De vloot uit Nieuwediep vertrokken Kort Bestek De breuk tussen het N.V.V. en de confessionele vakbonden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAÜ VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Naar de manoeuvres der Westeuropese Unie Hef verloop der manoeuvres r. 7 7 P - De werkloosheidsverzekering zal 2 millioen werknemers omvatten Minister Stikker naar Parijs vertrokken Het standpunt van het N.V.V. Zestigjarige blinde wandelt van Amsterdam naar Brussel Paul van Zeeland kabinetsformateur bureau administratie Voordam 9, Tel, 3320 Postgiro i87294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein Woensdag 29 Juni 1949 146e Jaargang No. 150 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter raag en aanbod tot 15 woorden f 1 elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus Incassokosten Reeds voor IJmuiden de eerste oefeningen Het Nederlandse smaldeel, dat deelneemt aan de vlootoefeningen van de Westeuropese landen, heeft gistermorgen de rede van Nieuwediep verlaten. Het zijn Hr. Ms. „Tromp", vlaggeschip, een lichte kruiser, aan boord waarvan zich de schout bü nacht J. J. L. Willinge, Commandant Zeemacht Nederland, met z(jn staf onder leiding van de luitenant ter zee der eerste klasse Goossens bevindt. Voorts behoren tot het smaldeel het werkschip „Vulcaan", reparatie- schip voor mijnenvegers, het radarinstructieschip Hr. Ms. „Soemba", Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" Hr. Ms. onderzeebootjager „Johan Maurits" en Hr. Ms. lokale onderzeebootjager „Queen Wilhelmina", welke destijds door President Roosevelt aan Koningin Wilhelmina werd geschonken. Dan voegen zich nog bij het smaldeel een zevental mijnenvegers en de onderzeeboten „Zeehond" en „Tijgerhaai". derlandse vloot althans, want deze is nog in volle opbouw en heeft gebrek aan geschoold en ervaren personeel. Tóch zo zeide de schout bij nacht is dit een uiterst waardevol begin op de weg tot nauwe samenwerking van de Westeuropese landen en een noodzakelijke consequentie van de po-r litiek van na de oorlog. Over het verloop van de oefenin gen kan nog gezegd worden, dat deze reeds direct begonnen en wel met een oefening in het redden van een in zee gestorte vlieger door middel van een helicopter. Deze viste een drenke ling een pop voor de kust nabij IJmuiden op en leverde hem af aan boord van de „Queen Wilhelmina". Zo'n redding is ncrg niet gedaan en De Commandant Zeemacht Neder land heeft tijdens een bespreking, aan boord van de „Tromp" gehouden, een korte uiteenzetting gegeven over het verloop en de aard van deze eerste in- tergeallieerde vlootmanoeuvres. De opzet van deze oefeningen is in hoofdzaak de bestudering van de mo gelijkheden en moeilijkheden van de communicatiemiddelen tussen vier smaldelen van verschillende nationali teit. Het Engels zal de voertaal zijn tijdens deze oefeningen. Het uiteinde lijk doel is te trachten een wijze van seinen en overbrengen van berichten te vinden, welke voor alle vier vloten 't gemakkelijkst is. De nadruk ligt dus niet op de zuiver militaire oefeningen, het schieten en vechten dus. Geschoten zal er namelijk niet worden al staat op het programma een aantal oefenin gen in het verdedigen en aanvallen van convooien, waarbij vliegtuig en oor logsbodem nauw zullen samenwerken met alle mogelijkheden, welke op dit ogenblik technisch en tactisch aanwe zig zijn. Het heeft enkele maanden geduurd, voordat alle plannen en voorbereidin gen voor deze grote manoeuvres ge reed waren en misschien is het tijdstip niet het gunstigst denkbare voor de Ne- irvwe 6 JULI AANVALLCN DOOR ONDERZEEBOTEN 6 JULI AANVALLEN DOOR BOMMENWERPERS ENMTB dc-ze oefening was dus geheel nieuw. De vloot stoomt om de Zuid tot voor de Belgische kust, waar Belgi sche mijnenvegers zich bij het Neder landse smaldeel voegen en dan wordt overgestoken naar de Engelse Zuid kust. Op dit traject wachten vele ver rassingen, welke voorlopig ncrg verras singen blijven. Aan deze machtige oefeningen ne men 98 schepen, bemand met 22000 koppen, deel. Vanaf H.M.S. Maidstone Dinsdag is één onzer redacteuren naar de Engelse marinebasis Penzance vertrokken, teneinde zich aldaar in te schepen aan boord van het Britse duikboot- moederschip H.M.S. „Maidstone". Als gast van de Royal Navy zal hij vanaf deze oorlogsbodem de manoeuvres van de gecombi neerde Westeuropese vlooteenhe- den bijwonen en onze lezers op de hoogte houden van de grootste vlootmanoeuvres, welke ooit ge houden zijn. DE GECOMBINEERDE OEFENVLOOT VAN WEST-EUROPA OE CIJFERS BIJ DE MO DELLEN DUIDEN HET AANTAL OEELNEMEN- DE SCHEPEN AAN i VLIEGKAMPSCHEPEN Pi s/?/rs |J FRANS E "eDERL j j| BELGISCH 2 SLAGSCHEPEN t KRUISERS 3 irthA i i fff. MOEDERSCHEPEN - 1 TANKER 1 - RADARINSTR SCHIP LICHTE KRUISERS 2 TORPEDOJAGERS "-Jul* ESCORTESCHEPEN MIJNENLEGGERS ONDERZEEBOTEN - MIJNENVEGERS 11 B 7 4 Aparte regeling voor kleine zelfstandigen Bjj de Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene beraad slaging over het ontwerp werkloos heidswet heeft de heer Kikkert (CH) van zijn instemming getuigd. Het loon zal z.i. tengevolge van de premies niet mogen dalen. De arbeiders dienen ook bij te dragen voor de wachtgeldverze kering. De heer Gortzak (CPN) be toogde, dat in de kapitalistische maat schappij recht op arbeid niet kan wor den gewaarborgd. Hij was van oordeel dat er een grotere werkloosheid voor de deur staat; z.i. is noodzakelijk het ontslagverbod krachtig te handhaven. Verder wilde hij een urgentieprogram voor werkloosheidsbestrijding. Spreker pleitte voor eer onbeperkte duur der werkloosheidsuitkering. Het medebeta- len door de arbeiders aan de premies wees sprekers fractie af. De heer Van Dis (SG) voerde enige bezwaren van financiële aard aan. De De gecombineerde oefeningen van de vloten van de Westerse Unie zul len op 1 Juli beginnen met een aantal officiële gebeurtenissen, w.o. een we derzijds saluut van de deelnemende vloten en ontvangst van en bezoek aan de burgerlijke autoriteiten. Tot 4 Juli worden in groot verband oefeningen gehouden op de rede van Penzance. Voor de eerste grote oefe ning zal een convooi met escorte sche pen op 4 Juli zee kiezen en koers zet ten naar de Golf van Biscaje. De eerste uren zullen besteed worden aan oefeningen in verband varen, daarna zal een uit oorlogsschepen ge vormd convooi worden aangevallen door onderzeeboten, teneinde zowel het convooi als de escorteschepen te oefenen in de onderzeebootafweer Vliegtuigen zullen hierbij assisteren, terwijl andere weer zullen oefenen in het schaduwen en i apporteren van dit convooi. Dit gaat zo voort tot de voormiddag van de 5e Juli. Ondertussen zullen franse en Britse kruisers en vlieg kampschepen uitgevaren zijn voor 'n bombardementsoefening en zullen in de Golf van Biscaje luchtaanvallen uitvoeren op het convooi. Vervolgens zullen deze twee par tijen zich verenigen tot een nieuw convooi met escortegroep en terugva ren naar het Kanaal, waar zij worden aangevallen door onderzeeboten In de avond van de 6e Juli, wanneet het convooi niet meer in volle zee is. doch onder de ktist van het Kanaal begint de volgende oefening Bom menwerpers, motortorpedo en onder zeeboten zullen hun aanvallen doen en het convoc' zal de hulp ontvangen van jachtvliegtuigen van de R A F en vliegtuigen vn het Coastal Command Op 7 Juli lopen alle schepen de ha ven van Portland binnen en worden dn resultaten der oefeningen bespro ken en geanalyseerd. Personeel Tsjechisch gezantschap uit Den Haag teruggeroepen (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, is het gehele personeel van de Tsjechische legatie in Den Haag, op twee of drie man na, naar Praag teruggeroepen. Ook het personeel van de Tsjechische legatie in Londen zal zich nagenoeg in zijn geheel naar Praag moeten terug- begeven. Dezer dagen vertrekt het ge zelschap per extra gelegenheid naar de Tsjechische hoofdstad. De gezant zal eveneens binnenkort vertrekken en door een ander ver vangen worden. Aangenomen moet worden, dat de Tsjechische regering nieuwe mensen naar Nederland en naar Londen zal sturen, van wie men de zekerheid heeft, dat zij „goede" communisten zijn en voor de Sowjetunie acceptabel. Ook het grootste deel van het per soneel der Hongaarse legatie in Den Haag zal spoedig vervangen worden. heer Van Li- iden (Arb) wilde het mo gelijk gemaakt zien dat bepaalde groe pen van kleine zelfstandigen bij alge mene maatregel van bestuur onder de wet gebracht worden. De heer Haken (CPN), de positie der landarbeiders besprekend, meende, dat dezen van premiebetaling moeten worden vrijge steld. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, ging o.m. de historische ontwikkeling na. Het is het allergroot ste probleem de werkloosheid zo ge ring mogelijk te doen zijn, dit is een stuk regeringspolitiek. Hij bestreed de mededeling van CPN-zijde, dat de werkloosheid stijgende is. Het aantal werklozen is "".331, hetgeen de minis ter geen onbevredigend cijfer achtte. Vervolgens ging hij nader op het ont werp in, de kenmerkende punten daar van naar voren brengend. O.m. deelde hij daarbij mede dat twee millioen werknemers bij deze wet betrokken zijn, hetgeen aantoont, dat de grond slag breder is dan bij tot nu toe gel dende regelingen. De DUW-arbeiders zijn uitgesloten tenzij zij behoren tot een groep, welke de minister aanwijst. Wil men het omdraaien en de minister laten aanwijzen, welke groepen er niet onder zullen vallen, dan heeft hij daar tegen geen bezwaar. Daar het gehele ontwerp is gebaseerd op de omstandig heid, dat men tc doen heeft met loon- trekkenden leek het de minister beter afzonderlijk na te gaan wat er voor de kleine zelfstandigen, die bijzondere aandacht verdienen en voor wie reeds bepaalde regelingen bestaan- verder kan worden gedaan. De premie voor het wachtgeld uit sluitend op de werkgevers te leggen achtte spreker onjuist en ook vervan ging der differentiatie door een gelijk percentage vond hij niet gewenst. Dit zou ook een verlaging der 80 mee brengen. De minister achtte het in principe juist, een afwijkende regeling te maken voor de landarbeiders, hij zal nader overwegen hoe dat moet ge schieden. Hij verklaarde, dat het zijn bijzondere zorg is, dat het reële loon niet zal worde) aangetast. De vergadering werd verdaagd. Economische crisis in Engeland Dinsdagmiddag vertrok met de KLM- Convair „Jan Steen" minister D. Stik ker naar Parijs voor een bespreking net de deelnemende Marshall-landen. De moeilijkheden met het betalings verkeer met Engeland hebben deze be spreking, die op zeer korte termijn is samengeroepen, bespoedigd. Minister Stikker is van mening, dat er een com promis gevonden moet worden, daar op 30 Juni a.s. de bestaande overeenkomst afloopt en een begin moet worden ge maakt met de verdeling van de nieu we Marshall-hulp. Volgens ramingen van particuliere bankiers zullen de Britse goud- en dol larreserves op 30 Juni a.s. minder dan 400 millioen pond sterling groot zijn te gen 471 millioen aan het einde van Maart en 552 millioen toen het plan- Marshall in werking trad. Wanneer dergelijke verliezen zouden aanhou den, zouden de reserves in enige maan den volkomen uitgeput zijn. Dit voort durend verminderen kan echter niet worden toegestaan, zo zeggen zij, daar de reserves reeds te klein zijn en zij voor een derde deel van de wereld moeten dienen. Naar aanleiding van wat gevolgd is aan persuitingen op de redevoering van de heer A. Vermeulen op de Inter nationale Arbeidsconferentie te Genève verklaart het bestuur van het N.V.V. o.a. dat het protest van de heer Ver meulen tegen het optreden van het Ne derlandse episcopaat niet een aanval is op het episcopaat of op de vrijheid van de kerk, doch een verweer tegen een grievende en onrechtvaardige bejege ning, het N.V.V. nu al jaren aangedaan. Het optreden van de Nederlandse re geringsgedelegeerde, pater Stokman te Genève, acht het N.V.V.-bestunr verba zingwekkend. „Baska" vergezelt hem Een lid van de Algemene Invaliden Bond, de heer C. de Boer, te Ermelo. hoopt heden te Amsterdam te starten voor een voetreis naar Brussel. Deze 60-jarige man is geheel blind en zal alleen vergezeld zijn door zijn geleidehond „Baska", een kruising van bouvier en een herder. De voet tocht zal gaan via Abcoude, Uithoorn, Bodegraven, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Geertruidenberg, Breda, Turnhout, Ginneken, Ulfenhout, Strij- beek Nederl. douane), Meerle (Belg. douane) en verder over Mechelen naar Brussel. De duur van de tocht zal 9 d 10 dagen zijn, per dag wordt ongeveer 22 km afgelegd, met een rusttijd om de twee uur. In Brussel hoopt de heer de Boer de gast te zijn van de Belgische Blin denhand. De heer De Boer is voorzien van een logboek, dat op het gemeentehuis in de voornaamste plaatsen zat wor den afgetekend. Film, pers, radio en A.N.W.B. oefenen contröle uit. Lotsy als botanicus De heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de KNVB die een bezoek heeft ge bracht aan Finland heeft voor Thysse's Hof te Bloemendaal, het eenbloemig wintergroen „pirola uniflora" meege bracht. De plant werd het laatste in Appelscha aangetroffen en komt alleen nog in Finland voor. De heer Lotsy is voorzien van een botaniseertrommel 't binnenland ingetrokken en heeft een tiental plantjes gevonden. De heer Stokman heeft er zich n.l. niet toe bepaald mede te delen, dat de Nederlandse regering niet kan of niet wenst te intervenieren in dit geschil, doch hij heeft het optreden van de Ned. bisschoppen in bescherming genomen, o.a. door te beweren, dat een katholiek arbeider, die toetreedt tot het N.V.V. zijn geloof zou verliezen. Met deze doop geen enkel bewijs gestaafde bewering is de Nederlandse regeringsgedelegeer de ver buiten zijn boekje gegaan. Het N.V.V. heeft na de oorlog samen werking met de K.A.B. en het C.N.V. aanvaard, wetende dat het verbod voor katholieke arbeiders om lid van het N.V.V. te zijn, nog niet was ingetrok ken. Het N.V.V. deed dit niet uit liefde voor de K.A.B., maar in het be lang van alle Nederlands'e werknemers. Het N.V.V. heeft daarbij echter nooit onder stoelen of banken gestoken, dat het het bisschoppelijk verbod als een grievend onrecht voelde. Nu dit ook eens vor~ een internationaal forum ge zegd is, stellen de beide confessionele vakcentrales de samenwerking discuta bel. DL blijft voor verantwoordelijk heid van deze beide vakcentrales. Koning Leopold is redelijk voldaan" De prins-regent heeft Van Zeeland, minister van Staat (CVP), met de vor ming van een kabinet belast. Van Zee land heeft deze opdracht aanvaard. Op de vraag of hjj reeds een plan had, antwoordde de formateur, dat hjj een en ander nog zou overwegen en tele fonisch het eerste contact zou opnemen. Van Zeeland zal in het parlement de pers ontvangen om mededelingen te doen van de eerste resultaten van zijn besprekingen. Van Zeeland, die van 1935 tot 1937 premier is geweest, is een deskundige op economisch gebied. Spaak blijkt op ondubbelzinne wijze kenbaar te hebben gemaakt, dat hij niets meer voelt voor het premier- zullen er vandaag maar mee beginnen, dan hebben we 't al vast gehad. De duikboot is uitgevonden door een Russische boer, wiens naam helaas in 't vergeetboek schijnt ge raakt. Het Moskouse persbureau meldt hem niet. Maar de serie wordt voort gezet. Da's een troost. O De Amerika nen (ook niet suf) gaan een atlas van de sterrenwereld maken, waarop ge afstanden van 300 millioen' lichtjaren kunt aantreffen. Het boekske zal een dikke vijf miel kosten. In Vlissingen wordt een zwarte lijst aangelegd van dronkelorren. Wie een paar maal we gens dronkenschap wordt bekeurd mag niet meer in de heilige huisjes komen Q Ja, die Zeeuwen houden niet van half werk In hetzelfde Vlissingen werd een leraar gekozen tot raadslid en vervolgens kwam hij voor de keus: raadslid worden en aftreden als onder wijzer, of les blijven geven en uit de politiek. Hij koos de erestoei en lei het schoolkrijt neer. In Rhoon bouwde een boerenzoon zichzelf een huis. De overheid beval hem er uit te gaan Toen mocht hij weer blijven. Daarna moest hij er weer uit. Mocht blijven Moest weg. De "slag duurde drie jaar. in welke tijd hij zich een vrouw ver wierf en vader werd. Nou moet het gezin er weer uit. Binnen drie maan den, anders wacht de cel. IIIIIMIII gen vrouw in Hamilton (Ohio) verdiende twee dollar per avond door op de kinderen van een vriendin te passen. Tot ze er achter kwam, dat haar man, terwijl zij bij de bedjes waakte, met de vriendin aan de zwier ging. Echtscheiding. De Nieuw Am sterdam (ruim 36000 ton) voer bij dik ke mist nabij lichtschip Nantucket (Massachusetts) op een vissersboot; er zijn geen persoonlijke ongelukken. Het heeft in geheel Engeland, Oost- Schotland en Wales al in geen vijftien dagen geregend; de toestand wordt kritiek. Nog dit jaar gaat de helft Het zal wel nodig zijn, maar ik lig onder mijn deken te rillen van angst als ze overtrekken, Theodoor van het Britse bestuursapparaat in Duitsland naar huis; er blijven 5000 man over. O Bijna zes eeuwen na zijn dood wordt Willem Beukelszoon van Biervliet gehuldigd met een monument. Omdat hij het haringkaken uitvond. droeve herinnering aan het jongste verleden kwam in Tel Aviv een kist aan, die de stoffelijke resten vertegenwoordigt van 200.000 in Oostenrijk door de nazi's gedode Jo den. Een redacteur van de Winni peg Tribune, die een serie artikelen schrijft over zakkenrollers, heeft bij de politie aangifte gedaan dat zakken rollers de kopij van zijn zesde artikel hebben gepikt. O In Wyoming heeft mevrouw Betty Blowers een eis tot echtscheiding ingediend tegen haar echtgenoot, die het huis verliet om even een glas bier te drinken en niet terug kwam. Dat was op 6 Juli 1918. Q Tho mas Dewey, in Amerika terug van een trip door Europa, heeft gezegd dat de kwestie van oorlog of vrede wordt uitgemaakt door 13 leden van het Rus sische Politburo. Maar waarom zouden ze oorlog voeren? Ze hebben in vier jaar „koude oorlog" meer gewon nen dan welke natie in welke oorlog ook. Aldus Dewey een maand gele den gezellig beschuitjes-met-kaas etend in de beroemde Waag van Alkmaar, thans kersen etend met kwaje, hoge heren. schap en zich uitsluitend wenst te kun nen wijden aan buitenlandse zaken. Koning Leopolds adjudant heeft verklaard, dat „de koning redelijk vol daan" is over de uitslagen der Bel gische verkiezingen. „Er zouden nog verrassingen kunnen zijn en de koning houdt nauw contact met Brussel", zo zei hij. PAUL VAN ZEELAND eerste keus De „Nieuwe Gids" schrijft, dat de absolute meerderheid der katholieken in de senaat een feit van grote bete kenis is voor de toekomstige ontwik keling der koningskwestie. Het blad zegt, dat men tot nu toe de terugkeer van de koning kon beletten door te weigeren aan een regering onder zijn gezag de nodige parlementaire steun te schenken „Hoewel dit nu toch kan, is het anderzijds onmogelijk geworden een regering samen te stellen zonder CVP. Vroeger konden de linkse par tijen zeggen: geen regering met de koning. Thans kan de CVP zeggen: zonder de koning geen regering". ZALM AAN DE HENGEL GEVANGEN. Bij het Bernse veer aan de Maas te Waalwijk wist de heer J. van Over- dijk uit Vlijmen een zalm te verschal ken van maar liefst 21 pond. Het was een hele toer de vis op het droge te brengen. De zalm werd door een vis handel voor f 126 overgenomen. De slachtoffers van de ramp van de „Roermond" zijn, voor zover de lijken geborgen konden worden, vol piëteit opgebaard in een der kamers van 't ziekenhuis in Bari. Personeel van de Italiaanse marine was belast met het overbrengen der kisten met stoffelijke om hulsels. Verongelukten niet in de „Roermond" aangetroffen Een duiker is er in geslaagd het wrak van de Roermond, dat op onge veer 25 meter diepte ligt, binnen te dringen. Hij vond echter geen veronge lukten. Naar men thans meent, zijn de stof felijke resten van de tien, die men in de romp waande, door de sterke stro men weggespoeld. In aanwezigheid van Nederlandse en Italiaanse technici is een motor naar de oppervlakte gebracht. Uit het feit, dat de propeller geheel verwrongen was, blijkt dat zij nog draaide, toen het toestel in het water terecht kwam, zo zei een functionaris. De bergingswerkzaamheden moesten korte tijd later tot heden worden uit gesteld. Verhoging uitkeringen van rentetrekkers De Rijksverzekeringsbank heeft de werkzaamheden verbonden aan het toe kennen van verhogingen van uitke ringen krachtens de invaliditeitswet en van kinderbijslagen aan rentetrekkers thans geheel voltooid. Zij, die bedoelde verhoging of kin derbijslag nog niet ontvingen, kunnen zich tot het bestuur van de Rijksver zekeringsbank wenden. Dit geldt in het bijzonder voor do rentetrekkers met kinderen van 16 tot 21 jaar die dagon derwijs volgen, aangezien aan deze ren tetrekkers de kinderbijslag slechts op aanvrage wordt toegekend. Voor kinderen met een wezenrente wordt de kinderbijslag slechts gegeven indien en voor zover deze bijslag de rente overtreft. De op de renten verleende kinderbijslagen zijn intussen met te rugwerkende kracht tot op de datum van toekenning van de bijslag verhoogd met f 1 per kind per maand. Met de betaalbaarstelling hiervan is reeds be gonnen Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond of mannacht veel be wolking met op enkele plaatsen ;nige lichte regen of motregen. Donderdag overdag weer opkla ringen en droog weer In het bin nenland iets frisser, maar in de rustgebieden plaatselijk hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord oost. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1