Reorganisatie van het Openbaar Lager Onderwijs een jaar uitgesteld Gestolen goed gedijt niet Voor de Politierechter 75' 45' 55' 395 29' ALKMAAR Ontevreden ouders dreigen mei een bijzondere neutrale school Gistermiddag om 2 uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van de burgemeester. Een gelukwens. De burgemeester richtte een speciaal woord tot de nestor, de heer P. Groot, die, naar in de laatste ver gadering van het Hoogheemraadschap bekend werd gemaakt, benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Diens verdiensten zijn in het Water schap reeds voldoende naar voren ge bracht. Onderr ;heidingen worden toe gekend voor verdienstelijke arbeid. Werd ook de persoonlijkheid zelve daar in betrokken dan was spreker er van overtuigd, dat ook in dit opzicht de heer Groot volkomen terecht gede coreerd zou zijn geworden (Applaus). De heer Groot dankte daarna voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden. Ingekomen stukken Na vaststelling der notulen volgde mededeling van de ingekomen stuk ken. Daartoe behoorde zoals wij reeds meldden een verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesscholen om medewer king tot het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van de St. Agnes- school, dat in handen van B. en W. werd gesteld. De Raad ging accoord met het voor stel van het College om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Bond van Ned. Overheidspersoneel om voor 1949 een onverkorte vacantietoe- slag uit te keren, daar de gemeente geen voorzieningen mag treffen ,die uitgaan boven de voor het Rijksper soneel gestelde normen. De heer Torenvlied (CPN) be treurde deze beslissing. In Amersfoort en Amsterdam heeft men de 2% va- cantietoeslag wel uitgekeerd. Spreker zou alsnog de zekerheid willen vragen hier eenzelfde gedragslijn te volgen. De Raad verklaarde zich, op voor stel van de burgemeester, bereid de 2% uit te keren zodra daarvoor toe stemming wordt verkregen. Verzoeken om subsidie waren nog ingekomen van de afd. Alkmaar der Ver. Voor Chr. Gezondheids- en Va- cantiekolonies (voor 1950), de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, van de Alk- maarse IJsclub (voor het wintersei zoen 1949/1950), van het bestuur der Ver. Prov. Juventute" in het Arron dissement Alkmaar en van de Ned. Christelijke filmactie. Al deze verzoeken zullen behandeld worden bij de gemeentebegroting voor 1950. Een verzoek van het bestuur der RK Meisjesscholen om toekenning van de vergoeding bedoeld in art. lOlbis 4e lid der L.O.-wet werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Om advies werd in handen van het college gesteld het verzoek van de Volksuniversiteit om de verordening op het heffen van vermakelijkheidsbe lasting in dien zin te wijzigen, dat van verenigingen met 'n cultureel doel deze belasting niet zal worden geheven. Be sloten werd bij de Gem. begroting voor 1950 te behandelen het subsidieverzoek van het bestuur der Ver. tot IJsbe- strijding in Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal (IJsstrijd). Een verzoek om subsidie van de afd. Alkmaar van de R.K. reclasserings- vereniging en de afd. Alkmaar van het Ned. Genootschap tot reclassering werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Besloten werd aan mej. A. I. Sin ger, die met ingang van 1 Augustus eervol ontslag had gevraagd als on derwijzers aan de Lindenschool, dit ontslag eervol te verlenen met ingang van een door B. en W. te bepalen da tum. Kosten van vakonderwijs. De Raad besloot aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen voor lager onder wijs voor 1949 de vastgestelde voor schotten toe te kennen op de gemeen telijke vergoeding in de kosten van vakonderwijs. De bedragen zijn 3062.40, 1701.33 en ƒ2041.60, resp. voor de St. Jo- sephschool (U.L.O.), de Juliaschool (U.L.O.) en de Julianaschool (U.L.O.) Goedkeuring rekeningen en verantwoordingen van Bijz. scholen voor voorbereidend L.O. Goedgekeurd werden de rekening en verantwoording over 1947 van de scho len der Ver. „Alkmaarse Fröbelschool" (in ontvang en uitgaaf op ƒ19679.70 met een voordelig saldo over 1946 en 1947 van 352.52, over te brengen op de dienst 1948). Eveneens van de R.K. Bewaarscholen (in ontvang en uitgaaf op ƒ47988.57 met een nadelig saldo over 1946 en '47 van f 2032.93, over te brengen op de dienst 1948 en van de Christ, kleuterschool (in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 13190.55 met een voordelig saldo over 1946 en 1947 van 498.88 over te brengen op de dienst 1948). Een schoolparlement. Zoals wij in ons nummer van Vrijdag uitvoerig uiteengezet hebben, is het de opvatting van B. en W. dat er geen bezwaren kunnen bestaan tegen het verlenen van medewerking bij het en sceneren van een vrij natuurgetrouwe nabootsing van een Kamerzitting tij dens de lessen in staatsinrichting. Wel moet bezwaar worden gemaakt tegen de invoering van een schoolraad met medezeggenschap van de leerlingen aangaande schoolzaken, daar de op groeiende jeugd rijpheid en oordeel mist om medezeggenschap in schoolza- ken te krijgen. B. en W. adviseerden. r1aarom in de aan de gem. inrichtingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs bestaande organisaties geerv verandering te brengen. De heer De Wilde (PvdA) had zich in de commissie van bijstand ac coord verklaard met de bijlage. Spr. stelde er echter prijs op mede te delen dat over een schoolraad met de direc teuren der scholen niet is gesproken. Spr. was het eens met de bezwaren te- ^en zulk een schoolraad. Hij was ver heugd over de toegezegde steun bij de bijzondere lessen in staatsinrichting. De burgemeester deelde mede, dat hij het besprokene over de school raad bij de directeuren heeft gesugge reerd. Rapport inzake het Jeugdvraagstuk B. en W. boden de raad een exem plaar van het door ons reeds besproken rapport van de raadscommissie tot on derzoek van het jeugdvraagstuk aan. Zij meenden ook namens de raad te mogen spreken wanneer zij de com missie dank betuigen voor haar om vangrijke en moeizame arbeid, welke tot een zo belangwekkend rapport heeft geleid. Over de talrijke conclu sies waartoe het rapport leidt zullen B. en W. zich nader beraden. Zij hopen binnenkort met nadere voorstellen te kunnen komen. Wethouder Bakker (PvdA) wees er op, dat de belangstelling van het rapport ook van de komende raad ver wacht wordt. Eventuele uitbreiding van het rapport zal aan anderen moe ten worden opgedragen. De commissie acht haar taak hiermede beëindigd. Spr. ging dieper op het rapport in. De toestand van de verwaarloosde jeugd valt in Alkmaar erg mee. Het Bureau van Sociale ZZaken zal een oogje in het zeil houden om verdere afdwalin gen te voorkomen. Verschillende zijden van het door ons vrijwel geheel gepu bliceerde rapport werden door spreker- nader belicht. De heer Kirpenstein (PvdA) wilde zich namens zijn fractie gaarne aansluiten bij de waardering voor het ïapport. dat, wat de toestanden in Alk' maar betreft, nogal meevalt. Er zullen nadere voorstellen van B. en W. komen. Spr. wees op het tekort aan vereni gingsgebouwen. Een gebouw voor een Jeugdcentrum" zou de „Nieuwe Doe len" kunnen zijn. Er is een tekort aan speelterrein. Daarop moet gelet wor den bij de uitbreidingsplannen. Ook aan sportvelden is er een tekort. De velden in de Overdie bieden nog on voldoende ruimte. Verbod jeugdige personen om na uur vergunningslokaliteiten te bezoe ken. De politieverordening werd in die zin gewijzigd, dat het aan minderjarige personen beneden de leeftijd van acht tien jaar verboden is zich na 20 uur in een voor het publiek toegankelijke lokaliteit te bevinden waarvoor een volledige vergunning of tapvergunning is verleend, tenzij onder geoorloofd toe zicht van ouders of voogden of van iemand die daartoe door dezen gerech tigd is. Dit geldt mede t.a.v. de verlofs lokaliteiten A en B, tenzij de burge meester schriftelijk ontheffing van de verbodsbepaling heeft verleend. Het verschaffen van nachtverblijf. Eveneens vond wijziging van de po litieverordening plaats in die zin, dat zij, die er hun bedrijf van maken aan personen nachtverblijf te verschaffen alsmede de door de commissaris van Politie aangewezen pensionhouders en kamerverhuurders verplicht zijn aan de politie opgave te doen van perso nen, die bij hen nachtverblijf houden of aan wie huisvesting wordt verleend en wel bij aankomst en vertrek van deze personen. De heer Van der Borden (CH) vroeg of het ook mogelijk is te voor komen dat iemand die een kamer toe gewezen krijgt een levensgezel mee neemt. De burgemeester wees er op, dat er dan sprake is van concubinaat. Het gaat in de verordening over be roepslogementen. De heer Van der Borden zou toch willen vaststellen, dat iemand die woonruimte (b.v. een kamer) toege wezen krijgt daarbij niet in de gele genheid gesteld wordt nog iemand mee te nemen. De burgemeester meende dat dit niet in de lijn der verordening ligt. Het heeft evenwel de aandacht van B. en W. Bescherming van beroepsmusici Wij hebben in onze courant van Vrij dag uitvoerig uiteengezet waarom B. en W. menen niet te moeten ingaan op het adres van het hoofdbestuur van de Ned. Organisatie van musici en artisten om maatregelen te nemen ter bescher ming van beroepsmusici. De heer Vleugel (RKV) wees er op, dat er hier maar een twintigtal be roepsmusici zijn. De zeer goeden moe ten we trachten te behouden. Worden ze niet beschermd dan vertrekken ze naar plaatsen waar ze wel worden be schermd. Deze twintig -mensen worden hier verdrongen door anderen, die el ders niet erkend werden en dan naar Alkmaar afzakken en de goede musici beconcureren. Kan men de vakbe kwaamheid werkelijk niet beoordelen. Een objectief criterium is samen te stellen. De burgemeester voelde niet veel voor dit denkbeeld. De heer Vleu gel heeft op-het hier afzakken uit an dere steden gewezen, maar spr. heeft vertrouwen in het critisch vermogen van het publiek. Goede beroepsmusici behoeven zich niet te laten verdringen. Een gemiddeld, objectief criterium is moeilijk te verkrijgen. Wie zal uitma ken wie hier bona fide of niet bona fide musicus is? Eigenlijk is dit geen zaak voor de gemeentelijke wetgeving. Het Rijk zou de vestigingswet-kleinbe drijf hier van toepassing kunnen ver klaren maar doet dat niet. Laat de ge meente dit voorbeeld volgen. De heer Vleugel was er niet van overtuigd dat uitvoerders meer geld voor goede beroepsmusici dan voor de amateurs zouden willen geven. Laat de politie bij aanvragen van amateursuit voeringen even informeren of er nog werkloze beroepsmusici zijn. De burgemeester achtte dit niet de taak der politie. Spr. wilde gaarne bemiddelen, maar zou de politie liever niet willen inschakelen als er langs de koninklijke weg niets te bereiken is. Men zal alles ten slotte aan de goede smaak van het publiek moeten over laten. De raad werd daarna gedurende 2 uur geschorst. Een nieuw agendapunt. De voorzitter zou een punt, 't onderwijs betreffende, aan de agenda willen toevoegen. De Raad ging hiefmede accoord. Het zal behandeld worden aan het einde der agenda. s Bescherming van duiven. De Raad besloot op advies van B. en W. niet in te gaan op het verzoek van de Alkmaarse Concourscommissie namens de bij haar aangesloten ver enigingen van houders van postduiven om antennedraden te laten voorzien van kurken. Waar uit een politie-onderzoek is gebleken, dat practisch alleen in de onmiddellijke omgeving van duiven hokken duiven tegen antennedraden vliegen is het bezwaarlijk alle bezit ters van antennes in de gemeente te verplichten deze van kurken te voor zien. Voorbereiding uitbreidingsplan. In 1948 heeft de Raad een beslis sing inzake uitbreidingsplannen ge- nomen teneinde te voorkomen, dat een bebouwing zou ontstaan, welke niet past in de plannen, welke de commis sie voor de gemeentelijke plannen van de Prov. Planologische Dienst van Noord-Holland destijds in bewerking had. Het bedoelde besluit vervalt echter indien niet binnen een jaar na dag tekening daarvan het ontwerp van de plannen ter inzage is gelegd. Aange zien de plannen nog niet gereed ge komen zijn, was het noodzakelijk, dat de Raad andermaal het besluit nam teneinde te voorkomen, dat een bebou wing tot stand komt, die niet met de plannen van de Raad zou stroken. In verband hiermede werden de plannen opnieuw vastgesteld. Aankoop en ruiling van grond. De Raad besloot van de Staat der Nederlanden aan te kopen het perceel grond gelegen op de hoek van de Hel- derse weg en de Kruseman van Elten- weg, groot 123 c.a. voor ƒ150.—. Besloten werd met de N.V. Woning Mij. „Alkmaar" alhier met gesloten beurzen een ruiling aan te gaan waar bij de gemeente overdraagt perceeltjes grond en water tezamen 70 M2. en terug krijgt een perceeltje grond even eens ter grootte van 70 M2. Zonder betaling werden in eigen dom overgenomen van de polder Overdie en Achtermeer twee perceel tjes grond aan de Mauritskade teza men groot 25 c.a. (in te brengen in 't grondbedrijf). Ingebruikgeving Zweedse paviljoens. Wij publiceerden reeds uitvoerig de voorwaarden waaronder B. en W. de beide Zweedse paviljoens aan de Alk maarse Vereniging tot bestrijding der t.b.c. in gebruik willen geven. De Raad ging daarmee accoord. Besteding middelen Burger weeshuis. Zoals wij reeds gemeld hebben, ga ven B. en W. een overzicht van de veranderde situatie aan het Burger weeshuis, waarbij bepaald werd dat de weesvader en -moederleen woning in de Costerstraat zullen betrekken en de drie nog overgebleven^wezen daar in pension zullen worden genomen. De Raad ging met de tot dusver ge troffen maatregelen accoord. Benoemingsrecht adjunct-directeuren Wij publiceerden reeds het afwij zend standpunt van het college in zake de motie-Sietsma, die ook de adjunct-directeuren der bedrijven voortaan door de Raad en niet meer door B. en W. wilde laten benoemen. De heer Kirpenstein zeide, dat dit afwijzend advies niet zijn instem ming had. Men hoort vaak de klacht, dat er te veel aan de bevoegdheid van de Raad wordt getornd. Er kan ver schil van mening zijn bij diverse be noemingen. Men moet ook rekening met de toekomst houden. De commis sie van bijstand is in diverse benoe mingen niet gekend. Spr. handhaafde de motie. De heer Torenvlied (CPN) wil de zich achter de motie stellen. De burgemeester wees er op, dat de Raad het benoemingsrecht van onderwijzers heeft, welke men toch geen onbelangrijke benoemingen kan noemen. Bij 25 voordrachten wordt gewoonlijk in 24 gevallen ge stemd met de mededeling „de aanbe- volene". De voorbereiding voor de be noeming is het belangrijkst en dit doet het college, dat de sollicitanten te voren nauwkeurig bekijkt. In het dan zo belangrijk, dat de sollicitanten alle raadsleden moeten bezoeken? Het zwaartepunt der benoeming ligt niet in de keuze, maar in de voor bereiding, welke door B. en W. ge schiedt. Deze toch zoeken de sollici tanten uit, waaruit de Raad een keuze kan doen. De practijk heeft uitgewe zen, dat het benoemingsrecht door de Raad geen betere resultaten opleverde dan dat van B. en W. Laat men het daarom laten zoals het is. De heer Kirpenstein zou het benoemingsrecht niet voor iedere werkman wensen, maar wel voor een belangrijke functie als b.v. een ad junct-directeur. Wethouder Leesberg heeft in een verkiezingsvergadering gezegd: „ook bij benoemingen zullen wij ons recht laten gelden". Men moet niet naar politieke overtuiging, maar naar bekwaamheid kijken. De heer H o ij t i n k zeide, dat het hier om een principiële vraag gaat. Spr. heeft er geen behoefte aan de adjunct-directeuren te benoemen. Juist in de Raad komen de subjectieve me ningen naar voren en stemt men soms een nummero twee als nummero één verreweg de beste is. De heer Torenvlied achtte het gewenst, dat de Raad het benoemings recht moet kunnen laten gelden. Wethouder Leesberg (KVP) zeide, dat hij op de bewuste vergade ring een oyerzicht had gegeven waarbij hg zich vanzelfsprekend op 't standpunt stelde, dat men steeds de beste moet benoemen, maar ook reke ning met de politieke overtuiging mag houden. Het deed spr. genoegen, dat hij juist de niet katholieke bedrijfs directeuren als uitstekende ambtena ren had kunnen roemen. De motie werd met 10 tegen 12 stem men verworpen. Tegen stemden mej. Kamphuis, en de heren Groot, Hoijtink, Venneker, De Wilde, De Boer, Van Slingerland, Le.esberg, Coerts, Bakker, Woldendorp en De Kort. Uitstel van de Cen trale opleidingsschool In een tijdens de vergadering inge komen bijlage zeggen B. en W.: De heer C. van den Beidt, hoofd der Tesselscbadeschool, aangezocht om op te treden als hoofd der Centrale Oplei dingsschool, heeft bij nader inzien me degedeeld een overplaatsing als zo danig niet te wensen. Hij heeft ons als beweegredenen opgegeven dat met zijn aanblijven als hoofd der Tesselschade- school zijns inziens het belang van het openbaar lager onderwijs beter gediend is. Ofschoon zulk een bereidverklaring voor een overplaatsing niet noodzake lijk is, achten wij een overplaatsing tegen de wens 'van de betrokkene slechts aanvaardbaar als strafmaatregel en dus in dit geval niet oirbaar, wes halve door ons college naar een andere Voor de Politierechter in Alkmaar, mr. R. W. J. C. van de Wall Bake, stond gisteren Heléne Theresia S. uit Alkmaar terecht. Ze vond op 26 Februari in een zwembad hier ter stede een gouden ring. Zij had zelf vier weken tevoren een portemonnaie verloren, die nooit werd te ruggebracht en beschouwde deze ring daarom als compensatie voor haar verloren eigendom. De volgende 1 dag verkocht zij het sieraad, dat een waarde van 145 had, voor 17,50. De officier, mr. I. C. V. Meischke, meende dat de handelwijze van Héléne op geen enkele manier was goed te praten en eiste daarom 60 subs. 30 dagen. De uitspraak was conform de eis. Hierna stond Maria Catharina van K., de moeder van de vorige verdachte, terecht. Haar v.as ten laste gelegd dat zij aan verschillende juweliers gevraagd had wat ze voor de ring wilden geven en na afloop van haar speur tocht aan haar dochter het adres gezegd had, waar zij het kleinood zou kunnen verkopen. Mr. v. d. Wall Bake veroordeelde de moeder tot 25 subs. 15 dagen. De eis was 30, subs. 15 dagen. Een week hechtenis. Nicolaas Frederik K. uit Alkmaar werd op 11 April opgeroepen om te getuigen in een straf zaak. K. vond het niet de moeite waard om aan de dagvaarding gevolg te geven en bleef weg. Mr. Meischke had uitgeplozen dat het aantal berechtingen dat deze verdachte, die ook nu weer niet was verschenen, achter dc rug heeft, de vorm van een waslijst heeft aangenomen en eiste daarom twee^ weken gevangenisstraf. Ter zake van het opzettelijk niet voldoen aan de Wettelijke verplichting om als getuige te ver schijnen, werd K. tot een week gevangenis straf veroordeeld. Geen statiegeld, Barend K. uit Oudorp eigende zich in de nacht van 13 op 14 Mei een krat met ledige bierflessen toe, blijkbaar in de hoop, het sta tiegeld te kunnen innen. K., die nog nooit met politie in aanraking was geweest, werd con form de eis tot 15 subs. 9 dagen veroordeeld. Mishandelingen. In de prille ochtend van dc dertiende Mei fietste Nicolaas Gertrudes V. uit Egmond- Bmnen over de Zeeweg. Zijn goede stemming werd plotseling verstoord, toen hij van de andere kant B. D., met wie hij al lang ruzie het. zag naderen. V., die vergat dat het de dertiende was, vond dat hij nu een mooie ge, legenheid had om de lopende zaken af te wik kelen. Hij stelde zich op het tegenoverge- stelde fietspad op en toen D. hem passeerde, trapte hij naar hem. Of de trap al dan niet raak was geweest, kwam ter rechtzitting niet tot klaarheid. V. verklaarde gemist te hebben, doch D. had duidelijk gevoeld, dat het wel raak was geweest. Mr. van de Wall Bake liet de trefzekerheid van V. in het midden en ver oordeelde hem conform de eis tot f 20 subs. 10 dagen. Ook Jacob K. uit Alkmaar was mishande- ling ten laste gelegd. Op 11 Mei kreeg deze \erdachte bezoek van enige kennissen en daar het avond begon te worden, besloot hij de fietsen van zijn bezoekers binnen te zetten. Toen hij hiermede bezig was, kreeg hij plotse ling een duw in de rug. Zonder te onderzoe ken wie geduwd had, gaf K. zijn medebewO' ncr de Raaf twee klappen in het gezicht. Mr. van de Wall Bake veroordeelde de hardhandige verdachte conform de eis tot 8 subs. 4 dagen. oplossing is uitgezien. Wij meenden deze te hebben gevonden door de heer K. Bos, hoofd der School voor Voort gezet gewoon lager onderwijs, uit te nodigen als hoofd der Centrale Oplei dingsschool op te treden, omdat wij gaarne de combinatie hoofd school Vglo/Centrale Opleidingsschool hadden gezien. De heer Bos toch staat als op leider van leerlingen voor het middel baar onderwijs en voorbereidend hoger onderwijs zeer goed bekend. De combi natie in de door -.ons gekozen vorm, waarbij slechts het hoofdschap zou worden gecombineerd, en de scholen als zelfstandige inrichtingen van onder wijs zouden blijven bestaan, bleek wet telijk niet mogelijk. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bleek echter bereid tot de volgende op lossing en wel door aan de Centrale Opleidingsschool tijdelijk één of meer klassen leerlingen van de school voor Vglo te verbinden. In verband met eep aanhangig wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wet 1920 is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het onderwijs aan deze klassen voor Vglo met ingang van 1 Januari 1950 als gewoon lager onder wijs zal worden aangemerkt, waardoor de gunstige Vglo-leerlingenschaal zal komen te vervallen. Ons college was echter bereid de consequentiedaarvan te aanvaarden door de raad voor te stellen met ingang van 1 Januari 1950, zo dit nodig bleek, een boventallige leerkracht aan de Centrale Opleidings school te verbinden. Bovendien zou de combinatie Centrale Opleidingsschool/ School voor Vglo een tijdelijk karakter dragen. Als het aantal leerlingen voor school van Vglo zou stijgen, zou deze school wederom zelfstandig wor den. De hee. Bos meende na rijp be raad. de achterstelling van het belang van het Vglo bij dat van het Glo niet te kunnen aanvaarden. Immers zou. om de Centrale Opleidingsschool te doen slagen, het Vglo, althans naar de vorm, zijn zelfstandigheid moeten verliezen. Dit nu achtte hij niet in het belang van het openbaar onderwijs, zodat hij voor een benoeming tot hoofd van deze com binatie van scholen in de voor de mi nister aanvaardbare vorm niet in aan merking wenste te komen. Wij kunnen de door de betrokkenen aa.igevperde motieven billijken, doch zijn door deze gang van zaken enigs zins in een impasse geraakt. De tijd is te kort om U thans reeds een nieuw plan voor te leggen of om in Uw ver gadering van heden met een voordracht tot benoeming van een hoofd voor dc Centrale Opleidingsschool te komen, Het nieuwe schooljaar staat spoedig voor de deur. Daarom komt het ons, door de omstandigheden daartoe ge dwongen, wenselijk voor de opening van de Centrale Opleidingsschool een jaar uit te stellen. De discussie. De burgemeester deelde mede, dat bij de reorganisatie van het L.O. als hoofd van de Centrale School de heer Van den Beidt was aangezocht. Deze is teruggekomen op zijn aanvankelijke bereidverklaring. Hij meent, dat het, in verband met de mogelijkheid van een bijzondere neutrale school beter is dat hij aan de Tesselschadeschool blijft. Wettelijk blijkt niet mogelijk tot een combinatie met de school voor Voort gezet onderwijs over te gaan. B. en W. zien de situatie nu zo, dat zij het in het belang van het onderwijs achten dc reorganisatie van het o.l. onderwijs een jaar uit te stellen. Er worden pogingen gedaan hier een bijzondere neutrale school op te rich ten, welke spr. hier niet noodzakelijk acht. Er wordt door voorstanders van die bijzondere neutrale school gewerkt met het argument, dat de reorganisatie beoogt de kinderen naar een bepaalde school en naar geen andere te sturen. Van enige dwang op de ouders is even wel geen sprake en de actie is dus mis leidend. Bovendien wordt er gecolpor teerd met de gedachte dat alleen de onderwijzers en niet de ouders zouden mogen beslissen welke kinderen op de centrale school mogen komen. Dit is misleidend want de ouders hebben het laatste woord en aan hun natuurlijk recht wordt niets tekort gedaan. Er wordt een schromelijk misleidende pro paganda gevoerd. Nu men, met het oog op de personeelsbezettng niet tijdig tot uitvoering van het raadsbesluit kan ko men, zal men de centrale school een jaar moeten uitstellen en zal men zich moeten beraden hoe het beste gehan deld kan worden. De rust in het open baar onderwjj mag niet nodeloos ver stoord worden. De heer Kirpenstein zeide met belangstelling van een en ander te heb ben kennis genomen. Namens zijn frac tie zegde spr. alle steun toe. De heer H o ij t i n k (AR) zou over de thans ingeschoven bijlage heel wat kunnen zeggen, maar wilde de moei lijkheden nu niet vergroten. De heer De Wilde (PvdA) wees er op. dat de reorganisatie-commissie destijds- een serieus voorstel had ge daan. Spr. betreurde het, dat een deel der ouders het raadsbesluit saboteert door mede te werken aan de totstand koming van een bijzondere neutrale school. Een ander gelukkig klein deel wenst een standenschool. Niet het belang van het openbaar onderwijs geeft daarbij de doorslag. Uitstel zal tot moeilijke problemen leiden. Spr. is er van overtuigd, dat het grootste deel der ouders achter het raadsbesluit staat. Een kleine groep wil geen medewer king geven, tot schade van het kind. Spr. wilde noodgedwongen meegaan met het voorstel tot uitstel. Laat de ko mende Raad goed bedenken dat een kleine groep ouders de medewerking van de meerderheid welbewust tegen werkt. De heer Venneker (KVP) be treurde eveneens het voorstel dat even wel onvermijdelijk is. Het is niet voor het eerst dat hier met een neutrale School gedreigd wordt. Dat gebeurde vroeger ook toen de meisjesschool werd opgeheven. Het is wenselijk daar op later nog -ens terug te komen. Spr. is van de diligentie van B. en W. overtuigd. De heer Torenvlied (CPN) zeide, dat hij indertijd de opleidingsschool wilde behouden omdat hij onrust bij het onderwijs vreesde. Het raadsbesluit Tob er niet langer over Wij helpen U..... en brengen op elk gebied artikelen van werkelijk zeer goede kwaliteit voor prij zen die te betalen zijn. Theedoeken, gezoomd, prima kwaliteit, alleen morgen Woensdag Jongens Zelfbinders, in leuke sportieve kleuren, alleen morgen Woensdag 1°5 Schrijfbloc, prima postpapier, alleen morgen Woensdag Gummi Krulspelden, prima kwaliteit, per bosje van 12 stuks, alleen morgen Woensdag Koffie Percolator, zeer speciale aanbieding, alleen morgen Woensdag Compote of Vruchtenschaaltje, helder glas, alleen morgen Woensdag DREESftfAJVltf was niet goed, maar we moeten tot een toestand van rust komen. Daarom moet het voorstel van B. en W. tot uitstel voor de tijd van een jaar worden aan genomen. De burgemeester meende, nu men het algemeen met het voorstel eens was, van 'n bespreking in tweede termijn te kunnen afzien. Daarna sluiting. VAN MARSDIEP TOT IJ Te Oudesluis werd een 67-jarige timmerman bij het afbreken van een boerderij getroffen door een neerstor tende balk. Met een schedelbasisfrac- tuur is de man overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar en daar spoedig na aankomst overleden. Een bestelauto is te Anna Paulowna te water gereden. De bestuurder kon ge lukkig door toegesnelde hulp worden gered. Te Enkhuizen is de speeltuin „Plan Zuid" op feestelijke wijze geopend. Flentrop's Orgelbouw te Zaandam heeft een kerkorgel gebouwd voor de prot. chr. gemeente te Oranjestad West-Indie). Het Accordeonorkest „E.H.V." uit Hoorn behaalde op het internationaal concours te Lux. .ïburg een eerste prijs met bijzondere onderscheiding. Drie zeilers hebben op het IJselmeer, nabij Hoorn, een hachelijk avontuur beleefd door het omslaan van hun kleine B.M. Twee hunner bereikten zwemmende de veilige wal en de derde werd van het omgeslagen bootje gehaald G. Timmermans is winnaar gewor den van de wielerronde van Beverwijk. 352 bridge-spelers hebben deelgeno men aan de jaarlijkse bridge-drive te Beverwijk. Dr. H. B. Beeker is te Uitgeest hartelijk gehuldigd bij zijn vertrek naar Beverwijk. Marktberichten ALKMAAR, 27 Juni. Veemarkt. 54 vette koeien en 47 nuchtere kalve ren (slacht) Centrale. Exportveiling. Sch. muizen 811, kl. Sch. muizen 69, slabonen z. dr. 1.251.54, stoksnijbonen 1.341.60, tuinbonen 1317, peulen 3662, dop erwten 5871, bl. Blauwschokkers 71, komkommers 822, tomaten A 53— 68, id. bonken 5060, bloemkool IA 11—20, I 8—12, II 6, rode kool 15—17, spinazie 824, postelein 1230, sla 1.506.50, andijvie 513, radijs 4, ra barber 413, rode bieten 912, bos- peen 513, waspeen 15, uien 38.50, asperges D. Wit 1.06, soep 36, selie 69, aardbeien p. kg. 5095; prui men: Ontario 516, gele 310 p. st. WARMENHUIZEN, 28 Juni 1949. 20200 kg grove Schotse muizen 8.70-/ 9, Schotse muizen 8.40-/ 10.20, drielingen 6.50— 8.80; Kleine Schotse muizen 4—/ 4.80, 50 kiop sla, afwijkend 1.50. NOORDER MARKTBOND, 28 Juni: 87.000 kg aardappelen: eerstelingen 9f 12.30, drielingen f 7.10f 9.30, kleine f 4.10f 5.70, róde eerstelingen f 10.80f 11.60, 450 stuks bloemkool 1 A f 13.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5