STOFFEN Siad en Omgeving De openbare school in de aanval! AGENDA ocheM Egmond aan van C TOONAANGEVEND JANSEN&TILANUS Het Comité van Actie voor de.Open- bare School verzoekt ons opname van het volgende, dat per circulaire zal worden verspreid: Nu er in deze gemeente plannen in voorbereiding zijn om te komen tot de oprichting van een Neutrale Bijzondere School, meent het Alkmaarse Comité van Actie voor de openbare school, dat het wenselijk is tot de ouders een waarschuwend woord te richten. Er zullen wellicht ouders van school gaande kinderen of van kleuters bereid worden gevonden een verklaring te tekenen, dat zij hun kind deze op te richten school zullen laten bezoeken, waarbij zij niet voldoende de gevolgen overzien, welke aan het plaatsen van hun handtekening zijn verbonden. Naar aanleiding van de eenzijdige voorlichting, die bij het werven van leden voor de te stichten schoolvereni ging gegeven wordt, acht bovenge noemd Comité het zijn plicht, de ouders te wijzen op de grote waarde van het openbaar onderwijs voor hun kinderen. Het is toch op de openbare school dat de kinderen in aanraking komen met kinderen uit gezinnen met geschakeer de levensopvatting, waardoor zij ver draagzaamheid leren tegenover anders denkenden. Het is in de eerste plaats de openbare school, die kan opvoeden tot grotere gemeenschapszin, tot ster kere saamhorigheid, meer samenwer king, meer eensgezindheid en meer onderlinge waardering. De bijzondere school daarentegen is een vertegenwoordigster van de opvoe dingsgedachten van een gesloten kring Daarom is zij in geen geval de school, waar al de bovengenoemde deugden, waarin wij onze kinderen willen op voeden, als het ware spelenderwijs worden bijgebracht. Waarom dan deze nieuwe school? Waarom dan nog meer verdeeldheid? Het Comité van Actie voor de open bare school betreurt het hierom ten zeerste, dat de neutrale bijzondere school haar intrede wil gaan doen, dit temeer, waar deze school bezocht zal worden door kinderen, wier ouders in feite de beginselen van de openbare school voorstaan. Bij het werven van leerlingen voor deze nieuwe school zijn argumenten gebruikt, die ons aanleiding geven tot enige opmerkingen, waarop wij de speciale aandacht van de ouders vesti gen. Gebloemd zijden linnen Gebl. lingerie Iavable Bedrukt zomerkatoen FABRIKAAT: APART VAN DESSIN PRIMA WEEFSELS KREUKHERSTELLEND EN.... VOORDELIG ZIE NIEUWE ETALAGES STOFFENHUIS KOUSENBAR LANGESTKAAT 93 TEL. 4326 ALKMAAR Alcmaria klaverjast Dinsdagavond vond in het clubcafé van DWS te Amsterdam de prijsuitrei king plaats van het grootse klaverjas- tournooi, waarover wij reeds eerder schreven. Een achttal Alcmarianen had kans gezien tot de finale door te dringen waarin de no's. 1 tot en met 10 van de 56 deelnemende verenigingen uit kwamen. Deze finale liep over drie wedstrijd-avonden waarop alle finalis ten tegen elkaar uitkwamen. Alcmaria had het nadeel steeds met een geha vend team uit te komen en eindigde zodoende als no. 9, maardit enigszins teleurstellende resultaat werd volkomen genivelleerd door het beha len van de marsenprijs. Onderstaande spelers zorgden voor de prachtige prijzen welke bij de heer De Grand zijn te bewonderen, waarbij opgemerkt wordt dat de vijf eerstge- noemden aan alle wedstrijden deelna men: P. de Buyzer, W. C. Muller, G. Mulder, A. Helderman. P. Woudsma, F. Helderman, D de Vries, Th. Bonse- ma, P. Zorge, J. Mulder en A. Scher mer. Het totaal aantal punten, in de finale behaald, was: 47917, d.w.z. een gemid delde van 1331. Winnaar van het tour- hooi werd de bekerhouder Volendam. Dit tournooi, prima georganiseerd, had tevens tot resultaat, dat ook Alc maria tot oprichting van een „klaver- jasclub" wil komen en daarover op de clubavond van Maandag zal vergaderen. DIERENBESCHERMING. Zwervend is in de omgeving van de Prins Hendrikstraat aangetroffen een Jong syp. poesje. Ter beschikking zijn enige jonge poesjes. Een klein hondje, Staande oren, licht van kleur, teef, zeer waaks en pl.m. 2 jaar oud, vraagt een goed tehuis (niet geschikt voor kin deren). Adres inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Zo wordt gewezen op het feit, dat o.a. de tegenwoordige Tesselschadeschool niet meer aan de voor een modern schoolgebouw te stellen eisen voldoet. De oprichting van een schoolvereniging zou de leerlingen in een meer passende omgeving brengen. De oprichters zien dan echter over het hoofd, dat ook het gemeentebestuur van Alkmaar ten volle ervan overtuigd is, dat verbetering in de huisvesting van deze en andere scholen noodzakelijk is. Het beschik bare bouwvolume laat echter niet toe, dat hieraan direct gevolg wordt gege ven. Zou dus tot oprichting van een neu trale bijzondere school worden beslo ten, dan mag aangenomen worden, dat het jaren cn jaren zal duren, alvorens tot de bouw daarvan zal kunnen wor den overgegaan. Verwacht kan toch worden, dat de nu reeds urgente bouw van openbare, chr. en r.k. scholen zal voorgaan. Deze neutrale bijzondere school 'zal dus moeten worden onderge bracht in niet-gebruikte lokalen van verschillende openbare scholen. Wat dit betekent voor het geven van deugde lijk Onderwijs behoeft geen nader be toog. De oprichters maken voorts bezwa ren tegen het groot aantal kinderen in de klassen der huidige scholen. Inder daad zouden ook de voorstanders van het openbaar onerwijs het leerlingen tal per klasse gaarne verlaagd zien. Vermindering van het aantal leerlingen per klas is echter alleen mogelijk door het aanstellen van extra-leerkrachten. Deze worden niet door het Rijk gesa larieerd. De ouders zullen deze salaris sen zelf moeten opbrengen, waardoor aan de schoolvereniging een beduidend bedrag aan schoolgeld moet worden be taald om tot hun aanstelling te kunnen overgaan. Men vergete niet, dat de Lager On derwijswet momenteel vaststelt, dat voor een zesklassige school met zes leerkrachten minstens 211 leerlingen vereist worden. Zal de neutrale school vereniging erin slagen dit aantal leer lingen te verzamelen? Zo neen, dan moeten er klassen gecombineerd wor den, zoals ten plattelande gebeurt: één leerkracht geeft onderwijs aan twee of meer klassen. Dat dit zeer nadelig is voor het onderwijs aan een Opleidings school is zonder meer duidelijk. Dit bezwaar is alleen te ondervangen door het aanstellen van extra leerkrachten op kosten van de ouders. Resumerend zullen bij doorvoering van het principe van kleine klassen de ouders dus moeten betalen: a. het wettelijk voorgeschreven school geld; b. de contributie aan de schoolver.; c. een extra-heffing voor bijzondere voorzieningen (bv. extra-leerkrach ten, extra-leermiddelen, enz) aan de schoolvereniging. De plannen tot oprichting van de neutrale bijzondere school zijn blijk baar het gevolg van de voorgenomen uitvoering van de reorganisatie van het openbaar onderwijs hier ter stede. Met begrip voor de bezwaren, die hiertegen zijn aangevoerd, moge toch tegen over drijving worden gewaarschuwd. Zo hebben b.v. uiteidelijk de ouders te beslissen of hun kinderen op de op te richten selectieschool worden geplaatst, zelfs als het advies, o.a. van het school hoofd anders zou zijn. Omtrent dit punt en ook ten aanzien van de soepele toe passing der wijkindeling, zij verwezen naar de mededelingen van de burge meester in de raadszitting van 27 Juni j.l. Zoals bekend werd in deze zitting trouwens besloten de oprichting van de selectieschool voorlopig op te schorten. Ouders, wij zijn ervan overtuigd, dat u na lezing van het bovenstaande zo verstandig zult zijn niet te tekenen: de school uwer keuze was, is en blijve: de openbare school, de school voor allen! Het Comité van Actie voor de Open bare school gevormd door: Ver. Volksonderwijs afd. Alkmaar: H. W. HOLSMULLER, voorzitter. A. KLEIJMEER, secretaris. De Alkmaarse Ouderraad: A. KLEIJMEER, voorzitter. A. NAROLD, secretaris. Ned. Onderwijzersver. afd. Alkmaar: C. J. MOL Jr., voorzitter. M. v. d. PLOEG, secretaris. Inlichtingen worden o.m. gaarne ver strekt door de heren: M. Slabbekoorn, Costerstraat 33; A. Kleijmeer, Berger- weg 91 en C. J. Mol Jr., Rippingstr. 16 (telefoon 3285). Een spontane actie De vorige week is ingebroken inwo ningen aan de Hoornsche Kade en in de Reekerstraat. Daarbij Is van de weduwe Pietersma een bedrag van circa f 45 gestolen, dat grotendeels bestemd was om er de huur van te kunnen betalen. Aange zien deze weduwe door dit financieel verlies zwaar getroffen werd, hebben enige dames uit deze buurt een actie op touw gezet om dit geld weer bij el kaar te krijgen. Het resultaat was, dat een bedrag van f 75 kon worden afge dragen. Mevrouw Pietersma. die niet precies weet van wie deze goede gave afkomstig is, verzocht ons door mede deling van het bovenstaande in de cou rant haar hartelijke dank te betuigen aan allen, die op zo spontane wijze van hun medeleven blijk hebben gegeven. Burgerlijke stand Geboren: Martha A. M., dochter van N. P. Peperkamp en C. M. Tromp. Adrianus J., zoon van W. Koopman en M. M. Pater Rudolf G., zoon van J. Bakker en E. Wagner. Ondertrouwd: Johannes P. Kemp en Aaltje Blokker. Geert Hoekstra en Johanna M. Assee. Petrus de Zeeuw en Margaretha Fernee. Gehuwd: Adiranus J. Roobeek en Maria J. J. Coppens. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De vrijgezel en't bakvisje (tot 14 j.o.g.) Victoria Theater, 8 uur: De zwarte pijl (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Balalaika (18 jaar). ZATERDAG Harmonie Theater; 7 en 9.30 uur: De vrijgezel en het bakvisje (tot 14 jaar onder geleide)Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De zwarte pijl (14 jaar). Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Bala laika (18 jaar). Zeven jaar met aftrek voor Döring Hedenmorgen deed de president van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam uitspraak in de zaak tegen Döring. Deze Duitser, die de Nederlandse be volking en speciaal die van Noord- Holland terroriseerde, was o.m. ten laste gelegd dat hp actief was opge treden bij het verbranden van de boer derij van de familie Koning aan de Noordervaart. Ook gedroeg hij zich minderwaardig tijdens de inval in de Ringersfabriek. Op 22 Juni eiste de advocaat-fiscaal twaalf jaar gevangenisstraf tegen de Duitser, Hedenmorgen werd Döring tot zeven jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeeld. SPREEKUUR WETHOUDER VOOR VOLKSHUISVESTING. Het eerstvolgend spreekuur van de wethouder voor Volkshuisvesting zal gehouden worden op Maandag 4 Juli a.s. van 23 uur ten Stadhuize. Inst. v. Arb.ontwikkeling afd. Alkmaar Het Instituut voor Arbeidersontwik keling, afd. Alkmaar, kwam Woensdag- in jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt, dat het Instituut op het gebied van ontwikkeling en goede ontspan ning belangrijke arbeid heeft verricht. Daarvan noemen wij in de eerste plaats de Arbeiders-avondschool. De cursus 1948-1949 ving aan 45 leerlingen. Onderwijs werd gegeven in de vakken rekenen. Ned. taal en sociale kennis. De leerlingen varieerden in de legtijd tussen 1849 jaar. Voor velen hunner was dit het eerste onderwijs, dat zij na de lagere school ontvingen. In het afgelopen winterseizoen orga niseerde het Instituut iedere 14 dagen een lezing door deskundige inleiders over een reeks uiteenlopende onder wérpen. Ook werden in het afgelopen jaar twee toneelvoorstellingen georgani seerd. Het Ned. Volkstoneel bracht op voeringen van „Wacht aan de Rijn" en ..Schakels". Deze voorstellingen wer den belegd in samenwerking met de A.B.B. Voor het komende seizoen zijn de plannen reeds grotendeels uitgewerkt en het bestuur van het Instituut ver trouwt op een steeds grotere belang stelling van leden en niet-leden voor het komende werk. Door de vergadering werd het vol gende bestuur gekozen: voorzitter E. Schinkel, secretaris C. Koster, penning meester S. Buwalda. Overige leden: mevr. C. v. Lienen, K. v. Zon, C. J. F. Köhnert. A. Koot, de Vroome, J. Frie- link, G. W. de Jong. Wy leveren U alles wat bij so'n heerlijk verfrissend bad behoort. ALKMAAR Heropening teken- en schilderwinkel Hedenmiddag om drie uur zal de geheel gemoderniseerde winkel in verfwaren, behangselpapier en teken en schildermaterialen van de heer T. Groothuizen en zoon officieel her opend worden. In een korte spanne tijds heeft de zaak een ware gedaanteverwisseling ondergaan. Twee smaakvol ingerichte etalages met glas in loodramen noden de bezoekers de zaak binnen te treden. Daar blijkt dat in deze nieuwe zaak de ouderwetse, degelijke bouwstijl een hartig woordje heeft meegespro ken. Op de gemetselde poort, die de schilder- en tekenafdeling van de behangafdeling scheidt, is de spreuk „Rust Roest" aangebracht, een spreuk die de heer Groothuizen zich eigen heeft gemaakt. De poort is versierd met fraai smeedwerk; drie lantaarns completeren het geheel. Het maakt een warme, degelijke indruk. Als men de winkel binnentreedt is aan de linkerzijde de afdeling voor tekenmaterialen. A/cbter de nieuwe toonbank zijn kasten aangebracht waar de tekenaar kan Uitzoeken wat van zijn gading is. Aan de rechter kant van de winkel kan de kunstschil der zijn hart ophalen. Hier liggen honderden tuben verf, penselen en wat dies meer zij. Als men in de twee de afdeling komt ziet men een groot aantal kasten waarin zich behangsel papier van vrijwel iedere kleur en velerlei variatie bevindt. Links is een kantoortje gekomen van waaruit men door de glas in lood ramen de zaak kan overzien. Achter de afdeling van behangselpapier is de lijstenma kerij, de décorafdeling en het maga zijn. Wonderlijk is in de winkel het con trast modern-ouderwets. Het geheel maakt een bijzonder prettige indruk. De architect, de heer W. Keesom, kan eer van zijn werk hebben. Als vanmiddag om drie uur de winkel wordt opengesteld, zullen de bezoekers zich van de metamophose kunnen overtuigen. Eindexamen Murmellius- Cymnasium Gisteren slaagden voor het diploma A van het Gymnasium de volgende cand. Mej. Th. A. Kaars Sijpesteyn te Alkmaar; A. A. ter Laag te Bergen; Mej. A. M. Polman te Alkmaar; Mej. C. de Wit te Alkmaar. Voor diploma B slaagde G. J. Ludding te Bergen. Afgewezen geen. Met drie candida- ten wordt het examen voortgezet. Uit slag 12 Juli. Bedrijfsvoetbal De wedstrijd APSV 2Postillon werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. Che vrolet BoysMelkboeren werd even eens uitgesteld doch zal hedenavond om kwart voor zeven op het MEVO-terrein worden gespeeld. Gisteravond ontmoet ten Centra en Papierduivels elkaar op het MEVO-terrein. De Papierduivels herstelden zich van de vorige maal ge leden nederlaag en wonnen gisteren met 20. BBC en Perzifo deelden de punten broederlijk, 11. „Telefonia bleek te sterk te zijn voor POA. Het werd een 31 overwinning. Hedenavond wordt om kwart vóór zeven op het Mevo-terrein de wed strijd YpmaRingers 2 gespeeld. Om zeven uur komen Ford Boys en Krom tegen elkaar uit op het Alkmaar ter rein. Examens gemeentelijke Middelbare Handelsschool Voor het eerste toelatingsexamen van de Gem. Middelbare Handelsschool zijn geslaagd de candidaten: Antoon Hoep, Öirk Lely, Joop Mol, Frits Post- ma, Frederik Pruys, Johanna Ulrich, Gretha Zomerdijk en Jouwert de Boer, allen te Alkmaar; Nicolaas Allan te Wormer; Herman Avis te Krommenie; Albert Bertram te Castricum; Cornelis de Boer te Bergen aan Zee; Jan Boon stra te Noord-Scharwoude; Piet Koppes te Spierdijk; Reindert Middelburg te St. Pancras; Peter van der Ploeg te Heemskerk; Johannes van Raam te Heiloo; Jenny Schmaltz te Schagen. Kringkampioenschappen zwemmen te Alkmaar Het Kringbestuur van de K.N.Z.B. heeft de organisatie van de Kringkampioenschappen zwemmen dit jaar aan D.A.W. opgedragen. Dit belangrijke regionale zwemgebeuren zal plaats vinden op Zaterdagavond 9 Juli a.s. te 7 uur in het Zomerbad aan de Sportparklaan. Dit bad is door zijn ruime outillage uiter mate geschikt om deze wedstrijden, waar tel- kenjare vele van de beste zwemmers en zwemsters voor inschrijven, te ontvangen. D.A.W. heeft, als gebruikelijk, alle zorg aan dit zwemfestijn besteed: behalve de at tractieve baannummers zal de Alkrn. Red dingsbrigade op de haar bekende wijze en kele komische pantomimes verzorgen. Daar naast zullen de D.A.W.-meisjes, waarschijn lijk onder schijnwerperverlichting nieuwe num mers figuurzwemmen demonstreren, andere D.A.W.-leden geven een aantrekkelijke demon stratie schoonspringen. Tot slot wordt er een waterpolowedstrifd gespeeld. Na afloop bestaat er gelegenheid tot een gezellig zitjo in het restaurant, waar de prijs uitreiking zal plaats vinden. Het belooft dus een interessante avojid te worden, waar naast onderhoudende en komi sche nummers van goede wedstrijdsport geno ten zal kunnen worden. J£!eine gesloten forma ties muggen zwenk ten uit de penetratie bo ven mijn voorhoofd naar hun slaapplaatsen in de hoeken van de kamer. Het was ochtend, De eerste trein den derde voorbij, maar door de dichtgeschoven over gordijnen onzichtbaar. En daarna leek het hog rustiger dan tevoren. Een stilte, die weldadig aandeed als talkpoeder na honderd kilometer fietsen voor degene, die de hele dag aan de rand van een neurose wan kelt vanwege de treite rende telefoons, die juist bellen als hij jeuk heeft, collega's wiens sigaret ten op zijn en zware dingen, die dreunend op de tenen vallen. Een stilte, waarin het op valt, dat er toch eigen lijk leuke titteltjes in het patroon van het slaap- kamerbehang verwerkt zijn, waarvan de niet te definiëren kleuren eerst nu geheel genoten kon den worden. Op de wastafel hieven de scheerkwast en de tandenborstel hun hari ge restanten als bewij zen van een zindelijk le ven en daaromheen stonden een rii oude lip penstiften als wijze raadsheren, bruine stop flessen en groene tubes als een waardige hof houding. Een mus schraapte zijn keel en riep goeie mor gen naar een buurman twee dakpannen verder. We tuurde n lodderig door een spleet in de gordijnen en ja, daar op zijn geliefkoosde plekje op de verveloze dakka pel zat de schooier van de straat. Soms zocht hij naar een luis. maar dan rolden zijn mussenvloe- ken weer als een rad parlando langs de pan nen naar beneden. De mieren op de stoep staarden omhoog en schudden bedachtzaam de voelsprieten. De twee katten, die juist een scè ne van een Eenzaam (katten) Avontuur repe teerden, maakten min der drukte. Het was of heel de straat even zweeg om te luisteren naar die scheldpartij, welke de aan de droge paardenvijgen van gis teren terugdenkende so list voortzette en steeds weer opnieuw begon Maar een paar melk boeren rustverstoor ders als zij zijn ratel den voorbij en stoorden de alleenspraak. De mus verdween onder een pan. Een haan nam zijn taak over, zij het dan dat die niet tsjilpic maar kraaide. De opgebroken straat heeft zijn bijzondere aantrekkelijkheid in de open plekken en 't ver se zand. De stenen staan op hopen. De opkomen de zon wierp er noncha lant een paar handenvol schaduw achter en een spreeuw stak zonder bij bedoeling een passeren de wurm in de gele sna vel. Hebt ge geluk dan is er ook wel eens een pissebed, die zo bedrij vig heen en weer rent en die ge het best kundet doodtrappen, want an- derskruipt ie toch maar onder een tegel. En krijgt kindertjes. Het was nog steeds stil. De katten waren weg, de haan keek of de kip pen het leven wel seri eus opvatten en de mus praatte in zichzelf rdaar heeft ie last van! Maar het afvoergat in de wasbak bleef ruiken. Het was de penetrante geur van 'een verstopt riool en verschaald af- waswater. Maar daar was nóg een luchtje, dat bescheiden geurde: „Ik ben er ook." We hoef den niet te lang te rui ken. Daar zagen we hel op de grond gerolde stuk scheerzeep al. Het zil verpapier stak schel af tegen de bruine veters van de daagse schoenen. We gingen er even makkelijk bijliggen. Het was te prettig om verder te slapen. De rinzige, zwakke lavendel geur die de zweetdampen uit de duistere diepten van de schoenpunten over heerste. Onder de zach te, wollige, afbetaalde dekens lagen we. Een bundel vaag zonlicht viel al omlaag. Precies in ons gorgelkommetje. Het gebarsten oortje glinsterde er confuus van. Van beneden klonk 't eenzame, wat weemoe dige „sakkerju" van de werkster, die de lucifers niet kon vinden. Ineens was daar nóg een geluid, dat nog bij ons 'n angst gevoel opwekt, nu nog, na jaren. Het zware bas sende geluid trok met 't grillige silhouet van de gammele kar voorbij. De hond van de schillen boer, die eens overtui gend de tanden in onze kuiten zette. Twee ande re silhouetten: agenten van de dagdienst gingen in dé richting van de po litiepost om de hoek. In dezelfde richting ver dween een enkele late ster. De lantaarns gin gen uit. De wekker danste gil lend op het nachtkastje. Het was ochtend. T. De Royal Navy domineerde op de Kaasmarkt De Kaasmarkt van vandaag vertoon de opnieuw het gezellige, druk bewe gende beeld van een ditmaal wel zeer groot aantal bezoekers, die geboeid werden door al dat merkwaardige, wat de show te bieden heeft. Lange rijen schoolkinderen uit de Wieringermeer, Haarlem, Amsterdam en andere plaat sen stelden zich om elf uur aan de Voordam op om het leuke spel van de ruitertjes te zien. Grote autobussen brachten een gezellige groep uit Hoge- zand die met hun „dagje uit" de Kaas markt zeker niet over wilden slaan. Ontelbaar was het aantal snaphots, die het fraaie Waaggebouw, de drentelen de kaasdragers en de gele stapels op de reusachtige weegschalen voor altijd vastlegden. De filmmaatschappij Arti uit Rotterdam maakte opnamen voor een film over het zuivelbedrijf voorde Nederlandse Chr. Landarbeiders Bond. Jammer was het dat een grote vracht auto op één punt het gezicht op de markt erg belemmerde. Maar bovenal domineerden ditmaal de blauwwitte braniekragen en de kleurige uniformen van de officieren en manschappen van de Britse kruiser Hms. „Devonshire", het schip dat in de oorlog zulk een grote rol speelde en o.a. koning Haakon van Noorwegen na de harde strijd in zijn land naar Enge land overbracht. De „Devonshire" ligt op het ogenblik in de haven van Am sterdam voor een officieel bezoek aan ons land na eerst o.a. Noorwegen, Zwe den en Denemarken te hebben bezocht. De mannen met hun lachende zonge- brande en soms zwaar gebaarde ge zichten, moesten voor vele fotografen poseren en deden zich tegoed aan de beschuitjes met kaas, die hun zó smaakten, dat enkele ook nog naar de kleine Waag stapten om 'n heel kaas je als souvenir mee naar huis te dragen. Om twaalf uur begaf het gehele ge zelschap, waaraan ook leden van de Kon. Nederlandse Marine waren toege voegd, naar het stadhuis, alwaar een officiële ontvangst door het gemeente bestuur zou plaats hebben. Notering: 8 kleine stapels boerenkaas f 81.50 (50 kg) en 12 kleine stapels fa- briekskaas f 81 (per 50 kg). 1 De uitzetting op de Mient De uitzetting van het gezin van de filiaalhouder V. aan de Mient blijft de gemoederen bezighouden. Wij verne men thans, dat V., die sinds 1940 de zaak van de fa. Adr. v. d. Kuip beheer de, in het voorjaar ontslag had geno men, omdat hij een eigen bedrijf wilde beginnen aan de Laat. Hij had daar voor de toestemming van de heer Van der Kuip gekregen en de verhouding \vas op dat ogenblik normaal. Het viel bij een bezichtiging van de bedrijfs woning echter op, dat ten behoeve van het gezin zovele aankopen waren ge daan, dat zij stellig niet uit het salaris betaald konden zijn. Controle bracht aan het licht dat frauduleuze handelin gen waren gepleegd over een vrij ruim tijdvak. De filiaalhouder had geduren de al die tijd zonder behoorlijke admi nistratie, zonder contróle van enigerlei aard en geheel zelfstandig („op goed vertrouwen") de zaak gedreven. Hij bekende zijn onoirbare practijken t» hebben uitgeoefend sinds het tweede deel van de oorlog en voornamelijk in de jaren na de bevrijding. De heer Van der Kuip, die stellig in de nodige con trole is tekort geschoten, heeft de man de ontstane geldschuld kwijt geschol den. Het tragisch gebeuren van Woens dag was een gevolg van het feit, dat de boven de winkel gelegen woning beschikbaar moest komen voor d« nieuwe filiaalchef. Een prettige middag met een goed doel Woensdag gaven het personeel van ,,'t Gul den Vlies", leden van het accordeonorkest ,,Vita Nova" en de heer G. Tol (met poppen kast) een ontspanningsmiddag voor de pa tiënten in de lighallen te Alkmaar.. Deze mid dag was een ware verrassing voor de verpleeg den. De samenstellers mogen wij dan ook een woord van dank brengen voor hun prestatie en medeleven met de zieken. In de pauze werden ei limonade van de firma Geels en versnape ringen van Verkade gepresenteerd, waarvan ook met grote dankbaarheid gebruik werd ge maakt. Daarna werd het programma voortge zet en besloten de leden van het plaatselijk accordeon-orkest „Vita Nova" deze middag met een vrolijke potpourri. WEDSTRIJDEN KENNEMER DAMKRING. Gisteravond werden in het clublokaal van WDO te Alkmaar de wedstrijden voor het pers. kampioenschap in ver schillende afdelingen voortgezet en wel met de volgende resultaten: Afdeling I: C. DammerE. Hofman 0—2, H. J. Toepoel—fc. de Graaf 1—1, A. BurgertC. vd Himst afgebr., C. OryA. de Zeeuw afgebr. Afdeling II: J. SchipperW. Hooge- boom 11, C. JuffermansJ. Veerman uitgesteld, J. Helder—P. Beukers 0—2, G. ,vd Kuyt—P. vd Himst 1—1. Een woord van dank Het comité „Autotocht voor Ouden van Dagen" te Alkmaar wenst langs deze weg zijn hartelijke dank uit t# spreken voor de royale medewerking, ondervonden van de vele autobezitters, schenkers van giften en gaven „in na- tura" en van alle anderen, die het mo gelijk hebben gemaakt, dat aan ruim 600 ouden van dagen onder begunsti ging van heerlijk zomerweer een on vergetelijke dag werd bezorgd. Even tuele vorderingen kunnen nog worden ingediend bij mevr. Kuilboer, Block- hovepark, post Alkmaar. Hervormde Jeugdraad Zondagavond kwart vóór zeven zullen de kerkklokken van de Grote kerk zich weer over onze oude stad doen horen, om ditmaal speciaal de jongeren op te roepen om de jeugd dienst bij te wonen. Thans zal voorgaan ds. A. van Biemen, directeur van de Arbeidersgemeenschap der Woodbroo- kers te Bentveld en wie zal beter uit de aard van deze functie tot de jonge ren het woord kunnen richten. Jongeren, kerkelijk of niet kerkelijk, laat deze gelegenheid niet voorbijgaan en komt Zondagavond luisteren naar het onderwerp „Waar vinden wij bezie ling". De firma F. H. Ringers Zn. in een N.V. omgezet Eén onzer oudste plaatselijke bedrij ven, namelijk de in 1844 opgerichte aan nemersfirma F. H. Ringers en zoon heeft met ingang van heden een trans formatie ondergaan in afwachting van de ministeriële goedkeuring. Opgericht is n.l. de N. V. Ringers Bouwbureau onder directie van de heer F. H. Ringers en van de adjunct directeur de heer H. Bosch tot dusver re architect-bouwvakpatroon te A'dam. Het bedrijf van de vroegere firma F. H. Ringers en zoon zal voorlopig door de nieuw opgerichte N. V. Ringers Bouwbureau onveranderd worden voortgezet. D# gemeenteraad vergaderde avond in bijzondere zitting. Met 1 verbouwing van de raadszaal v vergaderd in de burgemees tersk tvm een gelukkig toeval, dat i Greaff en de heer H. van Pel ju waren, zodat de raad en petit doende ruimte had. Burgemeester Niele handelde de volgende punten af. De rekening 1945 was van terugontvangen met enke e Besloten werd de rekening stig te wijzigen. Verschillende posten van üc waren door allerlei omstandigl .chreden tot een totaal bedrag D. raad kon zich hiermede lis verenigen. Besloten werd op de begrol sen bedrag uit te trekken var leermiddelen enz. voor de b school. De eerste wyziging van het wm van Ged. Staten goedgekei vangen. Inmiddels bleken reeds der© wijzigingen van het plan o.a. in verband met de bouw taalwarenfabriek, de bouw van da bouw van een badhuis en van hotel Bellevue. De raad verenigde zich Biet de voorgestelde plannen. Besloten werd aan de heer da herbouw van zijn afgebro da Smidstraat, te verkopen 2 aan do Trompstraat a f 3,50 bouw van een woning en 264 achter de woning, voor de timmermanswerkplaats. Daar de prijsbeheersing tegen de prijs van 3.50, heer Wagner een perceel van kocht was aan de Wilhelmina do raad de prijs ta verlagen door de prijsbeheersing, als vastgesteld. Aan het gemeentepersoncel een vanaf 1 November 1948 slag op het salaris verleend maand en een tijdelijke kin< f 0,25 per week per kind, te het tweede kind en wat de treft, voorzover het salaris 312,50 per maand bedraagt Eveneens werd besloten, de richtlijnen der regering aan personeel voor 1949 een gratu kennen van 2 pet. van het maximum van 50, voorzover der dan 4020 per jaar bedra Do heer G. Groen, verzocht deze gratificatie vóór de trekkenen te doen geschieden segdtf dit toe. Goedgekeurd werd een bestuur der r.k. lagere school leg van een speelplaats met school en het plaatsen van speelplaats, voor een bedrag De heer L. Wijker verzocht het verschil in salaris en milita gedurende zijn diensttijd en gelijk was volgens het ambt» verzocht hij dit dan met kracht te herzien. De voorzitter de heer Wijker werkzaam was ling wederopbouw ter gemeente hij niet in dienst gegaan was ontslagen zijn geworden, doord overbodig werd. Daarom had op vergoeding. Wethouder Zwart voelde reglement dan, althans voor herzien. De voorzitter was van me: <3© heer Wijker wilde, n.l. rugwerkende kracht volkomen W aar bovendien de regeling volkomen logisch is, achtte voor de toekomst uitgesloten zich hiermede tenslotte verenigen Egmond aan Zee kriji Gemeentewerken. Meer dan een uur debattee volgens over het voorstel van stelling van de functie van meentewerken of gemeente- W. achtten dit noodzakelijk, toekomst. De gelegenheid dee hiertoe over te gaan en dan functionaris van het intercon voor de wederopbouw, die bureau gedetacheerd zou blijve gedeeltelijk in gemeentedienst na afloop van de wederopbou> geschat op 5 jaar volled dienst zou kunnen komen, daarom voor in deze verga te besluiten tot instelling va dan in de Juli-vergadering benoeming. De heer J. Koeman kantte tegen dit voorstel. Hij achtte voor de gemeente-opzichter, hij het werk niet af kon, zou geven. Hij wenste de met een nieuwe last te jaar opgescheept te zien opbouwkracht. De heer F. Snoeks inform tentie van de heer Wijker niet voldoende was en sloot Koeman aan. De voorzitter was van kracht met meer diploma's instelling van een grondbedr riolering, het maken van gen enz. Men moet voorts Egmond aan Zee niet moet in de rij der bad; plaats innemen. Er zijn tairi]K< buiten, van mensen die zich tigen en ook van badgasten woning willen zetten. Daaror kruidenierspolitiek voeren, bevoegd© kracht nodig om Zee een behoorlijke badplaat* De heer Koeman achtte hankelijk van de aanstelling liike kracht. Bovendien zit vast, terwijl de bedoeling kracht ook te benutten vo Daardoor werkt men stee richting van samenwoning, een pertinent tegenstander De voorzitter vreesde monden op den duur bij meente gevoegd zullen zaken niet zelf goed regeler klein© gemeenten zonder vendien is men nu afhanke voor het maken van breidingsplannen enz., Werkwijze niet ten goede Casctricum hebben wel ii 9 man en Egmond aan toch zeker wel 3 gebruikèn Wethouder Zwart zag functionaris na 5 jaar ook als 'men alleen maar eens spoed begonnen moet wo ming, waartoe nu geen dat de herbouw voor moi D# heer Koeman hand Hij gruwde van de langzi d© wederopbouw en d

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2