin van de Zwit sers was, die luidkeels hun afkeuring hierover te kennen gaven. De Neder landse voorhoede probeerde het zeer vaak met individueel spel. De een dribbelde al vervaarlijker dan de an der en het regende schoten op het doel van de Zwitser Stuber, die met katachtige sprongen veel redde, maar toch niet kon verhinderen, dat vier mral de bal in het net verdween. De eerste maal ging, na 18 minuten, een kopbal van Van Roessel, uit een voor zet van Clavan, in het Zwitserse doel. Vier minuten later zou een schot van Timmermans naast zijn gevlogen, in dien niet een Zwitsers been de bal van richting had veranderd. Nu kwam het leder juist in de rechterhoek te recht en de doelverdediger lag ergens aan de linkerkant in het gras te krab belen. Nog vóór de rust, in de 38e mi nuut, scoorde Timmermans, dit keer met een prachtig schot van 20 meter afstand, het derde doelpunt. In de tweede helft bracht Schaap, met een kogel in de rechterbovenhoek, de stand op 40. Dat deze wedstrijd uit representatief oogpunt het praedicaat „onvoldoende" verdiende, moge ook blijken uit het feit, dat wij de laatste jaren ncrg nooit het publiek zo rustig en stil, zo zonder een enkele aanmoe diging, een voetbalmatch hebben zien volgen. Men sliep er bij In. zo eenzijdig was deze „vertoning" en zo matig was het spelpeil. HET SPRING-CONCOURS Aan het springconcours namen rui ters en paarden deel, die voor een even tuele training voor de Olympische Spelen te Helsinki in aanmerking ko men. Zouden wij uit het feit, dat Prins Bernhard deelnam, mogen con cluderen, dat ook de Prins zich toelegt op de training voor Helsinki? Verwondering zou dit niet behoeven te wekken, want prins Bernhard heeft de laatste tijd opmerkelijke successen bij springconcoursen behaald en ook op de Olympische dag heeft de prin selijke ruiter met het paard „The Priest" een uitnemende prestatie laten zien. Majoor van Lynden, die met „Tempation" 't laatste sprong en twee deelnemers voor zich wist zonder strafpunten, riskeerde zeer veel. De wendingen nam hij kort, de afstanden tussen de hindernissen werden in hoog tempo afgelegd en telkenmale bracht hij zijn paard keurig over de hinder nissen heen. Zelfs de hoge muur en het wankele hek raakte het dier met de benen niet eens aan. Zonder fouten en in de recordtijd van 1 minuut 10 seconden behaalde majoor van Lynden d- eerste prijs. De turners openden het programma met een waardige poging om iets nieuws te brengen. In tegenstelling tot andere jaren werden Zondag uitslui tend massale oefeningen uitgevoerd. De heren verwerkten vrije oefeningen met wederkerige ondersteuning, waarin de moderne richting sterk tot uitdruk king kwam. De samenstelling van de oefening was bijzonder aardig, maar helaas was de uitvoering een enkele maal niet geheel correct. Aanmerkelijk beter was het optreden van de Lin giade-afdeling van het KNGV. Een veertigtal dames in keurige, smetteloos witte, turnkleding voerde o.a. hoepeloefeningen op sierlijke wijze uit. Het optreden van de Lingiade-af deling, welke deze zomer naar Stock holm gaat, lokte een ovatie uit die mi nutenlang aanhield. FANNY—FOUKJE. Voor het publiek was het een ver rassing, dat op de 100 meter hardlo pen dames het duel tussen Fanny Blankers-Koen en Foukje Dillema, de snel opgekomen Friese ster, zou wor den uitgevochten. Fanny had namelijk niet op de 100 meter ingeschreven. Van het duel is echter in feite maar weinig terecht gekomen. Kort geleden had Foukje Dillema een lichte dijbeen blessure opgelopen, een onwillig spier tje dat haar zichtbaar bij het lopen hinderde. Weinig had het gescheeld of de Friezin had zelfs niet aan de start kunrifen verschijnen, maar de KNAU- officials uit het Noorden achtten het tenslotte wel verantwoord, dat zij zou lopen. Reeds dadelijk na de start lag Fouk je enkele meters op Fanny achter. Of de onwillige spier hiervan de oorzaak was of een tekort aan techniek, kun nen wij niet met zekerheid zeggen. Wij voor ons geloven dat Foukje nog lang geen Fafiny is en nog wel een en ander heeft te leren. Tot haar eer moet ge zegd worden, dat zij moedig strijd le verde en na veertig meter het verschil met haar grote rivale niet groter werd. Ook de 3000 meter werd niet wat men er van had verwacht. De Zweed Nybey moest wegens ziekte verstek la ten gaan, zodat Slijkhuis een gemak kelijke zege behaalde. Hoopgevend was het goede lopen van de coming- man Harting, een jonge Zeeuw, die in goede stijl achter Slijkhuis op de tweede plaats eindigde. Een uitsteken de prestatie als men weet dat Lataster, Walstra en andere routiné's in deze wedstrijd meeliepen. De Kroon bleef op de 400 meter on der de 50 seconden, terwijl Gabe Schol ten het nummer 200 meter hardlopen voor zijn rekening nam. Aberg, de Zweedse middenafstandloper, legde in een perfecte stijl de 800 meter af in de tijd van 1 minuut 52,3 sec., maar Knop en Kist noteerden voor ons land een fraaie tijd, want voor beiden werd 1 minuut 55,4 sec. afgedrukt. Op de 80 meter horden had Fanny Blankers- Koen, die even vóór dat nummer be gon in de koningskamer van Koningin Juliana de versierselen va de ridder orde van Oranje Nassau had ontvan gen, nadat burgemeester d'Ailly het K. B. van de onderscheiding had voor gelezen, geen concurrentie van beteke nis, hetgeen de tijden duidelijk aan tonen. BLOEDARMOEDE BIJ AMATEÜRSPRINTERS. Als wij zeggen dat er bij de ama teursprinters bepaald bloedarmoede bestaat zeggen wij toch werkelijk liets te veel. De oude Bern. Leene, in 1928 was hij reeds een van de sterkste Ne derlandse amateursprinters, won het sprintnummer, en Buchly, die ook reeds menig jaartje meeloopt werd tweede. Het is te hopen dat de jeugdi ge Geukens, die op de derde plaats eindigde en gisteren zijn derde baan- DE PRESTATIES IN CIJFERS Athletiek 80 meter horden dames: 1. Fanny BlankersKoen (Sagitta) 11.6 sec.; 2. Gerda v. d. KadeKoudijs (Victoria) 12.6 sec.; 3. Nel Vos (PSV) 12 sec. 400 meter heren: 1. de Kroon (A A C) 49.8 sec.; 2. Bakels (A A C) 50.4 sec.; 3. Mahieu (Vlug en Lenig) 50.5 sec. 100 meter dames: 1. Fanny Blankers- Koen (Sagitta) 12.0 sec.; 2 Foukje Dil lema (Vitesse) 12.2 sec.; 3. Gerda v. d. Kade Koudijs (Victoria) 12.6 sec. 800 meter hardlopen: 1. Aberg (Zwe den) 1.52.3; 2. Knop (DOS) 1.55.4; 3. Kist (G A C) zelfde tijd. 110 meter hordenloop heren 1. Van der Hoeven (Lycurgus) 15.4 sec.; 2. Zwaan (A A C) 15.7 sec.; 3. Schuiling (D O S) 16.4 sec. 200 meter heren: 1. Scholten (A V 1923) 22.2 sec.; 2. Lammers (A V 1945) 22.3 sec.; J. Klein (Vlug en Lenig) 22.6 sec. 3000 meter: 1. Slijkhuis (Trekvogels) 8.23.2; 2. Harting (de Zeeuwen) 8.41.6; 3. Lataster (AVON) 8.44.6. Wielrennen. Klassementwedstrijd over 6 kilo meter (met vier klassementen)1. Kunst (A'dam) 8 punten; 2. Geukens A'dam) 7 punten; 3. Keizer (A'dam) 4 punten. Sprint, finale. 1. Leene (Den Haag) ,tijd laatste 200 meter 13 1/5 sec.; 2. Buchly (Den Haag); 3. Geukens (A'dam). Springconcours. 1. Maj. J. J. L. baron van Lijnden, op „Temptation", foutloos parcours, 70 sec.; 2. de heer D. Gelderman op „Grey Horse", foutloos parcours, 77 sec.; 3. Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck op „Marquita", fout loos parcours, 83 sec.; 4. de heer P. Vos op „Countess", 4 fouten, 70 sec. HARRIS SLOEG DERKSEN Reg Harris verbeterde het Britse re cord over een kwart mijl met staande start tijdens de wedstrijden, welke Za terdagmiddag op Heme Hill werden gehouden. Hij noteerde een tijd van 27.8 sec. Het record stond op naam van Bill Bailey, daterend van 1920 (28.2). Harris sloeg in een wedstrijd tegen Jan Derksen en de Australiër 111 Guyatt zijn tegenstanders gemakkelijk. Rheumatische Pijnen teroen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermid del. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samengesteld uit die zes mine rale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen functionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kru schen, elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende orga nen precies die kleine dosis opwekken de kracht, nodig, voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens ma ken: vlot, fit, welgemoed en veer krachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloos heid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Al ontvlamt lijn hart even vlug voor blond 'L als voor bruin... hij scheert zich uitsluitend 1 i_z_ AMEFA'FABRIEKEN APELDOORN NEEDE Scherpe woorden in Genève Doodstraffen tegen 't Jagd- kommando Pieters Het Amsterdams Bijz. Gerechtshof deed uitspraak in de zaak tegen de vier topfiguren van het „Jagdkom- mando Nord-West", beter bekend als het Jagdkommando Pieters. De commandant Jan Pieters, W. R. C. M. van der Loo en Cornelia Cra mer, werden overeenkomstig de els tot de doodstraf veroordeeld. Dr. J. G. Stokman, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft Za terdag op de conferentie van de Inter nationale Arbeidsorganisatie (I.I.O.) te Genève velclaard, dat de Neder landse bisschoppen de sacramenten weigerden aan katholieke leden van socialistische vakverenigingen" tenein de de godsdienst zelf te beschermen." Pater Stokman antwoordde de secreta ris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer Ad. Vermeu len, die Vrijdag de Nederlandse bis schoppen ervan beschuldigde, dat zij „op iedere wijze ernaar streefden de katholieken huiten de algemene vak beweging te houden. Dit zou volgens de heer Vermeulen nergens ter wereld geschieden. Pater Stokman verklaar da verder o.m.: „Ik zou willen verklaren, dat de veroordeling van de socialistische vak verenigingen door de Nederlandse bis schoppen niet slechts gegrond is op de Marxistische theorieën of tendensen van deze verenigingen, maar ook op 't feit zoals de ervaring heeft geleerd dat vele katholieke leden van socia listische vakverenigingen in ons land hun geloof verloren hebben". Dr. Stokman zeide verder, aldus Velen voelden zich onbehagelijk Wanneer de lichten in Nederland al weer niet meer dan vier jaar waren ontstoken, had men zich Zaterdagavond in vele delen van het land kunnen wanen in de donkere dagen, toen ge allieerde en Duitse luchtvloten ons luchtruim doorkruisten. Het doffe mo notone gezoem, dat de meesten onzer nimmer zullen vergeten, was geduren de lange tijd niet van de lucht en klonk nu in vredestijd des te angstwekken der, omdat de vliegtuigen, die op vrij grote hoogte over ons land vlogen, geen enkel licht voerden. Naarmate het geronk sterker werd, zwol het geluid van de rinkelende te lefoons op het redactiebureau van het A.N.P. aan, waar telexisten en loop jongens er aan te pas moesten komen KAPITALE VILLA TE BUSSUM AFGEBRAND. Zondagmiddag ontdekten omwonen den, dat uit de rieten kap van een kapitale villa aan de 's-Gravelandse- weg te Bussum rookwolken op stegen. De brandweer kon niet verhinde ren, dat de villa tot de grond af brandde. Een groot gedeelte van de inboedel waaronder een schilderij ter waarde van enige tienduizenden gul dens ging verloren. ZWITSERLAND-LUXEMBURG Zondag werd te Zürich 'n, interland' wedstrijd gespeeld tussen Zwitserland en Luxemburg, welke in een 5-2 over winning voor de gastheren eindigde. De ruststand was 31. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 97. Met treurige gezichten hangen Pim, Pam en Pom over de railing. Pepi is weggegaan en zij moeten op het schip blijven, want het is verbo den voor verstekelingen om het schip te verlaten. „Nu is Pepi weggegaan en zien wij hem nooit meer terug", roept Pam uit. „Och, wie weet", antwoordt Pim geheimzinnig. „Wat bedoel je daarmee?" vraagt Pom, die zijn broer tje zo langzamerhand wel kent. „Daar straks riep je ook al tegen Pepi. „Tot ziens". Waarom eigenlijk?" „Och, je moet altijd optimist blijven", zegt Pim en trekt een vreselijk geheimzinnig ge zicht. „Kom, doe niet zo flauw", roept Pom. „Vertel ons liever eens wat je nu weer in je schild voert". Nu dan zal ik het jullie maar vertellen", zegt Pim. „Ik heb met Pepi afgesproken, dat wij vanavond van boord zullen gaan". om verontruste landgenoten op hun gemak te stellen. Wat was het geval? Engeland hield manoeuvres, beleefde zijn tweede „Battle of Britain" en Ne derland werd als aanvlieggebied voor uit Duitsland komende machines ge bruikt. Falkenburg was te sterk In de vierde ronde van het heren enkelspel te Wimbledon heeft de Amerikaan Falkenburg met 75, 60, G4 gewonnen van de Nederlander Van Swol. Verder sloeg Sturgess (Z.A.) met 62, 64, 61 Cucelli (It.) en scha kelde Drobny (T.S.) met 62, 63, 62 Cockburn (Z.A.) uit. Eveneens in de vierde ronde over won de Australiër Geoff Brown in vier sets Pancho Gonzales, kampioen var de Ver. Staten en geplaatst spe ler De score was 06, 63, 62, 61. Robert Falkenburg, houder van de titel in het heren-enkelspel,was juist een tikje te accuraat voor Hans van Swol, die hij in drie sets uitschakel de. Onzè landgenoot had enkele ma len succes met prachtig berekende volleys, maar bleef in het smashen ter achter bij de Amerikaan, die zijn lengte volkomen uitbuitte en wiens daverende smashes onhoudbaar wa ren. Bovendien stopte Falkenburg, dank zij zijn uitzonderlijke reach, tel kens aan het net de harde cross drives waarmee de Nederlander hem trachtte te passeren. In de derde ronde van het dames enkelspel heeft mej. J. Fitch (Austr.) met 61, 61 van Nel Hermsen ge wonnen. WEDSTRIJDEN TE ZANDVOORT De uitslagen van de Zondag op het circuit van Zandvoort gehouden wed strijden luiden: Sportwagenrace klasse a tot 11/10 ltr over 10 ronden van 4193 mtr: 1. Van Houten, Fiat, 26 min. 45.4 sec.; 2. Oos ten, Riley Monaco, 26 min. 45.5 sec.; 3. Houtkoper Jr., M G Magna, 28 min. 31.2 sec. Sportwagenrace, klasse b: 1.1 ltr tot 1.5 ltr over 10 ronden: 1. Richardson, Alfa Romeo 24 min. 25.4 sec., gein. 103 km; 2. Molenaar, M G Midget, 24 min. 26 sec.; 3. Gatsonides, Gatso 24 min. 33 sec. Sportwagenrace, klasse c van 11/5 2 ltr over 10 ronden: 1. Roosdorp, Veritas 23 min. 53.2 sec., gem. van 105.32 km.; 2. Van der Tuyn, BMW 23 min. 57 sec.; 3. Van der Wansem, B M W 24 min. 11.6 sec. Sportwagenrace, klasse d boven 2 ltr over 10 ronden: 1. Tielens, Dela- haye 23 min. 36.1 sec, gem. 10.6.16 km; 2. Bloem, Gatso, 4000, 23 min. 43.2 sec.; 3. Sythoff, Healey 24 min. 12.1 sec. Reuter, dat de Nederlandse bisschop pen zich niet kanten tegen samenwer king tussen de katholieke en socialis tische vakverenigingen na de oorlog De weigering van de Heilige Sacra menten aldus dr. Stokman is een saaie van 't episcopaat. Elke inmenging van de overheid, hetzij nationaal of inter nationaal, in deze aangelegenheden zou in strijd zijn met de vrijheid van gods dienst, zoals de geschiedenis heeft bs- wezen". Pater Stokman betreurde de uitla tingen van de heer Vermeulen, die hij schadelijk achtte voor de samenwer king tussen katholieke en socialistische vakverenigingen, aldus Reuter. Lotsy trof voorbereidingen De enige, die na de voetbalwedstrijd tussen Finland en Nederland te Hel sinki niet naar Nederland is terugge keerd, was de heer K. J. J. Lcrtsy, voorzitter van de K.N.V.B. en be stuurslid van het Nederlands Olym pisch comité, aangezien hij van da gelegenheid gebruik wilde maken een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden inzake de uitzending van een Nederlandse ploeg naar de Olym pische Spelen van 1952. Onder meer sprak de heer Lotsy over de hoge prijzen, die in Finland voor diverse artikelen en niet in het minst voor maaltijden en consumpties worden gevraagd. Financiële en eco nomische deskundigen hebben even wel verzekerd, dat de dalende tendenz in de prijzen, welke sedert kort heeft ingezet, zal voortduren en is dat het geval, dan zullen de Olympische deel nemers en officials in Helsinki zeker niet duurder terecht zijn dan in Lon den. De dunrte in Finland, deelde de heer Lotsy ons mee, ls natuurlijk ook van grote betekenis voor Nederland. Bovendien is de reis naar Helsinki kostbaarder dan naar Londen. Het ziet er naar uit, dat de ploeg, die Ne derland naar Helsinki zal afvaardigen in dit verband kleiner zal zijn dan die, welke naar Londen is gegaan, want met de opbrengst van de Olympische dagen alleen komen wij er niet. Moch ten er echter andere bronnen kunnen worden aangeboord, dan zal ons land wel in staat zijn om een numeriek groot team naar Finland uit te zenden. MIDDELKAMP WINT CRITERIUM VAN ANTWERPEN. Het criterium van Antwerpen voor profs, een wedstrijd over 125 km, is gewonnen door Middelkamp (N) in 3 uur 17 sec., tweede werd Buyl (B) op 1 lengte, derde Van Steenbergen (B) op 1 min. 56 sec., vierde De Clercq (B). Sterck en Ockers eindigde op de 14e en 15e plaats. Hei Radioprogramma VOOR HEDENAVOND x HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.20 Gramo- foonplaten. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Klank beeld. 7.30 ,Gramofoonplaten. 7.45 Landbouw- rubriek. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 „Vara- varianten". 8.50 Professionalisme in de sport. 9.10 Actuele kanttekeningen. 9.45 Mr. G. J. van Heuven Goedhart. 10.00 Radio Phil- harmonisch-orkest. 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.15 Sport- rubriek.-6.30 Met band en plaat. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Westeuropees commentaar. 8.05 Vacantie-voor- pret. 8.15 Rotterdams Philharmonisch-orkest. S.20 Vraaggesprek. 9.45 Vervolg van 8.15. 10.25 NCRV-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondklanken. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 ur. - AVRO: 8.18 Ochtendvaria. 12.40 De Speeldoos. 12.00 Pro menade-orkest. 6.15 Tom Erich (piano). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Kobus Kwint. 7.15 Achter het voetlicht. 7.30 Nieuwe top-hits. 7.45 Ru briek. 8.05 In he Radio-Zoeklicht. 8.15 Gri- mofoonplaten. 8.30 Opera „Orfeo". 9.35 Gra- mofoonplaten. 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 Werken voor twee piano's. 10.30 The Sky- masters. 11.15 BBC-Symphonie-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 Orkest zondez naam. 6.10 Sportpraatje. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Lezing. 7.15 Amusementsorkest. 7.45 „Dit is leven". 8.05 De gewone man. 8.12 Radio Philharmo nisch-orkest. 9.10 School en radio. 9.25 Zang en piano. 9.50 Kamermuziekconcert. 10.45 Avondgebed. 11.15 Gramofoonplaten. 130 IN DE DOOR TJEERD ADEM A Zijn reisgenoot drukte hem een adreskaartje in de vingers en maakte aanstalten om hem op dt tocht door de residentie te begeleiden, maar Steensma slaagde et in hem oij de drukte in de tunnel te verliezen en sloeg langzaam de weg m.ar het ie- kenhuis in. Hij koos voorzichtigheidshalve de stille straten en bedacht, dat hij nog alle tijd had, omdat hij toch niet vóór donker over het hek van dc moestuin zou kunnen klimmen. Hij kuierde op zijn gemak ging hier en daar eens voor een étalage staan en bereikte de straat achter het zieken huis, toen het reeds te donker was om de voorbijgangers goed te kunnen >n- derscheiden. Hij keek links en rechts de stille straat af en klom toen met moeite over het prikkeldraad. De vorige n.aal had hij daar een groentenkistje klaargezet, nu moest hij hoog stappen en toch bleef nog 'n punt van 't roestige draad in zijn uniform broek haken. Hij hoorde de nadert ko nende stap van een man en rukte zich haas tig los. Er scheurde iets 1 het k-uis van de bestellersbroek, maar hij had tijd noch gelegenheid een onderzoek in loco naar de omvang van de ramp in te stellen. Hij trok zich in de schaduw van een tuinschuurtje terug en liet de voorbij ganger passeren. Daarna liep hij 1-ng- zasm naar de ligusterhaag en keek er door naar de gestichtstuin. De duisternis had er zich reeds van meester gemaakt. Hier en daar worstelde nog iets, dat licht van kleur was met het steeds sterker wordende duister, dat alle donkere tinten al had opgelost. Wat witte bloemen in een perk waren ne velige vlekken, maar bloeiden weer op toen een donkere wolk de maansikkel gepasseerd waa en het blauw-gele schijnsel de grintpaden tussen de zwar te heestergroepen zichtbaar maakte. Het ziekenhuis was aan de achter zijde een reusachtig donker blok. waarop hier en daar, waar de gordij nen niet helemaal goed sloten, goud gele lintjes waren getrokken. Vanuit de kapel ruiste door muren en ramen gezeefd orgelspel naar de gestichtstuin, maar de wind schudde zo nu en dan aan de bomen, zodat het ritselen van de bladeren elk ander geluid overstemde. In de slagschaduw van een groep heesters hield Steensma halt. Hij had de plaatselijke situatie in zich opgeno men en maakte snel een plan de cam pagne. De zusters waren merendeels in de kapel. Als ze er uitkwamen zou een deel van haar ln het zusterhuis aan de achterzijde van de tuin gaan eten. Dat zou misschien een half uur. drie kwar tier duren. Dan zouden ze anderen af lossen, die op haar beurt naar het zusterhuis zouden gaan. Wanneer hij nu direct naar het laantje ging, dat beide gebouwen van elkaar scheidde, zouden de zusters hem moeten passeren. Hij kon in de schaduw van de heesters gaan staan en wachten tot ze voorbijkwamen. Daarna Ja, wat daarna? In theorie was dat allemaal heel een voudig, maar in werkelijkheid zaten er een paar buitengewoon lastige pro blemen aan vast. Als zuster Blanca daar alleen zou moeten passeren, zou het een klein kunstje zijn haar aandacht te trekken Als er meerdere zusters tegelijk voorbijkwamen, kon dat natuurlijk ook, maar niet zo, dat de anderen er niets van zouden bemerken. Dat was één van de vele moeilijk heden, maar er was nog een veel gro tere. Een oud-Hollands spreekwoord zegt dat in het donker alle katjes grauw zijn en dat geldt niet alleen voor kat jes, maar ook voor nonnetjes, die door kleding en kappen zo gelijk en ge lijkvormig lijken, dat men ze vaak overdag al niet van elkaar kan onder schelden. Stel je voor, dat hij bij vergissing zuster Angelica aanklampte. Dan zat hij vast en zeker vanavond nog in het Huis van Bewaring en er zou geen mr. Van Baaren meer zijn om hem af te lossen. Hij overdacht de moeilijke situatie en zag geen uitweg. Hij moest het maar alles op zijn be loop laten. Mischien dftt het toeval, dat hem reeds zo vaak te hulp was ge komen In de schaduw der bosjes slenterde hij naar het laantje bij het zusterhuis, verborg zich tussen de hoge struiken der rhodondendrons en wachtte. Ook wanneer de wind een ogenblik niet aan de struiken schudde, hoorde hij geen orgelspel meer. De dienst moest reeds beëindigd zijn en de zus ters zouden ieder ogenblik kunnen komen. Even later zag hij de achterdeur van het ziekenhuis opengaan. Er gulpte een wolk gouden schijnsel uit, maar enige ogenblikken daarna werd de deur weer gesloten en het enige overgeble ven licht was dat van een lantaarn, die met schommelende en schokkende bewegingen naderbij kwam. Steensma wist, wat dat beduidde. Daar kwam een groepje zusters en één van de oudsten liep voorop en droeg de lantaarn, waarmede ze de tuinpaden verlichtte. Hjj trok zich wat dieper in de hees ters terug en zag hoe een groepje van ven kwarte nonnen hem rakelings passeerde. Hij hoorde de stem van zuster Angelica die een opmerking ever een van de doktoren maakte. „Stel je voor," zei een zuster, wier stem hij niet herkende. De anderen zwegen. Als grote zwarte vogels gingen zij langzaam voorbij. Wie was zuster Blanca? Hij trachtte tevergeefs iets van haar gestalten te onderscheiden. Eén stak ruim een hoofd boven de anderen uit. Dat was Johanna, de operatiezuster. De anderen Hij begreep, dat er niets anders op zat dan ter plaatse af te wachten tot de zusters gegeten hadden en de nog in dienst zijnde zouden aflossen. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3